Ruimtelijk beleid volledig op helling Kaasuit'tvuistje en de golf van geweld. Êcidóc6oivtant Martelingen in Portugese gevangenissen Weerbericht 3 r Tweede Kamer voor meer recht van huurders Opening van zaken over benoeming Roermond 'T>T 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 E. Krekel! trekt kort geding in DEN HAAG (ANP) Ed Krekelberg, die in een kort geding voor de prsi- dent van de Haagse rechtbank had gevorderd, dat de St. Willibrordus- stichting hem weer als wiskundeleraar zal toela ten op het Stanislascolle- ge in Delft en hem zijn volledige salaris vanaf juni 1970 zal uitbetalen, heeft gisteren aan de rechtbankpresident mede gedeeld, dat hij het kort geding „om hem move rende redenen" intrekt. Wat het salaris betreft heeft het overleg inmid dels tot overeenstemming tussen partijen geleid, maar op het punt van de herplaatsing van pater Krekelberg als wiskunde leraar is in beider stand punt geen verandering op getreden. Pater Krekelberg zal zijn rechten onverkort hand haven. Pater Arrupe, ge neraal van de orde der Jezuïten, heeft hem na- mellijk verzekerd, dat de zaak op geestelijk niveau in het reine zal worden gebracht, zei hij bisteren. Tijdens de staking van de Britse mijnwerkers zijn de kolenmijnen flink verwaarloosd. Verlichtingskabels zijn gebroken en wagonnetjes voor het vervoer van de kolen liggen omgeslagen langs de rails. Van een onzer verslaggevers EN HAAG Het afvoeren van de Leidse Baan van het uitvoerings- schema van provinciale wegen totdat een oordeel over de noodzaak van plaats en omvang van deze weg naast het verbeterde openbaar vervoer kan worden gegeven - zo staat het in de motie, die gisteren door Provinciale Staten van Zuid-Holland werd aangenomen - bete lcent volgens gedeputeerde dr. R.Eijsink, dat de Leidse Baan er 'nooit zal komen. Hetzelfde zal gelden voor de eerder uitgestelde !aanleg van provinciale weg 1 - de duinweg tussen Den Haag en Katwijk ook die weg zal er nooit komen, zo stelde dr. Eijsink na afloop van de statenvergadering, waarin hij namens Gedeputeerde Staten de Leidse Baan had verdedigd. ij toonde zich zeer teleurgesteld over de houding van de drie CPN-statenleden, die., bij de Jtemming de balans uiteindelijk in negatieve zin hadden laten Doorslaan. Misschien had dr. Eijsink wel een beetje gelijk. Maar de CPN-fractie kon het ook niet helpen dat de omstan digheden zo'n zware last op naar schouders hadden gelegd, {t dramatische is dat de CPN pigenlijk voor de Leidse Baan Was. Maar al twijfelend over de juistheid van dit standpunt ko zen ze voor het in de motie- Borgman bepleitte uitstel van de verdere aanleg. Ze bereikten ermee, dat de Leidse Baan - wellicht tegen hun bedoeling in - er nooit zal komen. Twijfel was er ook in de overige fracties en zelfs in het college van Gedeputeerde Staten. Dr. Eijsink had al betoogd, dat ook GS aarzelend ,,ja" zeggen tegen de Leidse Baan, omdat de aan leg van deze weg de vervoer- IADVERTENTIEI 'Wakkert,' vroeg ons een moeder, 'het aanprijzen van kaas uit 't vuistje het geweld niet aan? De vuist is tenslotte het symbóól van agressie.' Wij geschrokken meteen naar psycholoog prof. dr. Dondersteen. 'Niets aan de hand,' zei hij, 'het verkleinwoord vuist-je is juist geweldloos.Hij sloeg ons krachtig in de maag. 'Dat is uit de vuist.' We hapten naar adem. 'Dit is uit't vuistje.' We hapten naar de kaas. j .^^v 't Scheelde wèl. vCJb HUSSEL (AP) De Internatio nale federatie van Vrije Vak- Verenigingen (ICFTU) heeft be kendgemaakt dat een Portugese Vakbondsleider die in Lissabon terechtstaat voor de rechtbank heeft verklaard een valse ver klaring, te hebben getekend op dat er een einde zou komen aan de martelingen waaraan hij h'erd onderworpen. Een waarne mer van de ICI-TU woont in de Portugese hoofdstad het proces bij dat daar dinsdag is begon- hen tegen Daniel Cabrita, alge meen secretaris van de Lissa- bonse bond van bankemployees, en vier andere vakbondsleiders, jbrita heeft voor de rechtbank verhaald van de morele en lijf- lijke druk die op hem werd uit geoefend. Hij verklaarde 76 da gen van eenzame opsluiting, verhoren en bedreigingen te hebben doorstaan. Talrijke da gen en nachten werd hij wakker gehouden met een dag onder breking. In die periode verloor hij zijn gezichtsvermogen en zijn geheugen. Hij ging lijden aan hallucinaties. De politie had ook zijn neus gebroken, aldus Cabrita. Hij werd gedwongen een belasten de verklaring te ondertekenen en zei nu: ..Ik tekende om een einde te maken aan de marte- sproblematiek lang niet oplost." Dat de weg toch afgemaakt moest worden volgens GS, sproot dan ook alleen voort uit de gedachte dat er iets moest worden ge daan. „Doen we nu niets, dan heeft dat enorme consequenties voor het vervoer tussen Leiden en Den Haag. Uitstel nu bete kent uitstel met minstens zeven jaar," aldus dr. Eijsink. Zeven jaar was teveel voor de CPN-fractie. Vandaar dat de motie naar genoegen werd aan gepast. Dr. Eijsink wees er toen echter op dat op 25 mei de ter mijn afloopt, waarop op korte termijn grond ten behoeve van de Leidse Baan kan worden on teigend. Na die datum zal een nieuwe onteigeningsprocedure moeten beginnen, die minstens vier jaar zal vergen. Ook dat was voor de CPN teveel. Andere statenleden wezen er echter op dat een versnelde on teigeningsprocedure slechts an derhalf jaar zou vergen en toen gingen de CPN-leden door de knieën. Dr. Eijsink zei na afloop van de vergadering verdere achterstel ling van de Haagse agglomera tie ten opzichte van Amsterdam en Rotterdam. „Het totale be leid op het gebied van de ruim telijke ordening in dit gebied komt nu op de helling te staan. Ook betekent het dat de werkgele genheid in Den Haag beslist niet vergroot kan worden, waar mee de regering een argument heeft om de verplaatsing van rijksdiensten naar gebieden met een geringe werkgelegenheid versneld door te voeren. Hij vreesde ook dat andere plan- Chileense radicalen uit SANTIAGO (Reuter/AFP) Pre sident Allende van Chili heeft gisteravond de bekendmaking van een nieuw kabinet moeten uitstellen, nadat de radicale partij op het laatste moment had besloten zich terug te trek ken uit de regering. hun maar een ministersporte- i feuille heeft aangeboden. Ze ei sen er drie - evenveel als de j communisten en socialisten in de coalitieregering. Nieuwe proef gratis vervoer in Koine ROME (Reuter) De verkeers" autoriteiten in Rome zijn van plan een nieuwe proef te nemen j met gratis openhaar vervoer, ondanks het mislukken van een eerder experiment enkele weken geleden. Het gratis vervoer zal dit keer be perkt worden tot de spitsuren in ochtend en avond, in totaal ge durende zes uur. Het is de be- doeling. de werknemers er toe te bewegen hun auto's in de bui tenwijken te laten staan en per bus naar hun werk te eaan. Het nieuwe plan omvat de aanleg van een tiental grote narkeer- I plaatsen bij de eindhaltes van bussen aan de rand van de I stad. De mensen die in de toe- j komst van de nieuwe regeling gebruik maken, kunnen volstaan met het kopen van een „par- .Jteer- en rijkaartje". nen geen doorgang zouden kun nen vinden. Zoals rijksweg 14 tussen Den Haag en Zoeter- meer, het daarmee verbandhou dende sterviaduct in Wassenaar, een nieuwe woonwijk in Leiden, die slechts meer forensen zal aantrekken, terwijl het forensis me nu juist teruggedrongen dient te worden om de vervoers stroom tussen Leiden en Den Haag niet nog groter te maken. Dr. Eijsink had weinig hoop, dat het openbaar vervoer op korte termijn zodanig verbeterd kan worden dat een en ander goed wordt opgevangen. Daartoe zijn we afhankelijk van het rijk en het is niet te verwachten, dat de regering een hoge prioriteit zal geven aan het openbaar ver voer in Zuid-Holland. Achter een depressie die zich langs onze kust via België naar Frankrijk verplaatste, wordt met krachtige noordoostelijke tot oostelijke winden steeds kou dere continentale lucht over ons dere continentale lucht over ons land gevoerd. Hierin vroor het vrijdag morgen in de omgeving van Berlijn 5, in Polen 10 en in West-Rusland meer dan 15 gra den. Het krachtige en omvang- rijke hogedrukgebied dat zich al enige tijd boven Noord-Rusland bevindt, heeft de afgelopen da gen een aanzienlijke versterking ondergaan. De druk in het cen trum is inmiddels al tot bijna 1050 millibaar opgelopen. Daar dit hogedrukgebied via eeen uit loper over Scandinavië boven dien een verbinding aangaat met een oceanisch hogedrukge bied dat zich van de Azoren tot boven Schotland uitstrekt, waar mee oceaandepressies de weg naar West-Europa wordt afge sneden. ziet het er naar uit. dat een vorstperiode van behoorlij ke strengheid en mogelijk wat langere duur in het vooruiticht moet worden gesteld. Vooruitzichten voor zondag: Over wegend lichte tot matige vorst met hier en daar een sneeuw bui. Weersvooruitzichten in cij fers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: 3 of meer graden onder normaal. Max. temp.: 4 of meer graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 1 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 pro cent. Zon 8.26—17.21. Maan 16.17—8.015 Heo. hoogw. 2.15— 14.34. laag 10.17—27.38. W eerrapporten van hedenmorgen 7 uur Amsterdam gch.bew. De Bilt gch.bew. Deelcn gch.bew. Eelde gch.bew. Eindhoven gch.bew. Den Helder geh.bcw. Rotterdam gch.bew. Twente gch.bew. Vlissingen gch.bew Z.-Limburg zw.bew. De vliegtuigkaper, die gisteren werd doodgeschoten toen de gekaapte Fokker F 27 Friedship op het vliegveld van Poughkeepsie landde, blijkt een zekere Heinrich von George te zijn, uit Brockton, in de staat Massa chusetts. Von George was vader van ze ven kinderen ern werkloos. Het ..wapen", dat hij bij zich had was een startpistool. De hom, die hij in een zak droeg en waarmee hij dreig de het vliegtuig op te blazen, bestond uit twee flessen wa ter. gewikkeld in een mol ton-deken. Op de foto's. Rechts stewardess Eileen McAlistair op liet vliegveld veilig onder politiebescher- mer. Boven: het stoffelijk overschot van de kaper. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort l.bew. 14 geh.bew. —2 regenbui 10 geh.bew. 3 zw.bew. 3 Helsinki motsneeuw—14 - Innsbruck gch.bew. 4 Kopenhagen sneeuw 0 Lissabon onbew. Locarno geh.bew. 2 Londen regen 7 Luxemburg zw.bew. 2 Madrid HÉ' j) Mnllorca Mtinchen Nice Oslo 17 o Cinenianifestutie in conflict J niet de keuring 0 0.2 Utrecht (ANP) Twee films uit 6 het programma van de Cinema- 2 nifestatie, die volgende week 4 j woensdag in Utrecht begint, 0,1 mogen van de centrale commis- 0.4 sie voor de filmkeuring niet jj zonder coupures in het open- 0 baar worden vertoond. 6 Het gaat om de Amerikuanse film 9 I Trash", geregisseerd door H Paul Morissey en geproduceerd 2 door Andy Warhol en de Neder- 2 landse produktie „Overload", 0,2 geregisseerd door de in Neder- 5 land wonende Amerikaan Mei Q3 Clay. ..Overload" is de enige o|i I wereldpremière op het Utrechtse 0^2 I festival. Tijdens een spectaculaire reddingsactie heeft de brandweer van Montreal 250 mensen uit een brandend kantoorgebouw gered. De brand was uitgebroken op de tweede verdieping. Personeel dat zich de weg naar beneden afgesloten zag, vluchtte naar hogere verdiepingen. Vier mensen verloren het leven. (ADVERTENTIE) HIEUW! E10 cassis speciaal de cassis uoor de slanke lijn (Van c pari. redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal volgende week enkele wets voorstellen behandelen, die de toenmalige minister Polak (Justitie) eind 1969 heeft ingediend tot regeling van de huur en verhuur van woonruimte in geliberaliseerde gebieden. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil in de wetsvoorstellen enkele belangrijke verbete ringen aanbrengen. De belangen van de huurders moeten beter wor den beschermd, dan in de wetsvoorstellen is vastgelegd. Qe opposi tie krijgt hier/oor de steun van drie regeringspartijen. In deze „vrije kwestie" (niet geregeld in het regeerakkoord) hebben de P.v.d.A., D'66, KVP, AR en DS'70 elkaar gevonden. De woord voerders van behandelen Het socie' gevailen is de v.,1 voldoende verweer dank zij de rheid van de regeringsfracties zeer groot. die volgende week de wetsvoor-dellen r gisteren bijzonder blij. '•vuiga heeft in totaal elf amendementen op i 1 De bedoeling daarvan is zoveel mo- !at alle belangen van de huurder te- I r worden afgewogen. In een aantal uurder nu wet, terwijl de huurder on- kans, dat deze amendementen het ha- erking lussen de oppositie en een meer- Buiten Hanoi gerekend IIET is langzamerhand een cliché geworden dat president Nixon beter overweg kan met de politiek van de problemen dan met de de problemen zelf, zo schrijft James Reston, hoofdredacteur van de New York Times naar aanleiding van het vredesplan van Nixon voor Vietnam. Hij lijkt met die opmerking in de roos geschoten te hebben. Politiek zet Nixon zijn democratische tegenstanders voor de verrassing dat hij al een tijd geleden is ingegaan op hun uitdaging een duide lijke datum te noemen voor dc algehele terugtrekking van de Ameri kaanse troepen. Maar feitelijk schiet hij met zijn voorstel niet veel op. De Noordvietnamezen zijn andere tegenstanders dan de demo craten. en zij zijn er niet zo op gebrand dc Amerikanen de eervolle terugtocht te schenken die Nixon nu zoekt. Als het van Hanoi af hangt mag zelfs de uitwisseling van krijgsgevangenen geen voor waarde zijn die aan de terugtrekking van dc Amerikaanse troepen wordt verbonden. En dat betekent een succes minder voor Nixon in dit verkiezingsjaar. TVTIXON, of liever Washington, komt jaren te laat tot de overtuiging -L" dat „Indo-China voor dc Indochinezen" evenveel recht van bestaan heeft als Monroe's Amerika voor de Amerikanen. Hanoi eist dit recht nu totaal op: in Vietnam maar ook in Laos en Cambodja. Washington moet terecht de vrees koesteren dat het vertrek van dc laatste troepen gepaard zal gaan met een massaal offensief op alle fronten. Want Hanoi bevecht zijn vrede nu liever op het slagveld dan aan de conferentietafel, zeker nu de krijgskansen zich in haar voordeel lijken te gaan keren. De toekomst van het geheel is ongetwijfeld bitter. Het voorstel waar mee Nixon zichzelf voor nog eens vier jaar een plaats in het Witte Huis wilde verzekeren, blijkt in Vietnam fallkant verkeerd uit te pakken. De vredesduif die Nixon in Amerika speelt, zal misschien worden gedwongen weer nieuwe bommen te gooien op het slagveld. Want een militaire nederlaag zonder meer lijkt het laatste waartoe Nixon dit jaar bereid zal zijn. Dut wordt dan een moeilijk begin voor zijn opvolger. Levenslang voor bedrijvers sneemvmoord BONN (AP) Een Westduitse rechtbank heeft twee Joegosla- ven tot levenslang veroordeeld wegens moord op een achttien jarige Duitser, die dood vroor nadat hij tot op zijn onder goed was uitgekleed en buiten in ren temperatuur van min 10 gra den was achtergelaten. Een derde Joegoslaaf die had meegedaan aan de beroving van Ulrich Nacken. die op nieuw jaarsdag 1972 had geweigerd het trio een lift te geven, kreeg vier en een half jaar gevangenis straf. ROERMOND (K.N.P.) „Met velen hebben wij tic stellige indruk, dat de pang van zaken rond de bis schopsbenoeming zo ondoorzichtig is, dat ze sterke verdenkingen van manipulaties oproept. Daarom zijn wij van mening, dat de betrokken instanties ope ning van zaken moeten geven. Wij achten dit van groot belang voor de pastraal en een noodzakelijke voorwaarde om verder te kunnen werken. De geloof- wardigheid van de kerk is hier namelijk in het ge ding". Dit staat tc lezen in een „Nota nieuwe bisschop", bestemd voor de vergadering van de Diocesane Pastorale aad an het bisdom Roermond, die morgen wordt gehouden. De nota is opgesteld tijdens een bijeenkomst van de agenda-commissie van de de kensvergadering, vijf afge vaardigden van de diocesane diensten, vier leden van de centrale commissie van de DP.R in aanwezigheid van de beide vicarissen generaal en twee andere leden vanhet kathedraalknpittel. Met veel priesters en leken, al dus de nota. ervaren wij zo wel dc handelwijze van Rome bij de bisschopsbenoe ming. alsook de wijze war- op dr. Gijsen deze heeft aan vaard. Als een afwijzing van het tot nu toe gevoerde pas torale beleid in bisdom en kerkprovincie en tevens als een diskwalificatie van dc personen die dit beleid tot nu loc gestalte hebben gegeven. Wij zijn ervan overtuigd, dat ten gevolge van dit alles ve len in gewetensnood zijn ge- Twijfel Aan de nieuwe bisschop zal worden gevraagd „met ons in dit pustorulc beleid te gaan staan, met een opbou wende, eigen bijdrage. Dan toe twijfel bestuut op grond van het feit dat hij de benoeming heeft aanvaard zonder overleg met het kathedraal kapittel, het feit dat in zijn publiekelijk optreden tot nu toe een visie naar voren komt, die bij ons grote twijfels oproept en de omstundigheid, dat hij op geen enkele wijze begrip heeft getoond, voor- of tcge moetgekomen is aan de vra gen die rond zijn benoeming zijn gerezen. Voorts zijn stel- lingnnme om op formele gronden er goed aan te doen in dcc fase met geen instanties of organen van het bisdom in overleg te treden. V nneer duidelijk wordt, aldus dc nota, dat de nieuwbe noemde bisschop met ons in dit pastorale beleid wil guun staan, is er een basis aanwe zig waarop hem vertrouwen kan worden geschonken. Mocht hij menen dit niet Ir kunnen doen, dan zal eerlijk overleg hopenlijk leiden tot verheldering. Wanneer ook dit niet mogelijk zou blijken dan menen wij verplicht te zijn in onderlinge soliduritcit verder te moeten werken in de lijn van het tot nu toe ge voerde pastorale beleid. Reacties De benoeming van de dr. Gij sen heeft inmiddels woer tot verscheidene nieuwe reacties geleid. F.en groep leken uit Beverwijk heeft een oproep aan de Nederlandse katholie ken gericht om schriftelijk kardenaal Alfrink te laten weten, dut zij achter hem staan. De dekenale ruad van Sncek heeft in een verklaring ge zegd vun mening te zijn, dat bij de gevolgde benoemings procedure de geest van het tweede Vaticaanse concilie met voeten is getreden en dat het Nerderlunds episco paat in zijn rechtgelovige trouw aan de wereldkerk is beledigd. Pastoor W. Poelman van de purochie H. Josef te Hoens- hroek heeft de terugroeping geëist van, de pauselijke nun tius in Den Haag. „Op deze wijze kun het Vaticaan er kennen, dat hier fouten zijn gemaakt." Tegenover het Duitse persbureau KNA heeft de i.ssense theoloog prelaat dr. Gerhard Fittkau een verklaring afgelegd, waarin hij beschuldigingen van Nederland aan zijn adres over zijn bemoeienis sen rond de benoeming af wijst en zelf Nederland be schuldigt van suggestieve be richtgeving. Brief Mgr. Moors Mgr. Moors, de oud-bisschop vun oermond, laat zondag in dc parochies van zijn dio cees een brief voorlezen, waarin hij het bisdom en dc nieuwbenoemde bisschop in het gebed aanbeveelt. „Ik hoop dat priesters, religieu zen en leken in geloof en liefde met de nieuwe bis schop zullen samenwerken tot heil vun heel ons bis dom", aldus dc brief, die ge dagtekend is op 22 junuari

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9