begraafplaats Rhijnhof ordt 4.000 ni2 groter Geestgrondtheater slaat gehandicapt reen nieuwe weg in NODIG DOOR SLUITEN VAN „ZIJLPOORT" Oplossing woon wagenprobleem blijft uit Men wil bewust iets anders gaan brengen Veel wijzigingen in plan Haaswijk na commentaren van raadsleden Richter-Haaser bij Leidsche Kunstkring Leerlingen gaan bomen planten in Hazerswonde Bloemen en planten taboe in slagerijen ONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 In haar vergadering hedenmiddag heeft de Raadscommissie voor de Open bare Werken te Leiden het voor- itel behandeld tot uitbreiding ran de begraafplaats „Rhijn hof". Deze uitbreiding is nood- ir zakelijk als gevolg van de slui- anders dan voor de z.g. eigen graven van de r.k. be graafplaats „Zijlpoort". eigenares van „Rhijnhof". de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente, de stichting .Rooms-Katholieke Begraaf plaats" en de gemeente Leiden oplossing voor de ruimte nood van beide begraafplaatsen gevonden. In opdracht van de gemeente heeft de Kon. Ned. Heidemij een ontwerp gemaakt de noordwestelijke zijde van voor een uitbreiding van Rhijn- Rhijnhof bij de Rijksweg 44. Dit hof, die in fasen kan worden terrein, groot ongeveer 4.000 uitgevoerd op een terrein aan m2, is eigendom van de ge meente Leiden. Het biedt plaats aan 1.392 begravingen, hetgeen voldoende is voor ongeveer 9 jaar. De kosten van aanleg zijn begroot op 183.500,- waarbij voorbereidingskosten komen ten bedrage van 11.625; en grond- kosten ad 26.000,-. Aangezien de kerkvoogdij der Hervormde Gemeente de begraafplaats „Rhijnhof" in eigendom heeft, had ze voorkeur voor het ver krijgen in eigendom van de uit breiding boven verkrijging in erfpacht. Bovendien wil de ge meente op verzoek van de Kerkvoogdij rente en aflossing van de door de Kerkvoogdij be nodigde leningen garanderen en zal ze de kosten voor het schets- jjlan, het grondonderzoek en voor de dienst Gemeentewerken tezamen 27.000,- voor haar rekening nemen. Kerkhof Rhijnhof dat met 4000 m2 zal worden uitgebreid ISSE Op 4 maart brengt het Geestgrondtheater uit Lis- se het toneelstuk „Jeugdproces" op de planken. Een staaltje van durf van regisseur Ab van der Poll en zijn vaaib mensen want „Jeugdproces" vergt niet alleen een forse ieuws dosis acteertalent maar verschilt bovendien qua inhoud aanzienlijk van de louter vermaakstukken. Het stuk is een dramatische weergave van de spanningen die tussen v'er ion8e leden van een misdadigersgroepje heersen. Door angst en invloed van leiders gedreven komen de jongens in een situatie die onweerstaanbaar voert naar de moord op een van hen. september 1962 werd het stuk opgevoerd door oneelgroep Studio. Joop Admi- aal. Jules Hamel. Erik Plooyer Jack Horn waren de acteurs. >stijds een progressief stuk _Jt nogal insloeg bij het pu- 'jj Wiek. van der Poll hoopt dat hij in .isse zo'n zelfde situatie kan reëren. „Het Geestgrondthea- wil bewust eens iets anders rengen dan tot nu toe in Lisse werd gebracht." zegt Van der Poll. We willen eventueel de openen naar discussies die «le problemen van deze tijd be handelen." deze manier van aanpak in £.t begin wellicht een lichte te- ruggang in het aantal bezoekers hebben ziet hij niet als een bezwaar. „Wat overblijft ons publiek. Daar moeten t in de toekomst van heb- We hebben daarom ook geen donateurs in onze vereni- Van niemand willen we ifhankelijk zijn voor wat betreft stukkenkeuze," aldus de Lis- e regisseur. De nieuwe koers die het Geest grondtheater van plan is te gaan varen wordt momenteel nog wel doorkruist door wat problemen voor wat betreft de verznreing van het decor en de beschikbare speelruimte. Niet minder dan zes man telt de ar tistieke commissie van deze vo rig jaar mei ongerichte toneel groep. Een vrii grote afvaardi ging waarvan een leek zich zou kunnen afvragen of het huidige amateurtoneel inderdaad zoveel begeleiders moet hebben. Im mers bestond het amateurtoneel tot nu toe niet uit een groep spelers die snel genoegen na men met een decor dat reeds voorhanden was. Een lik verf zo nu en dan zorgde dikwijls voor een eenvoudige decorverande- ring. Tenminste als steed§ in eenzelfde ruimte werd opgetreden. Over zo'n huis-tuin-en-keuken-oplos- sing beschikt het Geestgrond theater echter niet. Vandaar dat die zes man broodnodig zijn om het snelen in steeds weer een andere zaal technisch mogelijk te maken. Een opgave die men in Lisse overigens met open vi zier tegemoet treedt want de nieuwe koers wil men in de ko mende jaren beslist meer ca chet gaan geven. Tenslotte nog iets over de repe- teerruimte. Gerepeteerd wordt meestal in de Meerkoet in Lis- serbroek. Een passende ruimte weliswaar maar tevens een die de toch al kleine kas aanzienlijk doet slinken. Probleem is dat het Geestgrondtheater nog geen oplossing heeft kunnen vinden voor een passende ruimte. „We hopen." aldus Van der Poll dat de gemeente ons de helpen- de hand reikt. Het zou voor het culturele leven van Lisse jam mer zijn als het Geestgrond theater wegens ruimtegebrek weer zou moeten opgeven." i het Geestgrondtheater tijdens 'n repetitie Wat u ook moet weten HAZERSWOUDE Tijdens de op vrijdag 18 februari te houden bijeenkomst van de Hazerswoudse afdeling van de Nederlands Christen Vrouwenbond zal de CPJ-to- neelgroep het stuk „Liefde in een duiventil" op de Bühne van de grote zaal achter de gereformeerde kerk zetten. Daarvóór zullen de leden hun traditionele „pakjes- feest" houden. Dat wil zeg gen: ieder lid van de Chris ten Vrouwenbond brengt een pakje met inhoud mee, dat vervolgens op de vergade ring onderling wordt ver- HAZERSWOUDE - gang van 7 maart de gaan de wethouders P. A. Th. v.d. Werf en L. Verweij van de gemeente Hazerswou- de spreekuur houden voor de burgerij van de gemeente. Het ligt in de bedoeling dat zij op iedere eerste dinsdag I f 1da! gstgeest Het gewijzigde plan laaswijk verschilt op veel pun- nogal sterk van het plan ihlj laaswijk. zoals dat in eerste {aanleg als vlckkenplan aan de iemeenteraad is voorgelegd. plan Haaswijk is door >'ortnjhet gemeentebestuur aan de ste- lebouwkundige voorgelegd met commentaren, die er uit de raad zijn gekomen. het tweede plan „nogal sterk iwijzigd is" (deze formulering het college van B. en W. :lf) is te lezen in het voorstel, de gemeenteraad wordt om het nieuwr plan irlopig niet in de openbaar- behandelen. "'^vrouw A. van Belle- van der iter, die om openbare behande- 'ig gevraagd heeft, vond voor ^"aar gedachte, dat de belang- ijkheid van dit bestemmings- "lan de aandacht van het pu- 'liek verdient, niet de steun van iet college. De zaak-Haaswijk. s B. en W., is niet gediend openbare behandeling in dit 'roege stadium. De voorkeur gegeven, dat de aad, zo schrijft het college, de nogelijkheid moet hebben van deskundigen en ambtenaren neer ongedwongen en daar- betere voorlichting te ont- mgen dan mogelijk is in een openbare discussie. De voorlich- ledaai uj 'oorlel ieid t door Geen openheid in dil studium ting van de raadsleden zal nu geschieden in een uitgebreide j commissievergadering of infor mele raadsvergadering op 1 maart. De bevolking van Oegslgeest zal mettertijd ook kennis kunnen nemen van het plan. De gedach te gaat uit naar een hearing. Van tevoren zullen de geïnteres seerde burgers zich op de hoog te kunnen stellen via ter V legging van het nieuwe plan Haaswijk. Warmond In Galerie 't Hoekje bij de Pomp exposeert op het ogenblik de Lissese kunstenaar Wim de Munck. Eerder stelde hij zijn werken ten toon in het Geveltje in Hillegom. Het is de bedoeling dat De Munck na War mond Leiden aan doet en wel het Duyvenhuisje aan het Ra penburg. Zijn werk is surrealis tisch. De Munck werkt vanuit een bepaalde filosofie, die van de twijfel. Hij relativeert nogal, i „Als ik naar de dingen en ge- i beurtenissen om me heen kijk ben ik of bedroefd, of pessimis- j tisch, soms hoopvol en af en toe opgewekt". LEIDEN Op 28 februari organiseert de Leidsche Kunstkring voor allen het derde en laatste solistenconcert van dit seizoen in de Stadsgehoorzaal. De pianist Hans Richter-Haaser zul werken van Ludwig van Beethoven, waaronder de Waldsteinsonate, en de Sonta in fis kl.t., opus 2 van Johannes Brahms ten gehore brengen. Hans Richter-Haaser studeerde en debuteerde in Dresden, waar hij voorts werkzaam was als pianist, componist en dirigent. In 1945 ging hij als dirigent naar Detmold. Zijn loopbaan als inter nationaal pianist begon hij in Rotterdam bij Eduard Flipse. Sindsdien concerteert hij regelmatig in alle delen van de wereld. Tevens treedt hij op als solist met bekende Europese orkesten en dirigenten, zoals Herbert von Karajan. Vooral door zijn Beet- hovenvertolkingen verwierf hij internationale vermaardheid, zo wel bij concertpubliek als platcnluisteraars. van de maand, 's avonds tussen 18.30 en 19.30 uur, spreekuur houden in het ge meentehuis aan het Frederik van Eedenplein. Zoals be kend beheert wethouder v.d. Werf de portefeuilles onder wijs, sport en jeugdzaken en wethouder Verweij sociale zaken (uitvoering algemene bijstandswet), woonruimte en openbare werken. Hazerswoude Op initiatief van de commissie milieuhygiëne gaan de leerlingen van de zesde klas van de Hazerswoudse basisscholen op 28 maart ter gelegenheid van de nationale boomfeestdag bonten planten. Deze zullen worden geplaatst langs de Burgemeester Smit- weg, de Pieter de Hooghstrnat en de Zuidsingel. De beplanting langs de Burgemeester Smitwcg (het noord-zuid lopen de gedeelte) zal in zogenaamde „toefjes" (groepen bomen) geschie den. Op deze manier zullen daar zes van deze bomengroepjes ver rijzen. Per boomgroepje zijn ter bevordering van het recreatieve aspect vier zitbanken gepland. De kosten, die aan dit plan zijn verbonden, worden geraamd op 10.000. Burgemeester en wethouders van Hazerswoude schrijven overigens aan de gemeentraad, dat beplanting van dat gedeelte van de Burgemeester Smitweg van west naar oost niet in het teken van de recreatie zal komen te staan, maar in dat van de boomkwekerij. „Beplanting van dit gedeelte van de weg zal derhalve de betekenis van Hazerswoude als boomkwekerijgebied moef vinden zij. Hazerswoude Burgemeester en wethouders van Hazerswoude willen de gemeenteraad voortaan een lijst van aanhangige on derwerpen of tijdens de raadsvergaderingen gestelde vragen doen toekomen. Zij stellen als voorwaarde evenwel, dat over de onderwerpen op de lijst niet wordt gediscussieerd en deze derhalve voor kennisge ving wordt aangenomen. 1. Het college heeft aan andere gemeenten verzocht een plaats be schikbaar te stellen voor een woonwagenkamp, maar he^ft van Koudekerk a.d. Rijn, Benthuizen en Moerkapelle nog geen reac ties op dit verzoek ontvangen. (Het intergemeentelijk mini-kam pje bevindt zich thans, zoals bekend, aan de Hazerswoudse West- zijdeweg, waar men zeer tegen de aanwezigheid van de woonwa genbewoners is gekant.) 2. Er wordt gewerkt aan de nota's inzake het uitgeven van gron den in erfpacht. 3.. Met betrekking tot het eventueel nemen van verkeersmaatrege len op het kruispunt Westeinde-Westzijdcweg is aan de rijkspoli tie advies gevraagd. 4. Gasverwarming in de kleuterschool 't Kwetternest levert zulke financiële nadelen op, dat b en w. daartoe geen voorstel zullen doen. Boete voor Noordwijkerhoutse slager NOORDWIJ.KERHOUT Een slager uit Noordwijkcrhout is gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete van 251 gul den, waarvan 225 voorwaardelijk omdat hij een plantenbak in zija vernieuwde winkel had laten aanbrengen. Sinds kort is het echter verboden bloemen- en plantenversieringen t< plaatsen in slagerswinkels. De maatregel is genomen om besmet ting via de bactericrijke plantaarde te voorkomen. De Noordwijker houtse slager wist van deze hele situatie niets af. Vandaar zijn vrij geringe straf.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3