- Gemeenten onderzoeken relaties tot burgerij Jaap de Jongh moet toch uit zijn huis MARKTEN 'Onbekende wereld': klinkend kolderstiik Axis beste groep op Kaagconcours Dak is er al af Busdienst naar Patrimoniunipark weer ter discussie Schoolbrand gaat Leiderdorp erg veel geld kosten )72 ZAIHRUAÜ D htbKUAKi 1972 LhlDbE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Een aantal gemeen ten in Zuid-Holland waaron der Leiden gaat een onder zoek instellen naar de relaties tussen „bestuur en bestuurden". De deelnemende gemeenten zijn behalve Leiden Den Haag, Zoetermeer, Voorburg en Gou da. Enkele andere gemeenten (Utrecht en Leidschendam) be raden zich nog over hun deelna me. Het onderzoek wordt voor - de helft gefinancierd door de deelnemende gemeente. De an dere helft neemt het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk voor haar re- Het Bureau Voorlichting van de gemeente Leiden heeft zich als één van de veie voorlichtingsbu reaus in Nederland, voortdurend bezig gehouden met het verster ken van het contact tussen ge meentebestuur en bevolking. Hoe goed ook tevoren de metho den en technieken daarvoor doordaoht werden, het was nooit zeker of die middelen wel effect zouden hebben. Dat bleek de al gemene ervaring van de Lan delijke Vereniging van Voorlich ters. In haar kring werd het al lang als een gemis gevoeld, dat er op dit gebied nooit een we- tenschappelijk gefundeerd on derzoek was uitgevoerd dat de basis voor een meer doelgericht voorlichtingsbeleid zou kunnen Ook in de Kring van Voorlichters in het westen des lands werd dat gemis in toenemende mate gevoeld naar gelang de open heid en openbaarheid van het bestuur toenamen. Bij het stijgen van het welzijn in de stedelijke agglomeraties, blijken de burgers in toenemen de mate het slachtoffer te wor den van vervreemding: tegen over zijn buren maar ook tegen over de gemeentelijke- en hoge re overheid. Men roept om voorlichting. communicatie, openbaarheid en inspraak. De gemeentebesturen investeren jaarlijks aanzienlijke bedragen om aan die behoefte tegemoet te komen. Ze houden voorlichtings bijeenkomsten, hearings, in spraakprocedures etc. en nog is te weinig bekend over aard, kracht en richting van de wer kelijk bij de bevolking bestaan de behoefte. Om daar enig in zicht in te krijgen, heeft het bu reau Veldkamp n.v. te Den Haag een onderzoekmodel ver vaardigd, dat ook zicht moet ge ven op de bij de bestuurders le vende behoefte op dit gebied. Het onderzoek wordt op drie ni veaus ingesteld: bij de burgerij, bij „officiële" organen als wijk raden en opbouworganen zowel als bij niet-officiele zoals aktie- comité's en schoolbesturen en ten slotte in beleids-bepalende en beleids-uitvoerende kringen van de gemeentelijke overheid. Het onderzoek wordt in twee fa sen uitgevoerd: eerst worden vraaggesprekken gevoerd met 250 vertegenwoordigers van ge noemde groepen teneinde de uit eenlopende gezichtspunten te re gistreren. Daaruit resulteert een vragenlijst die in de tweede fase kan dienen, wanneer 600 vraaggesprekken in de gemeen ten Den Haag en Leiden en 300 in de andere deelnemende ge meenten die gezichtspunten na der moeten uitdiepen. Het ligt in de bedoeling, de twee de fase zodanig op te zetten, dat per gemeente gegevens beschik baar komen zoals bijv. de be hoefte aan voorlichting per wijk of bevolkingsgroep. Die gege vens kunnen nuttig zijn voor het wijk-opbouwwerk. En het was om die reden, dat het ministerie van CRM het onderzoek voor de helft wilde subsidiëren. Het hele onderzoek zal langer dan een een jaar duren. KATWIJK GROENTEN Waspwn p lc.^t: A extra 7.2:-8.2:. A 1 6.10-, 7.80. A H 3.70—3.80. B extra 8.60- 1 9 00, B I 6.608.60. B II 2.00-6.00. C I 4.30470. 1.50j.öi. Bixvkp in j p. kfcst 180—4.7.1. U'.c-n p. kist 160- 1.40. Kncisekterie 08. EoemJta 1 34—02. Andijvie 1,28. Aamner »a.v i 366.000 les. NOORDWIJK In Lido had gis teravond de première plaats van „De Onbekende Wereld". Deze dolle klucht van Kok fen Blaaser wordt ten tonele ge voerd op een viertal propagan- da-feestavonden van de Noord- wijkse Reddingsbrigade. In financieel opzicht was het gou den jubileumjaar van de briga de een slecht jaar geweest, deelde de heer De Jong in zijn openingsrede mede. De zo broodnodige landrover, die 20.000,- had gekost, bleek een blok aan het been van de NRB te zijn geworden, want zij stond voor de schier hulpeloze taak het tekort van 8500,- op het voer tuig weg te werken. „Wij gaan gewoon door", aldus de voorzit ter hopelijk biedt iemand ons de reddende hand en anders verko pen wij de landrover maar ^De onbekende Wereld" is een klinkend kolderstuk, spelend ten huize van de industrieel Emiel Deventer. Persoonsverwisselin- gen en intriges leiden tot dolko mische verwikkelingen, die de zaal een en andermaal lach- stuipen bezorgden. Regisseur Jan Koemans heeft eer van zijn werk gehad. Een extra- compliment verdient André Drost, die de rol van René (Henk Koemans) overnam en binnen een week in de huid van Lenny's vriend kroop. Om de spanning er voor de vol gende avonden (zaterdag 5, vrijdag 11, en maandag 14 fe bruari) in te houden, volstaan wij met het vermelden van de medewerkers: Emiel Deventer (Rinus Peen) zijn vrouw Ann (Stera van Hal), hun dochter Lenny (Nelly Hooymans) haar vriend René (André Drost), mevr. Van Meertenaren (Jo Koe mans), IJsbrand, de aangenomen zoon (Hans Bal), haar secreta ris Couthee (Aad Caspers), de burgemeester (Martin Tette- roo), zijn dochter Susie (Ineke Hooymans), Bas de behanger. (Jac. v.d. Est) en de dienst bode Stien (Ineke Kortekaas). De fraaie decors waren van Henk Koemans. De feestavond werd besloten met een brigade-bal. ALPHEN A.D. RIJN Alphens enig echte, luidruchtige, gulhartige, wijd en zijd befaamde en hooggeroemde carnavalisten, de Cascar- vieten, hebben zich gisteravond weer van hun beste kant laten zien. De Raad van Elf ging met honderden zakken kostelijk fruit de zie ken, bejaarden en kinderen langs. Op de foto Prins Cascar de Acht ste met zijn gevolg in Rijnoord", waar de doorgeluchte vorst zich met veel zieken even onderhield. Ook het verplegend personeel deelde mee in de vitaminerijke gaven. Eveneenswerd een bezoek gebracht aan het herv. bejaardentehuis aan de Julianastraat, maar hier kwamen gezelschap en fruit niet verder dan de voordeur. Alleen het fruit bleek weihom. Geen beste beurt helaas van de directeur. Maar ja, alles moet groeien. Bij de bejaardentehuizen St. Jozef en en Rijnzate was de dankbaarheid stukken groter. Hier kwam de Boerenhofkapel de stemming verhogen. Ook de kindertehuizen in Zwammerdam werden niet vergeten. ROELOFARENDSVEEN Het echtpaar J. van Hameren-Turk viert zijn gouden huwelijksfeest in het onlangs officieel geopende bejaar dencentrum Arendshorst. De bruidegom heeft veertig jaar .getuind" in de Woubrugse Plaspolder. Hij thans 76 en zijn bruid, mevr. Chr. Turk (77) kregen 12 kinderen (van wie er nog 8 in leven zijn) en 17 kleinkinderen. Op 17 februari is het van 3 tot 4 uur feliciteren in De Vier Heemskinderen. BOSKOOP Tijdens de jaarlijkse uitvoering van harmonie Excelsior in Florida werden drie jubilarissen gehuldigd. Wim Schouten was 50 jaar Excelsior trouw gebleven (17 jaar als voorzitter). A. Hooge- veen blaast al 40 jaar zijn partijlje mee en Ade Jong was 25 jaar lid. Voorzitter Pellekooren had geschenken voor hun. T. Goudriaan nam afscheid wegens vertrek naar elders, en kreeg een presentje. Dirigent W. Schoon werd geëerd als een lastige maar ook zeer kun dige leider van Excelsior. Voorlopig hoeft hij. gezien het geschenk, geen dorst meer te hebben. De dames van de gehuldigde heren werden in de bloemen gezet. Het concert slaagde uitstekend, even als het bal na. verzorgd door de Vrolijke Vrijbuiters. WARMOND Kaagconcours, Meerrust. Tweede aflevering. Een tweede ronde, die aanmer kelijk beter was dan de eerste. Niet zozeer omdat alle optre dende „sterren in hope", nou zo geweldig waren, maar omdat alle niet zo goede dingen, goed gemaakt werden door een uit vijf man bestaande formatie uit Leiden: Axis. Axis, het vroegere Axis Purple, heeft zijn sporen eigenlijk al verdiend. Begeleidingsgroep van Monica Verschoor en onder con tract bij Holland Management. De groep bestaat uit Erwin van Prehn, solo-gitaar. Cees Berg man. zanger, Ben Wempe, orga nist, Geert-Jan Hessing. drums, en Aart Mol bas-gitaar. Vooral Geert-Jan liet vrijdag avond een verbazend knap stuk werk zien. Dat was ook de me ning van de jury, die voor deze keer aangevuld was met Hans van Hemert, (Schrijver van de songs van Mouth en MacNeal). Anderen die tijdens dit Kaagcon cours te horen waren: Jock De- genaar uit Dubbeldam, The Ols Singers, een groep die in de Fred Haché-show niet zou mis staan en Mieke Faas. Mieke deed pogingen om het repertoire van Corrie en de Rekels ie zin gen. Een van de eerste dingen die ze moet leren is de tekst uit haar hoofd te kennen. Achttiende lustrum Leids Studenten Toneel LEIDEN Het achttiende lu strum van het Leids Studenten Toneel was gisteravond aanlei ding voor de vereniging in het Rijnlands Lyceum een gala-uit voering te geven van Friedrich Dtirrenmatt's spel „De Me teoor". De negentigste verjaardag van de toneelvereniging werd na afloop van de voorstelling verder ge vierd met een gala-bal in de So ciëteit Minerva. Hedenavond geeft LST een tweede voorstelling van het stuk - op nieuw onder regie van Paul Gerritse - nu in de toneelzaal van Minerva". HAZERSWOUDE De heer J. („Jaap") de Jongh uit de Ha- zerswoudse Dorpsstraat 10 staat maandag op straat, wanneer de situatie, zoals die er bij het ter perse gaan van dit nummer uit ziet, niet verandert. De man, die in zijn omgeving bekend staat als een postduivenliefheb- ber bij uitstek, heeft in ge noemd pand sedert zo'n jaar of acht een onderkomen. De man, een „seizoenwerkloze", vindt deze huisvesting overigens in een reeds lèng geleden door de gemeenteraad van Hazerswoude onbewoonbaar verklaarde wo ning. De ontruimingstermijn is reeds geruime tijd verleden tijd. Maar nu gaan de slopershamers dan tóch Dorpsstraat 10 met de grond gelijk maken.... En voor -Jaap Is er nog geen heenkomen naar elders voorhanden.... blgens de heer Jac. J. van Nie- rop, het ex-gemeenteraadslid van de KVP, dat zegt met het lot van De Jong te zijn begaan, zou tot nu toe éénmaal officieel aan De Jong een andere woning (aan het Westeinde) zijn aange boden. „Het leek op het oog een achteruitgang, dus het ging niet door." Volgens dezelfde heer Van Nierop verlangt De Jongh „een droog, net huis, een wo ning die een beetje goed in de verf zit". Dat hééft er een keer ingezeten, maar... de eigenaar va - dat huis wilde De Jongh niet als bewoner. Dat besluit zou overigens mede op sociale gr nden zijn genomen. De heer Van Nierop sprong al eens eerder in de bres voor De Jongh, die geruime tijd bij hem in de kwekerij werkzaam was. Hij zond een brief aan burge meester en wethouders, die ove rigens terecht kwam bij de ad- toewijzing. „Een tiestoornis", aldus de heer Van Nierop, „die gevolgen heeft ge had, want er waren toen moge lijkheden naar mijn mening, om het geval op te lossen." Bouw- en woningtoezicht van Ha zerswoude vond de situatie waarin Dorpsstraat 10 verkeer de. levensgevaarlijk voor ver keer zowel als inwonenden. Woensdag werd dan ook al be gonnen met de sloop van het huis. het gevaarlijkste gedeelte althans. Het slopen bleef name lijk beperkt tot de top van de voorgevel, want burgemeester J. ten Heuvelhof gaf op woens dagavond opdracht hiermee te stoppen. De heer De Jongh kreeg voorlopig uitstel tot aan staande maandag. Donderdagavond zijn de meubels van de zolder door De Jongh en enkele anderen verhuisd. Het lo kaal van de op 1 januari jongst leden opgerichte postduivenver eniging aan de Poelzoom biedt voorlopig soelaas voor dit „zol derhuisraad". Ex-KVP-gemeenteraadslid Jac. J. van Nierop heeft met zijn actie ten behoeve van De Jongh echt niet de bedoeling gehad om ge meentebestuur of woonruim teadviescommissie een trap na te geven. Zegt hij: „Deze man gaat ten onder aan onze wel var rtsmaatschappii. Ik meen dat in dit verband de sociale kant niet mag worden verge ten." Volgens deze zelfde Van Nierop wil De Jongh alleen maar een redelijke woning... Wethouder L. Verweij, de porte feuilles van openbare werken en volkshuisvesting beherend in het Hazerswoudse college: „Het huis lévert een gevaar op voor omwonenden en verkeer." Aldus motiveert hij de tot nu toe plaatsgevonden sloopwerkzaam heden. „Wij zijn het als ge meentebestuur verplicht, om élke bewoner van een onbe woonbaar verklaarde woning zo snel en goed mogelijk te helpen. Dat is een belangrijke zorg voor het gemeentebestuur." Het ge meentebestuur moet zich over een geval als zich nu voordoet ontfermen. „Hij is bewoner van Hazerswoude, dus geldt dat nu De wethouder stelt met nadruk, dat in het geval De Jongh door het gemeentebestuur meer dan één keer is getracht een oplos sing te vinden. „Dat had diver se oorzaken, dat dat niet lukte. En daarbij had de betrokkene mede deel." Die verschillende mogelijkheden en manieren zijn, aldus nog steeds de wet houder, met De Jongh en/of zijn waarnemers meer dan één keer onder de loep genomen. ,Nu zich dit probleem voordoet, laten we de man óók niet in de steek", aldus wethouder Ver weij. „We gaan stellig proberen op de meest geëigende manier een woning of kamer te zoeken. Maar die is NU niet beschik baar." Voegt wethouder Verweij eraan toe: „Misschien maan dag?! De burgemeester heeft de sloopwerkzaamheden doen beëindigen, want hij heeft De Jongh voorlopig uitstel verleend om de woning te ontruimen". Wellicht slaagt De Jongh er in. om alsnog zélf een ander onder komen te vinden. „Dan willen we graag meewerken", aldus de heer Verweij. LISSE Van de opbrengst van de jaarlijkse verkoopdag in be jaardencentrum Rustoord in Lis- se heeft de directie twee elec- tronische orgels gekocht. Op de foto een aantal bewoners van het bejaardencentrum rond hun trotse bezit. LEIDERDORP Het gemeentebestuur van Leiderdorp kan weinig enthousiasme meer opbrengen voor de busdient naar het Patrimo niumpark, waarvoor de raad een maand geleden een krediet van 4.500,— beschikbaar stelde. Ten gerieve van de schooljeugd wilde men een bus laten rijden otp tien voor half negen 's morgens. Dat betekende echter dat dc NZH een extra-bus in moest zetten, hetgeen een verhoging van de kost prijs per dag van 85 tot 185 gulden per daR. Uit cijfers van de bus maatschappij bleek ook dat op 24 januari in totaal 13 personen met deze dienst vervoerd zijn. Vandaar dat het gemeentebestuur de raad a.s. maandag de vraag voor gaat leggen of de verhoging van het krediet wel gerechtvaardigd is. Wat u ook moet weten SASSENHEIM De drie vak centrales NKV. CNV en NVV vergaderden gisteravond het Bruine Paard onder voorzitterschap van de heer Mazee, die o.a. zijn waarde ring uitsprak voor de St. Ni- coluasnctie van de midden stand t.b.v. de mindervaliden in de Bollenstreek. De heer H. van Ekert, stafmedewer ker vun het NKV en ningmeester van het Consu menten Contact Orgaan, sprak over "De consument, koning of slaaf'. Hij waar schuwde o.a. tegen het kopen aan de deur van onbekenden. Beter vond hij het voor be langrijke inkopen zich wenden tot vertrouwde mid denstanders. Er werd uitge breid gediscussieerd c b.v. vakantie reizen, mislei dende reclame enz. De heer Van Ekert: "de consument moet prijsbewust kopen, wat goed mogelijk is als men maar oplet". ALPHEN In de ontspan ningszaal, behorende bij de Herv. Opstandingskerk heb ben de kath. L.T.V. en L.T.R vrijdagavond geza menlijk hun traditionele vas tenavondfeest gevierd. Het muziekgezeschap De Wibra's uit Berkel slaagde op verant woorde wijze de gezellige sfeer onder de vele aanwe; gen ten top te drijven. De t gemene leiding werd tussen I.TV en LTB op prettige wij ze geregeld. Mevrouw Duyn- dam-van Luyk leidde de feestelijkheid in en de heer Straathof sloot de bijeen komst, waarin naar beiden meenden, geen plaats voor zakelijke besprekingen. Men hoopte echter wel. dat de gewone vergaderingen wel wat meer belangstelling zullen trekken, zoals dat ook nu was getoond. ALPHEN In de nacht van donderdag op vrijdag is andermaal bij drie adressen in Alphen ingebroken. Bij een pompinstallatiebedrijf aan de Pr. Hendrikstraat i uit de kassa f. 160.-- wegge nomen. Uit de openbare School aan de Juvastraat werden een radiotoestel, i platenspeler, microfoon enkele andere kostbare arti kelen ontvreemd alsmede een bedrag van 5.50, bij de firma Lieftink aan meisje dat enige verwondin gen had opglopen, naar haar ouderlijke woning. LISSE - In de raad woensdag 9 februari komt een voorstel van B. en van Lisse aan de orde i aan het bestuur van de Peu terspeelzaal van de Poelpol der subsidie te verlenen. Dit bericht nl voor bestuur ouders een zeer welkome mededeling zijn. want op de juist dezer dagen gehouden vergadering met de ouders van de peuters is medege deeld, dat de exploitatie vo 1972 een tekort vertoont v f. 10.000,-. Voorts stellen en W, voor het verlenen v een subsidie op busis v< 20% van de personeelskosten inclusief de sociale lasten, totaal 36.0011.-. Met dubbeltje verhoging van bijdrage van de ouders komt .Lm .1.' exploitatie rond. Produktieweg, wordt bij el kaar een bedrag van f. 500,- vermist. LISSE Het 3-jarige jonge tje F.S., wonende aan Leidsevaurt te Lisse stak verwuchts de rijweg over werd daarbij gegrepen door een auto, bestuurd door de heer V. uit Noordwijkerhout. Het ventje werd per zieken auto naar het Elizabeth Zie kenhuis te Leiden vervoerd. Ook op de Laan van Rijcke- vrosel stak een 6-jarig meis je M.V. zonder op te letten de rijweg over en kwam gen een auto aan, bestuurd door de heer V. uit Sassen- heim. De politie bracht het LANGF.RAAK De Jongeren- sectie van de LTB-kring Dc Meerlanden hebben maandag een bijeenkomst belegd in het parochiehuis van l.iingeraar, waarop de heer Bonekamp zal spreken voor Belastingen en Verzeke ringen in de land- en I bouw. De sectie heeft inmid dels een bcstuuh gekozen, waarin zitten de heren El»- geest. Van Veen, Klein, Van Haaster, Jong en Verdel. LEIDEN [>v Toorenvliet van Radio Bloemendaal gaat zondag voor tijdens dienst in de Marekerk; vang 19.30 uur. NOORDWIJKERHOUT De raad van Noordwijkerhout zn' op dinsdag 8 en donder dag 10 februari om half acht de begroting behandelen. Dc burgemeester zal dc dan ge stelde vragen beantwoorden op 29 februari. LEIDERDORP Het is op dit school begin januari opliep bij moment nog niet duidelijk hoe- een brand, veel geld de gemeente Leider- Dat hei een niet onaanzienlijk be- dorp beschikbaar zal moeten stellen t drag gaat worden is onontkoom baar omdat de inrichting moet i de schade te herstel- Worden afgeschreven en verze len die de Willem de Zwijger- kering tegen nieuwwaarde een gemeente niet mogelijk is. Bovendien zullen de herbouw kosten hoger zijn dan de uitke ring die men van de verzeke ring ontvangt omdat het gebouw bij herbouw /al moeten voldoen aan de huidige eisen, die veel hoger liggen dan ten tijde dat do oude school gebouwd werd, in 1954. Een andere kostenfactor voor de gemeente Leiderdorp vormt de huidige huisvesting van de leer lingen van de Willem de Zwij- gcrschool. Men maakt op dit moment gebruik van de consis torie vnn de Geref. School, een lokaal van dc Mavo, een van dc muziekschool, het rijdende schoollokaal van de muziek school en de gemeenschaps ruimte van de Engelendael-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3