MAARTEN VROLIJK In zinkende auto geen luchtbel gewoon commissaris van de koningin literst bekwaam inderhandelaar ÊeidócSouAOtit Markten Weerbericht FBI ingeschakeld bij onderzoek bomaanslagen gasstations ITER DAG 19 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers Den Haag De benoeming van mr. Maar ten Vrolijk tot commissaris van de konin gin in Zuid-Holland werd a igeruime tijd verwacht. De officiële bevestiging van dit feit kan dan ook nauwelijks een verrassing genoemd worden. Mr. Vrolijk volgt zijn partijgenoot (PvdA) mr. J. Klaasesz op, die op 1 maart met pensioen gaat. Op het ogenblik is de op 14 mei 1919 geboren telg uit een Scheveningsvissersgeslacht onder meer lid van de Tweede Kamer en voorzit ter van de Omroepraad. Belangrijke bestuurlijke ervaring deed hij op als wethouder van onderwijs, sport- en kunstzaken in Den Haag en van 14 april 1965 tot 22 november 1966 als minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk in het kabinet-Cals. In Den Haag was men er al gauw achterge komen, dat Maarten Vrolijk zijn hart had verpand aan de kunst en de sport. Hij zou echter geen tijd krijgen zijn beleidsplannen te voltooien, want twee jaar na zijn benoe ming tot wethouder werd hij al geroepen om minister te worden. Dat ministerschap was ook al van korte duur. In die korte periode slaagde hij erin de omroepwet erdoor te krijgen en zich faam te verwerven als „sportminister", die geen gelegenheid voorbij liet gaan nieuwe accomnmodaties officieel te ope- Hij wilde het contact met de gewone burger niet verliezen. Dat zal ook wel een van de redene nzijn waarom hij nog steeds met zijn vouw en kinderen op een eenvoudige bovenwoning op het Haagse Pomonaplein Nadat hij in 1936 zijn hbs-diploma had be haald hij was toen 17 jaar werd hij leerling-journalist bij het Christelijk Histo risch Dagblad „De Nederlander". Daarna deed hij staatsexamen voor toelating tot de universiteit en vervulde hij z'n dienst plicht. Toen kon hij in Leiden zijn studie in de rechten beginnen; in 1946 slaagde hij voor z'n doctoraal. Tot eind 1946 was hij redacteur bij „De Nieuwe Nederlander". Intussen had hij zich als lid aangemeld bij de pas opgerich te socialistische Partij van de Arbeid en zijn overgang naar de parlementaire re dactie van „Het Vrije Volk" was daar een logisch gevolg van. Het eerste contact met de Haagse gemeente raad kreeg hij in 1947 als raadsverslagge- ver. In 1948 was hij korte tijd parlementair redacteur bij de Regionale Dagbladpers om weer bij Het Vrije Volk terug te keren als chef van de parlementaire redactie. Op 31 december 1956 nam hij ontslag wegens zijn verkiezing tot lid van de Tweede Ka mer, welke functie hij aanvankelijk nog combineerde met het parlementair mede werkerschap aan de Friese Koerier en de redactieleiding van het Haags Dagblad. Mr. Vrolijk heeft zich ook nog verdienstelijk gemaakt als bestuurslid van de Haagse Journalisten Vereniging en als voerzitter van de Nederlandse Journalisten Kring. Het Kamerlidmaatschap is slechts onderbro ken door zijn wethouderspost in Den Haag en zijn korte ministerschap in het kabinet- Cals. De laatste jaren trad mr. Vrolijk in de Kamer weinig meer op de voorgrond, hoewel zijn invloed binnen de partij toch groot bleef. Hij heeft zich duidelijk afzijdig gehouden van de partijpolitieke conflicten. Hem staat nu ee nbelangrijke taak te wach ten als hoogste bestuurder in Zuid-Holland. Ie 73 jaar oude Tsjoe En-lai is de man met wie president Nixon tijdens zijn verblijf in Peking op de eerste plaats te maken krijgt. China's tweede man is een uiterst bekwaam onderhandelaar, een politicus in hart en nieren, en een man die zich zo inwerkt in de problemen waarmee hij te maken krijgt dat zijn tegenstanders steeds weer verbaasd staan van zijn parate kennis van details. Zo heeft hij met Nixons adviseur Kissinger, tijdens hun intensieve on derhandelingen in juli van het vorig jaar, een groot aantal onder werpen kunnen aansnijden zelfs zonder documenten te behoeven raadplegen. Daarnaast vertoont Tsjoe En-lai, ondanks zijn gevor derde leeftijd, een verrassende energie, souplesse en vindingrijk heid die hem dan ook hebben geholpen zijn uitzonderlijke positie zoveel jaar veilig te stellen. )ok al zal Nixon voorzitter Mao tijdens zijn verblijf in Peking en Hangtsjau bij verscheidene gelegenheden ontmoeten/ zijn gesprekken met Tsjoe zullen het zwaartepunt van de reis uitmaken. Tsjoe's positie in China lijkt het laatste half jaar zelfs nog in sterkte te j zijn toegenomen. Het myste rieuze verdwijnen van Mao's plaatsvervanger en oude strijdmakker Lin Piao is in dit verband tekenend. Tsjoe staat nu op het toppunt van zijn macht. Mao mag dan op de achtergrond de grote lijnen aangeven volgens welke zich de ontwikkeling van 's-werelds grootste land moet voltrekken, het is Tsjoe die de leiding heeft in alle staatszaken. 11 iibl'sjoe kreeg al vroeg banden met het communisme. Als stu dent in Frankrijk richtte hij in 1921 een tak op van de Franse communistische partij, in het zelfde jaar dat ook Mao in Sjanghai zijn eerste partij-ac tiviteiten ontplooide. Tsjoe stond voor de oorlog lange tijd onder invloed van de Russi sche leer dat het proletariaat in de steden de omwenteling moest brengen, terwijl Mao de boeren als revolutiedragers zag. Mao's visie won het van v Stalins lijn, en Tsjoe moest zich aanvankelijk tevreden stellen met een aan Mao on dergeschikte positie, ook al maakte hij deel uit van het Politburo. De onderhandelaar die in Tsjoe stak kreeg in de jaren dertig al volop kansen tot ont plooiing: hij onderhandelde met de regering van Tsjang Kai-sjek, met» de Amerikaanse ambassadeur Hurley, met Tru- mans speciale afgezant, gene raal Marshall, en vooral met deze laatste sloot hij vriend schappelijke relaties, geba seerd op bewondering voor el- kaars kwaliteiten. Tsjoe's volgende contacten met de Amerikanen waren minder vriendelijk: tijdens de onder handelingen in Panmoenjon voor een wapenstilstand in de Koreaanse oorlog ontwikkelde hij een afmattingstaktiek die zijn tegenstanders voortdurend voor grote problemen plaatste. Toen eenmaal de vrede was be reikt, toonde Tsjoe zich een apostel van de vreedzame co-existientie, ondermeer tij dens de Afro-Aziatische confe rentie in Bandoeng in 1955, een jaar na de verdragen over In- do-China. Een volgend opval- Tsjoe En-lai energie, souplesse, vindingrijkheid lend optreden naar buiten was zijn succesvolle Afrikaanse reis, in de jaren 1963-64, maar de daaropvolgende jaren ging China door interne moeilijkhe den weer terug in het isole ment. Mao, die een belangrijk deel van zijn macht had verloren aan president Lioe Tsjiao-sji door de mislukking van de „Grote sprong voorwaarts", wist in 1966 de steun van maarschalk Lin Piao te ver werven voor zijn grote prole tarische revolutie. Na jaren strijd kostte het Lioe zijn tweede plaats, die prompt werd ingenomen door Lin die vervolgens het leger naar voren schoof als allesbe heersende factor in het Chine se leven. Ministeries, universi teiten, communes, fabrieken, heel de leiding va n de partij, het politieke en economische leven kwamen in handen van legerofficieren, 'n situatie die in Mao's terminologie wordt aangeduid met Bonapartisme. Tsjoe had in die jaren al zijn capaciteiten moeten gebruiken om staande te blijven, maar hij slaagde er in een burger oorlog te voorkomen. Ge steund door het leger verwierf hij zich zoveel macht, dat hij tenslotte de man was op wie Mao een beroep kon doen om zich van Lin Piao te ontdoen. Tsjoe heeft nu alle touwtjes in handen. Tal van posities in partij (ongeveer de helft van de zetels van het Politburo) het leger en de regering (14 van de 14 vice-premiers) zijn thans vakant, en het is Tsjoe die als duizendpoot dit alles beheert, gedachtig Mao's leer stelling dat een geweer nooit controle over de partij mag uitoefenen. Voor Tsjoe lijkt de tijd gekomen weer volop aandacht aan het buitenland te kunnen gaan be steden. Het is gebleken uit de contacten van vorig jaar met sportlieden, geleerden en diplo maten, die nu culmineren in het bezoek van president Nixon. Tsjoe, de kleinzoon van een Chinese mandarijn, uit een overigens onvermogend landadellijk geslacht, staat klaar voor een nieuwe kracht proef. Zijn uithoudingsvermo gen lijkt een garantie voor een periode van rustige ontwikke ling van de internationale ver houdingen Rapport SWOV: DEN HAAG In Nederland raken jaarlijks ongeveer 1250 tot 1500 auto's te water, waarbij circa 90 inzittenden om het leven komen. Hoewel dit maar een klein percentage is van het totale dodental in het verkeer, is de verhouding tussen aantal doden en aantal ongevallen vrij hoog. In op dracht van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid een on derzoek ingesteld naar .auto's te water", waarbij met 45 auto's proeven genomen werden. Enige conclusies: een autogordel kan letsel bij te water raken sterk verminde ren, en in een zinkende auto blijft geen luchtbel achter, zoals lang gedacht werd! Recht op studie is ook niet alles TN vele problemen kan men beter feiten combineren dan hen stuk voor stuk bekijken. Zo ook het hoger onderwijs. Combineet bijvoorbeeld eens de volgende feiten. In regeringskringen vinden sommigen dat het collegegeld voor universiteit en hogeschool nog hoger moet worden dan duizend gulden. De massaal vergrote belangstelling voor wetenschappelijk onderwijs heeft ook tot gevolg, dat voor sommige soorten academici werkeloosheid dreigt. Prof. Albeda vindt, dat het inkomen van academici in het algemeen te hoog ligt. Het kabinet-Biesheuvel wil het hoger beroepsonderwijs veel dichter bij het wetenschappelijk onderwijs brengen. Een reeks van feiten die in hun samenhang vooral pikante vragen opwerpen. Bijvoorbeeld: zal nu het schoolgeld voor het hoge» beroepsonderwijs ook drastisch omhoog moeten? Zal het gevolg van een en ander niet worden dat straks meer mensen het onevenredig hoge inkomen gaan eisen, waarover prof. Albeda nu al. klaagt? Wordt op die manier een flink stuk van de vernieuwing van onze onderwijswetgeving niet pure theorie met zelfs enkele praktisch zeer onaangename gevolgen? Prof. Albeda heeft gelijk, zeker wanneer hij ook nog hel prestatie-element in het geding zou brengen. Het vervelende is evenwel, dat, als we niet oppassen, de gehele onderwijsstructuui zoals die bij de onderwijsvernieuwing opgetrokken is, al bestaand» euvels praktisch nog versterken gaat. Te beginnen met het voortgezet en te vervolgen bij het hoger onderwijs. Doelmatigheid EIGENLIJK draait ons onderwijs in een merkwaardig kringetje Bij de modernisering van het basisonderwijs gaan we ervan uit, dat een kind niet zalig wordt door volmaakt de kunstjes van rekenen, spellen en feitjesleren te kennen. Bij het voortgezet onderwijs worth dan een of twee jaar geprobeerd dit schone doel in het vizier t» houden, maar dan wordt onvervaard aangestuurd op specialisatie) pakketten die zo stringent mogelijk gericht zijn op praktische eisèr van de maatschappij en/of de specialistische wensen (die ook eisdrt dreigen te worden) van het hoger onderwijs. Prestatie dient, naar onze mening, in de maatschappij altijd een rol t» blijven spelen, maar het onderwijs zit nog altijd (misschien ergèi dan vroeger) vast aan verkeerde opvattingen van het begrlf „prestatie". Natuurlijk zit aan elke studie een stuk vorming vast, maar hier en daar wordt die vorming op haar beurt weer tpl doelmatigheid verwrongen. S.E.R. nodig 1VEDERLAND heeft inderdaad een soort van S.E.R. van het onderwijl nodig. Maar dan niet om de stukjes organisatorisch nog beter (r elkaar te passen, maar om de geest te redden die het geheel levend moet houden. Politieke theevisites T)R. DE ZEEUW is, ter kennismaking, bij zijn PvdA-collega And*4 van der Louw op de thee geweest. Men heeft zich gehaast te ver zekeren, dat dit politiek niets te betekenen heeft; Van der Louw heefl zelfs laten uitlekken dat hij van een KVP met De Zeeuw aan het roet nog steeds dezelfde sceptische bedenkingen heeft, welke hij een pa^r weken geleden in het openbaar beleed. Maar toch De president van de Verenigde Staten en de leider van Rood China hebben tientallen jaren erover gedaan om na spectac^ laire voorbereidingen tot een persoonlijk gesprek te komen; De Zeeuw en Van der Louw fiksen het in een paar weken. Natuurlijk: Van dei Louw is Mao niet en De Zeeuw nog minder een Nixon; de kloof welke hen scheidt, is slechts een baggerstraaltje vergeleken met de oceaat. die tussen Peking en Washington ligt. Nog een paar van zulke thee visites en wie weet! Misschien mogen een volgende keer Marcel van Dam, Kamerlid v. d Doel en wethouder Lammers enerzijds en een paar hun partij trouw gebleven KVP-radicalen anderzijds mee. Niet prof. Steenkamp; dll moet als de souvereine bemiddelaar gereserveerd worden tot he' allermoeilijkste ogenblik. Bijvoorbeeld tot het moment, waarop strak» ook de voorzitters van de ARP en de CHU, wie dat ook mogen worden, bij Van der Louw op de thee zijn geweest. We hebben wel eens horen fluisteren dat de theevisites van de vrouwef van ministers en staatssecretarissen hebben bijgedragen tot een be ter persoonlijk begrip voor elkaar bij hun excellente echtgenoten Ook iets voor De Zeeuw om over na te denken. Uit theevisites kal een bridgeclub groeien en dan zit men permanent te azen op „grcc slem". LOFARENDSVEEN. kernen - Am. An Je: Réve 37-43, Rozen tna 33-51. Sonora "■48. Gerbera 1.95-2.50. 2.40-2.50. kg.Komkommer lelkkuelen 50. I. Irlss Hfjes 42-70. Ide;i 50. Chrysi Froesla's 2,30-2.35. Bla\ >•1.70 Fortur Plc 95-1.20. Intern .ustlge Wit 1.40-1,65. Pi Nar- .15. Tulpen Br. il. Pretu- illlana. Paul dy._ Blenda, Copland^ i. L 3.00-3.35. Karei •man 2.40-2.70, Dometer 1.85- Golden Apeldoorn. Mickey se 2,00-2.15. Dubbele tulpen 1.80 p.bos. IJK 18 februari Groente ucen p. kist A 7.10. II 3.40-7.00. lammeren 794. zuig melkkoeien 14,75-19.75. vette koeien 4.80—5.60—6.30. vare koelen 9.00— 14.0018.75. vette kalveren 4.80- 5.20. vette schapen 95—170, fokscha pen 180—230 vette lammeren 135— 164—200. drachtige zeugen 150—500 —550, schrammen 105—115—125. big gen 80—85-90. gelten 30—85. Han- tlg. pen goed f kolvt ichWge 44-85, Boeren kon eiaerie 6. breekpeen ,90. Andijvie 116. Aanvc 2oo onn kg IARKT LEIDEN (18/2) 70-5.40, B I °9. 3!-49 8 609 30 100 kg prei A7 5—87 V kg komk mmers: klas.-e 1 76 50— r 378i Middelbare 54 51 1 04 41 35—37. Krom kg. Li i.MAKK v: skrroter "Tieks I Goudse volvette 3.99. Har NTEVEILING DELFT (18 febr A 92. B 93—98. C 7' E 42—50. slek SI—9» 421.000. 16—19. Aanvoer '^JenTEVRILING LEIDEN (18 febr) 31—38. Champignons 3 90— Aardappelen 8—9, Andijvie schrammen idem. biggen Idem. gel- VEH.ING WESTLAND NOORD (18/2) Sla 1. 15 kg. en op: 20—25.11—14 kg 18.50—20.50. Aanvoer 519. 558 st. Raapstelen derlj 36—13, 6.1 10-18. 4.600 b. 1.15-1.60 8705 kg., stoofsla V>-53. Prinsessenbonen 12.40. Snijbonen 8.60—9,r:0 100 kg prei A 75—87 1 UTRECHT Aan de Rijksuniver siteit te Utrecht zijn geslaagd: assistent-artsexamen-: J. J. de Boer, Wassenaar, J. W. Holst, Den Haag, H. Oosterhoff, Lei den, mej. L. J. E. G. Schuur- mans, Den Haag Scenarioprijs Harold Pinter Londen De toneelschrijver Ha rold Pinter is uitgeroepen tot de beste Britse scenarioschrijver van 1971. Dat gebeurde door het Engelse schrijversgenootschap („Writers Guild") voor Pinters bewerking van het boek „The go-between" van L. P. Hartley. Het scenario van Pinter werd verfilmd door Joseph Losey, die met zijn ge lijknamige film in Cannes ook al een prijs won. Het beste scenario voor een ko medie werd gemaakt door Ne ville Smith met ..Gunshoe" en het beste oorspronkelijke draai boek kwam van Penelope Morti mer met „Sunday, bloody sun- day". De prijzen werden over handigd door de actrice Glenda Jackson en de acteur Nigel Da venport. In het Prentenkabinet van Mu seum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam wordt t/m 12 maart een fototentoonstelling gehouden onder de titel „Paul Eluard en het Surrealisme", sa mengesteld door het ministerie van buitenlandse zaken van Boven Scandinavië bevindt zich een gebied, met hoge luchtdruk, terwijl bij Frankrijk een lage drukgebied ligt. Deze systemen veroorzaken bij ons een noord oostelijke wind, waarmee lucht van de koude Noordzee naar het noorden van het land wordt ge voerd. Het werd daar gisteren ook maar 2 graden, tegen 7 gra den in Zuid-Limburg. Het hoge drukgebied boven Scandinavië neemt nog in betekenis toe. In Oslo, waar het gisteren nog 5 graden vroor, is de feons op neerslag dan ook maar klein. In ons land wordt op de meeste plaatsen droog weer verwacht, terwijl de temperaturen onge veer hetzelfde zullen zijn als vrijdag.Vooruitzichten voor maandag, droog met wolkenvel den en temperaturen normaal tot iets onder normaal. Aantal uren zon: I tot 6. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geh»el droog et maal: 80 procent. De SWOV doet in het rapport een aantal aanbevelingen. Wat de wegen betreft zijn het aanbren gen van goede bermbeveiliging en een verbetering van wegdek, belijning, bebakening en ver lichting nodig. Betreffende de auto: voor- en ach terzijde mogen vervormen bij een botsing met het water, maar de cabine moet ten alle tijde intact blijven. Autogordels moeten aanwezig zijn, waarbij een uniforme sluiting is aan te raden. De staat van onderhoud is medebepalend voor het drijf- vermogen van de auto. Bij bot sing met het wateroppervlak treedt een sterke vertraging op, waardoor de inzittenden naar voren slaan. Auto's die op het dak of zijkant terecht komen kunnen zwaar beschadigd wor den. Bijna alle auto's komen tijdelijk in horizontale stand te drijven. De drijftijd varieert van enkele seconden tot twee a drie minu ten. Het zinken geschiedt in ver ticale stand, voorover of achter over, al naar gelang de plaats van de motor. Automobilisten wordt aangeraden altijd gordels te gebruiken, por tieren niet te grendelen, zich te overtuigen van ontsnappingsmo gelijkheden in, indien nodig, te leren zwemmen. Indien men te water geraakt is: maak direct de gordel los, pro beer zo snel mogelijk de auto te verlaten, als hij nog drijvend is. De beste ontsnappingsmogelijk heden zijn de portierramen, een schuif- of roldak en de achter klep. Zo nodig kan men voor- of achterruit uit de sponning druk ken. met schouders of voeten beginnen. Ontsteek de verlich ting; dat vergroot de oriëntatie in en de plaatsbepaling van de auto. Door een geringe beweging kan een auto in het water kantelen waardoor andere inzittenden in moeilijkheden kunnen raken. Controleer of niemand vefmist wordt! Markeer de plaats van de gezonken auto. Auto's komen vaak met een harde klap te water. Vaak ook zijn ze dan op de wal al bij een botsing be trokken geweest. Autogordels voorkomen letsel of verminderen de ernst daarvan. TON SIJBRANDS VERDEDIGT ZIJN TITEL NIET DEN HAAG De viervoudige Europese en nationale damkam- pioen Ton Sijbrands zal niet deelnemen aan de strijd om het nationale kampioenschap, die op 18 maart in Amsterdam begint. Hij wordt vervangen door de Til- burger Ad van Tilborg. Sij brands, die houder is van de Nederlandse titel, heeft geen re den opgegeven stek laat gaan. Schaken om de LSB-titel Bongers wipt titel verdediger A. llerg LEIDEN De grote sensatie in de tweede ronde in de strijd om de persoonlijke schaaktitel in rayon Leiden was de overwin ning van Bongers op titelverde diger Berg. Behalve Bongers deed ook Geyer van zich spreken. In een taktl- sche partij wist hij de gevrees de De-mmenda! te verschalken. Deze ronde bracht vijf hangpar- tijen voort. De kampioen van groep twee van vorig jaar, Mo lenaar, staat met een loper én een pion voor zeer duidelijke op winst. De andere afgebroken partijen zijn minder definitief te beoordelen. Kohlbeck heeft een zeer aktieve dame tegen toren, paard en twee pionnen van Serdijn. Kuijpeds en Smit be reikten een remiseachtig eind spel. V. d. Meer staat in het to reneindspel tegen Sikkel een stuk voor, doch het is de vraag of dit voldoende is voor een winstpunt. Ook Boonstra heeft een pion meer in een toreneind spel en wel tegen Th. Liket. In groep twee is alleen J. de Wit nog ongeslagen Hij won in deze ronde zijn partij van Oosterom via arbitrage. (Van een onzer verslaggevers) OMMEN Hoofdinspecteur J. A. Blaauw. die het rechercheteam leidt, dat belast Is met de oplossing van de zaak van de mysterieu ze bomaanslagen MJ Ommen en Ravenstein, heeft het F.R.I.-labora- torium te Washington ingeschakeld bij het onderzoek van verschei dene voorwerpen die op de plaatsen, waar de sabotage gepleegd werd, zijn gevonden. Overigens heeft het zestien man sterke opsporingsteam, dat van uit Veenendaal opereert, nog geen enkel idee omtrent de da ders van de aanslagen op de compressorstations van de Ne derlandse Gas Unie. Ook een nieuw ingesteld terreinon- derzoek bij Ommen heeft niest opgeleverd. „Het zit er dik in dat de Pales tijnse guerrilla-organisatie El Fatah met de aanslagen te ma ken heeft", aldus mr. J. Boos ter, de officier van justitie i( Den Bosch, die met de leiding van het onderzoek is belast. De politie gaat er nog steeds val uit dat er een duidelijk verband bestaat tussen de bomaanslag» bij Ravenstein en Ommen en di explosie in de Esso-raffinaderjj bij Hamburg. Ook de liquidate van de vijf Jordaniërs in d buurt van Keulen wordt hier mee in verband gebracht.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7