Nota bepleit opheffing tuchtklasse Nieuwer sluis Onafhankelijkheid leeft niet sterk bij grote massa GELDBOETE MILITAIREN WDM WEL TEVREDEN Speurtocht naar Gestapoleider Twee leden verlaten CHU-Kamerfractie Medisch tuchtrecht uitgebreid Alcohol gehalte 0,8 promille strafbaar Mr. Biesheuvel over de West Opsluiting kinderen verboden Randkrant; VRIJDAG 28 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Een Zuidvietnamees vrouwelijk kaderlld bekijkt een luchtafweerge schut op een tentoonstelling in Saigon. De tentoonstelling was geor ganiseerd om geld bif elkaar te krijgen voor de Vietnamese strijd krachten tijdens het Tet-bestand. PARIJS (DPA) De In Parijs wonende Fran?aise van Duitse afkomst Beate Klarsfeld is gis teren via Londen naar Lima ge vlogen. In en vanuit de Peru viaanse hoofdstad gaat ze op zoek naar de in 1954 in Frank rijk ter dood veroordeelde vroe gere Gestapoleider van Lyon, Klaus Barbie. Volgens het Openbaar Ministerie in München is de voortvluchtige Klaus Barbie een en dezelfde persoon als de in Bolivia leven de Klaus Altmann die zich de* laatste dagen in Peru schijnt op te houden. Beate Klarsfeld bekend om de oorvijg die ze oud-kanselier Kurt Georg Kiesinger toediende wegens zijn nazi-verleden, heeft woensdag een kort bezoek aan München gebracht en documen ten ontvangen die deze mening zouden staven. Volgens de jongste berichten uit Lima heeft Altmann Peru weer verlaten. Beate Klarsfeld wil echter, indien noodzakelijk, ook naar La Paz vliegen om de Bo liviaanse autoriteiten en de pu blieke opinie in dit land op merkzaam te maken op de Inspecteur Miljoenen schade aan kleuterscholen t>EN HAAG (ANP) Jaarlijks wordt door de "lieve" jeugd al leen al aan kleuterscholen een schade van naar schatting vijf zes miljoen aangericht. Dit heeft inspecteur van het kleuter onderwijs de heer H. Verboom uit Middelburg globaal bere kend. De heer Verboom telt in zijn in spectie 220 kleuterscholen. Het afgelopen jaar werd hieraan door louter vandalisme een sdiade van ruim vier ton aan gericht. Is dit bedrag in verge lijking met dat van 1970 bijzon der hoog, uit overleg tussen de 28 inspecteurs en inspectrices is gebleken, dat alom de jeugdbal- dadlgheid toeneemt, aldus de in specteur. zaak-Barbie. Ze hoopt dat de Franse regering een uitleve ringsverzoek indient zodra be wezen is dat Altmann en Bardie dezelfde zijn. Klaus Altmann kwam vorige week nog in het nieuws toen een Boliviaanse krant berichtte dat hij de scheepvaartmaatschappij Transmaritima Boliviana naar het faillissement heeft geleid. Sinds september 1971 zou hij in Lima wonen waar hij de leiding heeft over een andere scheep vaartmaatschappij, de North Suite. In Duitsland GOSLAR (ANP) Volgens de Westduitse staatssecretaris van Verkeer Karl Wittrock zal bin nenkort reeds een alkoholgehal- te van ruim 0,8 promille straf baar zijn. De bewindsman toon de zich gisteren bij de opening van het tiende Duitse congres over de verkeerswetgeving in Goslor optimistisch over de in voering in 1973 van deze alko- holgrens bij het autorijden on der invloed van alkohol. Het terugbrengen van het huidige toegestane promillage van 1,3 naar 0,8 zal volgens de staatsse cretaris met instemming wor den begroet bij het publiek. Het betreffende wetsontwerp is in behandeling bij het Westduitse kabinet. Cvnrus erkent Bnnfladesj NICOSIA (AP) De regering van Cyprus heeft vandaag be sloten Bangladesj te erkennen. In een officiële regeringsverkla ring werd gezegd, dat de beslis sing werd genomen door de mi nisterraad tijdens zijn wekelijk se zitting onder voorzitterschap van aartsbisschop Makarios. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In hun nota herziening militair tuchtrecht bepleiten de ministers De Koster (Defensie) en Van Agt (Justitie) een nieuw sanctiestelsel met als belangrijkste nieuwigheden: Invoering van een geldboete van minimaal 2,50 en maxi maal 100, doch niet meer dan 10 pet. van het bruto-maand- loon. Afschaffing van de straffen van verlaging in rang en plaatsing in de tuchtklasse in Nieuwersluis. In de praktijk zal reeds vanaf heden plaatsing ii de tuchtklasse niet meer al straf worden gehanteerd. D> strafklasse Nieuwersluis blijft bestaan. De straffen zullen op alle mili tairen, ongeacht rang of stand, gelijkelijk van toepassing zijn. Afschaffing van de mogelijk heid tot opleggen van krijgs- tuchtelljk voorlopig arrest. In een nieuw tuchtsysteem moeten er geen voorwaardelijke straffen meer bestaan. De thans bijkomende straf van plaatsing in een strafklasse moet worden omgezet in straf rechtelijke hoofdstraf. Er moeten grenzen komen aan de militaire gehoorzaamheidsplicht. Een militair moet een bevel straffeloos onuitgevoerd kunnen laten, indien hij redelijkerwijs mag aannemen, dat de bevolen handeling onrechtmatig is, ook al wordt hij achteraf hierin door de rechter niet gesteund. Er moeten voor militairen wette lijk geregelde beperkingen kun nen gelden voor de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van vergadering en betogingen, teneinde het doelmatig functio neren van de krijgsmacht veilig te stellen. In een commentaar op de nota over het militaire tuchtrecht zegt de Vereniging Van Dienst plichtige Militairen het te be treuren dat men niet is overge gaan tot afschaffing van de strafbevoegdheid van comman danten. Hierdoor is nog steeds niet de gewenste rechtszeker heid voor militairen bereikt. Overigens meent de vereniging dat met de nota een flinke stap is gezet in de richting van een goed functionerend tuchtrecht. De WDM is in het bijzonder verheugd over de afschaffing Personeelsleden van de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek In Brussel blussen oen brandje de tuchtklasse Nieuwer- nadat een molotov-cocktail was ontploft. Het projectiel was afkomstig van protesterende studenten die zich solidair toonden met de studenten in Kairo. De heer J. T. Mellema zal op 1 april zijn functie als fractie voorzitter van de CHU in de Tweede Kamer neerleggen. Hij wordt voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. De heer Mellema blijft wel Kamerlid. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, de heer J. T. Melle ma (48), is benoemd tot voorzitter van het Produkt schap voor Pluimvee en Eie ren in Zeist. Deze benoeming houdt in dat de heer Melle ma over uiterlijk twee maan den de Tweede Kamer zal verlaten. Hij is dan bijna 13 jaar Kamerlid geweest. „Na zo'n lange tijd vond ik het nodig eens ander werk te gaan doen", zo luidde het commentaar van de heer Mellema, die ook aspiraties heeft gehad voor het burge meesterschap van de ge meente Apeldoorn. Begin juli verlaat voorts ook mej. mr. E. A. Haars de Tweede Kamerfractie van de CHU om lid van Gedeputeer de Staten in Utrecht te wor den. De plaatsen van de heer Mellema en mej. Haars zullen worden ingenomen door resp. mevrouw ir. De Ruiter, lector in de planolo gie te Delft en de heer Jac ques Huijsen, oud-voorzitter van de CHU-jongeren cn een der kandidaten voor het par tijvoorzitterschap van de CHU. Wanneer de twee nieuwelingen hun Intree in de fractie heb ben gemaakt zal deze zomer een nieuwe fractievoorzitter gekozen worden. Waarne mend fractievoorzitter blijft tot zolang de heer Kikkert. De 9trl)d om het fractievoor zitterschap zal dan volgens de verwachting gaan tussen de heren drs. A. M. de Boo (36) en de heer Kikkert (59). Drs. Tilanus is niet voor het fractievoorzitterschap be schikbaar. Directeur gevangenis vermoord MONTEVIDEO (RTR) - De di recteur van de gevangenis Pun- ta Carretas in Montevideo, waaruit in september jl. 106 le den van de guerrilla-organisatie van de Tupamaros ontsnapten, is gisteren doodgeschoten. Toen de 56-jarige Rodolfo Leonci- ni zijn woning in een voorstad van Montevideo verliet, schoten onbekenden hem neer. In een ziekenhuis overleed l\ij aan zijn verwondingen. Volgens de politie zou de aanslag door de Tupamaros zijn ge pleegd. Granaat onder huis ARNHEM (ANP) - Een echt paar heeft 26 jaar lang, zonder het te weten, In Arnhem boven een granaat gehuisd. Het pro jectiel werd ontdekt tijdens werkzaamheden onder de vloer van de woonkamer, waar een monteur bezig wns met de ver warmingsinstallatie. De 20 cm lange granaat is door de mijnop- ruimingsdienst verwijderd en onschadelijk gemaakt. Het echtpaar Montfroy, dat eind vorig jaar naar Oosterbeek ver huisde, woonde vanaf de bevrij ding in het huis. Onder de vloer is toen wel veel rommel wegge haald, maar de onontplofte gra naat bleef onontdekt. De ministers De Koster van defensie en Van Agt van justitie willen de tuchtklasse als strafmaatregel in de Nederlandse strijdkrachten afschaffen. Zij hebben de Tweede Kamer een beleidsnota tot herziening van het militaire tuchtrecht aangeboden. Minister De Koster heeft de militaire bevelhebbers verzocht nu reeds de tuchtklasse niet meer te hanteren. Tot het afschaffen van Nieuwersluis zal zeker ook hebben bijgedragen de massale demonstratie die enige tijd geleden voor de Koning Willem 111-hazerne werd gehouden. Geen openbare behandeling Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft gisteren enkele wijzi gingen van het medisch tucht recht behandeld, die beogen aan een klager meer recht te doen. Er zal een grotere open baarheid komen over beslissin gen van medische tuchtcolleges. Op het ogenblik hoort een kla ger over een medische behande ling alleen iets, als zijn klacht wordt afgewezen. Als een klacht wel wordt behandeld en een tuchtmaatregel tegen een arts wordt genomen, hangt daarover nu nog een waas van geheim zinnigheid. De ministers Stuyt (Volksgezond heid) en Van Agt (Justitie) had den in de wetsontwerpen voor gesteld dat een klager in ieder geval op de hoogte wordt ge steld van de beslissing van een medisch tuchtcollege. In sommi ge gevallen kan van deze regel worden afgeweken, als de be langen van de arts of de klager door de openbaarmaking van de beslissing zouden worden ge schaad. Ook Is het de bedoeling uitspraken over klachten die tot een maatregel aanleiding geven in het openbuar te doen, waar bij er tegen zal worden gewaakt dat individuele medische gege vens van een patiënt bekend worden of persoonlijke belangen zouden worden aangetast. Verder beoogt de wetswijziging een centrale registratie van tuchtrechtelijke beslissingen van de vijf medische tuchtcolleges In te voeren. Voor de oppositie ging de aanpassing van de me dische tuchtrechtspraak niet ver genoeg. Het medische tuch trecht zal In het normale straf recht moeten worden inge bouwd. De artsen zullen afstand moeten doen van hun verouder de standsopvatting. In principe zal de deur van de tuchtcolleges wijd opengezet moeten worden. Openbaarheid moet regel wor den, beslotenheid uitzondering. Van een onzer verslaggevers. SCHIPHOL Premier Bicsheuvel heeft niet de indruk dat bij de grote massa van de bevolking in Suriname en de Nederlandse Antillen de onafhankelijkheidsgedachte sterk leeft. In enkele groepen wordt wel le vendig over de onafhankelijkheid gediscu- sieerd maar dan hoofdzakelijk dank zij de stimulans vanuit Nederland. Hij -e. d.t gistermiddag bij aankomst van een reis van dertien dagen naar Suriname, Antillen en Washington. tieleden zal benoemen voor de Koninkrijks commissie die adviezen moet uitbrengen over de toekomstige verhouding tussen de drie Rijksdelen. In Suriname was men wel onder de indruk van de .zware jongens" die deel uitmaken van de Nederlandse de legatie. Voigens de premier v/ordt de ontwikkelings hulp die Nederland aan Suriname biedt goed besteed. Er is een enorme vooruit gang geboekt in de agrarische sector, er kwamen veel sociale projecten tot stand, de infrastructuur is sterk verbeterd. In Washington heeft premier Biesheuvel in een gesprek van een uur met president Nixon een uiteenzetting gegeven over de ontwikkelingen tussen de drie Rijksdelen. Bij president Nixon trof hij veel waarde ring aan voor de goede relaties die Neder land met Indonesië onderhoudt. Ook heeft hij uitvoerig het Nederlandse standpunt toegelicht over de verhouding tussen de EEG cn de Verenigde Staten. In Washington was men nogal bezorgd over protectlemaatregelen die de tien EEG-part- ners zouden treffen ten aanzien van <le overige landen. „Ik heb er op gewezen dat de uitbreiding van de EEG met Engeland, Denemnrken en Noorwegen betekent ge- zichtsvergroting op de wereld en een nau were samenwerking In politiek verband, al dus premier Biesheuvel. Beneden 14 jaar Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide (Justltie)hecft de In richtingen van de kinderbe scherming nieuwe richtlijnen gegeven over cenznmo opslui ting van kinderen bij wijze van strafmaatregel of om andere re denen. Kinderen heneden de 14 mogen niet meer opgesloten worden. Bij eenzame afzondering langer dan twee maal 24 uur moeten de ouders of de andere wettelij ke vertegenwoordigers van het kind op de hoogte worden ge steld, tenzij dat om pedagogi sche redenen niet verstandig is. In dat geval moet do inrichting contact opnemen met het Minis terie van Justitie. Van de geval len van eenzame afzondering moet voortaan een register wor den bllgehouden, aldus de nieu we richtlijnen. Erkenning Bangladesj in studie Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Schmel- zer fRultenl. zaken) heeft de Tweede Kamercommissie voor Buitenlandse zaken gisteren vertrouwelijk ingelicht over de stand van zaken betreffende een eventuele erkenning van Bang ladesj. Over rlie eventuele erkenning is overleg gestart met de bestaan de cn toekomstige E F. G.-oart- ners, teneinde zo mogelilk tot een gezamenlijke standpuntbe. poling te komen België heeft hiertoe het initiatief genomen. Minister Schmelzer heeft ver klaard dat de aanwezigheid van Indiase troepen in Ooost-Pakistan geen rol speelt in dc beslissing over het tijdstip van dc eventue le erkenning. <i Begraafplaats Dc gasten in het deftige Fon~' tainebleau hotel in Miamt Beach kwamen bij het ont waken tot de ontdekking, dab, midden in hun hotel een be graafplaats was gekomen Deze was in het weekeinde, in de rozentuin van het hotels neergezet door gedelegesr^ den naar de jaarvergadering van de Amerikaanse monu-j mentenvereniging. ..Wij zijt( echt blij met deze tentoon stelling van onze pro dokten",; zei een van de gedelegeer den. ..maar eerlijk gezegd,' sommige mensen kunnen er weinig waardering voor op-' brengenHij zei verder, dat de grafstenen waren ge plaatst zoals dat ook op eert begraafplaats zou zijn ge schied. om de jaarvergade ring in de juiste stemming te brengen. Klein geld Een bankrover die er mat 11.675.00 lire 65.000) van door ging is gearresteerd- omdat hij geen klein geld voor de bus bij zich had, zo heoft dc politie in Milaan medegedeeld. Het was de 26-jarige Gracco. die na dc overval weg holde cn zich in een kerk verborg. De politie vond hem daar spoedig. ..Jullie hebben mij alleen maar kunnen pakken omdat ik geen klein geld bij me had. Ik had met de bus kun nen ontsnappen, maar ik kan toch geen ritje betalen met een 50.000 lire-biljet (onge- veer 250)?", zei Gracco. 1 Sloten Een onbekende heeft In een warenhuis in Tokio een gou den namaak Manneke Pis gestolen. De diefstal had plaats, toen het in het wa renhuis zeer druk was. Het beeldje, 30 cm hoog en bijna 2 kg zwaar, is ruim f 50.000 waard, zo heeft de directie medegedeeld. Volgens do po litie heeft dc dief drie sloten van een uitstalkast moeien openen om bij het beeldje le kunnen. Getuigen De gasten gromden ter goed keuring. toen de bruid zich voorover boog om het huwc- lijksrogister te tekenen. Het was het hoogtepunt van een huwelijksplechtigheid. die plaats had in een circuspiste in de Spaanse plaats Turia. Dc bruid, llona Perhacova, een 32-jarig Russisch slan genmens, zwoor aldus trouw aan de 54-jarlge Zuidafrl- kaanse leeuwentemmer Carl Fischer. Getuigen bij de ont roerende ceremonie wareft drie leeuwen en twee Ben gaalse tijgers. De pikeur van het circus fungeerde als bruidsjonker en had dc eer om het register namens de vijf ..goedaardige" getuigen tc tekenen. Picknikken Bezoekers van Venetië riske ren voortaan geldboetes cn gevangenisstraf tot drie maanden als rif op het plein voor do San Marco ba siliek In Venetië plchniken, kaartspelen of zich voor een middagdutje ter ruste leg gen. Aangezien de restaurants langs het plein tot dc duurste van heel Italië behoren, gaven veel toeristen er de voorkeur aan hun lunch op het plein tussen de duiven tc gebrul ken. Dc gemeente zal nu voor de dagjesmensen op an dere pleinen gelegenheden Inrichten waar zij kunnen uit rusten oj hun meegebrachte lunch gebruiken. Discriminatie In veel New Yorkse cafës Is hel gebruikelijk dat vrouwen éón dag In de week goedko per wordt geschonken. DJt nu Is volgens dc gemeentelij ke commissie voor de rech ten van de mens discrimina tie naar geslacht cn de ca fe's moeten met ingang van mei met die gewoonte bre ken. Ook hotels .alleen voor vrou wen" zijn de commissie eer, doorn in het oog en die moe ten met Ingang van februari 1973 ook mannen toelaten. Tenzif het een hotel betrefi met gemeenschappelijks slaapverblijven. Openbars toiletten, kleedruimten er andere vertrekken „waai ontkleding voorkomt" mogcr ook gescheiden blijven. Accijns Een man uit Uppsala heeft dé Zweedse minister van flnan clën voor een moeilijk pro hleem geplaatst. Hij heelt dl bewindsman om taruggavi gevraagd van de accilns o| twee flessen whiskey, dé hem kort na aankoop uit di handen vielen. In Zweda drukt een zware verhrvlki cn grnnthelasting op sterk» drank. De indiener van he verzoekschrift stelt, dat hl de drank noch verbruik noch er enig genot van gé had heejt en dat bijgevolg d accijns hem behoort te woi den terugbetaald.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7