METAALCONFLICT KAN DIT WEEKEND TEN EINDE ZIJN Einde mijnstaking Engeland in zicht Universiteitsraad verwerpt verhoging van collegegelden Partijen aanvaarden bindend advies mr. Erdbrink Hagenaar Hans Verhagen: Gezellige boel aan boord benoeming Jir. Vrolijk definitief Drie van Breda zijn niet overgeplaatst Bernadette Devlin krijgt half jaar .1 lj DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Jvertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week f 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.624 ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 Veel bewolking T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Daktari; 20.25 uur Berend Boudewijn-quiz. ZONDAG Ned. I' 20.25 uur Een groot uur: 21.45 uur Gerard Cox-show. >p de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking maar ook af en toe wat zon. Matige, tot vrij krachtige noordoostelij ke wind. Max. temperaturen van ongeveer 2 graden in het Waddengebied tot rond 5 graden in het zuiden van het land. MR. R. J. ERDBRINK t Noorse toeristenschip Lindblad Explorer rust op de rotsen van het King George eiland. Op de achtergrond is één van de Chileense marineschepen zichtbaar. Op de andere foto een sloep, waar- mee passagiers en bemanningsleden van het Noorse schip werden gehaald. Noors schip op rotsen Zuidpool gestrand [UNTA ARENAS, CHILI (AP-RTR) De Ha genaar Hans Verhagen is na een aanvankelijk hachelijk avontuur met het Noorse toeristen- jschip Lindblad Explorer veilig en wel in Buc- fnos Aires aangekomen. Het schip was vorige iweek vrijdag op de rotsen van het King Geor- Igeëiland in de Admiraliteitsbaai (Zuidpool) [gestrand, maar zonk niet. De 104 passagiers en de 54 bemanningsleden, die in allerijl de reddingssloepen hadden opgezocht, konden la- weer aan boord gaan om op redding te wachten. Verhagen was één van de zeven Nederlan ders op het 2480 ton metende schip. King George is een onbewoond eiland in de Zuid- Shetland archipel, 800 km ten zuiden van de zuidpunt van Chili. wee schepen van de Chileense marine kwamen in de loop van de week de opvarenden en 46 van de 54 bemanningsleden ophalen. Zij wer den in sloepen naar de Chileense vaartuigen overgebracht, omdat het hard woei en er veel uw viel, zodat er geen helicopters ingezet konden worden. isteren kwam men in de haven van Punta Arenas in Chili aan om vervolgens per vlieg tuig overgebracht te worden naar de Argen; tijnse hoofdstad Buenos Aires. In Punta Are nas vertelde Hans Verhagen: „Ik behoorde tot de groep, die werd onderge bracht op de Wardo van de Chileense Marine. Sommigen sliepen op de vloer, anderen op ta fels. Maar daar raakte je wel aan gewend op den duur." Toen de Lindblad Explorer vast liep ontstond er geen paniek onder de passa giers hoewel de aanraking met de rotsen al lerminst zachtzinnig was. Het gebeurde tegen het vallen van de avond, er viel veel sneeuw en het was erg koud. „We hadden via de luidsprekers gehoord, dat het schip was komen vast te zitten, dat we ons warm moesten aankleden en zwemvesten aandoen," aldus Hans Verhagen. „Toen gin gen we de reddingsboten in. Het schip maakte ondertussen 10 graden slagzij. In de boten was het erg koud, maar we hadden cognac bij ons. Na een tijdje varen hoorden we dat we weer terug naar het schip konden gaan, om op 0e Chilenen te wachten. Aan boord hebben we er toen maar een gezelli ge boel van gemaakt. Een van de bartenders, een Schot, had daar een groot aandeel in. Hij hield de stemming er goed in door op een ac cordeon te spelen." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het metaalconflict kan maandag ten einde Industriebond zijn. De partijen die betrokkken zijn bij het conflict, heb ben mr. R. J. Erdbrink aangewezen en aanvaard als (eni ge) arbiter, wiens advies bindend zal zijn. Deze is meteen met zijn werk begonnen en hij houdt het voor mogelijk, dat hij vandaag reeds zijn conclusie zal kunnen medede len. Hij zal met zijn advies kunnen blijven binnen de marge van 0,7 pet, die de werkgevers vorige week plaats- ROTTERDAM (ANP) ten bovenop hetgeen reeds door hen met de confessionele A" T—x bonden was overeengekomen in een c.a.o. Het heeft gisteren nog heel wat boven deze 7 pet ook nog eens voeten in de aarde gehad, voor- zal worden gecompenseerd, dat deze voorlaatste fase in het De industriebond NVV zal de metaalconflict kon worden afge sloten. Geruime tijd is gespro ken over de vraag, of met één arbiter zou kunnen worden vol staan. Toen hierop bevestigend werd geantwoord, werd mr. Erdbrink, de ombudsman van het levensverzekeringsbedrijf en voordien voorzitter van het Col lege van Rijksbemiddelaars, be reid gevonden. Mr. Erdbrink is thans óók nog WD-raadslid in Voorburg. De arbiter moet een uitspraak doen over de wijze van beste ding van de 0,7 pet loonstijging, die de werkgevers vorige week tijdens de eerste bemiddelings poging extra ter beschikking stelden boven het reeds over- eengekomene met de confessio nele bonden. Voorts zal mr. Erdbrink in zijn uitspraak de reeds overeengekomen nieuwe bepaling betreffende de maxi male prijscompensatie betrek- Aanvankelijk zou in de groot-me taal de prijsstijging met een loonstijging van maximaal 6,5 pet worden gecompenseerd. Een week geleden werd dit maxi mum tot 7 pet verhoogd en werd voorts overeengekomen dat bovendien de helft van de prijsstijging in 1972, die uitgaat NVV opent stakingskas De bl] de Industriebond NVV georgani seerde metaalarbeiders, die be trokken zijn geweest bij de taalstakingcn, krijgen van bond een uitkering uit de sta kingskas. dit.J.ee™?.dL"iL'? De van de mctaalbedri). «at nn orto onon ven toegezegd geen aan klacht te zullen indienen. Een dergelijke toezegging was nood zakelijk in verband met het vonnis van de Amsterdamse rechter Stheeman. Deze verbood de bond stakingsacties uit te roepen en deze middels uitke ringen te steunen, va-kan- De in de Rivièrahai te Rotterdam 7. De ar- aanwezige leden hebben hun massale „ja" uitgesproken voor het beleid van de bond. Ook gingen zij akkoord met de toe zegging van de Industriebond NVV zich neer te leggen bij de uitspraak van arbiter Erdbrink. bus komt, mede ondertekenen De bond neemt derhalve bij voorbaat genoegen met de 0,7 pet, hoe deze ook verdeeld zal worden door de arbiter. Tijdens de tweede bemiddelings poging van afgelopen dinsdag stond de industriebond NW nog op een minimum-vakantiegeld van 1200 gulden bij tiegeldpercentage vs biter gaat nu dus terug reeds vastgelegde vakantiegeld van 936 gulden. Daarna moet hij overwegen op welke wijze de „ruimte" van 0.7 pet het beste kan worden bestemd. Geen Kijktaarna wegens ziekte van Adèle AMSTERDAM (ANP). Wegens ziekte van Adèle Bloemendoal zijn de voorstellingen van „Kijk taarna" voor onbepaalde tijd uitgesteld. In dit cabaretpro gramma treedt behalve Adèle Bloemendaal ook Leen Jonge- waard op. Commissaris Zuid-Holland 3 onze parlementaire redactie J HAAG De ministerraad is t akkoord gegaan met de looming van mr. Maarten blijk tot opvolger van mr. bassesz als commissaris van (koningin in Zuid-Holland. De jioeming gaat 1 april in. Ze iet nog worden voorgesteld de koningin, die ze moet rachtigen, maar dat is een pfeïe team lokkeer Oranje HAAG De sectie techni- zaken van NeVoBo heeft gehele ploeg van Blokkeer •gewezen voor het Neder- Ids team dat van 10 tot 17 Griekenland zal uitko- het toernooi om de lente- ril deze beslissing, die mede tot had, dat coach Henk Dgerwaard van Blokkeer de eg vergezelt als assistent- iner, zijn gesprekken met de ■".rokken partijen voorafge- ïn. Uit die gesprekken bleek van landskampioen AMVJ 17 april, in verband met an- 'e verplichtingen, geen spe- s beschikbaar zijn voor het derlandse team. (ADVERTENTIE) EDELSTEEN COLLIERS Granaatsnoer, ongeregen f 20,- 'Kornalijn, gefacetteerd f 69. Agathen cocktail, 65 cm f 18,50 Mosagathen, lichtgroen, 50 cm. ƒ16, Aquamarijn, barok, lang f 89,- Fa. I. C. VAN RUITEN ZN. Kort Rapenburg 12 - Leiden ADVERTENTIE LONDEN (REUTER) De onderhandelaars voor de stakende Britse mijnwerkers zullen aanbevelen de voorstellen van de bemiddelings commissie onder leiding van Lord Wilberforce te aanvaarden. De voorstellen, waarin enige concessies gedaan op het gebied van de onregelmatigheidstoeslag, zullen ter beoordeling aan de stakers worden voorgelegd. Volgens de vakbondsonderhande laars zullen hun leden via een stemming hun oordeel uitspre ken over een door de bemiddel- lingscommissie aanbevolen loonsverhoging van 20 procent. De uitslag kan aanstaande woensdag of donderdag bekend zijn. Zij verklaarden dat de sta- kingsposten, die veel hebben bijgedragen tot de chaos waarin de energievoorziening is ge raakt, zullen worden terugge- - trokken. De onderhandelaars hadden aan vankelijk gezegd vast te zullen houden aan hun eis van een ex tra pond sterling per week voor zowel de bovengrondse als de ondergrondse arbeiders, hetgeen neerkwam op een loonsverho ging van 25 procent. Hoewel zij er niet in waren ge slaagd deze eis erdoor te sle pen, zijn er toch belangrijke concessies bereikt op het gebied van onregelmatigheidstoeslag. Het akkoord kwam tot stand, na dat premier Heath zich persoon lijk in de kwestie had gemengd. De toestand werd zo kritiek dat premier Heath persoonlijk besloot premier Pompidou, telefonisch te verzoeken zaterdag niet naar Londen te komen, waar het weekeinde belangrijke bespre kingen over Europese kwesties zouden worden gehouden. Vakantie? Dansen? Leer het steengoed bij Evert Castelein H. Kerkgracht 48 - 01710-23583 (ADVERTENTIE) TOPDANSAVOND IEDERE ZONDAG 8 UUR ANT. CLUBHUIS LEIDEN DANSLES NU nog mogelijk Scholenbouw komt praktisch stil te liggen (Van onze parlementaire redak- tie) de DEN HAAG De bouw permanente schoolgebouwen komt volgend jaar wellicht praktisch stil te liggen. Tussen het ministerie van Financiën en dat van Onderwijs wordt deze weken hierover touwgetrokken. Verdere beleidsombuigingen, ook bij onderwijs, lijken voor het kabinet onontkoombaar om de begroting 1973 rond te krij gen. Met veel moeite had minister Van Veen (Onderwijs) voor dit jaar, een pot voor scholenbouw be dongen van 300 miljoen gulden. Daarbij vindt al een sterke be leidsombuiging plaats in de richting van meer bouw van se- mi-permanente gebouwen, dat in ieder geval in eerste ter mijn goedkoper uitkomt. Een ander argument, dat men hiervoor zou kunnen pleiten is de discussie over de functie van het schoolgebouw. Ook binnen het onderwijs ziet men dit ge bouw steeds meer als een wijk- voorziening, die ook voor ande re activiteiten zou moeten kun nen worden gebruikt.. In af wachting van de ontwikkeling van deze gedachten zou de con ventionele scholenbouw kunnen worden afgeremd. Van onze parlementaire redactie een zaak als deze mag niet sle- DEN HAAG Minister-president pende worden gehouden. TeSenover de stelling, dat het dis- '"""i A" tfijfi cussiëren over en vrijlating kend, dat de drie oorlogsmisda digers Fischer, Aus der Flinten en Kotalia, wier gratieverzoek thans aan de orde is, zijn over gebracht naar een andere ge vangenis. Zij zitten nog steeds in Breda. de drie oorlogsmisdadigers den openscheurt, stelde Biesheuvel, dat vrijstelling ook pijnstillend kan werken en tot een soort zelfbevrijding kan lei den. Zolang het drietal nog ge vangen zit kan het op elk mo ment opnieuw gratie aanvragen en de discussie daardoor hero penen. BELFAST (AFP) Bernadette De vlin en twaalf andere deelne mers aan verboden protestmar sen tegen de interneringsmaat regelen in Noord-Ierland zijn in Belfast veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en honderd pond boete. Zij zijn weer in voorlopige vrij heid gesteld in afwachting van de uitspraak van het hof van appel, daar zij in hoger beroep zijn gegaan. Het was de tweede keer dat Ber nadette Devlin tot gevangenis straf werd veroordeeld. In 1970 t zij straf 3 dtn uit wegens deelneming rellen in Londonderry. Zij moet eind deze maand voor rechtbank in Newry verschij wegens deelneming aan de pro testmars aldaar op 6 februari. Rotterdams meisje nog niet gevonden ROTTERDAM (ANP) Van de sinds maandag 7 februari ver miste Anita Pothuis (12) is nog geen spoor gevonden. Politie en brandweer hebben voor de vijf de keer de Rotte en het Stokvis water te Rotterdam afgedregd, maar zonder resultaat. Tot gisteren waren bij de politie in Rotterdam ruim 200 tips bin nengekomen. Geen daarvan bleek bruikbaar. Men begint steeds meer aan een misdrijf denken. De premier heeft gisteren na af loop van de ministerraad een beroep gedaan op de Nederlan ders om de hele materie rond de eventuele gratieverlening Zeventien oud-verzetsorganisaties met soberheid te benaderen. Hij en comité's van oud-gevangenen hebben gisteravond met klem geprotesteerd tegen het plan de regering de drie oorlogs- vrij te laten. De organisaties zijn van mening: „Alle overwegingen door de re gering aangevoerd om de vrijla ting te rechtvaardigen, zijn aanval in de rug van het malig verzet, een aantasting van de nagedachtenis vermoorde slachtoffers, duidbare kwelling voor de nog levende, vaak invalide gewor den, oud-verzetsmensen.' v v» y Juan Massei leek tijdens een formule-4 en zekere dood tegemoet te gaan, toen hij met z'n wagen tussen de wielen van een andere racewagen terecht kwam en in vliegende vaart een salto mortale maakte. Hoewel de Argentijn op een gegeven moment het onderspit moest del ven, kroop hij even later toch vrijwel ongedeerd uit zijn fors beschadigde wagen. LEIDEN De Leidse Universi teitsraad acht de voorgestelde verhoging van college- en in schrijvingsgeld tot elfhonderd gulden verwerpelijk. Dit besluit werd gisteravond met algemene stemmen genomen nadat ver schillende leden van de raad het wetsontwerp in felle bewoor dingen hadden bekritiseerd. On zedelijk, bedenkelijk, volstrekt ondeugdelijk, toonbeeld van on zindelijk denken waren enkele typeringen. ontwerp als van het profijtbeginsel' schreef, omdat het beginsel nu ook wordt toegepast op cultuur» goederen. Het College van Be stuur van de Universiteit wijst de collegegeldverhoging onder meer af omdat in strijd met het beleid van de laatste jaren weer wordt geredeneerd vanuit de af hankelijkheidsrelatie van ouders en kinderen. Bovendien wordt een enorme onrust onder de stu denten geriskeerd. Ook het ont duiken van het collegegeld dreigt grote vormen aan te ne men terwijl controle moeilijk zal zijn. Wat het wetsontwerp over de tij delijke beperking van studenten betreft is de meerderheid van de universiteitsraad van me ning, dat het als noodmaatregel niet onaanvaardbaar is. De uni versiteiten zullen er pas toe over mogen gaan als alle moge lijke middelen tot het uiterste zijn benut. 'opklopperij De studentenleden van de univer- verantwoordelijkheid geen stu dentenstop mogen worden inge- slteitsrand Wijzen evenals zltter drs. D. L. Couprie het wetsontwerp af. De belangrijk ste taak van de universiteit is volgens hen het geven van on derwijs aan allen, die het willen en kunnen volgen. Als door de toevloed van studenten de kwa liteit van het onderwijs in ge vaar dreigt te komen zal cr toch uit een oogpunt van sociale Egyptische bus te water: 60 doden CAIRO (AP) Bij een verkeers ongeluk te Kafr Saad in Egyp te zijn gisteren 70 personen ge dood. Een overladen autobus ramde dl muur van een brug over d< Nijl, schoot er doorheen en vid in de rivier. Negen passagiers onder wie vijf meisjes, wiste, zich tijdig te redden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1