,VS LUISTERDEN NIET NAAR SNOW" Ccidoc Sou/ici/nt Links wil van Kamer uitspraak Laatste Tnaanvaart jar Taurus- -ittrokrater Nederlands zaakgelastigde: Rome schreef ook Breda en Den Bosch STAKING RECHTMATIG? VOORSTEL TOT VERHOGING SALARISSEN WETHOUDERS «DERDAG 17 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT de Apollo-16 te Hous- )nh Young oefent wekelijks in n met het maanlandingsvoer- ig. Eind april wordt de Apollo- in9 gelanceerd voor een reis van da2e" n0Cr de mQan te 1ST0N (AP) ApoIlo-17, de EL' alste bemande maanvlucht die voorbereiding is zal op 6 de- mber worden gelanceerd en op het maanoppervlak lan- in een vallei waarvan ver- :r, dersteld wordt dat deze vol ion Ikanische as is. rde af gezien, liggen, enige sc nderden kilometers ten noor- het landingspunt van illo 11. punt is Taurus-Littro ge- de Taurus bergen de Littrow-krater dichtbij. - ithene: geen Lllvkoord over Cyprus H ENE (DPA) De Griekse ■ering heeft met klem de in [-kringen de ronde doende ge- chten tegengesproken dat zij i geheime overeenkomst over prus met Turkije gesloten ju i hebben. m05] dvoerder Wyron Stamatopou- herinnerde aan een verkla- g die de Griekse onder-minis- Konstantinos Panajotakis za- lag in Nicosia heeft afge- 1. Deze verwees toen de ge- Ihten over plannen van de rac voor een verdeling van tussen Griekenland en naar het rijk der fabe- 55 art de het de acq. Onassis in conflict YORK (AP) Mevrouw puXqueline Onassis heeft onder voor de rechter verklaard free-lance fotograaf Ronald nflella „haar bang maakte'] hij foto's van haar en haar so. deren maakte. Jacqueline Onassis werd 'raagd verklaringen af te leg- nadat haar advocaat had 'eerd dat Galella probeerde ir geld af te persen in ruil belofte geen foto's haar te maken, la heeft om een rechterlijk el gevraagd waardoor het auw Onasis verboden zal :n hem het fotograferen te hinderen. Ook eist hij een adevergoeding van 1.3 mil- ime n dollar omdat zijn bestaan gevaar was gebracht omdat lastig werd gevallen door inten van de secret service Onassis bewaken. Ka rieden: Sta aat moet v.a.-verzekeren HAAG (A/NP) De PvdA- nerleden mevr. Haas-Berger Dolan vinden, dat, de wette- aansprakelijkheidsverzeke- motorrijtuigen moet worden ;evoerd door de staat in door honderden ver eringsmaatschappijen, suggestie hebben zij neerge- vragen aan minister PI (Justitie) en aan atssecretaris Van der Stee nanciën), waarin zij wijzen klachten over de trage be- leling der schaderequesten verzekeringsmaatschappij- op de onvolledige informatie tschappijen aan ladeelden en op het in vele 'allen onbeantwoord laten verzoeken en klachten. Vorig jaar ruim 2(1.000 gastarbeiders laar ons land HAAG (ANP) Vorig jaar •ben zich in ons land 20.700 «ugese. Spaanse. Italiaanse, idslavische. Griekse. Turkse Marokkaanse arbeiders ge- 'tigd. In 1970 waren dat er Er vertrokken 8300 bui- dandse arbeiders, tegen G.400 Dit heeft het Centraal reau voor de Statistiek mee- deeld. totale migratieverkeer met tere landen heeft vorig jaar 1 overschot opgeleverd van MO personen (33.500 in 1970) imen 2.000 meer Neder- terug uit het buitenland vertrokken. Huwelijksrech tspraak: Den Haag (KNP) Kardinaal Staffa, prefect van de hoogste kerkelijke rechtbank in Rome - de apostolische signatuur - heeft over de huwelijksrechtspraak in de kerk van Nederland niet al leen een brief aan de Neder landse bisschoppenconferentie geschreven, maar daarnaast nog een tweede aan de bis schoppen Bluyssen en Ernst van Den Bosch en Breda. Het is niet duidelijk, waarop kar dinaal Staffa in zijn ene brief aan de Nederlandse bisschop penconferentie ingaat. Vermoe delijk reageert hij hier op klachten, die hem vanuit Neder land hebben bereikt, maar bo vendien zou hij daarbij ook ge dacht hebben aan het artikel van de Haarlemse vicaris H. Kuipers in „Theologie en pasto raat" van eind 1969 en aan het boek over echtscheiding, uitge geven onder verantwoordelijk heid van de Katholieke Vereni ging voor Geestelijke Volksge zondheid en waarin een bijdra ge van medewerkers van het of ficialaat van het bisdom Rotter dam is opgenomen. De brief aan de bisschoppen Bluyssen en Ernst is duidelijker geïnspireerd op klachten van niet nader genoemde personen in beide bisdommen aan de sig natuur in Rome. Het is de be doeling dat beide bisschoppen in overleg met hun officiaals kar dinaal Staffa zullen antwoorden. Van de kant van het bisdom Breda begrijpt men de klachten echter niet, want het officialaat van het bisdom Breda volgt over het algemeen de traditio nele Romeinse lijn in zijn hu welijksrechtspraak, zo werd verzekerd. Beernink was liever vijf jaar minister UTRECHT (ANP) Oud-minis ter Beernink ziet met groot ge noegen terug op zijn vierjarig ministerschap in het kabinet-De Jong. Op de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de vereniging van CH-gemeente- en provinciebesturen heeft de oud-bewindsman verteld, dat hij een periode van vier jaar te kort gevonden heeft. „Het zou beter zijn als een minis terschap vijf jaar duurt. Want in de laatste jaren van een ka binetsperiode worden vele no ta's en wetsontwerpen bij het parlement ingediend, maar die moeten dan door de opvolger in het volgend kabinet verdedigd worden." PEKING (AFP) e Chinees- Amerikaanse betrekkingen zou den tijdens de laatste twintig jaar totaal anders hebben kun nen zijn. Als de omstandigheden hen daartoe in staat hadden ge steld hadden de Amerikaanse leiders moeten luisteren naar mensen als de onlangs overle den Amerikaanse schrijver en China-deskundige Edgar Snow. Dit is het standpunt dat de Neder landse zaakgelastigde in Pe king, de heer J.J.Derksen, heeft vertolkt in een interview met het Franse persbureau AFP. Derksen is de enige buitenland se diplomaat in de Chinese hoofdstad die geregeld ontmoe tingen had met Snow tijdens diens reizen door China. ,Het misverstand dat tussen de schrijver en de Verenigde Sta ten heeft bestaan," zo zegt de Nederlandse diplomaat, „is vooral daarom zo betreurens waardig omdat Edgar Snow de Chinese werkelijkheid zag met de praktische instelling van een Amerikaan en niet als ideoloog. Ik had zo nu en dan de indruk dat de ideologie hem hinderde. Zijn belangstelling was veel meer getrokken door hetgeen het regime had verwezenlijkt dan door ideologische kwesties en hij trachtte te ontdekken of de communisten datgene deden wat het volk nodig had. De Chi nese leiders hebben zich nooit in hem vergist. Zij hadden vol ledig vertrouwen in hem en zij wisten dat Edgar Snow hun be leid niet alleen begreep maar dat hij het ook beoordeelde. Snow heeft veel geleden van de verdrukking waaraan hij bloot stond tijdens de periode McCar thy in de Verenigde Staten. Hij werd gekweld door de moeilijk heden die hij ontmoette bij het wisselen van gedachten. Het trauma dat hem diep had ge raakt tijdens de jaren twintig en dertig over de grote Chinese ellende zou hem voor het leven „tekenen." Tenslotte geeft Derksen te kennen dat Edgar Snow zich „later voortdurend heeft beziggehouden met het probleem de wereld te doen we ten wat China was en hoe het nieuwe regime dacht uit de el lende te geraken." Aanvallen op Noord-Vietnam Saigon (AP) Jachtbommenwer pers van de Amerikaanse lucht macht en marine hebben giste ren tientallen aanvallen gedaan op vèrdragend geschut in Noord-Vietnam. Deze aanvallen zijn vandaag hervat, zo meldt het Amerikaanse opperbevel. Het fanatieke Ierse parlementslid Bernadette Devlin moest gisteren voor een rechtbank in Newry (Noord Ierland) verschijnen op beschuldiging van deelnemen aan een verboden mars. Bernadette werd ver gezeld door twee Noordierse politici. Frank Momamus (links) en Ivan Cooper (rechts). DEN HAAG De P.v.d.A., D '66 en de PPR heb ben van de Tweede Kamer een uitspraak ge vraagd waarin zekerheid moet worden gegeven over de rechtmatigheid van de staking bij een collectief loonverschil, gezien de uiteenlopende rechtcr'ijke uitspraken in de laatste iaren. Dins dag zal de Kamer hierover stemmen, maar ver wacht mag worden, dat de meerderheid van de Kamer nog niet zo'n uitspraak wil' doen en eerst de behandeling van het wetsontwerp stakings recht wil afwachten. In de linkse motie wordt gesproken van een „grie- ze'ige zaak" omdat rechters in een wettelijk va cuüm dwars tegen de maatschappelijke ontwik keling ingaan. De communist M. Bakker stelde gisteren de minis ters Boersma en Van Agt vragen over de uit spraak van de Amsterdamse rechtbank. Deze uit spraak (een verbod voor de industriebond NVV om een slaking uit te roepen) vond hij in tegen spraak met het ongeschreven stakingsrecht. Hij was fel tegen het wetsontwerp stakingsrecht. Zijn motie om het ontwerp in te trekken ondervond bij de ministers veel tegenstand. .Het kan verkeren" Dat zei onze eigen Brederode al. Dat geldt zeker voor de Engelse Sue Baloo (23). Vier jaar lang werkte ze in het hartlaboratorium van een ziekenhuis in Liverpool. Toen besloot ze een mannequin-cursus te gaan volgen en zie daar het resultaat. Sue werd dezer dagen in Londen verkozen tot model van het jaar. Mount Everest in zicht rEh' gezapige wandeling kan de tocht van het kabinet-Biesheuvel nu al niet worden genoemd. Maar wanneer voor het jaar 1972 flinke heuvels beklommen moesten worden, dan geldt voor 1973 dat da Mount Everest in zicht komt; het toekomstige begrotingsbeeld ziet er zo somber uit, dat politieke kringen de zittende regering een nor male vier-jaren-rit zien halen, wanneer de voorbereiding en afhande ling van de begroting 1973 zonder crisis voorbij gaan. Het grootste probleem is dat door voortdurende inflatie en de snel ver- minderende groei van het nationaal inkomen het kabinet zonder in grijpende maatregelen waarschijnlijk geen kans zal zien om taken uit te voeren waartoe het zich bij het sluiten van het regeerakkoord- Steenkamp verplicht heeft. Het lijkt erop, dat, als gevolg van de af nemende groei in de nationale economie, de rijksinkomsten niet zul len stijgen met het percentage nodig om geld bijeen tc brengen voor taken die het kabinet in 1973 had willen aanpakken. Er zal zelfs fors bezuinigd moeten worden om het lopende program te kunnen uitvoeren. En wat dan? Waarschuwing IZENNELIJK als vroeg schot vóór de boeg van de confessionele par- tijen heeft minister C.eertsema deze week op een V.V.D-vergade ring laten blijken, dat liberalen moeten staan op verdere bezuinigin gen en afwijzend tegenover belastingverhogingen. Vooralsnog wijst piets erop, dat de Drees-socialisten van D.S.-'7U een andere melodie zullen zingen. Daarmee ligt dan het grote probleem op tafel. Hoewel nog geen concrete cijfers op tafel liggen, ziet het er niet naar uit dat het bedrijfsleven 1972 door stapt met de hand vost aan de rem. Ook wanneer soms een maand qua gemiddelde prijsstijging meevalt, constateert moeder-de-vrouw toch dat het gewone huishou den weer meer geld kost. Van hun kant tonen diverse vakbonden met de heer Groenevelt voor op dat matigingsbereidheid bij c.a.o.-onderhandelingen slechts een relatief begrip is. Op die manier maakt het nationaal inkomen inder daad weinig kans met *1.8 op jaarbasis te groeien, het niveau dat nodig is om de overheid in staat te stellen jaarlijks zes procent meer voor haar taken te kunnen geven. Bij het presenteren van het regeerakkoord en tijdens de begrotings behandeling afgelopen najaar in de Tweede Kamer heeft het kabinet voor 1973 bereids enkele maatregelen in het vooruitzicht gesteld die extra geld gaan kosten. Bij ongewijzigd beleid zou minister Nelissen op Prinsjesdag dus al een groter tekort in zijn miljardennota voor lief moeten nemen. Wij zien dat nog niet gebeuren, zeker niet, wan neer komende zomer terwille van de werkgelegenheid wellicht aan de wiebeltax geschroefd gaat worden teneinde de conjunctuur een stimulerende injectie te kunnen geven. Niets heioven CEDERT de kabinetsformatie ziin ook uit ministeriële mond her- haaldelijk beloften gedaan met de tendens dat na het lijden van een bezuinigingsperiode betere tijden met meer ruimte en een meer expansief regeringsbeleid zouden aanbreken. Het ligt voor de hand, dat Nederland tussen nu en bijvoorbeeld het late voorjaar leert leven met een klimaat, waarin niets meer beloofd wordt, omdat eerst de betrouwbare balans van mogelijkheden en raming van vooruitzichten moet worden gemaakt. In afwachting hiervan moeten mr, Geertsema noch D.S.-'70 dreigen noch waarschuwen, maar dient het gehele regeringsblok wanneer het tenminste bereid is te constateren dat het politieke beeld in Ne- derlanl sinds mei 1971 niet veranderd is zich erover Ie bezinnen wat gedaan moet worden om een verantwoord sociaal beleid met een economisch haalbare planning voor 1973 op stapel te zetten. Pas daarna heeft het zin verdere beloften te doen. Intussen zal dan wellicht het bedrijfsleven helaas door middel van meer fusies, meer sluitingen en meer ontslagen, eraan herinnerd worden dat er voor het algemeen belang belangrijker zaken zijn dan florissante c.a.o.-onderhundelingen in enkele bedrijfstakken. Prof. Albeda: Salarissen academici te hoog UTRECHT (ANP) „De werk loosheid onder academici, zoals die zich de laatste tijd manifes teert, kan wel eens een indicatie zijn dat de salarissen van aca demici te hoog zijn. De hoogte van die salarissen komt voort uit de tijd dat een academicus door zijn titel direct een hoge positie «n daarmee een hoog in komen verwierf". Dit zei gisteren prof. dr. W. Albe- da, hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool in Rotterdam en sinds kort bekend als een der bemiddelaars in het metaal conflict. Prof. Albeda sprak tot chemische studenten over de werkgelegenheid in de chemie. Prof. Albeda meende dat de aca demici zich in de toekomst te vreden zullen moeten stellen met een minder hoge en hoog gehonoreerde positie. Dit is vol gens hem een vrij vanzelfspre kend gevolg van de toename van het aantal afgestudeerden. Daarbij zei hij van mening te zijn het inkomensverschil tussen een ongeschoolde en een acade micus veel te groot te vinden. Ziektekostenverzekering Premieheffing over bijdrage werkgevers vervallen Utrecht (ANP) De bijdragen in de kosten van een particuliere ziektekostenverzekering, die werkgevers verstrekken aan werkemers die niet onder de verplichte ziekenfondsverzeke ring vallen, worden vrijgesteld van de heffing van premie voor de sociale werknemersverzeke ringen (werkloosheidswet, ziek tewet, wet op de loont rekken- den). Deze vrijstelling geldt met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1972. Tot nu toe waren de werkgeversbijdragen alleen on der bijzondere omstandigheden vrijgesteld voor de premiehef- Nederlander eet 54 liter soep per jaar DELFT (ANP) In Nederland is vorig jaar in totaal 700 miljoen liter soep gegeten. Per hoold van de bevolking komt dit neer op bijna 54 liter. In de soep ver werken de Nederlanders met z'n allen niet minder dan 10 miljoen kilo vermicelli. Uit de statistieken van de soepfa brikanten blijkt dat de Neder landse huisvrouw nog altijd de voorkeur geeft aan een eigenge maakt soepje. Van de vorig jaar geconsumeerde soep werd meer dan de helft (62'„ge brouwen" in de eigen keuken, Vijftien procent van de soep kwam uit blik en 23% was „dro ge" soep uit een pakje. De droge-soepenmarkt in Neder land is in handen van Honig (25°ó). Royco (24%), California (20%), Knorr (14%) en enkele andere merken. n een bagagebewaarplaats op het vier kilo dynamiet aangetroffen stof bleek het eigendom te zijn v misten. station van Milaan heeft de politie en in beslag genomen. I)e spring en een beweging van rechtse extrc- Dr. W. Goddijn directeur PINK - hoogleraar DEN HAAG (KNP) Pater dr. W. Goddijn OFM is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de sociologie van de kerk aan de Theologische Hogeschool van Tilburg. Pater Goddijn zal zijn functie van directeur van het Pastoraal Instituut der Neder- j landse Kerkprovincie (PINK) j blijven vervullen. DEN HAAG (ANP) Op het bureau van minister Ge ligt een voorstel om de salarissen van wethouders in gemeen ten met minder dan 60.000 inwoners belangrijk te verhogen. Het is afkomstig van een interprovinciale adviescommissie. De wethouderswedden zijn gekoppeld aan die van de burgemees ters. In kleine gemeenten met minder dan 1000 inwoners krij gen wethouders 10 pet. van het burgemeesterssalaris. Dit percentage loopt op tot 55 percent in gemeenten met 60.000 en meer inwoners. Uitgangspunt hierbij is dat eerst in deze gemeenten de wethouders een volle dagtaak hebben. Veel wethouders menen dat een vergoeding van enkele duizen den guldens per jaar tc gering is voor de tijd die zij besteden aan het besturen van de gemeente. De adviescommissie heeft nu voorgesteld wethouders in de kleinste gemeenten vijftien procent van het burgemceterssa- laris toe te kennen. Het percentage zou verder sneller moeten oplopen, zodat in gemeenten met 30.000 inwoners de wethou ders reeds 55 percent ontvangen. Dit betekent dat de salaris sen dan variëren van 3500 in gemeenten tot 1000 tot 58.375 in de allergrootste. Boete voor ingooien van ruiten premier Biesheuvel Haarlem (ANP) Vier jonge mannen die in oktober ruiten hebben ingegooid van de villa van premier Biesheuvel, in Acr- denhout zijn door de politierech ter in Haarlem veroordeeld tot een boete van 500 gulden en een week gevangenisstraf voorwaar delijk. De officier van justitie noemde het optreden van de vier een misselijke streek en een actie tegen het gezag. Het vernielen vrouw Biesheuvel aanleiding «■en brief te schrijven naar Wim Kan, die in die periode fel pro testeerde tegen de komst van de Japanse keizer HirohitO. Me vrouw Biesheuvel legde een ver band tussen de kapotte ruiten en de komst van de keizer. Politierazzia op T.H. Twente (Van verslaggevers) ENSCHEDE Een team van tien Enschedese politiemannen heeft gisteren een razzia gehou den op de Technische Hoge school Twente. Acht studenten zijn daarbij gepakt onder ver denking van druggebruik en diefstal. Een hoeveelheid gestolen goede ren is in beslag genomen. Dri« arrestanten zijn later weer vrij gelaten. De politie had al enig< tijd de stellige indruk dat dt omvangrijke serie diefstallen ot de technische hogeschool ge pleegd werden door op de cam pus wonende studenten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9