Howard Hughes: successen m flops LUDWIG ERHARD 75 JAAR Heischepper van Duitse welvaart Levensverhaal van excentrieke miljonair ZATERDAG 29 JANUARI 1972 Howard Hughes zoals hij voor het laatst in 1955 door een fotograaf werd opgemerkt. De affaire Howard Hughes is on derwerp van de cover story" van Time Magazine van 24 januari. Het blad omschrijft de excentrie ke miljonair als een man wiens „verlegenheid een obsessie is, die gebiologeerd is door intriges, ter- \vijl zijn wantrouwen grenst aan paranoia". De 67-jarige Hughes, wees gewor den op 19-jarige leeftijd, erfde een groot kapitaal en het beheer over zijn vaders Hughes Tool Co, dat het patent bezat over een speciale boor voor olievelden. Hij dook in de filmproduktie van Hollywood, waar hij twee flops produceerde en verder zijn aandacht wijdde aan hits en sterren. De sterretjes, onder wie de jonge Ava Gardner, werden na hun kortstondige dien sten in luxueuze appartementen geïnstalleerd. Het duurde niet lang of Hughes vond een ander arbeidsterrein: de luchtvaart. Zonder enige opleiding slaagde hij erin zijn kwa liteiten als ontwerper te ontwikke len. Hij introduceerde de H-l, en werd daarvoor door president Roosevelt onderscheiden. Hij brak allerlei snelheidsrecords, introdu ceerde een achtmotorige machine, bijgenaamd Spruce Goose (Zwie rige Gans), die door zijn jumbo achtige afmetingen te groot was voor zijn tijd, maar waarmee hij toch op twintig meter boven de ha ven van Los Angeles ging vliegen, om althans die mogelijkheid te be wijzen. Het toestel is daarna nooit meer in de lucht geweest. Na bij drie vliegongelukken ver wondingen te hebben opgelopen, en na een breuk met TWA, compleet met de verkoop van al zijn aandelen in die maatschappij kocht hij zich in in de gokwe reld van Nevada. In Las Vegas en Reno verwierf hij zich hotels en casino's, een televisiestation, een air terminal, en een regionale luchtvaartmaatschappij, Hughes Airwest. Inmiddels waren zijn ..oude" maatschappijen, Hughes Tool en Hughes Aircraft, een maatschappij voor electronica en ruimtevaart, onder vakkundige leiding bezig aan een grote bloei periode. De mythen die rond Hughes zijn gegroeid zijn legio. Een ervan heeft hijzelf in het leven geroepen uit angst dat hij beroofd zou wor den. Hij zou nooit geld bij zich dragen, maar de zakken van zijn jasje staan soms bol van dubbel tjes en kwartjes, omdat hij ge woon is zijn zaken telefonisch af te doen. „Als je met hem praat" zegt een van zijn vrienden, „hoor je om de paar minuten ping ping". WASHINGTON Toen McGraw Hill, een achtens waardige uitgeverij uit New York, vofige maand be kend maakte dat ze de autobiografie van Howard Hughes, de in afzondering levende miljonair, zou gaan publiceren, werd dat beschouwd als de grootste en meest verrassende coup in de uitgeverswereld sinds „Krushchev Remembers", de „memoires" van de vroegere Kremlinchef. De redacteur van Life-magazine noemde het het meest onthullende en oprechte levensverhaal van een belangrijke figuur dat hij ooit gelezen had. Zijn blad tekende een contract om drie fragmenten van 10.000 worden te publiceren, alsmede een persoonlijk ver slag door romanschrijver Clifford Irving over hoe hij Hughes ertoe overhaalde om hem de memoires te la ten schrijven. Het moet wel een interessant verhaal zijn, want de aankondiging van de autobiografie heeft aanleiding gegeven tot een der meest buitengewone geschillen in het uitgeverswezen van deze eeuw. Hoge functionaris sen van Hughes ondernemingen beweren dat McGraw Hill op onbeschaamde wijze wordt bedrogen en Life beweert dat het positief bewijs heeft dat de autobio grafie echt is. hun bewering van bedrog te bewijzen. De verslagge vers kregen de gelegenheid om via een telefoonverbin ding met het Paradijs Eiland in de Bahama's vragen te stellen aan de miljonair, die ruim tien jaar met geen enkele buitenstaander had gesproken. Na afloop van de bizarre autobiografie, waarin Hughes onder meer uitdrukkelijk ontkende aan de autobiografie te hebben meegewerkt, bevestigden de zeven journalis ten. die hem allen eens persoonlijk hebben gekend, dat ze inderdaad met Hughes hadden gesproken. McGraw Hill en Life blijven echter vasthouden aan hun manuscripten. Ze stellen dat de echtheid ervan is vastgesteld door een handschriftanalyse en aan de hand van het woordgebruik dat naar het heet is geba seerd op een serie interviews die Irving het afgelopen jaar met Hughes heeft gehad. McGraw Hills troef kaarten zijn twee cheques met zes cijfers die betaal baar zijn gesteld aan een Zwitserse bankrekening van Hughes. Ze zijn verzilverd en achterop Staat de hand tekening H. R. Hughes. Dus ófwel Life en McGraw Hill hebben een authentieke autobiografie in handen, ófwel ze zijn door een briljante list voor tenminste een miljoen dollar bedrogen. Welke van deze twee vreemde verklaringen juist is weten op het ogenblik misschien alleen Howard Hug hes en twee of drie anderen. Er zijn een paar kleinig heden die mogelijk in de juiste richting wijzen. In 1965 vestigde Hughes de Rosemont Corporation die hij de exclusieve rechten gaf voor zijn memoires. Als aanvul ling op de massa's gegevens cls de firma over Hughes verzamelde heeft ze kennelijk verscheidene met de hand geschreven bijdragen van de miljonair zelf ont vangen. Een van de mogelijkheden is dat de autobiografie is gebaseerd op dit materiaal. Het materiaal verdween na het vertrek van Hughes tijdens zijn geschil met het hoofd van zijn kantoor in Las Vegas, Robert Mahew. Life geeft toe maanden geleden ernstig bezorgd te zijn geweest over de manuscripten. Vreemd genoeg deed het tijdschrift geen beroep op de diensten van twee van zijn beste napluisers, William Lambert en Frank McCuIlough, die beide bijzonder veel van de operaties van Hughes afweten. McCuIlough is de verslaggever die in de jaren vijftig het laatste interview met Hug hes had. Begin vorige maand is hij kennelijk door Hughes opgebeld in een vergeefse poging om te voor komen dat Life zijn publikatieplannen zou doorcetten. Cl.fford Irving, die beweert dat hij de interviews op de band opnam gedurende een aantal untmoetingen ..op verscheidene plaatsen op het westelijk halfrond", heeft tot dusver geweigerd die momenten of plaatsen nader te specificeren, /odat ze kunnen worden nage gaan. Degenen echter die geloven dat de autobiografie ..grotendeels echt' 'is wijzen op Hughes' welbekende excentriciteit. Zij speculeren erop dat hij misschien spijt heeft gekregen van zijn samenwerking met Ir ving nadat assistenten hem ervan hadden overtuigd dat hij door de openhartigheid van de manuscripten het risico liep van zware aanklachten wegens smaad. Time: levensloop in beeld. Volgens deze theorie, die door McGraw Hill is geop perd, heeft Hughes zijn beloften jegens zijn uitgevers, Irving en Life verzaakt. Maar hoewel het merendeel van de winsten misschien door proceskosten zul worden opgeslokt zal door het geschil wellicht bereikt worden wat groepen advoca ten, de staat Nevada en de Federale Regering niet gei lukt is: zorgen dut Howard Hughes ter terechtzitting verschijnt, hetgeen dan zijn eerste verschijning in het openbaar in bijna 20 jaar zou worden. De Howard Hughes Sage heeft echter nog driester* vormen aangenomen. The Ladies Home Journal, een babbelig tijdschrift voor de moderne Amerikaanse» vrouw, maakte bekend dat het in het februari-nummer zal beginnen met de publikatie van de enige echte auto biografie van Hughes. Volgens een woordvoerder van. het blad zijn de memoires gebaseerd op „intieme per soonlijke gesprekken" die Hughes over een period» van 13 jaar heeft gehad met romanschrijver Robert' Eaton. Een afdruk van een door Hughes ondertekende* machtiging zal de memoires vergezellen. ADAM RAPHAEL Op zondag 20 juni 1948 kondigde Ludwig Erhard voor de West- duitse radio aan, dat met ingang van de volgende dag de in om loop zijnde bankbiljetten met een waarde van meer dan één rijksmark waardeloos zouden zijn. Iedere Duitser zou veertig nieuwe marken krijgen; de dis tributie van levensmiddelen zou worden opgeheven en de prijzen vastgesteld. Muntstukken bene den een mark zouden voorlopig geldig blijven om aan de behoef te van kleingeld te kunnen vol- Professor dr. Ludwig Erhard, economisch adviseur van de Amerikaanse en Britse bezet tingsautoriteiten, had zich het "echt voorbehouden persoonlijk deze mededeling over de geld- zuivering te doen. De taktiek en techniek van de geldzuivering was al maandenlang voorbereid in de economische raad, die in j"nei 1947 voor de Westelijke be zettingszones was ingesteld, en waarin Ludwig Erhard van meet af aan de leiding had ge had. Waar de raad noch de be zettingsautoriteiten weet van hadden, was de opheffing van de rantsoenering, die Erhard op ei gen gelegenheid doorvoerde. Hij had speciaal de zondag uitgeko zen om dit aan te kondigen ten einde althans voorlopig ver schoond te blijven van de pro testen en de kritiek van colle ga's en superieuren, die hij stel lig verwachtte. Het was dan ook een gok. die Erhard waagde. Duitsland stond niet alleen militair en politiek, maar ook in economisch opzicht aan de rand van de afgrond. Het was amper een jaar geleden, dat in het Ruhrgebied honderd duizenden arbeiders in staking waren gegaan tegen de verla ging van het levensmiddelenpak ket tot 900 calorieën per dag, ongeveer de helft van wat een Ludwig Erhard, „deze man moet minister worden". mens normaal nodig heeft. Vol gens de statistieken waren de voorraden van dien aard, dat ie dere bewoner van West-Duits- land eens in de veertig jaar een kostuum kon kopen, eens per tien jaren een overhemd en eens in de vier jaar een paar sokken en schoenen. Voor twee van de drie mensen die stierven was geen doodskist beschikbaar; voor een van de twee babies geen luier. Op de zwarte markt golden sigaretten als betaalmid del: Amerikaanse soldaten ver kochten een slof van tweehon derd stuks, die hun een dollar had gekost, voor 120 tot 200 dol lar, d.w.z. 1200 tot 2000 mark, en stuurden de dollars, die zij voor deze marken kregen, naar huis. De Westduitse produktie was ge zonken tot de helft van het jaar 1936. De invoering van een nieuw be taalmiddel was voorwaarde voor een sanering van deze chaos, maar de afschaffing van de rantsoenering op hetzelfde mo ment, leek dwaqsheid. Ludwig Erhard had echter de nodige maatregelen getroffen, er waren extra-voorraden ingesla gen om de eerste stormloop op de vrije verbndksgoederen te kunnen opvangen, en voor het overige verwachtte hij, dat de produktie zodanig zou stijgen dat de bevoorrading in de toe komst gewaarborgd -was. Die verwachting paste in het raam van Erhards economische Ideo logie; de Soziale Marktwirt- schaft: vrije produktie en con currentie, door de overheid ge richt op algemene welvaart, vol ledige werkgelegenheid, en een stabiele munt. haperde de hevoorrudlng en ste gen de prijzen, maar ondanks alle kritiek hield Erhard het hoofd koel. HIJ beloofde muatre- galan maar. aflMi ig i a al ta Ij verige overheidsbemoeienis uls hij was, liet hij het bij die belof- te. Illj viir spelde, dal het goe- derenaanbod /ou stijgen en de prijzen zouden dalen en hij kreeg gelijk. In oktober 1948 er kende de Amerikaanse hoge commissaris, generaal Lucius Clay, volmondig, dat de geldzui vering „een ongelooflijk succes" was. De produktie was met 35 procent gestegen en de zwarte markt gedecimeerd. Zo legde Ludwig F.rhard de grondslag van het Wirtschafts- wunder, het spectaculaire her stel van een totaal ontredderd land, dat nergens in de wereld zijn weerga heeft gevonden. Vanzelfsprekend werd hij in 1949, toen de Westduitse bonds republiek haar eigen regering kreeg, minister van economische zuken, wat hij bleef tot 1963, toen hij Adenauer opvolgde als bondskanselier. Daarmee was zijn glorietijd voorbij; hij was te veel wetenschapsman om zich als politicus waar te kunnen ma ken. Kanselier is hij slechts en kele jaren geweest, maar de Vrijdag 4 februari a.s. is het 75 jaur geleden, dat Ludwig Er-' hard in Furth bij Neurenberg werd geboren, wuur zijn vader een manufacturenwinkel had. Als korporaal in de eerste wereld- - oorlog werd hij bij leperen zo zwaar gewond, dut hij voor de* rest van zijn leven ongeschikt bleef voor lichamelijk werk. Dus" ging hij verder studeren. Aun de- universiteit van Frankfort deed' hij de economische theorieën op,- die bepalend zouden blijken voor1 zijn carrière. Zijn weigering om toe te treden tot de nazi-partij* kostte hem zijn baan aan het in stituut voor marktonderzoek te Neurenberg, waarna hij zich' particulier vestigde als econo-' misch adviseur. In opdracht van de verzetsgroep, die in juli 1944' de mislukte aanslag op Hitler pleegde, stelde hij tijdens de- oorlog de plannen op. die het na-oorlogse Duitsland weer op- het economische been moest hel-, pen. Karl Gordeler, een van de leiders van het verzet, zei toen al' van hem: „deze man moet mi nister worden".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15