HUMPHREY: AMERIKA NAAR DE PRIMARY- BUSSEN McGOVERN: LINDSAY: JACKSON: nu geen Kennedy Barometer voor politiek klimaat voor meer hete vuren charme voor vrouwen gezond verstand CHISHOLM, McCarthy, hartke ZATERDAG 12 FEBRUARI 197 Voor de hoofdingang van het amfitheater in Chicago, waar in 1968 de democratische conventie zou worden gehouden, wachtten politiemannen de gebeurtenissen af. Korte tijd later kwamen zijn in actie. De klappen die toen werden uitgedeeld, klinken nog steeds na. Edmund Muskie, 57 jaar oud, moet als alles meezit regelrecht afstormen op de democratische kandida tuur op de conventie in Miami. De kandidaat voor het vice-presidentschap in 1968 (onder Humphrey) heeft zich verzekerd van een indrukwekkende lijst senato ren en gouverneurs die zijn kandidatuur ondersteunen. De senator van Maine heeft dan ook een goede staat van dienst in de politiek, waarin hij van onderop be gonnen is. In 1954 slaagde hij erin als democraat in een republikeinse staat, als katholiek temidden van protestanten en als Pools-Amerikaan temidden van „yankees", de Amerikanen van origine, een geslaagde gooi te doen naar het gouverneurschap, hetgeen hij na twee jaar nog eens herhaalde. In 1958 slaagde hij erin als eerste democraat in de geschiedenis een senaats zetel van Maine in het congres te veroveren. Die zetel behield hij in 1964 en 1970. Zijn successen betekenden de eerste bres in de republikeinse veste van Nieuw- Engeland. In de senaat groeide Muskie naar een vooraanstaande positie, vooral ten aanzien van de wetgeving op het terrein van de wapencontrole, de milieuverontreini ging, gezondheidszorg voor bejaarden, financiën en itedelijke zaken. Driemaal bezocht hij ook de Sovjet- Unie, waarvan vorig jaar voor het laatst. Hij is voor stander van overeenkomsten ten aanzien van beper king van de strategische bewapening en uitbreiding van de handel met het oosten. Hij verwerpt een mili taire oplossing voor Indo-China en is voorstander van een volledige Ammerikaanse terugtrekking uit dat ge bied. Hij wil trouwens zondermeer beperking van de militaire uitgaven tegenover verhoging van binnen landse sociale programma's. Hubert Horatio Humphrey (60) gaat het voor de derde keer proberen. Mocht Ted Kennedy zich afzijdig blij ven houden, dan zal het evenwel voor het eerst zijn dat niet een Kennedy hem roet in het eten gooit. In 1960 trok Humphrey zich terug voor John, die presi dent werd, in 1968 kwam hij achter te liggen bij Ro bert, die evenwel werd vermoord. Tenslotte kwam hij dat jaar samen met Muskie een half miljoen stemmen tekort om Nixon en Agnew te verslaan. „Ik voel me veel meer op mijn gemak", zegt Humph rey nu, en dat slaat op de omstandigheden dat hij niet meer de verantwoordelijkheid draagt voor het beleid zoals in 19b'8 bij het vertrek van Johnson. „Natuurlijk heb ik te lang de oorlog gesteund", vertelt hij aan studenten, maar een aantal liberalen blijft ook nu weigeren met hem in zee te gaan. Behalve Vietnam zijn zij de gebeurtenissen op de democratische con ventie van 1968 in Chicago nog niet vergeten. Toch is de aanhang van Humphrey aanzienlijk, vooral onder de vakbonden en bij de negers. Ook financieel is ziijn campagne goed georganiseerd, zodat hij het zich kan veroorloven aan zeker tien voorverkiezingen deel te nemen. De eerste in New Hampshire laat hij over aan Muskie, maar in Florida stapt hij in het strijd perk, in de staat waar de ruimtevaart en bijbehorende industrieën zijn geconcentreerd. Humphrey staat posi tiever tegenover de ruimtevaart dan Muskie, die vindt dat er hogere prioriteiten bestaan. Humphrey, vergrijsd in het politieke vak tijdens vier senaatsperioden en eenmaal vice-presidentschap, maar met overigens een jeugdig uiterlijk, is niet de kandidaat voor de jongeren. Maar uit twee enquêtes kwam hij beide keren als tweede te voorschijn: ruim voor Nixon, maar achter....Kennedy. Den Haag Het is niet waarschijnlijk dat de 25 mil joen jonge Amerikanen die voor het eerst aan de pre sidentsverkiezingen mogen meedoen, dit jaar een aardverschuiving in de bestaande verhoudingen te weeg zullen brengen. Jonge kiezers brengen door gaans in veel geringer aantal hun stem uit dan hun ouders, en als ze dan stemmen nemen ze graag de ge woonte van hun ouders over, zo is althans in het ver leden gebleken. Experts verwachten dat de jeugd dan ook binnen het bestaande twee-partijenstelsel zijn stem zal uitbrengen. De invloed van de universiteiten is gering: slechts een op de vier nieuwe kiezers is stu dent, terwijl twee derde behoort tot de arbeidende groep. Vóór de definitieve aanwijzing van de kandidaten op de conventies van de twee partijen worden in ruim 20 staten voorverkiezingen gehouden. Zij dienen als baro meter voor het politieke klimaat, maar hebben door hun uitslag vaak veel verder strekkende gevolgen, ook al betekent het niet dat een kandidaat die in een be paalde staat de „primary" wint ook in een volgende staat een goed figuur slaat. De democratische senator Kefauver bereikte in 1952 fraaie successen bij de voorverkiezingen, om daarna op de conventie te ver liezen van senator Adlai Stevenson. Voorafgaande aan de presidentsverkiezingen op 7 november begin nen volgende maand de voorverkiezingen 7 maart de eerste in New Hampshire, een week later in Flori da die zullen worden besloten in Arkansas (27 juni). Daarna volgen de conventies: van de democra ten in juli in Miami, (Florida), van de republikeinen in augustus in San Diego (Californië). Niet alle primaries volgen dezelfde procedure. Er zijn twee typen: de voorkeurstemmingen, waarbij de stemmen worden uitgebracht op de kandidaten, en waarbij de uitslag soms bindend is, soms niet; daar naast zijn er verkiezingen van delegaties, die de staat op de conventies zullen vertegenwoordigen. Die dele gaties binden zich soms aan een bepaalde kandk terwijl in andere staten de delegaties, worden vi dersteld de winnende kandidaat van die staat te nen. Behalve de voorverkiezingen hebben de partijle! ook de beschikking over de nationale opiniepeilii bij het bepalen van hun keus welke kandidaat b de conventies hun machtige steun moeten verli Voor het winnen van de verkiezingen in november ten de partijbazen maar al te goed dat een figuur nationale populariteit de voorkeur geniet. Daar tegenover dat de kandidaten juist de voorverkiezi gebruiken om hun populariteit in verschillende van het land te vergroten en daardoor een natitTbi bekendheid te krijgen. Binnen de verschillende staten bestaan nogal wat ,a"j schillen ten aanzien van de kandidatuur. Niet a kandidaten nemen aan alle voorverkiezingen deel ™e als zij dit doen gebeurt het uit eigen vrije wil, oc hebben de partjleiders en de kiezers in een staa mogelijkheid druk uit te oefenen op een kandidaat Maar hoe belangrijk de voorverkiezingen ook zijn j(jr betreffen nog niet de helft van de 51 Amerikaanss j00 ten .Het is voor de kandidaten dan ook zaak gc»naa connecties aan te knopen met de partijleiders i 5p0 overige staten waar op een andere wijze de deleg ^re naar de partijconventies worden samengesteld. lijkt een tekortkoming in het hele systeem zing der kandidaten. Maar toch zien veel expert het systeem van voorverkiezingen een zeer goed E teerbaar instrument om kandidaten op hun sten en electorale waarde voor de partij te tesi 3 ren George McGovern (49), de liberale democraat uit Zuid-Dakota, is ervan overtuigd dat het niet eenvoudig is een duidelijke zege te behalen in de voorverkiezing van New Hampshire. Maar de 49-jarige senator heeft al meer voor hete vuren gestaan sinds hij 15 jaar ge leden door zijn republikeinse staat naar het Congres werd afgevaardigd. Zijn grootste bekendheid verwierf hij door zijn strijd tegen de oorlog in Vietnam en tegen het bloedvergieten daar. Maar dat is onvoldoende om de verkiezingen te winnen. Hoewel hij dit beseft blijft hij optimistisch. Hij is ervan overtuigd dat Muskie en Humphrey el kaar zullen neutraliseren, waarna hij in New York en Californië zijn slag kan slaan. Voorlopig probeert bij in New Hampshire en in Florida niet teveel achterstand op te lopen. Op 4 april komt hij in Wisconsin voor een vuurproef: de eerste voor verkiezing in het Mid-westen waar hij geboren is. Als hij er niet in slaagt daar te winnen of althans dicht bij een overwinning te eindigen, kan hij zijn campag ne wel opgeven. McGovern was een jaar geleden de eerste kandidaat die zich officieel aanmeldde. Hij hoopte daarmee vol doende stemmen te vergaren die hem zouden verzeke ren van een goede plaat sachter Muskie, Humphrey en Kennedy. Maar de recente opiniepeilingen geven hem niet meer dan 6 1 procent van de democrati sche stemmen. Wel heeft hij de steun van een groot aantal mensen die de partij willen hervormen, en dat zijn vooral zij die vier jaar geleden wijlen Robert Kennedy en senator McCarthy hebben gesteund. Zijn organisatie loopt gesmeerd, maar sommige punten uit. zijn program verhinderen dat hij voldoende fondsen tot zijn beschikking hqeft: verhoogde belastingdruk op rijken en ondernemingen. Zelfs de trouwste aanhangers van burgemeester John V. Lindsay van New York geven toe dat hij een zware weg voor de boeg heeft. „Zonde van de tijd", zegt Charles F. Flaharty, voorzitter van de democratische partij in Massachusetts. Wat de 1.90 m lange, licht- grijzende en 50 jaar oude Lindsay zeker mee heeft, is zijn charme die hem voor veel vrouwelijke kiezers onweerstaanbaar maakt. Ook op de jongeren heeft Lindsay een goede indruk gemaakt door zijn vroegtijdig verzet tegen de oorlog. Hij is woordvoer der voor de in nood verkerende steden en onderhoudt goede betrekkingen met de zwarte bevolking. Lindsay brak vijf maanden geleden met de republi keinse partij om toe te treden tot de democratische De populariteit van Lindsay neemt toe naarmate men verder van New York komt. Thuis wordt hem vaak de schuld gegeven van alles wat niet deugt in de stad, en dat is heel wat: een eindeloze reeks stakingen bij de ondergrondse, de reiniging, de brandweer en de brug- gewachters; de smerigheid, de onveiligheid en de ver waarlozing bij het openbaar vervoer en in de parken, de schandalen bij de politie en bij de hulpprogramma's voor de armen. Het aantal mensen dat ondersteuning krijgt is tijdens zijn burgemeesterschap opgelopen van 550.000 tot 1,2 miljoen: de kosten bedragen nu 2 mil jard dollar per jaar. Tot zijn tegenstanders moet wor den gerekend George Meany, de almachtige president van de vakbond EFL-CLO. Lindsay wil het laten aankomen op een confrontatie met zijn medekandidaten op de conventie in Miami Bgach, waar hij vier jaar geleden de kandidatuur van Spiro Agnew voor het vice-presidentschap steunde. En Pe tor Senator Henry M. Jackson (59) van Washingtoi Pai kent erop dat hij uit de belangrijke voorverkientPri.j Florida tevoorschijn zal komen als een va;®' voornaamste presidentskandidaten van dit jaar. medewerkers geloven dat hij het slechts in Fl,e goed hoeft te doen om voldoende belangstelling f wekken voor zijn „campagne van het gezond stand". Daartegenover staat dat hij bij een pover results Florida, dat een lange traditie heeft in het kiezen^. conservatieve democraten, Jackson zijn verder wel mag vergeten. Niet dat hij zich als co vatief beschouwt. „Ik noem mezelf liberaal", gj hij gezegd, en dat komt volgens hem overeer bewandelen van de middenweg. Hij noemt zich ook de enige kandidaat die de gemiddelde meninj de Amerikanen uit de middenklassen vertegen L, digt, dus het overgrote deel van het electoraat. Zijn probleem is bekend te worden bij de kiezer ,ei de andere kandidaten wel goed kennen maar toe j>en volledig gelukkig met hen zijn. Nu weet nog ge ®ee pet., van de kiezers wie hij is. Bovendien heeft h N wat tegenstanders die hem verwijten dat hij en'l twaalf jaar te laat komt met zijn programma vaf ma; grobing van de defensieuitgaven en voortzetting l'n8 koude oorlog. Jacksons antwoord is dat hij de E zes" nog steeds niet vertrouwt en dat de Amerikaanse Iaê denklassen dat ook niet doen. less een Hij staat in een aantal kwesties dicht bij de opv skië gen van Nixon: hij is tegen amnestie voor ontde van de dienstplicht en voor doodstraf in de stri) .e gen de criminaliteit. GEORGE WALLACE van Alabama is een van de be kendste kandidaten voor het presidentschap. In 1968 wist hij als onafhankelijk kandidaat bijna tien mil joen stemmen te vergaren, vooral In de zuidelijke staten. Hij wacht nog af hoe de verkiezingen in o.a. Florida uitvallen voor hij zijn beslissing neemt. V/II.BUR D. MILLS uit Arkansas, heeft veel goodwill door zijn werk op het terrein van de belastingen, so ciale voorzieningen en hulp aan de lagere overheid. SAMUEL YORTY, 11 jaar lang burgemeester van Los Angeles, telt zeker mee in New Hampshire. Bevindt zich in de rechterhoek van de partij. SHIRLEY CHISHOLM, afgevaardigde van New York. de enige negerin ooit in het Congres gekozen, heeft zich officieel kandidaat gesteld. Zij is voorstander van een grote coalitie van arme blanken, zwarten, (Mexicaanse Amerikanen) i i studenten tegen de „machtsl ren" die de VS beheersen. EUGEN MCCARTHY, het idool van de an(i-H jeugd, sluit de mogelijkheid niet uit dat hij alsU didaat van een vierde partij zal deelnemen. VANCE HARTKE, senator van Indiana, een van wie wo'-dt aangenomen dat hij bereid is didatuur voor het vice-presidentschap te Inmiddels hebben vier senatoren, die van stelling voor de kandidatuur blijk hadden gefj zich teruggetrokken: Fred R.Harris uit Okl („Ik ben platzak"), Birch Bayh van Indian: zondheidstccstand van zijn echtgenote), Harold^ hes (steunt Muskie) en William Proxmire i consin (kansen te gering) B

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10