Sociale dienstverlening en gezondheidszorg eenheid Insluiper te pakken VETERAAN VINDT HIROHITO OUD Vermindering troepen en bewapening Maatregelen regering te voorzien KVP-visie op verkeer Coördinatie in personenvervoer ..Ing/-titel nuttig en noodzaak Vakbondsleider De Wit: MET STOK TE LIJF DONDfcKDACi 27 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van oraze parlementaire redaktie) DEN HAAG Werk groepen in de KVP zijn van oordeel, dat openbaar en particu lier vervoer niet los van elkaar rijn te be schouwen en dat er meer coördinatie dient te komen tussen de verschillende sectoren en mogelijkheden van personenvervoer. Het openbaar vervoer in ons land is niet vol doende gecoördineerd en bovendien, gezien de hoge tarieven, on aantrekkelijk, menen de KVP-werkgroepen. Nagenoeg alle 104 werk groepen stellen dat flexibele werktijden zullen leiden tot een effectiever gebruik van de aanwezige wegca paciteit. Daarnaast zou een scheiding moe ten worden aange bracht tussen vracht en langzaam verkeer, openbaar vervoer en het overige verkeer. Aan de rand van de steden zouden grote en goedkope parkeermo- gelijkheden moeten ko men en hierop dient een zeer frequent openbaar vervoer aan te sluiten. Andere suggesties zijn het laten rijden van fabrieks- en kantoor bussen in het woon werkverkeer en het weren van langpar- keerders in de binnen steden. De KVP-werk groepen, die van me ning zijn dat de auto mobilist niet onevenre dig zwaar is belast, constateren wel dat de grens nu is bereikt... (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De eenheid die gezodheidszorg en maatschappe lijke dienstverlening behoren te vormen, wordt verstoord door de manier waarop de regering dit gebied wetelijk wil organi seren. Het ministerie van Volks gezondheid heeft een vooront werp van wet gepubliceerd voor de gezondheidsvoorzieningen, het ministerie van C.R.M. een wet voor de maatschappelijke dienst verlening. Maar deze wetsvoor stellen zijn op vele punten met elkaar in strijd. Dit werd gistermiddag (woensdag naar voren gebracht op een hoor zitting van de Tweede Kamer over het wetsontwerp verstrek kingen maatschappelijke dienst verlening. Dit ontwerp werd in juni vorig jaar, op de valreep van het kabinet-De Jong, door oud-staatssecretaris van C.R.M., mr. Van de Poel, bij de Kamer ingediend. De verstrekkingenwet zou in de plaats moeten komen van aller lei thans nog bestaande subsidie regelingen van C.R.M.al dan niet op grond van de bijstands wet, van activiteiten als tehui zen voor gehandicapten, voor zieningen voor verzorgingsbe hoeftige bejaarden, enzovoort. Al deze vormen van maatschappe lijke dienstverlening moeten in de toekomst worden gefinancierd uit de A.W.B.Z. (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Daar door wordt meer systematiek en uniformiteit verkregen in de staasbemoeienis met deze activi teiten. Snij uw telefoon draad door... AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam opereert op hot ogenblik een grappen maker die willekeurige telefoonabonnees opbelt met de mededeling dat hun aansluiting zodanig storend is voor anderen dat deze zo spoedig moge lijk buiten dienst moet worden gesteld. Hij verzoekt daartoe dan het telefoonkoord door te snijden, aan welke uitno diging reeds enkelen vol komen argeloos hebben voldaan. De PT heeft met deze onbehoorlijke grap uiteraard niets uit staande. Men zij dus ge waarschuwd. Bij graafwerkzaamheden bij Wijk aan Zee om een uit de Tweede Wereldoorlog daterende bunker te ontmantelen, kwam een 8,8 cm kanon aan het licht dat nog geladen was. De explosieven-opruimings dienst maakte het projectiel, een oefengranaat, onschadelijk. Ser geant-majoor Feller haalt hier de huls van de granaat uit het sluit stuk. Met fakkels en spandoeken demonstreerden gisteravond ongeveer vijfhonderd mensen in Amsterdam te gen de wijze waarop de gemeente de werk- en woonomstandigheden van de bewoners benadert. De kri tiek betrof ondermeer de aanleg van de metro, het verkeer in de binnenstad en de huizensloop. De de monstranten, die in de stromende regen bij het stadhuis arriveerden, hadden een gesprek met wethouder Kuijpers van volkshuisvesting en wethouder Lammers van stadsontwikkeling. W ar schaupaktlanden PRAAG (AP) De landen van Manlio Brosio te spreken over het Warschaupakt hebben giste- wederzijdse troepenverminde- ren een voorstel gedaan tot ver- ring. mindering van de strijdkrachten De vorm van de onderhandelingen en de bewapening in Europa over wederzijdse troepenver- zowel wat betreft de strijd- minderingen zou nog nader krachten als in eigen land wat moeten worden uitgewerkt, al- betreft legers op buitenlands dus de Europese veiligheidsoon- grondgebied. ïerentie aan het einde van dit jaar. In een verklaring die werd uitge- volgens de verklaring zijn ver geven aan het einde van de scheidene Westeuropese landen twee dagen durende topoonfe- qq^ van mening dat deze confe rentie van de landen van het rentje aan het einde van dit Warschaupakt staat, „het zou in jaar gehouden kan worden, het belang zijn van een verster- Aangedrongen werd op een spoe- king van de Europese veiligheid begin van multi-nationale zijn om te komen tot overeen stemming over vermindering van troepensterkte en bewape ning in Europa." Onderhandelingen over troepen vermindering „kunnen niet uit sluitend een zaak zijn van de bestaande politiek-miiitaire groeperingen in Europa", aldus de verklaring. Dit schijnt een verklaring te zijn waarom Moskou niet heeft geantwoord op een westers voorstel om met de vroegere se cretaris generaal van de Navo besprekingen in Helsinki ter voorbereiding van de Europese veiligheidsconferentie. Meer aardgas naai* België dan verwacht BRUSSEL (ANP) België neemt momenteel veel meer aardgas van Nederland af dan werd voorzien toen het land in 1965 een leveringscontract afsloot. Op dat moment verwachtte men in 1975 vijf miljard kubieke me ter per jaar te zullen afnemen, maar in 1971 al heeft ons buur land zeven miljard kubieke me ter afgenomen. Daarvan ging vijf miljard kubieke meter naar de industrie en de rest naar de openbare sector. De verwachting is nu dat in 1975 drie miljard kubieke meter door de openbare sector zal worden afgenomen, hetgeen het totaal per jaar op acht miljard kubie ke meter zou brengen. In het contract dat Nederland in 1965 met België afsloot staat dat de Belgen in 20 jaar tijd 150 mil jard kubieke meter gas kunnen afnemen. Theodorakis doet concessies in de politiek (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Griekse componist en dichter Milds Theodorakis heeft nu zijn vijf daagse tournee door Nederland bijna is afgelopen toch willen spreken met de pers. Dat ge beurde gistermiddag in Amster dam. Eerder had Theodorakis laten weten geen prijs te stellen op interviews. Daarover ont stond nogal wat verwarring. Het ministerie van justitie zou hem verboden hebben politieke uitlatingen te doen. Theodorakis gisteren over deze mini-rel: „Ik ben een banneling. Ik moet oppassen. Ik kom hier om muziek te maken. Maar nie mand heeft me het spreken ver boden. Daarom geef ik nu een Er is veel kritiek op Theodorakis geweest - met name van linkse zijde - omdat hij nooit heeft ge protesteerd tegen de intellectue le onvrijheid in de Sovjet-Unie. De componist, zelf lid van de communistische partij, deed uit de doeken dat dit om tactische redenen was. „Onze grootste vij and is Amerika", zei hij. „Al leen de Amerikanen zijn verant woordelijk voor hét kolonelsre giem in mijn land. Daarom heeft het geen zin om er nog een vijand bij te gaan maken. In de politiek moet je conces sies doen". Veertig man ontslagen KOOG AAN DE ZAAN (ANP) Bij Zwerver's verenigde maat schappijen nv in Vlaardingen, dochter van de tot de AKZO be horende koninklijke fabrieken T. Duyvis Jz. nv zullen m de niet directe produktiesfeer ongeveer 40 man moeten afvloeien in ver band met een reorganisatie. Bij het bedrijf, dat zich richt op de export van veredelde oliën, vet ten en margarine, werken mo menteel ongeveer 240 man. Diverse commerciële afdelingen van Zwerver zullen worden ge concentreerd bij het moederbe drijf in Koog aan de Zaan, waar binnenkort ook een groot deel van de boekhouding van het Vlaardingse bedrijf in de centrale mechanische admini stratie zal worden opgenomen. Kamercommissie DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer acht de verbinding van de afgekorte „lng"-titel aan het diploma HTS en HLS nuttig en noodzakelijk. Dit blijkt uit het gisteren verschenen verslag van een bijzondere kamercommissie over de regeling van het plaat sen van de afgekorte titel „ing" voor de naam van een aan de HTS afgestudeerde. De commissie noemt het noodza kelijk, dat de bestaande Neder landse opleiding een signatuur ontvangt die internationaal wordt verstaan. „Door de toe kenning van de ing-titel zullen zowel het aanzien als prestige van de HTS-afgestudeerden zo wel nationaal als internationaal gunstig worden beïnvloed", el- dus het verslag. Er wordt op gewezen, dat de ontwikkelingen in de EEG het noodzakelijk ma ken afgestudeerden aan de HTS een opleidingstitel te geven om te voörkomen dat zij ten on rechte worden benadeeld in hun mogelijkheden buitenslands. De Indiase premier mevrouw Indira Ghandi heeft gisteren uit handen van president Giri de hoogste niet-militaire onderscheiding van In dia ontvangen, de Bharat Ratna, de edelsteen van India". Zij kreeg de onderscheiding voor haar leiderschap tijdens de oorlog met Pa kistan in december. UTRECHT (ANP) Gevreesd moet worden dat het bedrijfsle ven (werkgevers en werkne mers) de problemen In de eco nomie niet kan oplossen zonder maatregelen van bovenaf. Dat schrijft de voorzitter van de bij het CNV aangesloten christelij ke bedrijfsbond HBV, de heer P.M. de Wit, in het bondsblad „Beginsel en Bedrijf." „Ik realiseer me dat ik met deze uitspraak verzet oproep en stemmen losmaak die beweren dat zw'n ingrijpen fout is. Het bedrijfsleven kan zelf zijn eigen boontjes wel doppen. Dat is het oude woord dat al sinds jaar en dag heeft geklonken. Ik heb het gevoel dat we juist in de huidi ge omstandigheden het bewijs terugvinden van het tegendeel," meent de heer De Wit. „Het haasje-over spel," aldus de HBV-voorzitter, „dat lonen en prijzen in de afgelopen jaren hebben gespeeld, toont toch wel aan dat de prijzenmakers en de lonenmakers ieder hun eigen gang zijn gegaan. Om strijd werd daarbij geroepen dat de een wel ao moest handelen om dat dat werd opgedrongen door de andere partijen. Het resul taat is bekend: de inflatie grijpt steeds sterker om zich heen en de werkgelegenheid komt in de diepte van de gevarenzone te recht. De dooddoener dat de Io nen maar een fractie „partij" zijn in de inflatie is al even on werkelijk als de stelling dat ook de prijzen niet de enige oorzaak zijn." Volgens de heer De Wit zijn er „keiharde" maatregelen nodig om |ot een oplossing te komen. Naarmate de spanning stijgt op het terrein van de werkgelegen heid zal de regering in de situa te komen te verkeren een be slissing te nemen over de vraag of zij moet ingrijpen, zo voor ziet de heer De Wit. Douanelicht oorzaak botsingen BRUSSEL (ANP) Bij het secretariant-generaal van de Benelux In Brussel zijn In de afgelopen an derhalve weck ettelijke klachten binnengekomen over een rood licht, dat brundt bij het kleine ge bouwtje op de grens, op de weg Antwerpen-Breda, waar men BTW-formall- tciten kan afhandelen. Dat rode licht heeft al een fors aantal ketting botsin gen veroorzaakt, omdat automobilisten, die het bij mist plotseling zogen op doemen. sterk remden. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Moeder en (23-ia- rige) dochter Moijerink uit En schede hebben gisternacht, ge wapend met een stevige stok een insluiper zo lang in be dwang gehouden tot hij aan de politie kon worden overgele verd. Het kwam de 20-Jaar oude En- schedese jongemnn, die bij de komst van de politie probeerde te on Women, op een paar harde tikken te staan, die hem uitge deeld werden door de dochter. Moeder en dochter de heer des huizes was niet thuis werden tegen half drie gewekt door ge stommel in dc brandgang naast hun woning. Het tweetal heeft, na telefonisch de politie te heb ben gewaarschuwd, de jonge man ingesloten door de woning via de voordeur ie verlaten en zich te posteren bij de bromfiets van de jongen. „Ik ben blij dat we hem nu te pakken hebben," aldus mevr. Meijerink. „A maanden lang hebben wc geer nacht rustig kunnen slapep want met deze keer mee is het al de zevende keer dat we „be zoek" van hem hebben gehad" Vermoedelijk was de jongemar een gluurder. Sinds oktober var het vorig jaar zwierf hij regel matig door de buurt, ook was hi, al verschillende keren binnex geweest, alleen wist hij telkeni weer te ontsnappen. „Het is niaar goed, dat wij dl< stok hadden." vertelde mevr Meijeritvk. „Anders hadden w4 hem vermoedelijk niet de baat gekund t»>en hij er vandoor wil de." Klacht tegen stierlijk protest BRUSSEL (ANP) De voorzitter van de Belgische senaat, Paul Struye, heeft een klache Inge diend tegen de jonge boeren die dinsdag de senaatszitting ver stoorden door een Jonge stier het parlementsgebouw in te ja gen. Van die jonge landbouwers die dinsdag de voorlezing van de regeringsverklaring verstoor den. zijn er elf aangehouden. Zij kunnen een gevangenisstraf, va riërend van 15 dagen tot zes maanden krijgen. Bomaanslagen in New York NEW YORK (AFP-RTR-UPI) Bij een bomaanslag gevolgd door een brand, op het kantoor in Now York van impresario Sol Hurok die tournees van Rus sische artiesten door de VS ver zorgt, rijn gisteren twee mensen om het leven gekomen en zijn minstens vijf mensen gewond geraakt. Onder de gewonden is de 83-jarige impresario Sol Hu- rok. Ook op de kantoren van Columbia Artists is een bomaanslag ge pleegd. De schade is hier gering en er zijn geen doden of gewon den gevallen. Auto favoriet op vakantie Van onze pnrlementaire redaktie DEN HAAG De rol van d4 auto in de vakantie van de Ne derlander (43 pet. gaat er meei dan vijf dagen por jaar op uit) Is enorm belangrijk. Autobezit ters gnan eerder en vaker mei vakantie dan nlct-uutobezitter» Dit is een van de conclusies var het onlnngs verschonen n CBS- rapport „vakantie-onderzoek". De auto is het favoriete middel: 69 procent van de va kanties wordt per auto go- maakt, tegen 10 procent met het openbaar vervoer (voorn am el ijk de trein) en 6 procent per vlieg, tuig. Vooral de mobiliteit. d< mogelijkheid te stoppen waai men wil, maakt do auto voof vakanties tot het vervoermiddel bij uitstek. Kanon met granaat in bunker WIJK AAN ZEE (ANP) De ex plosieven Opruimingsdienst van de Koninklijke Landmacht heeft gistermiddag in een bunker in de duinstrook bij Wijk aan Zee een scherpe granaat onschade lijk gemaakt. De granaat zat in een Duits ka non, dat bij het blootleggen van de bunker werd ontdekt. Specia listen hebben de granaat tot ontploffing gebracht, waarna de slopers verder konden gaan met hun werk. Het kanon zal in stukken worden gebrand. In New York is gisteren een jonge vrouw om het leven gekomen en zijn zeker vijf mensen gewond bij een bomaanslag op het kantoor van impresario Sol Hurok, die toernees van Russische artiesten door dc Ver enigde Staten organiseert. De impresario zelf werd ook gewond en wordt hier naar een ambulance ge bracht. TOKIO (DPA) Onderofficier Sjoltsji Jokol, ver moedelijk de laatste „actieve" militair van het Japara? keizerlijke leger, die maandag in de rim boe op Guam een 27-jarig bestaan als Ro binson Crusoe beëindigde, zou het liefst de hel den-Jood gestoven zijn. In een vraaggesprek zei de 57-jarige man verder zich er voor te schamen levend naar zijn land teruggebracht te worden. Jokoi, die zich cp het stille-oceaaneiland nog onder doktersbehandeling bevindt, was onthutst over het feit, dat de Verenigde Staten nu de grootste bondgenoot van Japan zijn. Op de vraag of hij ooit iets van de atoombom had gehoord, vroeg hij verwonderd: „Wat? Is dat ons wapen?". Hij informeerde belangstellend naar de Amerikaanse oud-president Franklin D. Roosevelt en hoorde et erg van op. dat de/c al in 1945 gestorven was. Voorts vertelde Jokoi, dat hij vaak straulvllcgtuigel boven het oerwoud van Guam had zien vliegei en zitfh toen of/r .ruagd hud, wat dat toch voot vrc-emde toestellen waren .Toen men hem een nieuiwe lolo van kt r Hlrohto liet zien, hlell Jokoi d.- adem in en m mpelde hij na enige tijd: „Ontzettend, wat is zijne hoogheid oud gewor den". De eenzame „oerwoudka-mpeerdcr", waarvoor hed Japan zich Interesseert, zei na zijn terugkeèl graag Boeddhistisch monnik te willen worden ei de rest van zijn leven te willen wijden aan ho redden van zielen van zijn gevallen kameraden

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7