Investeringen Heilige Stoel in Italië BELASTINGREE TEGEN PREMIER CHABAN-DEEMAS Paus: Navo moet rechten mens beschermen Boekensteun KORTE METTEN Twee konings kinderen en twee bomen JUNIORENHOEK EEN IERSE LEGENDE ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 6 In een toespraak tot leerlingen van een defensie-college van de Navo In Rome, heeft paus Paulus de Atlantische verdragsorga nisatie beschreven als een solidariteit onder landen om de vre de te handhaven en de beschaving te beschermen. De paus beloofde zijn steun bij het helpen een wereld te bouwen waar waardigheid het werkelijke lot van ieder mens, en de vrede het becit van een ieder zal zijn De paus noemde de NAVO een organisatie, die voor een groot deel berust op militaire kracht die door de realiteit is opge legd. Zij zou gebruikt moeten worden om de rechten van de mens te respecteren en het uitbreken van nieuwe conflicten te voorkomen. „De christelijke traditie", zo zei hij, „verwerpt het streven naar macht en wil niet dat de mens tot een voorwerp wordt ge maakt dat men voor materialistische doeleinden misbruikt". Dr. J. Sperna Weiland, hoogle raar aan de universiteit van Amsterdam heeft met zijn boek „Oriëntatie" zeer velen aan zich verplicht, getuige ook het feit, dat daarvan nu al een vijfde druk is ver schenen. In dit werk be schrijft hij nieuwe wegen in de theologie en in dat weg wijs maken blijkt hij een uit muntende gids te zijn, die niet alleen via zijn beschrij ving van de ontwikkelingen in de nieuwe theologie "de be langstellende lezer infor meert, maar bovendien in een literatuuropgave naar andere informatie verwijst voor degene, die zich verder in de verschillende en veler lei stromingen wil verdiepen. Er is echter niet alleen sprake van stromingen, maar ook van stroomversnelling in de theologie heden ten dage. Nauwelijks is die vijfde druk van „Oriëntatie" verschenen of prof. Sperna Weiland moet al komen met een „Voorgezette Oriëntatie", waarin hij de ontwikkelingen van de laatste jaren onder loep neemt, in het bijzonder de „politieke theologie", waarvan de trendt, naar zijn mening belangrijker is dan alle andere ontwikkelingen, die wij de theologie kun nen opmerken. e waardering, die uit het suc ces van het eerste boek blijkt, mag ook gelden voor het tweede. Beide boeken zijn uitgegeven bij „Het We reldvenster" te Baarn. De prijs is respectievelijk 12.50 en f 10.50. Verdeeldheid onder opvolgers Luther King De opvolgers van Martin Lu ther King zijn enige tijd ge leden na drie jaar spannin gen uit elkaar gegaan. De breuk tussen de twee voor naamste volgelingen van King, dominee Raiph Aber- nathy en dominee Jesse Jackson werd definitief toen Jackson zijn ontslag uit het bestuur van „operatief Breadbasket" bekend maak te. Volgens het blad „Internatio nale katholieke informatie", was het vooral ds. Jackson die verantwoordelijk was voor de campagne die door de zwarten werd georgani- serd onder het motto „Ope ratie Breadbasket". een campagne die erin bestond blanke handelaars te boycot ten, teneinde de zwarte ge meenschap vooruit te helpen. Nu Jackson uit de „Operatie" gestapt is heeft hij direct een nieuwe bevrijdingsbewe ging voor de zwarten opge richt onder de naam Push (People united to save hu manity). Het voltallige perso neel is Jackson gevolgd. Ralph Abernathy, tweespalt De bijna twee jaar geleden aan gekondigde fusie tussen de katholieke, protestantse en algemene bureaus voor de geestelijke volksgezondheid, alsook met de oude F reder a- tie, zal rond 1 maart van dit jaar formeel bevestigd wor den. Op 1 juli van dit jaar zal de praktische samenwer king een feit zijn. De afzon derlijke bureau zullen dan opgegaan zijn in de nationale organisatie Nationaal Cen trum voor de Geestelijke Volksgezondheid. Alle betrokkenen in de nieuwe 'Geestelijke volksgezondheid' definitief samen organisatie, die de laatste ja ren voortdurend met elkaar in contact hebben gestaan, zijn tot de conclusie geko men dat het in deze tijd zin voller is om op te gaan in één landelijke organisatie. De deconfessionalisering wordt gezien als een eigen tijds antwoord op maat schappelijke ontwikkelin gen. Om overigens het ele ment van de levensovertui ging zijn plaats te geven in de nieuwe werkmethode, zal er binnen het Nationaal Cen trum een vaste adviescom missie komen voor geestelij ke gezondheid en levensbe schouwing. Buiten het cen trum zal door de verschillen de participanten in het Na tionaal Centrum een beraad worden gevormd, dat vanuit de levensovertuiging de gees telijke gezondsheidszorg zal gaan begeleiden. Zuster Elizabeth MacAlister (midden) en father Neil McLaughlin (tweede van links), twee van de zeven verdachten in de „Berrigan-affaire", betreden het gebouw van de rechtbank in Harrisburg. Zij zijn onder meer vergezeld van de katholieke hulpbisschop van Detroit, mgr. W. Schoenherr (links). De Italiaanse minister van Financiën, Preti, heeft verklaard dat het Vaticaan tussen 1962 en 1969 jaarlijks gemiddeld 25 miljoen gullen heeft verdiend aan aandelen, die het op de Italiaanse beurs heeft. In dit cijfer zijn niet begrepen rente op obligaties en winsten uit ander locale bronnen. De cijfers over de afgelopen drie jaar worden nog nagegaan. Preti voegde er aan toe dat een ieder die dat wil, het aandelenkapitaal •van de Heilige Stoel over de genoemde jaren kan berekenen „wanneer men overweegt, da: de winsten overeenkwamen met drieëneenhalf vier procent per jaar. De marktwaarde van de aandelen van de Heilige stoel is in ieder geval nooit meer geweest dan 66 miljoen pond" (ongeveer 550 miljoen gulden). Dit is een sdhatting die de pers een paar jaar gele den maakte. In 1968 besloot het christen-democratische kabi net om iedere vroegere beslissing die het Va ticaan een vrijdom van dividend belasting gaf, te herroepen. Het Vaticaan protesteerde, maar stemde er uiteindelijk in toe om de be lasting te betalen, alsmede achterstallige ter mijnbetalingen vanaf 1963; Sinds 196S heeft de Heilige 9toel het merendeel van zijn obligaties in Italië verkocht. Naar verluidt heeft men de opbrengst geïnvesteerd in zaken die niet on derworpen zijn aan belasting. Dit wordt een van de redenen genoemd voor de meerwaard- se trent pp de beurs. De aartsbisschop van Mar seille, mgr Roger Etchega- ray mankt zich ernstig zor gen over de concentratie van de pers, die zich ook in Frankrijk voor doet. „Wie is er niet bang voor de pers vrijheid en het recht op in formatie in het 1 ader v n de De van andere te stellen en te vergelijken", aldus de bis schop. Rome ver1 inden Griekse leer'-en de leiders vrn beide grocpe Ingan officieel voor een vriendschappelijk tref fen bijeengokerren. De 'regering van Oeganda wil de rest van het bedrag, dat gereserveerd was naar aanleiding van het bezoek van de paus aan het land, beschikbaar stellen aan de katholieke en anglikaanse kerk, a'sook aan de groe e katholieke kerk wil het ge' onder meer gebruiken om een gedenkle' en op te rich ten op de plaats waar de i Af i so J Hes ters tot bisschop heeft ge- »ud. DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD In Ierland wordt op het ogenblik bitter gevochten. Ieren bestrij den Ieren: mensen uit één land zijn elkanders vijanden gewor den. En toch hoopt iedereen dat de vrede er weer mag terugke renzoals eens eeuwen en eeuwen geleden ook gebeurd is. In die oude tijd woonden in Ier land twee heersers, de koning van Leinster en de koning van Ulster. Zij waren om een oude twist zo boos op elkaar dat ook de onderdanen van de een die van de ander begonnen te ha ten. Eens wandelde Oscar, de zoon van de koning van Ulster, met zijn leermeester door de bossen rondom het paleis. Bij een prachtige taxisboom stond de prins stil en vroeg: „Meester, u hebt mij altijd verteld dat er een bijzondere geschiedenis aan deze boom is verbonden, maar dat ik te jong was om die te ho ren. Ben ik nu nog niet oud ge noeg daarvoor?" De meester antwoordde: „Het is een treurige geschiedenis, maar je bent er nu oud genoeg voor. Luister maar. Er was eens een jonge ridder uit Ulster die naar zijn bruid in Leinster trok Maar toen hij hier op deze plek aankwam, werd hij dodelijk ziek, voelde dat hij zou sterven en wilde op diezelfde plaats be graven worden. Dat gebeurde dan ook, maar op zijn graf schoot een taxisboompje op. Nu is het deze grote, oude boom ge worden maar je ziet dat het blad zo jong is alsof de boom pas werd geplaatst". De jonge prins keek peinzend naar de boom en had medelijden met de ridder. Maar de leermeester ging verder: „De bruid in Lein ster wachtte op haar bruidegom en zij wandelde juist in de boomgaard, toen een boodschap per haar het treurige nieuws van zijn dood kwam vertellen. De arme bruid stierf van ver driet en werd in de boomgaard begraven op de plaats waar zij het vreselijk bericht had ge hoord. Op haar graf schoot een appelboompje omhoog dat nu een oude boom moet zijn gewor den. Sindsdien hebben alle wij zen en waarzeggers gezegd dat die twee bomen nog eens het geluk van Ierland zouden zijn". De jonge prins kon de nacht daar op niet slapen, zoveel dacht hij aan de ridder en zijn bruid, aan de taxis- en de appelboom. Hij stond op en liep naar het bos om onder de taxisboom te gaan liggen. Daar sliep hij in en hoorde in zijn droom hoe de bladeren ritselden: de. Eens zal een ander naar Leinster om er zijn bruid te vinden. Kijk bi) het zilveren licht van de Naar het meer. In het spiegelend Vandaag, op de eerste zaterdag van een nieuwe maand, voor het eerst de Juniorhoek. De krant is er voor vader en moeder, voor grote broer en zus maar ook voor jullie, de nog niet zo grote lezers die best een eigen hoekje wil len hebben. Dat was er al, met een verhaal. Maar zoals jullie groter worden, wordt ook de Juniorhoek, voor de kleinere lezers, groter. Elke week voortaan een verhaal, een puzzle, een getekend grapje, iets om zelf te maken, een tovertruc, kortom allerlei dingen die je zeker prettig zult vinden. Bijna op de grens van Ameri ka en Canada ligt de Niagara- waterval. Wie daar in de buurt met vakantie is moet erheen. Zoiets kun je niet overslaan. Het water stort van negentig meter hoog naar beneden, komt uit het oostelijke deel van het Eriemeer en stroomt uit de Nia- garawaterval in het lager gele gen Ontariomeer. Kilometers ver is het gebulder van het neerstortende water te horen en dat is dikwijls niet zo prettig voor mensen die in hotels in de omgeving verblijven. Als ze ten minste niet zo vast slapen dat ze zelfs een wekker naast hun oor niet horen. Maar voor de mensen die bij de waterval wo nen, is het juist andersom. Ze zijn zo gewend aan het gedon der en gebulder dat ze niet kun nen slapen als het ergens dood stil is. van wie ik het portret op het water heb gezien". Toen sprak de leermeester drie geheimzinnige waarschuwingen uit: „Je moet de hele weg te voet afleggen zoals de ridder zou hebben gedaan. Je moet ge noeg proviand meenemen voor de lange tocht, maar als ie mand je om voedsel vraagt, moet je het geven, ook al heb je zelf honger en al zou het 't laat ste zijn wat je hebt. En kijk nooit om. wat er ook achter je rug gezegd wordt of gebeurt, maar loop gestaag verder". De,jonge prins vertrok. Na lange uren gelopen te hebben, hoorde hij de liefelijkste muziek achter zich en hoe graag hij ook wilde omkijken om te zien waar die muziek vandaan kwam: hij liep nog vlugger door zonder om te zien. Toen fluisterde de wind: Geen zoete muziek bracht je tot staan Je zult naar geluk en vrede gaan. Toen de nacht daalde, vond de prins beschutting in een rots holte. Maar nauwelijks was hij de volgende morgen weer op pad gegaan of hij hoorde stampen en briesen achter zich alsof hij werd nagezeten door woedende stieren. Van schrik had hij bijna omge keken, maar gelukkig herinner de hij zich de woorden van zijn leermeester en verhaastte zijn stap, recht voor zich uitkijkend De wind fluisterde: leis van de koning van Leinster. Hier maakte hij halt om zijn laatste rantsoen te eten en uit gerust voor de koning te ver schijnen. Maar op dat ogenblik kwam een oude vrouw voorbij en zij smeekte hem om wat voedsel. Hoe hongerig Oscar ook was, hij gaf haar alles wat hij nog overhad. Rondkijkend zag hij verderop een boomgaard en in de hoop daar wat vruch ten te vinden, liep hij erheen. Gouden zonnestralen schenen door de bladeren en maakten lichte plekken op beschaduwd gras. Hier zou het nog beter uit rusten zijn, dacht de prins. Maar vlug hield hij zijn stap in want daar kwam een meisje van de andere kant aangewan deld. Zij knipperde met haar ogen tegen het zonlicht, ging zit ten onder een oude appelboom met jong blad en viel in slaap. In haar droom hoorde zij de bladeren ritselen: In deze grond is de bruid gelegd die de prins van Ulster beminde. Een ander uit Ulster is nu hier om jou als bruid te vinden. Het meisje werd wakker en zag de knappe prins. Hij keek haar aan. herkende het gezicht dat op het meer bij maneschijn had gespiegeld en wist dat zij Niav was, prinses van Leinster. Na tuurlijk trouwden de twee ko ningskinderen met elkaar, ook al maakte dat hun vaders, de twee vijandige koningen, woe dend. Maar prins Oscar moest later zijn vaders plaats op de trcon innemen. Wat kon de oude koning anders doen dan zeggen: „Kom dan maar met je vrouw terug naar Ulster, je zult nog veel moeten leren voor je wijs genoeg bent om te regeren". En wat kon de vader van prinses Niav anders doen dan tegen zijn dochter zeggen: „Ik zal je gauw komen bezoeken in je nieuwe le ven in het rijk van Ulster. Want je moeder is nu al ontroostbaar bij de gedachte je nooit meer terug te zien". Door de liefde van hun kinderen sloten de koningen van Ulster en Leinster vrede... en vrede ningen meer in Ierland. Maar toch vechten de mensen tegen elkaar. Er moesten maar weer een Oscar en een taxisboom, een Niav en een appelboom zijn... misschien kwam dan al les gauw goed. doen: een bladwijzer, die je in een boek legt op de plaats waar je bent gebleven. Je neemt een stuk karton van twintig centimeter, tekent de fi guur erop na en dan kleur je al les keurig netjes. Jullie hebt er nog niets mee te maken maar dat komt misschien nog wel en dan weet je in elk geval hoe je in een stad je auto kwijt kunt raken. Deze meneer heeft een plekje ontdekt maar hoe komt hij er? Help hem eens zoeken. Glijdt het portret van Niax, prin ses En bruid van de vrede voor later. Geen angst en schrik bracht je tot Oscar werd dadelijk hierna wak- - ker en haastte zich naar het meer waar hij bij het licht van de maan het gezicht van een lieve prinses op het water lag, als in een spiegel. Toen kwam de zon op en weg was dit vluch tige schilderij. Maar de prins ging naar zijn leermeester en zei: ,,Ik trek naar Leinster om er Niav te vinden, de prinses Gelufe en vrede komen aan. De dag werd warm en terwijl de prins voortliep, leek er wel een vuur achter hem te branden. Maar hij keek niet om en de wind fluisterde: Geen zonnebrand brengt je tot Geluk en vrede breken aan. Tenslotte kwam hij voor het pa- (Van i correspondent L. Kleijn) o President Pompidou: hooghartige ontkenning PARIJS Hervorming van het belastingstelsel in Frankrijk Is een oude zaak. Veel Is er onder de vierde en vijfde republiek niet aan gedaan. Maar plotseling Is de zaak aan het rollen gebracht door een campagne van het spotweekblad „Le Canard Enchainé" tegen eerste minister Chaban-Delmas. Al eerder had genoemd weekblad een campagne gevoerd tegen de president van de republiek, Pom- didou, die ervan beschuldigd werd, dat hij geld zou hebben aangenomen van bepaalde grond- speculanten. Niet voor zichzelf, maar voor de verkiezingskas van de gaullistische partij. Een hooghartige ont kenning, van Pompidou tijdens een persconferen tie was voldoende om het weekblad het zwijgen op te leggen. Men hoorde er verder niets van. Iedereen nam aan dat Pompidou schone handen had. Mear daarna kwam de actie van hetzelfde week blad tegen Chaban-Delmas. De sfeer in Frank rijk leende er zich voor. Want behalve de finan ciële schandalen met bouwmaatschappijen, was nog een ander schandaal aan het licht gekomen, namelijk dat van een hoge inspecteur van de be lastingen in het deftige 16e arrondissement van Parijs die met zijn broer als consulent zo knoei de, dat bekende lieden in genoemd arrondisse ment weinig of geen belasting betaalden, of schoon zij geld genoeg verdienden. Het weekblad had b'iilcbaor goede vrienden zitten op het depar tement van financiën en die zorgden er voor dat brieven en belastingformulieren van Chaban- L' i as a's fotokopie in handen kwamen v n de cp meer.de de Canard Enchain' te f en dat de eerste minister veel te •ig te' g had betaald. Vanzelfsprekend kwam Chaban-Delmas met een en gedekt door ee rvu'lerde ver- het ministerie v r.nci'i'n kon hij i d-.t van ontduikirg de b- stingen geen sprake was. Hij had, zoals zoveel anderen, gepro- f ee d -ï de „avoir fiscal". Deze twee woorden verdienen toelichting. Het gewone publiek brengt zijn spaarduiten naar de postspaarbank of belegt het in solide obligaties van spoor, gas of elektri citeit. Het koopt maar weinig aandelen op de beurs, want daar heeft het geen verstand van. Derhalve is het gevolg dat op de beurs te weinig aandelen. Insgelijks heeft eerste minister Chaban- culiere industrie te weinig wordt geïnvesteerd. Om die investeringen aan te moedigen is de „avoir fiscal" uitgevonden. Wie van aandelen di vidend krijgt behoeft maar van de helft belasting te betalen. De andere helft is vrijgesteld. Wie dus over te veel kapitaal beschikt, belegt dat in aandelen. Insgelijks heeft eerste minister Chaban Delmas dat gedaan. Derhalve valt hem in theo rie niets te verwijten. Maar het zal al te mooi zijn wanneer de oppositie tegen het gaullisme deze vrijstelling van divi dend niet had aangegrepen om tegen de regering een grootscheepse campagne te beginnen, want men moet niet vergeten dat volgend jaar in Frankrijk algemene verkiezingen worden gehou den. De communisten zijn met deze campagne begonnen en publiceren wat hun kamerleden en senatoren aan belasting betalen. Andere leden van de volksvertegenwoordiging en ook de minis ters vanzelfsprekend, zijn uitgenodigd dit voor beeld te volgen. De socialisten en de oppositie katholieken hebben zich bij deze campagne aan gesloten en verlangen van de regering dat de „avoir fiscal" zal worden afgeschaft. Daar is weinig kans op, want dat stuit af op hardnekkig verzet van de minister van Financiën. I sen heeft de campagne tegen de eerste minis- ;edit directe resu'Tnt gehad, dat volgens pei lingen van de publieke opinie zijn populariteit s af: e end is en in de laatste twee maanden met niet minder dan vijftien punten is achteruit- P en a.beider is moeilijk aan het ver sta.- d e b ergen, dat hij van zijn maandloon van 1-5Jü franc belasting moet betalen en dat een eerste minister in de loop van drie jaar zo goed als niets heeft betaald.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6