Advokaat: het gaat liet om bloemenwater 2,5 miljoen werklozen in Engeland Hans van Z. niet beledigd door commissarissen Bouwvakker heeft plezier in zijn werk Voortzetting straf 3 van Breda doelloos al Staatsgreep in Ecuador Door stroomtekort JpNDERDAG 17 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT joger heroep kwekers tegen fluoridering Amsterdams water Werken als bouwvakker Onderzoek Leidse universiteit: DEN HAAG (ANP) De bouwvakker vindt de status van zijn beroep erg laag, maar in het algemeen kan men zeggen dat hij plezier in zijn werk heeft. Hij vindt het werken als bouwvakker niet saai. Dit is één van de uitkomsten van een motivatie-onderzoek, dat de Rijksuniversiteit te Leiden op eigen initiatief heeft uitgevoerd onder de bouwvakkers van de IBB- Kondor Groep NV te Leiden. Waarom wordt iemand bouwvakker? De motiva tie is als volgt samen te vatten: ,,Je wordt bouw vakker. omdat je niet bin nen hoeft te zitten en je een zekere vrijheid geniet tijdens het werk. Je maakt bovendien iets dat onder je handen groeit. Er zit ook afwisseling in het werk. Als je het ver der een beetje treft met collega's en uitvoerder kun je de rest voor lief ne men". oog loon blijkt het belang rijkste motief om bij de bouw te gaan werken. Hoog Loon alleen is ech ter onvoldoende; het bui ten werken en de vrijheid tijdens het werk zijn noodzakelijk om de stap naar de bouwnijverheid te maken. De bouwvakker is niet erg te spreken over zijn arbeidsvoorwaarden: Volgens het rapport krij gen de arbeidsvoorwaar den een negatieve tot zeer negatieve beoorde ling. Dat zelfde geldt ook voor de werkorganisatie. Ongeveer 53 procent van de ondervraagden heeft be hoefte aan meer zeker heid: Zij wil vast werk hebben in de bouw. Van de ondervraagden is 73 procent bij een erkende vakbond aangesloten. Hjna 70 pet. zou weer op nieuw bij de bouw begin nen als dat mogelijk zou zijn. Het zijn echter voor al de jongeren die dat niet zouden doen.. Een bouwvakker heeft waarschijnlijk minder be hoefte aan werkzekerheid dan andere werknemers. Hij neemt immers het ri sico, dat hij een enkele keer zonder werk zit. Daarbij moet hij, doordat hij telkens ergens anders moet gaan werken meer aanpassingsvermogen hebben. Waarschijnlijk heeft hij meer behoefte dan andere werknemers aan buiten werken en vrijheid' in het werk. AMSTERDAM (ANP) ,,Het provinciaal waterleidingbe drijf Noord-Holland (PWN) levert drinkwater, en geen bloemenwater. De kwekers kunnen slechts aanspraak ma ken op drinkwater". Dit zei de advocaat van het PWN, mr. Gülcher gisteren voor de civiele kamer van het Am sterdamse Gerechtshof. Deze behandelde in hoger beroep het kort geding over de fluoridering van het Amsterdam se water. Vijf Aalsmeerse kwekers en de veilingvereniging van Aals meer hebben het geding aangespannen tegen het PWN en het Amsterdamse Waterleidingbedrijf dat aan het PWN levert. De president van de rechtbank in Haarlem bepaal de in eerste instantie, dat de fluoridering van het drink water ,die op 1 februari zou ingaan, zes maanden moet worden opgeschort. Het hof doet vrijdag 10 maart uit spraak in het hoger beroep. Mr. Gülcher betoogde dat het PWN geen wanprestatie pleegt, wanneer de kwekers door de fluoridering mogelijk schade zouden kunnen lijden. Dat is het risico van de kwekers. De kwekers wisten al jarenlang, dat de fluoridering zou komen. Zij hadden naar andere water voorzieningen kunnen omzien. De stadsadvocaat van Amster dam, mr. Werner, zei dat de president van de Haarlemse Rechtbank in zijn uitspraak de belangen van de volksgezond heid volkomen heeft genegeerd. Tot nu toe is niet gebleken dat het gebruik van gefluorideerd drinkwater schade toebrengt voor het kweken van bloemen en planten in bodemcultuur, zei mr. Werner. Het uitstel van zes maanden is geen oplossing. Hij vroeg zich af wat er zou moeten gebeuren als na zes maanden zou blijken dat de fluoridering wel schade oplevert. De raadsman van de kwekers, mr. Sorko, zei dat het lijkt over fluor en bloemen te gaan, maar dat het onderwerp van deze zaak is „zuiver water". De fluor toevoeging heeft een louter medicatieve functie, de bestrij ding van tandbederf. Voor de overheid is er geen taak verandering in de natuurlijke elementen aan te brengen hoe nuttig dit ook kan zijn zolang nog mensen daar tegen zijn, zo betoogde mr. Sorko. Er zijn volgens hem alternatieve methoden voor fluoridering: toe voeging aan het zout, in het brood en de verstrekking van fluortabletten op school. De kwekers zouden volgens mr. Sorko door fluoridering een enorme schade lijden. De fluori dering is in Nederland een pres tigekwestie geworden. Een paar hoogleraren op tandheelkundig gebied hebben er op aangedron gen. In Duitsland, Frankrijk er Zweden is het verboden. De dagelijkse scheerbeurt van Charles Abrahams uit Londen bij zijn kapper in Fleet Street is door de Britse stroomnood een aparte be levenis geworden. De kapper doet zijn werk noodgedwongen bij kaars licht en licht van een olielamp. QUITO (RTR) In Ecuador is een straatsgreep gepleegd door legerofficieren, die de 79-jarige president Jose Maria Velasco Ibarra hebben afgezet en hem naar Panama hebben verban nen. Hij is daar inmiddels aan gekomen. De opperbevelhebber van het le ger, Guillermo Rodriquez Lara, is gisteren tot president beë digd. Hij zei dat zijn regering „nationalistisch, militair, ei volutionair" zou zijn. Lara heeft de voor juni vastgestelde presidentsverkiezingen afgelast, die het voornaamste wrijvings punt hadden gevormd tussen het leger en president Ibarra. Edith Irving gearresteerd New York (AFP) Edith Irving, echtgenote van de schrijver Clifford Irving die de „autobiografie" van de miljardair Howard Hughes zou hebben geschreven, is gisteren in New York gearresteerd. De Zwitserse autoriteiten, die haar beschuldigen van fraude, hebben haar uitlevering gevraagd. Zij zou 650.000 dollar hebben verduisterd. De vrouw is weer vrijgelaten nadat haar paspoort in beslag was ge nomen en zij zich verplicht had op 8 maart voor een rechter in New York te verschijnen, die een besluit zal nemen inzake het Zwitserse verzoek om uitlevering. (Van onze correspondent) LONDEN De gevolgen van de Britse elektriciteitscrisis worden voortdurend ernstiger. Het aantal werklozen ten gevolge van het gebrek aan stroom bedraagt al 2,5 mil joen. Tien elektrische centrales liggen gezien de brouwerijen op halve volledig stil. Het enige lichtpunt kracht werken, dreigt zelfs het is de snelheid waarmee de com- bier schaars te worden, missie Wilberforce de looneisen Londen is nu een sombere stad, half lege straten en koude de stakende mijnwerkers onderzoekt. Vermoedelijk zal deze commissie haar advies morgenmiddag al bekend kun nen maken. Ondertussen wordt vrijwel het gehele dagelijkse leven aange tast. Er rijden steeds minder elektrische treinen. De winkels en warenhuizen doen slechte za ken. Levensmiddelen worden schaars. Op de boerderijen vallen de melk machines stil. De zuivelfabrie ken zien zich verplicht hun koopwaar te rantsoeneren. Aan- verlaten restaurants. Winkels t warenhuizen worden slechts ge deeltelijk verlicht. In de grote kantoorgebouwen is 't gebruik van liften een waagstuk gewor den. Wie vandaag de dag in En geland naar de bioscoop gaat, loopt het risico, dat het plots stikdonker wordt in de zaal. 607e Staatsloterij 16 februari 1972 derde klasse pri|zen van.- 25,- zijn gevallen op 50,- zijn gevallen op 50,- zijn gevallen op 50,- zijn gevallen op 50,- zijn gevallen op 100,- zijn gevallen op 200,- zijn gevallen op 400,- zijn gevallen op 1.000,- zijn gevallen op 2.000,- zijn gevallen op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op 5101 849 803 870 pri|s van: 5.000,- 5.000,- 5.000,- 5.000,- 5.000,- i gevallen op het r s gevallen op het r s gevallen op het r gevallen op het n i gevallen op het n de prijs van; 10.000,- is gevallen op het 25.000,- is gevallen op het 50.000,- is gevallen op het f 100.000,- is gevallen op het een extra prijs van 250.000,- is gevallen in de serie R op het nummer: en een troostprijs van 4.000 og nummer van elk van de andere series. een extra prijs van 500.000,- is gevallen in de serie G op het nummer: en een troostprijs van 5-000,- op nummer: van elk van de andere series. Let wel: op het met een gemerkte nummer is tevens een v prijzen gevallen. 040673 000400 096390 008897 016185* 005057 083884 086511 009053 088018 088018 094234 094234 Oud-minister Bakker uit Tweede Kamer DEN HAAG (ANP) Drs. J. A. Bakker, minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-De Jong, heeft ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. Tot zijn opvolger als kamerlid is aangewezen de heer H. A. de Boer te IJmuiden. De heer De Boer, die wethouder is van de gemeente Velsen. is oud-voorzit ter van de Anti-Revolutionaire jongerenorganisatie Arjos. Italiaans drinkwater niet schoon ROME (AP) Door het Italiaan se ministerie van Volksgezond heid is vastgesteld, dat het lei dingwater in Milaan, Turijn, Genua, Venetië en Florence flink vervuild Is, voor het me rendeel door chemicaliën af komstig van wasmiddelen. In Florence werd per liter water tot 5 milligram aan chemicaliën aangetroffen, in Milaan en Ve netië 2 mg. in Genua 1,7 mg en in Turijn 1,3 mg. Dit is het ge volg van de geweldige toene ming van het gebruik van che mische wasmiddelen in de laat ste 20 jaar. Overleg over oorlog in Zuid-Soedan (Van onze correspondent) ADD1S-ABEBA In de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba hebben delegaties van de Soeda- nese regering en de Zuid-Soeda- nese bevrijdingsbeweging giste ren met elkaar overleg gevoerd in een poging om de ruim tien jaar oude oorlog in Zuid-Soedan tot een oplossing te brengen. Waarnemers zijn lichtelijk opti mistisch. dat het overleg de eerste serieuze poging in zeven jaar om de oorlog te beëindigen een belangrijke doorbraak kan opleveren. Naar verluidt werkt men binnen de context van één Soedan maar tevens met een grotere autonomie voor het Zuiden. Minister Van Agt: DEN HAAG Naar het oor deel van de regering be hoort de gevangenhouding van de drie Duitse oorlogs misdadigers in Breda, die ongeveer 27 jaar heeft ge duurd, thans een einde te nemen. De regering is zich ervan bewust dat de vrijla ting van deze gedetineer den velen pijnlijk zal tref fen. Maar verdere voort zetting van de vrijheids straffen kan geen in onze strafrechtspleging erkend doel meer dienen. Dit heeft minister Van Agt (Justi tie) namens de regering in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld. De Kamer zal op dinsdag 29 fe bruari over deze brief debatte- De regering doet op de Kamer een beroep zich te concentreren op de hoofdvraag: voortgezette gevangenhouding of vrijlating? Na het debat zal de regenng definitief beslissen. Minister Van Agt schrijft voorts dat de drie oorlogsmisdadigers opnieuw gratieverzoeken hebben ingediend. Deze verzoeken zijn in handen gesteld van de Hoge Raad en van de Bijzondere Strafkamer bij de Rechtbank te Amsterdam. In elk van de drie zaken is met eenstemmigheid geadviseerd tot het verlenen van gratie, hetgeen tot nu toe nimmer is gebeurd. Eenstemmige adviezen van de bevoegde gerechten tot het ver lenen van gratie pleegt de mi nister van Justitie te volgen. In Polen rol Cvrankiewicz uitgespeeld WARSCHAU (RTR) Het Poolse staatshoofd, Jozef Cyranklewlcz, zal spoedig aftreden. Volgens officiële zegslieden zal Cyran klewlcz geen kandidaat zijn bij de parlementsverkiezingen van 19 maart. Hij werd in december 1970 tot staatshoofd benoemd, nadat ar beiders in de Poolse Oostzeeha vens in opstand waren gekomen tegen prijsverhoging van levens middelen. Tot dan toe was hij meer dnn 20 jaar premier. De opstand leidde tot de machtso vername door Edward Gierek, die Wladyslaw Gomoelka ver ving als leider van de commu nistische partij. Cyrankiewiczjs macht taande onder Gierek's bewind zienderogen. Hij werd uit het polltburo gezet tijdens het vorig jaar december gehou den partijcongres. Door partijfunctionarissen wordt gefluisterd dat professor Henryk Jablonski, minister van onder wijs en lid van het politburo, Cyrankiewicz zal opvolgen. Utrechtse Rechtbank: UTRECHT (ANP) De in 1969 voor drie moorden en een roofoverval tot levenslang veroordeelde Hans van Z. (29) heeft geen gelijk gekregen in de zaak die hij had aan gespannen tegen twee politiefunctionaris sen, omdat hij zich beledigd voelde door een artikel dat zij hadden gepubliceerd in „Het tijdsrhrift voor de politie", van de cember 1969. De civiele kamer van de Rechtbank in Utrecht heeft gisteren afwijzend beschikt over de eis die Hans van Z. had ingediend tegen de Utrechtse commissaris R. Trip en de commissaris van de rijksrecherche in Den Haag, Tj. P. de Vries. Bij de behandeling van de zaak op 7 januari had Van Z.'s raadsman mr. Van der Laken uit Breda, de uitspraak gevraagd dat de uitlatingen van de heren De Vries en Trip lasterlijk of beledigend zijn. Hij eiste te vens een schadevergoeding en publikatie van het vonnis. De commissarissen hadden in het tijdschrift onder meer gesteld, dat Hans van Z. waar schijnlijk veel meer moorden op zijn gewe ten heeft dan die waarvoor hij is veroor deeld. Volgens mr. Laken heeft Van Z. zich dat zo aangetrokken, dat zijn resocia lisatie er ongunstig door wordt beïnvloed. De raadsman van de commissarissen, mr. Drooglever Fortuyn. had daar tegenover gesteld dat Hans van Z. zich onmogelijk in eer en goede naam aangetast kan voelen, omdat het peil daarvan al zo erg' is gezakt dat een verdere verlaging eigenlijk niet mer mogelijk is. De rechtbank overwoog, dat het kennelijke doel van de publicatie was, voor vakgeno ten het in de zaak Van Z. gevoerde onder zoek nader te belichten. De passages die Van Z. beledigend vindt moeten volgens dl rechtbank worden bezien in verband mei de aard en strekking van het artikel, „da duidelijk tot uitdrukking brengt de per sooniijkc politionele visie van intens bij dl zaak betrokken geweest zijnde opsporings ambtenaren". Ook moet niet uit het oog worden verloret dat verdenking van verschillende ander» misdrijven, dnn die welke bewezen zijn, a op ruime schaal bij het publièek bekenr De rechtbank heeft de stelling verworpen da de commissarissen hebben gehandeld strijd met hun ambtsgeheim, ambtseed c. ambtsinstrurtie, evenals dc stelling dat d toch al geschonden reputatie van Hans va Z. en diens resocialiseringakansen door d commissarissen zijn geschaad. De rechtbank heeft Van Z. tot betaling va de proceskosten 590,—) veroordeeld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7