OP NEGEN PLAATSEN DUELS OM EREMETAAL ANNE HENNING GROTE TROEF UIT AMERIKA'S SNELSTE STAD TRAP SKIËR OP PORTEMONNAIE EN HIJ BRULT SAPPORO ELF DAGEN OLYMP. WINTERSPORTCENTRUM •U se zs t Olympische „vlokken" ZATERDAG 29 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 I tt aiKli I*- -VM* KWË)}#. fi -M M T!-wl3» M>|s SAPPORO Op negen plaatsen zal tussen 3 en 13 fe bruari worden gestreden om de 35 gouden medailles van de Olympische winterspelen 1972. De Japanse organisatoren hebben in en om Sapporo voor meer dan voldoende accommodatie voor de toeschouwers gezorgd. In het Makomanai-stadion, waar de 400 meter baan voor de schaatsers ligt en waar de openingsplechtig heid zal worden gehouden, is plaats voor 50.000 toe schouwers. Een zelfde aantal kijkers kan plaatsvin den bij de Okurayama springschans voor de Noord se skinummers. De Alpine skinummers zullen worden afgewerkt op de heu vels van de Eniwa en de Teine, kunstrijden en ijshoc key zullen plaatsvinden in de Makomanaihal, voor bobbers en rodelaars zijn pistes uit gezet op de helling van de Teine. De 35 onderdelen van de win terspelen zijn Alpine ski Afdaling (op de heuvel van de Eniwa), piste voor de heren 2636 meter lang, hoogtever schil 772 meter, Olympisch kampioen 1968 Jean Claude Killy (Fra), piste voor de dames 2095 lang, hoogtever schil 527 meter, kampioene 1968 Olga Pall (Oos). Slalom (Teine piste heren 490 meter, hoogteverschil 210 meter, kampioen 1968 Jean Claude Killy, piste dames 440 meter, hoogteverschil 180 meter, kampioene 1968 Ma- rielle Goitschel (Fra). Reuzenslalom (Teine), piste heren 1168 meter lang, hoog teverschil 438 meter, kam pioen 1968 Jean Claude Killy, piste voor de dames 1228 me ter lang, hoogteverschil 358 meter, kampioene 1968 Nan cy Greene (Can). Noordse skinummers Springen 70-meterschans (Miyanomori, accommodatie voor 30.000 toeschouwers), kampioen 1968 Jiri .Ras- ka(Tsj); Springen 90-meterschans (Oku rayama, accommodatie 50.000 toeschouwers), kam pioen 1968 Vladimir Beloesov (Rus). Noordse combinatie, springen (Miyanomorischans) en 15 km (makomanaiparkoers), kampioen 1968 Franz Keiler (W-Dld). 15 km (Makomanai), kampioen 1968 Harald Groenningen (Noo) 30 km (Makomanai), kampioen 1968 Franco Nones (Ita). 50 km (Makomanai), kampioen 1968 Ole Ellefsaeter (Noo). 4 keer 10 km estafette (Mako manai), kampioen 1968 Noor wegen Biahtlon (Makomanai), kam pioen 1968 Magnar Solberg (Noo) kampioen landenwed- strijd Rusland. 5 km dames (Makomanai), kampioene 1968 Toini Gus- tafsson (Zwe). 10 km dames (Makomanai), kampioene 1968 Toini Gus- tafsson (Zwe). 4 keer 5 km estafette (Mako manai), kampioen 1968 Noor wegen. Kunstrijden (Makomanaihal. accommodatie 11.000 toe schouwers) paarrijden, kam pioen 1968 Ljoedmilla Beloe- sova-Oleg Protopopov (Rus). dames, kampioene 1968 Peggy Flemming (Vst); heren, kampioen 1968 Wolfgang Schwarz (Oos) Hardrijden (Makomanaibaan, accommodatie 50.000 toe schouwers) 500 meter heren, kampioen 1968 Erhard Keiler (W-Dld) 1500 meter heren, kampioen 1968 Kees Verkerk (Ned). 5000 meter heren, kampioen i968 Fred Anton Maier (Noo) 10.000 meter heren, kampioen 1968 Johnny Höglin (Zwe) 500 meter dames, kampioene 1968 Ljoedmilla Titova (Rus) 1000 meter dames, kampioene 1968 Carry Geyssen tNed) 1500 meter dames, kampioene 1968 Kaja Mustonen (Fin) 3000 meter dames, kampioene 1968 Ans Schut (Ned) IJshockey (A-groep Makoma naihal, B-groep Tsukisamu- hal), kampioen 1968 Rusland. Sln, f 'v s"w1u tt «Üttl,, .,tr Bobben (Teine), lengte baan 1580 meter, hoogteverschil 132 meter, tweemansbob kampioen 1968 Monti/De Pa- lolis (Ita) viermansbob, kampioen 1968 Italië. Rodelen (Teine), lengte baan 1000 meter, hoogteverschil 101 meter, eenzits heren, kampioen 1968 Manfred Schmid (Oos) tweezits heren Het wandmededelingenbord geeft duidelijk het Japanse karakter neer van de Winter spelen. De deelnemers heb ben alle moeite om tussen 't Japanse schrift hun naam terug te vinden. kampioen 1968 Bon- sack/Köhler (O-Dld), een zits dames, kampioen 1968 Erika Lechner (Ita). NORTHBROOK Als er geen Japans woord is voor Northbrook, Illinois, zal het gastland voor de Olympi sche winterspelen in Sap poro er een moeten vinden. Amerika's snelste stad op de schaats, een 28.000 in woners tellende voorstad van Chicago, vaardigt vijf deelnemers af, onder wie de veel belovende 16-jarige Anne Henning. De grote, stoere Anne Henning deed de schaatsliefhebbers in Davos versteld staan door de wereldrecords op de 500 en de 1000 meter scherper te stellen. Anne Henning maakt een goede kans om Amerika's eerste win nares van een gouden schaats- medaille te worden, sinds de Olympische winterspelen in 1924 voor het eerst werden gehouden. Met haar nieuwe wereldrecords, 1.27.3 op de 1000 meter en 42.5 .op de 500 meter, staat ze aan het begin van een fantastische schaatscarrière. Een andere kandidaat voor een Olympische medaille is Neil Blatchford, Amerikaans record houder op de 500 meter. Verder zijn er nog Dianne Holum, een 20-jarige veterane", die zilver en brons won op de Olympische winterspelen in Grenoble, Leah Poulos, een goede klassements rijder, en Gregg Lyman, die vooral op de sprint zeer sterk In het begin van de jaren vijf tig, toen Northbrook nog een stil plaatsje van 5000 inwoners was, waren de mensen enthou siast over een kleine honkbal competitie en men vroeg zich af hoe de kinderen ook in de win ter met sport bezig gehouden konden worden. Ed Rudolph, schaats-enthousiast sinds zijn vroegste jeugd, stelde voor dat de kinderen van North brook zich tijdens de winter met hardrijden op de schaats zouden bezig houden. Dus werd tijdens de winter van 1952 op 1953 de „Northbrook Skating Club" op gericht. Vervolgens begonnen 'n zwaar trainingsprogramma en de internationale ervaring, die Rudolph opdeed bij de begelei ding van zijn zoon tijdens de Olympische winterspelen in Innsbruck en Grenoble, vruch ten af te werpen. Eddie Rudolph raakte bevriend met de Russische schaatscrack Jewgeni Grisjin, die enkele nut tige aanwijzingen gaf over het hardrijden op internationaal ni veau. De Amerikaanse schaat senrijders konden zich moeilijk aanpassen bij het Olympische voorschrift dat er maar twee rijders tegelijkertijd mogen rij den, in twee gescheiden banen met een wissel na elke 400 me ter. In Amerika was men ge wend aan afvalraces waar veel meer dan twee deelnemers tege lijkertijd aan mee deden. Met de opening van de West Allis ijsbaan in Wisconsin had Ameri ka eindelijk een ijsbaan die aan de Olympische voorschriften vol deed. Gedurende de zomer trainen de schaatsenrijders veel op de fiets. In 1960 had Northbrook twee deelnemers aan de Olym pische spelen, Eddie Schroeder en Beverly Buhr. Geweldige re sultaten werden er toen echter nog niet behaald. Rudolph, die nu het Amerikaanse Olympische team op zijn Euro pese reis begeleidt, gebruikt een geheime vinding, die hij verre probeert te houden van spieden de ogen, een soort schaats-ho- metrainer, die dient voor het verbeteren van de vorm en de spierkracht. Dit apparaat staat ongeveer 110 kilometer van de Olympische baan van West Allis, maar de sterren van Rudolph komen er zo vaak trainen, dat je haast zou denken dat het de ijssalon op de hoek is. s geen massagraf, wat men op het eerste gezicht zou denken, maar een originele Japanse attractie. In het Olympische dorp nemen deze Zweedse Sapporo-gangers een enzymenbad. dat gevuld is met zaagselstof van cederhout. Door dit „bad" met een speciale techniek te ver warmen, gaat er een heilzame werking van uit. SAPPORO Voor de deelnemers aan de OlympllOlM Wlnttlïjp len van Sapporo en hun begelei ders zullen 130 koks uit 120 run deren, 120 varkens, 500 schapen, 10.000 kippen, 5 ton vis, 120 ton groente, 13 ton fruit, 331.000 flessen melk, 1 miljoen eieren en een snufje zout maaltijden bereiden naar recepten uit do Amerikaanse, Europese, Scandi navische en Aziatische keuken. XXX De meer dnn 230 medailles, die er bij de Winterspelen te verdie nen zijn, worden opgeslagen in een kluis van de plaatselijke bank in Sapporo. Er zijn dertig reserve-plakken voor het geval er deelnemers met gelijke pres taties op de eerste, tweede of derde plaats eindigen. Elke deelnemer, official en gast krijgt een herinneringsmedaillc. XXX De eerste slachtoffers in Sappo ro zijn er reeds. Twee Ameri kaanse bobbers zijn tijdens de training voor de Olympische Winterspelen toen hun bobslee met hoge snelheid omsloeg ge wond geraakt. Het rijn Remmer Kenneth Morris, die een heup fractuur opliep, en Harry Peter sen die een arm brak. Eten op zijn Japans is een kunst apart. Dat ondervinden deze deel nemers aan de Spelen, die in Sapporo, de grootste stad van het Ja panse eiland Nokkaido, aan hun trekken willen komen. to de schoonheidssalon van het Olympisch dorp in Sapporo is een bruidskimono, compleet met pruik en slippers, te huur voor twintig gulden per half uur. Er hebben zich nog niet veel gegadigden aan gemeld. Hirokatsi Gomi is de ijsmaker van het Makomanai-schaatssta- dion. Hij heeft gezegd dat de winnaar van de 500 meter een tijd zal moeten maken van 37 seconden. Het wereldrecord van de Fin Leo Linkovesi staat op 38 seconden rond. Gomi garan deert ijs van superieure kwali teit. TOKIO Avery Brundage, de 84-jarige voorzitter van het Internatio nale Olympisch Comité, wenst de Olympische spelen zuiver en niet commercieel te zien, maar hij weet zelf dat dit niet haalbaar is. „Ze zeggen allemaal: wacht totdat Brundage het veld heeft geruimd en dnn kunnen we onze gang gaan, aldus verzuchtte Brundage deze week in Tokio. Men wil de Spelen overdragen aan fabrikanten en zakenmensen. Het toernooi zal dan niets anders zijn dan het optreden van een stel ge dresseerde zeehonden, die de zakenwereld vertegenwoordigen met hun kunsten. Brundage, een man van ruim 1 meter 80, die er niet ouder uit ziet dan iemand van even in de zestig, voorziet vooral moeilijkheden met de skilopers. „Trap een vent op zijn portemonnaie en hij begint te brullen", is zijn oordeel. Een bijzonder probleem in Sapporo hoe moeten deze Canadese twee lingzusjes Sharon (links) cn Shirley Firth uit elkaar gehouden wor den? Beiden zijn deelneemsters aan de cross country. Volgens hem bedreigen de „hypo crisie en corruptie" van de ski- wedstrijden in Europa nu ook de toekomst van de Olympische Winterspelen, die 3 februari in Sapporo beginnen. Brundage heeft gedreigd een aantal van 's werelds beste sportlieden uit te sluiten wegens hun, wat hij noemt flagrante schending, van de amateurbepalingen. Waarnemers geloven, dat het wel tot een compromis zal komen cn de spelen gered zullen wor den, maar Brundage. die het I.O.C. achter zich heeft staan, is niet in de stemming zich te la ten vermurwen. De internationale ski-federatie (FIS) had Brundage beloofd zich aan de regels te houden, maar elke keer dat er evene menten op komst waren kreeg hij bericht, dat de organisatoren z.ich „helaas" niet aan de richt lijnen konden houden. Acht jaar geleden begon het al in Innsbruck volgens Brundage, toen de skiërs zich daar lieten fotograferen cn zorgden dat de namen van het materiaal goed zichtbaar waren. „Het verbaast me echt dat de televisie-organi saties en de kranten geen be zwaar hebben gemaakt tegen zo veel „free publicity", aldus Brundage. Schandalig Naderhand werd het nog erger en even leek het erop dat er in de Alpen helemaal geen skiwed strijden meer zouden worden gehouden. „Maar ja, in de ski wereld heb je altijd schandalen gehad, het is een business die honderden miljoenen dollars omvat en zoiets leidt tot gewel dige spanningen". Als de skilopers de kans krijgen om de sport helemaal dienst baar te maken aan de commer cie dan, lopen volgens Brunda ge, de zomer- als de winter- spelon, ernstig gevaar. Brundage ontving onlangs een lijst met dc namen van top- skiëers, die zich nauwelijks ama teur kunnen noemen. „Er is evenwel heel weinig tijd om nog iets te gaan ondernemen. Het materiaal was nog maar met binnengekomen". Brundage wil van zijn functie nf- stnnd doen, na de Olympische Spelen van München. „Ik heb laten weten, dat ik twintig Jaar als voorzitter zou blijven. Dut is wel genoeg en ik houd het erop". Het is met de spelen de laotstc jaren niet best gegaan vindt hij. Incidenten ais de schorsing van Zuid-Afrika, de demonstrutie van Amerikaanse negers In 1968 in Mexico-City en andere con troverses heeft hij altijd be treurd. „Maar ik zal mijn strijd voor het amateurisme voortzet ten", zegt hij. ..Ze noemen mij een onrealistische ouwe vent. maar de Olympische beweging kan beter dood zijn, dat dot ze vast zit in de grijpvingers van de zakelijke belangen". Brundage was toch al nooit voor stander van de winterspelen. „Ik vind dat er maar één serie .spelen kan zijn. Bovendien zie ik de ware Olympische geest met erg bij het naar beneden glijden van een berg. Üuar komt nog bij dat de Olympische Spelen voor de hele wereld zijn bestemd. De winterspelen bete kenen alleen maar iets voor een paar landen".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9