Adviescommissie Nieuwe structuur voor „Endegeest" J. Bosman uit gemeenteraad Zoeterwoude Minister De Brauw liet zich informeren door Universiteitsbestuur Minister De Brauw zag plannen voor nieuwbouw Acad. Ziekenhuis Leiden 972 VRIJDAG 28 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3> LEIDEN De „Studiecommissie Endegeest" beveelt het gemeen tebestuur van Leiden aan het Endegeest-J elgersmakliniekcom- plex te laten beheren door een organisatie van belangheb bende gemeenten en de Leidse universiteit. De studiecommis sie, die meent, dat een dergelij ke organisatie is op te richten in het kader van de Wet Ge meenschappelijke Regelingen, komt tot dit advies na geconsta teerd te hebben, dat andere mo gelijkheden voor een nieuwe structuur weinig kans van sla gen hebben. Dat een nieuwe structuur voor "Endegeest" en de Jelgersma- kliniek noodzakelijk is grondt de commissie op de volgende over wegingen: Het is een minder gewenste si tuatie, dat een s treekvoorzie ning (die Endegeest en de Jel- gersmakliniek duidelijk zijn) in exploitatie is bij één gemeente. In nieuwbouw van inrichtingen moeten belangrijke investerin gen worden gedaan en de finan ciering daarvan levert veel pro blemen op. De medische faculteit van de Universiteit (huurster van de Jelgersmakliniek) heeft in het kader van nieuwbouw van een nieuw Universitair Medisch Centrum een uitspraak nodig t.a.v. de minimum te stellen ei sen aan een goede universitaire psychiatrische kliniek. Naast de beheersvorm waaraan men uiteindelijk de voorkeur geeft zijn er nog twee mogelijk heden. De eerste is, dat de gemeente Leiden het Endegéest-Jelgers- macomplex in zijn geheel over draagt aan de Universiteit. Lei den zou daarmee bevrijd zijn van de verplichting om ten be hoeve van een streek voorzie ningen te treffen en zou zich ook de moeizame regeling van de relatie met de academische geneeskunde verder kunnen be sparen. De commissie (prof. de Koek van Leeuwen, dr. Caljé, dr. Romme, dr. Buis, dr. Giel en mr. Lava- leije) vindt het zonneklaar dat voor de universiteit, waarvan de primaire taak het onderwijs en het onderzoek is, een derge lijke regeling niet attractief is. De universiteit zou ineens belast worden met het vinden van goe de oplossingen voor de exploita tie van een groot psychiatrisch ziekenhuis, terwijl bekend is, dat de over te dragen instelling veel geld nodig heeft voor on derhoud en nieuwbouw. De mogelijkheid, dat er een ge- meenschappelijkregeling ont worpen wordt zonder de univer siteit, waarbij de nieuwe organi satie contracten zou kunnen aangaan met de universiteit voor de regeling van academi sche taken, is voor de commis sie evenmin aantrekkelijk. Het overleg tussen de gemeente Lei den en de universiteit op dit punt is in het verleden zo wei nig vruchtbaar gebleken, dat ook voor de toekomst weinig te verwachten is. De universiteit heeft steeds veel aarzeling ge had om te investeren in structu ren, die niet tot de universiteit behoren. De studiecommissie Endegeest is ingesteld door b en w van Lei den na een motie van de heer In 't Veld (PvdA) tijdens de be grotingsbehandeling 1971. De heer In 't Veld wilde onderzocht zien wat de meest geschikte be heersvorm voor de psychiatri sche inrichting is. Het rapport van de commissie zal, voordat de zaak in de raad aan de orde komt, worden toe gezonden aan de verschillende instanties en personen, die werkzaam zijn op het gebied van de geestelijke volksgezond heid in het middengedeelte van noordelijk Zuid-Holland. De duidelijke aanbeveling de in richting en kliniek onder te brengen in een gemeenschappe lijke regeling wordt gedaan na een uitvoerige beschouwing hoe er in de toekomst gewerkt moet worden in de geestelijke gezond heidszorg. Een pleidooi wordt gehouden Schaalvergroting (re gionalisatie)) en integratie van instellingen op het gebied van de sociaal-psychiatrie, jeugdpsy chiatrie, de MOBS. Bureaus voor Levens- en Gezinsmoei lijkheden, de sociaal pedagogi sche zorg, de psychogeriatrische zorg, de psychotherapeutische zorg, de alcoholistenbureaus en de reclassering. Veel aandacht wordt, wat de toe komst betreft, geschonken aan ..behandeling ter genezing". Men acht het bepaald niet uitge sloten, dat men in de toekomst kan rekenen op een minimaal aantal ongeneeslijk verklaarde psychische patiënten. Dit als ge volg van vorderingen in de we tenschap der biochemie en de hoopvolle perspectieven, die de moderne sociologie, psychologie en psychiatrie bieden bij het be handelen van gedragsstoornis sen. De commissie neemt ook aan, dat men er in de toekomst minder toe zal overgaan om pa tiënten geïsoleerd op te nemen. De behoefte aan gezinsbehande ling zal toenemen, zowel ter plaatse als in bijzondere om standigheden in een speciaal daarop ingericht ziekenhuis. De patiënt zelf én zijn naast con tacten, aldus de commissie. De poort voor het kasteel Ende geest verliest volgens de com-1 missie in de toekomst zijn hui- dige symbolische betekenis. De inrichting zal op de eerste plaats geïntegreerd moeten worden met andere vormen van geestelijke gezondheidszorg, maar boven dien zal het door nieuwe thera pieën en ontwikkelingen minder voorkomen, dat patiënten geïso leerd worden behandeld. H. Sjëverding nam afscheid van Zoeterwoude ZOETERWOUDE Met veel hartelijke woorden en het aanbieden van cadeaus heeft de gemeenteraad gis teravond afscheid genomen van secretaris H. J. Siever- dingl De scheidende functio naris was 38 jaar in dienst van de gemeente waarvan de laatste 2V2 jaar als secre taris. Burgemeester Detmers zei met gemengde gevoelens afscheid te nemen. ,,We snijden een stuk traditie en veel kennis af met een ervaring van 38 jaar. U heeft altijd een sleu telpositie ingenomen op het gemeentehuis". De heer Sie- verding kreeg een fiets aan geboden. Daarnaast werd een bedrag onder couvert overhandigd. Mevrouw Sie- verding moch een fraai bloemstuk in ontvangst ne men. Verder werd 'net woord gevoerd door de heren Sies, v. d. Post, Engelkes en Rijs- dijk die allen hun waarde ring uitten voor het vele werk voor; de gemeente verricht. In een slotwoord sprak de heer Sieverding over de pret tige samenwerking die er alom was. ,,U heeft gelukkig ook mijn tekortkomingen geaccepteerd". Hillegom Vanavond van half acht tot negen uur reci- pieert in zaal „Flora" de heer G. Baak Hekke ter gele genheid van zijn pensione ring op dinsdag 1 februari. Op die dag is hij dan 47 jaar bij het onderwijs, waarvan 43 jaar m Hillegom bij de Ju- lianaschool. De receptie wordt aangeboden door de plaatselijke vereniging voor prot. chr. basis- en kleuteron derwijs. Een onderonsje bij het afscheid van minister De Brauw uit Leiden LEIDEN In uiterst gepolijste termen heeft minister jhr. mr. M.L. de Brauw gistermiddag tot slot van zijn werkbezoek aan de Leidse universiteit een overzicht gegeven van wat hij met het college van bestuur en met het college van decanen besproken ,heeft. De slotsom was, dat rechtstreekse informatie aan de bron t.z.t. wel vruchten zal af- Speciaal voor u organiseren wij in het Occasioncentrum in Oegstgeest Waar meer dan 60 wagens van diverse merken voor u staan op gesteld. In zuiver informatieve slagorde. Voor iedereen die zoekt. Maar misschien pas over een paar maanden koopt. kamsteeg Geversstraat 30 - Oegstgeest Tel.: 01710-51940/52661. Bovag-garantie VW-garantle werpen. Begrotings- en planningszaken vormden het onderwerp van be spreking van het college van bestuur. Hiertoe behoorde ook een bespiegeling over oorzaak en gevolgen van het stopzetten van de nieuwbouw en van de stabilisatie van het personeels bestand. Verwacht wordt, dat er een grotere doorstroming van studenten zal plaatsvinden. Dat brengt als extra moeilijkheid met zich mee dat het beleid ge fundeerd zal moeten worden op een geheel nieuw behoeftepa troon. Ten aanzien van het „Witte Singelplan" beperkte de minister zich tot de mededeling dat overleg was gevoerd met b. en w. van Leiden over de bouw in „De Leeuwenhoek" en aan de Witte Singel. Daardoor wilde de heer De Brauw „voorko men", dat zich weer kortslui tingssituaties voordoen, die door beide partijen worden betreurd. Met het college van decanen werd van gedachten gewisseld over ondermeer de bedreiging, die recentelijk genomen en nog te nemen maatregelen zouden kunnen vormen voor de kwali teit van het onderwijs en het onderzoek, onder andere door de enorme hoeveelheid tijd, die aan organisatorische en be stuurlijke activiteiten moet wor den besteed. Nadat de minister in het begin van de middag het Academisch Ziekenhuis had bezocht, bracht hij bezoeken aan het Kunsthisto risch Instituut/Prentenkabinet van de universiteit en de Uni versiteitsbibliotheek. Het werkbezoek van minister De Brauw werd besloten met een persconferentie. n meer dan één betekenis was de heer De Brauw bij zijn bezoek aan Leiden „minister zonder portefeuille". Twee dagen lang voerde hij besprekingen o.a.: met het universiteitsbestuur (Foto) die later hun vruchten wel zullen afwerpen. LEIDEN Tijdens zijn werkbe zoek aan het Academisch Zie kenhuis Leiden heeft minister dhr. mr. M. L. de Brauw ook het Project-bureau Nieuwbouw bezocht, waar een maquette van het nieuwe ziekenhuis staat op gesteld. De maquette is van een voorlopig karakter. Het is meer een structuurplan, voor een complex dat voldoet aan het pakket van eisen dat voor een Universitair Medisch Centrum te Leiden is opgesteld. Zoals bekend, zullen nieuwe aca- j demische ziekenhuizen gebouwd worden in Amsterdam, Leiden en Utrecht. Uitgangspunten voor I het ontwerp van deze ziekenhui zen zijn: 1.000 bedden, 120.000 m2 vloeroppervlakte, een bouw som van ongeveer 250 miljoen op basis van de geldwaarde in 1969 en een bouwtijd van j acht jaar. Het Leidse ontwerp is van het ar chitectenbureau Brouwer en Deurvorst te Arnhem. In een slotcommuniqué toonde de minister zich bezorgd om de critische situaties die hij had aangetroffen in sommige delen van het bestaande ziekenhuis. Zij vormden voldoende reden voor het toekennen van te urgentie aan de nieuwbouw De minister bevestigde de plan nen om de bouw van het acade misch ziekenhuis te Amsterdam in 1970 te beginnen; Leiden, zou na twee jaar volgen en Utrecht in 1974. De heer De Brauw zei met nadruk, dat de bouw in Amsterdam al begonnen had moeten zijn, waarna de bouw in Leiden in het lopend jaar be gonnen had moeten worden. Hij zei: „De vraag is nu: hoever kan men door-coördineren om zoveel mogelijk binnen het ge stelde bedrag van ca. 250 mil joen te blijven. Zowel het structuurplan voor de ziekenhuisbouw als het verkeers plan moeten nog getoetst en door de nodige instanties goedgekeurd worden alvorens ze kunnen wor den uitgevoerd. De vraag is, wat de invloed zal zijn van het besluit dat Prov. Staten gisteren namen om de „Leidsebaan" voorlopig niet te doen aanleggen. De wegen, links onder in de maquette, zouden op deze provinciale weg moeten aansluiten. Er is samen met Amsterdam en Utrecht een nieuw bouw schema ontworpen, waardoor de werkzaamheden hopelijk nog in 1973 begonnen kunnen wor den. Met Le menu öe l'entuecöte spécial a fl. 25,- pc. Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN, Tel. 33144* Leiden Op de voorlopige maquette voor het nieuwe academisch zie kenhuis te Leiden ziet men o.m.: a. beheer, administratie, kantine, ambulatorium; b. poliklinieken; c. poliklinieken, klinische fysiologie, intensive care; d. beddentorens; e. algemene diensten, röntgenafde- ling, operatiekamers; f. laboratoria; g. onderwijscentrum; h. klinieken (op derde toren) en beheer gebouw (laagbouw, nu in bouw). Ter verdere oriëntatie: n. poliklinieken inwendige ziekten huidige ziekenhuiscomplex; p. opleidings- en wooncentrum Nieuwer- oord (gereed); q. Legermuseum. Onderwijs- voorstel aangehouden ZOETERWOUDE Het bedrug per leerling dat de scholen krij gen uitgekeerd ter bestrijding van de exploitatiekosten is gis teravond nog niet door de raad bepaald. Knelpunt was het wet telijk gegeven dat voor alle scholen een algemeen bedrag moet worden vastgesteld. Een belangrijk deel van de raad was van mening dat oude scholen met een hoge onderhoudpost hiervan de dupe worden. werd daarbij do St. Bernardusschool aan de Hoge Rijndijk genoemd waarvoor een begroting was ingediend welke uitkomt op een bedrag van 212,— per leerling. Wethouder A. Duindam zei dat dit de eer ste keer was dat er een begro ting van de St. Bernardusschool was ingeleverd. Vorig jaar werd f 130,uitgekeerd. Daar is men mee uitgekomen en er werden geen protesten gehoord. Hij achtte een bedrag van f 165, nu verantwoord. Het beleid van de Stichting Scholen „Meer burg" zoals dat in het verleden werd gevoerd werd op de korrel genomen door de heren Sies en V.d. Post. Zij constateerden te kortkomingen. De nieuwe lei ding van de St. Bernardusschool heeft een achterstand in te lo pen. Het college toonde zich echter niet bereid haar .stand punt te herzien temeer daar de commissie voor de financiën het bedrag van f 165,had geadvi seerd. Leden hiervan zeiden ech ter dat er na de standpuntbe paling twijfels zijn gekomen. Uiteindelijk werd besloten dat de commissie voor de financiën zich op kort termijn nog eens zal beraden en werd het i stel aangehouden. ZOETERWOUDE Bij de aan vang van de vergadering kwam burgemeester Detmers met de mededeling dut de heer J. J. Bosman, vertegenwoordiger van de Vr!j.e Lijst, om gezondheids redenen heeft bedankt nis lid van de ruad- De heer Bosman had zes jaar zitting en was ge durende l'/i jaar wethouder van openbare werken. De fractie van de Vrije Lijst die enige maanden Dr. Pley zag vertrekken wacht na het aftre- cjen van de heer Bosman overi gens nog een nieuwe mutatie omdat de heer H. W. Sies over enige tijd naar Leiderdorp ver huist. Voor opvolging komen in aanmerking de heren .1. B. N. v. Diemen en H. T. v.d. Lans. Het jaaroverzicht van de rijks politie toonde aan dat ondanks de toename van het verkeer het aantal ongevallen vorig jaar vrijwel gelijk is gebleven. De Hoge Rijndijk is en blijft hier het zorgenkind. Bij de overnume van de brug en het voetpad naar de kleuter school „Zonnegaarde" kwam de openbaarheid aan de orde van het speelterrein van deze school. De gebr. Oo.stdam krij gen een vergoeding voor het openen en sluiten van de brug over de Noord Aa De noodzaak van openbare verlichting ter plaatse waarover de heer Stra- ver in de vorige vergadering sprak is in onderzoek bij ge meentewerken, In de Onder- wijs-commissie werden geko zen; mevr. A. M. Zwaan-Pee- ters, en de heren A. C. Aerls, J. F. M. v. Leeuwen, A. G. Sies J. A. de Kam, J. Kulik en dé raadsleden Duindam, Engelkes en Everstijn. Op voorstel van de heer Engelkes werd een commissie ad hoe gevormd die de deolnota's nader onder de loupe zal nemen. Bij de rond vraag sprak de h-er Straver over de onbevredigende situatie bij de afscheiding tussen de Schenkel weg en de Zwetkade en over een bezwaarschrift tegen de bouw van hallen aan de Keer-Weer. De heer Eversteijn wees op onvoldoende druk op de waterleiding in hel Vreugdedal Wat u ook moet weten ALKEMADE Kaarten voor de wereldkampioen schappen hardrijden voor da mes op 4 en 5 maart te Hee renveen kunnen tot uiterlijk 3 februari a.s. besteld Bodegraven De kosten voor het orgel van kath. kerk aan de Overtocht bedragen 37,000. Het kerk bestuur heeft aan de Ge meente een principeverzoek gedaan om subsidie. Het ge meentebestuur heeft voorlo pig besloten een subsidie te verlenen van 30 pet. of ruim 11.000. Het Rijk heeft reeds 35 pet. op zich genomen ter wijl de Provincie nog geen Deslissing heeft genomen. De gemeente stelde als vi waarde dat ook de Provincie zal bijdragen. 0 Bodegraven Ten gemeen tehuize vond een bespreking plaats over de sportvelden in Broekvelden. Dit geschiedde onder leiding van weth. H. van der lieyden. Eind fe bruari zal opnieuw een on derhoud met de sportcom- missie plaats vinden. Als voorzitter werd gekozen de heer J. Heeringa i.p.v. de heer O. de Groot die naa rel- ders vertrekt. Daarnaast na men nog zitting Mevr. Lok- van Veldhuizen, en de heren G. Huisman en P. van Koo- ten. Suggesties van sportver enigingen worden ingewacht bij het secretariaat, Zuidzij de 10. Bodegraven Mevr. Ver- moolen en mej, van Ede zijn de leidsters van peuters Dronenwijk in de kantine van de voetbalvereniging Esto. De bedoeling is peuters van drie jaar hier kunnen wennen aan de ko mende kleuterschool. Om gang met andere kinderen en leren wat met anderen te delen. De kosten voor het verblijf vun de kinderen be draagt 2,50 per ochtend, en dat 2 x per week. Speelmate riaal werd door middenstand en bedrijfsleven gratis ter schikking gesteld. B. en beraden zich over mogelijke subsidie. Bodegraven In de komen de week zal het eerste num mer verschijnen van het nieuwe Bodegraafs week blad: Do Bodegraver. Het zal elke woensdag uitkomen, en is behalve advertentieblad ook nieuwsbron. Dit zal voor het Goudse Holland Silhouet in Bodegraven wel het einde zijn. HAZERSWOUDE eerste herentam van de Ha- zerswoudse volleybalvereni ging Hnduard heeft de com petitiewedstrijd tegen WW met 3—1 verloren. Het eerste damesteam deed het beter, getuige de 3—1-zege op KVC 2, en het tweede zestal al evenzeer, want dat versloeg DVO 3 met 3—0. Het tweede heren- en het mcisjesteam van Haduard waren kans loos, respectievelijk tegen Gemini 3 en nogmaals Gemi ni. HAZERSWOUDE Het mi lieuprobleem en het leefkli maat In Hazerswoude «taan centraal op een burgeravond, die op vrijdag 18 februari om acht uur wordt gehou den. De bijeenkomst in het Nederlands Hervormd Ver enigingsgebouw te Hazers- woude-dorp wordt georgani seerd door de commissie mi lieuhygiëne te Huzerswoude. Burgemeester J. ten Heuvel hof zal op deze burgcrovond de discussie leiden. Centraal onderwerp van gesprek zijn de volgende vragen: 1 werken, wonen en leven wij in Hazerswoude? Wat hebben we in 1971 gedaan? Wut gaan we in 1972 doen? Iede re burger wordt in do gele genheid gesteld hierover zijn zegje te doen. 0 i.MDKN Gevonden voon ►nndje, pukje WASSENAAR,— Op vrijdag avond 28 Januari (aanvung 19 uur) vinden in het Wasse- naarse Sportfondsenbad de jaarlijkse zwemwedstrijden voor leerlingen van het basis onderwijs plaats. De orguni- satie is in handen van de Wassenaarse Schoolsport commissie, deze keer in sa menwerking met de zwem vereniging „De Zilvermeeu wen". De Wassenaarse Oran jevereniging „Koningin Wil- helminu" stelde prijzen be schikbaar. WASSENAAR - Tijdens de korte koude-periode op 18 ja nuari j.l. heeft de directie van de Gemeentebedrijven te Wassenaar een zestigtal klachten te verwerken gekre gen over het niet goed func tioneren van gastoestellen. Meer dan de helft van deze klachten bleek te wijten te zijn aan tekortkomingen in het onderhoud van gastoe stellen, zoals gaskachels, gasketels voor centrale ver- warming, gasconvectoren en geisers.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3