PAUL SIMON: QS?9 SAPP0R072 Een song moet zijn plaats weten Hou het scherm in 't oog Graaf van Monte Cristo KRO-musical TERUGBLIK ?AGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 'aul Simon stond ineengedoken op de roltrap van vliegveld Orly. Een nietig figuurtje, bijna verborgen in een jekker met bontrand. Zijn bezorgd kijkend, lichtelijk kalend hoofd voorover gebogen. Hij zag er uit als een net gepro moveerde student op vakantie - sjofel, doch gereed om aan de dag te treden in middenstandse achtbaarheid. Hij wenste duidelijk niet te worden herkend op het vliegveld. Hij had zich geen zorgen hoeven te maken. Zonder dat men een tweede blik op hem wierp gleed hij door de douane: tenslotte zag hij er niet uit als iemand die be roemd is. >e popwereld tiert op buitengewo ne fenomenen en raadselachtig heden, maar Simon laat zelfs de pubiiciteitsmensen van zijn pla tenmaatschappij lichtelijk paf staan. Popsterren worden altijd geacht anders te zijn, zich niet te conformeren enzovoorts, maar Simon conformeert zich niet eens op de aanvaarde ma nier. Hij is een voormalig stu dent in de Engelse literatuur aan Queen's University, New York, die op rechten overging, ook dat liet varen en naar En geland overstak, alwaar hij be gon te spelen in folkclubs in Londen en Essex, lij deed het best, maakte een plaatje samen met Arthur Gar- funkel, een oude vriend met wie hij eens in New York had ge werkt. Toen ze op High School zaten noemden ze zich Tom and Jerry, maar ditmaal gebruikten ze hun eigen namen en ze zet ten één van Simons nummers op de plaat: „The Sounds Of Si lence". Het was één der eerste soft-rock nummers, voorzien van een intelligente tekst - over vervreemding en eenzaamheid, met regels als „silence like a cancer grows". Een instant sue- Wereldsucces Van toen af aan keken Simon and Garfunkel niet achterom. Ze waren niet bepaald produktief, maar iedere twee jaar brachten ze een album uit dat - letterlijk - wereldsucces had. Kiese har monieën en door folk beïnvloede melodiën vermengen zich met - teksten voor de nadenkende pop liefhebber: hoogst persoonlij ke werkjes over het stadsleven, en over verveling. Voor Book- ends", het album uit 1968, ruil den ze hun veelgeprezen (maar volgens Paul zwaar overge waardeerde) producer Bob Johnston in tegen een technicus, Roy Hales. De stereotechniek ontwikkelde zich in snel tempo en Hales goot het geluid van Si mon and Garfunkel in een sterk verfijnde studio-vorm, compleet met synthesizer effecten. In 1970 brachten ze „Bridge Over Troubled Water" uit, dat som mige critici teleurstelde omdat het iets commerciëler was. Dat album maakte popgeschiedenis: tot dusver zijn er over de gehe le wereld ruim 8 y2 miljoen exemplaren van verkocht, meer dan enige andere langspeler ooit heeft gepresteerd. Na bijna twee jaar op de markt te zijn geweest is het in Groot-Brittan- nië (en Nederland/België?) nog steeds een bestseller. Solo Nadat de plaat was uitgebracht gingen Simon en Garfunkel uit elkaar. Garfunkel wierp zich op films („Catch 22" en „Carnal Knowledge"). Simon deed een jaar lang niets en begon toen aan een solo-Ip te werken. Het kostte een jaar om de nummers te schrijven en op te nemen. De plaat heet eenvoudig „Paul Si mon" en verschijnt binnenkort op de Nederlandse/Belgische markt. Paul neemt er tegen woordig de tijd voor: alles wat hij doet moet precies goed zijn. Hij wilde niet praten op het vliegveld of even gauw-gauw in Londen, maar installeerde zich in een knus. exclusief hotel op de linkeroever van de Theems, waar hij een net iets grotere geestdrift kon tentoonspreiden. Hij houdt niet van interviews (afgezien van een paar met de pop-pers was dit zijn eerste vraaggesprek in twee jaar), is in zichzelf gekeerd en wil dat ook zo. Waarom? „Omdat ik geen symbool wil zijn. Het is erg gemakkelijk om een symbool te zijn, met een hoop roem en beruchtheid eraan vast. Ik wens niet bekend te zijn, behalve om mijn werk. Ze hebben er geen recht op om al lerlei zaken over me te weten, behalve mijn songs". Een zoem- TELEVISIE HEDEN NEDERLAND NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: De graaf van Monte Cristo 22.00 uur: Journaal 20.21 uur: Politiek op school 21.20 uur: Heinz Rilhmann in „Val niet professor" 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Spaanse les NEDERLAND II uur: Olympische Spelen uur: Toppop uur: Wie van de drie? uur: Journaal 1 uur: Analyse uur: Peyton Place uur: Muziek is troef l uur: Televizier-magazine MORGEN Paul Simon en Art Garfunkel bra- Baez - die staan bekend als ken alle records wat betreft de symbolen". Hij denkt er even platenverkoop. over na. „Neem een karbonade en vergroot hem honderd maal - toon in de kamer hindert hem dat 's 'e eten", en hij stapt op en neer om het Dus verbergt hij zich, pendelt hij te vinden. Alles moet precies heen en weer tussen New York goed zijn. „Kijk naar Dylan of en zijn buitenhuis in Pennsylva- Heinz Rilhmann als onderwijzer in de film „Val niet, professor" Sulten de routine was er dit weekeinde onmiskenbaar Sappo ro. We willen er niet veel ruim te aan wijden. Konstateren dat de Japanse t.v. o.m. door di- rekte herhalingen op verlang zaamd tempo goed werk doet. De kommentatorploeg in Japan en het thuisfront in Hilversum begeleiden de beelden uitermate bevredigend. Binnen de .routine viel bijvoor beeld de Mounties show van zaterdag. In zijn soort een erg goed programma, vonden we. Omdat de teksten van het lei dende tweetal over het geheel genomen haast voortreffelijk waren, óók in voortreffelijke heel korte onderdelen. Daarnaast was het 'bijwerk' erg plezierig, bovendien erg goed geïntegreerd in het totaal van het programma. Dat het thema van de show sportief thema i.v.m. de Olympische Spelen weldadig werd aangehouden vonden we een extra voordeel. Hulde voor de AVRO, die naar onze smaak geen hulde verdient voor Poets, eng programma waar een aantal mensen voor een erg eng blok werden ge steld. Wat uitgezonden werd was in overleg met de slachtof fers. De andere slachtoffers werden door Poets op onoirbare wijze gepest.... 'De kleine waarheid' was laatste lijk afgezakt tot een nauwelijks Interessant relaas van oninte ressante gebeurtenissen. De af levering van gisteren vonden we plezierig omdat er zoveel in ge beurde. We prezen ons gelukkig om het feit dat we Mens' boek niet gelezen hebben. De nieuwe verwikkelingen boden ons der halve een spanningselement dat de laatste afleveringen moeten oplossen. In de aflevering van gisteren kwam de periode '40 45' ons voor de geest. Onze eigen herin neringen nagaand werd die qua sfeer voortreffelijk verbeeld. De NOS serie 'De onvergetelij- ken' heeft als nadeel dat ze meestal heel oude mensen in de schijnwerpers plaatst die niet meer in staat zijn om eigen belangrijkheid aan te tonen. Die tragiek van de ouderdom deed zich gisteren allerminst voor bij jhr. Sandberg, de bij zijn leven al legendarische ex-directeur van 'He' Stedelijk' te Amster dam. Sandberg is nog enorm aktief en nog enorm vitaal. Paul Aletrino had voor dit programma voor treffelijk 'huiswerk' gedaan en dat leidde tot een heel merk waardig gesprek waarin Sand berg terecht, zij het wat kritiek loos, tot 'onsterfelijk' werd ge promoveerd. Een status die hem toekomt, al zal dat door niet weinigen worden betwist. vg. op tv en radio Dins'dag 8 februari: Televisie: 17.30—18.45 Ned. I: Reuzensla lom dames en kunstrijden paren (KUr). Radio: 00.00—07.00 Hilv. I: Nacht uitzending met muziek en rechtstreekse reportages vanuit Sapporo. Om het uur op de hal ve uren een uitzending van de Radionieuwsdienst.; 07.5008.10 Hilv. I: Olympisch Journaal; 13.50—14.00 Hilv. I: Reportages en beschouwingen. De KRO-tv start vanavond een nieuwe musical „De Graaf van Monte Cristo", gebaseerd op de gelijknamige, bekende roman van Alexandre Dumas, die van 1803 - 1870 in Frankrijk leefde. De roman van Alexandre Du mas werd door Nico van Aem- stel bewerkt tot een televisiemu sical In zeven delen, die weke lijks wordt uitgezonden. De mu ziek voor de meer dan zeventig liedjes werd geschreven door Jack Buiterman. De hoofdrol van „De Graaf van Monte Cristo" wordt gespeeld door Wim de Meyer. Verder werken aan deze tv-musical mee Ton Lensink, Paul Deen, Celia Nufaer, Ida Bons, Jacco van Renesse, René Frank en vele anderen. In de eerste aflevering maakt de kijker kennis met de held van het verhaal: stuurman Edmond Dantés, de man, die zich later zal aandienen als de Graaf van Monte Cristo om wraak te kun nen nemen op zijn vijanden, die hem uit de maatschappij heb ben weten weg te werken. De vijanden zijn de boekhouder Danglars, zijn concurrent in de liefde voor het meisje Merce des, Fernand, en de woekeraar Carerousse. Edmond heeft van zijn inmiddels gestorven kapi tein de opdracht gekregen een boodschap af te geven op het ei land Elba. Daar ontvangt hij een brief, bestemd voor de lei der van de Bonapartisten in Pa rijs. Die brief wordt hem nood lottig, als zijn vijanden hem aanklagen, dat hij met de aan hangers van Bonaparte heult. Het is officier van justitie De Villefort die hem in de gevange nis laat werpen, waar hij jaren Politiek op school In deze documentaire komt de groep van Kritische Leraren aan het woord, die sinds decem ber van het vorig jaar optreedt onder de naam Socialistisch On- derwijsfront. Deze groep is van mening dat de maatschappij waarin we leven, op opgeüjkheid berust en dat niet iedere Nederlander het on derwijs kan krijgen dat hij wil, omdat hij maatschappij-gebon den js. Daardoor ligt met name het hoger onderwijs niet binnen het bereik van bepaalde bevol kingsgroepen. De kritische lera ren willen deze onjuiste situatie veranderen door: politiek op school. Ned. II, 20.21 uur. Val niet professor In deze tragi-komedie, die in 1958 werd gemaakt onder regie van Axel von Ambessen, is Heinz Rilhmann een strenge dorpsle raar, die plotseling wordt over geplaatst naar een school in de stad. Daar komt hij met veel vallen en opstaan tot de ontdek king, dat de jeugd in de stad een heel andere instelling heeft dan hun leeftijdgenoten, die in een dorp wonen. Uiteindelijk weet de professor zich aan te passen en slaagt er tenslotte toch in het respect van zijn leerlingen te verwerven. Ned. I, 21.20 uur. Analyse Politiek commentator mr. G. B. J. Hilterman zal onder de titel De Amerikaanse tragedie: Vietnam voorlaatste akte, een analyse ge ven van de Amerikaanse inter- nia en laat hij de wereld alleen met zijn muziek kennismaken. Zelfs in zijn songs geeft hij niet graag veel weg. „Een song moet minzaam zijn, zoals een stuk van Pinter, en geleidelijk op je ingrijpen. The Beatles wa ren daar goed in. Wanneer je voor het eerst songs begint te schrijven observeer je iets en dan neem je het op. Als je ver der bent moet je je fantasie ont ginnen". Bij hem geen sponta ne, Dylaniaanse overloop *an krachtige gevoelens. Hij houdt zijn propperige handen op. „Mijn grootvader was kleerma ker in Wenen". Hij beschouwt zichzelf als een handwerksman die net zo lang van zijn songs afbikt tot ze klaar zijn. Het is precies het tegenovergestelde van Dylan die gaat zitten en een nummer over George Jack son neerschrijft. Politiek „Wat hij voelt heeft voor mij geen betekenis. Het is te open lijk politiek - het is te direct. Het is alsof je melodramatisch bent. Een documentaire zou me meer interesseren". Haastig legt hij uit dat hij niet tegen de door Dylan uitgedrukte gevoe lens is („Waar sta je politiek?" „Nou, ik sta aan de kant van de good guys"); hij vindt gewoon dat een song zijn plaats moet weten. Hij zou nooit een direct politiek nummer schrijven, zegt hij, en zelfs het vrij onpolitieke „Bridge Over Troubled Water" is hem al iets te direct. Waar houdt hij dan wel van? Zijn idealen lijken innemend ouder wets. „In een song probeer je iemand te ontroeren, probeer je ze te laten glimlachen of iets herinneren. Het beste is als je een melodie maakt die je wer kelijk mooi vindt en die de mensen lopen te neuriën. Dat is een stukje magie". Maar aan zijn nieuwe lp is niets ouderwets - en binnen korte tijd zullen een hoop mensen de nieu we nummers lopen neuriën. Ze zijn opgewekter dan zijn vroege werk. De nadruk ligt meer op de muziek dan op de woorden. Paul zegt nooit naar popmuziek te luisteren („behalve soms bij toeval op de autoradio"), maar toch slaagt hij er altijd in iets voor de massa uit te blijven. Op het ogenblik, zegt hij, luistert hij naar Latijnsamerikaanse muziek, Reggae, klassiek gitaar en gospelsongs. Veel van die in vloeden is dan ook op de nieuwe lp te horen. (Copyright The Guardian) NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 17 30 uur: Olympische Spelen 18.45 uur. Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: De jonkvrouw van Avignon 20.00 uur Journaal 20.21 uur: Pleas 2 Sir 20.50 uur: Eenmaal andermaal 21.50 uur: Hier en nu 22.30 uur: Tekst en uitleg NOS 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Voorlichtingsspot 22.48 uur Teleac NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: Volgende patiënt 19.30 uur: Tik Tak Tor 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mijn tante Victoria 21.00 uur: Op de bodem van de hemel (film) 22.30 uur: Achter het nieuws 23.10 uur: Journaal 23.15 uur: Den Haag vandaag 23.20 uur: Teleac kleur kleur RADIO HEDEN HILVERSUM I 18.00 (S) Hot Club 69. 18.19 Politieke PartijenUitzending van de Volks partij voor Vrijheid en Demokratie. NCRV: 18.30 Nieuws 1S.-11 Toelich ting bij het nieuws 18.47 Nationaal Jeugdkorps: Concoursmuzlek 19 72. WIJ hebber de i ;reld: auzlek. infora 19.40 Bljbelstudl NCRV: 20.00 Bij de tijd: dingen over Jeugdgedrag vroeger en nu. 20.20 (S) Oude wijn - muziek van grijze meesters, muzikaal 21.42 Society, hoe HILVERSUM II 18.00 Nieuws 18.11 Radiojournaal 18.25 .cv t.— - -jg| - - - :angso- Jazz gen 23.00 Nieuws AVRO: 23.10 Ra- "ojoumaal NOS: 23.20 Radiorama: De week-end JournalisUek 2 MORGEN ventie tot Nlxons laatste aaobie- Muziek is troef dingen. Ned. 20.21 uur. pim jacobs ontvangt vanavond aantal bekende Neder- Peyton Place Elliot Carson komt tot de ontdek king dat zijn zoon gekidnapt is. Hij verdenkt Jack Chandler. Ned. II 20.30 uur. landers. De Kegelkwis wordt gespeeld door de tweeling Piet (acteur) en Paul (televisie-re gisseur) Römer. Ned. II 21.20 De tweeling Paul Men betaalt niet graag meer voor draadomroep (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAGMen heeft er niet meer geld voor over om de draadomroep van de PTT, die In liquidatie is, een langer be staan te gunnen. Er wordt wel geageerd tegen de verdwijning, maar als het op betalen aan komt laat het overgrote deel van de abonnees afweten. Aldus lezen wij in het PTT-blad Aangetekend. Toen in 1964 het besluit viel de draadomroep op te heffen waren er 450.000 abon nees. Nu zijn het er nog 165.000. Telkens als een sector moet worden opgeheven rijzen er pro testen van mensen, die zeggen best wat meer te willen betalen. Zo ja, dan kan de PTT door vervanging van oude verster- ker-apparatuur een dergelijke lijn in stand houden. Naar de bereidheid meer te beta len heeft men in Delft een on derzoek ingesteld. Men zou voor instandhouding twee- of drie maal zoveel moeten betalen, tot een bedrag van 21 gulden per twee maanden. Uit de antwoor den blijkt echter, dat het verlies per gehandhaafde lijn dan vrij snel zou stijgen. Een argument tot behoud zou voorts zijn, dat over het alge meen minder drnagkrachtigen abonnee zijn en dat juist deze mensen door opheffing ernstig zouden worden gedupeerd. Bij hetzelfde onderzoek in Delft bleek het getal minder welva renden echter slechts vijf pet. te bedragen. Bij vele abonnees bleek de draad omroep de hele dag aan te staan. Zeer velen zijn echter ook in het bezit van een radio- muzikale omlijsting reportages -*7 Olympl— atig uit? de Olympische Winterspelen; regel- Nleuwsdlenst, KRO. 7.00 Nieuws 7.0 Het levende woord. 7.07 (S) Badinc klassieke muziek (gr.) 7.31 :elten 7.60 S Nieuws 7.41 Actualiteiten 7.60 Sappo ro '72 Olympisch Journaal. 8.10 (S) klassieke muziek (gr) 3.30 Nieuws 8.41 10.00 (S) Auba- gramma 11.55 Mededelingen 12.00 (S) Van twaall tot twee: gevarieerd programma (12.22 WIJ van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws 12.41—12.50 Actualiteiten; 13.00—13.05 Raden maar...; 13.50—14.00 Sapporo '72 reportages en beschouwingen over Olympische Winterspelen' (15.30—15.32 Nieuws) Overheidsvoor lichting: 17.00 De Creoolse bevol kingsgroep in Suriname. Spreker: R. W, Ramnthnlslnc. KRO: 17.10 Nieuws 17.32 (S) Actualiteiten. HILVERSUM n AVRO: 7.00 Nieuws 7.11 Ochtendgym nastiek 7.20 <S) Dag met oen plaat- Je (gr.l 8.00 Nieuws 8.11 Radiojour naal 8.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) (Om S.30S.33 De groente man) 8 50 Morgenwijding 9.00 (S) Klassieke muziek met commentaar 9.35 Waterstanden 9.40 (S) Klassieke grammofoon muziek 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: po pulair verzoekplatenprogramma. (11.00 Nieuws) 11.30 Rondom 12: (Om rsherlchlen) 12.20 Over heidsvoorlichting: Uitzending landbouw 12.40 Knlpperlt i beweeglijk programma' HILVERSUM III VARA 7.00 Nieuws 7.02 Dag dlnsdnt 8.00 Nieuws 8.02 Onderweg 9.04 Nieuws 9.03 Plaatjes voor de pej> (10.00 Nieuws) 11.00 Nieuws 11.01 Een opvallend vrolijke gevarieerd* - 13.00 Nieuw» visite (12.00 Niet 13.03 De Eddy Becker Shov Nieuws) 15.00 Nieuws 15.03 Drie- draal. 16.00 Nieuws 16.03—18.00 I"" (17.00 Nieuws).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2