TELEMARK EEN VAN DE LAATSTE PARADIJZEN VAN EUROPA Weg wezen '72 lAls je aan boord stapte van de -Jstokoude veerboot „Victoria" -;de koningin is niet dood, lang le- - ye de koningin. Hoor de zalige I Teutels, die diep uit haar aam- l'borstig lijf komen wordt de ;1actor tijd op slag een lachertje. Haastige spoed is er vanaf dat - imoment niet meer bij en je kunt _dan ook net zo goed je horloge stil zetten. Of nog beter: gooi Tiet met een glimlach in de don- kere nachtspiegel van het Norsjo- kanaal en werp er gelijk de ^enuwpillen en de asperine ach- «eraan. En kruip daarna in de tanige -armen van Victoria, brave Vic- -toria, die al jaren geleden rijp was voor de Sloop, maar telkens weer door Noorse scheepschirur gen is opgelapt. Ze barst van de kwalen, trilt bij het minste ge- - ringste over haar hele lijf en ademt dan zwaar astmatisch Jit haar pijpje. Maar zolang de sin- tels gloeien in haar hart blijft ze een hete zomer lang optornen tegen de stroom, die haar uitein- del ijk in het klokhuis van Tele- mark moet brengen. Victoria doet over die reis van 130 kilometer tussen Skiën en Dalen bijna tien uur. Tien ver rukkelijke uren, die verdwijnen in het donkere water of verdam pen tot herinnering. Herinnerin gen aan een landschap, dat tot nu toe is ontkomen aan de ver nielzucht van de beschaving en nog adem genoeg heeft om te dromen. Herinneringen aan doodstille meren met daarboven de meeuwen in koorgebed. Aan oevers zonder huis, zonder mens. En daarachter de bergen, eerst nog groen, hoger grijs en op de top een kalotje van In Telemaric is de natuur in zichzelf gekeerd als een contem platieve monnik. De struiken fluisteren, het water murmelt in beken, die de smeltende sneeuw meevoeren. En als eindelijk de wintervacht versleten is diep in mei, de zomer daar is slechts één hazenslaap lang kwijlt het bruine gras nog weken na. Ook Victoria past zich aan en schommelt op haar elf en der- tigst door één van de laatste pa radijzen van Europa. Ze weet immers, dat een snelheidsma niak hier geen schijn van kans heeft, want om de paar kilome ter doemt er toch weer een ver molmde sluisdeur op, die toe gang geeft tot een nieuw voorge borchte. In totaal liggen er ne gentien sluizen, wonderlijke wa terwegversperringen, die het bootverkeer telkens een trapje hoger brengen naar de hemel. In Vrangsvoss liggen er opeens zes achter elkaar, die samen een hoogteverschil van 25 meter overbruggen. Daar rent de sluis wachter van de ene deur naar de andere om kleppen open te draaien en kleppen te sluiten. En al die tijd wacht Victoria ge duldig in haar nauwe corset en schurkt ze met haar vervelde voorsteven tegen de sluiswan- den. De Noren zelf weten, dat het tempo van de oude veerboot ZATERDAG 29 JANUARI 197: Onbeschrijfelijk stil is de natuur in Telemark, dat ook nu nog de bedoelingei van de schepping duidelijk maakt. Een ideaal vakantiegebied voor mensen, dii prijs stellen op een stuk Europa, dat nog niet is overspoeld door het massa toerisme. 9 De ouwe, trouwe „Victoria" zwoegt bijna tien uur over de 130 kilometer tussen Skiën en Dalen en overwint in totaal een hoogteverschil van 72 meter. Daarvoor moet de witte water-lady zich negentien maal in het keurslijf van een sluis wringen. soms lager ligt dan dat van een wandelaar. Daarom stappen ze van tijd tot tijd van boord en lo pen ze vast naar het volgende sluizencomplex, waar ze door gaans minuten eerder arriveren dan Victoria. De buitenlander, die deze sportieve tussensprint niet durft te maken, verbergt zich in die tussentijd in de buik van het schip, waar het peper dure Noorse bier even overvloe dig schuimt als de waterval naast de sluis. Het is een belevenis om zo een dag op te trekken met de oude dame Victoria. De zon brandt op het voordek en de bergtoppen blazen de schaapjeswolken de hemel in. Links naast me in een wrakke tuinstoel zit èen grijze heer uit Devonshire, die de En gelse volzinnen uit zijn huig los- bi'kt om ze vervolgens via zijn mondhoek te ventileren. Hij heeft de invasie in Normandië meegemaakt, was toen officier. „Mooie tijden waren dat", zegt hij, verzaligd de ogen sluitend, ,,wa,t hebben we die moffen la ten lopen". ,Wat zegt ie?", vraagt de jon gen naast me, die zich in Ule- foss al tot aan zijn zwembroek heeft uitgepeld. Hij is er één van het „reine Körperkultur-ty- pe" en beschikt over een goed doorregen lijf, dat hij in zijn woonplaats Hamburg met bier en worst op peil houdt. „Meneer zegt, dat de bergen hier niet zo hoog zijn, als hij had verwaoht", antwoord ik. De jongen knikt. „I'k wist het", zegt hij, „mijn vader heeft het vaak over Noorwegen gehad. Hij heeft hier op het einde van de oorlog .gediend. Hij was bij de genie. Hij heeft ook nog met Rommel gevoohten in de woes tijn. Volgens hem hadden we kunnen winnen, als ze het maar slimmer hadden aangepakt". „Wat zegt ie?", informeert de man uit Devonshire. Hij heeft al uitgelegd, dat de Engelsen te lui zijn om vreemde talen te leren. „Ik moet er toch eens aan be ginnen", voegde hij i er aan toe, „wel zo handig, als je op reis bent". „Hij zegt, dat het hier stiller is, dan ie had verwacht", antwoord ik, „en mooier". .Hij heeft gelijk" zegt de man uit Devonshire, „het doet me soms denken aan de Ardennen in België. Ik was daar eind 1944. God, wat hebben we die moffen laten lopen. In hun broek deden „Hij zegt, dat ie van het Noors geen woord verstaat", antwoord ik. „Dan kunnen we elkaar een handje geven", zegt de jongen uit Hamburg, „mijn vader heeft hier een jaar gezeten, maar die begreep er oük niks van. Na de oorlog hebben ze hem in een Engels concentratiekamp ge stopt. Volgens hem zijn alle En gelsen rotzakken. Ze hebben het achter hun ellebogen, zegt ie". „Wat zegt ie?", vraagt de man uit Devonshire. „Hij zegt, dat de Noren boffen met zo'n land", antwoord ik, „hij zegt: ik wil gelijk overste ken. Zij Hamburg en ik Noorwe gen". „Hij heeft gelijk", mompelt de man uit Devonshire, „ofschoon het bij ons ook rustig is. Ik ge loof niet, dat ik hier zou kunnen wennen. My home is my. casüe, zeg ik altijd maar. Ik ben ove ral geweest. Ik heb in 1945 half Duitsland doorkruist. Ik was toen bij de veiligheidsdienst. Ik begrijp de Duitse mentaliteit niet. Het zijn allemaal hielenlik kers, gluiperds. Trappen naar beneden en likken naar boven". „Wat zegt ie?", vraagt de jon gen uit Hamburg. „Hij zegt, dat je in een land als Noorwegen volkomen tot rust komt", antwoord ik. „Hij heeft gelijk", roept de jon gen glimlachend. Hij geeft een korte roffel op zijn buik. „Dit moeten we vieren", zegt de man uit Devonshire, en.hij ver dwijnt in het schip. Even later komt hij terug met drie bekers, half gevuld met water. „Even wachten", roept hij, ik heb nog een kleine verrassing". Hij. diept uit een groene canvas- tas een heupflesje whisky op, waarmee hij de bekers tot aan de rand vult. Dan zegt hij glun derend: „op de vriendschap". In Kviteseid gaan onze wegen uit elkaar. De Duitser en de En gelsman zwaaien uitbundig van af het voordek van de ouwe, trouwe Victoria, die waggelend verder zwoegt in de richting van Dalen. Met dank aan Babel en zijn spraakverwarring trek ik me terug in de groene verlaten heid van Telemark. Na dertig haarspeldbochten ligt daar een bed te wachten in het Morgedal Turisühotell, een houten herberg, waar het leven ook zonder de margarine van het Zeeuwse meisje zo ongelooflijk goed is. De volgende morgen heeft de vrouw van eigenaar Brekké een ontbijt gecomponeerd, dat haar gasten voor de rest van de dag uittelt. Er is haring in zeven verschillende vermommingen, er zijn zeven soorten vleeswaren, kaas. jam, brood in alle denkba re kleuren. Zo zal het doorgaan, al die da gen in het gelukzalige Telemark, waar men nog tijd heeft voor gastvrijheid. Als je na zo'n er varing weer aan boord stapt van Fred Olsens' Blenheim (een voortreffelijk schip met cruise allures) heb je toch het gevoel, dat je reddeloos uit Gods hand bent gevallen. Telemark heeft je een heimwee bezorgd, dat zal duren, tot de dood er op volgt. In het betrekkelijk kleine Tele mark (15.322 vierkante kilome ters) vindt de toerist Noorwegen in miniatuur: steile kusten, ro mantische scheren, uitgestrekte, doodstille bossen, wilde bergen en grandioze hoogvlakten. Zeven procent van de provincie bestaat uit water. Telemark is centraal gelegen in Zuid-Noorwegen, twee hoofdwegen vanuit Kristiansand en Oslo sluiten aan op de pro vinciale wegen, die doorgaans smal, maar goed zijn. Voor Nederlanders is de veer dienst van Fred Olsen met de luxueuze cruiser „Blenheim" verreweg de aantrekkelijkste verbinding. Deze boot vaart in het hoogseizoen tot zeven keer per maand. Vertrek uit Amster dam, aankomst volgende dag om twaalf uur 's middags. Fred Olsen Lines exploiteert ook de Skagerak-Espressen met onder meer de brandnieuwe Buenavis- ta. Deze boot vaart dagelijks en kele malen tussen Hirtshals in Denemarken en Kristiansand. Daarnaast is er nog de Da-No- lijn van Oslo naar Aarhus. Fred Olsen organiseert ook geheel verzorgde reizen naar een aan tal standplaatsen in Noorwe gen.Alle inlichtingen bij Veree- nigd Cargadoorskantoor, Ko ningsplein 15, in Amsterdam, te lefoon 020-248303. In Telemark zijn vele zomer huisjes (de zogenaamde hytte) te huur. Het grootste deel ligt in de bergen, vaak dichtbij meren of rivieren. De prijzen lopen uit een van 250 tot 500 Noorse kro nen per week. Onderstaande fir ma's verhuren ze onder andere: Den Norske Hytteformidling A/S. Kierschowgt. 7, Oslo 4, Kra- vero Turitskontor, Jens Lauer- sonspl. 3770 Kragero en Nors Folke Ferie, Youngstorvet 4, Oslo. Kamperen in Telemark kan men j op één van de tientallen goed geoutilleerde campings. Door gaans is er ook bootverhuur. De campings zijn ingedeeld in drie klassen. De VVV van Skien-Te- lemark heeft een aantal gerief lijke hutten in de bergen, waar men goedkoop kan overnachten en eten.voor leden 9 kronen per nacht, niet-leden 15. Maaltijden van 14 tot 18 kronen. Er zijn in Nederland drie reisor ganisatoren, die gespecialiseerd zijn in all-in-vakanties naar Te lemark. Het grootste aanbod heeft Scandinavian Arctic Sun- way, Saxen Weimarlaan 58 in Amsterdam-Z, telefoon 020- 719012. Daarnaast opereren Sca- nialux, Weteringschans 73 in Amsterdam-C, telefoon 020- 238220 of 238358 en Transkandia, De Carpentierstraat 143, Den Haag, tel. 070-858362. Voor alle verdere inlichtingen: Noors Nationaal Verkeers Bu reau, Leidsestraat 74 in Amster dam, telefoon 020-222545. Het Tivoli, permanente kermis en vermaaksoord in het hart van Kopenhagen, is c toeristische trekpleisters van Denemarken. In Elsinore, op 36 kilometer van Kopenhagen, ligt hef kasteel Kronborg, één van de fraaiste renaissance bouwwerken van Denemarken. Shakespeare gaf het kasteel wereldbekendheid door het te gebruiken als decor voor zijn Hamlet. Vergis u niet: Denemarken lijkt echt niet op Nederland. Ak koord, het is gezegend met het zelfde dweilerige klimaat als onze moerasdelta en de inwo ners spreken een taal, waarvan de uitspraak dezelfde lachstui- pen veroorzaakt als het Neder lands. Maar daarmee houdt het dan ook wel goed op. Voor de rest zijn er alleen maar verschillen: Denemarken is een heuvelachtig, boers aandoend land, dat met recht de koos naam „lieflijk" heeft gekregen. Het is ook grotendeels onaards stil en rustig. Hoewel het groter is dan Nederland wonen er slechts 5 miljoen mensen, die gelukkig nog weinig hebben bij gedragen aan de milieu-veront reiniging van Europa. Er zijn zelfs gebieden (in Jutland met name), waar u uren lang kunt ronddwalen zonder een mens te gen te komen. Denemarken is daarnaast het rijk van de 500 ei landen, waarvan er slechts 100 bewoond zijn. Een deel van de onbewoonde vlekken in zee kunt u huren. Speciaal aanbevolen voor toeristen met onbedwingba re Robinson Crusoë-neigingen. Voor rustzoekers is hel; schierei land Jutland wellicht het meest ntrekkelijke vakaniegebied. De oppervlakte is gelijk aan Ne der' nd. Daarnaast biedt See- land als grootste troeven de glimlachende hoofdstad Kopen hagen (met onder meer zijn we reldberoemde Tivoli), een foto genieke kust en vele kastelen in het Noorden. Funen is de bloe mentuin van het land: in trek zijn de vele eilanden voor de kust met Ero als kneuterige uit schieter. Een paar tips: Boerderijvakan ties in Denemarken raken steeds meer in. Vol pension komt u op 45 kronen. Kinderen tot 12 jaar half geld. Sportvissers kunnen in Denemarken ook hun hart opha len. De beken en rivieren zitten nog stampvol zalm en forel en langs de 7500 kilometer lange kustlijn is vrijwel overal sport- visserij mogelijk. Er zijn ook bootreizen voor tonijn- en kabel jauwvangst. Fietsvakanties zijn mogelijk op hel eiland Funen. De actieve VVV Svendborg heeft er twee van 7 dagen elk. Overnachtingen naar keuze in hotels of jeugd herbergen. De prijzen met inbe grip van fiets variëren van 175 tot 300 gulden per tocht. Forse reducties voor kinderen. Goedko pe rondreizen zijn mogelijk met de trein. Een tiendagenkaart kost tussen de 75 en 110 gulden. Met de SAS vliegt u naar elke be stemming in Denemarken met een vliegveld in de buurt. U be taalt alleen de reis van Amster dam naar Kopenhagen, de rest 's gratis (met uitzondering van Bornholm). Kamperen kan men in Dene marken op één van de 600 er kende kampeerterreinen of met toestemming van de eigenaar op elk willekeurig mooi plekje mid den in de natuur. Alle inlichtingen geeft het Deens Verkeersbureau. Keizersgracht 518 in Amsterdam, telefoon 020- 226717.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16