Anne Henning wilde meer dan het Olympisch goud Commentaar voor radio, Franse skister uitgesloten Q9P I Coach Maar se: „Atje was er toch niet gekomen" SAPP0R072 Sportwereld Oostduitse sportlui ontvangen toelagen ONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 LElDuE COURANT usen/H er/dou Sapporo De Franse skister Annie Famose, die overigens al had aangekondigd haar carrière te beëindigen, is door de Interna tionale Ski Federatie, uitgesloten van ver dere deelneming aan de Winterspelen in Sapporo. Zij heeft in Japan voor een ra diostation skiwedstrijden becommenta rieerd en dat is volgens de reglementen verboden. Tot vanmiddag 14 uur kan zij zich schriftelijk verweren bij de F.I.S. De reglementen van de F.I.S. verbieden na drukkelijk voor radio of televisie commen taar te geven op skiwedstrijden. Annie Fa mose gaf commentaar op de reuzeslalom voor dames, waarin zij zelf niet startte. Zij verklaarde: „In de afdaling ben ik achtste geworden en toen besloot ik te zullen stop pen met wedstrijdskiën". Zij maakte sinds 1961 deel uit van de Franse skiploeg, was wereldkampioene slalom, tweede in de reuzeslalom en bereikte in Grenoble 1968 een derde plaats in de slalom. Annie Famose vernam in het Olympisch dorp dat zij door de internationale skibond was uitgeschakeld. Haar commentaar: „Inderdaad heb ik maandag, zoals trou wens diverse andere sportlieden, de reu zeslalom voor de microfoon verslagen. Maar ik heb er geen contract voor gete kend. De maatregel van de F.I.S. raakt me dan ook meer op het morele vlak dan op het sportieve. De afdaling, zo had ik al voor mezelf uitgemaakt, was de laatste wedstrijd in mijn loopbaan. Ik ben verbit terd over de uitsluiting want ik had me mijn afscheid anders voorgesteld". Protest ter wegens een blessure niet in Sapporo en volgens de F.I.S. staat het niet vast dal hij toestemming zou hebben gegeven zijn naam te gebruiken. De Franse journalistenbond heeft inmiddels protest aangetekend bij het IOC tegen de journalistieke werkzaamheden van Annie Famose en haar landgenoot Juan Vuarnet. die thans coach is van het Italiaanse he renskiteam. Uitdrukkelijk verklaarde Mare Hodler, presi dent van de F.I.S.dat het IOC in deze zaak niet is betrokkn. „Het was een onaf hankelijke actie", aldus Hodler. In een communiqué heeft de F.I.S. wel verbazing en teleurstelling uitgesproken „over de vele negatieve uitlatingen in het algemeen en enige wintersporten in het bijzonder van Avery Brundage bij de openingsbijeen komst in Sapporo". SAPPORO Het program ma voor de Winterspelen vermeldt voor de nacht van donderdag op vrijdag (Nederlandse tijd) de vol gende evenementen: 0.30 3.30 uur bobslee, eerste en tweede manche vier- persoons; 1 3.30 uur biathlon, estafette: 2 3.30 1000 skiën, springen 90 meter; 3 6 uur skiën, slalom dames; 10 14 uur kunstrijden, Kür heren. Sapporo Goud was niet voldoende. Anne Henning, de Amerikaanse gazelle op de sprint, mocht met haar tijd van 43.73 al op de Olympische troon plaats nemen, maar ze weigerde voorshands.. Eerst zou en moest ze nog een keer, en dan zonder die hinderlijke manoeuvre van de Ca nadese Sylvia Burka, een aanval doen op het wereldre cord, dat officieel op 42.175 (21-2-1971 in Inzeil) staat maar dat uit seizoen door hiaar al omver werd gekegeld tot 42.50. Dit laatste resultaat moet echter nog erkend wor den. De twijfels daarover wilde Anne Henning, de sprint- crack van de VS, in Sapporo in de ban doen door een tijd neer te zetten, die hef: overtuigende bewijs van haar ta lent moest leveren. De Olympische titel zou er door opge poetst worden. (45.62) Vera Krasnova, de Rus sische debutante, zette haar al snel op grote achterstand, waar door alle aspiraties meteen ver dwenen. Trijnie Rep werd op dezelfde eenvoudige manier weggereden. Zij starttte tegen de Noorse Kirsti Biermann, vroeger een gevreesd sprintster en kon geen moment waarma ken dat ze een serieuze kans hebster was. Haar tijd: 46.60. AO, Krachttoer van Noorse skiër eb. dcAPPORO Met een gewel- .et sjdige krachtsinspanning op 30-12 (de laatste tien kilometer leeft de Noor Paal Tyldom Ie gouden medaille eewon- ïotei.^ien op het langste Noordse iummer: de 50 km cross lountry. t zilver was voor zijn landge- Magne Myrmo en het s voor de Rus Viatsjeslav Jedenin. Tien kilometer voor de 'nish lagen Tyldom en Myrmo op de derde en vierde s achter de Zwitser Werner sr (uiteindelijk zesde) en e Rus Fedor Simasjov. pEDS Leeds United heeft isdag op eigen terrein ee:i •strijd voor de vierde ronde 1 het toernooi om de Engelse l-cup tegen Liverpool met 2—0 ploeg plaatste zich voor de al in f'Hde ronde, waarin Cardiff City Sunderland tegenstander zal ijn. *eek. JjSSELDORP - De Westduitse lastucu Hoeg, die van 10 tot en met 12 !aart zal deelnemen aan het Hernationale concours hippkjue "door Brabant in Den Bosch estaat uit: Wolfgang Kun. ronöeu rjtz Ligges, Alwin en Paul - jjjockemohle, Sünke Sönksen "Hans GUnter Winkler. C fcj NGKONG China zal bij de ereldtitelstrijd heren schaatsen 19 en 29 februari in Oslo tor twee rijders worden verte- tnwoordigd. an- zu"en iwce Chinese specialis- n het weekeinde erna deel- ;men aan de wedstrijden om r ;t wereldkampioenschap voor Printers in Eskulstuna. De °«g is woensdag uit Peking ertrokken. Hoewel de zestien-jarige Anne Henning trager wegschoot dan in de eerste poging c»/er hon derd meter (10.77 en 1Q).89) bleef de spanning lang gehandhaafd. Op het lange rechte 9ttuk haalde ze breed zwaaiend enorm krachtig uit en toen' ze feilloos door de laatste bocht gleed, kwam ze op een tijd' uit, die een basis leek voor een nieuw we reldrecord. „Toen brak echter het moment van de waarheid zei later Ed Rudolph, de Ameri kaanse trainer, die haar specia le vertrouwensman is. „De druk, die door al die verwikke lingen toch op haar rustte, mis te de uitwerking niet. Anne Henning viel terug, hoewel haar tijd nog altijd viertiende secon den sneller wais dan eerst. Recht Niemand trok de superkwallteiten van Anne Henning echter meer in twijfel. Goed, zij had het we reldrecord riet verbeterd, maar ze bleef toch de enige rijdster van dit Olympische gezelschap, die recht op de titel had. Wat ze de laatste seizoenen op de inter nationale schaatsbanen namelijk had laten zien was absoluut van ongeëvenaarde klasse geweest. De Russische Ludmilla Titova (Olympische kampioene van Grenobïe 1968) zei later na zo veel overmacht, dat Anne Hen ning e»en potentiële kandidate is om de legendarische prestatie van de Russin Skoblikova (viermaal goud) in Denver 1976 te evenaren. Imponerend De TülfVcrzekerheid, Amerikaanse meisje had toege slagen, was ronduit indrukwek kend. Zelfs toen de Canadese EAirka, die de binnenbocht uit kwam, haar niet de reglemen taire voorrang gaf waar ze recht op had, raakte ze maar heel even uit haar balans. Haar honden zochten een tel naar een steunpunt op de rug van Burka. Het volgende moment schoot de gestroomlijnde machine echter weer als een flits vooruit. De tijd, die ze ondanks dit incident verwezenlijkte was nog altijd van uitzonderlijk gehalte: 43.73. De enige, die haar nog van de troon kon stoten, was Ruth Bud- zisch-Schleiermacher. De Oost- duitse specialiste op de sprint, bleek echter geen schim meer van wat ze eens geweest was. Haar tijd op de 100 meter zei al voldoende: 11.45. Eindresultaat: 45.78. De angst van Inzeil, waar deze „afgang" werd voorspeld, was realiteit geworden. Voor Ruth Budzisch geldt het excuus, dat ze getrouwd is, waardoor ze al een achterstand in de trai ning opliep en dat 'n niet onge vaarlijke operatie haar nog ver der achteruit wierp. Het com plete voorseizoen viel daardoor in het water. Wat in deze Olypi- sche rit duidelijk aan het licht kwam: vooral op de laatste vijf tig meter kwam ze kracht te kort en verspeelde ze kostbare seconden op de En de Nederlandse dames, die zo gulzig het ere-metaal op de 1500 meter hadden binnengehaald. Waar bleven ze? Atje Keulen- Deelstra, De Nederlandse re cordhoudster met 44.23, trof het bijzonder slecht door tweemaal een valse start te veroorzaken. Zij mocht toen geen enkel risico meer nemen en schoot zeker een halve meter later dan de Olympisch kampioene van Gre noble: Ludmilla Titova uit de startblokken. Hoewel de Frieziin een vechtjas van nature is, was deze ontgoocheling toch van dien aard, dat ze het uitzicht op een eervolle klassering op de 500 meter verloor. 44.89 was een tijd, die niet veel achterbleef bij de Russin (44.45), maar ze viel er toch buiten de prijzen door. Een zesde plaats was het hoogst bereikbare. Elly van de Brom, de Amster damse studente, had geen hin der van enige ergernis, maar ook ze demonstreerde onvol doende aanleg te bezitten voor een tijd, die indruk maakte. het publiek. Van links r CIJFERS UIT SAPPORO IJSHOCKEY. Groep A: ZwedenPolen 5—3, RuslandVer. Staten 7—2. Groep B: West-Duitsland Noorwegen 5—1, Japan Noorwegen 45. REUZESLALOM HEREN le manche: 1. Erik Haaker (Noorw.) 1.31.70 ovre 1168 m. hoogteverschil 438 m. 63 poor ten: 2. Alfred Hagn (Wdld.) 500 M DAMES 50 KM CROSS COUNTRY 1 Paal Tyldum (Noorw) goud; 2 uur 43 min 14.75 sec; 2. Magne Myrmo (Noorw) zil ver 2.43.29.45: 3. Viatsjeslav Vedenin (Rus) brons 500 meter schaatsen dames: 1. Anne Henning (VS) 43.33. 2. Vera Krasrova (Rus) 44.01. 3. Loedmiila Titova (Rus) 44.45, 4. Sheila Young (VS) 44.53 5. Monika Pflug (WDId) 44.75, 6. At;e Keu len-Deelstra (Ned) 44.89, 7. Kay Lunda (VS) 44.95. 8. Alia Boetova (Rus) 45.17, 9. Sachiko Saito (Jap) 54.35, 10. Elly van de Brom (Ned) 45.62. 11. Sigrid Dundbv (Noor) 45.70, 12. Paula Duf- ter (WDId) 45.77, 13. Ruth Budzisch (ODId) 45.78. 14. Catherine Priestner (Can) 45.79, 15. Ann Sofie Jarn- ström (Zwe) 45.83, 16. Aria Kantola (Fin) 46.12, 17. Kir sti Bierman (Noor) 46.18, 18. Ylva Hedlund (Zwe) 46.24. 19. Lisbeth Berg (Noor) 46.33, 20. Trijnie Rep (Ned) 46.60, 21. Ryoko Gnozawo (Jap) 46.70, 22. Joeng Hic Choi (ZKor) 46.74, 23. Sylvia Filipsson (Zwe) 46.78, 2'. Tuula Vilkns (Fin) 4C.85, 23. Donna McCannell (Can) 47.30. 26. Kyung Hce Lcc (ZKor) 47.75, 27. Monika Stlltzle (Wdld) 48.15, 28. In Soek Pak (NKor) 55.80, ((val), 29. Sylvia Burka (can) 55.80 (gediskwalificeerd). Doping bij Westduitse ijshockeyer SAPPORO Alois Schloder, een aanvaller van het Westduitse ijshockeyteam, zou voor de wedstrijd van maandag tegen Joegoslavië opwekkende midde len hebben gebruikt. Prof. Lud- wig Prokop, de Oostenrijkse voorzitter van de dopingcom- missie, heeft dinsdagnacht tele fonisch aan de leiding van de Westduitse ploeg meegedeeld dat bij een onderzoek gebruik van doping was geconstateerd. Er zal nog op een andere wijze een tweede analyse worden gemaakt. Mocht ook deze posi- lief uitvallen, dan dient West- Duitsland er rekening mee te houden, dat de ploeR in de wed strijd tegen Joegoslavië met 0 —5 tot verliezer wordt ver klaard. De Duitsers zegevierden met 6—2. De internationale ijs hockey federatie LIHG) heeft de bevoegdheid Schloder van het toernooi uit te sluiten en kan zelfs West-Duitsland verwij zen naar de B-groep. Volgens de ploegarts van de Duit sers, dr. Schlickenrieder. is er geen sprake van dat Schlodei* gedrogeerd zou ziin. Hij zou slechts een middel (novodral) hebben voorgeschreven, omdat Schloder's bloeddruk te lang was. Een lid van de dopingcom- missie verklaarde daarentegen dnt het ging om een klassiek geval ven doning, omdat de uri ne van Schloder resten van che micaliën ziin gevonden die niet in novodral voorkomen. ïneident rond Dianne Holum SAPPORO De persconferentie na afloop van de 1509 meter da- messchaatsen Is nogal tumul tueus geëindigd. F.en Noordko- reaanse journalist vroeg aan de Amerikaanse Diane Holum, die de gouden medaille had ver overd, hoe zij haar overwinning zag tegen de achtergrond van de oorloog in Vietnam. „Een belachelijke, ergerlijke cn domme vraag", reageerde Dianne Holum woedend. Toen ook de Japanse tolk de Noord- okreaan een stroom verwijten naar het hoofd begon te slinge ren brak er een algemeen pan demonium los. Iedere aanwezi ge meende zich in de kwestie te koeten mengen, Dianne Holum had inmiddels de perskamef verlaten. ELLY VAN DE BROM te vroeg op de baan SAPPORO Bij de heren is de sprint, behalve voor al- leskunner Ard Schenk, een teer, en zwak punt. Er is zo lang gewacht met de specialisatie, dat Nederland op dit nummer slechts de rol van outsider kan vervul len. Bij de dames is het een onontgonnen en totaal achtergebleven gebied. Omdat ze er toch zijn, doen ze mee. Een uiterst labiele basis om successen te boe ken en Sapporo heeft die dan ook niet gebracht. Er was trouwens helemaal niet op gerekend. Coach Ge rard Maarse: „Het zijn klassementsrijdsters en met een zesde, tiende en twintigste plaats mag je dan niet eens ontevreden zijn. Hoewel, die tiende voor Elly van der Brom viel me wat tegen. De twintigste van Trijnie Rep had zeker beter moeten zijn." Het verschil in levensstijl tussen winnares Anne Hen ning en de „meer behoudende" Nederlandse rijdsters heeft daarbij een grote rol gespeeld. Zorgeloos bijna stapten alle drie Amerikaanse sprintsters naar de start. Ze doen maar wat, zo is de indruk die ze ma ken. Voor haar geldt alleen: wegwezen en zo snel mo gelijk terug zijn. Ontspannen treffen ze hun summiere voorbereidingen en als ze in het Olympisch dorp ver toeven. lopen ze bepaald niet steeds zwaar te pieke ren over schaatsen. Gerard Maarse: „Dat doet Trijnie Rep juist wel. Het enige, waaraan ze denkt is schaatsen. En dan word je gespannen. Je wilt dan ook te veel doen. Trijnie Rep deed dat. Om zich voor te bereiden, om het ijs te proeven, stond ze veel te vroeg op de baan om in te rijden. Dat deed Elly van der Brom trouwens ook. Je neemt er een bepaalde tijd voor maar als er dan zo veel valse starts zijn - ik vind overigens dat de star ter het correct doet - loopt die tijd uit. Elly was zeker een minuut of tien te lang op de baan voor ze moest starten. En die valse starts zijn ook niet be paald bevorderlijk voor de zekerheid." Het regende valse starts en van het Nederlandse trio werd Atje Keulen daarvan het slachtoffer. De nuchte re Friezin had Loedmiila Tivova als tegenstandster geloot. Gerard Maarse deed deze verrassende mede deling: „Haar eerste start was bewust vals. Ze wilde er Titova mee uit haar evenwicht brengen. Maar haar tweede valse start was buiten haar wil. En dan mag je geen risico meer nemen. Het heeft haar, pak weg. 0.2 seconde, gescheeld. Ze was daarmee overi gens toch niet in de medailles gevallen. En de Olym pische vermelding die ze dan had ontvangen, krijgt ze met haar zesde plaats ook. Het is doodeenvoudig zo, dat Anne Henning veruit de snelste is." Anne Henning van het minuscule drama'tje want in haar rit tegen de Canadese Sylvia Burka vond een on regelmatige wissel plants. Er was slechts een moge lijkheid: Burka diskwalificeren, wat dan ook gebeur de. Anne Henning, met haar 43,73 toch al onbereik baar, reed aan het eind van de serie ritten alleen over. Ze was nog iets sneller en het schoonheidsfoutje werd over het hoofd gezien. Gerard Maarse hierover: „Het is zo, dat je in dezelfde baan moet starten als je over rijdt. Anne Henning was in haar rit in de buiten baan weggegaan. Toen ze over reed, startte ze in de maken b'rrenbaan. Ik zal me er niet druk wij zaten er toch niet bij." Ook de Russische coach maakte zich er geen kopzorgen over. Als hij zou hebben geprotesteerd en hij had het gewonnen, zat Anne Henning met haar rittijd toch al zo goed dat er niet aan te komen was. Waarom dus een protest Het was anders een sprinttoernooi waaraan weinig geur of smaak zat. En zeker niet alleen omdat Nederland op dit onderdeel geen rol van betekenis kan spelen. De spanning wns er te snel uit. Toen de vijfde rit was gereden, w.-is de Olympische sprintkampioene uekend. Loedmiila Titova was al geweest en al moesten er nog wat rijdsters komen, die in dit exclusieve gezel schap van flitsdrmes eruit getild konden worden, het was duidelijk dat Anne Henr nga tijd niet meer te verbeteren zou zijn. Monika Fflug werd van de derde plaats gedrukt door de Amerikaanse Sheila Young. Ru'h Schleiermacher, die sinds haar huwelijk Ruth Budzisch heet en een aardig sprintje kan trekken, kwam er ook met aan te pas. Tenslotte slaagde de Russin Vesta Krasnova erin het Amerikaanse succes te reduceren door miss Young van de derde p'aots te s'oten en voor haar landgenote Vitova als tweede te eindigen. Niettemin heeft ATnerika op de eerste dagen beide ke ren de gouden medaille veroverd: Dianne Holum op de 1500 meter en Anne Henning op de sprint. Niet on tevreden maar ook niet enthousiaste Gerard Maarse: „Wij komen ook nog". O ZUn 'CH De Oostduitse kunst schaatser, GUnter ZUIIer, dlo naar het Westen Is gevlucht hoeft in een Interview voor dc Zwitserse televisie gezegd, dal Oostduitse sportlieden In ruimi mate financieel gesteund wor d n door de regering. Voor uit stekende prestaties wordt zelfi een bedrag ineens uitbetaald. Hij zei ook dat hij een salarit kreeg als automonteur dut 50 procent hoger was dan van een ander hoev/cl hij alleen ,,zo nu en dan in de /omer" dit vak uit oefende. Alle vooraanstaande sportlieden werden volgens hem officieel geholpen bij het zoeken naar een woning en het kopen van een auto. Beide zijn voor de gewone bevolking moeilijk to krijgen. „Staatsamateura" kregen ooi snellere promoties in het legec aldus Zflller. Critici van de campagne voor eej zuiver amateurisme onder lei ding van de «5-jarge voorzit ei van het Internat maal Olym pisch Comité (IOC), Averj Brundage, hebben vaak hé „staatsamateurime" 'in de Oos: europesc landen aangehaald al een bewijs dat zijn theorie, da de Olympische Spelen „net, zie ver en eerlijk" gehouden moe ten worden, absurd is.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11