Jongeren Initiatief poor d wijk Grootse huldiging zilveren jubileum gemeentesecretaris res over Cong irissen, anjers en fresia's A. HARKES IS BIJBAAN KWIJT Politie Noordwijk nam afscheid van adjudant Barendse DERDAG 17 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT ;ber DEN Begin 1965 waren er in Noordwijk twee jongerensociëtei- de besloten Rooms-Katholieke Soos 1725 en de Rank op Ned. rvormde grondslag, maar met een duidelijke zin voor openheid, vi arnaast kende Noordwijk het kerkelijk jeugdwerk, dat echter leer tegenzin wekte, vooral bij de jeugd zelf. Nü zeven ijnbfer later heeft Noordwijk JOIN, een enthousiaste jeugd- en jon- iani renstichting, open voor iedereen, met een vrijwel unieke organi- eth> organisatie als een ijsberg", ;t Teun Zoet, verkoper, 24 :en van de initiatiefne- n voorzitter van het be- „We werken alleen met Ongeveer 85 men" zijn volop in touw met het ^kaniseren van aktiviteiten en leiden van clubs. Hun leef- ligt tussen 15 en 50 jaar. Ze iben allemaal medezeggen de iaP- latw aantal van 85 is eigenlijk nog klein. De toeloop is groot, te oot. Alleen de jeugdgroepen Hen al een 600 inschrijvers en staan er alweer kinderen op wachtlijst. De aktiviteiten or jeugd vanaf 16 jaar zijn impvol en de middengroep 12 tot 16 jaar lijdt ook niet gebrekkige belangstelling". ïr brugge Als men de populariteit van een gemeentefunctionaris i atwegcn naar het aantal geschenken, feestredenaars en bezoe- ✓V-.. tijdens een zilveren jubileum, dan is de gemeente-secretaris H. B^Hwgenboom zeker de meest beminde figuur van deze gemeente. ■ert sleutelt aan opzet en zoekt eigen ruimte Volgens Teun is de hoofdoorzaak van dit enthousiasme het feit, dat Noordwijk op dit terrein weinig of niets had. Soos-1725 en Rank waren besloten, buitenker kelijk jeugdwerk was er niet. Door bundeling van krachten is het mogelijk geworden een pro gramma aan te bieden, waarin ook de vorming niet vergeten wordt. Is daar een vormings- deskundige voor? „Nee, nog niet. Eigenlijk is het wei nodig. Door ons karakter ontbreekt de toch wel noodzake lijke deskundigheid. Voor de medewerkers worden wel crea tieve cursussen onder deskundi ge leiding georganiseerd. In een adviesraad zitten vier deskundi gen, die echter zelf nauwelijks met de groepen werkzaam zijn". Jonge JOIN-ers creatief bezig in de hobbyruimte van gemeenschapshuis De Kuip Is deze werkwijze vol te houden? Alleen enthousiasme zal ze ker bij buitenstaanders vraagtekens oproepen. Boven dien gaat het Ministerie CRM er bij subsidieverlening van uit, alleen die groeperingen te steu nen, die met beroepskrachten werken. ,,Tot nu toe ondervin den we alleen maar groot be grip bij bevolking en officiële instanties, zoals gemeente en CRM. Het is voor sommigen zelfs de vraag of een beroeps kracht niet het enthousiasme van de vrijwilligers zou kunnen doven. Ze kunnen het gevoel krijgen teveel op hun vingers gekeken te worden. Een studie groep is nu bezig de problemen rond deskundigheid te bestude- Een ander dringend probleem is: eigen ruimte. JOIN is bijna vol ledig gehuisvest in het gemeen schapshuis De Kuip (twee clubs draaien nog in de voormalige Rank-ruimte), maar de veron derstelling dat De Kuip en JOIN één zijn, is niet juist. „We huren hier de hobbyruimten voor de jeugdclubs. Bovendien is er zaterdags en zondags dis cobar en instuif in de bar. Aan huren alleen betalen we al zo'n ƒ18.000. Bovendien is de exploi tatie van de bar ook niet in onze handen, zodat daaruit geen winst is te halen. De samenwer king met De Kuip is gelukkig prettög, maar een eigen huis blijft ons ideaal". Op de begroting voor 1972 staat een tekort van ruim ƒ19.000.- Landelijk gezien valt dat wel mee, maar voor een gemeente ais Noordwijk zal het niet ge makkelijk zijn dit tekort te dek ken. „Toch hebben we goede hoop. De samenwerking is uit stekend en de nieuwe wethouder T. Jansen (VVD) draagt ons een groot hart toe. Ook van CRM-zijde is er belang stelling voor deze unieke werk- Inderdaad uniek. JOIN is een bui tenbeentje binnen de moderne vormingskaders. Het doet nog steeds denken aan het oude pa- -tronaatswerk, dat over het alge meen in jeugdleiderskringen weerstand vindt. Waarom in Noordwijk niet? „Wij bieden een stimulerend pro gramma. Alleen in zitten, naar muziek luisteren en een pilsje drinken zien wij geen heil. Wij geven de mensen iets te loen. Drugs worden hier vrijwel niet gebruikt. Er is grote animo voor aktieve vrijetijdsbeoefe- ning. Alleen de oudste jeugd is moeilijk te stimuleren, maar zij zijn ook nooit in staat geweest kreatief te Ieren zijn". Naast de creativiteitsclubs, de discobar en beatavonden is er een bloeiende danscursus in sa menwerking met dansschool Boot. Er wordt aan sport ge daan en regelmatig organiseert JOIN cabaretavonden, lezingen en andere „extra's". De infor matie naar buiten is open. Een witboek van JOIN en uitgebrei de jaarverslagen vanaf 1969 het begin) geven niet alleen een beeld van wat JOIN doet, maar ook wat het nastreeft. Tenslotte een wens voor de toe komst? „Voortzetting en versteviging van wat we hebben. Uitbreiding naar Noordwijk aan Zee. Nog meer vrijwlliggers, zodat de wachtlijsten weer leeg worden en natuurlijk. een eigen ge bouw!" bieek overduidelijk tijdens de jensdagmiddag gehouden spe- ile bijeenkomsten in de kerk- n Jiortzaal aan de Bateweg, di aarbij honderden belangstel- aden uit en buiten de gemeen- an de gelegenheid gebruik ;ten om de populaire jubi- stel4>s en zijn echtgenote te felici- datum was mede gekozen, idat de jubilaris tegelijk zijn ste verjaardag vierde. Burge rmeester Van Wageningen me- - - reerde de benoeming van de lilaris in februari 1947, toen 40 sollicitanten werd be- imd als opvolger van de heer ïamenee. In ai die jaren han- lde hij als secretaris gelijk de de brief uit Efeze: laar de secretaris der stad bracht de menigte tot kalmte". Dit slaat volkomen op de huidi ge secretaris. Moge het hem ge geven zijn nog vele jaren zijn functie als voorheen te mogen behartigen. Net als in een huwe- lijk zijn er wel eens moeilijkhe den in de ambtelijke verhoudin gen, doch als geboren en geto gen inwoner dezer gemeente zult u alles te boven komen. Tenslotte werd de wens uitge sproken, dat de jubilaris zowel ambtelijk als in zijn gezin nog vele jaren een goed evenwicht mocht vinden en inzicht in zijn werk. Namens de raad werd het woord gevoerd door het jongste lid de heer Gouthler. Deze omschreef zijn indrukken van de jubilaris als jong en energiek ondanks zijn leeftijd, een vraagbaak voor ie dereen en een groot organisator op velerlei gebied. Namens de raadsleden bood hij een staande schemerlamp aan. Pater Sasse van Ysselt haalde de reeds genoemde bijbeltekst aan en paste die toe op de vele voor bereidende werkzaamheden, die de jubilaris heeft verricht voor de totstandkoming van dit mul- tl-functionele gebouw. U bent ook een multi-functioneel amb tenaar hier, al was het maar om uw vele verdiensten voor de plaatselijke r.-k. parochie! Namens de bevolking overhandig de de heer Markx de jubilaris een enveloppe met een cheque van 1500, die hij naar eigen believen kon besteden. Namens de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren werd het woord gevoerd door de heer Van Kesteren, die een geschen- ker.bon overhandigde. Nadat de heer S. Couperus nog de geluk wensen had overgebracht na- Raadslid Gouthier biedt de jubilerende gemeentesecretaris een cadeau aan Kantoor werd 1700 armer NOORDWIJK Een tweetal mannen, waarschijnlijk buiten landers, hebben kans gezien door middel van een wisseltruc op een Noordwijks kantoor een bedrag van 1700 te bemach- gen. Bij een betaling verzocht een van de mannen een bankbil jet om te ruilen voor één met een bepaalde serieletter. Toen de loketbediende naar de ge wenste bankbiljetten zocht, pak te de man het geld beet en be- duldde dat de letter niet vóór, maar achter de cijfercombinatie moest staan. Door deze manoeuvre werd de aandacht van de kassier even afgeleid en van deze gelegen heid heeft de andere man waar schijnlijk gebruik gemaakt om een greep te doen uit een sta peltje bankbiljetten van ƒ100. Toen de loketbediende, die arg waan had gekregen zijn kas op maakte, bleek dat zeventien van deze bankbiljetten waren ver dwenen. De mannen zijn van een donker, zuidelijk type en ongeveer 30 40 jaar oud. Zij blijken zich ook elders aan dergelijke praktijken te hebben schuldig gemaakt. mens de Feestcommissie 1928, sprak de heer J. van Reenen als voormalig gemeenteontvan ger nog een ernstig slotwoord. Op geestige wijze beantwoordde de heer Hoogenboom allen, die hem hadden toegesproken als mede de burgerij, die hem met een vorstelijk cadeau hadden verrast. Tijdens de hierna ge houden openbare receptie maak ten honderden inwoners uit Woubrugge en Hoogmade van de gelegenheid gebruik, de jubi laris en zijn gezinsleden de hand te drukken, hetgeen ook nu weer vergezeld ging van vele geschenken. aadslid had teer fantasie Meet verwacht ee RDWIJK De gemeente- ad is akkoord gegaan met het 1 vai orstel om aan de straten In V j' tinpark de namen van redders vooraanstaande figuren in bestaan van de badplaats te |Cr', rbinden. Alleen de heer De iiUaI «s had bedenkingen. Naar n ],e n mening getuigde het niet ircht' n fantasie, dat men weer ;a d ar het boek van Kloos had ke grepen om namen te vinden. uitzondering wilde hij maken De'.< or de mensen, die bij een red- ,r fc.; om het leven waren geko ld jjr in. Naast deze redders zijn er i uur 8 meer mensen, ook in deze 7ers; i. die hun leven voor andere rdeor de waagschaal stellen. Ge- ft p; eht werd nan Dr. Martin Lu- s i er King, Borhoeffer, Don Ca- ïditio Sra' Dr. WurmbrandJ ijke. Benschop was het met Geus eens. Waarom komt er Mgr. Bekkerstraat? Het té ünpark heeft een typiscte M rPse sfeer, legde burgemees- mr. Bonnike uit. Voor de Sassenheim Op 25 en 26 sep tember zal In het Congresge bouw In Den Haag, onder de titel „Hortiprogres 72, een be langrijk internationaal congres worden gehouden op initiatief van de Rivièra Plant Company met medewerking van de fir ma's De Jong, lelies; v. d. Hoeven, kassenbouw; firma Klemm, Stuttgart, anjerculturen en de Sassenheimse firma W. Moolenaar en Zonen, irissen en freesia's. Dit congres heeft tot doel om in zo breed mogelijk verband als firma's en vertegenwoordigers in te gaan op de economische en wetenschappelijke ontwikke lingen van het vak, voorzover het betrekking heeft op genoem de teelten. De organisatoren streven er naar om op dit con gres. dat op verzoek van vele zakenrelaties wordt gehouden, te komen tot een ruime interna tionale uitwisseling van gege vens op praktijkniveau en een intensief kontact tussen organi saties en instituten op bloemis- terijgebied enerzijds en de kwe kers anderzijds. Het is een open congres wat in houdt dat het congres niet alleen toegankelijk is voor zakenrela ties van genoemde firma's, maar ook voor ieder belangstel lende. De lezingen en discussies zullen in verband met het inter nationaal karakter simultaan worden vertaald in het Neder lands, Fran6, Duits, Engels en Zweeds. Collega Wim Rademakers biedt de scheidende opperwachtmeester I HAZERSWOUDE Voor de Ha- zerswoudse boomkweker A. Harkes brak gisteren het mo ment aan, om afscheid te ne men van een „leuke bijbaan". I In verband met het bereiken van j de zestigjarige leeftijd zwaaide I hij namelijk af als reservepoli tieman, een functie die Harkes eenentwintig jaar (..Uit liefde voir het vaderland") had uit geoefend. De reserve-wacht meester eerste klasse A was in het het gemeentehuis present, samen met echtgenote en kroost, om daar te worden toe gesproken door de adjudant van de Hoor, commandant van de rljksno'it'egroep Hazerswoude (waaronder ook Zoeterwoude cn Benthuizen ressorteren). Ha- zerswoudes burgemeester J. ten Heuvelhof en Be ithuizers eerste burger I. J. P. Keyzer, voerden er het woord, in aanwezigheid van het voltallige personeel en reservepersonee! van de Hazers- woudse groep. Oud-adjudant van de rcservepolilie Croonen- burg en collega-reservist sprak ook afscheidswoorden tot de heer Harkes, die diverse ge schenken kreeg aangeboden. NOORDWIJK Adjudant J.M.P. Barendse neemt volgende week afscheid van het Noordwijkse politiekorps. HIJ gaat dan met het bij de politie gebruikelijke functioneel leeftijdsontslag, In afwachting van zijn pensione ring. Ruim 36 jaar heeft hij de Noordwijkse gemeenschap op de meest voorbeeldige wijze ge diend. Vrijdagmiddag, 25 februari wordt hem in de raadzaal een receptie aangeboden. Van 5 tot 6 uur be staat daar voor een ieder gele genheid om de scheidende adju- datn nog vele goede jaren toe te De heer Barendse kan terugzien op een eervolle carrière. Op 1 januari 1936 werd hij aangesteld als agent van politie bij het Noordwijkse korps. Hij deed o.m. dienst op het strand, in die tijd geen sinecure, want zelfs met bloedheet weer sjouwden de politiedienaren door het mulle zand in een beige gala-uniform, compleet met beenkappen en een hoge, staande kraag. Voor Barendse, op en top politieman, sprak het vanzelf, dat elke dienst correct werd uitgevoerd. Zijn houding en optreden trok al spoedig de aandacht en toen in 1937 de Belgische koningskinde ren de gasten waren van burge meester Van de Mortel, werd agent Barendse mede met de bewaking belast. Koning Boude- wiin is dat nooit vergeten en toen deze in 1959 een bezoek I aan Noordwijk bracht, werd de) heer Barendse onderscheiden j met de ere-medaille van de Huis- orde van Kming Leopold II. Sinds 1 januari van vorig jaar is j hij adjudant op F-niveau. de hoogst bereikbare functie in het j korps. In 1968 werd hij onder scheiden met de ere-medaille in j goud. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. ADJUDANTBARENDSE ZOETERWOUDE Het be richt in de jongste parochiële mededelingen dat er a.s. zon dag een fancy-fair en ten toonstelling zal zijn in Huize Emmous berust op een mis verstand. Deze zullen worden gehouden in het volgende weekeinde. ZOETERWOUDE - Nu a.s. zondag de competitie geheel stil ligt i.v.m. het schaatsge- beuren in Oslo speelt het le elftnl van S.J.Z. een oefen wedstrijd tegen de A-l Junio ren. aanvang 10.00 uur op Haasbroek. Als krachtmeting mogelijk niet interessant zal het do kenners toch wel enig inzicht verschaffen in de toe komstmogelijkheden van de grnen-witlen. ZOETERWOUDE Het kath. Vrouwengilde heeft het Tweede Kamerlid voor de K.V.P., mevrouw Garde- mers-Berendsen uitgenodigd om een inleiding te houden over het onderwerp „Com municatie in het gezin." Plaats en tijd van handeling; a.s. maandag 8 uur in het Don Boscohuis. Wat u ook moet weten Aarlanderveen Het da mesvoetbal blijft in de toe komst op zondag plaatsheb ben. Dit in tegenstelling tot het voorstel van de kerkera den van de Geref. en de Ned. Herv. Kerk om op woensdag avond te gaan spelen. Het bestuur van de SV Aarlan derveen was bereid op deze suggestie in te gaan maar verbond daaraan de voor waarde dat zij na twee maanden af zou treden als het niet goed zou gaan met de vereniging. De vergade ring hield echter vast aan het voetballen op zondag. Alphen De 70-jarige AI- phenaar C. Doelman is giste ren op de Parallelweg van de Herenweg met zijn brom fiets over de kop geslagen. Hij is met een hersenschud ding en schaafwonden opge nomen in het Rljnoord-zie- kenhuis. Alphen Een Alphense in woner vond woensdag in zijn gemeente een bankbiljet van 10.-; op het eerste gezicht bleek het net echt. Bij nade re beschouwing werd het de vinder duidelijk, dat het ken nelijk en met 'n kopieerap paraat nagemaakt, goed ge lijkend biljet was. Hij depo neerde zijn vondst bij de po litie. Die maakt op haar beurt de burgerij op het ge vaar attent dat men de dupe wordt van vals geld. Leiden Aan de universi teit is de heer J. Krant, we tenschappelijk hoofdmede werker bij de afdeling hart ziekten van het Academisch Ziekenhuis, gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „Mitralisinsufficiëntic en restenose na commissuroto- mle". Promotor was prof. dr. H. A. Snellen. Bij een aantal hartpatiënten heeft de heer Krant de gevolgen on derzocht van operatieve splijting van vergroeiingen die vernauwing van de hart kleppen veroorzaken (com- missurotomie). Leiden Vrijdagavond treedt het Leidse cabaret „In den beginne" op in sociëteit „Time", Herenstraat 45. Lisse Hoewel de oude jaarsavond al weer 6 weken achter ons ligt had men in Lisse blijkbaar toch nog wel weer eens trek in een olie bolletje, want dinsdag gingen ze met enige duizenden van de hand in de oliebollenactie van de Commissie van de Chr. Geref. Kerk die met deze actie een bedrag van 1700.- „schoon" kon afdra gen voor de verbouwing der jeugdvergaderzaal en de kos terswoning. Lisse Vrijdagavond 8 uur houdt „De Poel" jaarverga dering met bestuursverkie zing in het Poelpoldercen- trum aan de Ruishornlaan. Lisse Vrijdagavond 8 uur samenkomst in de Chr. Ge ref. Kerk met overdracht van de kerk- en pastorie-restau ratie, waarna bezichtiging voor belangstellenden. Lisse Door afd. Lisse van vergadering bijeen in Warong Door de afd. Lisse van het NKV wordt vrijdagavond een fijne feestavond belegd in het „Trefpunt", Schoolstraat, 8 uur, waaraan medewerking wordt verleend door „De Boucqets". Lisse De zwemclub Lisse komt vrijdagavond in jaar vergadering ijeen in Warong DJawa, Vierkant Lisse. Men begint om kwart over 7. Voorschoten De jeugdaf deling van de sportvereni ging Laurentius bezette op dc tweede spelregeltoetsa- vond. georganiseerd door het C.O.V.S. de eerste plaats. S.J.Z. werd tweede en War- munda derde. De laatste spelregeltoetsavond is op 1 maart in de kantine van Warmundn. De winnaar gaat over naar de finale van dis trict West II. ROELOFARENDSVEEN Vrijdag is er in de kantine van DOSR kaarten en kienen om zeer aantrekkelijke prij zen. Aanvang 20.00 uur. ROELOFARENDSVEEN - Dinsdagavond wordt door de studieclub „E.M.M." voorlichtingsavond georgani seerd in de kantine va bloemenveiling, die in het te ken staat van de bedrijfsont wikkeling in de Vcenslreek. De heer ir. U.Geling zal deze avond verzorgen. De laatste Jaren is veel onderzoek richt aan bedrijfsontwikke ling en rentabiliteit va hedrilven in dit gebied. De directeur der plaatselijke bloemenveiling A.R.Meima ing. zal bij de discussie als gespreksleider optreden; aanvang 20.00 uur. Woubrugge Leden e nnteurs van de voetbalver eniging Woubrugge hielden hun twee-wekelijkse kaart avond. De uitslag werd: C. v. Delft, 5462 p., 2. J. van Delft, 5449 p.. 3. L. de Blan ken. 5302 p. Volgende wed strijd op 29 februari. ZOETERWOUDE K.P.J. vervolgt morgenavond zijn serie kaartavonden in het Don Boscohuis. Het bij zondere van deze competitie is dat naast de klaverjassers ook de kruisjassers hun el- gen wedstrijd hebben. ZOETERWOUDE Ruim vierduizend oliehollen bakten rif leidsters van de Vrije Klubs in het „Splnneweb" die op de Laatste dinsdag van dc Vastenavond A raison van 1 gulden per 6 stuks gre tig aftrek vonden. Dit resul teerde in een welkome kas- aunvulllng.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5