GLAZENWASSER IN STUNTROL Dankzij architect: Schoonmaken is ook een vak De heren Bouwens (links) en Groenendijk (rechts) voor het flatgebouw aan de Ivoorhorst in Mariahoeve. Tè zien is hoe fraai, maar ook hoe ondoel matig (wat betreft onderhoud) de gevel is opgetrokken. DEN HAAG Vele he dendaagse architectoni sche scheppingen oogsten bewondering van publiek en opdrachtgevers. Maar als na een tijdje de bui tenramen gewassen moe ten worden, of een schoon maakbedrijf opdracht ge geven wordt het gebouw periodiek te onderhouden, dan wil het nog wel eens gebeuren, dat de bewonde ring omslaat in ergernis. De glazenwasser blijkt voor de eer en verdienste te bedanken, omdat hij het karwei te gevaarlijk vindt en adviseert een stuntteam in te schakelen. De kosten opgave van 't schoonmaak bedrijf voor periodiek on- derhoud van het gebouw blijkt ook al een regel rechte tegenvaller. De bouwwijze en de manier van inrichting zijn niet voldoende afgestemd op efficiënt onderhoud, het geen kostenverhogend Volgens de beide directeuren var. het Haagse schoomaakbe- drijf „Intercleanupservice Ne derland", de heren P. P. H. M. Bouwens en F. L. Groenendijk, kunnen de buitenramen van ruim eenderde van de nieuw ge bouwde panden niet gewassen, omdat de glazenwassers als ze het werk toch zouden uitvoe ren de veiligheidsvoorschrif ten zouden overtreden. Zij weigeren dan ook hun gla zenwassers tot stuntwerk te ver leiden. „Wij vinden het leven en welzijn van onze werknemers stukken belangrijker dan een stuk of wat schone ruiten". Niet alle schoonmaakbedrijven of particuliere glazenwassers blijken daarover hetzelfde te denken. Sommigen voeren de le vensgevaarlijke opdrachten toch uit. Het is soms verbluffend wel ke toeren er uitgehaald moeten worden. Toeren die volkomen in strijd zijn met de voorschriften. ,,Als bij het ontwerpen van zo'n gebouw van stond af aan reke ning was gehouden met het on derhoud, dan had men met een voudige voorzieningen het gla zenwassen niet onmogelijk ge maakt. De eerste paar etages kunnen doorgaans wel met een ladder bereikt worden, maar de hogere zijn niet te bereiken. Met een simpele richel onder het raam en een paar handgrepen aan de raamslijlen kunnen zulke problemen dikwijls opgelost wor den", aldus de heer Bouwens. Bij het schoonhouden van het in wendige van een gebouw kampt men dikwijls ook met proble men, waardoor het onderhoud onnodig tijrovend en dus duur wordt. Volgens de heer Bouwens zou er enorm bespaard kunnen worden op onderhoudskosten, in dien bij de bouw rekening was gehouden met voorzieningen voor het onderhoud. Die bespa ringen kuninen geschat worden op 40 procent. „Er zou eigenlijk vooraf veel meer overleg moeten zijn tussen architecten en schoonmaakbe drijven. Deze bedrijven weten immers veel beter dan wie ook welke materialen het meest ge schikt zijn voor een bepaald ge bouw of bepaalde ruimte. Neem een kantoortje, dat grenst aan een montagehah Daarin moet je natuurlijk nooit een lichte vloerbedekking leggen. Ook al past zo'n lichte kleur dan volgens de architect het meest bij de inrichting. In de praktijk blijkt deze lichte vloerbedekking vooral bij de inloop spoe dig smerig te worden. Dan is hel beoogde effect toch ook ver dwenen. Nog een voorbeeld. In het splin ternieuwe ziekenhuis Leyenburg in Den Haag zijn de wanden in de gangen bekleed met een ruw materiaal. Erg mooi, maar in de omgeving van de liften waren die wanden al vuil vóór de inge bruikname. De ervaring heeft immers geleerd dat mensen, die op de lift staan te wachten, in veel gevallen tegen een wand gaan leunen. Hierdoor wordt die wand vuil. Het vervelende is echter, dat ruwe wanden niet of nauwelijks schoongemaakt kun nen worden. Het enige wat er opzit is de wanden opnieuw te bekleden. Dus onnodig hogere kosten. Steeds meer bedrijven of instel lingen gaan ertoe over panden waarin zij gevestigd zijn, of die zij beheren, te laten schoonhou den door gespecialiseerde schoon maakbedrijven. Vorig jaar telde ons land 638 van zulke bedrijven die met hun ongeveer 43.000 werknemers ruim 9200 bedrijfspanden schoonhielden. Voor bedrijfsma tig onderhoud wordt jaarlijks 1,3 miljard gulden uitgetrokken. Van dit bedrag gaat 460 miljoen gulden naar de schoonmaakbe drijven. Zo'n gespecialiseerd schoon maakbedrijf is Intercleanupser vice Nederland. Het behoort niet tot de allergrootste op dit ge bied, maar wel tot de kleine groep bedrijven, die vrijwel uit sluitend met full-time personeel werken. Daaraan zijn echter aldus de heer Bouwens nogal wat nade- ler verbonden. Part-timers wer ken doorgaans niet langer dan drie uur per avond (het schoon maakonderhoud vindt vrijwel al tijd plaats buiten kantooruren). Full-timers werken ruim acht uur per avond. Hiermee wordt niet alleen bereikt, dat men minder personeel nodig heeft, maar ook dat er meer efficiënt gewerkt kan worden. Zo heeft men minder schoonmaakmate riaal nodig, terwijl de kwaliteit van het werk wordt opgevoerd doordat de full-timers op den duur veel meer ervaring krijgen. Een ander voordeel is. dat onder lull-timers minder verloop is. Intercleanupservice heeft ilu ruim een jaar ervaring met lull-time personeel. En het be valt goed. Zoals verwacht steeg de kwaliteit van het werk en werden kosten bespaard. Tegen vier part-timers voorheen wordt nu één full-timer ingezet. Schoonmaakmethoden blijken ook aan een ontwikkeling onder hevig te zijn. De huisvrouw kan er nog heel wat van lerén. Zo is „iets schoonvegen" tegenwoor dig uit den boze. Bij vegen wor den stof en vuil alleen maar ver plaatst, hetgeen natuurlijk niet de bedoeling is. Bovendien waaien bij vegen veel stofdeel tjes in de lucht op, die later weer neerdwarrelen en daarmee het werk teniet doen. Hier is het eveneens een kwestie van verplaatsen en verspreiden van vuil. Modern stof afnemen geschiedt met behulp van een met paraffine geïmpregneerde kunststof doek. Hiermee wordt bereikt dat het stof wordt opge nomen en niet verspreid. Een belangrijk bijkomend voor deel iis, dat de paraffine geen vochtig spoor achterlaat. Vocht is ideaal om het in de lucht ver spreiden van stof te voorkomen, maar heeft als nadeel, dat de alom gevreesde huishoudbacte- riën zich erin voelen als vissen in het water. Daarom is dweilen geen beste schoonmaakmethode. Als het even kan gebruikt het schoon maakbedrijf in plaats van de dweil ook de geprepareerde kunststof doek. Tegenover de ho gere kosten van het schoon maakonderhoud met deze doe ken staat het voordeel van sneller en plezieriger werken: geen natte handen, geen door wasmiddelen uitgebeten handen. In kantoor en bedrijf wordt steeds veelvuldiger gebruik ge- Wat de glazenwasser hier uithaalt is volkomen in strijd met de voorschriften. Hij was dan ook alleen maar bereid terwille van de foto dii stand je te maken. Het betreft een vrij nieuw flatgebouw in de Haagse wijk Mariahoeve. Niets dan lof voor de fraaie vorm van de gevel, maar, zoals dat zo vaak voorkomt, zeer ondoelmatig in verband met het onderhoud. Ook naast de balkons bevindon zich ruiten. De ene helft van de ruit kan gewassen worden als de glazenwasser met doods verachting op de rand van het balkon balanceert en steun zoekt aan een raamstijl. De tweede helf van het raam moet op dezelfde gevaarlijke wijze gewassen worden via het balkon van de buur vrouw. De ramen op de hoe ken van het gebouw zijn slechts voor de helft te was- FOTO'S MILAN KONVALINKA maakt van elektronische appara tuur. In de omgeving van deze apparatuur is vocht verboden. Dit pleit voor het toepassen van de moderne schoonmaakmetho de. Architecten en huisvrouwen kun nen van de schoonmaakbedrij ven nog een hoop leren. GUIDO HALLEEN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13