Leiden investeert meer maar is toch minder mans Gemeente huurt panden I In eerste actie-jaar VDe Hartebrug moet blijven Tweemaal zilver Afscheid „markant man Raad te laat gekend Aanloopkrediet dienstencentrum Rembrandt blijft voorlopig op oude plaats In komende vijf jaar BEDRIJVEN ONDER DAK Veilingen ast J l bijna halve ton voor Jverk-restaiiratie ,EIDEN Parochianen en „vrienden van de Hartebrug" hebben voor het behoud van hun kerk in één jaar tijd bijna een halve ton bijeengebracht. De organisatoren van de actie die voor dit doel wordt gevoerd onder de leuze „De Hartebrug moet blijven", hadden gehoopt, vijf jaar achtereen 30.000.- te vergaren. Dank zij de enthou siaste reacties op hun oproep, is te verwachten dat in februari a.s., nauwelijks een jaar nadat de campagne officieel begon, een begin gemaakt wordt met de meest noodzakelijke restau ratiewerkzaamheden. )nder de leuze „De Hartebrug moet blijven", namen vorig jaar enkele parochianen het initiatief tot een campagne om de in Leiden en verre omgeving befaamde Hartebrugkerk voor verval en sluiting te behoeden. Toen de eerste gelden waren ge stort, koos de actiegroep de stichtingsvorm als rechtsper soon teneinde te kunnen garan deren dat alle bijdragen ter be schikking zouden komen van het doel, waarvoor ze gegeven wer den. Gebleken was namelijk, dat het financieel beleid van de groep in de toekomst wellicht de statutaire regelingen tussen bisdom, dekenaat en parochie zou kunnen doorkruisen. Het na komen van deze regelingen ge schiedt in nauw overleg met de betrokken instanties binnen het bisdom door het kerkbestuur, dat er alles aan gelegen is, dat gene te doen wat de Hartebrug- paorchie kan stimuleren en be stendigen. Het bestuur van de stichting fi- nancieële actie „Hartebrug moet blijven" wordt gevormd door de heren G. J. Neuteboom, voorzitter, G. F. Roelandse, se cretaris J. E. Kok, penning meester, J. N. v.d. Geest en J. Castelein, leden. De totale niet-subsidiabele kosten van restauratie van de water staatskerk aan de Mare de enige in de verre omgeving zijn geschat op 150.000.- Voor het bijeenbrengen van dat be drag heeft de stichting zich een termijn gesteld van vijf jaar of korter. Zij verplicht zich, de buitengewone kosten van onder houd etc. uit te betalen, voor zo ver ze het vermogen van de stichting niet overtreffen. Dank zij de vrijgevigheid van velen, is dat vermogen in een jaar tijds gegroeid tot een bedrag van 45.961,33. zijnde inkomsten ten bedrage van 48.419,46 ver minderd mete 2.458,13 aan nota- riskosten, drukwerk- en andere kosten. Na de gebruikelijke schriftelijke contacten en besprekingen in Streefbedrag was 30.000,- het kader van de statutaire re gelingen tussen bisdom, deke naat en parochie heeft het bis dom besloten, zijn medewerking te verlenen aan de eerste res tauratiefase. Deze fase omvat het repareren van het dak met goten, toren en balusters. Daar- zal rung be drag van 30.000.- gemoeid zijn. Er is offerte aangevraagd en de verwachting bestaat dat de werkzaamheden nog in februari a.s. kunnen beginnen. Het stichtingsbestuur van de pa rochie O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen is dankbaar voor wat de parochianen en vrienden van de Harteburg tot nu toe Het peperbusje van de Hartebrugkerk vormt een zwaard van Damoc les" boven de hoofden van de vele voorbijgangers in de drukke winkelstraat: lekkende leien, verrotte balusters, loshangende planken in de galmgaten. Bij elke windvlaag kan een losgeraakt voorwerp op mensen neerkomen. hebben geschonken. Zij zullen het effect van hun vrijgevigheid ervaren, wanneer over enige tijd bij regenachtig weer potten, pannen en emmers uit de kerk verdwenen zijn omdat het dak niet meer lekt. Maar ook daar na is nog veel geld nodig om de taak die zij gezamenlijk op zich hebben genomen, te voltooien. VOORSCHOTEN De gemeente raad van Voorschoten heeft gis teravond een krediet van 25.000,- beschikbaar gesteld als aanloopbetaling bij de voor bereiding van de bouw van een dienstverleningscentrum met bejaardenwoningen. Wethouder Iestra (p.c.) deelde de raad mede dat de Stichting zeil de nodige financieringsmiddelen zal aantrekken, de gemeente zal alleen garant staan voor de aan te trekken leningen. Alle groeperingen gingen wel ak koord met het voorbereidings krediet maar maakten bezwaar tegen de late inschakeling van de gemeenteraad. De plaats van vestiging staat nog niet vast, de meest indeale plaats (Bijdorp) wordt al reeds genoemd in de bejaardennota.die in 1970 is uit gekomen. Ir. Van Dalen (VVD) berekende dat alleen de bouw grond, ongeveer 1,5 ha., een be drag zal vergen van rond f 4 miljoen. De heer Marcelis (KVP) wilde exacte cijfers en dat in een totaal van rond 8 miljoen. Wethouder Iestra (PC) stelde zeer nadrukkelijk dat de Stichting autonoom is en achtte het volkomen onnodig in dit sta dium reeds de financiën ter sprake te brengen. Wethouder De Vos van Steenwijk (VVD) gaf in antwoord op vragen van de heer Uyterlinde (PC) de me dedeling dat de Stichting nog geen grond aangevraagd heeft. De restauratie van de bomen op de Voorstraat verkreeg de goed keuring van de raad met de uit drukkelijke wens, dat alle graafwerkzaamheden op de Voorstraat in verband met ver nieuwing van de aardgasleidin- gen onder toezicht zal gebeuren van de boomdeskundigen de fir ma Gebr. Copijn. Om tot overeenstemming te ko men met de koper van de boer derij Leidseweg 519 heeft de wethouder De Vos van Steen- wijk (WD) buiten medeweten van de raad de koopvoorwanr- den veranderd. De heer De Klerk Wolters (PC) achtte dit ontoelaatbaar en de wethouder zal t.z.t. aantonen dat de koop- voorwaarden op ondergeschikte punten slechts gewijzigd zijn. .EIDEN Het borstbeeld van Rembrandt van Rijn, dat op het 'Noordeindsplein staat, zal ver moedelijk niet op korte termijn worden verplaatst naar de Beestenmarkt. De Culturele Raad van Leiden, die gisteren o.m. over dit onderwerp verga derde, zal namelijk adviseren nog niet tot verplaatsing over te gann. De suggestie om cfè Bees tenmarkt met het Rembrandt- beeld om te dopen in een Rem- brandtplein werd deze week ge daan in een vergadering van winkeliers van Steenstraat en Beestenmarkt. >e woordvoerder voor de sectie Leidse Historie, de heer W. M. van Rooyen, was het niet hele maal duidelijk waarom het beeld zo nodig verplaatst moest worden. „Wanneer er de nood zaak van aangetoond kan worden willen wij voorstellen de buste dan maar op het Pieterskerk plein te zetten". Een toehoorder, de heer Van Slingerland, legde uit. dat de winkeliers een Leids Rem- brandtsplein willen creëren. „Voor toeristen is het aantrek kelijker naar een Rembrandt- plein te gaan dan naar de Bees tenmarkt". De Raad wil nu het gipsen beeld van Rembrandt uit de Lakenhal halen, dit beeld op de Beesten markt neerzetten en daarna op het Pieterskerkplein. Hiervan zullen dan foto's gemaakt wor den. Pas dan kan de Culturele Raad tot een besluit komen. Centrale financiering een handicap LEIDEN Om alle voorzienin gen te kunnen treffen, die abso luut noodzakelijk zijn om te vol doen aan de minimale behoeften van de stad, moet Leiden in de jaren 1972 - 1976 een bedrag van 49.048.000,- investeren. Dat is 10.648.000,- méér dan geraamd was voor de periode 1970 - 1974. De budgettaire positie is even wel slechter dan die in de vori ge plan-periode. Het gemiddelde investeringsni veau over de jaren 1971 t/m. 1974 bedraagt 44 miljoen. Wanneer daarop een correctie wordt aangebracht van 12% voor verwachte prijsstijgingen, dan komt men op een investe ringsbedrag van 49.280.000,- dat vrijwel overeenkomt met het genoemde gemiddelde. Daarmee blijft Leiden binnen het kader van de jaren 1971 - 1974 in het plan 1970 tot en met 1974. De toename van de ren dabele investeringen is, in ver gelijking met de planperiode 1970 t/m. 1974, zeer matig ge bleven. Het jaargemiddelde van het plan 1970/1974 bedraagt 36.815.000,-; over de jaren 1971 tot en met 1974 bedraagt het 38.781.000,-. Dit laatste'bedrag, vermeerderd met 12%, geeft 43.434.720,-. Het jaargemiddel de van het plan 1972/1976 is 40.171.000,-. De exploitatielasten van de ge raamde investeringen ten laste van het laatste plan-jaar bedra gen volgens het plan 1972/1976 12.208.000,-. Deze lasten be droegen volgens het investe ringsplan 1970/1974 voor het jaar 1974 7.875.000,-, zonder correctie voor vertragingen. Om de exploitatielasten 1974 te vergelijken met de lasten voor 1976, moeten de exploitatielas ten voor 1974 gecorrigeerd wor den met 12% voor geschatte prijsstijgingen in 1971 en 1972. Dat betekent een verhoging van de exploitatielasten voor 1974 van 945.000,-. De uitvoering van het investe ringsplan wordt sterk bedreigd door het systeem van „centrale financiering" en door de slechte budgettaire positie van Leiden. De stad ontving in 1971 in totaal 39.591 maar hiervan is maar 540.000,- voor nieuwe investe ringen beschikbaar. Van het restant was 250.000.000 be stemd voor de consolidatie van de kortlopende schulden en 14.051.000 voor routine-investe ringen in openbare nutsbedrij- Alleen doordat uit andere hoofde opbrengsten ter beschikking kwamen, kon Leiden toch in het afgelopen jaar nog een vrij aan zienlijk aantal nieuwe werken aanpakken. RIJNSBURG. 28 jan. Bloemen - An- Jcin: Witte Sim 26—35. Rode Sint 28-39. roze Sim 34— 34. crawly Sim 34-36. du«ty Sint 27—37. Arthur Sint 23—34G> Sim 33—36. Koever Sint 25-36. La Rève 3041FrezlnGol den Y.-llow 150250. White Swan 300300: DiversenAnthurlum 100 -230, Gcrbera 28-41. Hvaclnlcn bos 136—165 Irissen 25O-;i00; Aim- 160—190, Preludcum 160—175, V d. Korde 166—185, Prominence 190 320. Apeldoorn 160-180, Gele Apel doorn 190-225, Ralph 170-196. Ter Aar Tijdens een gisteravond in het clubgebouw van de v.v. ..Altior" gehouden feestelijke bi/eenkomst van bestuur en jeugdaf deling van v.v. „Altior" heeft pastoor Van Rossum aan de heer J. v. d. Pijl voor zijn grote verdienste als jeugdleider voor de leden van „Altior" de kerkelijke onderscheiding Pro Ecclesia uitgereikt, welke onderscheiding op verzoek van pastoor Van Rossum hem door zijn echtgenote op de revèr werd bevestigd. In zijn toespraak releveerde pastoor Van Rossum de grote verdiensten van de heer Van der Pijl voor de r.-fe. jeugd van Ter Aar. WARMOND Omdat hij 50 jaar In dienst was van de N.V.Padox werd de heer Van Es donderdag begiftigd met de zilveren me daille behorend bij de Orde van Oranje Nassau. In aanwezigheid van de directies van Padox en Panagro cn van bestuursleden van Nationaal ALPHEN AAN DEN RIJN Voor een voorlopige huurprijs van ruim ƒ460.000 per jaar zal de gemeente Alphen aan den Rijn een nog te bouwen kan toorpand gaan huren, waarin plaats zal zijn voor de huisves ting van de uit zijn jasje ge groeide dienst van gemeente werken en het grondbedrijf. Het kantoorpand in vijf lagen zal voor drie-vijfde deel gehuurd worden van Nationale Neder land Pensioenfonds. Eind de cember van 1970 werd al beslo ten tot deze bouw. De gemeente gaat ook het pand aan de Emmalaan huren van Sigma Coatings B.V. De inrich ting van dit kantoorpand zal on geveer ƒ11.000 bedragen en de huurprijs ƒ15.500 per jaar, tt verhogen met nog tien procent van de verbouwingskosten, die geschat worden op ƒ20.000. Blijkens uitlatingen van B. en W. is het gemeentebestuur nogal onaangenaam verrast door het op het laatste moment indienen van bezwaren op het ontwerp- bestemmingsplan De Burcht 1970 in Zwammerdam. Men had er vast op gerekend, dit ont werp te kunnen laten goedkeu ren door de raad. maar de Stichting het Zuid-Hollands Landschap en het Landbouw schap Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland kwamen nog met bezwaren. Om stuk grond van bijna een halve hectare voor zes ton te verkopen aan de NV Nederland se Betonmaatschappij Bato-Jan- sen In Alphen, was men bij de Alphense gemeenteraad aan het goede adres. Mevrouw A. F. R. Hardijzer-Neef van D'66 brak een lans voor het behoud van de op dat terrein staande snackbar van de heer Van der Sluis. Zijn optrekje, vooral gefrequenteerd door pas serende vrachtrijders, zal moe ten verdwijnen, waardoor de ex ploitant brodeloos dreigt te wor den. Weihouder J. J. Goedhart van de CHU wees er op dat de heer Van der Sluis al lange tijd wist, dat zijn nering daar tijde lijk was gevestigd, in afwach ting van de definitieve bestem ming van de grond. Andere op lossingen in Alphen zijn moei lijk te vinden, aldus werd ge zegd. Van verschillende kanten werd spijt betuigd over de spoedige opheffing van de openbare kleu terschool in het gemeentedcel Zwammerdam. Aan het eind van dit schooljaar zal de school ophouden te bestaan. Het aantal lecrlingetjes voor deze school is namelijk te klein geworden. Na de opheffing zullen de kleuters ondergebracht kunnen worden bij de prot-chr. kleuterschool. Het gebouwtje van de op te hef fen openbare school zal dan als dependance van de christelijke kleuterschool dienst gaan doen. Over enige tijd zal de- conciërge woning bij het gemeentehuis ge schikt gemaakt worden als kan toorruimte voor de gemeentelij ke voorlichtster mej. De Jong. Het geschikt maken van de woning vergt een bedrag van ruim ƒ10.000. Grondbezit spelde burgemeester drs. F. K. Langemeijer hem de onderscheiding op. BOSKOOP Dc heer Van Bcm- mel heeft gisteren van burge meester baron Van Dedom de medaille In zilver van do Ordv vun Orunje Nassau toegekend. jaar lid is van het muziekkorps COncordiu. De burgemeester noemde de heer Von Bcmmel een man die zich In zijn hele le ven voor de gemeenschap heeft ingezet. Aardig detail: de heer Van Bemmel maakte het musi ceren in de crisistijd sumen met enkele andere Boskopers tot bij verdienste door op struat te spe len. 9.00. H I 5 40 10.40. II II 3 00. C I 3.70—4H0. C II 0 90 :i30. Brvckpeen kilt 260 4 7", Boerenkool 40 42. Prol A I 64 «8. 11 1 47: Knolseldc- rle 15—33: Witlof 2TV .77. Spruiten 48. Krot' ii klit 150/280. Aanvoer Waipeen 230 000 kir ROELOFAREND8VEEN 28/1. Blo*, men. Am nn. netle en Car 42. Koriythim Ken Step ten 1.45 2,66. Frr Tulper 2.36. Troiunjen 1,05 86, Ni .mtlire V\ Prcludli nl. LuitlKc Wltwi Brn Olnf Krelni NOORDWIJK Bij gelegenheid zijn afscheid van het Noordwijkse politiekorps is bri gadier C.K.F. van Venetiën gis termiddag onderscheiden met de zilveren ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. J.M. Bonnike speldde de scheidende politieman de koninklijke onder- RIJPWETERING BEZOEKT DE GROTE FANCY-FAIR in hef Dorpshuis GEOPEND: Zaterdag 6 februari van 20.00 01 00 uur Zondag 7 februari van 11.00 - 01.00 uur GEWELDIGE ATTRACTIES I I ENORME PRIJZEN I I Zegt het voort! scheiding op. De heer Van Ve netiën was zichtbaar verrast en getroffen door dit blijk van hoge waardering. De burgemeester riep vele mo menten in herinnering uit de carrière van de heer Van Vene tiën, die vele vormen van poli tie heeft meegemaakt: „U was een man, die alles kon", zei de heer Bonnike. Hij herinnerde van het werk van de brigadier bij de strandpolitie, aan zijn op treden als commandant van de ME-Brigade, aan zijn activitei ten als sportman, trainer en supporter, als dirigent van het vroegere politie-zangkoor en als deelnemer aan het culturele Ie-1 ven. De burgemeester stelde1 vast: „U was do meest martiale j politieman in het korps: een markant man". Sp.ekend na mens het korps gaf hoofdirspec-1 teur-korpschef J. F. Basten een j aanvulling op de lofzang door| de burgemeester, die hij beëin- j digde met de raad aan me- j vrouw Van Venetiën: „Blijf' hem verwennen want hij is een (ADVERTENTIE) Alkemade Tijdens de jaarvergadering van het NKV die gisteravond onder leiding van voorzitter Van Leeuwen gehouden werd zijn een aantal jubilarissen gehuldigd. Districtsbestuurder P. van Hooff over handigt v.l.n.r. dc heren J. de Koning (25 jaar ltd), P. de Jeu (40). W. van Alkemade (50), G. Huigsloot (40), D. van der Klugt (40) en C. van Velzen (25) namens het bondsbestuur het gouden bondsinsigne voor langdurig lidmaatschap van de afdeling Alkemade. LEIDEN aan Rijksweg 4, Amsterdam-Den Haag Vanwege het enorme succes in het vorige jaar zal wederom, in samenwerking met het wolbekende Hongaarse hotelconcern "Pannonia", een HONGAARSE GASTRONOMISCHE WEEK worden gehouden en wel van woensdag, 2 fobruari t/m zondag, 13 februari a.s. Zowel het voedsel, de wijnen, het personeel, alsmede een compleet zigounerorkest zuilen uit Hongarije worden overgevlogen. Voor tafelreserveringen: tel. (01710) 45222

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3