Werkgroep Zwart-Wit '70 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT „Kompositie", gemaakt door G. M. A. „Humor", portret van Jan C. Stijnman HILLEGOM De rotoclubs die tot nu toe 'n gehele pagina in onze krant hebben benut hadden steeds met hun toto hoogstandjes een doel voor ogen; het sluimerende pu bliek wakker schudden voor de hobby fotografie en het aantrekken van zoveel moge lijk sympathisanten. Deze week een fotowerkgroep die dat niet in de eerste plaats voor ogen heeft. De werk groep Zwart-Wit '70 uit Hille- gom streeft een heel ander doel na. Zij willen door mid del van de fotografie de dis cussie over de problemen van deze tijd openstellen. De zeven leden tellende werk groep vindt zijn oorsprong in de fotoclub van de Bloembol lenstreek. Een eigen leven ging de werkgroep echter leiden toen het zich niet meer kon verenigen met de klassistische werkwijze van hun moedervereniging. Jan C. Stijnman. de gebroeders Peter en Ed Slijkerman en Gerard v.d. Reep sloegen in januari '70 bewust de weg in naar een eigen bestaan. Een bestaan waarin het gespro ken woord wellicht nog meer de aandacht krijgt dan de fo tografie zelf. De werkgroep hanteert geen vaste werkwij ze. Van te voren worden nooit de bijeenkomstavonden vastgesteld. Jan C. Stijnman. in het dage lijks leven banketbakker, zegt daarover: „We komen bii elkaar als daar behoefte aan is. Als een van de leden vindt dat we naar aanleiding van een bepaald werkstuk bij elkaar moeten komen dan gebeurt dat ook. De foto's directe aanleiding tot deze bijeenkomsten worden dan kritisch bekeken. De ze ven man sterke werkgroep neemt beslist geen blad voor de mond als het om de beoordeling van de werkstuk ken gaat. „We zeggen elkaar keihard de waarheid" aldus Stijnman. Het uiteindelijke resultaat van zo'n avond is dan dat de discussie over een bepaald probleem de le den het gevoel geeft inder daad ook creatief bezig te zijn geweest. Iets wat ze van een normale fotoclub niet kunnen zeggen omdat deze. aldus is hun mening, slechts bezighouden met reproduk- tie en registratie van objec ten. „Wij proberen zoveel mogelijk subjectieve fotogra fie te bedrijven" aldus Stijn man. De zeven leden hebben zich wel als doel gesteld dat een regelmatige productie onontbeerlijk is. Als dan ook iemand van mening is dat hij niet voldoende werk meer kan leveren dan stapt deze uil zichzelf uit de werkgroep. Veel mutaties vinden er ech ter bij Zwart-Wit '70 niet plaats. Gebeurt dat wel dan staat de groep weer open voor een nieuwe kracht zij het dat het aantal leden niet al te hoog oploopt want daar streeft de werkgroep beslist niet naar. „We willen niet groot zijn. Dat komt de discussie niet ten goede. Bovendien heeft een kleine groep als voordeel dat je erg mobiel bent" al dus de Hillegommers. Zwart-Wit '70 dat het foto grafisch materiaal als uit drukkingmiddel gebruikt, laat medio maart zien wat het tot nu toe zo al heeft ge presteerd. De expositie zal worden gehouden in het „Klokgeveltje in Hillegom". Milieuvan Ed. Slijkerman Fotoclubs meten eikaars krachten Een aantal wefen achtereen binden fotoclubs uit ons ver- schijningsgebied de strijd met elkaar aan om de beste inzending van fotowerkstuk ken. Zes foto's in totaal, die elk een apart onderwerp trachten uit te beelden, is de opdracht. Voor deze kracht meting van de fotoclubs stel de de directie van ons blad negentien geldprijzen be schikbaar: drie per onder deel en een prijs voor de club, welke op de jury (o.o. Zilveren-Camerawinnaar Si mon E. Smit en de bekende Leidse fotograaf Joop Piëte) de beste totaalindruk maakt. Per rubriek worden drie geldprijzen beschikbaar ge steld: ƒ50, 25 en ƒ10. De beste vereniging ontvangt bovendien een geldprijs van ƒ100. „Portret", een al eerder geëxposeerde foto van Dlck Haster „Stilleven", een foto van Hans van der Reep

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5