Stakingen gaan door na mislukte bemiddelingsactie Beroering jammer, maar begrijpelijk" Zware storm in Frankrijk Werkgevers gaan verder dan in afgesloten c.a.o. )verval op station Wageningen reuzendoder SPORTTRIBUNE BMW duurder MGR. GIJSEN: Eigendomsbewijs voor postduif 63e jaargang, no.--18-.ftl» MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244' - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties Cexcl. B.T.W. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week f 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur De graaf van Monte Cristo; 20.21 uur Wadden zee, wat doen we ermee? Ned. II: 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Kleintje carnaval. In Televizier magazine vanavond o.m. een opzienbarend nieuw anti-rook experiment. Voorts, de energiecrisis in Engeland en de werkloosheid in Nederland. Ned. II 22..00 uur. OPKLARINGEN Opklaringen maar ook af en tofl een bui. Matige tot krachtigo wind uit west tot noordwest. Min. temp. ongeveer drie gra den, maxima van 5 tot 9 gra den. PARIJS (AP) Hevige regenbuien en stormachtige winden hebben in Frankrijk aan tien mensen het leven gekost. Twaalf personen raakten gewond, de schade is aanzienlijk. De storm woedde voorna melijk langs de Atlantische kust van Bordeaux tot Bretagne. Een aantal slachtoffers werd gedood toen bomen omwaaiden en op hun auto vielen. In Toulouse ging een circustent de lucht in, evenals het dak van een werkplaats op het vliegveld van Bordeaux. In het cen trum van Frankrijk sneeuwde het overvloedig waardoor veel wegen In het centrale massief werden geblokkeerd. Zeven Italiaanse Alpenjagers zijn zaterdagochtend door een lawine om het leven gekomen. Zij behoorden tot een eenheid die zich in de Val Venosta, ten noorden van Bolzano in de Dolomieten bevond. De Simplonpas, die Zwitserland met Italië verbindt, is door lawines ge blokkeerd. Het verkeer zal verscheidene dagen geen gebruik van deze hoofdverbinding tussen Noord- en Zuid-Europa kunnen maken. In het noorden en westen van Perzië zijn de afgelopen vier dagen zes tig mensen om het leven gekomen als gevolg van sneeuwstormen, lawines en felle koude. Door de zware sneeuwval strandden onge il veer 4000 reizigers op de autoweg tussen Teheran en de Kaspische Zee. De Olympische Winterspelen waren nog niet voorbij of in en bij Sap- porro zette een plotselinge dooi in gecombineerd met zware sneeuw- "t val. Hierdoor werd het vertrek van een aantal deelnemers en offi- f - s. cials vertraagd. huis. On- In Sapporo stond het water een paar decimeter hoog. Overal zag men gestrande auto's. Het San Marco-plein in Venetië staat onder water. De harde wind van de laatste dagen heeft het zeewaterniveau zo hoog opgezweept dat een voetbrug over het plein aanlegd moest worden. Tet-bestand SAIGON (AP) Het door de Vietkong eenzijdig aangekondigde bestond ter gelegenheid van het Iet-feest is vandaag over geheel Zuid-Vletnam van kracht geworden, maar de Verenigde Staten heb ben dit bestand genegeerd aanvallen voorbereid. De Vietkong heeft bekend gemaakt dat het bestand dat 96 uur zal duren van nacht om een uur is inge gaan. Bhoetto wil naar Gandhi KARATSJI (AP) President Zoelfikar Ali Bhoetto vnn Pakis tan heeft bekendgemaakt dat ei op het ogenblik plannen worden uitgewerkt waarbij hij bespre kingen gaat voeren met de pre- i India Indir.' (Van een onzer verslaggevers) ÏTERDAM Bij het merendeel van de werven en me- lalbedrijven in het Rijnmondgebied werd vanmorgen nverminderd doorgestaakt, na het mislukken van de be- Iddelingspoging in het metaalconflict. Verolme Rozenburg, Rotterdamse Droogdok Maat- :happij, Gusto en Wilton Feij"enoord lag het werk volko en stil. woordvoerder van de ondernemingsraad bij Wilton eijenoord noemde de situatie vanmorgen zeer gespan- in. het Rotterdamse dis- ïtaris van de centrale onder- ningsraad bij Rijn-Schelde- rolme, is de stemming onder stakers nog grimmiger dan vorige week. ,,Door het mis- van de bemiddelingspo- gen heeft men er nog een te rstelling bovenop gekregen", us de heer Blommers. Hij wijt de onderhandelaars te nig begrip voor de stakende Iers. „Maar deze mensen te ver van het publiek", de heer Blommers. het Rotterdamse di- itshoofd A. Schravenmade de Industriebond NVV be- bij de directie van een' aantal bedrijven in het terweggebied de behoeflte om de stakers snel tot een op ing van het conflict te ko- I-. Volgens hem zetten ver- llende ondernemingsraden directies zwaar onder druk op korte termijn te gaan ten over een dergelijke op ing. roblemen rend <ïe metal-CAO intussen, na het mislukken de bemiddelingspoging, gro- geworden. Bij de bemidde- spoging is namelijk gebleken, de werkgevers verder wilden n dan in de reeds met d'e vijf Fessionele bonden overeenge- ten CAO. De voorzitter van NKV-metaalbond, de heer Maastricht Brussel, verklaarde gisteravond dan ook dat hij hierover nog nader beraad wenst met^zijn col lega's en dat ook een nieuw ge sprek met de werkgevers niet kan uitblijven. De heer Brussel erkende, dat deze nieuwe ontwik keling voor zijn leden moeilijk te verteren zal zijn. De bemidde lingspoging ketste weer af op de industriebond NW. De bemiddelingscommissie deed de bij de moeilijkheden betrok ken partijen zaterdagavond een voorstel, dat door de vijf con fessionele bonden en de werkge vers, die tezamen al een CAO hadden afgesloten, werd aan vaard, ook al ging het verder dan tot dusver was overeenge komen. Met name aftastend tot welke stap de werkgevers nog bereid waren, kwamen de bemidde laars tot het voorstel om op 1 april al een voorschot van 2 procent te geven op de prijs compensatie van 1 juli, om de vakantietoeslag te verhogdn van 6,8 naar 7 procent, om de op maximaal 6,5 procent gestelde prijscompensatie over 1972 te verhogen tot 7 procent en om de prijsstijging, die daar nog boven uit zou gaan voor de helft te compenseren. De vijf confessionele bonden wa ren bereid dit voorstel te aan vaarden, de werkgevers even eens, zij het met veel pijn. De N.V.V.-bond zei echter nee. Zijn voorzitter, de heer A. Groe- nevelt verklaarde later, dat hij het compromis nog wel had wil len aanvaarden, als er in de va kantiebijslag een minimum van 1.200 gulden zou zijn opgenomen. Daarvoor had hij het voorschot van 2 procent wel willen prijs geven. Het carnaval is weer losgebroken. Het zuiden st een beeld van de optocht tijdens de intocht Bergen op Zoom. In Engeland Is de belangstelling voor het bekertoernooi mede daarom zo groot omdat er altijd wel minder gerenommeerde clubs zijn, die verrassende uit slagen bereiken. Zulk een ploeg treedt thans op in de Nederland se bekercompetitie, Wageningen dat zich als een „reuzendoder" heeft ontpopt. Zoiets kan de be kerstrijd alleen maar interes santer maken. Het overigens toch al een toer nooi waarin het nodige gebeurt. Feyenoord eruit, en in de zor gen want de mogelijkheden om- volgend seizoen aan de „grote" Europa Cupstrijden deel te ne men, zijn weer kleiner gewor- den. Het UEFA-Cuptoernooi acht Feyenoord minder aantrek kelijk. Wat te denken van Spar ta, dat zijn zinnen heeft gezet op de KNVB-beker en een forse „kick" heeft gekregen na de pure cupstrijd tegen Feyenoord. Het was een voor twee spelers dramatische strijd: Hasil en Bosveld. Maar de Spartaan kon zich rehabiliteren. FC Den Haag lootte Sparta voor de kwartfinales. Dramatiek te over in het sport weekeinde. In Haarlem waar da internationale badmintonkanv pioenschappen werden gehou den. In Volendam waar PSV verder afdaalde. Daartegen over; sterk zwemmen tijdens de kringwedstrijden waar Nel Plu- Bos een ferme stop zette op weg naar MUnchen, sterk spel van Ceulemans wiens biljartrijk niet ineenstortte. En een gede valueerd judotoernooi omdat de Poolse ploeg wegbleef. Het Oranjeteam gaat weg. Dr. Fadrhonc neemt zeventien spe lers mee en stelt pas in Athene het elftal vast. Dit alles, en meer sport, in dc Sporttribune. DEN HAAG (ANP) De importeur van BMW in Nederland, Alimpo nv In Den Haag heeft de prij zen van de automobielen verhoogd. De prijsverho ging varieert van 1 tot 2 procent. De kleinste prijs verhoging bedraagt 57, de hoogste 514. De goedkoopste BMW (type 1600) kost thans 11.998,50. terwijl voor de duurste uitvoering (3.0 cs 1) 40.584 moet wor den neergeteld. Het „Comité Cadeau bisschop Gij- sen" te Lisse heeft de nieuwe bisschop een bedrag toegezegd van tienduizend gulden. De gift van het comité, dat een voort zetting is van dat wat bij de be noeming van mgr. Simonis tot stand 'kwam, werd aangekon digd in een gelukstelegram aan de bisschop in Rome. STRICHT (ANP) Kort na- vannacht omstreeks kwart 'r drie de laatste extra car- falstreinen tussen Maastricht Heerlen gepasseerd waren, r-" (ben twee mannen een over- gepleegd op het afgelegen Fe spoorwegstation van lin op Geul. Iweetal, dat zich onherken- fr had gemaakt door nylon- sen over het hoofd te doen, 1 via het emplacement het ouw binnengedrongen. Zij neigden de enige nog aanwe- 1 spoorwegbeambte met een ren staaf en dwongen hem [brandkast te openen. Nadat (mannen de telefoonverbin- S hadden vernield, verdwe- zij langs dezelfde weg met fleneming van de inhoud van (brandkast, een bedrag van eveer 1.000. Paus Paulus en mgr. Gijsen tijdens de bisschopswijding ROME De nieuwe bisschop van Roermond, mgr. J. Gijsen heeft zondagmiddag, kort na zijn wij ding, een beroep gedaan op zijn bisdom om christelijke eens gezindheid te tonen. Hij be treurde het zeer dat zijn benoe ming zoveel beroering heeft veroorzaakt. „Ik begrijp het wel", zo zei hij, „maar ik moet me er niet door laten beïnvloe den en de eerste zijn, die tracht vrede te stichten, te binden wat moeilijk te binden is". In DEN BOSCH (ANP). Het bestuur van de Nederlandse Postduivenhou- dersorganisatie (NPO) heeft zaterdagavond in Den Bosch vergadert in verband met de zgn. actie-Kerkwijk. Deletie-Kerkwijk is ontke tend. omdat deze groep er naar streeft het eigendomsbewijs van de postduif wettelijk te laten erkennen en bovendien de duivenmarkt in Barneveld te doen verbieden. Het bestuur van de NPO is weer niet tol een besluit gekomen. Woensdagavond zal men opnieuw bijeenko- •n interview dat de K.R.O.-tv na de wijding in Rome had met mgr. Gijsen, sprak deze de hoop uit. dat men goed zou zien dat de paus, door de nieuwe Neder landse bisschop zelf te wijden, wil aantonen hoe belangrijk hij Nederland vindt in het kader van de wereldkerk. Mgr. Gijsen noemde de plechtig heid in de St. Pieter groots en vond het „een prachtige gebeur tenis dat kardinaal Alfrink als mede-consecrator naar Rome gekomen was". Hij gaf toe dat hij graag gezien had dat er een officiële afvaardiging van het bisdom Roermond aanwezig zou zijn geweest, „maar dat was nu eenmaal onmogelijk". Wel had hij inmiddels van mgr. Moors en de vicarissen gelukstele grammen ontvangen. Woensdag terug Mgr. Gijsen, die vandaag op het Nederlands college in Rome een receptie heeft gehouden en die morgen door paus Paulus in au diëntie ontvangen zal worden, zal woensdag naar Nederland terugkeren. Zo spoedig mogelijk hoopt hij contact op te nemen met de leiders uit het bisdom en binnen niet al te lange tijd de leiding van mgr. Moors over te nemen. In het tv-gesprek deelde de nieuwe bisschop mee in het geheel nog niet te weten wie zijn naaste medewerkers zouden worden. Eerder in de tv-uitzending noem de de vader van mgr. Gijsen zijn zoon „een fijne jongen" die van de eerste jaren vainijn priesterschap af als vooruitstre vend bekend stond. „Conserva tief kan men hem niet noemen, maar hij is het niet eens met de levenswijze van Nederland de laatste tijd. Ons land is aan Ondanks het verzoek van de nieu- I we bisschop, dat alleen zijn naaste familie de wijdingsplech- I tigheid zou meemaken, waren twee vrienden van mgr. Gijsen, pater H. van Dijk Scj en kape laar H. Heinen, naar Rome ge gaan om de plechtigheid mee te maken. Pater van Dijk, die re gelmatig in het blad Confronta tie publiceert, zei evenals kape laan Heinen in Rome overigens alleen zichzelf te vertegenwoor digen. Mgr. Gijsen koos als wapen- j spreuk: „Bereidt de weg des Heren", niet alleen vanwege het feit dat Johannes de Doper zijn patroonheilige is, maar ook van wege zijn overtuiging dat dit dc voornaamste opdracht van de bisschop is. Kardinaal Alfrink zou vanmorgen door paus Paulus worden ont vangen. Naar men aanneemt zal daarbij de situatie rond de benoeming van dr. Gijsen ter sprake zijn gekomen. Na het ge- sprek met de paus zou de kardi naal naar Nederland terugkeren. I CAFÉ DE VIERHEEMSKINDEREN ROELOFARENDSVEEN KLAVERJASSEN (met el§en maat) BRUGBILJARTEN DINSDAG 15 FEBRUARI Aanvang 3.00 uur t.b.v. de bejaarden. Verloren helmen Enkele Londense politiemannen verloren hun helmen tijdens de demonstratie tegen het bewind van lan Smith van Rhodeslë. De demonstranten gooiden verschil lende ruiten in van het Rhode- sië-huis" in Londen, waarna eni ge schermutselingen ontstonden. Stamkaarten zijn terecht DE KAAG Dc stamkaarten dia vori"c week uit het Gewestelijk Arbeidsbureau le Leiden zijn ontvreemd zijn terecht. Do rijkspolitie te water hééft zater dag ettcliike dui/enilen kaarten uit de Ringvaart opgevist. Do kaarten dreven over een af stand van vijf kilometer tussen het Kaageiland en dc Llsscr- weg. Donderdag werd al «ca klein aantal kaarten opgevisl uit een sloot bij het Kangclland.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1