PIM JACOBS mm I Halve eeuw nieuws Gespannen dialoog in praatfilm van Le Roy Hones van muzikant tot tv-presentator Hou het scherm in 't oog Vader, lieve vader, nieuwe serie van NOS TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 (fl Pim Jacobs vindt thuis in de volle maat rust en natuur om zich heen Van onze radio- en tv-redactie Uiterlijk lijkt tv- en radiopre sentator, jazzpianist, en pro ducer Pim Jacobs een man met stalen zenuwen, die tij dens een presentatie zelfs niet door de meest onver wachte situatie van zijn stuk wordt gebracht. Zo rustig maken wij hem ook mee in zijn Nieuw-Loosdrechtse wo ning met wijde blik over de Breukelerveense plassen. Toch voelt hij natuurlijk wel degelijk spanningen en kent hij bij elk programma zijn dosis nervositeit. Dat „rustige overkomen" schrijft hij toe aan goede voorbereiding en aan zijn ja renlange ervaring als spre- ker-in-het-openbaar. Hij kan bogen op een opbouw vanaf 1958. In dat jaar startte hij met zijn (in 1970 gestaakte) schoolconcerten, waarbij hij over muziek sprak voor doorgaans kritisch ingestelde schoolkinderen, die nochtans door het minste of geringste zijn afgeleid, zodat hij wel een boeiend betoog moest houden. In 1964 presenteerde Pim Ja cobs zijn eerste tv-program- ma. waarbij hij zich met zijn toelichting-op-jazzmuziek ge heel op eigen terrein be woog. Langzamerhand groei de hij naar andere program ma's. Hij presenteerde onder andere Rodeo, Studio Anno en Drieluik. Op de lopende agenda staan o.a. het maan delijkse tv-programma Mu ziek is troef (dat in april voor het laatst gaat) en de wekelijkse radio-uitzending Mobiel, waarin allerlei ge sproken actualiteiten met muziek worden afgewisseld. Als tv-presentator gaat Pim Jacobs op 1 mei over naar de TROS. Wat hij dan gaat presenteren is nog in het sta dium van overleg. Er zijn ook nogal wat presentaties overal in ons land. Verder is hij zijn eigen manager en die van zijn vrouw Rita Reys. Bovendien leidt hij met Willem Duys een pro- duktiemaatschappi j Pim bénadert zijn vak als pre sentator vanuit het onder werp muziek, waarover hij het nodige weet te vertellen. Uiteraard voelt hij veel affi niteit met de jazzmuziek, maar toch zal hij niet alleen zijn persoonlijke keuze in de huiskamers of in de zaal brengen. Hij heeft zich be wust veelzijdig bekwaamd om niet alle eieren in één mandje te hebben. Zijn hele streven is erop gericht zijn presentatorschap zo lang te vervullen als hij gevraagd wordt. Zichzelf verkopen ligt hem moeilijk. Oud is hij in erk geval met zijn 37 jaren nog niet. De tijd gaat even wel snel en hij is zich er ter dege van bewust, dat hij wel eens onverwachts voor ou derwets kan worden versle ten wanneer hij „even niet attent zou zijn op bepaalde facetten". Omdat hij op zijn terrein wak ker moet blijven en regelma tig nieuws moet signaleren, zal hij er regelmatig op uit blijven trekken. Zo was hij kortgeleden met zijn vrouw enkele dagen in Londen waar zij een paar musicals bezochten. Vorig voorjaar brachten zij een weekje in Parijs door met hun 17-jari- ge dochter. Maar eigenlijk is Pim Jacobs niet van huis weg te branden. Daar heeft hij alles wat zijn hartje be geert. Tot en met een tuin huisje en een sauna op zijn schiereilandachtige erf. Hij kan thuis van elk jaargetijde genieten en in eigen omge ving de seizoenwisselingen zo prachtig beleven, dat hij heus niet weg hoeft. Van jongs af aan is hij water sportliefhebber. Van vissen en er met zijn zeilboot op uitgaan komt echter niet zo veel meer. Om in goede con ditie te blijven voetbalt hij met „lotgenoten" en gaat hij wekelijks enkele halfuurtjes in looppas door zijn naast het huis gelegen bos, waarin hij ook wel eens graag een boom kapt. Bomen kappen behoort overigens ook tot de liefhebberijen van Rita Reys. Al staat hij dan niet bepaald te trappelen om „hup, kof fers te pakken en op reis te gaan", toch heeft hij veel van de wereld gezien. Zo was hij bijvoorbeeld in To kio, Rio de Janeiro, Noord- Amerika en vele Europese landen. Hij kan niet zeggfen alle bezochte gebieden uitge breid te kennen, maar hij kreeg veelal toch een goede indruk van de sfeer en de mentaliteit van de bewoners, omdat hij door zijn werk „meteen midden tussen de zat". Jazzmuziek is zo doorweven met allerlei andere soorten muziek, dat Pim Jacobs er niet aan ontkomt zich ook op ander muzikaal terrein te bekwamen, hoewel niet in praktische zin. Hij heeft bij voorbeeld nooit ambities ge had om concertpianist te worden. Aanvankelijk trok de hotelvakschool hem eigen lijk het meest. Maar naast zijn schoolwerk zocht hij al afleiding in het pianospel. Toen hij na zijn diensttijd van zijn ouders de gelegen heid kreeg „een jaartje uit te waaien", gebruikte hij die periode om te gaan piano spelen. Voor Pim Jacobs met een basisopleiding van circa 5 jaar pianoles en eni ge technische scholing braken daarmee „leuke ja ren" aan, waarin hij de op- bloeitijd van de jazzmuziek beleefde. Hij verdiende er zijn eerste (bescheiden) zak- Hij kreeg bekendheid, kwam meer en meer in de publici teit en „kon er gewoon mee doorgaan". Met zijn broer Ruud op bas en een gitarist trad hij vrijwel avond aan avond in het land op. Lang zamerhand heeft ieder van hen „het ankertje elders uit gegooid". In de oude forma tie begeleidt het drietal ech ter nog regelmatig Rita Reys. Zoveel mogelijk wordt het werk geselecteerd. Zij trekken er gevieren slechts enkele malen per maand op uit om uitsluitend op te tre den voor mensen die duide lijk blijk geven zeer geïnte resseerd te zijn in hun komst. Wanneer het mogelijk is, kijkt hij naar zijn eigen tv-pro- gramma's, maar hij vindt dat een afschuwelijke bezig heid. Hij ontdekt altijd een paar fouten in zijn werk. Toch is het leerzaam zich die spiegel voor te houden. Even belangrijk vindt hij het te luisteren naar de kritiek van zijn vrouw, die daarbij zeer recht door zee gaat. Overigens kennen ze samen ook andere onderwerpen van gesprek dan muziek alleen. Hoe snel de weken voorbij schieten beseft Pim Jacobs steeds weer als nauwelijks de ene uitzending achter de rug is en hij alweer bespre kingen over een volgend pro gramma voert met producer, regisseur en artiesten. Elk programma eist zijn voor bereidingen, zijn investerin gen en een volledige inzet van de man die het als pre sentator draagt. Pim Jacobs streeft ernaar zijn vak zo goed mogelijk te doen en zijn kennis uit te breiden. Hij hoopt daarbij dat „de huiskamers hem welwillend blijven ontvangen." Jonge zeehonden werkgever. De vraag is echter, Naar aanleiding van het verbod zlin df schot™ met voorbedach- van da jacht op jonge zeehon- m rade op haar afgevuurd, of den zendt de TROS een natuur- U'1 ?e"'™pu film uit over het leven van de Ned' 2U0 uur- zeehonden. Ned. i, 20.21 uur. Leerhuis Vanavond een gesprek met de ne- Misdaden uit hartstocht ger-schrijver James Baldwin Celine wordt op het randje van de over de verhouding tussen de dood met schotwonden gevon- rassen en de volkeren, den. De politie verdenkt haar Ned. I, 22.40 uur. De eenacter „Dutchman" van de neger-auteur Le Roy Jones is een typisch praatstuk, waarin de spanning voornamelijk moet komen uit de dialoog tussen de twee hoofdpersonen, die voort durend aan het woord zijn. In Nederland werd het stuk door de toneelgroep Theater opge voerd, maar het Is de grote ver dienste van regisseur Gene Persson die ook de New Yorkse opvoering voor zijn re kening nam dat die spanning ook in de verfilming bewaard bleef. Perssons echtgenote Shirley Knight kreeg voor de vrouwelij ke hoofdrol de onderscheiding van beste actrice op het festival van Venetië. En terecht, want wat zij van de rol van het pro vocerende blanke meisje Lula maakt vergeet men niet gauw. Al Freeman jr. speelt de rol van Clay, een rustige neger, die zijn uiterste best doet zich zo geciviliseerd mogelijk te gedra gen in de ondergrondse van New York, maar door de uitda gende Lula met denigrerende opmerkingen tenslotte tot het ui terste wordt gedreven. Een knappe acteerprestatie, door Gene Persson fascinerend door de camera geregistreerd. Nederland 2, 21.30 uur. Namens Het programma „Namens Aar denburg en Duiker, werknemers van Hoogovens", zal er anders uitzien dan de makers zich had den voorgesteld - en dan was langhebbenden zich betrokken moeten voelen bij wat er in het overleg omgaat. Aardenburg en Duiker, lid van de industriebond van resp. NKV en NW, behoren tot de minderheid van werknemers die zich wel betrokken voelt bij de ontwikke lingen naar meer overleg en in- Een en ander is het gevolg van het feit dat eerst de leiding van het bedrijf geweigerd had mede werking te verlenen, terwijl la ter de gekozen vertegenwoordi gers uit de ondernemingsraad terug kwamen op hun aanvan kelijke bereidheid om mee te Voornoemd programma, dat een vervolg krijgt op 2 maart, heeft als thema de ontwikkelingen in het bedrijfsleven naar meer in spraak en medezeggenschap van de werknemers. Daarbij zouden centraal staan het functioneren van de onderne mingsraad, sinds kort een wet telijk verplichte instelling, en daarnaast het feit dat een meer derheid van werknemers nauwe lijks geïnteresseerd blijkt te zijn in wat er in dit overleg omgaat. Wanneer de ondernemingsraad een stap wil zijn op weg naar meer democratische verhoudin gen, zal toch minstens een meerderheid van de direct be- Aardenburg is lid geweest van de ondernemingsraad van Hoog ovens, Duiker van die bij een vorige werkgever. Beiden zijn teleurgesteld in de mogelijkheden van djt geforma liseerde overleg. In het pro gramma zouden zij in gesprek ken met collega's, met leden van de ondernemingsraad en met vertegenwoordigers van de leiding zoeken naar de oorzaken van hun teleurstelling, en naar andere mogelijkheden om de mondigheid van de werknemer te vergroten. Omdat Hoogovens bekend staat om zijn goede sociale beleid en om de voortvarendheid waar mee daar het overleg op gang is gebracht, leek de kans groot om juist hier tot de kern van de zaak door te dringen. Het bedrijf deelde echter eind de cember mee niet te zullen mee werken, omdat de VPRO de voorwaarden gesteld door de af deling public relations name lijk inzage in een draaiboek vooraf en vetorecht over het al dan niet uitzenden om princi piële redenen niet kon aanvaar- Hoewel nu geen opnames ge maakt konden worden op het terrein van Hoogovens en mede werking van vertegenwoordigers van het bedrijf uitgesloten was. werd besloten het programma toch uit te zenden. Na de opnamen werd de VPRO medegedeeld dat ook de geko zen vertegenwoordigers van de ondernemingsraad terug waren gekomen op hun oorspronkelijke bereidheid om met Aardenburg en Duiker voor de camera van gedachten te wisselen. Hun over wegingen zijn de makers van het programma niet geheel dui delijk geworden, maar in elk geval was het te laat. Ned. II, 20.55 uur. Zorro Kapitein Monastario wil Zorro's naam in diskrediet laten raken. Hij heeft het plan een vriend onder Zorro's naam te laten ste len. Op deze wijze zal iedereen denken dat hij een misdadiger Ned. I, 19.10 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zondag 12 maart tussen de beide afleveringen van Studio Sport in op Ned. n start de NOS met een nieuwe famielie.se- rie. De titel is Vader, lieve vader en handelt over de problemen, die een gescheiden vader heeft met zijn beide opgroeiende dochters. De meisjes willen altijd anders. Dit leidt tot vele komische situa ties. De NOS heeft deze serie gekozen, omdat de week ervoor de laatste aflevering draait van de Dubbeldekkers. Deze eveneens uit Enge land afkomstige serie is schoon op. Het is nog niet bekend of er nieuwe afleveringen van gemaakt zullen worden. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Maandag 21 februari is het vijftig jaar geleden dat in Nederland de eerste nieuwsberichten via de radio wer den uitgezonden. Deze eerste nieuwsuitzending werd verzorgd door het persbureau Vaz Dias. De eerste uitzendingen waren gecodeerd en uitsluitend bestemd voor de dagbladen. Zij wa ren voor de „gewone" luisteraars niet te volgen. Eerst vanaf 1925 werden nieuwsuitzendingen, gericht op het luisterpubliek uitgezonden. In 1935 werd de verzorging van de nieuwsuitzendingen op de radio overgenomen door het Alge meen Nederlands Persbureau. Thans verzorgt de radio nieuwsdienst van het ANP dagelijks 23 uitzendingen, die per dag twee uur en 18 minuten zendtijd vullen. De NOS-radio zal ter gelegenheid van vijftig jaar nieuws op de radio een programma uitzenden, waarin aan de hand van ge sprekken en opnamen uit het historisch archief van de NOS op anecdotische wijze een beeld wordt gegeven van vijftig jaar radionieuws. Het programma, dat van 09.00 tot 9.35 uur via Hilversum 2 wordt uitgezonden, is samengesteld door Dick Verkijk. Aan het programma werken mee mevr. Vaz Dias, echtgenote van de oprichter van het gelijknamige persbureau, Fred Vaz Dias, zoon van de oprichter, Nol Lis- sauer, nieuwslezer-redacteur van 1929 tot 1940, nieuwslezer Ton de Vletter, thans werkzaam bij de BBC, Wim Hoogen- doern, die van 1954 tot 1963 aan de radionieuwsdienst was verbonden, en drs. D. Mallon, de huidige hoofdredacteur van de radionieuwsdienst van het ANP. VARA wil Wim Kan op tv op oudejaars avond (Van onze radio- en tv-redacfle) HILVERSUM Het is al sedert jaren de liefste wens van de VARA, dat Wim Kan, die al een reeks conferences op oudejaars avond achter de rug heeft via de radio, een soortgelijk pro gramma op de tv zal verzorgen. Evenals in voorgaande jaren heeft de VARA daarover ook nu weer contact opgenomen met Wim Kan. Het staat evenwel te bezien of de oude meester nu wel bereid zal zijn om aan die wens toe te geven. Mogelijk schuilt hiertoe voor hem een prikkel in het feit, dat de oudjes nog niet onder hoeven te doen voor de jongeren, zoals laatste lijk Seth Gaaikema. Seth maakt oude shows weer nieuw AMSTERDAM (ANP) Van 25 februari af zal Seth Gaaikema in theater Carré in Amsterdam onder de titel Seth dubbel op een programma geven met hoogtepunten uit zijn shows En ik, zei Seth en Tien miljoen geboden. Behalve Seth Gaafke- ma werken aan deze show mee de Blue Diamonds en Marijke Philips. Henk van Dijk heeft de muzikale leiding. Als „Nationale finale Songfesti val" was de NOS-uitzending uit Carré gisteren een lachertje. De „finalisten" zongen drie liedjes. Het eerste was zwak, het twee de zo slecht dat Sandra en An dres niet eens de moeite hadden genomen het behoorlijk in te studeren, het derde een welge maakte commerciële deun van het genre dat op songfestivals hoge ogen pleegt te gooien. Je weet het nooit bij songfesti vals, maar als Sandra en An dres, benevens de Hilversumse arrangeursbent, hard gaan wer ken op „Als het om de liefde gaat" wordt ons land op 25 maart in Edinburgh redelijk vertegenwoordigd en lijkt een De „finale" als zodanig had dus niets om het lijf, maar ze werd in een aantrekkelijke verpak king gepresenteerd: die circus spelen. Een goed oud (Frans) idee, dat aardig uitpakte. Aar dig, zowel om de nummers die redelijk slaagden als om de ei genlijke mislukkingen die zo duidelijk het kenmerk droegen van het feit (Duys en de olifan ten bijvoorbeeld) dat er toch zo hard op gewerkt was. De avond bracht bovendien rond 17 mille op voor het Koningin Wilhelmina Fonds, bijeenge bracht door de aanwezigen in Carré. Fijn voor het KWF. maar het hield tevens in dat meer op de zaal dan op de buis werd gespeeld. Spreekstalmeester Barend Ba- rendse was er het symbool van beminnelijke breedsprakerig- heid, die in een zaal nu een maal beter valt dan op de buis. We vonden het leuk om Willeke, Guus, Mieke en al die anderen zo ongewoon bezig te zien. Bij de NCRV leek Eddy Ready Go overgestapt te zijn van tie nerprogramma naar smartlap pen-show. Het leek ons geen winst, bovendien: wat moeten tieners met dit enge repertoire? Ook bij de NCRV ging „Alles goed thuis...?" van start. Pro gramma dat doodgewone gezins- proplemen verhelderend wil aansnijden. Die problemen zijn uiteraard reëel, maar we kre gen de indruk dat in de al te in dividuele aanpak van deze eer ste uitzending te weinig kijkers zichzelf hebben kunnen herken- Die individuele aanpak resulteert, geloven we, hoogstens in inte resse wekken voor het getoonde probleem, niet in het besef dat het programma bezig is met het doorlichten van dingen die tal van gezinnen beroeren. Vg. NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.45 uur: Journaal E.O. 19.05 uur: Zolder 9 19.20 uur: Paint me red 20.00 uur: Journaal NCRV 20.21 uur: Hier en Nu 20.35 uur: De kleine waarhei 21.35 uur: Farce, majeure 22.00 uur: Een milde dood 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: Hier is Lucy 19.30 uur: Koning klant 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Afdeling fraude 21.10 uur: Twee voor twaalf) 21.50 uur: Achter het nieuws NOS 22.30 uur: Uit de kunst 23.00 uur: Journaal 23.05 uur: Den Haag vandaaj - kleur TELEVISIE r HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur: Calimero 19.10 uur: Zorro 19.35 uur: TROS-Sport speci 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Jonge zeehonden 21.00 uur: The Comedian Harmonies 21.20 uur: Misdaden uit harti tocht 22.10 uur: Op uw gezondheit IKOR 22.40 uur: Leerhuis 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Wij stellen u voor 20.00 uur: Journaal VPRO 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.35 uur: Laurel en Hardy 20.55 uur: Namens... 21.30 uur: Dutchman NOS 22.25 uur: Ter visie 22.50 uur: Journaal kleur MORGEN NEDERLAND I RADIO HEDEN vs. 18,41 (S) Rènkoi Hel Legc-r des muziek, 1 vrije tijd: Fa orKesien. uu.uo pleisterpiaate: matter programma over toerlsi recreatie: 20.30 (S) Radio i geiarleerd programma: 22.20 l overdenking; 22.30 Nieuws: 22.4 Haag vandaag. 22.50 Het Konlrd ter )m 18.00 Nieuws, om 18.11 RadioJ wel naai. om 13.30 UitzerJ' D.S/70. 19.00 (S) Amatei KOR: schrift Nederland: 1.30 Klei samenleving. A 20.05 (S> Jubil. Bachverenl? ich; 22.30 Tol S7„™i j» - het 'C' """g l ïro ssel 324 m. (Nederl Verkeerswenlken. 18.45 Spor Taaiwenken. 18.57 Lichte 19.00 Nieuws en actualiteiten Lichte orkestmuziek. 19.45 1 uitzending: 20.00 Operette-conc 22.00 Nieuws en De zeven kuns 22.20 Jazz - muziek. 23.00 Kar ziek 23.40-23.45 Nieuws. MORGEN Z(S) Franse i de 19e en 20ste eeuw. tgr.). Waterstanden. 9.40 (S) Gem koor. 10.00 Voor de kleuters. Arbeidsvitaminen: populair ver platenprogramma torn Nieuws.lil.30 (S) Oor voor (IV): reisindrukken van Ceylon: Beursberichten. NOS: 12.00 BM dc wereld: informatief prograr 12.30 Overheidsvoorlichting: Ui ding voor de landbouw. 12.40 Lichte grammofooramuziek. de Bondsrepubliek. EO: maandelijks magazine 13.25 Ruimte: radio m. i II 7.02 Het lerle: klas: f riek (gr) <7.30 Nieuws; 7 gew uallteiten). 8.24 Overweging. uws. S 41 Voor de huisvnls Schoolradio: 10.00 <S) De b telf stereokop <10.:.:0-l {jat w ged Nieuws): 11.00 Voc Mededelingen. 12.0 tot twee: gevarieerd program mo - - n het land; 12.26 M v Iand- en tulnht lei' 1= «-12-50 Achl® >vr 14.30 "isT Iivteriokan >tei delingen (15.30-15.32 Niet ing. 17.10 (S Metropoli? m') "ijk sementsmuziek. 17,25 Voor o. eren. 17.30 Nieuws. 17.32 (S)r NCRV: 7.00 I VPRO: 12.00 Herman Stok Show. met o.a. UIJÜ Tien LP's. 15.00 Nieuws. 15.03 I Van van Gelderen Show. 1600 Ni"* 16.00-18.00 Top-30 (17.00 Nieuws Ids

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2