Schrijvers in Polen bereid tot compromis AANSTAANDE TANDARTSEN KIEZEN VOOR PLAATS MET FLUORIDERING Elf niet-rokers ontvingen 1000 gulden van Max Ravenstein leek na ontploffing op rampgebied Kritiek op censuur ftwdóeSoUACMlt JUDITH TODD IN HONGER STAKING niEUIll! Oudste van Nederland overleden „Biografie van Howard Hughes is authentiek" E-IOcassis- speciaal de cassis naai de slanke lijn MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 GRONINGEN (ANP) Een van de belangrijkste overwe gingen bij de keuze van een vestigingsplaats van de aan staande tandartsen in Neder land, zal fluorldering van het drinkwater zijn. Dit hebben de klinische tandheelkundige studenten in Nederland (on geveer 500 man die binnen drie jaar tandarts zijn) lering van de voorlichting over caries-preventie, maat regelen die gebruik van sac- charosehoudend snoep beper ken en bevordering van het tandheelkundig onderwijs, te beginnen met de opheffing van de huidige financiële be perkingen. Ook moet de op leiding van jeugdtandver- zorgsters van start gaan. een brief aan de regering, de De initiatiefnemers Tweede Kamer, de Provin ciale Staten en de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten meegedeeld. Zij achten fluoridering van het drinkwater een eerste stap op weg naar een goed over heidsbeleid t.a.v. de tand heelkundige verzorging. An dere overheidsmaatregelen die in combinatie met drink- waterfluoridering genomen moeten worden, zijn: stimu- brief, enkele bestuursleden van de tandheelkundige fa culteitsvereniging te Gronin gen, vinden dat vele aan staande tandartsen hun ideaal „de gezondmaking van het Nederlandse gebit", in rook zien opgaan. Men kan slechts „EHBO-tandheel- kunde" verrichten, de tand arts komt veelal niet maer toe aan het hoogstaand hand werk waarvoor hip is opge leid. ■B Rookwolken hangen nog boven de puinhopen die overbleven van een gedeelte van een industrie wijk in Wakefield in de Ameri kaanse staat Massachussets. Een grote brand legde zes gebouwen in as en richtte zo een schade aan van ongeveer 51 miljoen gulden. ANDREOTTI FORMATEUR ROME (UPI-Reuter) President Leone van Italië heeft zaterdag de 53-jarig® Giulio Andreotti, fractieleider van de christen-de mocraten in de Kamer van Af gevaardigden, opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. Moeilijkheden op Spaanse universiteiten MADRID (DPA) Aan de Spaanse universiteiten wordt ge staakt en gedemonstreerd tegen de overheidsbemoeiing. In Ma- drid, Barcelona, Valencia, Sala manca, Oviedo, Granada en Santiago de Compostela liggen de universiteiten stil. to Valencia en Santiago de Com postela zijn na een handgemeen met de politie 67 studenten aan gehouden. In Oviedo hebben 26 artsen van de psychiatrische kliniek hun functie neergelegd. Zij zijn het niet eens met de ar beidsvoorwaarden. Veertig ver plegers hebben uit sympathie het werk neergelegd. Voor de 1300 patiënten zijn nog slechts vier artsen beschikbaar. Frankrijk zal Israël Mirages terugbetalen JERUZALEM (AP) Israël en Frankrijk hebben naar verluidt onderhandelingen afgesloten waarbij een vijf jaar oud ge schil is opgelost over 50 Franse Mirage-jagers. Israël had de ja gers besteld in 1965 en de laatste betaling van de koopprijs, 56 miljoen dollar in totaal, betaald in 1967. Maar toen Frankrijk het geld al binnen had, besliste generaal De Gaulle, toen presi dent, tot een wapenembargo je gens Israël en de machines werden nooit afgeleverd. Nu is men te Parijs overeengekomen dat Frankrijk de gestorte som plus de rente, in totaal 75 mil joen dollar zal terugbetalen. In Israël wordt ontkend dat de overeenkomst al gesloten is. In Kamer: PAIS VOLGT JOEKES OP DEN HAAG (A1NP) - Het libera le Tweede Kamerlid Th. T. Joe- kes, heeft het voornemen in juni de Kamer te verlaten in ver band met zijn aanstelling als fi nancieel adviseur van de OGEM te Londen, een concern dat zich beweegt op het terrein van de energievoorziening. Het Amsterdamse gemeenteraads lid drs. A. Pais zal de heer Joe- kes in de Kamer opvolgen. Schmelzer wijst koffieactie af 1ILVERSUM (ANP) - Minister Schmelzer van Buitenlandse Za ken vraagt zich af of men met de koffieactles (van het Ango- la-comité) wel het belang van de volken dient. Dit betekent dat men dan elders kofie moet gaan kopen en dat dan telkens afgewogen moet worden wat voor oordeel men heeft over het politiek regime van het land. ■Dan zou je altijd politieke over wegingen de doorslag moeten laten geven voor je economisch handelen", aldus minister Schmelzer zaterdagmorgen in een vraaggesprek voor de Va- ra-radio. De minister voegde hieraan toe dat bij een zelfde opstelling ook geen handel zou mogen worden gedreven met de landen van het oostblok. WARSCHAU (AP) Op het Pool- er naderhand se schrijverscongres dat dit bekend, weekeinde te Warschau is ge- Uit andere bronnen is Een teleurgestelde Max Tailleur, die wel duizend gulden uitbetaalde aan elf mensen die een jaar lang niet gerookt hadden, maar meende, dat zij het meer om het geld dan om het niet-roken hadden gedaan. houden, het eerste sinds het aanbreken 14 maanden geleden, van het regime van Edward Gierek, heeft men de commu nistische censuur scherp bekriti seerd maar verder besloten tot het sluiten van een compromis met de communistische over heid. Aan de vergadering namen 200 schrijvers en dichters deel. Het was een bijeenkomst met geslo ten deuren. Westerse journalis ten mochten er niet in en het of ficiële persbureau PAP maakte Miljoenbuit uit Franse supermarkt PARIJS (DPA) Vijf hebben zich In de nacht van za terdag op zondag meester ge maakt van de weekontvangst van een supermarkt in Venls- sieu bij Lyon: 1,4 miljoen gul den. Zij overvielen het personeel van het bedrijf dat het geld naar een bank zou brengen. Een van de overvallers werd bij de schietpartij die ontstond in de borst gestroffen. Zijn maats zijn er met hem en de buit vandoor gegaan in een auto. dat het hoofdthema eigenlijk was een van het zoeken naar een vergelijk met de regering en de partij, 's lands bekend ste dichter en schrijver, de jood Antoni Slonimski die sinds enige tijd zijn werk weer mag publiceren, was een van de sprekers. Hij zei onder meer: „Ofschoon ik me niet kan ver enigen met alles wat er in Po len gebeurt moet ik toch zeggen dat het nieuwe leiderschap een klimaat van hoop heeft gescha pen dat betere perspectieven opent, ook voor de schrijvers".. Dat de invloed der liberale schrij vers groeit blijkt uit het feit dat er nu maar twee prominente communisten in het bestuur van hun bond zitten, vroeger waren dat er zes. Noodweer in Spanje MADRID (DPA) Het noordwes ten van Spanje is dit weekeinde getroffen door een orkaan met windsnelheden van meer dan 150 km/u. Duizenden bomen zijn ontworteld, vele huizen bescha digd. Zware regenval veroorzaakte in het hele land overstromingen. In de bergen van Spanje waren gisteren 450 plaatsen door sneeuw of water geïsoleerd. Ook het telefoonverkeer is ontwricht. Van de Canarische Eilanden wordt ook zware storm gemeld. De onwettige staking f)RIE vragen staan op de achtergrond van de wilde staking die, ondanks het verbod van de rechter, vorige week en misschien ook vandaag in metaalondernemingen geregeld werken onmogelijk maakte. Was het resultaat van de C.a.o.-onderhandelingen mede gelet op de nationale economie zo onrechtvaardig, dat de NW-bond naar het uiterste middel moest grijpen? Is het redelijk dat één bond een C.a.o. onaanvaardbaar blijft noemen, ais vijf andere bonden op grond van reële cijfers anders denken? Is het, gelet op deze twee feiten, onbegrijpelijk dat een rechter zich houdt aan het formeel in Nederland nog steeds geldende stakingsrecht, ook al weet hij dat een wetsontwerp met andere strekking bij het parlement aanhan gig ia T^EGENOVER het feit dat, wanneer dit intussen nog niet van kracht zijnde wetsontwerp wet geworden zou zijn, de werkgevers met min der kans een beroep op de rechter had kunnen doen, staat dat een groot deel van de publieke opinie de actie van de N.V.V.-bond, als men haar los weet te maken van politieke bijbedoelingen, onnodig of onredelijk vindt. In hoger beroep gegaan mag de N.V.V.-bond erop speculeren, dat een andere rechter het ingediende wetsontwerp meer gewicht zal toeken nen als bewijs van zich sinds 1960 in Nederland wijzigende rechts opvattingen inzake het geoorloofd zijn van stakingen. Maar even goed is mogelijk dat bij de verdere behandeling van het wetsontwerp over het stakingsrecht extra gelet gaat worden op de omstandigheden waaronder een staking uitgeroepen wordt en de relatie tussen het doel waarvoor gestaakt wordt en de ernst van het conflict dat ervoor getrotseerd wordt. p EBEURTENISSEN bij en rond het rechtsgeding over de staking hebben hier en daar weer twijfel gewekt of de heer Groenevelt en zijn N.V.V.-bond wel ongelijk hebben. Maar dan mag toch niet de andere vraag uit het oog verloren worden: of die bond zich vóór het rechtsgeding reëel en rechtvaardig gedroeg. Vluchtelingen van ijs opgepikt Vier vluchtelingen uit Oost-Duits- land zijn zondagochtend vroeg voor de kust van Stockholm door een Zweeds schip opgepikt. Ze waren met hun boot van kunststof in het ijs vastgeraakt. Een van hen verkeerde in een toestand van uitputting. Zij beschikten over slechts twee roeiriemen. Ze waren van plan geweest naar Kiel te roeien, maar door krachtige wind afge- AMSTERDAM Een nurkse Max Tailleuf heeft zaterdag in het Amsterdamse Krasnapolsky zonder grol of grap de elf Ne derlanders met 1000 gulden be loond, die gehoor hadden gege ven 'aan zijn oproep om een jaar lang het roken te staken. „Dat jaar ls omgevlogen", sprak hij bitter. „Het is een harde weg voor u ge weest, maar voor mij nog har der. Pk sta hier niet als een ge lukkig mens. Ik ben verschrik kelijk teleurgesteld. In alle pu blicaties die ik over u in handen heb gekregen, zegt u dat u het gedaan hebt om het geld, dat het ging om een weddenschap van 1000 gulden. Dat is fout. Ik heb niet om 1000 gulden met u gewed. Ik heb met u een wed denschap voor het leven afge sloten." Met enige tegenzin reikte hij ver volgens de prijzen beschik baar gesteld door de stichting „Beter met Max" uit aan de acht mannen en drie vrouwen. Het werd een soort bezwerings plechtigheid. Alle elf moesten ze heilig beloven nooit in hun leven meer een sigaret te zullen aan raken voordat ze de enveloppe in handen kregen. Dat deden ze uiteraard. Maar tijdens het glaasje sherry achteraf bleek dat er bij som migen veel twijfel heerste in het hart. Bij de heer Verbaan uit VlissLngen bij voorbeeld: „Mijn vrouw raakt verschrikkelijk ge frustreerd", klaagde hij. „Ze ziet mij mijn best doen om van de sigaret af te blijven, maar kan zelf met geen mogelijkheid stop pen." (Van een onzer verslaggevers) OMMEN-RAVENSTEIN De of ficieren van Justitie in Zwolle en Den Bosch konden vanmor gen nog met geen mogelijkheid zeggen naar welke richting het onderzoek rond de sabotage van de compressleslatlons in Vilste- ren en Revcnstein uitgaat. Dat er duidelijk sprake Is van sabo tage, waardoor zondagmorgen den. rond 4 uur een deel van Ove- De aanslag op het compresslesta- waardoor vele Brabanders op kilometers afstand uit hun slaap gewekt werden. Bij de eerste ontploffing vloog de filterinstal latie in brand, waarbij een gas vlam zeker 65 móter omhoog schoot. De tweede ontploffing veroorzaakte veel schade ann de buizen. De schade wordt hier geraamd op zeker 1 miljoen gul- VLAARDINCEN (ANP) De voorzever bekend oudste inwo ner van ons land, de heer Jo hannes van der Hoeven uit Ro zenburg, is gisteren in het Holy- ziekenhuis in Vlaardingen over leden. De heer Van der Hoeven was sedert een maand ziek. Hij zou in april 105 jaar zijn gewor- Ancona deels geëvacueerd ANCONA (AP) Ancona is thans bijna een spook stad na een weekend met bijna 200 aardbevingen en trillingen. Tot dusverre ls nog slechts één persoon om het leven gekomen. Twee mensen zijn met hartaanvallen in een zie kenhuis opgenomen. Gisteren zijn de 206 gestraf ten in de Santa Palazia- gevangenis naar e 'trs overgebracht. Ach: ge straften wisten daarbij te ontsnappen, naar gis teravond had de nolitie er De aardschokken begonnen vrijdag, muren scheur den, kroonlijsten kwamen naar beneden en in de stad met 100.000 inwoners aan de Adriatische Zee ontstond een paniek. SALISBURY Judith Todd, die voor onbepaalde tijd en zonder proces of beschuldiging in Rhodesië gevangen zit, is zaterdag uit protest tegen haar „illegale gevangenschap" In hongersta king gegaan. Deze 28-jarige tegenstandster van het Brits-Rhodesisch begin- se - - r d werd op 18 januari met haar vader, de vooi inall- ge Rhodesische premier Garfield Todd gearresteerd. In een brief aan de gevangenisdirecteur schrijft ze: „Triest genoeg is dit de enige weg die me nog open ligt om te kennen te ge ven, dat ik het illegale, racistische regime Smith niet erken en dat ik de racistische voorstellen verwerp. rijssel en Noord-Brabanders werden wakker geschut, is zon der meer duidelijk. In Vilsteren werden na de ontplof fing kleiner dan die in Ra venstein door de mijnoprul- mingsdienst nog niet ontplofte mechanismen gevonden. In Ra venstein ontdekte men bij het eerste onderzoek ontstekings middelen en restnnten van dra- Vilsteren, gemeente Om men, is volgens kolonel A. W. de Vrieze van de rijkspolitie te Zwolle, niet volledig uitgevoerd. De ontploffing bij dit station veroorzaakte een grote krater, zonder vee! schade aan te rich ten. In de omgeving werd we! een massa materiaal gevoDden, dat duidelijk op het beramen van een grote ontploffing wees. Dit blijkt te zijn mislukt. den. Direkt na deze ontpioffin- Het statj0n bij Ommen is het gen werden op beide stations, maar ook op die in Wieringer- meer en Oldehoorn in Friesland verscherpte bewakingen inge steld. D"e zullen voorlopig ge handhaafd bliiven. In Ravenstein deden zich kort na elkaar twee ontploffingen voor, KLM gaat vliegen op Melbourne SCHIPHOL (ANP) De KLM heeft 'andingsrechten vprkregen om de Australische stad Mel bourne in het routenet op te ne men. Tot dusverre vloog de KLM naar Australië uitsluitend op Sydney. Met inRang van 1 april zullen de lijnvluchten op Sydney daarom worden doorge trokken aar Melbourne. E j wordt tweeimaal per week in beide richtingen gevlogen. knooppunt voor gastransport naar West-Nederland en West- Duitsland en verder naar Zuid- Nederland (Ravenstein). België en Frankrilk. Vla Ravenstein, dat Zuid-Nederland verzorgt, wordt het gas getransporteerd naar België en Frankrijk. De vraag is daarom gisteren gere zen, of de sabotage al of niet epn Internationaal karakter kan hebben. De Nederlandse Gasunie en de rilksrpcherche is in dit stadium zeer karig met het geven van commentaren. Uit het verhoor van het oersoneel in Vflstc-en (dit station wordt altild al be waakt) is de politie nog niet verder kunren komen. De gaslevering in Nederland kan, aldus de woordvoerders van de Nederlandse Gasunie ongestoord doorgpan. Misschien zullen de zuid-Nederlanders het verzoek kriigen deze week zuinig te doen met het gasverbruik, om de herstelwerkzaamheden niet teveel tegen te houden. Ravenstein was gisteren geruime Uitgeverij McGraw-Hill: NEW YORK (AFP. Reutor AP) De Amerikaanse uitgeverij McGraw-Hill is er nog steeds van overtuigd, dat zij een au thentieke autobiografie van de excentrieke miljardair Howard Hughes heeft gekocht. Mocht dit toch niet het geval blijken te zlin, dan dekt de verzekering de schade. De uitgeverij heeft zich nl. voor en mlliocn dollar te gen deze mogelijkheid verze kerd. Intussen heeft McGraw-Hill de hulp Ingeroepen van een tweede grafologlsch instituut om de stukken en met name die welke door Hughes zelf zouden zijn ge tekend. te onderzoeken. Aan de Amerikaanse regering is uitlevering gevraagd van Edith Irving, de in Zwitserland gebo ren vrouw van de Amerikaanse schrllver Clifford Irving, zo is door het openhaar ministerie in Zurich meegedeeld. Al eerder zijn in deze Zwitserse stad ar restatiebevelen uitgevaardigd tegen Irving - die de schrllver zou zlin van een autobiografie van de multimlllonair Howard Hughes - en zlin vrouw. De Zwitserse oolitle heeft volgens hetronwhare berichten een der de bankrekening geblokkeerd waarop een deel van de 660.000 dollar die waren uitbetaald aan millardalr Howard R. Hughes waren geboekt. (ADVERTENTIE) tijd een soort rampgebied na de twee ontploffingen van zondag morgen vroeg tussen kwart voor en kwart over vier. De ge meente was kort daarop een verzamelplaats van overal van* daag opgeroepen brandweer korpsen en B.B.-diensten. Hoe wel in het stadje tal van ruiten gesprongen waren werd nie mand gewond.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5