Politiebureau Sassenheim half februari gereed WIJ, HEREN VAN ZICHEM (21) BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 28 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT - Rozelien heeft gelijk. Wachten op de dood van meneerke is te gewaagd. Trouwen moet hij. Met haar, Clementine. Zij begint met meneer ke te vertroetelen. ,,Zit ge gemakkelijk?" van hier en ,,Wat eet ge graag?" vandaar. Par- mentier jubileert! Vervolgens dikwijls naar het graf van de afge storvene gaan en zorgen dat meneerke het merkt. Meneerke, ik ga naar mijn betreurde madame, nietwaar". ,Goed Clementine. Mijn arme vrouw mag niet klagen. Is dat nu niet de twintigste keer in zes weken?" Clementine leest de spot in zijn sluwe oogjes. Zij perst een traan uit haar ogen en jankt iets van „ik kan haar niet vergeten". Met haar tuiltje bloemen uit de tuin stevent ze theatraal de laan uit. Voor het graf leest ze nog eens de naam op het voorlopige houten kruis en plotseling ontsteekt ze in een radeloze woede. 1a, ha, juffrouw Emma Beuckelaers! Ros! Trouwzieke teef! Hebt gij en uw schijnheilige vent me nu genoeg voor de gek gehouden?" Ze smakt haar bloemen tegen de voet van het kruis. Daar! ierman Coene zit met zijn zeven medeleerlin gen van retorica in de klas te wachten op de komst van directeur Laurent, de „Lange" die hun Latijnse les moet geven. Jenuwachtig pompen ze nog gauw enkele zinnen Cicero's „Pro Milone" in hun hersenen. }aar klinkt de dreigende stap van de „Lange" door de klas. Jan Haeserts, de nieuwe de „Hollander" fluistert Herman in het oor: „Hij heeft weer zijn nukken vandaag." Het is of de Lange het gehoord heeft. Vlak voor zijn katheder keert hij zich om. Haesaerts, uw Latijnse parcoeur!" iaesaerts schrikt, staat op en stottert: „Fit..fit. .fit. Verder komt hij niet. ,Copiez dix fois", snijdt de stem van de direc teur. „Et vous, Coene". Vlot begint Herman: „Fit obviam Clodio ante fundum eius hora. .hora. fere. Maar ook hij is. plotseling verlamd door die ijskoude blik die op hem gericht is. „Dix fois! Et ca s'appelle une classe de Rhétorique!" Pe „Lange" begint nu zelf de Latijnse tekst op te dreunen en geeft er een monotoon commen taar bij. De jongens nemen nota's, zonder één keer op te kijken. De „Lange" maar rustig laten doordraven, jongens: L'amusement du prof, c'est la tranquillitétèves! p de speelplaats van alle colleges in Vlaande ren moeten de leerlingen al van oudsher Frans spreken. Hij. die ook maar één woord Vlaams over zijn lippen laat komen, wordt blikken busje. De betrapte Vlaamsspreker meet zijn naam op het rolletje schrijven, alles gauw wegstoppen voor de anderen het weten en listig speuren naar het volgende slachtof fer. Driemaal in één week op het papiertje prijken, betekent een hele zondag „retenue". Dat wil zeggen de hele zondag niet op straat komen, het naar de mis en het lof gaan uitge zonderd. Kippe heeft zopas de signe van Herman gekre gen. Mox roept in de hitte van het „barre"- spel: „Er op, Kippe!" en Kippe komt prompt met het busje aandragen! „Gemene smeerlap", scheldt Mox en hij geeft Kippe een flinke oplawaai. Maar Kippe is in zijn recht en verweert zich. Dra liggen ze bei de op de grond te vechten. Kippe let daarbij onmiddellijk aangeklampt door de vorige overtreder met een: „Vous, parlé flamand". Tezelfdertijd wordt hem de „signe" toegesto ken. Die „signe" is een rolletje papier in een op, niet in 't Vlaams te vloeken, of hij krijgt zijn signe terug. Het Waalitje Raymond komt argeloos aan Her man vragen „wat daar is met de Mox en de .Kipp!" Mox hoort het, springt recht, en: „Voila, vous, Wallon, parlé flamand!" Na de school wandelt Herman naar zijn kost huis langs een omweg, om voorbij de lingerie winkel te komen, waar Gabrielle Verbeeck, de gevaarlijk mooie dochter van naast het kost huis Fien Janssens, vaak haar nicht Clothilde komt bezoeken. Deze keer treft het juist dat Gabruielle er buiten komt! Alsof ze op Her man gewacht heeft. Ze roept naar binnen, naar haar zuster die nog aan het parlesanten is met nicht Clothilde: „Viens done! II est temps!" „Die kan hier nooit weg", zegt ze heel gewoon tegen Herman. Het hart van de jongen valt stil. Het is de eer ste maal dat het meisje het woord tot hem richt. Nu zou hij dapper moeten zijn en door stappen. Omwillen van zijn belofte aan Fien Dra liggen ze beiden op de grond te vech- en zijn liefde voor Elza van Berckelaer! Maar hij is gewoon bedwelmd, verlamd. „Mijn zuster kan nooit haar keuze doen. Viens done, Alice!" „Kunt gij kiezen?" stottert Herman „O! Wat ik eenmaal wil, dat. Ze voltooit de zin met een grijpgebaar. Heerlijk! Bedoelt ze hem soms? Maar de roest verdwijnt op slag. Komt ginder niet het nood lot aan in de gedaante van surveillant De Puydt? Die heeft hem gezien. Ontsnappen gaat niet meer. Als hij de surveillant groet, komt het natuurlijk: „Etudiant Coene!" De schuldige blijft staan. Zonder een verder woord, schrijft de bewaker iets op een strook je papier dat in zijn brevier steekt en gaat. Morgen op school zal Herman zijn vonnis ho ren. Wrevelig komt de jongen thuis en let er goed op geen Vlaams te spreken in het bijzijn van het Waaitje-met-de-Signe. De „Lange" begint nu zelf de Latijnse tekst op te dreunen. heel goede samenwerking ge weest, en adjudant Grevink zegt ervan overtuigd te zijn, dat ook na de verhuizing deze goede sa menwerking zal blijven voort bestaan. Het nieuwe gebouw heeft een royale ontvangkamer voor het publiek de zgn „plantonkamer", waar ook de mobilofooninstalla tie etc. zal worden onderge bracht. Verder zijn er een ver- 5ASSENHEIM Ongeveer half februari kan' de groep Sassen heim van de Rijkspolitie haar nieuwe „home" betrekken de hoek Menneweg/Rusthoflaan. Het huidige bureau werd in de loop der jaren veel te klein. Met het groeien van de bevolking, in 1945 7.500 inwoners en thans ruim 13 duizend, werd ook het politiekorps allengs groter, in het bijzonder de laatste jaren. Zo waren er In 1964 (met inbe grip van Warmond) 9 man, ter wijl dit er nu 15 zijn, hoewel de fietelijke sterkte 20 man behoort te tellen. De huidige vertrekken waarin dienst wordt gedaan omvatten; één vertrek(je) voor de adju- dant, het eigenlijke werkvertrek en de kleine ontvangstruimte, die ook als werkruimte wordt be nut, zijn direct te klein als er maar even sprake is van enige drukte. Want behalve voor ad ministratieve arbeid en het te- woord staan van het publiek, moeten deze vertrekken ook dienst doen bij verhoren. Het laatste was evenwel niet mogelijk als er meerdere verdachten wa ren, zodat meermalen een be roep moest worden gedaan op kamers van het Raadhuis, die altijd welwillend ter beschikking werden gesteld, tot zelfs soms de wethouderskamer en raads zaal toe. Dit tekent wel de pri ma verhouding die er altijd ge weest is met gemeentebestuur en gemeentelijke diensten. Ook op ander terrein is altijd een Het nieuwe politiebureau van Sassenheim dat over hoorkamer, een kamer voor de administrateur (met archief), een royale keuken en een ruim te voor inbeslag genomen goe deren. Dan zijn er beneden ook twee moderne cellen, zodat men geen beroep meer behoeft te doen op de omliggende gemeen ten Oegstgeest en Hillegom, tot zelfs Rijnsburg en Katwijk toe. Dit betekent voor de groep een aanzienlijke werkbesparing. Op de eerste verdieping bevindt zich het bureau van de adjudant en een grote theorie/vergader ruimte, die tevens voor werk-en verhoordoeleinden dienst kan doen. Achter het bureau is een behoorlijke parkeerruimte en een garage voor de surveillan ce-auto's. wat ook een aanzien lijke verbetering is. Naast het bureau zijn verder twee nieuwe woningen, waarin opperwacht meester Bals en wachtmeester Kossen gehuisvest zullen wor den. Alles met elkaar voor adju dant Grevink en zijn medewer kers om heel blij mee te zijn. Na de opening hoopt de adju dant voor de bevolking „open huis" te kunnen houden. Geboren: Marieke José. d.v.: N. A. M. Schoonderwoerd, en van W. C. M. Menken: Robert, z. v. H. van Kooperen. en van W. A. A. van Leeusven. Johannes Petrus Josephus, z. v. M. J. IJsselmulden. en van M. H. M. Koelewljn. Gehuwd: Ellas Marlnus Brama en Bonkje Maria de Boer. Overleden: Catharlna Jacoba Broek hof (74). Jacobs Maria Prins. (S3). Adrlnno Verwaal. (95) GIJsbertus en Jzhanna Mart's» Spierenburg. David Adrlaan Jan. z. van Adr.aan Jan Bes en Wllma Johanna Spaar- Joanna garen. Orldo Arrth-mle Johnny, z. na. d.\ van Anionic Johnny Ncderlof en Murk. AmreUe Marianne Hermin»' Bijvoert. Gehuwd: i Brommer. Elvira Glorln. d.v ïlesheuvel. Adrlana Gerardus Jacobus i Geertje Goedhart SpruIJt (Den Heldn P. J. Jl. M. Overleden: Albert Ku'lman. (74) HAZERSWOUDE Gcbori Claudia d.v. J. Schru wen; Karin d.v. O. HoR'nira.Rytho- veti; Cornelia d.v. C. Bekker-Groo- TVrwoud. Getrouwd: Bern. van der Zwaan ('39) en G. vam der Paaien OverledenJ. van Dorp (75) 1 Jacobus, en Corts. Anna Maria. Roberlo, schoondërwo van Dlggelo, Albert en Span- Overleden: G« 'rpershoek (20)Leendot (26), en Mnrlu Jucobi ■cd (25). Wolfs, Wed. M. T. 1 istjes i llcndrlkn Chrlstl- irtholom en C. M. Braun. Danielle L. N„ D. R. P. C. van Hclsdlngen ei M. Kipp, Sandra E. M.. d. v. Wat u ook moet weten VOORSCHOTEN Een 34-jari ge huisvrouw uit Voorscho ten is door de Haagse politie rechter veroordeeld tot een boete van 150 gulden. De vrouw had toen zij op bezoek was bij een vriendin, van deze vriendin een portemon nee met veertig gulden ge stolen. De boete voor dit be trekkelijk kleine misdrijf was hoog. omdat de vrouw al eerder veroordeeld was voor winkeldiefstallen. VOORSCHOTEN - „De Zon nebloem" organiseert voor de zieken, invaliden en be jaarden een onspnnningsmid- dag in het Cultureel Cen trum. Aan deze middag wordt medewerking verleend door artiesten van het bu reau „Palet", waaronder Ju dith Terlingen met eigen Ne derlandse liedjes, Bram van der Wal, sneltekenaar, zung- duo de Setnja's, pianiste Irma Lagerwey, Peter Koene met oude Nederlandse lied jes en Bert Kwakernaak met voordracht. Koudekerk Vrijdag 11 fe bruari a.s geeft „Kunst Na Arbeid" zijn jaarlijkse uit voering in 't Voorhof. Indien de belangstelling dat noodza kelijk maakt, zal een tweede avond worden ingelast. LANGERAAR De jeugd commissie van Altior organi seert zondagmiddag 30 ja nuari a.s. een filmvoorstel ling voor de kleintjes. Ver toond zullen worden in kleur de tekenfilm Hans en Grietje en o.a. films van Charlev Chaplin, 's Avonds om 8.15 uur vindt de vertoning plaats van de oorlogsfilm „duizend mijlen onder de zee" toe gang boven de 14 Jaar. Eén en ander kunt u meemaken in het Parochiehuis te Lan- geraar. Aanvang 14.00 uur. O Leiden De heer C. Jonge- waard viert op 1 februari zün 25-iarig ambtslubileum als reclasserings-maatschap- nellik werker in dienst van het Nederlands Genootschap tnt Reclassering. De heer Jongewnard recipieert op vrlida" 4 fehruari 's middags van 16.00-17.30 uur op het bureau. l.nnt>egrncht 246a. ROELOFARFNDSVEEN Zaterdag 29 januari a.s. or ganiseert het NKV voor de kinderen van ziin leden in de leeftijd van 5 tot 9 janr een groot kinderfeest in „De Alkeburcht". Voor de kinde ren die het verst woonachtig zijn om half twee en om 4 uur voor de overige kinde ren. Zij zullen kunnen genie ten van de nieuwe uvonturen van de kleine dikkie dapper. Johanna Gekterbl-.m Bemaldo W:i- Klam. z. van Willem Leenden Schol ten en W.Uy de Wit. Jan ComeJus Jacobus Petrus z. van Marlnus Dln- ■■MonttiMK kerk en Theodora Gljsbertha Roo- zondaial. Marjolein Cqtharlna Lucky Luke Suske en Wiske 5 be iSteen- snoepers

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13