fteidóe (ScHwoni Drie bemiddelaars vandaag aan de slag Palestijnen achter aanslagen gasstations Flitsafstand is voor buitenland BEIROET BEVESTIGD EERDERE GERUCHTEN Totohobby bezorgt pastoor extra-kruisje ?Miss5? bleek man Mr. Vrolijk eerste op voordracht Luchtmacht van VS verdubbeld )iefstal bij ederlandse diplomaat At je Keulen start in vijfde rit Nederland wakker van schaatsen Duizenden schrijven kardinaal Minister overtrad maximum snelheid ort Rapenbuig 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.S3, kwartaal 23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.616 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND ZONNIGE PERIODEN Vannacht plaatselijk mist. Mini mumtemperaturen van 3 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland. Morgen overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige wind uit zuidelijke rich tingen en maximumtemperatu ren omstreeks 7 graden. Commissaris koningin Zuid-Holland an een onzer verslagge vers) Den Haag Het staat nu .vrijwel vast dat mr. Maar- Vrolijk de opvolger wordt van mr. J. Klaasesz als commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland. Mi- luister Geertsema van Bin nenlandse Zaken heeft de heer Vrolijk als eerste ge plaatst op de voordracht. Het ziet er naar uit dat de ministerraad die voor dracht morgen ongewij zigd overneemt. Vrolijk (52) is thans Tweede (amerlid voor de PvdA. Hij in Scheveningen geboren, n journalistieke loopbaan tyerd hij onder meer wethouder onderwijs, kunst- en sport- raken in Den Haag en minister CRM in het kabinet-Cals. 'eede op de voordracht is mr. v. d. Lee, burgemeester Dordrecht. Marcus Bakker, fractieleider van de CPN, vraagt de Kamer een debat over de gevolgen van de rechterlijke uitspraak in het metaalconflict. Zoeken oplossing in metaalconflict op verzoek voorzitters vakcentrales OMMEN/BEIROET (ANP-Reuter) Het Nederlands on derzoek naar de daders van de aanslagen op de compres sorstations in Ommen en Ravenstein gaat steeds meer de richting uit van internationale groeperingen. Zeker nu de Palestijnse guerillagroep „Zwarte September" in Beiroet heeft laten weten verantwoordelijk te zijn voor deze aan slagen. Zegslieden, die in nauw contact staan met de groep hebben dit vanmorgen bevestigd. gevonden linnen fototas, afgezet met geel plastic band op de naden, met zilverkleurige ritssluitingen ir Jrijswitte visgraatband, voorzien van een brede tuiglederen riem met twee zilverkleurige gespen. Prinsen en schaatsers in de mist SCHIPHOL Zowel Neder landse schaatsers als le den van het koninklijk huis hebben vanmorgen vertraging ondervonden van de dichte mist die het luchtverkeer op Schiphol volledig lam legde. De schaatsers konden niet vertrekken naar Oslo, prins Claus kon niet weg komen naar Dar es Sa laam en prins Carel Hugo kon niet vertrekken naar Parijs. Inkomende vlieg tuigen moesten naar an dere luchthavens uitwij- WASHINGTON l 'HINGTON (UPI) Een dief gisteren brutaalweg de wo- 'ng van een Nederlandse diplo mat in Washington blnnenge- zestig iffie waren. Hij liep de trap zocht in vertrekken op de •venverdieping wat horloges juwelen bij elkaar en liep hen rustig de deur uit. heb hem zelfs hier in huis ge- fan, maar ik dacht dat hij van |e ambassade was", zo vertelde ja verbouwereerde mevrouw jdèle Maclaine Pont. de echtge note van een gevolmachtigd mi jster, verbonden aan de Neder- f kndse ambassade, naderhand, i Hj raamde het verlies op vijf- |>t zeseneenhalf duizend gulden. Bk ben een diamanten ring |wijtgeraakt, een familiestuk, j fg jammer", zei ze. WASHINGTON (Reuter) De Amerikanen hebben hun lucht vloot in Indo-China de afgelopen 24 uur meer dan verdubbeld. Dit blijkt uit uitlatingen van de woordvoerder van het ministe rie van defensie in Washington. Drie vliegdekschepen in plaats van een, krui.sen nu in de Golf van Tonkin ter hoogte van Noord-Vietnam en 80 in plaats van ongeveer 50 achtmotorige b-52 bommenwerpers zijn nu ge stationeerd op bases in Thailand en het eiland Guam of waren donderdagochtend vroeg op weg daar naar toe. Een vierde vlieg- dekschip zou voor vertrek uit de Verenigde Staten gereed worden gemaakt. De uitbreiding van de luchtvloot komt na herhaalde berichten over een op handen zijnd Noordvietnamees offensief in Zuid-Vietnam. Volgens Ameri kaanse luchtverkenningen is de aanvoer van materiaal en man kracht van het noorden naar het zuiden de afgelopen tijd aanzienlijk opgevoerd. Zeer waarschijnlijk gaan onder meen de Westduitse en Neder landse politie bij het onderzoek intensiever met elkaar samen werken. De Palestijnse guerilla groep heeft namelijk ook de verantwoording op zich geno men van de aanslag op een fa briek voor elektronica in Ham burg, (Leverancier aan Israël) waar enige dagen geleden een bom grote schade aanrichtte. De Nederlandse Gasunie schijnt nauwe zakelijke contacten te hebben met de Hamburgse fa briek. De Westduitse politie gaat bovendien na of de gueril lagroep ook schuldig kan zijn aan het neerschieten van vijf Jordaniërs in Keulen. De officier van justitie in Den Bosch, mr J. Booster, neemt de Palestijnse berichten even serieus als alle andere berich ten en tips, die over de aansla gen binnenkomen. Hij laat even eens een onderzoek instellen naar de gegevens, eventueel signalementen, die een bewoon ster bij Ommen kan geven over een man, die zij kort voor de bomontploffing in de omgeving van het gas-station Ommen heeft zien lopen. Een nauwkeu rig onderzoek wordt ook inge steld naar de herkomt van hor loge-wijzerplaten en de tas, die gevonden zijn na de explosies. SAPPORO De loting voor de 1000 meter hardrijden voor dames is: 1. Sylvia Burka (Canada)Jung- Hee Choi (Zuid-Korea); 2. Arja Kantol (Finland)Dong Ok Choi (Noord-Korea); 3. Ann-Sofie Jarnström (Zweden)Monika Pflug (W.-Duitsland); 4. Ludmila Titova (Rusland)Anne Henning (V.S.); 5. Atje Keulen-Deelstra (Ned.)—Sigrid Sundby (Noorw.); 6. Sachiko Saito (Japan)Kyung- Hee Lee (Zuid-Xorea); 8. Tuula Vilkas (Finland)Emiko Tagu- chi (Japan); 9. Ylva Hedlund (Zweden)Pil Hwa Han (Noord- Korea); 10. Eliy van de Brom (Ned.)Gayle Gordon (Canada); 11. Rosemarie Taupadel (Oost- Duitsland)Paula Dufter (West- Duitsland); 12. Lisbeth Berg (Noorwegen)Diane Holum (V. S.); 13. Ludmila Savroulina (Rus land)—Sheila Young (V.S.); 14. Kirsti Biermann (Noorw.)—Sook Tak (Noord-Korea); 15. Sun-Ok Chun (Zuid-Korea)—Ryoko Ono- zawa (Japan); 16. Sylvia Filips- son (Zweden)—Trijnie Rep (Ne derland); 17. Catherine Priestner (Canada) alleen. Deze twee horloges, waarvan wordt vermoed dat ze werden gebruikt als ontstekingsmechanisme bij de aanslagen. Het grote, zilverkleu rige is van het merk Raiway Regulator, Grovana, Swiss Made, met de afbeelding van een stoomlocomotief; het kleine, goudkleurige is van het merk R. E. watch. HILVERSUM (ANP) Ruim 800.000 Nederlanders van 15 jaar en ouder hebben gedurende een bepaalde tijd geluisterd naar de eerste van de reeks van negen nachtuitzendingen, die de NOS-radio elke nacht van 00.00 tol 07.00 uur via Hilversum I wijdt aan de Olympische Win terspelen in Sapporo. (Van een onzer verslaggevers) Nederweert Pastoor J. Cox (60) van het Limburgse dorpje Nederweert heeft een extra kruis te dragen gekre gen, nadat hij in de afgelo pen drie jaar al de moeite had genomen wekelijks 18.096 kruisjes te zetten. Dat deed hij voor het aardse heil van 116 van zijn parochia nen, voor wie hij iedere week de toto invulde. Dat aardse heil is er bepaald niet wel bij gevaren, want de hoogste prijs die de pastoor tot nu toe voor zijn kansspe- lende kudde in de wacht wist te slepen, was een bedrag van ongeveer twintigduizend gulden. Dat bedrag valt echter weg te gen de inmiddels tot ruim dertigduizend gulden opgelo pen inzet. Weliswaar schiet de pastoor die inzet iedere week heel sportief voor, maar dat neemt niet weg dat er in zijn totoclub nu mor rende stemmen opgaan. En dat is het extra kruis dat pastoor Cox te dragen heeft, samen overigens met zijn twee zusters, die niet alleen het huishouden voor hun broer doen, maar hem ook naarstig terzijde staan bij zijn totohobby. i nog ieder voor ongeveer honderd gulden in het krijt", aldus een teleur gestelde deelnemer, die er volgend jaar mee wil gaan „We stoppen. Er wordt ook kri tiek geuit dat er geen in spraak is en dat de pastoor alles regelt. Dat ontkent de pastoor: iedereen die in spraak wil hebben is van harte welkom, maar tenslot te heeft men hem gevraagd de formulieren in te vullen om de kans op een prijs te vergroten. Wie dat wil kan er ieder ogenblik mee stop pen. „Wat w.jl men nu eigen lijk?", aldus een deelnemer. „De pastoor is zo goed de in zet grotendeels voor te schie ten. Aan het begin van ieder poolseizoen moeten de deel nemers 25 gulden storten en er zich akkoord mee verkla ren, dat de prijzen over de hele club worden verdeeld". De pastoor wil. over de hele zaak liefst zo weinig moge lijk zeggen, „omdat de men sen zich zouden afvragen of ik niets beters te doen heb". Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De drie bemiddelaars, die op uitnodiging van de voor zitters van de vakcentrales bereid zijn gebleken te pogen de conflic ten in de groot-metaal op te lossen, zullen vandaag reeds aan hun werk beginnen. Het zijn prof dr. W. Albeda, drs. Th. Coppes en R. Wijkstra. Het is hun bedoeling alle partijen tegelijk aan de confe rentietafel te krijgen. Die partijen hebben zich reeds verheugd ge toond over de bemiddelingspoging, de bemiddelaars aanvaardbaar genoemd en geen voorwaarden voor deelname aan het gesprek ge steld. Alle bemiddelaars hebben sterke taak van die bemiddelaars zal bindingen met de vakcentrales moeten zijn een verzoening tot gehad, terwijl twee ervan nu stand te brengen tussen de vak werkgevers zijn en de zaken dus bonden, die elkaar steeds grim- ook van een andere kant kun- miger in de haren zitten nen bekijken. De heer Albeda Voorzover die bemiddelaars zich (van het CNV) is hoogleraar in ook willen bezighouden met de de sociale wetenschappen aan arbeidsvoorwaarden zal dit de Economische Hogeschool te slechts kunnen op basis van Rotterdam. De heer Coppes contracten voor de komende ja- hun mening. Ir. Prins zei: „De thans door de werkge vers en de confessionele bonden ondertekende CAO moet onaan getast blijven; over 1972 zijn we uitgeonderhandeld". Intussen liet de heer Prins wel schoorvoetend blijken, dat hij wellicht nog wel tot een conces sie bereid zou zijn als dat aan het einde van de algehele ver zoening onvermijdelijk zou blij ken: Aan het maximum voor de prijsindexering zou in zoverre te sleutelen vallen, dat er in het contract voor 1973 een voorzie ning te construeren zou vallen. (van het NKV), is directeur de NV Perscombinatie in Am sterdam en de heer Wijkstra (van het NVV) is directeur van de NV Centrale Levensverzeke ringsbank in Den Haag. Prins van de metaalwerk gevers en de vijf confessionele bonden, die de C A.O. wel on dertekenden, verklaarden gister middag nog ten overstaan van minister Boersma, toen zij (op hun verzoek) de bewindsman de hele gang van zaken rond het conflict uiteenzetten en met hem ook de mogelijkheden van algemene verbindend verklaring van de C.A.O. bespraken, aan ,c"- bemiddelingspoging mede- De Tweede Kamer heeft gisteren Een staker loopt wacht bij de poort van de Verolmewerf op Rozen burg. UTRECHT (KNP) Op het huis adres van kardinaal Alfrink. Maliebaan 40 te Utrecht, ziin de laatste dagen duizenden adhe siebetuigingen bezorgd van indi viduele katholieken, zowel als van groepen. Al'een gisteren al kwamen er enkele honderden brieven binnen. De briefschrijvers dringen er bij de kardinaal op aan, dat de bis schoppen hun tot dusver gevoer de pastoraal beleid zullen voort zetten. Opvallend is dat er nau welijks kritiek is op de persoon van de nieuw benoemde bis schop van Roermond, maar wel op de procedure rond de benoe- werking te zullen verlenen. Wel verklaarden ir. Prins en deze vijf bonden, dat de allereerste Acapulco (AFP) „Miss Columbia" die tijdens een show in een hotel in de Mexicaanse stad Acapul co, de harten van vele be wonderaars had veroverd, is haar titel kwijt. Een ambtenaar van de emi- gratiedienst had haar op geroepen voor het afwik kelen van een kleine for maliteit met betrekking tot haar paspoort. De man bleek een onfeilbaar oog voor het onderscheid bezitten. Hij betwijfelde 't of „miss Columbia" wel een vrouw was en eiste een medisch onderzoek. Bij dit onderzoek kwam vast te staan dat zij een man is. „Miss Columbia" die in werkelijkheid Ro bert Ahumada heet, is naar zijn land terugge stuurd. het Kamerlid Bakker (CPN) toestemming gegeven de minis ters Boersma (sociale zaken) cn Van Agt (Justitie) te interpelle ren over de consequenties van de uitspraak van de president van de rechtbank te Amsterdam over het metaalconflict. De in terpellatie wordt woensdag 16 februari gehouden. ARNHEM (ANP) Minister van Justitie prof. A. A. M. van Agt, is in Arnhem op te snel rijden betrapt. Tijdens een snelheids controle dezer dagen tegen het middaguur op de Nljmeegse- weg, registreerde de meter in de radarwagen van de verkeers politie, dat de bewindsman met een snelheid van 102 km per uur reed, terwijl de daar toege stane maximumsnelheid 70 km per uur bedraagt. De minister was op weg van zijn woonplaats Nijmegen naar zijn departement in Den Haag. Hij was overigens niet de enige, die bij de snelheidscontrole een pro ces verbaal opliep. Nog 39 ande re automobilisten werden be keurd omdat ze te hard reden. SAPPORO Op de flitsaf stand loopt Nederland sinds jaar en dag achter, letterlijk. In eeiT klassementswedstrijd kan de schade, opgelopen op de sprint, vergoed worden door sterke resultaten op de langere afstanden. Sapporo programmeert evenwel indi viduele afstanden en dan is het te voorzien dat er geen Nederlandse vlag in een mast omhoog zal gaan. mes en heren kan houden. Maar ook haar kan het pre dikaat specialiste niet wor den toegevoegd. Ze demon streerde wel de snelste te het dat All. Atje Keulen zou, bij wijze van grote verrassing, snel kunnen klauwen. Ze heeft, zij het op nog kortere afstanden, ervaring opge daan in de kortebaanwed- strijden die bij tientallen in „haar land" worden georga niseerd, zodra het ijs de da- vervolmaakt door Elly van der Brom en Trijnie Rep, maar een hoofdrol was voor haar niet weggelegd. De dames volgden daarmee het spoor van rle heren die op de sprintevenmin hoge ogen gooien, behalve dan Ard Schenk, als hij niet ten val komt. Het is een afstand, die Nederland nu eenmaal niet bijster ligt. En zoals de heren het een dag zonder medailles moesten stellen, zo vielen ook de dames buiten de prijzen. Atje Keulen zes de, Elly van der Brom tien de en Trijnie Rep twintigste. De erkende specialistes maak ten de dienst uit: de Ameri kaanse Anne Henning en de Russinnen Titova, die overi gens haar Olympische titel van Grenoble royaal moest afstaan, en Krasnova (twee de). Het zou toch prettig zijn als de kortste afstand meer aan dacht zou krijgen. Goed be schouwd telt s.haats-Neder- land maar één enkele all- roundei Ard Schenk. De rest, zowel bij de dames als bij de heren, moet het van andere afstanden hebben. En dat is voor een land, dat zulk een grote plaats in de internationale schaatswereld inneemt, toch in feite niet te verteren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1