Wilde acties in metaalsector als stok achter deur Verplaatsing rijksdiensten treft 100.000 Hagenaars Sneller behandeling van klachten over politie en justitie Overleg mislukt nu CAO per onderneming WILLEKE ALBERTI KRIJGT ROL BIJ NIEUW ROTTERDAMS TONEEL Kabinet wil drie Breda vri ijlaten KVP-Kamerleden willen klaarheid Stakers staan op scherp Helikopter stort op rijksweg 63e jaargang, no. 18.621 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND verlos; AF EN TOE ZON Perloden met zon en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Minimum temperaturen omstreeks 1 maxima morgen ongeveer 6 (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De nieuwbenoemde artis tiek leider van het neelrol in het komende Nieuw Rotterdams to- winterseizoen, neel. prof. Karl Gutt- Eerder contracteerde mann, is momenteel in prof. Guttmann Jaspe- onderhandeling met rina de Jong voor een Willeke Alberti voor rol in Feydeau's Occu- het spelen van een to- pe-toi d'Amélie en heer Guttmann". Naar wij uit de omge ving van de heer Gutt- Johnny Kraaykamp geen zekerheid te krij- voor De neef van Ra- gen. meau van Diderot. Willeke Alberti: „Ik ben Mogelijk krijgt ook inderdaad benaderd Willeke een rol in door Guttmann, die laatstgenoemd stuk, mij een script ter le- maar hierover was zing aanbood en een aantrekkelijk voorstel deed. Ik vertel liever niet om welk stuk het gaat, maar bij eerste lezing heb ik er wel zoveel plezier in ge had, dat ik er alles voor voel om die rol te accepteren. Het is voer mij alleen nog maar de vraag in hoe verre prof. Guttmann er in zal slagen om mij net als Willy van Hemert in De Kleine Waarheid de rol zo in geprent te krijgen, dat hij er artistiek verant woord uitkomt. Dat moet ik nog eens goed doorpraten met de het overleg met Wille ke Alberti al zover ge vorderd, dat Willeke vrij zeker in het na jaar op de Rotterdam se planken zal ver schijnen. LANGEZAAL 6tille Rijn 1-4 Leiden Tel. 01710 - 21567 - 26545 Ook voor al uw reparaties aan (Van onze parlementaire redactie) recht In de metaalsector verwacht men grote aan- Irang van de zijde van de industriebond NVV tot het af- luiten van CAO's per onderneming, nu gisteren het over- eg over een algemene metaal-cao opnieuw is mislukt. Het moet niet voor onmogelijk worden gehouden, dat leze operatie hier en daar zal gelukken, zeker als daar log wilde acties als stakingen achter staan. In sommige ledrijven zou men aan betalen de voorkeur geven, boven iet verlies als gevolg van acties. Bovendien is er met name in het Waterweggebied nog een personeelstekort, rodat men met hogere lonen nog werknemers van ande ren kan wegzuigen ook. zal dan wel weer een sneeuw- ileffect hebben, zodat wellicht (eindelijk via acties waar de dustriebond NVV krachtens chterlijk vonnis overigens niet hter mag staan, toch wordt •reikt, wat ook gisteren weer t aan de onderhandelingstafel stand kon komen na een dag ng onderhandelen. partijen betrokken bij het etaalconflict kwamen gisteren verzoek van de voorzitters de vakcentrales opnieuw onder leiding van de iddelingscommissie nog proberen tot een ak- komen vanuit de ver- rstelling dat men niet meer t elkaar lag. De s hadden zondag nog, lop hetgeen zij in de cao al gegeven, een nieuwe gedaan, ter waarde 0,7 procent, te weten een iorschot van 2 pet per 1 april op de kostencompensatie van 1 juli, plus verhoging van het va- e! antiegeld van 6,8 naar 7 pro- G' industriebond NVV stelde daar 9 egenover het verlangen van een vakantiegeld van 7 procent net een minimum van 1200 gul- c en. Dan hoefde dat voorschot liet meer. (eren tijdens de voortgezette «middeling ging het er voorna- melijk om, althans bij de werk levers, die 0,7 procent op een indere manier te verdelen, werkgevers deden nog een ileine concessie van 0,05 pet: en vakantietoeslag van 7,4 pet, met een minimum van 1074 gul- - den, uiteraard zonder het eerder langeboden voorschot, ie hadden de indruk, dat we net dit voorstel zeer ver tege- 'tnoet kwamen aan de verlan gens van de industriebond", al- "dus bemiddelingsvoorzitter pro cessor dr W. Albeda. c aar de industriebond NVV zei' ,nee' 'tegen dit voorstel. Hij wilde 7 pet met een minimum -van 1200 gulden. De werkgevers J wilden hier niet aan, voorname- -lijk omdat deze eis uitging bo- i-ven hun uiterste bod, te weten de 0,7 pet. t uitgesproken argument was c ook, dat die 1200 gulden door de Stakers als eis was gesteld, en aan deze eis wilde men niet toe- Het hoogtepunt van de carnavals feesten in Rio de Janeiro vond afgelopen maandagavond plaats. Hier ging het niet zo nyiar om een verkleedpartij, maar om een iets kostbaarder aangelegenheid. Dit kostuum is bezet met sma ragd en andere half-edelstenen. Het feest werd gehouden in de stadsschouwburg van Rio. Strafexpeditie van IRA Elfast (UPI) In de Noord- 'erse hoofdstad Belfast zijn gisteravond vijf mensen door schoten gewond. Een Britse pa trouille, die in de katholieke wijk Ardoyne geweervuur hoor de, vond daar drie mannen ge blinddoekt, met de handen op de rug gebonden en een kogel in het dijbeen op straat. „Een traditionele straf van de IRA 'het ondergrondse Ierse republi keinse leger), doorgaans voor verklikkers", zo zei een legerof ficier. b fractie-voorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, de heer p. de Zeeuw, heeft de Neder landse regering verzocht te pro beren in de kwestie Noord-Ier- 'and te bemiddelen. Cairo had geen interesse in Goldman n TEL AVIV (UPI)— De Israëli sche premier, mevrouw Golda Meir, heeft drie maanden gele den de president van het zionis tische wereldcongres, Nahum Goldmann, toestemming gege ven met een persoonlijke vre desmissie naar Cairo te gaan. Er is evenwel niets van geko men omdat de Egyptenaren geen belangstelling voor zijn be zoek toonden. Dit heeft het Is raëlische blad „Yedioth Aharo- noth" gisteren bericht. Me vrouw Meir heeft dit maandag verteld op een besloten bijeen komst aan de Hebreeuwse uni versiteit in Jeruzalem. Een woordvoerder van de premier wilde een en ander bevestigen, noch ontkennen. Goldmann heeft in een telefonisch inter view van Yedioth gezegd dat het verhaal juist was. Luna vrijdag rond maan BOCHUM (AP) De Russische luna-20 die maandag werd ge. lanceerd zal vrijdagmiddag rond twee uur in een baan rond de maan komen en twee of drie dagen later op de maan landen, zo heeft het observatorium in Bnchum dinsdag bekendge maakt. Men verwacht in Bochum dat de luna-20 dn een ander gebied op de maan zal landen dan eerdere Russische maanschepen. Het is nog niet te zeggen of de luna-20 een maanwagentje op de maan zal afzetten, fo monsters van de maanbodem zal nemen die daarop weer naar de aarde zullen worden teruggebracht, maan zal afzetten, of monsters DEN HAAG De regering- Biesheuvel is van oordeel dat de „Drie van Breda" op vrije voeten moeten worden gesteld. Dit deelde de leider van de socialis tische fractie in de Twee de Kamer, drs. J. M. den Uyl, vanmorgen mee, na dat hij door premier Bies heuvel en de minister van Justitie Van Agt over het regeringsstandpunt was ingelicht. Nog vanmorgen zou de re gering haar standpunt in een brief aan de Tweede Kamer kenbaar maken. De Kamer zal zich vol gens drs. Den Uyl op kor te termijn kunnen uitspre ken over de vraag, of de drie Duitse oorlogsmisda digers Kotalla, Aus der Fiinten en Fischer al dan niet moeten worden vrij gelaten. Naar zijn mening is het wenselijk dat het Kamer debat over deze gevoelige kwestie binnen veertien dagen wordt gehouden. Op de vraag of een van de drie oorlogsmisdadigers zich reeds op vrije voeten bevindt, antwoordde drs. Deri Uyl: „Onzin. Dat zou ook onaanvaardbaar en in strijd1 zijn met de vuurvas te toezegging van het ka binet dat er eerst contact met de Kamer zal plaats vinden". AUS DER FÜNTEN Tussenstand sporttoto HAAG De tussenstand 2e prijs: 63 meldingen, toto no. 30 van 12 en 13 fe- 3e prijs: 1185 meldingen, ri 1972 is: Beschikbaar voor do le. 2i prijs en de premie le prijs: 1 melding. (Van t r verslaggevers) DEN HAAG De Haagse KVP-Kamerleden Du Chatinier en Hazekamp hebben de re gering duidelijkheid gevraagd inzake de eventuele verplaatsing van rijksdiensten uit de Haagse agglomeratie. Hoewel mogelijk volgende week al eèn rege ringsnota verschijnt over de ontwikkeling van de Haagse agglomeratie en de afrem ming van de kantorensector, heeft de rege ring nog geen overleg gepleegd met het ge meentebestuur van Den Haag en evenmin met de centrales van overheidspersoneel. De Kamerleden menen, dat er gezien de ge zaaide onzekerheid en onrust, op dit mo ment duidelijkheid gewenst is. Omdat het overleg met het Haagse gemeen tebestuur nog niet begonnen is vragen de Kamerleden zich af, of hieruit de conclusie getrokken kan worden, dat er geen sprake zal zijn van verplaatsing van rijksdiensten uit Den Haag, maar wel uit andere gebie den binnen de randstad. Mocht er wel sprake zijn van verplaatsing uit Den Haag, waarbij 25.000 rijksambtena ren zouden zijn betrokken, dan willen de Kamerleden weten of er dan geen sprake is van een „sterke ingreep", omdat het dan gaat om 60 procent van de in Den Haag werkzame rijksambtenaren en der halve met inbegrip van hun gezinnen om 100.000 mensen, ofwel éénvijfde van de Haagse bevolking. ROTTERDAM (ANP) Na het opnieuw mislukken van de bemiddelingspogingen om een oplossing te krijgen in het me taalconflict heeft de stakingssi tuatie in het rijnmondgebied zich vanmorgen verder toege spitst. Met name bij de werven Verolme-Rozenburg en Wilton- Fljenoord is de toestand meer gespannen geworden. Bij Verolme is de poort herme tisch afgesloten en er komt bij na niemand meer op het ter- Bij Wilton-Fijenoord in Schiedam blijft de poort ook dicht. Een woordvoerder van de onderne mingsraad verklaarde dat de stakers „op scherp staan". Bij de werf Gusto in Schiedam is de poortbewaking vanmorgen eveneens verscherpt. Alleen en kele directieleden en een aantal portiers mochten het terrein op. De staking bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij gaat ook door. De poort is daar niet gesloten en het kantoorperso neel mag aan het werk. Een lid van de ondernemingsraad van het Rijn-Schelde-Verolme concern deelde mee, dat voor morgen een vergadering in Utrecht is uitgeschreven tussen de centrale ondernemingsraad het de raad bestuur. In die vergadering wil men, mogelijk via een eigen cao, proberen een oplossing te vinden voor het conflict. Prins Richard van Gloucester, een 27-jarige neef van koningin Elizabeth van Engeland, zal de komende zomer in het huwelijk treden met de Deense secretaresse Brigitte van Deurs (25). Brigitte is de dochter van een Deense jurist. Zij ontmoette haar toekomstige echtgenoot voor het eerst toen deze in Cam bridge bouwkunde studeerde en zij een cursus aan een taleninstituut volgde. Twee jaar geleden kwam zij naar Londen om daar als secretaresse te gaan werken. Van èèn onzer verslaggeefsters SCHINNEN Een helikopter van King Air Service is gis termiddag op rijksweg E39 op een vangrail gestort. De inzittenden van de helikop ter, de piloot en een Inspec teur van de Gasunie, werden lichtgewond in een zieken huis in Geleen opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens een wekelijkse inspectievlucht boven de hoofdgasleidingcn in Limburg. De vermoedelij ke oorzaak van het ongeluk is een motorstoring. Het ver keer werd enige tijd over één rijstrook gevoerd. Men denkt bij de Gasunie niet meteen aan sabotage. De Rijksluchtvaartdienst zal wel een onderzoek instellen. Tussen Spaubeek is gistermiddag ei neergestort. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Justitie wil klachten over be slissingen en optreden van justitie en politie sneller en persoonlijker gaan behandelen. Bij wijze van proef zullen de klachten over poli tieoptreden, voorlopig voor een paar maanden, niet naar het minis terie van Justitie maar direct naar de procureurs-generaal en de of ficieren van justitie gezonden moeten worden. Het ministerie is tot de proef overgegaan omdat het aanta Iklachlen sterk toeneemt en er bij de huidige procedure te veel vertraging op treedt. Iemand met klachten moest deze tot nu toe naar het minis terie sturen, die deze dan naar de instanties ter plaatse doorzond, om ze dan langs dezelfde weg weer terug te ontvangen met een verslag en adviezen. Van de meer directe communicatie wordt verwacht dat de overheid hierdoor minder als „onpersoonlijk" ervaren wordt. Het ministerie tekent er nog bij aan dat een klacht als regel „uiteraard" niet behan deld wordt door degene tegen wie deze gericht is, maar door een hogere functionaris. In tweede instantie kan men zich altijd nog tot het ministerie wenden. Aanvaring in haven Hamburg: 17 doden HAMBURG (AP) Een aanva ring in dichte mist tussen een barkas en een veerboot in de haven van Hamburg heeft giste ren aan zeventien havenarbei ders die op weg waren naar hun werk het leven gekost. De ge kapseisde barkas, die op een diepte ligt van 13 meter, had 45 opvarenden aan boord. Dc meeste slachtoffers vielen daar zij door de kou van het wuter werden bevangen. Een aantal drenkelingen is naar de kant gezwommen. REYKJAVIK (Reuter) Met IJs landse parlement heeft zich met algemene stemmen uitgespro ken voor uitbreiding van de vis serijzone van het eiland van 12 tot 50 mijl met ingang van I september. De afgevaardigden pleitten ook unaniem voer op zegging van de tien jaar oude visserijverdragen met Engeland en West-Duitsland.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1