Olympische recordtijd Schenk op 1500 m liet zilver en brons over MYSTERIE VAN DE WAS ONDER SKI S FAVORIETE - Machtigste in heirschare van schaatsers JAPANNERS SPRONGEN NAAR ALLE MEDAILLES Koelakova het goud SPORTBIJLAGE 1 MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 A3 SAPPORO Het Ideine Nederlandse legioen bij de Olympische Win terspelen heeft voor de tweede maal de trom kunnen roeren. We derom voor Ard Schenk, de schier onoverwinnelijke, de machtigste in de heirschare van schaatsenrijders. j Hij overdonderde op de 1500 m de concurrentie en - voorzover zij daarvoor begrip hadden - de tienduizenden Japanners op de tribunes met de Olympische re cordtijd van 2 min. 2.96 sec. (Ned. 2.03.40 Verkerk. Grenoble 1968). Roar Groenvold en Goe- ran Claeson, die twee ritten te voren elkaar hadden opgejaagd naar de op dat moment beste tijden (2.04.26 en 2.05.89) wer den erdoor verpletterd. Niemand kon geacht worden Schenk de maarschalkstaf nog te ontnemen. Ze konden zich ten I hoogste richten op het zilver of brons. Alle pogingen hiertoe faalden. Kees Verkerk was een van de meest teleurstellenden. Op de schaatsmijt had hij in 1964 in Innsbruck zilver en in 1968 te Grenoble goud gewon nen. In Sapporo eindigde hij met 2.07.43 op de achtste plaats, achter Jan Bols, die voor de zware taak stond de strijd te moeten openen. Zijn tijd van 2.6.58 hoe verdienstelijk ook on der de druk als eerste te moe ten starten, bleek tenslotte slechts goed voor een vijfde plaats. Geen roem Jan Bols en Kees Verkerk, bij de prognoses weliswaar niet direct in een adem met Ard Schenk genoemd, waren er nog maar niet in geslaagd roem te oog sten. „Wat is er met de andere jongens aan de hand", werd Ard Schenk na de 1500 meter gevraagd. „Quite well", was zijn laconieke antwoord. „Voor Bols was het moeilijk. Omdat hij in het eerste paar een tijd moest zetten en dan is die 2.06.58 helemaal niet slecht. Hij is toch maar weinig van een bronzen medaille af gebleven. Ik denk dat Kees Verkerk zich zal doen gelden op de 10.000 me ter. Hij start hierop in de eerste groep. Ik heb nu al tweemaal op de 1500 en 5000 meter - de eerste keus gehad en die heb ik nu aan de anderen gelaten". Weinig contact Overogens was Verkerk zo gedesil lusioneerd na zijn 1500 meter, dat hij zijn plaats graag afstond aan Jan Bols. „Ik vind die tijd van Kees nog niet zo slecht", aldus coach Leen Pfrommer, „Maar dat hij teleurgesteld Op de baan rivalen, op het erepodium (en daarnaast) dikke vrienden, goud, Roar Groenvold voor de tweede keer zilver. was, kan ik wel gegrijpen, voor al wanneer je op deze afstand tweemaal achtereen zulke suc- cesse hebt behaald als hij: zil ver en goud. Ik vind niet dat hij is afgedaan, wel enigszins te gengevallen". Over de voorbereidingen van Ver kerk, die erg in zichzelf is ge- Roar Groenvold, keerd, is in Sapporo nogal veel gesproken. Pfrommer hierover: „Iedereen heeft het recht zich voor te bereiden op de manier die hij wil. De voorbereiding van Verkerk is zowel technisch als fysisch goed geweest". tweede maal in de schaduw van Schenk de zilveren medaille in ontvangst mocht nemen, beaam de het nogmaals: „Schenk is te sterk. Tegen hem kan ik op dit moment niet op. Het is inmid dels tot in alle hoeken van de schaatswereld doorgedrongen: Ard Schenk is dit seizoen een Alles o.k. „Dit zijn ook de afstanden, die ik het liefste rijdt", gaf Ard te kennen, toen hij na zijn over winning de internationale pers in voortreffelijk Engels te woord stond, geen vraag ontwij kend. „Was u niet aangeslagen door die val op de 500 meter"?, werd ge vraagd. „Nadat de 500 m was afgelopen, heb ik drie kwartier getraind. Een toen was alles weer o.k.", luidde het antwoord. Hieruit blijkt het ijzersterke mo reel. waarover de Olympische kampioen beschikt. Toen Groen void en Claeson, beiden kans hebbers voor een plaats op het erepodium, elkaar in een recht streeks duel opjoegen naar tij den die het niveau hadden om te worden veredeld, was Schenk er geenszins door uit het lood geslagen. Hij ging in beraad met Pfrommer en spoedig was de strategie bepaald: weg op een schema van 2.04.9 Ofschoon hij minder snel vertrok dan Groen vold (26.7 tegen 26,1 op de eerste 200 meter) had Schenk na de eerste volle ronde al aanzienlijk terrein gewonnen. Het verschil bedroeg na 600 meter nog slechts tweetiende seconde. Met zijn Imponerende rijstijl en onder de hysterische aanmoedi gingen van de Japanse toeschou wers die echter niet de kampioen- In-spé golden maar de kleine Ja panner Maeda zat Schenk reeds na 1100 meter op winst: 1.29.9 tegen 1.30.8 voor de Noren, in een machtige eindsprint breidde hij deze nog uit tot 1.3 seconde. SAPPORO. De Oostenrijkse dele gatie in Sapporo kan de nederlaag van Annemarie Proell op de afda ling van het Alpi neskiën tegen de Zwitserse teenager Marie-Thérèse Na- dig maar niet ver werken. Daarvan dreigt Karl Kahr, voormalig coach van het Oostenrijkse team en nu verzorger van de Britse skiploeg, de dupe te worden. Want wat is er ge beurd? Vlak voor de start vroeg Annemarie Proell aan Kahr of hij haar ski's in de was wilde zetten, zeer be langrijk want een juis te dosering van de goede soort was kan soms heel wat in snel heid schelen. „Ik zat een beetje met dat verzoek in mijn maag," verklaarde Kahr later, „maar wat kon ik doen? Annema rie smeekte om hulp en ik heb niet gewei gerd." Kahr voegde er aan toe dat hij ook de ski's van Brigitte Totschnigg en andere leden van het Oosten rijkse team had inge smeerd met was. Oostenrijkse officials willen de nederlaag van Annemarie Proell nu schuiven op de mo gelijkheid dat er mis schien een verkeerd soort was zou zijn ge bruikt. Maar Kahr zweert dat hij de goe de was gebruikte. „Het is belachelijk om de schuld van een ne derlaag met slechts een paar hondersten van een seconde ver schil aan de was te ge- Kahr was van mening dat de Oostenrijkse ploeg tot dan toe in Sapporo een volkomen ongeschikte was had gebruikt. In een offi ciële non-stop-training was Annemarie Proell elfs toen ze op de schouders van dolgelukkige Zwitsers ging, viel de mond van Marie-Thérèse Na- dig nog open van verbazing. Ze had de afdeling gewonnen en met trots zwaaide ze het dundoek van haar land in de vrieslucht. slechts als tiende geëindigd, zelfs nog achter enige Britse da mes, die zij gemiddeld vier seconden achter zich moet laten. De zeventienjarige Zwit serse, nog wel gestart als dertiende, was za terdag dus de grote verrassing in de afda ling. Het kleine school meisje uit Fluns, be zorgde Zwitserland de eerste gouden medaille op de elfde Winterspe len. „Het was mijn eigen schuld, ik heb twee of drie foutjes gemaakt," gaf zij volmondig toe, „en in dit soort wed strijden is dat beslis- SAPPORO. Voor de eerste maal in de historie van de Olympisdhe Winterspelen heeft Japan op een onderdeel de strijd kunnen beheersen. De Japanse vertegenwoordi gers bleken voor 30.000 toe schouwers op de 70-meter schans over zoveel kwaliteit te beschikken dat zij de eer ste drie plaatsen opeisten. Primus inter paris was de 28- jarige favoriet Yukio Kasaya prachtige sprongen 84 79 waarderingscijfer kreeg van 244,2 punten. Akitsugu Konno haalde 82,5 meter en 79 me ter, hetgeen goed voor 234,8 punten en Seiji Aochi verwe zenlijkte 229,5 punten (83,5 en 77,5 meter). De Japanse triomf had nog groter kun nen zijn. Maar Takashi Fuji- sawa, die na de eerste sprong nog op de vierde plaats in het klassement stond, faalde in zijn tweede sprong volledig en viel terug naar de 23e positie. Hiervan profiteerde de beste Euro peaan Ingolf Mork (Noorwe gen), die met twee sprongen van 78 meter vier punten minder kreeg dan Aochi. Diep ontroerd werd Kasaya na afloop op de schouders van honderden supporters rond gedragen. Hij kon niet veel meer mompelen dan: „Het is fantastisch Ik kan geen woorden vinden om uitdruk king te geven aan mijn ge luk." De verslagen Europese elite droop ontgoocheld af. De 20-jarige Amerikaanse skiër Eric Poulsen is zater dag door een val uitgescha keld voor de afdaling, die vandaag werd gehouden. Poulsen, die onlangs zesde werd bij de afdaling vnn de Hahnenkamm in Kltzbllhel, brak bij de training zijn rechterpols en liep een spier blessure aan zijn rechter been op. De Russin Galina Koelakova veroverde goud op het zware tien kilometer cross country SAPPORO Verrassend was de zege van de 29-iari- ge Russische lerares Gali na Koelakova op het num mer tien kilometer cross country voor dames giste ren niet. Men wist dat alle vertegenwoor digsters uit Rusland in feite een kans hadden op de gouden me daille. Wel onverwacht groot viel het verschil uit met de als tweede eindigende wereldkam pioene Alevtina Oloenina (Rus- 34.17.82 tegen 34.54.11. De eindvolgorde stond al halver wege vast. Zeer teleurgesteld waren de Finnen over de „scha mele" derde positie van Marjat- ta Kajosmaa (34 56 45) „Dit was de laatste gelegenheid voor ons land in Sapporo een gouden medaille te kunnen winnen", meende de Finse deelneemster somber. Voor Johnny Hoeglin was er geen medaille op de 1500 meter, hoe wel hij er alles voor gaf. Zoveel zelfs, dat hij na de finish uit geput onderuit ging. De Poolse goalie Kosyl strekt zijn linkerbeen uit en kan de puck na het schot van de Tsjech Pospisil (7) wegwerken. Dit schol 1 wel maar hij moest de schijf toch veertien keer uit zijn kooi halen. Zijn eigen ploeg scoorde slechts eenmaal. Trixi Schuba kan de Olympi sche kunstrljtitel slechts ont gaan als er .afschuwelijke dingen" gebeuren. Een tele foontje naar huls om de ro yale voorsprong na de ver plichte figuren te melden en er even uitgebreid over te babbelen. Dit is Annemarie Proell. de tot Ieders verrassing verslagen Oosten rijkse afdelingsspecialiste. Er is een was-affalre ontstaan na die hard aangekomen nederlaag tegen de Zwitserse teenager Nadlg. 1 Diana de Leeuw staat na de verplichte figuren op de zeker niet onverdienstelijke vijftiende plaats. Op de foto traint zij vooi KUr.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11