Voor achttien dollar een nieuw tijdperk Sovjet-Unie ligt vijf jaar achter op Amerika met ruimte-onderzoek THOMAS ALVA EDISON VERBAASD OVER ZIJN FONOGRAAF ASTRONOOM CHRIET TITULAER: ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 Op een dag In het jaar 1877 overhandigde Thomas Alva Edison zijn vriend John Kruesi enige werkte keningen met de opdracht het daarop weergegeven apparaatje te vervaardigen. Het moest dienen om het geluid van de menselijke stem vast te leggen en vervolgens weer te geven, zo voegde de uitvinder daaraan toe. John Kruesi had al heel wat met Edi son te doen gehad en het was niet de eerste keer, dat hij de wenkbrauwen fronste als hij van de genia le man een opdracht kreeg. Deze keer echter was hij geneigd de brave burgers te geloven, die volhielden, dat er aan Thomas Alva Edison een steekje los was. Thomas Alva Edison in zijn laboratorium. Maar wat doe je als je zo'n op dracht krijgt? Je voert ze uit en als de rekening ten bedrage van achttien dollar dan prompt be taald wordt vraag je je niet af of je werkstuk een kleine eeuw later in het Londense Victoria- and-Albertmuseum zal staan of dat het aan de vergetelheid zal worden prijsgegeven. John Kruesi maakte dus volgens aanwijzingen van Edison de "geluidsschrijver", de fonograaf en toen hij deze afleverde mocht hij getuige zijn van de proef op de som. Edison begon langzaam aan een slinger te draaien, zo dat een naald begon te krassen in het plaatje tin, dat op de rol zat gespannen, die door de slin ger in een draaiende beweging werd gebracht. Toen sprak hij langzaam en duidelijk de eerste woorden uit van het kinderliedje "Mary had a little lamb", zette de naald weer terug aan het be gin van de groef en begon op nieuw te draaien. Kruesi kon zijn oren niet geloven: het appa- raat herhaalde met een nasaal en eigenwijs stemgeluid de woorden, die Edison had gespro ken: "Mary had a little lamb". Tovenaar "Ik ben nog nooit in mijn leven zo verbaasd geweest als toen", zou Edison later schrijven, "en ik was er niet gerust op. Ik was altijd wantrouwig als zo'n nieuw ding het de eerste de beste keer al deed". Maar nog dezelfde nacht ging hij aan de slag om het povere eerste mensengeluid, dat langs mechanische weg was vastgelegd wat meer karakter te geven. De volgende dag gaf hij het bericht over zijn uitvinding door aan de pers, die „de tove naar van Menlo Park" - zoals Edison al vaker was genoemd - uitbundig bejubelde. Maar in Europa stonden de mannen van de wetenschap nog al sceptisch tegenover de sensa- tionale berichten uit Amerika, waar ook in die tijd wel meer dolle dingen vandaan kwamen. En toen Edison zijn fonograaf enige tijd later liet demonstre ren voor de academie van we tenschappen in Parijs kon een incident niet uitblijven. Nauwe lijks had het apparaat de eerste klanken geproduceerd of een ze kere professor Bouillaud sprong woedend op en blafte de man, die het apparaat demonstreerde toe, dat hij zich niet door een buikspreker voor de gek liet houden. Toen de man hem voor stelde, dat hij zelf zijn stem op het tin zou vast leggen om ze in strikte eenzaamheid te reprodu ceren wilde de prof. er nog niets van weten. "Een mens met ge zond verstand kan onmogelijk geloven, dat het nobele geluid van de menselijke stem aan een tinnen plaatje gehecht kan wor den", meende hij. De sensatie dreef over, maar Thomas Alva Edison bleef aan zijn fonograaf werken, overtuigd als hij was van de enorme mo gelijkheden, die het apparaat bood. Men kon er immers ge sprekken en brieven mee vast leggen, redevoeringen van de groten der aarde mee bewaren voor de toekomst. En de mees terwerken der muziek zouden tot de grote massa gebracht kunnen worden, zonder dat zij de entree voor de concertzaal hoefden te betalen. Toen een andere Ameri kaan, een zekere Berliner, in 1888 de geluidsrol van Edison verving door de vlakke ronde plaat was de grammofoon klaar voor zijn industriële opmars. Caruso tenor Enrico Caruso op de plaat vastgelegd en iedereen luisterde verrukt naar het geknepen ge luid dat door een nevel van naaldruis en gekras uit de enor me hoorn kwam. In plaats van het handwerk aan de zwengel kwam het trapsysteem van de naaimachine om het apparaat draaiende te houden en nog wat later vond een zekere Johnson de veeropwinding uit. De komst van de radio bleek de grammo foonplaat niet te deren, zoals sommige pessimisten hadden voorspeld. Integendeel: de plaat werd kind in huis in de radiostu dio. De platenindustrie is een wereldbusiness geworden. Thomas Alva Edison heeft het niet bij de uitvinding van de fo nograaf gelaten, hij heeft in to taal 1.200 patenten laten regi streren op het gebied van de elektrotechniek en aanverwante branches. Twee jaar nadat hij zijn fonograaf demonstreerde liet hij zijn eerste elektrische De Russen hebben op het gebied van het ruimteon derzoek een voorsprong van zeker vijf jaar op de Amerikanen. De interplanetaire technieken van de Russen zijn veel verder ontwikkeld dan wat de Ame rikanen nu hebben bereikt. Een deel van de Russi sche Mars-2 satelliet maakte een geslaagde landing op Mars en zond gedurende twintig seconden gege vens naar de aarde; Mars-3 zendt duidelijke foto's en telemetrische gegevens naar de aarde. De astro noom drs. Chriet Titulaer, juist terug van een be zoek aan Passadena waar de Marsvlucht van de Amerikaanse Mariner-9 wordt begeleid, is er stellig van overtuigd dat de Russen nog voor de Amerika nen een bemande vlucht naar Mars zullen maken. Ook in Houston, waar hij twee weken geleden een wetenschappelijk congres over de Apollo-maanvluch- ten bijwoonde, erkenden NASA-functionarissen dat de Sovjet-Unie door de geslaagde landing van de Mars-2 bewezen hebben ver vooruit te zijn op de Amerikanen. Vorig jaar mei lanceerden Ame rikanen en Russen hun satellie- ten naar Mars. De Amerikaanse missie begon met een teleurstel ling: kort na de start stortte de Mariner-8 in de Atlantische Oceaan. De Russische expeditie naar de rode planeet verliep echter voortreffelijk. Mars-2 en Mars-3 koersten zonder haperen op hun gemeenschappelijk doel af. De mislukte start van de Mari- ner-8 dwong de Amerikanen de opdrachten voor Mariner-9 te wijzigen. De Mariner-9 werd in november in een hogere baan om Mars gebracht opdat een groter deel van deze planeet ge fotografeerd kon worden. Toen de Mariner-9 met zijn werk- zaamheden begon stak een zand storm op. .Titulaer: In Passadena was re kening gehouden met de zand storm. Men had echter niet ver wacht dat het zo lang zou duren. De langste zandstorm had tot nu toe zes weken geduurd. De hui dige zandstorm woedt al drie maanden en begint nu pas te liggen. Ondanks deze teleurstellingen heeft de Mariner-9 voortreffelijk zijn taak vervuld, namelijk het in kaart brengen van Mars. Ma- riner-6 en Mariner-7 hadden slechts tien procent van Mars gefotografeerd, Mariner-4 één procent. Mariner-9 heeft nu al zeventig procent in kaart gebracht, voor het grootste deel onbekende ge bieden. Opvallend waren de lan ge en diepe ravijnen in de voor ons tot nu toe onbekende gebie den. U;t de foto's van de Mariner-9 Opmerkelijke verschijnsels op de recente foto's zijn de donkere vlekken met tintverschillen. Deze vlekken, die werden gefo tografeerd in het zuidpoolgebied van Mars, trekken zich niets aar. van het relief. Drs. Titulaer: Als er vegetatie is op Mars dan zal het zich op deze wijze manifesteren. Bij de NASA houdt men er rekening mee dat de donkere vlekken ve getatie is en er dus een vorm van leven op Mars bestaat. Vegetatie Over de zandstorm zegt hij: Dit verschijnsel is voor de NASA een geluk bij een ongeluk. Toen hij werd ontdekt zijn extra men sen ingeschakeld om dit natuur verschijnsel te bestuderen. Op vallend was bijvoorbeeld dat de zandstorm langzaam ging lig gen. In 1969 hadden de Mariner- 6 en 7 via radarpeilingen een van de hoogste bergen in het noorden gelocaliseerd'; Nix Olympica. Pas eind november kwam de top van deze berg weer te voorschijn. Je zag een waas met een donker puntje. Hieruit kon worden geconclu deerd dat de zandstorm lang zaam ging liggen. Uit de Marsfoto's blijkt verder dat deze planeet aan sterke erosie onderhevig is. De kraters hebben grote vlakke vloeren. Mede op grond van de foto's van de Mariner-9 zullen de Ame rikanen een landingsplaats kie zen voor hun onbemande en be mande landingen op Mars. De onbemande landingen zullen niet voor 1980 plaats vinden. De Rus sen echter zullen waarschijnlijk volgend jaar weer een onbe mand ruimteschip op Mars plaatsen. De voorsprong van de Russen in de interplanetaire reizen is vol gens Chriet Titulaer gemakke lijk te verklaren: De Verenigde Staten hebben zich geconcentreerd op het Apol- lo-project: de landing op de maan. De Amerikanen wilden als eerste maanmateriaal naar de aarde brengen. De Sovjet-U nie is de Verenigde Staten bijna te snel afgeweest met de expedi tie van Loena-15 die een dag voordat Armstrong de maan baan bereikte, reeds om onze satelliet cirkelde. De maanexpe ditie van de Loena-15 mislukte omdat de Russen de invloed van de mascons (massa concentra ties op maan) niet voldoende kenden. De Loena-15 slaagde er niet in op de maan te landen. Pas een jaar later, in 1970, lukte de landing met de Loena-16, die maanmonsters verzamelde en naar de aarde terugbracht. Het enige probleem dat de Rus sen nog moeten oplossen is de terugkeermanoeuvre van astro nauten. Voordat ze een man op Mars neerzetten dienen ze eerst geslaagde bemande vluchten naar de maan te hebben uitge voerd. Dit is naar mijn mening maar een kwestie van een twee jaar en dan is de weg vrij voor bemande vluchten naar Mars omstreeks 1985. De Ameri kanen zullen gezien de stand van zaken niet voor 1990 op Mars landen. Tenzij Washington om prestige overwegingen, enorm veel geld beschikbaar stelt voor het Mars project, en tegen elke prijs de Russen pro beert in te halen. Voorlopig zie ik Washington dit niet doen. Uit de begroting van president Nixon voor het jaar 1972-1973 blijkt dat het accent van het Amerikaanse ruimteonderzoek komt te liggen op de ontwikke- gloeilamp branden, maar hij vond ook de accu uit, de smelt- veiligheid, de fitting. Voordat men het bestaan van het elek tron vermoedde had Edison de j ionisatie, zoals deze thans in ra diobuizen plaatsvindt, weten aan te tonen. De wereld van van daag zou donker en arm aan communicatie zijn als Thomas Alva Edison niet zo ijverig had uitgevonden. Want aan zijn ijver j en zijn doorzettingsvermogen heeft het ook gelegen, niet al leen aan zijn briljante geest. "Mijn uitvindingen bestaan voor j een procent uit inspiratie en voor 99 procent uit transpira tie" verklaarde hij zelf. Op 11 februari a.s. is het 125 jaar geleden, dat hij in Milan (Ohio) geboren werd. Evenals zoveel andere groten begon hij als krantenjongen, werkte zich op tot drukker en uitgever van een eigen weekblad en bleef in tussen op technisch gebied expe rimenteren in een afgedankte spoorwegwagon achter het huis. Toen hij zijn grafisch bedrijf moest opgeven werd hij telegra fist bij de West Telegraph Union in Menlo Park. Hier kon hij zijn vindingrijke vleugels wat verder uitslaan, hetgeen resulteerde in een verbetering van de tele- graafapparatuur en in de uitvin- ding van de koolmicrofoon. Na de uitvinding van de gloeilamp richtte hij de Edison Electric Light Company op, de voorloper van de huidige industriegigant General Electric. Thomas Alva Edison stierf op 18 oktober 1931 in een heel andere wereld dan hij geboren was. Hij had dat voor een goed deel aan zichzelf te danken: er zijn niet veel mensen, die hem zoiets kunnen nazeggen. C. DENEER ling de ruimtependel die geleerden er astronauten naar het dit buiten aardse station zal brengen. Nadat de zandstorm was gaan liggen maakte Mariner-9 deze opname van Mars. Op de bovenste foto is bij de krater (links) een schaduw zichtbaar die er op zou kunnen wijzen dat er vegetatie op Mars is. Ook de andere donkere vlekken, die over het Marsreliëf lopen doen vermoeden dat er vegetatie aanwezig is. Het vierkantje op de bovenste foto geeft het gebied (óOO x 900 km) aan dat met een telelens op de onderste foto werd vastgelegd. „MARY HAD A LITTLE LAMB" eerste woorden uit de fonograaf Uit deze foto gemaakt door Mariner-9 werd geconcludeerd dat de zandstorm ging liggen De berg Nix Olympica (zie pijl) werd zichtbaar door de waas (zandstorm) die over Mars ligt. •Op zijn recente reis naar het ruimtevaartcentrum in Houston had Chriet Titulaer (rechts) een gesprek met Apollo-15 astronaut James Irwin. Links NOS-regisseur Rudolf Spoor die met Titulaer de opnamen maakte voor t.v.-uitzendingen, tijdens de vlucht van de Apollo-16 in april.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16