EIS: VOOR TIEN JAAR EN T.B.R. DUBBELE DOODSLAG Centrumpartij politiek niet aanlokkelijk Ontvoerde Zuidslavische gevonden W A ARSCHIINLIIK 2000 DODEN Bil SNEEUWVAL IN IRAN PATRI A Protest tegen straf Boekovski voor Schmelzer Uris moet meesterspion betalen IS DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG Tegen de 22-jarige dienstplichtige soldaat Robert van S. heft gistermiddag de advocaat-fiscaal van het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag een gevange nisstraf geëist van tien jaar met aftrek van voorarrest, een onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de re gering en ontslag uit militaire dienst. Robert van S. schoot vorig jaar mei in het Belgische natuurgebied 't Zwin met een mitrailleur twee politiemannen dood en verwondde twee andere. Het H.M.G. behandelde gisteren deze zaak in een zitting van vijf en een half uur. Woensdag 1 maart zal ze uitspraak doen. Van S. schoot met een gestolen mitrailleur op vier Belgische politiemannen toen hi) tijdens een routineonderzoek werd aan gehouden. Hij zat op dat mo ment in een gestolen auto. Waarom Van S. op de politie mannen vuurde, werd gisteren Raadsman niet duidelijk. Van S. bleef er bij dat hij In paniek gehandeld had en „totaal rijn kop kwijt was", toen hij de salvo's af vuurde. onvoldoende materiaal naar vo ren gekomen. Van S. is zo goed als toerekeningsvatbaar. Bij hem kan men slechts spreken van verminderde toerekenings vatbaarheid." Tijdens de rechtszitting werd de vraag opgeworpen of Van S. die behalve voor het plegen van een dubbele doodslag en poging daartoe ook terecht stond voor diverse diefstallen deel uit gemaakt had van een bende. Zowel de advocaat-fiscaal mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst als de raadsman van be klaagde m<r. C. Winters zag in het onderzoek onvoldoende aanknopingspunten voor Winters voerde ter verdediging van Van S. aan dat de samenleiving in grote mate tekort was geschoten. „Hoe is het anders te verklaren dat ie mand zo de vernieling in gaat zonder dat men een vinger naar hem uitsteekt?" Hij schetste Van S. als een bar eenzame fi guur die duidelijk ziek was. In tegenstelling tot de mening van de advocaat-fiscaal hechtte hij wel waarde aan het psychia trisch rapport. Hij onderstreepte dat Van S. ternauwernood toe rekeningsvatbaar was. Op grond van het psychiatrisch rapport pleitte hij voor een korte gevan genisstraf met ter beschikking stelling van de regering. dergelijke veronderstelling. Bei- Zoals bekend luidde het vonnis van de krijgsraad waarvoor Van S. vorig jaar november te recht stond, twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest, voorwaardelijke t.b.r. en ontslag uit dienst. van mening dat S. in zijn eentje had gehandeld en niet deel uitmaakte van een complot. In zijn requisitoir schilderde de advocaat-fiscaal beklaagde af als een luie, afzijdige soldaat met een hekel ann dienst, die Week zich op alle mogelijke manieren Het laatste woord tijdens de lang- gesprek met een Belgische waarnemer d nbe- OOETINCHEM (ANP) De 25-jarige Zuidslavische modinette Anika Guleva uit Doetinchem die dinsdagmiddag in haar woonplaats werd ontvoerd, is gevonden. Zij werd gisteren in Nijmegen aangetroffen. Verdacht van ontvoering heeft de Nijmeegse politie de 34-jarige Griek A. L. aangehouden. Formatie Italië mislukt ROME (Reuter-AFP) —De poging van de Italiaanse kabinetsfor mateur Gilo Andreotti om een nieuwe centrum-linkse regering te vormen is mislukt. Andreotti heeft gisteren zonder succes acht uur lang overlegd met de christen, sociaal-democraten, socialisten en republikeinen. probeerde te drukken. Hij beti telde het gebeurde als „een race van de meest ernstige mis drijven, die men zich kan inden ken". Als verzwarende omstan digheid noemde hij nog dat Van S. de dubbele doodslag en po ging tot dubbele doodslag in het buitenland had gepleegd op poli tiemannen die niet meer dan hun plicht deden. Tekort geschoten Mr. Van Voorst lot Voorst deelde niet de mening van het rapport van de psychiatrische observa tiekliniek in Utrecht, dat de conclusie heeft getrokken dat Van S. tijdens zijn daden op het randje van krankzinnigheid ver keerde. „Voor deze conclusie is Vuurt REcmwi (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Schmel- Buitenlandse Zaken durige zitting, die onder andere heeft gistermiddag vla zijn prl- )e jonge vrouw werd gistermor gen aangetroffen in het. huis van een Griekse antiquair, die kamers verhuurt aan Grieken. )e politie was op het spoor geko men. daar de Doetinchemse hospita van de Zuidslavische zich herinnerde waar de voor malige verloofde van de modi- nette in Nijmegen woonde. )e Nijmeegse politie heeft zich in het huis van de kamerverhuur der toegang verschaft tot de ka mer waar de jongs vrouw onder dwang werd vastgehouden. Daar werd de 34-jarige Griek A. L. aangehouden. )e Nijmeegse politie heeft het vermoeden uitgesproken, dat het hier een geldkwestie betreft. De Zuidslavische zou van haar verloofde geld hebben geleend, dat deze. nu de romance voorbij is, terug zou willen hebben. Bestuurder VVDM naar Nieuwersluis >EN HAAG (ANP) De audi teur-militair van de arrondisse mentskrijgsraad te Arnhem, mr. J. van den Berkhof, heeft gisteren do 20-jarige dienstplich tige soldaat R. G. J. M. Hoek. voorzitter van het afdelingsbe stuur van de vereniging voor dienstplichtige militairen in de Duitse legerplaats Seedorf, ge hoord in verband met diens weigering deel te nemen aan een oefening. Je auditeur-militair heeft na dit verhoor besloten het aan Hoek eerder opgelegde justitieel voor lopig arrest in de vorm van ver zwaard arrest te doen onder gaan in het depot voor militaire discipline te Nieuwersluis. lan Hoek was zaterdag j.l. door de commandant van de 41e pantserbrigade in Seedorf voor lopig arrest aangezegd. Tien miljoen Poor onderzoek smeerpijp Van onze parlementaire redactie) 'EN HAAG Tien miljoen gul den zal de Nederlandse regering in de eerstkomende vijf jaren beschikbaar stellen ten bate van het verdere onderzoek van de problemen rond de lozing van industrieel afvalwater van Oost-Groningen via een perslei ding - nu reeds de smeerpijp ïenoemd - naar het Eems-Dol- largebied. Vier miljoen hiervan is bestemd voor het uitvoeren yan het biologische onderzoek programma. Dit programma dient om na te gaan welke in vloed de vervuiling heeft op het water in het bekken. Ruim 2,1 min werklozen in EEG STRAATSBURG (ANP) Het aantal werkelozen in de zes lan den van de gemeenschappelijke markt is het afgelopen jaar ge stegen van 1,7 tot ruim 2,1 mil joen. .Het afbreken van de grensbarriè- res bihnen de gemeenschap heeft een nieuwe werkverdeling in de hand gewerkt, De interna tionale concurrentie is feller ge worden, en het gemeenschappe lijk buitentarief heeft ertoe ge leid. dat deze internationale concurrentie meer dan vroeger haar weerslag heeft op de gehe le gemeenschap. Ook de shelle technische ontwik keling heeft de werkgelegenheid sterk beïnvloed. Alleen al de vervanging van steenkool door aardgas heeft de werkgelegen heid in de mijnbouw in de jaren 1958-1970 met 650.000 arbeids plaatsen verminderd (d.w.z. met 60 procent van het totaal). In de textielindustrie is het aan tal arbeidsplaatsen met een kwart, ruim 400.000 teruggelo pen. Voedsel wordt uitgereikt aan evacuees die tijdelijk zijn onder gebracht op treinwagons op het station van Ancona. De Ita liaanse stad aan de Adriatische Zee is de afgelopen dagen getroffen door een aantal aardschokken dat inmiddels tot 200 is opgelopen. Het centrum van de stad ia nu geheel verlaten. werd bijgewoond door familiele den van de twee slachtoffers, was aan Van S. Na enige secon den doodse stilte, waarin hij hoorbaar zocht naar de Juiste woorden betuigde hij zijn deel neming met de slachtoffers en hun nabestaanden. Zoals voor hem reeds hat Hof, de advo caat-fiscaal en de raadsman hadden gedaan. Van S. zei, voortdurend zoekend naar de beste woorden: „In fei te heb ik enorme spijt over al les wat gebeurd is en kost het me moeite om er rustig onder te blijven. Uiterlijk lijk ik mis schien erg koelbloedig, maar van binnen ben ik week en zou ik eigenlijk moeten huilen." Ro bert van S., die in Curasao ge boren is en daar na een vijfjari ge H.B.S.-opleiding naar Neder land kwam. zette vervolgens zijn bezwaren uiteen tegen een lange gevangenisstraf. Zelf dacht hij dat een lange vrij heidsstraf zijn toestand alleen maar zou verslechteren. vé-secretaris 3500 handtekenin gen van middelbare scholleren in ontvangst genomen en hun evenals de Tweede Kamer, toe gezegd. dat hij „op een Reëi- gend tijdstip en vin de geschikte sultaat van een actie door leer lingen van de Lochemse scho lengemeenschap. Van de 450 aangeschreven middelbare scho len hebben er 31 gereageerd. De ondertekenaaars bieden aan één dag van de straf van 12 jaar van Boekovski uit te zitten en protesteren tegen de schending van het recht. kanalen" de Russische regering De demonstrerende leerlingen zal wijzen op de Nederlandse protesten tegen de straf die de schrijver Boekovski heeft gekre gen en de wijze waarop diens proces Is gevoerd. De handtekeningen 1 i het i (één zat in gevangeniskleding in een gazen kooi) spraken met voorbijgangers en deelden pam fletten uit waarin werd ge vraagd te schrijven naar de Russische ambassade en naar de moeder van Boekovski. LOS ANGELES (UP!)— De au- teur Leon Uris moet 352.350 dol lar plus rente betalen aan de voormalige Franse meester spion Philippe de Vosjoll wiens ervaring op splonagcgebled het materiaal geleverd heeft vooi het door Uris geschreven sue- cesboek Topaz. De Vosjoli die Uris beschuldigd heeft van contractbreuk, ver klaarde voor de rechtbonk dal de schrijver en hl] in 1965 over eengekomen zijn het honora rium voor het bock samen t< delen. Opperrechter Howard Schmidt bepaalde woensdag dal De Vosjoli recht heeft op dt helft van het honorarium dal Uris al gekregen heeft en van dat wat hij nog zal krijgen. Darius Milhaud is academiën PARIJS AFPDe 79-jarige Frarv se componist Darius Milhaud is woensdag gekozen in de Acade mie voor Schone Kunsten, als opvolger van Marcel Dupré. Hij was voorgedragen door Georges Auric. Hot lidmaatschap van de academie wordt in Frankrijk beschouwd als de hoogste eei op cultureel gebied. Milhaud heeft vijftien opera's gecompo neerd. negentien balletten, twaalf symfonieën en tal vai andere werken. Indianen naar N.-Vietnam CLEVELAND (UPI)— Een In diaanse leider uit de Ameri kaanse stad Cleveland (Ohio), Russell Means, heeft meege deeld dat hij met vier andere Indianen een bezoek gaat bren gen aan Noord-Vietnam om er kenning te vragen voor zijn volk. Means verklaarde dat Azië ervar doordrongen moet worden „dat bij alle internationale betrekkin gen met de Verenigde Staten re kening moet worden gehouden met de Amerikaanse Indianen". Brokstukken Sowjet- kunstmaan in VS gevallen WASHINGTON (AP) De se naatscommissie voor ruimte en ruimtevaart heeft een rapport gepubliceerd waarin staat dat brokstukken, die twee jaar ge leden in drie Amerikaanse staten terecht waren gekomen, afkom stig waren van een Russische satelliet met een onbekende be stemming. Het rapport zegt dat de satelliet, die uiteen viel toen zijn baan steeds lager werd en hij op 28 augustus 1970 in de atmosfeer terechtkwam, de kenmerken had zowel van een ruimtebom als van een verkenningssatelliet. De brokstukken, die in Kansas, Oklahoma en Texas vielen, wa ren enkele kilo's zwaar en van maximale afmetingen. Het rapport zegt dat het bekend was dat de Sovjet-Unie tege lijkertijd proeven heeft genomen met het systeem van ruimtebom- men en het systeem van ver kennerssatellieten. TEHERAN (AP) In Iran neemt de vrees toe voor het leven van meer dan 2000 dorpelingen in het noordwesten van het land, die volgens berichten be dolven zouden zijn onder een drie meter dikke sneeuwlaag. De zware sneeuwval, die het le ven in het noorden, noordwesten en het midden van Iran heeft lam gelegd, heeft de verbindin gen tussen Teheran en ten min ste zes provincies afgesneden. Dagbladen in Teheran meldden dat in Gilovan in de buurt van Khalkal, 600 km. ten noordwes ten van Teheran, 600 mensen worden vermist en dat in Ta briz zeven mensen zijn doodge- Dorpelingen in 550 dorpen in Azerbeidjan en Koerdistan en in de stad Meraghe moesten tun nels door de drie en een halve meter hoge sneeuw graven om van het ene huis naar het ande re te komen. Pogingen om reizigers vanuit heli kopters van voedsel en dekens te voorzien zijn mislukt als ge volg van de zware sneeuwval en het dichte wolkendek. Volgens het dagblad Ettela.it is een trein met minstens 30 mensen aan boord onder de sneeuw be dolven in Sehond, in noordwest Zangeres zonder naam naar Canada TILBURG ANP— De zangeres zonder naam is door de Hol- land-Cannda-club uitgenodigd een tournee van drie weken door Canada te maken. Ze ver trekt op 15 maart naor het land, waar honderdduizenden ex-Ne derlanders en hun nazaten een bestaan hebben gevonden. ADVERTENTIE) eneiglo gevondo P. van Zeil in bestuur KVP (Van onze parlementaire redak- tle) DEN HAAG De oud-vak bondsbestuurder van het NKV. de heer P. H. van Zeil, sinds kort Tweede-Kamerlid, is op j aanwijzing van het partijbe stuur deel gaan uitmaken van 1 het thans negen leden tellende 1 dagelijks bestuur van de KVP. Aanvankelijk was op de laatste partijraad voorgesteld om de Haagse drs. Gommers in het dadelijks bestuur op te nemen. I Een deel van de partijraad kwam hiertegen met succes in verzet, omdat men d° mogelijk heid wilde openen alsnog ook i andere kandidaten naar voren te schuiven. De partijraad besloot toen de uit eindelijke beslissing te delege-1 ren aan het partijbestuur. De twee belangrijkste kandidaten werden tenslotte de heren van Zeil en Gommers. De uiteinde lijke keuze viel toen op de heer van Zeil. Prof. Schïllebeeckx: (Van onze parlementaire redactie) Prof. Schillebeeckx zet in zijn artikel uit een dat het geloof geen basis voor politie ke partijvorming kan zijn. Men kan een politieke eenstemmigheid niet op een rell- DEN HAAG Een centrumpartij is praktisch hetzij rechts met een maiconlen.e Hnkse minderheid, cri.e.a hetzij links met een even ontevre den rechtse minderheid. Haar poli tiek heeft geen reliëf: tot de „span ningseenheid" springt. De eerste progressieve confessionele partij moet in elk geval nog worden opge richt. Dit schrijft de Nijmeegse theoloog prof. dr. E. Schillebeeckx in het februarinummer van het maandblad Socialisme en Demo cratie over de progressieve chris ten en zijn politieke partijkeuze. tot de keuzebepaling van een partij leid de, wordt manifest in het teruglopen van de aanhang van confessionele partijen. partij wil vormen die althans Ie partijen in de huidige omstandigheden zou. bij handhaving van het confessionele beginsel, door al hun leden, inderdaad zijn: een rechts en een links uiteenvallen in telkens twee confessionele partijen: een rechtse KVP en een linkse KVP en zo voor de ARP. enzovoorts, een innerlij ke dynamiek die men in Nederland vaak door het ..centrum"-idee meent te kunnen onderscheppen. de fundamentele sociaal-politieke Een confessionele partij bezit als politieke kwesties eensgezind denkt, zal zijn leden niet recruteren op basis van een nage noeg gemeenschappelijke godsdienstige overtuiging, maar op basis van een ge meenschappelijke politieke overtuiging en deze kan dwars door alle christelijke con fessies en niet-christenen heen gaan, al dus prof. Schillebeeckx. De innerlijke consequentie van confessione- partij slechts bestaansgrond in situaties waar bepaalde burgers namelijk de christenen als staatsburgers niet tot hun volle recht kunnen komen, waar het politieke bestel zelf al fout is. De zoge naamde confessionaliteit van een politie ke partij is daarom nooit een principe kwestie maar een historische opportuni- teitskwestie. 607e Staatsloterij 9 februari 1972 Tweede klasse prijzen van: t 15,- zijn gevallen op num mers eindigende op 7 t 50,- zijn gevallen op num mers eindigende op 22 f 50,- zijn gevallen op num mers eindigende op 14 i 100,. zijn gevallen op num mers eindigende op 133 i 100,- zijn gevallen op num mers eindigende op 344 t 200,- zijn gevallen op num mers eindigende op 893 f 400,- zijn gevallen op num mers eindigende op 606 f 1.000,- zijn gevallen op num mers eindigende op 1322* een pri|$ van: 2.000,- is gevallen op het nummer 2.000,- is gevallen op het nummer 2.000,- is gevallen op het nummer s gevallen op het nummer 2.000,- is gevallen op het nummer de prijs vani 5.000,- is gevallen op het n 50-000,- is gevallen op het een extra prijs van 100.000,- is gevallen in de serie R op het n een extra prijs van 100.000,- is gevallen in de serie S op het nummer: en een troostprijs van 2.000,- op nummer: van elk van de andere series. Let wel: op het met een gemerkte nummer is tevens een prijzen gevallen. 086355 043957* 098163 059306 018783

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7