„ARD IS DE GROOTSTE Q$P Standvastigheid van Pfrommer legde basis voor magistrale tien kilometer GOUDEN CHRONO VAN SAPPORO SAPP0R072 Verkerk wist het al na enkele ronde GEHOORD: over starter in Sapporo: oogjes wijd open! MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 Al SAPPORO Kees Verkerk durfde niet meer uit de kleed kamer «te komen. De atleet die tot dusver de snelste tien- kilometertijd had laten noteren, koesterde weer hoop op een gouden medaille. Een gouden plak, die de bittere na smaak die Sapporo tot dusver bij hem achterliet, kon weg spoelen. De gouden plak die Kees Verkerk weer eens een duidelijke triomf zou bezorgen. Maar toen die gouden me daille vastere vormen begon aan te nemen omdat alle concurrenten zich stuk reden op de scherpe tijd van een ouderwetse Verkerk, groeide ook zijn twijfel. Immers, in de laatste rit moest Ard Schenk, die hem al twee, drie schaatsseizoenen van het eerste plan had verdrongen, nog rijden. Ard Schenk, die sportief genoegen had genomen met de slechtste lotingsgroep. Ard Schenk, die wel minder had getraind dan andere jaren, maar toch al zo'n grote vorm had getoond op de 1500 meter en de vijf kilometer, waarop hij Olympisch kampioen werd, Gespannen luisterde Kees Verkerk naar de tussentijden en na enkele ronden was het hem ♦^duidelijk. Ard was weer ster- Pfrommer echter al overgaan op een schema van 15.08. En de lange "schaatsreus" die, na drie ronden nog gelijk lag met Stensen, pakte vanaf dat mo ment bijna een seconde per ron de op zowel Kees Verkerk als Sten Stensen. Hij leek in die fase zelfs even op het wereldre- cord af te stevenen. Ard Schenk daarover: "Toen ik hoorde dat ik er maar 3 secon den af zat, heb ik inderdaad Hij was zelfs zo sterk dat hij voor de derde maal naar een gouden plak snelde. Een prestatie waardoor hij zich in de rij van de inmiddels legendarische gro te kampioenen als Ivar Ballan- grud en Hjalmar Andersen schaadde, die resp in 1936 en 1952 driemaal goud veroverden. En dan blijft nog de vraag wat Ard Schenk had gepresteerd op de 500 meter als hij niet was gevallen. Het was een zo imponerende pres tatie dat Kees Verkerk lang na de wedstrijd moest toegeven: "Ard is de grootste. Hij is te sterk voor ons." Ard Schenk had zijn superioriteit nog het best bewezen op de tien kilometer, nog geen twee jaar geleden een afstand waar hij zwaar tegen opzag. Regelmatig de ronden in zijn zo moeiteloos ogende lange slag af leggend, spotte hij ook met het aanvankelijk opgestelde schema Leen Pfrommer zou later ver klaren. "Ard zag het niet zo zit ten op die tien kilometer vanwe ge de omstandigheden. Daarom heb ik hem geadviseerd om eerst te proberen Jan Bols voor bij te streven, die op dat mo ment derde stond met een tijd van 15.17,99. Hij vertrok daar om op een schema van 15.16.0." Na enkele ronden moest Leen even aan dat wereldrecord ge dacht. Ik had op dat moment echter veel harder moeten gaan. Dus heb ik al gauw dat wereldrecord uit mijn hoofd ge zet." Schenk, regelmatig rond de 36 seconden gebruikend voor elke ronde, nam wel meer af stand van zijn voornaamste con currenten. Toen hij na ongeveer zeven kilometer zijn directe te genstander. de Zweed Oerjan Sandler, passeerde, had hij zelfs vijf seconden voorsprong op Stensen en Verkerk. Vanaf dat moment won Kees Ver kerk iets op Ard Schenk. Het waren echter maar tienden van seconden, niet voldoende om de zege van Schenk in gevaar te brengen. Toen Ard Schenk tenslotte na een laatste inspanning van al zijn krachten over de finish gleed, was zijn tijd van 15.01,35 ruim voldoende voor het goud. Voor Kees Verkerk restte een zilve ren medaille met zijn 15.04.7. De Noorse stayer Sten Stensen moest genoegen nemen met het brons (15.07,08). En Jans Bols maakte het Nederlandse succes compleet door 15.17,99 te laten afdrukken, goed voor een vierde plaats. Geen wonder dat Leen Pfrommer, toch wel aangetast door de dis cussie over de lotingsgroepen, na afloop jubelde. Vooral na tuurlijk over Ard Schenk, die direct na afloop verklaarde "ontzettend gelukkig te zijn." ,,Maar mag dat" vergoelijkte zijn coach. "Hij heeft een schit terende race, zonder een zwak ogenblik gereden. Hij is voor mij de allergrootste schaatsen rijder van dit moment. En hij heeft met die drie medailles voor een formidabel succes ge- Hoofdschuddend vertelde de coach: „En Ard is in feite zo ontspannen, ik ben goed ge traind. dus ik zou niet weten waarom ik me zorgen zou ma ken, zegt hij dan." Schenk, de superkampioen, had zich geen zorgen gemaakt voor de tien kilometer. Wel heeft hij achteraf een intense voldoening gevoeld. "Natuurlijk vind je het erg bevredigend voor jezelf dat je je onder moeilijker omstan digheden toch de sterkste hebt getoond." En dat was allemaal mede ver oorzaakt door de standvastig heid van Leen Pfrommer, die er zelfs een storm van kritiek voor riskeerde. Die storm stak op want chef d'équipe Jacques de Koning was het in het geheel niet eens met de plaatsing van het drietal, van wie Kees Ver kerk het voordeel van de eerste groep had gekregen. Inderdaad gekregen want er was tijdens de Europese kampioenschappen in Davos een afspraak gemaakt waaraan Ard Schenk zich niet wilde onttrekken en waarop Leen Pfrommer onverminderd bleef staan. Op de tien kilometer in Davos was Kees Verkerk de beste Ne derlander geweest, vóór Bols en Schenk (resp. eerste, tweede en vijfde). Die volgorde wordt ook aangehouden op de 10.000 meter in Sapporo, zo werd bepaald. Verzet Sapporo, twee weken na Davos. In de voorgaande afstanden was gebleken dat de rijders in de eerste groep in het voordeel wa ren geweest. Reden voor Jac ques de Koning om zich te ver zetten tegen het plaatsen van Kees Verkerk in de eerste groep. Immers, Verkerk had op de voorgaande afstanden niet de vorm getoond die hem in staat zou kunnen stellen een opzien barende prestatie te leveren op de langste afstand. Het verschil van mening tussen Pfrommer en De Koning liep zo hoog op dat de laatste zich tot de chef de mission wendde om, zoals hij later zei, te voor komen dat Ard Schenk („alle groten zijn tot nu voorin ge start") in de laatste groep zou weggaan. „Ik heb me er met hand en tand tegen verzet. Ik bleef bij mijn mening dat het niet verantwoord was", aldus De Koning. Maar ook Leen Pfrommer hand haafde zijn mening dat een een maal gemaakte afspraak moest worden nagekomen. Bovendien toonde Ard Schenk zich niet al leen een groot schaatser maar een ten minste zo groot sport man met zijn verklaring: Ik heb twee gouden medailles be haald in de eerste groep, laat een ander dat voordeel nu ook maar eens hebben". Gewonnen Onbaatzuchtige Ard Schenk in al zijn grootheid. Hij steunde daar mee tevens Leen Pfrommer, de razendknappe coach die niet al leen met de schema's stoeit zon der ooit mis te tasten maar ook het menselijk aspect zo prachtig onderkent. Toen ook de chef de mission zich aan de zijde van Pfrommer schaarde, moest Jac ques de Konjng zich gewonnen geven. En zoals het geluk - een PPORO De tussentijden van de sterkste rijders op oude voetbalwijsheid - altijd met de goede doelman is, zo was het ook aan de zijde van Pfrommer. Jacques de Koning: „Alles zat mee op deze wonder schone dag met zon, weinig of geen wind en prachtig ijs", e eerste groep was ditmaal niet doorslaggevend. Maar de adem stokte in de keei van Pfrommer toen Kees Verkerk, de wispeltu rige van wie niemand ooit weet welke verrassing uit dat zuinig gebouwde lichaam zal springen, onder het schema kroop van 15.24.- dat Pfrommer voorzich tigheidshalve voor hem had be rekend. Pfrommer: „Hij bleef om de 36 seconden rijden en hield dat vol. Toen hij nog twee seconden achter Sten Stensen zat. wist ik dat het zou kunnen lukken". En het lukte: 3,1 conde sneller dan Stensen. De adem van Pfrommer zou r meer geweld worden aangc daan. „Als je als ploeg een be slissing als die van Davos ge stand kunt doen, geeft dat de of 1 de verplichting om hun als v deel geachte plaats waar te ken. En dat heeft Kees Verkerk .".edaan". Pfrommer durfde toen niet te pen dat Jan Bols of Ard Schenk- de scherpe tijd van Verkerk zouden verbeteren. Maar de weersomstandigheden hieven goed en Jan Bols reed Lavroesj- kin van de derde plaats. Toen kwam de grootste schaatser die ooit op het Ijs heeft ge staan: Ard Schenk. Ten koste van de derde plaats van Bols reed hij naar een formidabele eerste plaats. Leen Pfrommer kon er geen woorden meer vinden. De coach, wie diplomatieke gaven ook niet vreemd zijn, ruimde meteen eventuele resten sluimerende onenigheid op door te poneren: „Misschien heb ik toch nog ongelijk gehad w als Ard in de eerste groep t gestart, had hij misschien wereldrecord gereden". Een grootse aanvoerder van groep grootse schaatsers. Verwerpelijk 1 Vooropgesteld dat een com pensatie voor een topspor ter in de vorm van „ver goeding voor bewezen dien sten" niet tot de meest ver werpelijke zaken des le vens behoort; vooropge steld ook dat het de top sporter die voor zijn land eer en roem vergaart door opofferingen in eigen vrije tijd van harte gegund is dat hij zich schadeloos kan stellen, springen wel de woorden in de herinnering van de voorzitter van het NOC, de heer Kees Kerdel, tijdens een op 15 december 1971 in Wassenaar gehou den persconferentie. Daar verklaarde de heer Kerdel over het publiceren door topsporters in dagbladen: „Zodra zij in het vliegtuig stappen naar Sapporo, mag dat niet meer op straffe van uitsluiting. We zullen scherp toezien op handhaving van die bepa ling van het IOC." Dat was niets meer of minder dan een dreigement, in het openbaar uitgesproken. Niemand zou wensen dat het NOC het dreigement ten uitvoer had gebracht. Dat dreigen mag als ver werpelijk worden geken schetst. Verwerpelijk 2 Overigens vaart het NOC dan in het kielzog van gro te broer IOC. Avery Brun- dage liep met een zak vol namen van veroordeelde skiërs en skisters. Voor hij die namen bekend maakte werd allerwege in 10C- kringen al geroepen „dat men het Japan niet kon aandoen zovelen uit te schakelen". Er moest dus een compromis worden ge zocht. Japan tevreden, Brundage ook. Zo werd Karl Schranz tot de alge mene zondebok uitgeroe pen en konden anderen, van wie evenzeer bekend is dat zij niet voor niets hun sport bedrijven, vrijuit gaan. Vooropgesteld dat ook dergelijke compensa ties niet tot de verwerpe- lijkste zaken des levens be horen: wie dreigt en daar over luidkeels de mond roert, moet zich laten gelden. Dan moet een „noodoplos sing" verwerpelijk worden genoemd. Meer Delta Lloyd staat model van de Nederlandse tafeltennis wereld. Als eerste club heeft het een medische staf in het leven geroepen en er is bovendien een buiten landse trainer gecontrac teerd. Deze initiatieven zijn toe te juichen. Maar het moet hier niet bij blij ven. Meer verenigingen moeten dezelfde gelegen heid als Delta Lloyd krij gen, anders heeft het geen enkele zin. Het competitie element moet er immers door gestimuleerd worden. En dat kan alleen als in de breedte dezelfde vooruit gang wordt geboekt. Aanwijzen Nog steeds zijn Fischer en Spasski het niet eens over de plaats waar zij om de wereldtitel schaken zullen strijden. Er zijn uit diver se landen aanbiedingen ge komen, soms tot bedragen die een aardig kapitaal vertegenwoordigen. De in druk wordt gewekt dat het geld in dit gevdl belangrij ker is dan het door de ge hele wereld met intense spanning tegemoet geziene schaakgevecht. Het gemar chandeer doet de schaak sport, toch bekend als een „eurosport", niet goed. Hef uitstel, dat de president van de Internationale Schaak Unie, (FIDE), dr, Euwe, heeft toegestaan, evenmin. Waarom kan niel door deze instantie ee« plaats worden aangewezen. Het gebeurt immers i» geen enkele bond dat di belanghebbenden zelf be slissen wat ze wensen. (Van een speciale verslaggever) Sapporo De standvastigheid van coach Leen Pfrommer mag de basis genoemd worden van het formidabele resultaat dat het Nederlandse drietal op de laatste dag van het schaatstoernooi voor heren in Sapporo heeft behaald. Twee rijders op het rostrum. Niet alleen een grootse pres tatie maar tevens aangevend dat de con currentie werd vermorzeld onder de races van de twee, die elkaar in sportieve strijd de loef afstaken, met Ard Schenk als de magistrale schaatskeizer die drie van de vier afstanden won en wellicht ook nog een, wat bescheidener, medaille zou heb ben veroverd als hij op de 500 m. niet ten val was gekomen. Grenoble met vier me dailles (Verkerk en Schenk resp. goud en zilver op de 1500 m. en Verkerk en Not- tet resp. zilver en brons op de 5000 m.) is in het niets verzonken na Sapporo met driemaal goud voor Schenk en zilver voor Verkerk. Met als ongelooflijk hoogtepunt de tien kilometer, die de kracht van het schaatsen in Nederland driedubbel onder streepte.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9