Wagtmans: ?Als Joop tweede wil worden, zal i ik lour moe ten wmnen Henk Gemser: liever dames j eugdploeg dan conditietrainer WI rl 1 SCHAAKPREMIERE NA ACHT JAAR: ZEGE NIET-RUS Bom van Brundage barst niet Ploeg voor Uber Cup VRIJDAG 28 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 10 ARNHEM— De succesrijke Nederlandse heren schaatsploeg zal het volgend seizoen op zoek moeten gaan naar een nieuwe conditietrainer. De Arnhemmer, Henk Gemeer, heeft aangekondigd zijn taak te willen overdragen. Het waarom van zijn afscheid vat hij kernachtig samen met: „mijn moeilijkheid is, dat ik een dan van vieren- Henk Gemser: „Het is me geble ken, dat het onmogelijk is vier heren tegelijk te dienen. Daar kun je zelf ook geen vrede mee hebben, want de kwaliteit van je werk gaat erdoor achteruit. Daarom heb ik een keuze moe ten maken en ik heb gekozen voor mijn werk bij de dames- jeugdkernploeg. Sijtje van der Lende bijv. zesde in het Neder lands kampioenschap, waardoor ze reserve is bij de wereldkam pioenschappen, die begin maart in Heerenveen worden gehou den. Bovendien is Froukje Jongsma uit mijn groep met groot machtsvertoon junioren kampioene van Nederland ge worden. Met die meisjes heb ik bewezen, dat het ging en dat werk wil ik doorzetten, maar dan wel zo goed mogelijk. Het "was door mijn werk als condi tietrainer van de heren nauwe lijks mogelijk iets aan de basis conditie van de meisjes te doen. Dat wil ik de volgende zomer gaan verbeteren." Kritiek Een bijkomend aspect bij de keu ze van Gemser voor de jeugd- kernploeg was de kritiek die '(zoals Davos heeft bewezen) ten onrechte losbarstte over het te kort aan conditie dat de Neder landse herenkernploeg zou heb ben. Gemser: „die negatieve kritiek, ten onrechte omdat de betreffende journalisten niet goed hadden geïnformeerd, was wel aan mijn adres gericht. En ik weiger me als een speelbal door de pers te laten gebruiken voor een paar duizend gulden per jaar. Tenslotte zijn dat toch dingen, die rechtstreeks slaan op mijn vakmanschap." Mede daardoor nam Gemser het besluit om te stoppen als condi tietrainer. „Niet omdat ik her rie zou hebben met Leen Pfrommer of met de jongens want zowel Pfrommer als de technische commisie heeft me om een gesprek gevraagd. En de jongens van de kernploeg hebben me vanuit Davos ge schreven of ik hun conditietrai ner wilde blijven". Maar daar ziet het niet naar uit. Henk Gemser is gegrepen door twintig uur niet kan uitbreiden tot zevenentwin tig". Henk Gemser heeft het dus te druk en dat is niet verwonderlijk want hij is leraar m.o. li chamelijke opvoeding van een M. E. A. 0.- school, waarvan hij momenteel ook waarnemend directeur is, voorts is hij sands dit seizoen trainer van de dames-jeugdkernploeg en bovendien con ditietrainer van de heren. Henk Gemser: „Bij de dames ligt de aansluiting bij de top (op de foto Atje Keulen en Trijnie Rep) wat gemakkelijker dan bij de heren". Den Haag De Nederlandse da- mes-badmintonploeg, die op 2 februari in Scunthorpe uitkomt tegen Engeland in de halve fi nales (Europese zone) van het toernooi om de Uber-Cup, is sa mengesteld uit: Joke van Beu- sekom, Felice de Nooyer, Marja Ridder, Marjan Leusken, Lily ter Metz en Agnes van der Meu- len, welke laatste de plaats in neemt van Henny Wesdorp, die bij de vorige wedstrijd tegen Schotland deel uitmaakte van de ploeg. Het aanstaande weekeinde zal de Nederlandse ploeg, aangevuld met de heren Rob en Piet Rid der, Ruud van Ginneken, Her man Leidelmeyer, Frits Hoog land en Frits van der Vlugt deelnemen aan de open kam pioenschappen van Kent in Crystal Palace (Londen). het aantrekkelijke werk van een ijstrainer. Daar bij komt zijn ervaring als actief schaatsenrij der goed van pas. De 31-jarige Gemser: „Ik ben niet zo'n ge weldige schaatser geweest. Ik ben er wel een beetje trots op, dat ik een van de weinigen ben, die de laatste Elfstedentocht heeft uitgereden". En nu is Gemser weer actief, tijdens de vele correctierondjes, die hij als jeugdtrainer draait, en de vele die hij in de toekomst als opvol ger van de roemruchte Klaas Visser nog zal draaien. Ruim zien Gemser: „Ik zie wel wat in die jeugdkernploeg, hoewel dat jeugd volgens mij wel wat ruim moet worden gezien, want het is toch vooral bij de heren duide lijk gebleken dat het jaren duurt voor aansluiting wordt ge vonden bij de top. Bij de dames ligt dat misschien wat gemakke lijker. Zij hebben wel aanslui ting met de kernploeg". Dat die aansluiting er is gekomen, is ook te danken aan het werk, dat Henk Gemser dit seizoen deed. Vandaar dat hij ook wil door gaan, al moet daardoor de K. N. S. B. een andere conditietrai ner voor de heren zoeken. Bert Voskuil BREDA Met Rini Wagt mans heeft Kees Pelle- naars weer een echte vedette in zijn ploeg. Wagtmans, vorig jaar nog in dienst bij Eddy Merckx, heeft voor het komende seizoen al een vastomlijnd plan. „In de Ronde van Frankrijk wil ik de eerst aanko mende Nederlander zijn. Ik wil vóór Zoete melk eindigen. Als Joop dus weer tweede wil worden, moet ik de Tour winnen". Het Tour-plan van Wagtmans is niet geboren uit afgunst op Joop Zoetemelk, maar uit eerzucht. In het jaar bij Eddy Merckx, waarin hij veel heeft geleerd, lijkt zijn eerzucht verscherpt, want de knechtenrol heeft hem niet bevredigd. „Ik weet dat ik meer kan als ik mijn eigen plan mag trekken. Ik wil dit jaar wel eens laten zien wat ik werkelijk kan". Behalve de Ronde van Frankrijk heeft Wagt mans weinig grote verlan gens. „Ik zal voor de ploeg rijden en niet omgekeerd. Buiten de Tour is het niet zo belangrijk wie van ons wint, als er maar een van ons eer ste is". De ploeg die Wagt mans in het komende seizoen zal vergezellen bestaat voor lopig nog slechts uit twaalf man: Jos v. d. Vleuten, Ge rard Vianen, Wim Prinsen, Tino Tabak, Jan van Kat wijk, Jan Krekels, Leo Duyndam, Ger Harings Jos van Beers, Cees Koeken, Harry van Leeuwen en Rini Wagtmans. Met Wagtmans zijn Koeken (vorig jaar ama teur), Tabak en Van Leeu wen (Mars Flandria) en Via nen (Mercier) nieuw in de ploeg van Goudsmit Hoff. Van de gecontracteerden van vorig jaar verdwenen Henk Benjamins, Daan Holst, Ger- ben Karstens, Cees Rent meester en Wim Schepers. Kandidaten Bij de voorstelling, gisteren in Breda, zei Pellenaars dat het in de bedoeling ligt de ploeg nog uit te breiden. Drie van de kandidaten (Harry Stee- vens, Matje Gerrits en Krel Delnooy) waren daarom ook naar Breda gekomen. Ver lenging van het contract van Steevens is afhankelijk van een akkoord over zijn verkie zing. Steevens verdween vo rig jaar uit de Tour met een ernstige knieblessure. Na de Ronde is hij geopereerd en sinds december is hij weer voor honderd procent in trai ning. „Ik voel mij", vertelde Steevens „veel beter dan vo rig jaar. Toen moest ik al door met pijn rijden. Na de operatie geloof ik een goed seizoen te kunnen maken". Voor Delnooy en Gerrits liggen de zaken enigszins anders. Zij hadden zich met an dere Nederlandse profs vrij wel gratis bij Pellenaars aangeboden. De ploegleider van Goudsmit Hoff wilde Gerrits en Delnooy wel voor een maand op proef met de faciliteiten als de anderen in dienst nemen, maar pas daarna beslissen of zij een contract zouden krijgen. De KNWU kon daarmee voorlopig niet instemmen. Ook voor dit tweetal eiste de De Pel temidden van zijn mannen in het nieuwe kostuum, bestaande uit donkergroene pantalon, groene coltrui en lichtbruin jack van skai. V.l.n.r. Leo Duyndam, Matje Gerrits, Gerard Vianen met voor zich Wim Prinsen, Han Krekels. Harry van Leeuwen, Kees Pellenaars. Cees Koeken, Rini Wagtmans, Jan van Katwijk en hurkend v.l.n.r. Karei Delnooy, Jos van Beers en Jos v. d. Vleuten. Wielren-unie een contract dat in ieder geval het bij de wet verplichte minimale in komen zou garanderen. Een definitieve beslissing is nog niet gevallen. In het week einde zal de sportcommissie van de KNWU vergaderen of een „proef contract" voor Delnooy en Gerrits aan vaardbaar is. Voor het eerst in zijn carrière als ploegleider is Pellenaars ertoe overgegaan 'n trainings kamp in 'n buitenland te hou den. Pellenaars „De renners willen 't. Zij hebben inspraak gehad. Er is overleg ge pleegd met de werknemers en de jongens wilden graag naar Spanje. Wij hebben be sloten maandelijks met zijn allen een keer bij elkaar te komen om alles eens rustig te kunnen doorpraten en ge zamenlijk te trainen". De ploeg van Pellenaars ver trekt in februari naar Anda- lusië en zal een week later starten in de Ronde van An- dalusië. Pellenaars hoopt daar zijn drie „twijfelgeval len" (Gerrits, Steevens en Delnooy) aan de start te kunnen brengen. Begin maart komt de ploeg terug voor de Belgische voorjaars klassiekers, de Amstel Gold Race en Parijs—Roubaix. Vermoedelijk zal daarna (28 april15 mei) de Ronde van Spanje volgen, maar moge lijk wordt een aantal kleine re wedstrijden dichter bij huis gekozen. Wagtmans is voorstander van de Ronde van Spanje en dat maakt de kans, zeker nu de renners in spraak hebben groter dat de Nederlandse profploeg in deze ronde zal starten. Mieke Sterk sprak met KNAl ROTTERDAM Het kort geding dat mr. J. Nagtegaal, de advo caat van atlete Mieke Sterk, tegen de KNAU had aangespan nen en dat vandaag voor de Rotterdamse rechtbank zou die nen, is voorlopig uitgesteld. Gisteravond vond in Rotterdam overleg plaats tussen een dele gatie van de KNAU en Mieke Sterk, in tegenwoordigheid van de respectieve raadsleden. In een gezamenlijk communiqué verklaarden beide partijen: „Het overleg dat in Rotterdam is gevoerd, heeft de basis ge legd voor een volgend gesprek. In verband daarmee is besloten het kort geding voorlopig uit te stellen". Twaalf Noren naar Sapporo Sapporo De Noorse schaats bond heeft twaalf rijders aange wezen voor Sapporo. De voorlo pige inschrijving ziet er als volgt uit: 500 meter: Per Bjoe- rang, Lasse Efskind, Johan Lind. Ole Christian Iversen en Dag Fornaes. 1500 meter: Dag Fornaes, Roar Groenvold, Bjoern Tveter, Svein Erik Stian- I sen en Magne Thomassen. 5000 meter: Roar Groenvold, Willy Olsen, Sten Stensen, Dag For naes en Per Willy Guttormsen. 10000 meter: Dag Fornaes. Per Willy Guttormsen, Roar Groen vold, Willy Olsen en Sten Sten- Kirsti Bierman, Lisbeth Berg en Sigrid Sundby zijn ingeschreven voor alle damesnummers. Honkeyzege Nakuru Het Nederlands hoc- keyelftal heeft gisteren tijdens de tournee door Kenya in Naku ru met 1-0 gewonnen van de Nakuru Rangers. Kort voor de rust scoorde Jeroen Zweerts na een strafcorner. CHIO Rotterdam 13-18 september Rotterdam Het 25e Chio van Rotterdam zal dit jaar van 13 tot en met 17 september in het Kralingse Bos worden gehou den, direct na de Olympische Spelen in MUnchen. Tijdens het Chio zal de Grand Prix d'Euro- pe (zowel springen als dres suur) worden verwerkt. Sapporo eruit. Kunstzinnige Japanners hebben van sneeuw en ijs fraaie beelden gehouwen en gebouwd TOKIO De bom die de president van het Internationale Olympische Comité, Avery Brundage, voor de Winterspelen in Sapporo tot ontploffing wil brengen, lijkt een ontste kingsmechanisme te missen. Gisteren waren in Tokio tekenen te bespeu ren, dat de grote strijd om de toelating van atleten of zelfs over het in zijn geheel afvoeren vrn de skinummers zal uitblijven. IOC-lid Erik von Frenckell (Finland) ver klaarde althans: „Ik ken mijn vrienden van het IOC zeer goed. Er zal niets gebeu ren, dat de Japanners zou kunnen erge ren." Voorkomendheid tegenover de gastheren, die zich alle mogelijke moeite hebben gegeven om de elfde Olympische Winterspelen tot een succes te maken, schijnt de richtlijn te zijn, voor de leden van het IOC. Von Frenckell: „Brundage heeft zelf tegen mij gezegd, dat hij in geen geval de Japanners in verlegenheid wil brengen". Een soortgelijke mening vertolkte het Deen se lid van de toelatingscommissie Ivar Emil Vind na de gisteren gei-o- 'en verga dering: „Het gesprek is in goede sfeer ver lopen. Elk lid onderscheidde zich door gro te kennis van zaken. Onze houding zal wor den bepaald door de overweging dat de Ja panse organisatoren geen schade zullen mogen ondervinden van onze handelingen. In betrekking hiermee speelt ook het drei gement van de Fransen en Oostenrijkers een rol om hun gehele Olympische equipe terug te trekken, als ook maar één lid van hun ploeg van de Spelen zou worden ge weerd". Welke rol bij de beraadslagingen, het door het IOC in Lausanne verzamelde bezwaren de materiaal speelde, is niet bekend. Von Frenckel: „Dit zogenaamde materiaal heeft geen enkele bewijskracht. Iemand kan hlleen worden uitgesloten, als bewezen Is dat hij geld heeft aangenomen. Ik be twijfel ten zeerste of dat ooit zal geluk ken". Voor het overige gaf Von Frenckell de raad de hele aangelegenheid niet al te ernstig te nemen. „De stem van Brurdage Is m~ar een van de 73. Als president is hij noodzakelijkerwijs de aanklager, maar hij kan god-zij-dank geen recht spreken". Van zijn kant heeft de FIS-voorzitfer Mare Hodler laten weten dat zijn org. r s-tie cr niet aan denkt de Spelen van Sapporo te boycotten. WIJK AAN ZEE De 34-ja- rige Hongaarse grootmees ter Lajos Portisch uit Boe dapest heeft het 34ste Hoogovenschaaktoernooi gewonnen. Hij speelde gisteren, in de voorlaatste ronde, remise met de Nederlandse kam pioen Hans Ree. De score van Portisch steeg daar door tot 10 punten. Het is de eerste maal, dat Por tisch die wel driemaal een IBM-toernooi op zijn naam bracht alleen de erepalm wegdraagt in Wijk aan Zee. Wel kwam hij vele malen hoog uit en in 1965 deelde hij de eer met Geiler. Het is de eerste maal sedert 1964, toen de Russen Ke- res en Ney wonnen, dat een niet-Rus deze krachtmeting heeft beheerst. Gisteren wonnen zowel Hort als Pomar, van resp. Timman en Smejkal. Browne versloeg Lan- geweg, en door deze overwin ning benevens door de routine- remise SavonSmyslov is het spelersveld, dat zo lang bij een heeft gelegen, toch nog uit gerekt. In de meestergroep gaat de nek- aan-nek-race tussen koploper Ribli en de succesvolle Neder lander Enklaar onverdroten voort. Beiden wonnen in pittige stijl. Zaterdag heeft Ribli wit tegen Enklaar. In de damesafdeling blijven de Nederlandse vertegenwoordig sters goed partij bieden. Vooral de zege van Corry Vreeken op de Joegoslavische Milunka La- zarevic was van betekenis. Bo vendien slaagde Ada v.d. Gies- sen er met zwart in mej. Jova- novic te verslaan. Kansen op één der zes prijzen bestaan nog De a'.tslagen von gisteren waren: D Mirer (.Wd>—Ivk/.v JS1) 'i— EJuboje-vic (J Sl>B-nko (VS) 'i— Savon iRusl)Smyslov Corry Vreeken: belangrijke 0. Adr-rjan (Hons)Har- ttcf-n uVet) '3—Portisch (Hong) P "Xed> Pomar tSpl Smejkal (Tsj SI) l—O. Stand na 1» ronden: mann 1. Pvrtisch 10. 2/3. Pomar. Hort 81;. Enkin- jubojevlc, Adorjan, Timman nep Mc ronde: iCubat 1—0. CafUriv (Erg' i',li (Polen) Schol -Sahovtc (J Sli afg br. Leh- (W D'i)Ribli (H >ng) 0-1 ir (NVD—Krnic (J Sli l-O. l-O. Timmer (N>d)—Zatulovskaj iP.ufl) Vreeken Ned )—I.aal revle J SLi 0. Teodorcsc i P.rv-m)Ivankn (Hrmg) 'j—Vo kr.nl va (Tsj Si)-Ji.nscn (Nr - Jovanovic (J Sl)-v.d. C (Ned) 0—1. 8/3. Schol 1, Sa) 10/U'l. Karaklntc, Cortle- 1. Zaïul rvskaja 7' Scheltinsa cia (Ned) 1—0. Derker (VS)—Hecht (W 16. Derker 4. DID 1Oereben (Zwits)—Kara- Dnmrsgrorp 10e ronde: kialc (J 3) Vi—14. Medina <Sp)— Hewnsker) -Erenska (Hong) Teodorescu GU. 4. Lvanka 6. 5/1 Vreeken. Jansen 6'j. 7/9. Vokralov» Jovanovic en Timmer 4' j. l'1 Erenska 4. lfl. Heemskerk 3. 12. v.i -

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10