Burenhulpdienst in Hazerswoude Voor 't aquarium komt Nic de Klerk tot rust in Katwijk op hoog peil Mondhygiëne In „De Paauw" groeit boeiende tentoonstelling w., li -O* Mjut .ij *i Moyenne in de elub stijgt voortdurend Biljart club De Plas maakt er serieus werk van PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 JANUARI 1972 - - 'V C'-"5 .li sT?r il Een van de pronkstukken van de tentoonstelling, een zilveren miniatuur van „De Paauw" WASSENAAR In enkele ruimten van het Wassenaar- se raadhuis wordt sinds dins dag hard gewerkt aan de in richting van een tentoonstel ling, gewijd aan de vroegere vorstelijke bewoners van dit huis: Prins Frederik en Prinses Louise en hun kinde ren. Van die kinderen wordt aan de tweede dochter van het prinselijk paar, Prinses Marie en haar gemaal, Wil helm Fürst zu Wied, met wie zij in 1871 in het huwelijk tradt, de meeste aandacht besteed. Een achterkleinzoon van Prin ses Marie en de Vorst zu Wied, de thans 40-jarige Friedrich Wilhelm Fürst zu Wied, die het slot van de zu Wieds in Neuwied bewoont, heeft aan het welslagen van de tentoonstelling een groot aandeel geleverd door aller lei voorwerpen, betrekking hebbend op zijn overgrootou ders, voor de tentoonstelling af te staan. Zo is op de ten toonstelling, die hedenavond officieel geopend wordt en tot en met zondag 13 februa ri —gratis te bezichtigen zal zijn, de bruidsjapon, die Prinses Marie in 1871 droeg, te bewonderen, maar ook het bruidstoilet van haar moe der, Prinses Louise van Pruisen, die in 1825 de gema lin werd van de Wassenaarse Prins Frederik. Een van de pronkstukken van de tentoonstelling in het Huis ,De Paauw" in zilver (foto), dat Prinses Marie in Neu wied ten geschenke kreeg, vermoedelijk bij haar 25-ja- rig huwelijk met de Vorst zu Wied. Het is een juweeltje van zilversmeedkunst. Tot in de kleinste details is Huize De Paauw nagemaakt. De ronde ramen aan de voorzij de (van de tegenwoordige burgemeesterkamer en van de huidige trouwkamer) blij ken deurtjes te zijn waarach ter miniatuur-familie-poi'tret- jes schuil gaan. Aan de ach terzijde vindt men achter soortgelijke deurtjes fraaie portretten van het zilveren paar. Ook de zijkanten kun nen open: er komen dan, be halve fraaie gekleurde prent jes, ook kleine laatjes te voorschijn, waarin kleine snuisterijen of bijouterieëën kunnen worden opgeborgen. Het dak van het Huis De Paauw versierd met vier pauwen blijkt het met een klein slotje afgesloten deksel te zijn van een andere berg ruimte. Dit bijzonder fraaie stuk werd aangetroffen in het slot van de Vorst zu Wied in Neuwied. Het staat nu, door vakmanshand opge poetst, te pronken in het Wassenaarse raadhuis. De huidige Vorst zu Wied ver telde, bij een van de bezoe ken van een deputatie van het Wassenaarse tentoonstel lingscomité, het Huis de Paauw, geboortehuis van zijn overgrootmoeder, nog nooit gezien te hebben. Wie weet, komt daarvoor in de komende weken van de ten toonstelling nog gelegenheid! De tentoonstelling zal geopend zijn vanaf hedenavond 8 uur tot 10 uur. Verder op alle da gen, ook zaterdagen, van 10 tot 12.30 u, van 14 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur. Op zondagen zal de expositie al leen 's middags en 's avonds geopend zijn. De toegang is wat betreft het aantal leden. Al snel sloten zich meer biljart enthousiasten bij De Plas aan. Voorwaarde daarbij was echter wel dat er se rieus gebiljart moest worden want zo maar een eind weg stoten dat is wat De Plas be- slist niet pretendeert. Daar om wordt er bijvoorbeeld ook streng'de hand gehouden aan de kleding die bij een echte biljarter niet is weg te denken. Het verplicht dragen van mouwvest, wit over hemd, zwarte das, kousen en schoenen werd op de wed strijdavonden verplicht ge steld. Helemaal volgens het biljartboek van de KNBB. Of het aan die kleding ligt is niet zeker maar wel is het een feit dat het streven van De Plas om zo goed moge lijk spel op het groene laken te brengen, niet zonder resul taat is gebleven. Alleen als men al kijkt naar het gemid delde wat in de diverse jaren is behaald dan ziet men dui delijk een opgaande lijn. Secretaris A. H. Egberts zegt daarover: „Ons gemiddelde is sinds de oprichting aan zienlijk gestegen. Tegenover het moyennebestand 1.70 in 1950 staat in 1960 2.65 en in 1972 zelfs 3.65. Vergelijkt men deze cijfers met die van een aantal andere verenigin gen dan blijkt dat De Plas het meest omhoog is gegaan. TER AAR Een lovende toe spraak van loco-burgemees ter H. Egberts, zilveren wandborden voor de jubila rissen, oorkondes van de Ko ninklijke Nederlandse Bil jartbond en vele gelukwen sen dat was het decor waar bij de biljartvereniging De Plas deze maand jubileerde. Het 25-jarig bestaan werd uitbundig gevierd en niet ten onrechte want deze Ter Aar- se vereniging heeft zijn spo ren in die kwart eeuw biljar ten volledig verdiend. Deze week spraken we met het voltallige bestuur van De Plas om het verleden en he den onder het daglicht te brengen. Uit de notulen blijkt dan dat om precies te zijn op 21 januari 1947 de bil jartvereniging De Plas een feit was. De vereniging was een sportief voortvloeisel uit de pas geliquideerde biljart club Crescendo. Twaalf le den, die elk elf gulden en ne genendertig cent uit de Cres cendo-kas kregen, trokken de stoute schoenenen aan om het elders anders en beter te gaan doen. Cor Pietersen, A. H. Egberts, Hein Pieterse en Cees Mank dat waren de mannen die de nieuwbakken vereniging organisatorisch bij de horens vatten. Met succes overigens want als men de jaarverslagen er op na kijkt dan blijkt duidelijk dat het De Plas in die perio de voor de wind ging voor Ook als men de laatste acht jaren van de competitie be kijkt prijken wij bovenaan", aldus de heer Egberts. Kam pioenen leverde De Plas, dat uitkomt in het district Veen- en Rijnstreek, ook ruim schoots op. Hoogtepunten zijn wel het in 1969 behaalde landskam pioenschap 2e klasse libre met een gemiddelde van tien en in '70 gewestelijk kam pioen drie-banden met een gemiddelde van 0.601. Voorts kwamen uit de regionen van De Plas heel wat gewestelij ke kampioenen naar voren. Twee prijzenkasten vol met bekers, vaantjes, medailles en oorkondes maken duide lijk dat het De Plas niet in de eerste plaats om de lol is te doen. Biljarten is daar een serieus bedreven zaal- Secretaris Egberts merkt ten slotte dan ook op over het streven van de leden: „We zien het biljarten als een ge zonde en eerlijke sport. In feite is het hetzelfde als elke week naar het voetballen gaan". HAZERSWOUDE Op 1 februari start aan de Hazerswoudse Rijndijk de burenhulpdienst. En het ziet ernaar uit, dat het door de dames De Boer en Verlare genomen initiatief om dit pro ject in hun woonomgeving op touw te zetten, succesvol zal worden. Dat mag men althans opmaken uit de mededeling van burenhulpdienstsecretaresse me vrouw I. Dekker, die zelf al zo'n tien telefonische aanmel dingen van Rijndijkse dames- helpsters-in-spe mocht registre ren en het totaal aantal van hen op vijftig personen schat. In Hazerswoude-dorp „draait" de burenhulpdienst nu zo'n jaar en volgens mevrouw Slootweg, een van de twee contactpersonen al daar, zelfs prima. „Je kunt rus tig stellen: het loopt best. Een beetje te druk, ja. De gezinsver zorging hier is niet toereikend en dan is het zo, dat wij inval len". Die „wij" dat zijn de zes tig dames in het dorp die be jaarden met een auto vervoe ren, die in bijzondere gevallen als babysit fungeren, die alleen- wonenden op gezette tijden be zoeken, die zich inzetten voor de zieke medemens. Enfin, die, zoals secretaresse van de Rijn dijkse burenhulpdienst mevrouw Dekker het typeert, „de mede mens in noodgevallen te hulp komen". Mevrouw Slootweg weer over de activiteiten in Hazerswoude- dorp: „In het begin liep het al lemaal nog niet zo, maar de dienst voorziet nu in een behoef te". Vertelt dan, dat het echt niet zo leuk is, dat de „dorpse" burenhulpdienst het zo enorm druk heeft. „Onze vrijwilligers- dienst krijgt met moeilijke ge vallen te maken. En door dit werk kom je er echt goed ach ter, hoe groot de nood in ons dorp is". Voegt er onmiddellijk aan toe, dat het „vreselijk mooi werk is" en dat „de mensen die wij geholpen hebben, vreselijk dankbaar zijn". De belangrijke functie die de „dorpse" burenhulpdienst in de samenleving inneemt, deed de Rijndijkse dames besluiten ook in hun omgeving een soortgelij ke dienst in het leven te roepen. Er werd een bestuur gekozen, dat bestaat uit de dames Tim merman (voorzitster), de Boer (vice-vorzitster)Dekker (se cretaresse), Verlare (penning- mecsteresse). Secretaresse mevrouw Dekker: „Inderdaad, we hebben ook een penningmeesteresse, ook al zet ten alle dames zich vrijwillig, dus gratis, in, Maar geld is er voor dit werk toch nodig. Denkt u bijvoorbeeld aan telefoonkos ten en het maken van folders. De Kerken (Nederlands Her vormd, Gereformeerd en R.K.) hebben ons overigens een be drag geschonken om het werk op 1 februari te kunnen star ten". Dat werk vindt dan aan de héle Rijndijk plaats. De Groenendijk heeft mevrouw Spierenburg als contactpersoon van de burenhulpdienst. En me vrouw Bennis heeft zich spe ciaal belast met de hulp die de Rijndijkse bejaarde eventueel van node zal. hebben. De dienst in Hazerswoude-dorp h-ft wat de bejaarde dorpsge noten betreft een lijst van hen die alléén wonen. Op gezette tij den brengen de medewerkers een bezoek aan deze alleen wo nenden. De huisarts houdt het bestuur op de hoogte van de problemen die opgang maken. „Soms moeilijke gevallen", al dus mevrouw Slootweg, „soms ook heel mooie dingen". Wijst op het contact met de Vredes- werkgroep Hazerswoude, in sa menwerking waarmee op de laatste Eerste Kerstdag de al leen wonende bejaarden wer den bezocht. Momenteel nemen zes „burenhelpsters" deel aan een cursus, waarin hen wordt bijgebracht op welke wijze de zieke medemens moet worden beziggehouden. Ook in het dorp zorgt een bestuur, bestaande uit de dames Groenewegen (voor zitster/secretaresse), Kaimthout (penningmeesteresse) en de contactpersonen Van Nierop en Slootweg, ervoor dat de buren hulpdienst draaiende blijft. Ook hier zorgden de plaatselijke Kerken ervoor, dat dat ook finan cieel mogelijk bleek voor deze interkerkelijke dienst, die overi gens ook pro Deo haar activitei ten ontplooit. Het is niet uitgesloten, dat de twee diensten uit dorp en Rijn dijk binnen afzienbare tijd be sluiten tot oprichting van een stichting. Het zou hen gemakke lijker vallen om subsidie bij de gemeente Hazerswoude te vra gen. Slechts één fractie was gister avond tegen het voorstel van b. en w. Dat was de SGP, die bij monde van de heer V. d. Meij liet weten, dat subsidiëring van peuterspeelzalen geen taak van de overheid is. Hij meent, dat het belang van de (werkende) moeder er uitsluitend mee wordt gediend en niet het kind. Hij was daarom principieel te gen. Warmond Zaterdagavond wordt in de Warmondse Ga lerij het Hoekje bij de Pomp een expositie van tekeningen en schilderijen geopend van Willem de Munk. De tentoon stelling loopt tot 18 februari. Mevr. I. Dekker, secretaresse van de burenhulpdienst Leidschendam Prins Nil- les I zal zaterdagmiddag 5 febr. rond half drie met zijn Raad van Elf in de Prins Frederiklaan worden ontvan gen door een aantal graven en gravinnen van het Hol- landse huis. Om 14 uur ver trekt de carnavalsoptocht van de kinderen van Prin senhof vanaf de Gravin Ju liana van StolberglaanJo hanna van Polanenlaan. Op de Prins Frederiklaan voegt Prins Carnaval zich met zijn hof bij de stoet die daarna via de Prinses Marie Louise- laan naar de bejaardenflats van „Duivenvoorde" trekt. Het carnavalsbal op 5 fe bruari begint om 20.30 uur. 1 Noordwljkerhout 's Avonds laat om een uur of elf als Nic de Klerk uit Noordwijkerhout honds moe is van het werken in zijn zaak voor dierenbenodigd heden dan gaat hij voor zijn bak met vissen zitten. Gewoon lekker niets doen en dan maar kijken hoe de neon tetra's, de kardinaal tetra's en nog enkele vissoorten stoeien tussen het plantengroen of rustig hun rond je in de bak zwemmen. Nic de Klerk komt dan geheel op rust of om het even in zijn eigen bewoordingen uit te drukken: „De grootste zenuwpil wordt er kalm van". De Noordwijkerhou- ter is één van de duizenden aquarianen in Nederland die de vis centraal in hun vrije tijd plaatsen. Een bezigheid die de laatste jaren een enorme op gang maakt gezien het vakblad van de aquarianen, DIVEBO, waarin melding wordt gemaakt van een aanstormende interesse van het Nederlandse volk. Nu vrije tijd een steeds groter deel van ons leven in gaat nemen lijkt het verzamelen van postze gels, suikerzakjes, speldjes en sigarenbandjes steeds minder alternatief te zijn om de vrije uren te vullen. Het bijhouden van een aquarium is een van de tijdspasseringen in opmars. Nic. de Klerk volgt deze ontwikkeling in zijn winkel van zeer nabij. Hij zegt daar over: „Als men hier komt voor een aquarium dan begint men meestal helemaal onderaan. Een kleine bak en twee visjes van elk soort dat is de basis voor de hobby. De werkelijke interesse komt pas later. Dan stapt men over op scholen vis sen omdat men dan op de voet kan volgen hoe de gedragingen van de vis in de natuur zouden zijn", aldus De Klerk, die voorts nog opmerkt dat men door deze hobby wordt gebiologeerd zodra men ?n viskom of aquarium in huis heeft staan. Zelfs weet De Klerk te vertellen dat chirurgen naast operatieka mers ook viskommen hebben staan. Na een pittige ingreep komt men dan vanzelf weer tot rust voor het matglas van het aquarium. Noordwijkerhout heeft inmiddels zoveel aquaria nen onder de bevolking dat alle t een modern, explosief-groeiend bedrijf kennis en interesse is gebundeld in de vereniging met de toepas selijke naam Aqua Tropica. Maandelijks komen de leden in de tennishal bijeen om erv; in- gen of te luisteren naar interes sante, met dia's toebelichte causerieën van deskundigen op het gebied van het aquarium. KATWIJK Er zijn in ons land veertig mondhygiënistes. Een daarvan, Diana Kaptein, is sinds twee jaar werkzaam bij de school tandverzorging in Kat wijk. Een belangrijk stuk van haar werk ligt in de voorlich ting. Regelmatig bezoekt Diana kleuter- en lagere scholen. De voorverzorging op de kleuter scholen bestaat hoofdzakelijk uit een praatje en vooral uit het le ren tanden poetsen. „Ik heb een groot model gebit in mijn auto. Dan haal ik de tandenborstel erbij en laat zien hoe je moet poetsen." De kleuters voelen zich op hun gemak bij de mondhygiëniste. „De omgeving schrikt hen niet af. Ze zitten op een gewone stoel, krijgen een boekje, maar krijgen als presentje ook een tube tandpasta, een tandenbor stel en een bekertje. Gevolg is, dat de kinderen weinig angst voor de tandarts meer hebben. „Ze zijn er al aan gewend dat je ze in de mond kijkt", zegt Dia- Waarom wordt iemand mondhy giëniste? „Ik zag destijds een advertentie in de krant staan waarin de mo gelijkheid werd geboden een op leiding te volgen voor mondhy giëniste in Amerika, waar dit beroep al veel langer wordt uit geoefend. Er werken zelfs ook mensen uit Amerika hier. Met zes andere meisjes ben ik inder tijd naar Amerika geweest". Op de lagere school komt zij al „bekenden" tegen; jongens en meisjes die zij op de kleuter school al in de mond keek. In de eerste klas van de lagere school werkt ze met een klein groepje. Vanaf de tweede klas gaat het klassikaal. „In de vijf- DIANA KAPTEIN de klas krijgen ze weer andere, voorlichting. Er is ondermeer een tabletje waar de kinderen op moeten kauwen. Alle onder deeltjes van de tanden en kie zen die niet goed zijn gepoetst worden dan rood. Dat zorgt nog wel eens voor de nodige hilari teit in de klas. Ook laat ik de leerlingen wel een opstel maken over de tandarts, of een onder werp dat met de tandverzorging heeft te maken. Voor de beste opstellen geef ik dan weer een prijs. Er zijn van die handigers die een folder overschrijven,, maar die „opstellen worden di- rekt terzijde gelegd". Subsidie crèche voor huurschuld KATWIJK De Stichting „Peu- terspeelzalen Katwijk" krijgt een gemeentelijke subsidie van 1035,— om haar huurschuld te voldoen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4