Beierse Alpen IN SPAANSE SEGHERSCLUB ELKE VAKANTIEDAG EEN FEEST WIT VOETJE HALEN IN Weg wezen '72 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1972 itit rhuiskomen van de wintersport been in het gips is al ang geen statussymbool meer. Steeds meer mensen gaan na- i". nelijk ontdekken, dat een va- e^. kantie in de sneeuw echt wel t genietbaar is, zonder dat daar J iki's en onvermijdelijke been- aa breuken aan te pas komen. Ze- 'ïc ker wanneer zo'n vakantie wordt irgebracht in een gebied waar ê^naast alle vormen van winter sport, ook andere bezigheden be déreven kunnen worden. Er zijn ■i, boze tongen bewe- aa ren dat dat de grootste catego- is, die naar de wintersport juist die andere dingen En waarom ook niet? Wie voor afwisseling ook nog wel even de lange latten wil staan jhoeft het niet te laten. Mo gelijkheden genoeg. Zo'n gebied waar ..alles kan" - doorgewinterde skiërs weten dat al lang - ligt eigenlijk vlak bij huis. De Beierse Alpen, het stukje Duitsland dat tussen Oos- enrrjk en Zwitserland ligt inge- demd, is per auto, trein of vliegtuig binnen een redelijk iantal uren te bereiken. Zon- lanbidders en sneeuwgekken, :ultuurfanatici en romantiekzoe- lers, luiaards en actievelingen, tortom alle soorten toeristen tunnen hun specifieke stok berijden tegen een ieziprijs die al naar behoefte, hoog ,a if laag kan liggen, maar die in eder geval niemand thuis hoeft PI e houden. Perfecte afdaling Vie echter de Beierse Alpen in aat met de euvele gedachte dat ij als een volmaakt skiër terug keert zij van te voren gewaar- 'm' chuwd: het duurt dagen, voor- lat men op ski's iets anders kan lan alleen maar staan. De be- ninnelijke en bemoedigende '.^jlimlach van ski-leraar of -lera- (jazeker, die bestdén) is niet voldoende om na een )ts of wat een perfecte afdaling temaken. En wie na enkele da- oc gen noest ploeteren meent al heel wat bereikt te hebben als h het lukt om op die rare latten enige meters te lopen, moet zich a maar omdraaien als er plotse ling een joch van een jaar of perfecte balans zig zaggend voorbij zoeft. Wie zijn lessen dan nog niet staakt, is een stijfkop of wordt een echte ikiër. J Het heeft voor beginnelingen dan ook niet de minste zin een ski-uitrusting te kopen. Huren is lanmerkelijk voordeliger, zeker ils r var onder redactie van Leo Thuring bevelen. Het is een nog betrek kelijk jong va'kantiegebied, dat op bijna onwerkelijke wijze door de Alpen wordt omsloten. Een ligging trouwens die van het dal een merkwaardige hutspot van Oostenrijk en Duitse belangen heeft gemaakt. Politiek gezien hoort het name lijk tot Oostenrijk, maar econo misch tot Duitsland, hetgeen tot nogal ingewikkelde toestanden heeft geleid. Zo dient men daar Oostenrijkse postzegels met Duitse marken te betalen, be zorgt een Oostenrijkse postbode Duitse belastingaanslagen, leren Oostenrijks kinderen op een Oos tenrijkse school, dat ze wel de gelijk in een EEG-gebied wonen. Problematisch? De Kleinwalzer- taler heeft ermee leren leven. Alleen die EEG zit hem dwars. Voor wie tijd (en geld) een on dergeschikte rol spelen, wie Oberstdorf en Kleinwalzertal voor gezien houdt, een goede auto met sneeuwbanden, stalen zenuwen en een behoorlijke rij vaardigheid bezit, kan een rit naar Garmisch Partenkirchen wagen. Dwars door de Alpen, met heuse haarspeldbochten langs diepe ravijnen, door een klein stukje Tirol, waar de we gen spiegelglad, de dorpen uit gestorven, maar de bergen op zijr allermooist zijn, voert na melijk een weg naar een gebied dat wel het meest romantischt van Duitsland wordt genoemd. Schwangau Na Reutte en Füssen, twee sprookjesstadjes in het dal van de Lech, wordt van die roman tiek al iets merkbaar: Dichte bossen onttrekken de Alpen aan het gezicht, totdat plotseling, rechts van de weg een forse burcht opduikt: Schloss Ho- henschwangau. de voormalige zomerresidentie van de Beierse koningsfamilie en nog steeds een seizoenbestendige attractie voor vogels van divers pluimage, die hier op hun vlucht naar betere oorden tijdelijk of voor altijd neerstrijken. De Schwangauers hebben een heilige eerbied voor die burcht, die in zijn monsterlijkheid bijna mooi is. Want Schwangau zou waarschijnlijk nooit geworden zijn wat het was. als daar niet de man zijn jeugd had doorge bracht, die het dorp een wereld naam, de nakomelingen zijner onderdanen een toeristische trekpleister van de eerste orde en de Hollywoodse kitsch-filmin dustrie een volmaakt decor had bezorgd. Schuin tegenover het ouderlijk huis, op het mooiste punt uit de omgeving liet Lud- wig de Tweede-de volgens som migen waanzinnige en volgens anderen geniale, maar in elk ge val voor historici en romantici nog steeds inspirerende vorst, een reusachtige suikertaart neerzetten, die als Neuschwan- stein de geschiedenis zou in gaan. Wie de ontegenzeglijk tragische levensloop van deze koning niet mocht kennen kan hier in geu- kleuren, in beeld luid de Schwangauers- en met hen zoals beweerd wordt velen in Beieren- nog steeds overtuigde royalisten zijn. Aan „hun" Ludwig valt ge woon niet te ontkomen, zeker in het binnenste van de taart, bij het licht van honderden kaarsen en onder de stuurse blik van alle Germaanse goden en helden, muziek ten gehore wordt gebracht van 's konings meest geadoreerde en derhalve moge lijk 's werelds meest bombasti sche godheid: Richard Wagner. Oberammergau Vanuit Schwangau voert de te- genoemde „Romanti- dorp dat Schwangau mag zich verheugi komen halen. om andere redenen wereldver maardheid geniet: Oberammer gau. Vermaard, vanwege zijn passiespelen, vermaard vanwege het houtsnijwerk, dat er in zeer naturalistische stijl wordt ver vaardigd tot intense vreugde van degenen die in Dollars ple gen te betalen, en tot intens ver driet van elke rechtschapen an tiquair. Want schier aan de lo pende band worden nauwelijks var echt te onderscheiden mid deleeuwse madonna's en barok ke engelen gesneden voor een prijsje dat minder scrupuleuze geesten al menig maal een zoete winst moet hebben bezorgd. Echte barokke engelen de mid deleeuwse madonna is gestolen zijn enige kilometers verderop, in de abdijkerk van Ettal te zien. Wie geluk heeft wordt er rondgeleid door een pater die zijn explicatie van alle hemelse zaken vermengt met een hoogst eigen visie op de meer wereldse, in een taal die even kruidig is, als de likeur die in de abdij naar geheim recept al eeuwen lang gestookt wordt. Tenslotte Garmisch-Partenkir- chen. Wat valt er nog te vertel len over deze wintersportmetro- pool aen de voet van de Alp- en Zugspitze? Dit Olympische dorp waar het elke dag zondag en het hele jaar door carnaval schijnt te zijn? Men moet er gewoon geweest zijn, wil men over win- tervakantie kunnen praten. Een immens ijsstadion waar men zich aan schaatsen „Eisstock- schiessen" of aan totaal niets over kan geven, een twintigtal skipistes, in hoogte variërend var. 800 tot 2600 meter en in moeilijkheidsgraad van rood tot gitzwart. lof alle sportieve dromen wel verwezenlijkt kunnen worden, 'er slot van rekening moet het euk blijven: Een nauwelijks ge mikte ski-uitrusting kan niet Heen een groot gedeelte van het vakantieplezier, maar ook je na-pret grondig bederven. bberstdorf ireentrum bij uitstek is Tstdorf, idyllisch en klimato- ;isch gunstig gelegen op 800 leter hoogte. Ideaal oord voor istzoeker, die hier onder lei- ling van genees- en andere kun- ligen verlost kan worden van lerveuze spanningen, hart- en latstoornissen, maag-darm- en ilproblemen. Een oord waar ieren als medicijn wordt aan- rolen en sport synoniem is :t therapie. rie echter geen'behoefte heeft een kuur en zonder medi- begeleiding de ruim 2200 iter hoge Nebelhom op wil, in zonder bezwaar met een van 's werelds langste kabelba- fm naar boven en naar harte st skiën wandelen of- zonnen, ie liever beneden blijft kan daar zwemmen, paardrijden, tennissen, golfspelen, sleerijden of zomaar wat winkelen in het :entrum dat in niets, zelfs niet n de prijzen voor dat van een grote stad onderdoet. Een wan deling naar de hoogste ski springschans van Europa, waar volgend jaar de wereldkam- r pioenschappen schansspringen worden gehouden in voor de be- nedenblijvers beslist aan te be velen. De Enzian- een uit gen tiaanwortel gestookte kruidenbit ter die in het hele Alpengebied ;te krijgen is, smaakt boven in de bergen het best. ml Kleinwalzertal J'ie de inhoud van zijn porte- *uille zeer nauwlettend in de gaten moet houden en dat wil tn Oberstdorf, zoals in alle spe cifieke vakantiecentra na een drankje hier en een hapje daar nog wel eens het geval zijn kan he: allerbest in een van de dorp jes rond Oberstdorf overwinte ren. De zon schijnt er even fel, de lucht is er even blauw, de ce<f ^rgen zijn er even wit en de en kuurmogelijkheden "'-even talrijk. Alleen de prijzen .willen er nog wel eens zo'n pro lcent of twintig lager liggen. 'n geval is het Kleinwalzer- op een steenworp afstand .van Oberstdorf, warm aan te Volmaakt fotogeniek ligt Mittenwald in het smeuiige Beieren. En van de Karwendel. volop op de toppen Toeristen, die de buik vol heb ben van de traditionele vakan tie in een hotel, bungalow of tent, moeten eens aankloppen bij de Seghers Club in het Zuidspaanse Estepona. Daar wordt een (commerciële) filo sofie bedreven om het de gast naar de zin te maken. Het draait er en daar moet men wel voor te porren zijn om contact met de medemensen, de natuur en uzelf. De hele va kantie zul je wel moeten dan sen als uiting van levensvreug de in alle vrijheid. Segher een rijke Belg. die ook in veevoer en kippen doet kent geen verschil in ras, geloof en beroep en eist van de zoeker rust en ontspanning en dat ook nog zonder enige dwang. In deze uiterst wonder lijke club wordt min of meer van je verlangd je tweede ik pp te snorren.Eén van de hulp middelen daarvoor, zegt Seg her, is het ontwikkelen van verborgen talenten. Wat de rust betreft het kan immers zijn dat de vakantieganger daar het meest op gesteld is „je wordt in alle comfort in de gelegenheid gesteld om ande ren bezig te zien met ande ren." Hoewel op de buitenkant met forse letters „hotel" staat geschilderd, wordt de club een „verblijfplaats" genoemd met tweehonderd bedden en verder alle faciliteiten als in een echt hotel. Als je er binnenkomt tref je op de meeste deuren hartjes aan, de kelners hebben padvinderachtige uniformen aan en iedereen glimlacht en is overvriendelijk. Een groot aantal mensen heeft inmiddels de „Seghers Vacation Philoso phy" geproefd. In alle passie kun je ermee kennismaken. Eenzaam Paul Hardies (37) is de mana ger van Seghers club. Zijn vi sie op een vakantie met een fi losofie als basis: „Er is geen eenzamer plekje in de we reld dan een hotelkamer. Daar strijden we tegen. Er is zo goed als geen alternatief voor de mensen die wel eens wat anders willen. Seghers Club is homogeen. Daar moet je kun nen instappen. Dat hoeft niet altijd te lukken, maar de an dere aanwezigen helpen je dan wel een handje. Als diezelfde mensen er twee weken later weer vandoor gaan, huilen ze. Kijk, in welk hotel heb je dat? Dat is nou de kracht van Seg her. Je moet het overigens wel een beetje aanvoelen wat we hier willen hebben. Principe Eigenlijk is de filosofie niet eens uit te leggen, het gaat om het principe. Een vakantie zit hem volgens ons niet in een mooie kamer en lekker eten. De mensen kunnen dat hier wel krijgen, maar de sfeer moet eten en drinken zijn. Als er hier geen water is, door een of andere storing, dan aan vaard je dat met een glimlach. Dan zit je vier dagen zonder water met onze filosofie in je achterhoofd. Kankeraars zetten we zo op de stoep. Die horen hier niet thuis. Het gaat er ook om, bedeesde mensen op de toer te helpen. Vandaar dat het hier elke dag één groot feest is. Niemand verveelt De Belg Seghers stampt de klare vakantievreugde er desnoods met de moker bij zijn gasten in. Het gaat om de activiteit, het samenzijn. De rest is bijzaak. De slaapkamers in de Seghersclub i kan kijken. zich. Zo'n filosofie is uniek, kent geen concurrentie. Elke vrijdagmiddag gaat het perso neel tegen de gasten voetbal len. Of ze nou iets van die sport snappen of niet. Voetbal len erbij. De verliezende partij is een sangria kwijt, die met z'n allen weer wordt leeg ge tapt. Al komen ze met een stuk in hun kraag terug, het hoort bij de filosofie achter Segher. Een andere dag krijgen de gasten Spaanse les. Als je iets verkeerds zegt in de uitspraak of grammaticaal, krijg je een boete. Zo leer je Spaans het vlugst, 's Avonds analyseren wij bij voorbeeld de flamenco of de bewegingen van de stie renvechter. Het passenspel. Waarom het been links, achter of voor? Als je dat ontdekt hebt en je ziet de flamenco of het stierengevecht nog eens. heb je er vee' meer pterer van .Dan begrijp je wat er in die mensen omgaat. Voorts hebben wij het geza menlijk over de Spaanse poë zie, de muziek. Pas dan krijg je begrip voor de lieve men sen, die rond het vuur zitten. Je bent vrienden geworden, als je twee dagen hier over de vloer komt. Borduren Neem nou de pastoor uit Este pona. Die komt hier ook graag om met iedereeen te praten en te doen. Niet om te bidden. Burgemeesters van omliggende, plaatsjes kwamen ook al om de deur kijken om te zien wat zich hier allemaal afspeelde. Hoofdprincipe bij alles blijft je bezig weten te houden met an deren. Of het nu ouderen of jongeren zijn. We stappen ook wel met dc meisjes naar de plaatselijke vrouwenvereniging om het bor duren te Leren. In die tijd gaun de mannelijke gasten mei el kaar dc kroegen af. Als je geen eigen initiatief hebt. Of dat nu met veel of weinig léwaai is, met schemerlicht of schijnwerpers, zal ons een zorg zijn. Wil je even bijko men, dan krijg je een apart plaatsje. We hebben een spe ciale hoek ingericht voor de mensen die even willen den- ken", aldus de goed van de tongriem gesneden manager, die toegeeft dat met dit alles wel iets te verdienen valt. Dansend hart Seghers Club ligt op 62 kilome ter van Torremolinos in de richting van Gibraltar. De slaapkamers zijn zo ingedeeld dat niemand er ooit van buiten af in zou kunnen kijken. Ove ral, op het plafond en de mu- geachreven. Op de rug •akantie een topper. Je loopt wij „Sursum Corda". De Seg- Het principe is in wezen al zo oud als de activiteit op straat. De filosofie van de dansende hart van de toerist. (Wie net d" heer S-gher mee wil dansen, kan terecht bij Airtour Nespanda, die de Club in zijn programma heeft).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11