Zoeterwoudse Jeanne d'Arc' zet weer voet in stijgbeugel Cascarvieten zetten Alphen op zijn kop W ijkverenigingen Alphen a/d Rijn werken samen HET PAARD IN CLUBVERBAND ONDER DE MENSEN BRENGEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 ZOETERWOUDE Nog een goede maand en de Maagd van Orléans heeft weer fier een voet in de stijgbeugel. Vorige week werd in het Zoeterwoudse café Landzicht klare taal gesproken. De landelijke rij- vereniging "Jeanne d'Arc", die enkele ja ren geleden met haar kloek bestand aan ruiters, amazones, merries en al dan niet gesneden hengsten het mythologisch sta dium had bereikt en aan de Westeinder kim, achter de nevels der vergetelheid scheen weggezakt, is weer bij het nekvel op het ruiterpad gezet. Onder de schutse van de viriele Franse middeleeuwse hel din, die destijds op de brandstapel een geur van heiligheid achterliet, werd jaren vóór de laatste wereldoorlog te Zoeter- woude een trappelende ruiterschare in verenigingsverband de groene piste opge stuurd. Vooral na de bevrijding verwierf "Jeanne d'Arc" zich lauweren op schou wen en vreedzame doch ambitieuze toer nooien. Volgelingen van de Maagd zetten luister bij aan de entourage van buur- mans 3 oktoberfeest totdat aan het einde van de zestiger jaren de fut eruit leek. Het werd een slappe tijd aan het lande lijk rijfront. De boeren kochten alsmaar meer trekkers en de paarden verwissel den bij handjeklap van eigenaar. "Jean ne d'Arc" was gezakt. Wat overbleef was de naam, een stevige pot, een stelletje hindernissen en de herinnering aan luis terrijker dagen. Aan die malaise is nu een halt toegeroepen. Wie eenmaal een paardenrug tussen de dijen heeft geklemd en de stallucht heeft geroken wordt voortgedre ven op het ritme van de edele telganger. Als je „zo" bent kijk je met weemoed naar elk glan zend paard in de wei, alsof het je ran de eerste verkering doet denken. Daar is bijvoorbeeld Harry van der Lans (35). tech nisch leraar, gemeenschaps mens, vader en paardenmin- naar. die zijn gezin inmiddels heeft uitgebreid met twee intel ligente viervoeters. "In de buurt word ik voor zot ver klaard als ze m'n paarden in de tuin geparkeerd zien staan bij gebrek aan betere stallings ruimte". Van der Lans heeft met een zekere felheid "Jeanne d'Arc" opnieuw in het zadel ge holpen. Paard en ruiter heeft hij op de troon willen zetten die hun toekomt en in het (nieuwe) voorlopige bestuur is hij secre taris geworden. Het plan de campagne is vastge steld en in de gemengde stilte van het café waar "Jeanne d'Arc" is herboren zet Van der Lans het voor mij uiteen. Hij zit gesticulerend onder een aarde werk paardehoofd aan de muur, dat als een soort gesternte fun- - geert. Zijn enthousiasme groeit naarmate zijn verhaal vordert. Een aantal v.eehouders uit de om geving heeft 7 paarden en 12 po- nies voor de oefendagen afge staan. Half maart gaat "Jeanne 'dArc" weer draaien, op het gras achter de tennisbaan van sportpark Haasbroek. "In 1968 al kregen we van B en W de toezegging, dat er een manege op Haasbroek zou komen. Voor lopig laten we de paarden stap pen en draven bij het toekomsti ge zwembad, over een jaartje krijgen we waarschijnlijk een vaste plaats. Burgemeester Det- mers en ook de nieuwe direc teur gemeentewerken Cooymans hebben zich positief ten aanzien van onze plannen opgesteld". Niemand hoeft meer de kat uit de boom te kijken als hij of zij een paard zou willen berijden, vindt Harry van der Lans: de lande lijke rijvereniging in Zoeterwou- de heeft voor iedereen de poort opengezet. Ook in Leiden zijn clubjes met paarden, studenten met rij-aspiraties. "Laten ze maar komen, want als vereni ging kunnen wij een vereni- gingsstal en verenigingsweide grond bieden, o wordt paard rijden voor veel mennsen aan trekkelijk. Het is een opkomen de sport die door de hoge kos ten nog niet algemeen wordt aangenomen. Maar het is een hobby die geen elitezaak moet zijni Ons criterium is; het paard onder de mensen bren gen". Een rekensommetje; pensionkos ten ruim 200 gulden per maand per paard, aanschaf ca. 2000 gulden voor 'n beginnend paard (dat is nog te financieren), maar het onderhoud van 250 tot 300 gulden is een andere zaak. Bij de Alphense ruiterijvereni ging zijn de pensionkosten door het verenigingsverband al een stuk lager: 40 gulden per maand. "Iedereen heeft daar om de zoveel tijd staldiensten, voor een paardenvrierfd mag dat geen beletsel zijn. Bij de Aalsmeerse Doordravers doen ze het weer anders. Daar be taalt een lid 750 gulden als en treeprijs, die zij bij uittreden weer terugkrijgen. Dp deze basis kun je ongelimiteerd paard rijden. De overige kosten zijn 50 gulden per maand waarvoor men dan de beschikking heeft over een volwaardig paard". de, gaat zich met de instructie belasten". De coördinators (want zo moet men eigenlijk het bestuur zien) gaan het reilen en zeilen een half jaartje aanzien, daarna wil men mikken op prestaties en meedoen aan b.v. kampioenschappen en wedstrij den in landelijk ruiterijverband. Interruiterlijke contacten zijn in dit verband belangrijk. In elk geval wil "Jeanne d'Arc" niet blijven hokken in de mane ge, maar er op uittrekken. De gemeente Zoeterwoude biedt in dit opzicht een wenkend per spectief: in de uitgestrekte groenstroken rond Heineken en de Grote Polder zijn behalve voetpaden ook ruiterpaden ge- Geef mensen zoals Van der Lans met hun paard de ruimte. Hun hobby is een levensinstelling ge worden. zónder kunnen ze niet, "Als er geen vereniging is moet je met je paard voor jezelf een beetje aanrotzooien. Je kunt het niet altijd vinden in een mane ge. het onderhoud is te zakelijk geworden. Paardrijden moet je samen doen. M'n kinderen rij den ook al. Bij deze of gene is altijd wel een stukje stal of een hoekje land te vinden, maar als er meer paarden bijkomen d leraarsambt op de rand van managersziekte en hakend naar gezonde ontspanning) met kinderen en menagerie: links zwarte Friese Leida Isabelkleurige Fjordenveulen Petra en dochtertje v. d. Lans ontfermt zich over bruin logeetje Rakker. wordt het moeilijker. En dan wil men wel eens met deze hob by ophouden. We beginnen nu met geleende paarden, ieder be taalt 35 gulden per jaar. Dat is natuurlijk niet lang houdbaar, maar laten we het proberen. Enthousiasme moet zich kunnen vastzetten in een geleend zadel. We hopen de mensen zo geïnte resseerd te maken dat ze ver der willen. Men mag met z'n ei gen paard komen, dat wordt echt niet het eigendom van de vereniging en ook niet per se uitleenbaar. Kijk eens naar Al phen, een toonbeeld voor ons. Ze hebben 40 paarden en 20 zijn er bij de eigenaars thuis. Er is al een ledenstop, daar kan niets meer bij, zó loopt het. Die rij vereniging is gewoon een onder deel van het Alphense sportle- 'Jeanne d'Arc wil enthousiasme voor de paardensport kweken, maar de leden zullen zich ook actief moeten opstellen om iets méér te doen. Er moeten straks palen worden geslagen, een pad moet aangelegd, een houten Het de bedoeling van het be stuur in Zoeterwoude, dat toch wel iedereen z'n eigen paard gaat houden, of een paar men sen met één paard. Ook de zeil werkzaamheid zal moeten met spelen. "Wij zullen de Alphense collega's vragen, ons met de op zet te heipen. Leo Onderwater, jarenlang kampioen van Jeanne die overal prijzen vandaan haal- bruggetje, misschien zal er een sloot moeten worden gedempt. Van der Lans: "rijdende - en "werkzame leden hebben we no dig. Anders kun je beter dona teur blijven en af en toe een paard huren". Als Harry van der Lans voor een paardloos man zoals ik zijn apo logie van de verhouding mens- paard houdt, wekt dat op tot het onbestemde gevoel, dat een celi batair leraar op een meisjes kostschool moet bekruipen. Je wil er automatisch meer van weten. Gaat u zelf maar na: "Het bezit van een eigen paard is als de hond aan huis, je hecht eraan. Maar het paard is gewoon een klasse hoger. Een paard in de ogen kijken zegt een paardemakker wat. De on gesproken taal tussen mens en dier komt bij het paard het best tot uitdrukking. Trouwe honden ogen vind ik prachtig, maar bij de knipoog van een paard gaat er meer door je heen". Van der Lans vindt, dat een paard ook zijn recht heeft, het recht om te lopen. "Het dier geeft je veel terug door je op zijn rug mee uit rijden te nemen. Het contact tussen berijder en paard is on- verbrekelijk. Als je over een ruiter spreekt is altijd dat paard erbij betrokken; beiden zijn niets zonder elkaar. "Man en paard noemen" betekent eenheid. Je zegt nooit "koe en boer noemen", dat kón eenvou dig niet; die boer heeft koeien genoeg". Voor Van der Lans -en voor de wassende aanhang van "Jeanne d'Arc" zal die ervaring even eens gaan gelden - betekent paardrijden "wij" gaan; niet de ruiter alleen. Minder bereden lieden voelen dat al. Die pakken in de manege al gauw hetzelfde paard waarmee ze al connectie hebben en bezig zijn tot een eenheid te komen. Het is probe ren, een vaste verbinding met zo'n paard te krijgen. Enfin, praten over paarden doet de minnaar al spoedig naar de zakdoek grijpen. Zo is het nu eenmaal. Een echte paarden- makker kan daar niets aan doen. Ik mag aan u, die wellicht een la tent verlangen voelt sluimeren dat in de gelederen van "Jean ne d'Arc" bevredigd kan wor den, meedelen, dat het zitten op een paard een enorme bevrij ding betekent. Het gevoel van "zal ik vallen?'' is voor de de butant een gewaarwording die iedere examinandus ervaart. U komt daar over heen; u blijft er domweg op zitten. Het is vol houden. dót wel. tot je de draf van het paard kunt volgen en je "mee" kunt doen. Op de dag dat je kunt rijden is de bevrij ding totaal. Van der Lans en zijn medeminnaars en -minna ressen doen aan een bijzonder stuk geestelijke ontspanning. "Na afloop van een fikse rit ben je goed moe, maar-alles is van je afgevallen. Als je nog niet gewend bent aan het ritme van het dier ben je natter dan het paard zelf.. Dat is pas trim- De jeugd mogen we in dit (paar de) verband niet vergeten. Voor Op iveg naai de „totale bevrijding het kind is het belangrijk, jong in contact te komen met dieren die ze niet alleen moeten leren kennen uit een boekje. Het leert verantwoordelijkheid te dragen voor iest dat aan zijn zorgen is toevertrouwd. Want het is niet alleen rijden, maar ook verzor gen zonder hulp van anderen. Van der Lans: „Het omgaan met een paard geeft het kind ook moed en durf, je moet de problemen zelf oplossen. Gevor derde jonge ruiters bijten ge makkelijker van zich af en tre den vrijer op tegenover ande ren". Zo ontstaat van lieverlee een slag fanatieke ruiters, die de wereld vanaf hun hoogte in hun zak hebben. Er zijn veel mensen voor wie in deze vertech niseerde tijd een paard het "einde" zou beteke nen. Harry van der Lans snapt nog niet waarom de vorige week de aanmeldingen niet bin nenstroomden. "Waarop willen ze nou wachten? Het wordt ge weldig bij "Jeanne d'Arc", als je maar meedoet. Het is een sport voor iedereen met de con sequentie, dat je het met ande ren samen moet doen omdat het paardrijden zo'n geweldig so ciaal iets is met die broederlij ke sfeer in de maege". Mens en paard hebben altijd bij elkaar gehoord. Onder patrona ge van Jeanne, de onverschrok- kene, die wist wat volhouden was en buitendien - om het dras tisch uit te drukken - met het paard opstond en er mee naar bed ging, kan het meest edele dier voor iedereen onder hand bereik komen. Dan zullen ook bij u snaren gaan trillen en gaat u de draagwijdte beseffen van de door Van der Lans met vochtige ogen afgelegde getuige nis: "Mijn paard en ik, dat wil zeggen wij!". TON PIETERS Ds. J. Vink vanavond voor „Toerusting" ZOETERWOUDE De vijfde bi eenkomst in het kader van hi Pastoraal plan „Toerusting vanavond in de Christus Dii naarkerk is ongetwijfeld ee van de belangrijkste voor de 4! deelnemers. Ds. J. L. Klink zal dan spreke4 over de „Religieuze opvoediri van het kind". Ds. Klink is de kundige bij uitstek op dit te rein en van haar hand zij meerdere boeken hierover ve schenen. In de inleiding die d - deelnemers op schrift hebbe thuisgekregen schrijft zij o.ir'- .Godsdienstige opvoeding j;»1 voor de meeste ouders ni meer iets vanzelfsprekends. M t> ALKEMADE Voor leden en belangstellenden va Kon. Maatschappij Tuinb. en Plantkunde wordt on donderdag 17 februari a. des avonds te 8 uur in kantine van de bloemenvei ling een voorlichtingsavond georeaniseerd. Op di avond zal Ir. J.W. Zaayer Huis ter Heide spreken veel laten zien over „Land schappen en bloemenpracht van Israël. Voorts wordt de aandacht gevraagd voor de wedstrijd in huisbroei mei tulpen hyacinten en narcis sen waarvan de kwekersre sultaten op 14 maart beoor deeld zullen worden. Voor de beste inzendingen zullen prij zen beschikbaar zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Als besluit van de carnavals- festiviteiten in Alphen zal de Carnavalsvereniging De Cas carvieten zaterdag en maan dag nog uitvoerig van zich doen spreken. Zaterdagmiddag om 13.00 uur I kunnen Alphense kinderen I zich verzamelen op het j Raadhuisplein. Een kwartier tje later vertrekt dan de kin deroptocht met muziek naar Avifauna. Om 14.11 uur begint daar een feest, te houden in de boven zaal van het parkrestaurant. De toegang kost f 1. Het i feest zal worden opgeluis terd door Prins Cascar de Achtste met Page. de Raad van Elf, de Midigarde, de Kindergarde en de Hofkapel. Als speciale gast zal aanwe zig zijn ene Pim Canté. Voor het gecostumeerde kinder carnaval zijn prijzen be schikbaar; voor de best ge costumeerde paar en de best gekostumeerde jongen, het best gekostumeerde meisje, het best gekostumeerde paar en de best gekostumeerde groep. Het feest zal ongeveer 16.11 uur afgelopen zijn, zo laten de Cascarvieten de be volking weten. 's Avonds is er voor de groten een Boerenbal. te houden in de beide zalen van Avifauna. Boerenkiel, pet en rode zak doek zijn gewenst. Aan het bal werken 50 vaste medewer kers mee, De Silver Town Steelband, Jigsaw en Melody Mixers. Het dansgebeuren sloot om 20.11 uur. Carnaval in Alphen eindigt maandag avond met een gecostumeerd carnavalsbal in Avifauna met medewerking van Prins C. car. de Raad van Elf. de Prmrongarde, de Hofkapel, de C'Mco's en The Mellowsto- nes. Voor de Carnavalesken, die het best gecostumeerd zijn, liggen prijzen te wach- Oegstgeest Tussen Kennedy- en Rozenlaan verrijst te Oegstgeest een uniek speelcomplex waar de jeugd nu reeds in groten getale haar fantasie uitleeft. De kinde ren noemen het ,,Bonanza-dorp" maar van gemeentewege is er nog geen sprake van een offi ciële naamgeving. Waarschijn lijk zal over enkele maanden aan de opening een officieel tint je gegeven worden. Overigens zijn hij de realisering van het complex kosten noch moeiten ge spaard. Men heeft een bedrag uitgetrokken van twee ton. Het complex valt in drie gedeelten uiteen nl. voor de ouderen, kleu ters en peuters. Allereerst treft men een rolschaatsbaan aan welke voorts dienst kan doen als ijsbaan, volleybalveld (er kun nen netten gespannen worden), basketbalterrein en zomers zelfs als spartelvijver. Aansluitend hierop betreedt men een trapveld waarop men een tweetal doelen aantreft bestaande uit gekleurde wanden waarin zich uitsparingen bevinden. ,,Bonanza-dorpis in feite een prachtig houten fort, afgerond met de nodige klim- installaties en uitkijkposten. Bij zonder leuk is een groot houten schip. Felgekleurde speelbollen, een soort miniatuur atomium, ronden het geheel af. Voor de peuters tenslotte is er een echt huis met tafels en stoeltjes, een spartelvijver en het huis van Piggelmee. Men heeft er naar gestreefd de mogelijkheden op timaal uit te buiten. En zo het zich nu aftekent is men hier uit stekend in geslaagd. De werken worden uitgevoerd door de firma Haasnoot en het bedrijf van Van Klaveren en Koomen. Bijzonder veel aandacht wordt besteed aan de beplanting. ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk- Ridderveld en de Belangenvereniging Ridderveld hebben besloten menwerking. De Stichting heeft hoofdzake lijk ten doel het sociaal en cultureel welzijn van de be woners te bevorderen. Bo vendien vormt deze stichting het overkoepelend orgaan van verschillende instellin gen, die op dit terrein werk zaam zijn. Op sociaal gebied was de Belangenvereniging Ridderveld al enige tijd be zig en dubbel werk in Al- phen's nieuwbouwwijk acht men ongewenst. Daarom is besloten, zo heeft de Belangenvereniging aan de leden bekendgemaakt, dat deze vereniging een sectie wordt van de Stichting, met behoud overigens van eigen naam, doelstellingen, rech ten, werkgebied, leden en be stuur. Deze sectie zal vooral het belang van de bewoners op sociaal gebied gaan be hartigen. De belangenvereni ging krijgt twee bestuursze tels in de Stichting. Het besluit van het bestuur van de Belangenvereniging om op te gaan in de Stich ting voor Sociaal en Cultu reel werk, volgt op een pe riode van zeer matige be langstelling van de zijde van de wijkbewoners. Door de' nieuwe activiteiten hoopt men de leden weer enthou siast te kunnen maken. Op een ledenvergadering, te houden op 15 februari, zullen de leden de samenwerkings plannen moeten goedkeuren. Het bestuur hoopt dat de vereniging weer nieuw leven ingeblazen zal kunnen wor den, want „Ridderveld is nog lang geen paradijs om te leven. En daarom proberen we nu de zaak nieuw leven in te blazen en de draad weer op te vatten. Maar met een andere, naar wij menen, betere opzet", aldus het be-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6