Duitse atleten in indoor-interland veruit superieur Ontevreden Vultink wil het in Mol overdoen Roelants winnaar in Hannut TE GROTE TAFELTENNISZEGE Experimenten in interland vielen weg door ziektes HHIJC kampioen zaalhockeyers Belgische crosstitel weer voor Eric de Vlaeminck SPORTBIJLAGE 1 MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 A6 GRONINGEN De eerste officië le indoor-ïnterlandwedstrijd in de geschiedenis van de Neder landse atletiek is voor de natio nale top van de dames en de heren bepaald geen succes ge worden. In de Martinihal in Groningen kreeg Nederland van West-Duitsland een flink pak slaag: 74-148. De nederlaag kwam uiteraard niet onver wacht, West-Duitsland is im mers een van de sterkste atle- tieknaties ter wereld. Dat het verschil zo hoog uitviel, was voor een groot deel te wijten i het feit dat de Nederlandse top het KNAU-indoorbaan uitkwam. Vorig jaar, toen de atletiekunie de baan aanschafte, hadden de at leten al twee of drie wedstrijden achter de rug. Een vraag is ook of indoor-atletiek in een Olym pisch jaar zin heeft. Voor de meeste atleten prevaleert in zo'n belangrijk jaar het outdoorsei-- zoen en wordt de indoor-atletiek alleen maar gezien als een wel kome onderbreking van de win tert raining. Dat geldt in de eerste plaats voor de langere loopnummers. In de opbouw voor het zomerseizoen is de nationale top nog lang niet aan snelheidstraining toe en het gemis daarvan wreekt zich ui teraard. Een duidelijk voorbeeld daarvan is Egbert Nijstad. De Arnhemse politieman, die vorig jaar op de 3000 meter tijden rond de acht minuten maakte en het winterseizoen afsloot met een internationaal hoog gewaar deerd Nederlands record van 7 min. en 57,4 sec. kwam nu uit op 8.19.1. Nijstad heeft van het jaar 1971 waarschijnlijk veel ge leerd. Tot half juli verkeerde hij na een uitstekend winterseizoen in een voortreffelijke vorm maar toen de Europese kam pioenschappen in Helsinki na derden, daalde zijn prestatie peil. Het handjevol publiek in de Mar tinihal heeft op de 160 meter lange houten baan toch enkele voortreffelijke verrichtingen ge zien. In de eerste plaats de 5.20 meter die de pas 21-jarlge Hans JUrgen Ziegler bij het polstok- hoogspringen haalde. De jonge Westduitser, die ge traind wordt door K!au6 Leh- nertz, zorgde voor een histori sche gebeurtenis door de eerste atleet te worden, die in Neder land hoger dan vijf meter sprong. Zijn pogingen om het Westduitse indoorrecord op 5.25 te brengen, mislukten. Met Zie gler - wat een geweldige wed strijdmentaliteit - hebben de Duitsers voor München een at leet, die het de Amerikaanse en Tijdens de indoor-atletiekinterland tussen Nederland en West-Duitsland legde Christel Freese (76) op het onderdeel 400 meter dames beslag op de eerste plaats. Zij passeert haar landgenote Inge Böding, die op de tweede plaats zou eindigen. Trudy Ruth (426) en Marian Burg graaf (425) zijn kansloos. Euopese specialisten op dit nummer erg lastig kan maken. De Engelse Barbara Inkpen, in augustus bij de Europese kam pioenschappen in Helsinki twee de bij het hoogspringen, zorgde eveneens voor opzien. De „flop pende" Britse, die buiten mede dinging uitkwam in de dames wedstrijd, bracht het Engelse record van 1.75 m. op 1.80 m. De 1.83 meter, die zij daarna liet opleggen was haar nog te machtig. Een boeidend duel vormde ook de 1500 meter heren waarop Bram Wassenaar onvervaard het duel aanging met de wereldrecord houder (indoor) Harlad Nor- poth. De schrale Westduitser profiteerde - zoals gewoonlijk - van het tempowerk dat aanvan kelijk Roelof Veld en later Was senaar deed en spurtte op ruim 300 meter voor de finish langs Wassenaar. De Nederlander verzette zich hef tig maar kwam toch niet meer langs zijn concurrent. Norboth won in 3.45.2 Wassenaar finishte een halve seconde later en bleef daarmee 1.3 seconden boven zijn nationale record. Op het zelfde nummer bij de da mes zorgde Els Gommers voor een dubbele Nederlandse zege. De Limburgse ving kort voor de finish de aanval van Regine Schoch op, waardoor Joke van Gerwen-v.d. Stelt ongehinderd kon doorgaan en met 4.32.1 een Nederlands record vestigde. Els Gommers bleef slechts 0.2 secon den achter. Het was de enige Nederlandse overwinning bij de Ook bij de heren was er r een Nederlandse zege. Die kwam op naam van Sammy Monsels, een jongere broer Eddy. De Surinamer, die pas kort in Nederland verblijft, heeft het in zich om een groot sprinter te worden. Hij noteerde op de 60 meter 6.7 sec. een nieuw Nederlands jeugdrecord. Datzelfde deed Elna Schalk bij het kogelstoten. De Sliedrechtse stootte met de 4 kilogram we gende kogel 14.47 meter en kwam daarmee bijna een halve meter verder dan haar eigen jeugdrecord. Wilma van Gool-v.d. Berg zal dit jaar wel weer een voorname rol gaan spelen op de sprint. De sinds haar huwelijk in Rotter dam wonende recordhoudster op de 100 en 200 meter, moest op de 60 meter weliswaar de eer laten aan Egret Richter, die met 7.3 sec. het Duitse record evenaarde. Wilma kreeg dezelf de tijd - maar belangrijker was dat zij haar ernstige blessure en de teleurstellingen die deze brachten volledig heeft over- Van voortreffelijk gehalte was ook de 8.1 sec. welke Margit Bach (WDld) op de 60 meter hor den liet afdrukken. De Westduit se bleef daarmee slechts 0.1 sec. achter van het wereldre cord, dat op naam van de in Groningen ontbrekende Heide Rosendahl staat. Bijzonder teleurstellend verliepen de afsluitende estafettes over 4x1 ronde. Zowel de dames als herenploeg werden gediskwalifi ceerd wegens het overschrijden van de wisselronde en dat kostte in totaal acht punten. Het was een anti-climax na het hartver- warmde gedurfde lopen dat Jan Reijnders kort daarvoor op de 800 meter heren had laten zien. De Limburger snelde in hoog tempo aan de kop van het veld over de baan maar moest in de laatste ronde buigen voor de Duitse combinatie Wellmann- Kemper. Frans-Jozef Kemper op wie de Duitsers hun hoop voor de Olympische Spelen 800 meter hebben gesteld, liet de zege aan zijn 19-jarige landgenoot: 1.49.2 tegen 1.49.5. Reijnders benader de zijn Nederlandse record met 1.51.2 tot op 0.4 seconden. Hans Vultink prolongeerde in Utrecht zijn nationale titel. Hij toch zelf naar de Europese kampioenschappen in Mol te gaan. echter zo ontevreden over zijn gemiddelde dat hij het besluit r de drie Britse lopers Ian Ste wart, Trevor Wright en Mike Tagg. die in deze volgorde t de,, derde en vierde werden. De 35-jarige Roelants liep de 9000 meter in 25 minuten. De uitslag is: 1. Roelants (Belg) 25.00: 2. Stewart (Schot) 25.16; 3. Wright (Eng) 25.27; 4. Tagg (Eng) - 25.32; 5. Goris (Belg) 25.35: 6. Puttemans (Belg) 25.39 HANNUT Gaston Roelants (België) heeft zondag de inter nationale cross van Hannut, een van de bekendste Belgische veldlopen, op zijn naam ge bracht. De kleine Belg bleek te sterk voor ARNHEM Ter afsluiting van het zaalhockeyseizoen is in de Rijnhal in Arnhem gespeeld om het zaalhockey-kampioenschap van Nederland. Aan dit kam pioenschap namen alleen de districtskampioenen deel. De uitslag is: 1. HHIJC 8 punten; 2. HTCC 8 punten (een keer verloren van HHIJC); 3. Groningen 4 punten. Dames: 1. Amsterdam 10 punten; 2. Den Bosch 8 punten: 3. Gooische 6 punten. GASTON ROELANTS BRUSSEL Het Belgische kampioenschap veldrijden is zondag bij de beroeps- renners gewonnen door we reldkampioen Eric de Vlae minck. Hij reed de ruim 23 kilometer in 1 uur, 17 mi nuten en 15 seconden. Op de tweede plaats, met 49 seconden achterstand, ein digde Albert van Domme. Baele eindigde op 2.18 als derde. Bij de amateurs won Robert Vermeire, die vorig jaar ook reeds de regenboogtrui had veroverd. Hij legde het parcours van 21 kilometer af in 1 uur en 1 minuut. Geirland werd tweede met 27 seconden achterstand en de Deckere bezette de der de plaats op 37 seconden achter de L Rozenburg Honderd dagen voor het begin van de Europese tafeltenniskampioen schappen in Rotterdam heeft het Neder lands team kunnen waarnemen hoe de dwangneurose van de kleine landen op anderen uitwerkt. De als extra oefening ingelaste interland in de Rozenburgse sporthal tegen Luxemburg was daartoe een uitstekende aangelegenheid. Het Groothertogdom heeft de laat ste twee jaar onder leiding van Ostravicky (thans coach van het Tsjechische team) en momen teel van de mid-Europees kampioen Vlado Miko op tech nisch gebied een zekere vooruit gang geboekt maar dat kwam niet tot uitdrukking in de uitslag 5-0 voor de Nederlandse heren en 5-3 voor de dames. De Lu xemburgers kampten met het zelfde minderwaardigheidscom plex, waarmee Nederland zo lang behept is geweest en dat onze vertegenwoordigers nu van zich af proberen te schudden. Een poging, waarin zij aardig slagen aangezien hun toppositie in de tweede divisie van het Eu ropese tafeltennis. Het niet de bedoeling van coach Tigerman het verschil bij de heren zo te benadrukken. Maar door ziektes (stijve hals van Nico van Slobbe en peesont steking van Hans Lingen) werd het Nederlands team (met Carel Deken, Bert van der Helm en Frans Schoofs) sterker en het Luxemburgse team (dat de nummers een en drie miste) zwakker. Pas toen het 5-0 en de wedstrijd officieel ten einde was, kon veteraan Fernand Boden de ongeconcentreerde Carel Deken een punt afhandig maken. Bij de dames was het verschil veel Ijleiner. Luxemburg stelde het team op dat vierde is ge worden bij de Europese jeugd kampioenschappen. Nederland was verzwakt door het niet uit komen van Aukje Coltof. De achtkampwinnares stelde de bond er woensdagavond van op de hoogte dat zij in verhand met een polsblessure zaterdag niet zou kunnen spelen. Wel zondag in de competitie. Deze houding wordt haar door het NTTB-bestuur kwalijk genomen, temeer daar zij zich niet onder behandeling heeft gesteld van het medisch centrum op Papen dal, waarmee de bond afspra ken heeft lopen. Aukje Colthof werd vervangen door Ellen v. d. Helm-Kort, die voor een nuttige inbreng zorgde met een overwinning op Jany Dom, van wie zowel Veronique van der Laan als Sonja Heltzel verloren. Vooral laatstgenoemde startte zwak, maar hetzelfde zich door bij de stand 4-3 voor het beslissende punt te zorgen in het duel tegen de Luxem burgse kampioene Bertie Krier. De Nederlandse tafeltennisbond heeft twaalf van de zestien Ne derlandse deelnemers bij de in- divuele wedstrijden van het Eu ropees kampioenschap in Rot terdam in principe aangewezen. Het zijn de heren Bert van der Helm. Bert Schoofs, Frans Schoofs, Carel Deken, Nico van Slobbe en Hans Lingen en de (ADVERTENTIE) delta lloyd een begrip in sport verzekeringsgroep av. en jp verzekeringen Dusan Tigerman wilde enkele nieuwe spelers testen. Maar daarvan kwam niets terecht, omdat ze ziek waren. dames Veronique van der Laan, Ellen van der Helm, Sonja Helt zel, Annemieke van Moorst, Aukje Colthof en Juul Nitisusan- ta. Er blijven nog vier plaatsen in het heren-toernooi te verdelen. Uit bovengenoemde spelers en speelsters zullen tevens de lan- demloegen worden gekozen. Deze zullen bestaan uit vijf he ren en drie dames. Onmiddellijk na de Nederlandse kampioen schappen van 2 en 3 maart in Utrecht hoopt men de volledige Nederlandse afvaardiging voor de Europese kampioenschappen rond te hebben. UTRECHT Met de laatste carambole in het nationa le kampioenschap bandstoten in Utrecht, waarin Hans Vultink zijn titel prolongeerde, stond het besluit van de Groenlo-er vast: „Ik zal toch zelf meedoen in het Europees kampioenschap van 16 tot en met 19 maart in het Belgische Mol." Er was op slag een eind gekomen aan de aspiraties van de overige deel nemers in Utrecht, van wie de jonge Willie Steures het reisje naar Mol had mogen maken als Vultink niet op zijn eerder genomen besluit om niet naar België te gaan, was teruggekomen. Vultink wil in de Europese titelstrijd met tegenstanders als Emile Wafflard, Ludo Dielis, Johan Scherz en Roland Du- fetelle laten zien, dat hij aanmerkelijk beter kan dan de voor zijn doen matige 6.76, waarmee hij het Utrechtse toernooi afsloot. Juist gezien de vooruitgang, die hij in de beide voorgaan de toernooien (gemiddelden van 8.53 en 8.66) had geboekt was het resultaat van dit kampioenschap zo teleurstel lend en vandaar zijn besluit om toch zelf naar Mol te gaan. Dat Vultink, opnieuw kam pioen werd, baarde geen op zien. Beter dan wat ook- de monstreren de eindcijfers zijn suprematie: Vultink bleef ongeslagen, speelde in 20 beurten de kortste partij van het toernooi scoorde met 81 veruit de hoogste serie en bleef ook met een gemiddel de van 6.76, hoe tegenvallend ook, onbereikbaar voor de anderen. Toch ligt de jeugd al op de loer om de 34-jarige Vultink van de troon te stoten. Het grootste gevaar dreigde voor Vultink niet van de kant van Jean Bessems, maar van de Nijmeegse computerspecia list Willie Steures, die giste ren zijn 22ste verjaardag vierde met een prachtige tweede plaats. Steures, een neef van Tini Wijnen, is soms nog wat te wild en mist uiteraard wedstrijdrou tine. Die omstandigheid was er de oorzaak van, dat Hans Vul tink zaterdagavond in de ont moeting tegen Steures op het nippertje overeind kon blij ven. Lang zag het er toen naar uit, dat de titelverdedi ger zijn eerste nederlaag zou gaan leiden, waarmee ook de spanning in het toernooi, die praktisch verdwenen was door nederlagen van Steures tegen Bessems en Bessems tegen Teegelaar, terugge keerd zou zijn. Routine Debutant Steures, nadrukkelijk geïnspireerd door oom Tini, speelde in deze partij als een routinier. Met series van 14, 35. 13. 26, 13, 12 en 14 zette hij Vultink in 13 beurten op een grote achterstand: 150- 116. Had Steures meer routi ne gehad dan had hij de winst niet meer uit handen mogen geven. Nu echter bracht het idee van Vultink te gaan winnen hem tegen het eind zo van zijn stuk. dat de zege hem toch nog ontglipte. Daarvoor was wat geluk aan de zijde van Vultink nodig, die de beslis sende serie van 44 bouwde op een klots bij het vierde punt. Dat Steures een „gro te" kan worden bleek ten slotte in zijn laatste partij tegen Teegelaar, waarin de Nijmegenaar in 14 beurten 160 caramboles bijeen had. De opgebouwde voorsprong kwam in de uitslag niet meer tot uitdrukking. Op nieuw had Steures moeite om te finishen: hij won met 185-200 in 26 beurten. Dat hem met een eindgemiddelde van 6.19 het ereklasserschap in deze spelsoort de toela tingsgrens is 4.50 toekomt is duidelijk. Minder overtuigend trad Piet Dekker toe tot de hoogste re gionen. Dank zij een verlies- partij in 21 beurten tegen de Kleine eindigde Dekker met 4,72 en kan nu ook de fel begeerde badge gaan dra gen. Het degradatiespook, dat de eerste dagen in het toernooi had rondgewaard, kon ten slotte geen slachtoffers vin den. De Kleine werkte zich op tot 5.76 Sundquest tot 4.50 en ook Ligthart bleef met 4.30 nog ruim boven de mini mumgrens van 4 rond. Do uitslagen zijn «vijfde ronde) Sundquest 200. 41. .15. 4.87. De Kleine 195. 41. 22. 4.75. Dekker 200. 40. 26 5.- Ligthart 118 40. 13. 2.95. Teegelaar 9S. 2S. 15. 3.60 Vultink 200. 28. 6. 7.14 Bessems 200, 31, 50, 6.45. Steures 120, 31. 50. 6.45 Zesde ronde: Ligthart112, 26. 23, 4.30. De Kleine 200, 26, 59. 7.69. Sundquest 200. 6, 35. 5.55 Dekker 125. 36, 13 3.47. Teegelaar: 170, 41. 17. 4.14 Bessems 200. 41. 21, 4.87. Steures 1S7. 20. 35 9.35 Vultink 200. 20. 44. 10.00. Zevende ronde: Ligthart 169. 35. 31. 4.82. Sundquest 200. 35. 40. 5.71. De Kleine 200. 21. 38. 9.53 Dekker 129. 21. 24. 6.14 Bessems 82, 30. 14. 2.73 Vultink 200. 30, 27 6.66 Teegelaar 1S5. 26. 2S, 7.11 Steures (Nijmegen) 4. Henk de Kleine pnt. :.9hs 5.76 5. Bert Teegelaar (Mlerto Hout) 6 (Schiedam 6 7 Plet Dekker tDodewaard) 4 pnt 31 hs. 4.73. 8. Jaap Ligthart (Alkmaar) 0 pnt

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14