Topberaad m Europa WIJ, HEREN VAN ZICHEM (30) Markten Op weg naar Europese koers Verbruik benzi zine kan lager 9'1 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 LE1DSE COURANT PAGINA 15 Maar eerst is daar nog de lange, zalige zomer- vakantie. En Elza! Op een glorierijke dag I ontmoeten ze elkaar. Feitelijk voor het eerst. Als uitgelaten kinderen rennen ze de akkers over. De zon viert mee. Herman neemt het fijne blonde hoofdje in zijn handen en zoent het frisse meisjesgezicht zacht en eerbiedig. „Hoe heb ik naar u verlangd", murmelt hij. „Een eeuwigheid lang". .Overdrijf je niet?" plaagt zij. „Acht weken ge- leden zaten we nog samen in de trein!" „Is dat geen eeuwigheid? Als ge iemand zo ge ren ziet en geen antwoord krijgt op uw brief!" protesteert hij. „Ik heb je brief niet eerder ontvangen, jongen, voor mij was je die sympathieke, ietwat be deesde jongen van de trein, die priester zou worden". ^En die ge dus zo gauw mogelijk vergat, te midden van uw mondaine vriendjes, de rijke snobs". 'Hola! Daar zijn vele verstandige jongens on- der! „En gij zijt al op één van hen verliefd? Of op verscheidene!" „Toe maar jaloerse jongen! Luister goed: Nee!" „Maar liefde, Elza?" smeekt hij. „Dat woord mag je niet misbruiken, Herman". Nu is zij ernstig. „Jij bent nog maar negen tien. En wat heb je me verteld over die Ga- brielle?" „Dat was uit wanhoop. Ik dacht dat ik u nooit meer zou terugzien! Asjeblieft, geloof me". „Een Don Juan, dat ben je", schatert zij nu en loopt vlug als een kind het veld over. „Wat zegt ge daar?" roept hij en rent haar hij gend achterna. Wat kan zij lopen, zeg. Zij blijft staan, vangt hem op en drukt hem een kus op de lippen. „Gij ziet mij geren", fluistert hij heel zacht in har hals. Zo zou hij eeuwig kunnen blijven... Maar over haar schouder aanschouwt hij het eindeloze goed van de trotse Donkelhoeve en een schaduw daalt over zijn gemoed. Zijn va der! Die geheimzinnige vete tussen boer en baron, nee, tussen boerderij en kasteel. Als hij zijn vader gaat melden dat hij van de dochter van het Kasteel houdtt Elza, het zal erg zijn! Wat zou uw vader zeg gen, Elza? „Mijn vader is geen Coene. En ik ben veel vrij- .Vrijer", zucht Herman. „Kon ik het u nazeg gen". „Als mijn vader, die al iets vermoedt, verneemt dat wij van elkaar houden, zal ik een kruis mogen maken over mijn studies". Ze zitten een poos stil voor zich uit te staren. „Wat doen we dan? Als Romeo en Julia? Ver gift?" vraagt zij. „Lieve! Kunt ge daarmee spotten?" „Heb geduld, jongen. Ik zorg ervoor dat die vete uit de wereld geholpen wordt. Onze va ders moeten zich met elkaar verzoenen. Mijn „Heb geduld pongen. Ik zorg ervoor dat dit vader zal de eerste stap zetten. Reken op mij. Ik leg hem alles uit". ,De hoop bloeit gemakkelijk op in jonge harten. niet. Op verzoek van zijn geliefde dochter gaat baron van Berckelaer naar de Donkel hoeve. Hij wendt voor dat het is om boer Coe ne te vragen of die het bos achter het kasteel niet terug wil verkopen aan het Wazinghuis. De baron is hoffelijk en neemt zich voor zijn geduld niet te verliezen. Maar boer Coene ge draagt zich zo honds en slingert de heer van 't kasteel zulke zware beledigingen in het ge zicht, dat deze zonder een verder woord de boerderij verlaat. Als hij thuiskomt, vraagt Elza hoe de vredeson derhandelingen zijn afgelopen. Haar vader antwoordt dat die boer een onmens is. Dat hij niets gemeens meer met dat monster wil heb ben. Dat Elza die Herman moet vergeten. „Nee, papaatje. Wij zijn geen kinderen meer". „Kan hij zijn vader missen, kond? Nee, niet waar? Wel, de boer zal het hem onmogelijk maken als hij maar iets verneemt van jullie liefde. Nee, vermijd een ramp, Elsje, en..." „Er moet een oplossing zijn", houdt ze vol. „Ja. een afdoende. Elkaar een lange tijd niet zien. Jij gaat klavier studeren in het buiten land. Herman studeert in Leuven. Jullie schrijven elkaar en als je werkelijk van el kaar houdt, zul je vier jaar geduld hebben. Tot die Herman het zonder de financiële steun van zijn vader kan stellen". Elza jubelt. Papaatje, dat is de uitkomst. In een brief legt zij alles uit aan Herman. Het is voor ons geluk, liefste. Hun geduld zal zwaar op de proef gesteld worden, maar hun liefde zal zegepralen. Studeren zullen ze. Hun toe komst opbouwen. Ver vaneen, maar in de geest dicht bij elkaar. Uw Elza. .Elza, mijn Elza, mijn bruid", jubelt hij. Ze lo- Herman drukt die brief aan zijn lippen. Elza is uit de wereld geholpen wordt.' de verzoening „Elze het zal erg zijn. Wat zou uw vader zeggen, Elza?" BBK tegen deelname Bienale Venetië AMSTERDAM (ANP) Hel be- stuur van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars BBK heeft in een brief aan minister Engels van CRM ge protesteerd tegen de benoeming van de heer E. de Wilde, direc teur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, tot commissaris voor de 36ste internationale ten toonstelling van kunstwerken, „La Biennale di Venezia". „Los van onze principiële afwij zing van dergelijke handelsbeur zen voor de beeldende kunst en los van onze bezwaren tegen de persoon van de heer De Wilde, die wij beschouwen als een van de meest ergerlijke handelsrei zigers van de internationale kunst-business, zijn wij van me ning dat het een voorbeeld is van hypocrisie en een vorm van verscherpte uitbuiting van de Nederlandse beeldende kunste naars om op dit moment deel te nemen aan internationale mani festaties op het gebied van de beeldende kunst", aldus de brief. Het BBK-bestuur stelt dat wan neer met goedkeuring van de minister de BBK, wordt ge royeerd uit het voorzienings fonds, de minister elk recht ver liest mee te werken aan de in ternationale presentatie van Ne derlandse beeldende kunst. „U iau hierdoor immers de indruk Vannen wekken dat het wel en «e van de beeldende kunst en de beeldende kunstenaars u ter harte gaan, een indruk die een volledig valse zou zijn", aldus het BBK-bestuur. KUNST EN KUNSTENAARS „Namens Jacques Brei" heet de cabaret-musical die op zaterdag 2fi februari in de Kleine Schouw burg te Rijswijk ten tonele wordt gebracht. Medewerkenden zijn Liselore Gerritsen, Henk van Ulsen en de twee Amerika nen George Ball en Amanda Bruce. Kunstschilder Gerard van Vliet is te Amsterdam op 91-jarige leef tijd overleden. Hij heeft ruim zestig jaar verschillende func ties vervuld in het artistieke verenigingsleven. Zijn werken bevinden zich in het Amster damse Gemeentearchief en ette lijke particuliere collecties. Thristiaan de Moor exposeert zijn schilderijen, gouaches en litho's in Galerie Het Kunstcentrum, Molenstraat 16 te Den Haag van 12 februari tot 5 maart. Toneelgroep De Rederijkers zal dp zaterdag 26 februari „Pas op dat je geen woord zegt" van Di- mitri Frenkel Frank opvoeren in het Nederlandse Congresge bouw. Jan Bartelsman heeft de regie. ?oetry International zal voor de derde maal in Rofterdam ge houden worden van 20 tot 25 juni. Dichters van wereldnaam zullen dan weer in De Doelen bijeen komen. Het ministerie van CRM geeft dit jaar geen subsidie. )ark Elegies is het nieuwe ballet van de Engelse choreograaf An tony Tudor dat op zaterdag 12 februari door het Nationale Bal let in het Haagse Circustheater uitgebracht wordt. Als begelei ding zullen de Kindertotenlieder van Brahms gezongen worden door de jonge Nederlandse bari ton Robert Holl. ine Joegoslavische grafici wor den in de gelegenheid gesteld hun berken in Nederland te tonen, in de Hallen te Haarlem van 12 fe bruari tot en met 19 maart. Het üjn Ivan Picelj, Dobrovic en Miroslaw Sutéj. Juiven: Alicante 4.60-5.00, Me 1.60-2.10. Spinazie 1.95-2.60. snijbonen uj Boerei I A 46-77. Pepers i ROENTEVETLING LEIDEN (9 fe- —Appelen 16-.12. Champ.K- 3.35-3.65 And.jvle 2.10-2.12. fndtsTiMi 12.80-13.00 Stamt» «en 20-13.90. 60. B •-renki» -1 r?- Rabarber 67-131 Spinazie 3(6- Spruiten A G3-32. Sp'uMen B 73- Prw U--; \vil..f 76-114. Km.lsel- ïfb i ;-22. k mk -miners A 89-113. A 36-43 Selderij 6<V63. -(9 febr -Komkommers gig—IJ D 97—119, E 7787. F Willy Brandt: waarheen met Pompidou „politieke Europese koers? meditatie" Parijs-Bonn (AFP-DPA) Pre sident "Pompidou van Frank rijk gaat deze maand met een tussenpose van tien dagen overleg plegen met twee ande re belangrijke leiders van de uitbreide EEG., bondskanse lier Willy Brandt van Wcst- Duitsland en premier Heath van Engeland. Dit overleg, waaraan in Parijs zeer veel belang wordt ge hecht, komt op een 'tijdstip van „diplomatieke meditatie" dat in sterk contrast staat met de drukke activiteit van de cember en januari (ontmoe ting Nixon-Trudeau. in Was hington, Nixon-Pompidou op de Azoren, Nixon-Heath op de Bermuda-eilanden, Nlxon- Brandt in Florida en Nixon- Sato In Callfornië). Het komt ook terwijl de VS met de Europese Gemeenschap on derhandelingen voeren waarbij niets cadeau wordt gegeven en warbij beide partijen ervan overtuigd zijn dart deze tot welslagen „gedoemd" zijn, omdat een breuk tussen het oude Europa en de Ameri kaanse bondgenoot ondenk baar is. Opnieuw baren de hege goudprijs, de zwakte van do dollar en de speculatiedruk d: Europese leiders zorgen en dreigt er een even ongezonde situatie te ontstaan als in de tweede helft van vorig jaar. De drie staatslieden zullen ook aandacht schenken aan de ge beurtenissen buiten Europa, die dikwijls buiten hun macht vallen of waarvan zij zelfs niet voldoende af weten, zoals d° onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en de VS over de beperking van strategische kernwapens. De drie staatslie den zijn er van overtuigd dat langzaam maar zeker, elk jaar duidelijker een gemeenschap pelijk Europees standpunt ten aanzien van de grote wereld problemen zich aftekent. Dat hoopt men tenminste in Pa* rijs. Pompidou en Brandt voeren hun besprekingen vandaag en mor gen in Parijs, in het kader van de halfjaarlijkse bespre kingen die in het Frans-Duit se verdrag van 1963 zijn neer gelegd. De wielen van dit pro gramma zijn ingereden al wil dat niet zeggen dat elk on derdeel altijd zonder knarsen verlopt. In Parijs vragen som mige verantwoordelijken zich nu af. of Bonn nog tevreden is met Europese horizonten en misschien veel verder reiken de ambities heeft. Punt van gesprek vormen de monetaire en economische toe stand. Met Brandt reizen mee zijr. minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, en zijn minister van Financiën en Economie, Karl Schiller. In Bonn wordt gezegd dat Brandt in Parijs de weg wil effenen voor een topconferentie van de Europese Gemeenschap. De monetaire politiek vormt nog steeds een grote hindernis in do Frans-Duitse tegenstellin gen. Overeenstemming hier over is belangrijk, omdat de verwezenlijking van een Euro pese economische en monetai re unie tot de voornaamste punten van een dit jaar herfst te houden Europese topconfe rentie zal behoren. Men weet in Bonn dat Pompidou er op hoopt dat Brandt zal meewer ken aan een gemeenschappe lijke monetaire politiek in West-Europa. Duitse deskundi gen menen echter dat dit pas kan wanneer de EEG-landen een meer gemeenschappelijke conjuncturele en economische politiek voeren, anders zou volgens hen monetaire solida riteit te veel ten koste goan van de Bondsrepubliek en haar economische stabiliteit. De Franse minister van finan ciën, Valéry Giscard d'Es- taing, heeft onlangs voorgesteld de fluctuatiemarge van de va luta te verkleinen en doeltref fende maatregelen te nemen ter beheersing van de kapi taalstroom. Franse regerings- kringen zijn er niet tevreden over dat de monetaire toe stand zich na de afspraken tussen Pompidou en Nixon op de Azoren en na de Conferen tie van Tien in Washington zich zo langzaam verbetert. Zij willen een hecht monetair EEG-front met Bonn en Parijs als hoekstenen. In Parijs zal ook de kwestie van een Europese veiligheidsconfe rentie ter sprake komen. Pom pidou heeft destijds tegen Leo nid Brezjnev, de Sovjetrussi- sche partijleider, gezegd dat die conferentie dit jaar al zou kunnen worden gehouden. Waarnemers in Bonn krijgen echter steeds meer de indruk dat Parijs nu niet meer zo'n haast heeft. Brandt en Scheel gaan er tenminste nu van uit dat dit jaar hoogstens multila-1 terale voorbereidingen kunnen worden getroffen. De reden daarvan is dat de NAVO pas i tot vorbereiding van een Eu- ropese veiligheidsconferentie wil overgaan wanneer het ver drag inzake Berlijn van kracht is geworden, dus niet eerder i dan mei... Het gesprek tussen Heath en Pompidou, dat op 19 en 20 fe bruari op het buitenverblijt j van Heath op 40 km. van Lon-1 den wordt gevoerd, is volgens Parijs informeel. Van „topbe raad" kan niet worden gespro ken. zei men. Het wordt een 1 „discussie bij de haard" waar bij de taken worden nagegaan dit Europa met zijn vier nieu we bondgenoten te wachten i O Twee bestuurders die de zelfde wagen hebben, kunnen toch een verschil lend benzinegebruik con stateren, bijvoorbeeld door het verschil in rij stijl. Natuurlijk zijn snel heid en technische condi tie van de wagens van gro te invloed. Het is bekend dat het rijden met een snelheid van 130 km. per uur aanzienlijk meer kost dan het rijden met een snelheid van 40 km. per uur. Deze kosten liggen ook hoger indien men 100 km. per uur rijdt dan wanneer men de 50 km. niet overschrijdt. De rij-omstandigheden kun nen eveneens het benzine verbruik beïnvloeden. Langzaam rijden bij re gen of sneeuw spaart brandstof. Een sterke te genwind verhoogt het ben zineverbruik. Rij daarom langzamer. Een goede technische condi tie van de wagen is een eerste vereiste. Ga daar om regelmatig na of de carburateur goed is afge steld en controleer de goede werking van de au tomatische schoke (heeft u een handchoke, gebruik deze dan niet te lang). Controleer eveneens of de ontsteking van uw motor juist is afgesteld. Tenslotte nog dit: zorg dat de motor zijn normale be- drijfstemperatuur heeft (een koude motor ver bruikt meer benzine) en ga na of uw banden de juiste spanning hebben Het balanceren en uitlij nen van de wielen is ook een punt dat men niet mag vergeten. Uit Zwaar roken nadelig voor automobilist Zware rokers zijn gewaar schuwd zich tc bezinnen op het autorijden. Dit ge beurde op de jaarverga dering van de Australi sche automobielclub. Het hoofd van de controle dienst voor luchtvervui ling, Gilpin, verklaarde dat bij iemand die twintig of meer sigaretten per dag rookt, het gezlchts- en beoordelingsvermogen schadelijk beïnvloed wor- De campagnes voor veilig heid op de weg zijn ge concentreerd op alcohol gebruik en schenken geen aandacht aan de rokende rijder, aldus Gilpin. Een roker aan het stuur ademt meer kootmonoxy- zijn sigaret dan bloedproef was gebleken, dat bij een roker die werd blootgesteld aan het maximum aanvaardbare gehalte koolmonoxvde in de lucht, het gezichtsver mogen slechter was dan bij een niet-roker. Gilpin zei met zijn waarschu wing alleen te doelen op kettingrokers die twintig tot veertig sigaretten per dag roken. Suske en Wiske De Steen snoepers Lucky Luke De Postkoets Tom en Marie Ann De Opium- Chinees Ontwerpen felicitatie-kaarten. Uit geverij Lannoo te Tielt (België) heeft een prijsvraag uitgeschre ven voor het ontwerpen van fe- licitatiekaarten met een totaal bedrag aan prijzen van 60.000 franks. Reglement en inschrij- j ving bij Lannoo, Kasteelstraat 97 8880 Tielt (België). Broom- Hilda

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15