Engeland gaat zeer moeilijke tijd tegemoet Wijding mgr. Gijsen langdurig, kleurrijk en „vanzelfsprekend RUMOER OVER BOORGATEN IN KLAAGMUUR £eidóc0ouAont Onthullingen over acties neofascisten CONFLICT MAKARIOS EN GRIEKENLAND Weense wurger bekent MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT Van onze speciale verslaggeverqc ROME In een geleende toog en met een geleende staf, een bisschop uit In dia vóór hem uit en een bisschop uit Argentinië achter hem aan, zo is gis teren in de St. Pieter samen met acht tien anderen, de 39-jarige Jan Gijsen uit Nunhem, bedevaartsoord van St. Servaas, door Paus Paulus, kardinaal Alfrink en kardinaal Conway, primaat van Ierland, tot bisschop geconsa creerd. Zo had de paus het gewild, zo geschied de het: een grote, langdurige en kleurrijke plechtigheid in het Romein se middelpunt van de universele kerk. Weinig Nederlanders ter plaatse: de 74-jarige vader van de bisschop, de zuster van de bisschop met haar man, een heeroom uit Duitsland. Geen offi ciële delegatie van het bisdom Roer mond, maar toch nog wel een paar Nederlandse bisschoppen die hem de handen oplegden: kardinaal Wille- brands, van het secretariaat voor de eenheid, mgr. Van Lierde, saorista van de paus mgr. Van Valenberg, oud-mis siebisschop achterin de St. Pieter te midden van het applaus voor de paus, ook enkele tientallen, die enthousiast ,,leve Gijsen" riepen en dan toch een officiële vertegenwoordiger van Ne derland: baron Van Voorst tot Voorst, ambassadeur bij het Vaticaan. Andere kijk Het bleek een heel verschil of je de kwestie Gijsen van Nederland of van hieruit bekijkt. Kardinaal Alfrink had duidelijk de ereplaats aan de rechter hand van de paus: geen spoor van Ca- nossa. Rome-kenners legden het zo uit: het wijden van bisschoppen is een eigen recht van de paus. Elke wijding buiten Rome geschiedt met een dis pensatie van dat recht, maar af en toe wijdt de paus zelf, met name als het om leden van de curie gaat. Dat waren er gisteren vier: Heston, Caso- ria, Mayer en Bugnini, vier nieuwe ti tulaire aartsbisschoppen. Het is hier traditie om bij zo'n gelegen heid tegelijk een aantal andere pas benoemde bisschoppen van overal ter wereld in de pauselijke wijdingsplech tigheid te betrekken. Niets bijzonders aan de hand dus en daarom waren ze gisteren hier: van India, Malta en Du blin, uit Columbia en de Filippijnen, uit Toulon en St. Louis. Er was een bisschop uit het Hongaars-Roemeense grensgebied, een bisschop van de Ton ga-eilanden en een bisschop voor de Oekraïnse emigranten in Brazilië. En zo was er ook de nieuwe bisschop van Roermond, die door twee pries- ter-studentefi van Romeinse colleges naar zijn wijding werd begeleid: een neger aan zijn rechterhand, een Indiër aan zijn linker. Aanschouwelijk onder richt in de wereldwijde aspecten van de kerk van Rome: bisschop Gijsen zal later vertellen, dat juist dit grote indruk op hem heeft gemaakt, al was hij er ook weer niet ondersteboven van. Dat lijkt hij trouwens toch niet gauw: een man die niet gemakkelijk zijn evenwicht verliest. „Ik ben geen problematicus", zegt hij. en stopt nog eens een pijpje voortrekker-tabak, z'n merk vanaf 1947. Kardinaal Alfrink (links) in gebed tijdens de wijding van mgr Gijsen Kindergeschrei Tegenover heel die vanzelfsprekendheid van het Romeinse gebeuren, dat we hier voor onze ogen in al zijn breed heid voort zagen rollen, leek het kriti sche rumoer dat we thuis hebben ach tergelaten ver en vreemd, als op een andere planeet. De basiliek was vol, er kwam geen einde aan de rode en paarse stoet, van kardinalen en bis schoppen, die de wijdelingen de han den op kwamen leggen, en terwijl bij het graf van Petrus negentien nieuwe bisschoppen de paus trouw en gehoor zaamheid beloofden klonk achter uit de St. Pieter kindergeschrei want daar werden, als altijd op zondagmor gen de jonge Romeintjes gedoopt. Elso Collino uit Argentinië (links) werd tegelijk met mgr Gijsen Het was niet moeilijk zich intussen voor te stellen wat kardinaal Alfrink daar aan het altaar onder die geweldige koepel vol gouden licht en klank stond te denken: hoe overbrug ik de afstand die er gegroeid is tussen deze sfeer en het geestelijk klimaat van de lage lan den? In feite probeert hij al vele ja ren een betere communicatie tot 6tand te brengen, en het wil maar niet luk ken. Rome lijkt uit te zenden op een andere golflengte dan waarop veel Ne derlandse ontvangers staan afge- De paus kwam voorbij als een zeer moede, oude man met een gezicht dat scherp gesneden is uit ernst en zor gen. Hij liet voorlezen uit de Hande lingen der Apostelen: een waarschu wing tegen de mensen, zelfs uit onze eigen rijen, die een vervalsing van de waarheid op hun lippen drgen, pogend de gelovigen te verwarren. Weest op uw hoede, zo luidt de lezing, en daarin gaat hij voorop, de waker op de rots, die sterk de nadruk op de eenheid legt. In de luwte Krijgt Roermond in mgr. Gijsen zo'n waker van pauselijke signatuur? Hem hier in Rome ontmoetend, kreeg ik eerder de indruk, dat de zorgen van het ambt nog niet op hem zijn afgeko men. En dat hij licht tilt aan een last, waarvan de hij de zwaarte nog niet Lord Wilberforce is een van de mannen die een oplossing voor de mijnconflicten moet zien te vinden. Hij moet dat echter wel bij kaarslicht doen, want herhaaldelijk valt de stroom uit door gebrek aan brandstof voor de elektriciteitscentrales. ^ENEN (DPA) De als de „vrouwenwurger van Wenen" bekend staande man is zondag ontmaskerd. De 24-jarige instal lateur Harald Sassak bekende dat hij vorig jaar zeven alleen staande vrouwen had overvallen en beroofd. Vijf vrouwen overle den aan de gevolgen van de mishandelingen, waarin Sassak •sich schuldig maakte. JERUZALEM (AFP) In Israël is rumoer ontstaan over het feit dat bij restauratiewerkzaamheden aan een acht eeuwen oude wo ning in Jeruzalem zes gaten zijn geboord in de fundering van de klaagmuur. Israëëlische religieuze leiders spreken van een „verschrikkelijke heilig-1 schennis". De klaagmuur is het enige overblijfsel van de joodse tempel, die 2000 jaar geleden in Jeruzalem werd gebouwd. Premier Golda Meir heeft een speciale commissie van onderzoek ingesteld. I (Van onze correspondent) LONDEN, 13 febr. De Britse industrie is vanmorgen begon nen aan de meest chaotische week sinds 1947, toen vier min. mannen en vrouwen werkeloos gemaakt werden door een steen- kolencrisis. Men verwacht dat iedere dag meer dan twee mil joen mensen zonder werk zullen zitten tengevolge van de drama tische maatregelen om op de stroom te bezuinigen. Twintigduizend grote bedrijven moeten deze week hun electrici- teitsverbruik halveren. In nor male omstandigheden nemen zij ongeveer 70 pet. van het totale industriële electriciteitsverbruik voor hun rekening. Tal van fabrieken zullen hun pro ductie niet op gang kunnen hou den. De helft van hun normaal electriciteitsverbruik volstaat alleen om de installaties op te warmen. Het bijna totale stilvallen van de Britse electriciteitsbedrijven kan nog versneld worden door een sterke daling van de tempe ratuur. die het verbruik weer snel zal doen stijgen, omdat enorm veel Britten hun woning electrisch verwarmen. Dit laat ste is een van de redenen waar om de regering Heath voortdu rend iedereen aanmaant tot be zuiniging. In de strijd tussen de stakende mijnwerkers en de regering I Heath gaat het ondertussen nog hard tegen hard. Er is geen sprake van concessies, maar het officiële onderzoek van de loon eisen wordt versneld. Het kan echter pas op zijn vroegst over een week klaarkomen. De rege- ring Heath wordt nu ook in con servatieve kringen beschuldigd 1 van verregaande nalatigheid en I onbekwaamheid. Labour-leider I Wilson heeft premier Heath gis teren „half time Ted" gedoopt. Zinspelend op Heath' muzikale ambities, vergeleek Wilson de Britse premier met Nero De Romeinse keizer speelde viool", aldus Wilson. „En Heath dirigeert madrigalen. Alleen van Nero kunnen wij zeggen, dat hij intussen ook dacht aan een vorm van verwarming voor zijn volk". Prinses Alia Al Hoessein van Jor danië werd gisteren 16 jaar. Ter gelegenheid daarvan sneed zij op haar school in Engeland haar verjaardagstaart aan. Vorige week werd de verblijfplaats van de prinses enige dagen geheim gehouden omdat men een moord aanslag vreesde. Israël akkoord met regeling mirages JERUZALEM (AFP) De Israë lische regering heeft haar am bassadeur in Parijs, gemachtigd met Frankrijk een akkoord te sluiten over de teruggave van het geld, dat Israël betaald heeft voor vijftig Mirages, die op bevel van wijlen president De Gaulle nooit zijn geleverd. 'Irving putte uit ander manuscript' NEW YORK (UPIReuter) Het Amerikaanse ti me/Life-concern heeft meegedeeld, dat de door Irving vervaardigde, fel omstreden autobiografie van de multimiljonair Ho ward Hughes treffende gelijkenis vertoont met een binnenkort verschij nend boek van Noah Die trich, die vele Jaren Hug hes' naaste medewerker is geweest. Een manuscript van dit laatste boek, getiteld „Howard the amazing mr. Hughes", is het con cern ter beschikking ge steld door de journalist James Phelan, die er sa men met Dietrich aan heeft gewerkt. een rechtszaak kreeg Time toestemming vier stukken van in totaal maximaal duizend woor den uit Irvings manus cript te publiceren met Phelans tekst ernaast. De uitgeversmaatschappij McGraw-Hill had eerder met succes van een lage re rechter een publikatie verbod gevraagd. kent. Hij zei zo weinig tijd te hebben gehad om de kranten, de radio en de televisie te volgen, dat de storm die rond zijn benoeming is opgestoken, hem wat scheen te zijn ontgaan. Maar gisteren verkeerde hij dan ook nog in de luwte van Rome, het eeuwige, dat zijn eigen weg gaat: centrum, tradi tie, gezag. Wie daar geweest was, vloog naar Schiphol terug, met de ge dachte, dat het voor de lokale kerken altijd wel moeilijk zal blijven om daaraan wat te veranderen. Maar dat wist kardinaal Alfrink al lang. Voor bisschop Gijsen moet het allemaal nog beginnen. Het is dan ook haasten geweest. Zijn ring, geschenk van zijn vader en zijn bisschopskruis, cadeau van de familie, kwamen vrijdag nog net op tijd in Sittard klaar, en Lim burgse journalisten brachten ze hem Hij zelf heeft bij de Romeinse kleerma ker gezeten: hoe kan men dan ver wachten dat zijn beleid al vast staat? Hij denkt dat het met de Limburgers wel lukken zal. ook voor zover zij met temperament hun stem tegen hem verheven hebben. Want: „Hoe hoog de emoties bij ons ook kunnen oplopen: bereidheid om te praten blijft er al tijd". zegt hij. Limburger met de Limburgers: Frans Dohmen kon nog best eens gelijk krijgen. Nederlands economische beeld na drie maanden remmen J~kOK begin 1972 behoudt het spreekwoord zijn waarde: elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Terwijl werkgeversvoorzitter Bakkenist zorgelijk constateert dat de loonontwikkeling nu al dicht bij het door de Sociaal-Economische Raad als gewenst maximum voorgestelde percentage ligt. probeert de vakbeweging daarentegen begrijpelijk regering en volk te bewegen om meer te gaan doen aan het terug dringen van de werkeloosheid. Die tot bijna 120.000 krachten uitgegroeide werkeloosheid wordt op zichzelf al onaanvaardbaar genoemd; maar het ergste is volgens de vakbeweging, dat ze zich concentreert in bepaalde streken van het land en in bepaalde bedrijfssectoren, de bouwwereld in de eerste plaats. Het zal vooral deze ongelijkmatige verdeling van gebrek aan werk zijn. die alarmsignalen heeft doen opgaan. Want het is nog niet zo lang geleden, dat reikhalzend naar wat meer aanbod op de arbeidsmarkt werd uitgezien als een der middelen om overbesteding en de spiraal- dans van Ionen en prijzen te kunnen afremmen. Onhaalbaar TT/E hopen dat het debat over de werkgelegenheid, dat dezer dagen in de Tweede Kamer gehouden wordt over Nederlands sociaal- economische positie na drie maanden niet uitsluitend betrekking zal hebben op extra-injecties welke van de regering verwacht worden om in het noorden en in de bouwvakken de werkgelegenheid te stimu leren. Nederland weet, dat met buitenlandse impulsen het de schaarste op de arbeidsmarkt was, welke de laatste jaren de inflatie opgevoerd heeft. Door de sterk uiteenlopende welvaart in de diverse bedrijfstakken blijkt het vakbeweging en werkgeversorganisaties ondanks hun goede wil onmogelijk om loon- en prijsstijgingen onder controle te houden. Na de bittere ervaringen met de loonwet-Roolvink kijkt de regering wel uit voor maatregelen waarvan het odium altijd op haar schouders geladen worden kan. Vakbonden blijven hameren op het aambeeld van een duidelijke reële welvaartsverruiming, omdat ze vrezen dat anders de winst direct of indirect (via nieuwe investeringen) in overwegende mate de kapitaalverschaffers ten goede komen zal. Ergens zou het in een samenleving die volgens het solidariteitsbeginsel werken wil mogelijk moeten zijn dat via een aangepast fiscaal beleid vanuit welvarende bedrijfstakken via de algemene middelen de overheid het geld in handen krijgt om de werkgelegenheid in bedrijfstakken die het moei lijk hebben, te verbeteren. Is dit een onhaalbare zaak? Tot dusverre hebben noch de vakbeweging, noch het bedrijfsleven noch de Nederlandse politiek animo getoond n de spreiding van welvaart langs die weg te realiseren. Hoewel het spandoek aan de gevel van het hoofdgebouw van de rijks universiteit in Groningen nog te lezen geeft dat het gebouw bezet is, werd deze bezetting zaterdagmiddag om drie uur opgegeven. Da universitaire gemeenschap is echter niet van plan zich neer te leg gen bij de plannen van minister De Brauw. Er is een actiecomité opgericht dat voor een massale boycot van de verkiezingen zal zorgen. Bovendien zal worden getracht de kandidaatstelling voor de verkiezingen te laten mislukken. ITALIË MILAAN (AFP) Een jongeman die zaterdag In verband met de in de nacht van woensdag op donderdag gepleegde aanslagen op het communistische dagblad Unita en vervetsmonumenten ln Milaan werd gearresteerd, zou, zo heeft de Italiaanse pers gisteren bericht, aan de justitie interessanten onthullingen hebben gedaan over de activiteit van de neofascisten. De 19-jarige Angelo Angeli zou hebben verklaard een opleiding in stadsguerrilla te hebben gekregen in een kamp dat is opgericht door Ie neofascistische Intaliaunsc sociale beweging (MSI). Omdat men hem te extremistisch vond was hij uit de MSI gezet. Daarna had hij zich aangesloten bij de SAM, de „Squadra d'Azione Mussolini" (de Mussolini-actiegroepen), die heeft verklaard verantwoordelijk voor de recente aanslagen in Milaan te zijn. In deze organisatie was hij bomdeskundige geworden. NICOSIA (AFP/Reuter) Een officiële woordvoer der in Nicosia heeft verklaard dat er geen spra ke van is dat president Makarios van Cyprus of een van de ministers van zijn kabinet zijn ontslag zal Indienen naar aanleiding van bet meningsver schil met Griekenland. De Griekse regerir.g heeft de vorming vaq een re gering van nationale cenhoid op het eiland geëist. Er waren in Ncosia zondag nog geen aanwijzin gen dait president Makarios heeft geantwoord op de boodschap van de regering in Athene, die de Griekse ambassadeur vrijdag aan de president van Cyprus heeft overhandigd. In de boodschap werd verder geëist de uit Tsjecho-Skwakijc inge voerde wapens over te dragen aan de V N vre desmacht op het eiland- am een bloedbad en verwoesting" te voorkomen Ambassadeur Pa- nayotakos zei zaterdag dat de boodschap met als een ..uM/m itum" v. ab "r. I en I meel antwoord vereiste. De Cypriotische bladen berichtten echter dat de Griekse brief een uncial fundamentele punten over dc betrekkingen tussen Griekenland en Cyprus heeft aangesneden, die moeten worden opgelost om een einde aan de cri sis te maken. NLxons met 13 man naar China KEY BISCAYNE (AFP—DPA) President Nixon en zijn vrouw zullen op hui) reis naar Peking vergezeld worden door dertien leden van de Amerikaanse rege ring en ambtenaren. Bi| deze dertien zijn minister vail buitenlandse zaken William Ro gers, Nixons voornaamste advi- .seur voor Veiligheidszaken Hei* ry Kissinger cn de woordvoer der van het Witte Huis Ronall Zlegler. Presidont Nixon zal tij dens zijn verblijf in de Chinest volksrepubliek het vliegtuig val premier Tsjoe Enlal gebruiken

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5