Elzerman voegt zich hij toptrio 1 OO m vrij Rinl van Bracht mist uitzending naar W VECHTLUST VAN JiUGDJUDOKA'S VERGOEDDE VEE Ook toptij'd (6.06) voor Nel Plu Favoriet Iduna stelde teleur op Hilversum Wereldrecord Brad Cooper Oosteuropeanen zegevierden in tafeltennis Wereldrecord Brad Cooper op 400 meter vrije slag Ceulemans opnieuw Europees SPORTBIJLAGE MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 Van onze paardesportmedewer- ker) IILVERSUM De Mirlitonprijs werd gisteren toch nog een spectaculaire draverij op Hil versum. Faith Hollandia even als Caesar Julia slaagden er on verwacht in de favoriete stalge- noten Fabiola Kitty en Boy van Quick te verslaan. Fabiola ging goed mee met Faith, die de lei- de Caesar aanviel. Maar zij had geen eindsprint en miste zelfs de tweede plaats. [aleton B, hoewel geen uitgespro ken ..mijler" bewees op de 1600 meter zijn groeiende vorm. Ge- nerique Belwin behield lang de leiding, maar viel in de laatste bocht terug. Hansi Buitenzorg deed nog een moedige poging, maar Hazleton had een iets gunstiger uitgangspunt en sloeg doeltreffend toe. •en favoriet op de 2900 meter, Iduna J, stelde teleur. Hij liet Idas te ver weglopen en moest met een geforceerde eindrush de afstand nog zien goed te ma ken. Het leek even te lukken, maar Iduna ging in de fout en toen was de vierde plaats het hoogst bereikbare achter Idas, Filius de Quinta en de goed sprintende Guit. - 1RISBANE De zeventienjarige Australische zwemmer Brad Cooper heeft zaterdag bij de Australische zwemkampioen- schappen in Brisbane op de 400 meter vrije slag een nieuw we reldrecord gevestigd met een tijd van 4.01.7. [ij haalde daarmee 0.4 seconden af van het oude record dat sinds augustus vorig jaar op naam stond van de Amerikaan Tom McBreen. Het wereldre cord op de 800 meter had Coo per al in zijn bezit. Eerder was hij op de 1500 meter slechts 8,6 seconde boven het wereldrecord dat met 15.57,1 op naam staat van de Amerikaan John Kinsel- Ia. AGREB Beatrix Kishazi (Hong) en Anton Stipancic (Joe- go) hebben dit weekeinde in Za greb het Europese tafeltennis toernooi gewonnen. Aan deze twaalfkamp namen de beste Eu ropese speelsters en spelers deel. eatix Ksihazi won al haar par tijen, Maria Alexandru (Roem) werd tweede met drie nederla gen en Zoja Roednova (Rus) met vier nederlagen derde. Bij de heren verloor Stipancic twee keer, net als Stellan Bengtsson (Zweed), die tweede werd door een slechter game-gemiddelde. Dragotin Surbek (Joego) werd derde met drie nederlagen. Dse Maria Basualdo heeft het Spaanse kampioenschap cyclo cross voor beroepsrenners be haald in Arechavaleta. Basualdo legde de 22 kilometer af in een uur zeven minuten en 52 secon den. Pedro Moreno behaalde de titel bij de amateurs. Josien Elzerman heeft de verwachtingen, die ze de afgelopen weken wekte, ingelost. Zij eindigde op de selectiewedstrijden als eerste. (Van onze zwemmedewer- ker) RIJSWIJK De KNZB hield gistermiddag in het 50-me- terbad te Rijswijk selec tiewedstrijden voor esta fetteploegen. Vijf dames moesten in principe uitma ken, wie Enith Brigitha, Hansje Bunschoten en Anke Rijnders gezelschap gaat houden op de 4x100 meter vrije slag voor ko mende interland wedstrij den. Ook de vierde zwem mer op de 4x200 vrij bij de heren moest uit de bus ko men. Peter Prijdekker, Bert Bergsma en Ton van Klooster zijn op dit num mer al zeker van ,hun plaats. Toen zei Joop van Duyne, voorzit ter van de zwemcommissie: „Iedereen moet aan de hand van de resultaten hier in Rijs wijk zelf maar z'n conclusies trekken. Wij maken niets be kend". Daar had hij geen onge lijk in, want Josien Elzerman (ZIAN) won de 100 vrij in 1.03.1, gevolgd door Trudie Jan sen (ESCA) met 1.03.4 en Atie Radersma ,(ZIOS) met 1.03.5. Cora Schouten (VZC) en Astrid Verver (PSV) Ijeten beide 1.04.2 afdrukken. In het 25-meterbad te Haarlem draaide Nel-Plu Bos, die de reis naar Rijswijk niet had willen maken, echter 1.00.6, met achter haar Annette Segaar in 1.02.3 en Atie Raders ma in 1.02.8. In Rijswijk waren wel twee valse starts, waarbij het zwemwater telkens verve lende borrelende geluiden voort bracht. Winnares Josien E1-. zeman: „Ik vind het helemaal geen prettig zwembad. Van dat geblub hoopte ik maar dat het zo snel mogelijk op zou houden, anders krijg je helemaal de ze nuwen, als je daar op dat start blok staat". De 200 meter vrije slag heren ein digde in een overwinning voor de kleine René van der Kuil van de SZC. Na de eerste hon derd meter lag hij met 60.9 nog achter op Henk Mulder (ZIAN), die 60.6 als tussentijd had. De volle 200 gingen voor Van der Kuil, de Europese jeugdkam- Hansje Bunschoten, de vrije slagspecialiste, heeft het record op de 400 meter wisselslag verbeterd. Zij volgde Hennie Pentermann als recordhoudster op. pioen op de 1500 meter in 1971, in 2.05.3. Dick Langerhorst (HZPC) eiste met 2.06.6 de tweede plaats voor zich op en Mulder tikte met 2.07.3 als der de aan. Overige tijden: Her- mien van Lienden (HPC) 2.0S.2; Hans Elzerman (ZIAN) 2.08.4; Rinus van Beek (Y) 2.08.4; Klaas van der Bos (PSV) 2.09.7 en Elt Drenth (Zwemlust/Hom- mel) 2.15. De comeback van Nel-Plu-Bos be looft een groot succes te wor den. Na een training van drie weken won de blonde, 24-jarige oud-Nederlands kampioene zon dag in het nieuwe Haarlemse 25-meterbad De Planeet de 100 den. Na Enith Brigitha, Hansje Bunschoten en Anke Rijnders doorbrak zij dus als vierde zwemster de Olympische limiet van 60.7 sec. Hoewel ze niet startte bij de selectie-wedstrij den in Rijswijk ze wil de overgang van 25 naar 50-meter- banen op een later tijdstip i ken heeft Nel Plu-Bos zich duidelijk kandidaat gesteld voor de vrije slagploeg, waarvar uitzending naar de Olympische spelen van München al zeker i. Dat was dan ook haar bedoe ling. De tijd van 60,6 sec. betekent voor Nel Plu-Bos tevens e persoonlijk record. Toen zij de deceptie van de Spelen v Mexico een eind maakte a haar carrière ze zwom to twee en een half jaar geen slag was ze Nederlands record houdster met 60.9 sec. Dat i cord is inmiddels door Enith Brigitha omlaag gebracht tot 59,6 sec. Vooralsnog geniet Nel Plu niet de faciliteiten, die zijn gecreëerd voor de Olympische kandidaten. Haar voorbereiding blijft be perkt tot vier trainingen vai totaal twaalf kilometer per week. Meer tijd en ruimte kan in het nieuwe bad van Wormer- veer, waar ze trainster is, worden vrijgemaakt. „Ik hoop nu dat de bond voor wat it trainingsgelegenheid kan gen. Maar tot dusverre heb ik van die zijde nog niets gehoord. Anders zal ik naar Amsterdam moeten en daar gaat veel geld en tijd inzitten", aldus Nel Plu, die het razende armtempo van vroeger heeft omgebogen tot een meer glijdende slag. Het lijkt of Nel Plu, die pas op vijf tienjarige leeftijd in het RIF- bad van Curagao leerde zwem men en twee jaar later tot de nationale ploeg doordrong, eerst nu voldoende kracht kan op brengen om honderd meter lang voluit te gaan. „Ik voel me in ieder geval veel sterker. Daarom heb ik ook geen angst voor de overgang van de 25-rr ter naar de 50-meterbaan". A's sportleidster van beroep trainster van de succesvolle zwemvereniging De Ham i Nel Plu's deelname aan Olympische spelen wellicht v gen kunnen oproepen bij de kers voor de amateurstatus. Zij zelf gelooft daar niet in. „Dan hadden ze me ook niet in Mexi co mogen laten starten. Want toen deed ik datzelfde werk c al. Bovendien word ik er n voor betaald. Het enige wat krijg is een onkostenvergoe ding". BRAD COOPER RISBANE De Australische zwemmer Brad Cooper heeft in Bris bane het wereldrecord op de 400 m vrije slag gebracht op 4.01.7 mi nuten. Dit was 0.4 seconde sneller dan het oude record, dat op naam stond van de Amerikaan Tom McBreen. ooper was al houder van het wereldrecord op de 800 meter, met 8 minuten 23,8 seconden. Vrijdag slaagde Cooper er bij de Australi sche kampioenschappen net niet in het wereldrecord op de 1500 me ter van de Amerikaan John Kinsella (15.57,1) te verbeteren. Cooper kwam 0.6 seconden tekort. x>per begon overigens niet in optimale conditie aan de finale van de 400 meter in het water van 23 graden. Na de series had hij een tamelijk hinderlijke pijn in zijn schouder overgehouden en vrij kort voor de finale werd hij nog door een masseur onder handen genomen. Cooper vertel- lle: „Onmiddellijk na het start- tchot heb ik nog wat pijn ge koeld, maar na het eerste keer punt was het over. Ik ben ervan ivertuigd, dat ik geen wereld- lijd zou hebben gezommen als lx mij niet voor de wedstrijd ftad laten masseren", i 15-jarige wereldrecordhoudster fihane Gould moest afzien van Verdere ambities in haar jacht tip wereldrecords. Zij had maagklachten en verliet voortij dig de wedstrijdarena met de ti tels op de 100 meter vrij (1.00,1), de 400 meter vrij (4.22,8) en de 800 meter vrij (9.01,8) in haar bagage. De belangriOtotc uitstagen zijn: 1.17.-, 2. Ber- 300 meter Dc-bbX Caln 2.29.3, IEREN: vrije slag 2. Gynphw 3-3- wonflWk: t. Wlndeatit Liustrallsoh record), 2, Fea- DORTMUND „Wat lijkt dat hier wel. Ze maakten er een kermis van", bries te de Nederlandse kam pioen Rini van Bracht na dat hij in de slotronde van het Europees kampioen schap driebanden in Dort mund van Ludo Dielis had verloren en daardoor ach ter Raymond Ceulemans en de Deen Peder Thoegersen op de derde plaats was geëindigd. Hij liep nu het reisje naar Zuid-Amerika mis, waar Ceulemans en Thoegersen van 3 tot en met 11 mei in Buenos Aires aan het toernooi om de we reldtitel gaan deelnemen. Van Bracht was zo kwaad omdat men na afloop van de ontmoe ting tussen Ceulemans en Scherz, die door de Belg reso luut in 45 beurten werd gewon nen (6043) publiek en de tele visiemensen niet in bedwang had kunnen houden. De tribunes stroomden leeg en de televisie mensen begonnen de verrijdba re camera's, die 'tijdens de slot ronde als een galg boven de hoofden van de biljarters had den gehangen, af te breken. Pas toen Van Bracht tot tweemaal toe had geweigerd verder te spelen werd het iets rustiger. Maar het was al te laat. Een ach terstand van één punt op Dielis (5352) was inmiddels gegroeid omdat de Belg minder last had van het lawaai. Voor hem stond dan ook niets meer op het spel. Van Bracht echter wist nadat Ceulemans had gewonnen en Thoegersen via een zege op Lasserre een punt op de Bra bander was uitgelopen, dat hij niet meer mocht verliezen wilde hij nog naar Buenos Aires gaan. De Wnaiwijker, die zaterdag zijn kansen op de tweede plaats en zelfs op de titel met grandioze overwinningen in 52 beurten te gen Lasserre en 46 beurten te gen Scherz had versterkt, kon de bittere pil moeilijk slikken. gewoon de kans op de tweede plaats", pruilde Van Bracht na. De Bra bander, die overigens een uit stekend toernooi achter de rug had was mneüiik te troos en. Toen hij na de ceremonie proto colair met het brons de zaal uit liep, zei hij: „Die plak kan me weinig schelen. Onder deze om standigheden is de zesde plaats Het net zoveel waard als de derde". Ceulemans had het intussen weer gered. Hij was voor de elfde maal in successie Europees kampioen in het driebanden met een gemiddelde van 1.501 en vierde boven'.en het feit dat hij nu 65 Belgische, Europese en wereldtitels in zijn bezit heeft. t bedreigd i Rechts: Rini van Bracht miste de reis naar Buenos Aires. Hij ein digde als derde en dat was een plaats te laag. Links: Het rijk van Raymond Ceu lemans is in Dortmund niet inge stort. De Belg won de drieban- dentitel uiteindelijk nog betrekke, lijk eenvoudig. Thoegersen, die als einige Ceu lemans had kunnen verslaan. De Deen moest echter zaterdag een punt afslaan aan de Zwitser Blanc en had toen weinig uit zicht meer op de reis naar Bue nos Aires. Want ook als Van Bracht zelfs maar remise had gemaakt tegen Dielis te de Deen door een lager deiöe a's derde zijn geüi i'j L':c .'de nu echter door derir.rg van de Nedffl kampioen de grootste 1 van zijn nog jonge biljart) r tweede achter Ceulemans zou al blij zijn geweest m' vierde of vijfde plaats", Thoegersen. toernooi, dat al maanden geleden is vastgesteld, terug te trekken. De 34-jarige ex-kampioen van Gebeurde dat pas nog bjj de revanches van de wereldkampioen schappen, zaterdag bleef in dezelfde sporthal De Vliegermolen de Poolse ploeg weg. Voorzitter Methorst van de Judo Bond Nederland Poolse ploeg weg. Voorzitter Methorst van de Budo Bond Nederland noemde het een wonderlijke stunt. Met het nodige improvisatieta lent had de BBN voor elkaar gekregen, dat de Poolse jeugdploeg de reis naar Voorburg ondernam. De jeugdinterland die in een Poolse zege eindigde, tegen de nationale adspiranten- en juniorenselectie gold dan meteen als een van de laatste tests voor de Europese jeugdkampioenschappen, die 11 en 12 maart in Leningrad worden gehouden. voor de vooruitgang. Alleen jeugdcoach De Vries was nog niet helemaal tevreden. „We missen nóg altijd net dat kleine beetje geluk, dat nodig is voor een overwinning. Kijk naar Knegtjens, die met een straatlengte voorsprong in de laatste minuut door een Houd greep toch nog verliest." Maar ook Leo de Vries is overtuigd van de stijgende prestaties. „Zo slecht als vorig jaar kan het na tuurlijk niet. Maar toen gingen we ook met een stel „vakantie gangers" naar de Europese kampioenschappen. De mentali teit is veranderd. De jongens zijn ontzettend fel. Bovendien trainen we nu veel frequenter derland kent de ploeg voor ningrad. Toch wil hij die o geen beding bekend ma „Als het aan mij ligt, horei jongens pas een halve week te voren, dat ze meegaan, moeten ze wel tot het lai moment blijven knokken." de Vries, de fanatieke jeugd ner moet de „judoka's toekomst" naar de top bren Straks, als veel sterren r chen zullen stoppen, zal de die jeugd judoka's nodig het In de Vliegermolen bewezei het al in de „alternatieve' terland: het begin i Op dezelfde avond, waarop Poolse seniorenploeg gebleven, liep voorzitter horst weer met een teleg var. een Oostblokland Hongarije nodigde een 1 landse ploeg uit voor een nooi in Boedapest, dat oj maart begint. Methorst: „D terland stond wordt die zomaar versch naar maart. We zullen wel wat improviseren". Maandag kreeg ik een telegram, waarin de Polen meldden niet over genoeg senioren te be schikken. Op dat moment moes ten we gaan improviseren. Ge lukkig konden ze nog een jeugd ploeg zenden, waarmee wij de gelegenheid aangrepen deze in terland als selectie voor Lenin grad te laten gelden". Secreta ris Luiten vult de woorden van Methorst aan. „De Polen draaien er omheen. Ze hebben natuurlijk mensen genoeg, maar die zitten volgens mij ergens anders. De Oostbloklanden be reiden zich intensief voor op de Olympische Spelen en organise ren daarom allerlei toernooien. Ik denk, dat er zo'n toernooi op het programma stond, waaraan de Polen de voorkeur gaven." De strijdlust van de jeugdjudoka's maakte voor een handvol (onge veer 150) toeschouwers veel goed. Iets, waaraan het in een senioreninterland, met meestal verdedigend judo nogal eens ontbreekt. De Nederlandse ju nioren en adspiranten traden, wetend dat die ene partij wel eens beslissend zou kunnen zijn —voor uitzending naar Leningrad, de imposante (in letterlijke be tekenis) tegenstanders energiek en onbevreesd tegemoet. Zij moesten wel, want eenmaal aan de grond waren de bonkige Po len veel sterker. Karakteristiek voor de vechtlust was Gerrit Doornberg. Na een actie van de Poolse reus Tomasiak smakte hij met zijn hoofd tegen de mat. Even was de zwaargewicht bui ten westen, maar nadat hij was opgestaan, zette hij het offensief weer even verwoed voort. De scheidsrechters beloonden hem met een overwinning. Jimmy Essink versloeg in het halfmid- dengewicht Rusiak waardoor de stand bij de adspiranten werd teruggebracht tot 32 voor Po len. Door zeges van Koning, Wil Peters en onbeslist van Chris van Santen eindigden de junio ren precies gelijk. De eindzege kwam daarom met 54 terecht bij de gasten. De Nederlandse B-ploegen kwamen later op de avond tot nog betere prestaties. Met het voordeel, dat de Polen voor de tweede keer uitkwamen en dus wat vermoeid waren, wonnen de junioren met 32. De adspiranten verloren met dezelfde cijfers, waardoor de gasten .dankzij een beter gemid- delde weer zegevierden. Uitslagen, die nog maar enkele ;r tijd terug tot de onmogelijkhe den behoorden. De kleine neder- laag tegen een Poolse jeugd- Een armworp van Numan lukte maar half. Eenmaal ploeg, die bijna steeds op toer- bewezen de Polen over een veel grotere techniek te beschikken nee is, was dan ook een bewijs de tegenstander van Numan, Morus, die op punten

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12