H. J. Hoogenboom kwart eeuw gemeentesecretaris Gymverenigingen zijn verbitterd Bouwplan voor diensten centrum met 81 bejaardenwon ingen Wethouder Van Dijk van blaam gezuiverd Drieling eindelijk thuis Leidse agenda Leidse bioscopen Tien jaar „Oegstgeest Aktief' KOSTEN ZEVEN A ACHT MILJOEN Vieuwveen Sensatiebelusten zijn gisteravond in de raad van Nleuwveen nauwelijks aan hun trekken gekomen. De dreigende politieke rel rond de figuur van wethouder-aannemer Van Dijk (Gemeentebelangen) werd binnen de kortste keren in de kiem gesmoord door de raad zelf die vrijwel en bloc achter de door plaatselijke aannemers aangevallen positie van wethou der Van Dijk stond. De heer Van Dijk werd volledig van blaam gezuiverd. Min of meer besloten werd wel een bouw commissie in het leven te roe pen, die in voorkomende geval len advies zal uitbrengen aan de raad over de wijze van aan besteden van bouwwerken die in opdracht van de gemeente moe ten worden uitgevoerd. De raad heeft de gemeentebegro ting vor 1972 vastgesteld. De enige kanttekeningen werden geplaatst door de heer Van der Hoorn (KVP), die pleitte voor een zo effectief mogelijk ge bruik van het Medisch Centrum en door mevrouw Speet-Sikkens (Gem. Bel.) die om een pro me morie post vroeg voor aanschaf van meubilair voor het nieuwe voorlopige lokaal van de open bare Ideuterschool. Als leden voor het Intergemeente lijk Overlegorgaan Noord-Zuid Holland werden gekozen de he ren Fransen (KVP) en Van Dijk (Gem. Bel.) Aan de sport vereniging Nic. Boys wordt een subsidie toegekend van 4100,- ter dekking van het tekort op een indertijd aangebrachte ge luidsinstallatie. Met het subsi die-verzoek voor 5000 gulden als aandeel in de nieuwe kleedgele genheid waarvan de bouwkosten totaal 95.000 bedragen, zal ak- koord worden gegaan als een ei gen inbreng van 35.000 verze kerd is. LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 JANUARI 1972 Rijpwetering maakt zich op voor fancy-fair RIJPWETERING Het aan staande weekeinde zal waar schijnlijk weer veel drukte en gezelligheid geven in het Dorpshuis van Rijpwetering, waar de jaarlijkse grote fan cy-fair wordt gehouden ten bate van de plaatselijke ver enigingen. Het aktieve fancy-faircomité is al weken in de weer er iets geweldigs van te maken. Het heeft een enorme schat aan prijzen vergaard voor de di verse stands. Nieuw dit jaar is een verfstand. Verder is er natuurlijk weer het be faamde rad van avontuur met een zee van prijzen. De fancy-fair wordt zaterdag avond om acht uur geopend door pastoor E. van Diepen. Medewerking verleent het tamboer- en trompetterkorps Nomero. Zondag kan men zich van 11 tot 13 en van 14 tot 18 en van 19 tot 01.00 uur in de prijzenslag storten. Het comité doet een beroep op een aantal mannelijke krach ten om direct na afloop van de fancy-fair de stand te hel pen afbreken, zodat maan dagmorgen met de schoon maak van het Dorpshuis kan worden begonnen, waarvoor dan weer een aantal vrouwe- lijke medewerkers wordt ge- 1 vraagd. NOORDWIJK De rijwielhandel Mooijekind en een deel van de wo ning aan de Schoolstraat zijn gistermiddag door een zware uitslaan de brand verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan bij het vullen van vaten met benzine uit een tankwagen. Eén der vaten liep over waarna benzinedampen tot ontploffing kwamen door een branden de kachel. De heer Mooijekind en de chauffeur hadden de tegenwoordigheid van geest de slang te kappen en de wagen uit de gevarenzone te rijden. De oude kern van Noordwijk ontsnapte daarmee aan een ramp. De brand (het duurde een uur voordat de brandweer het vuur onder controle had) bedreigde geruime tijd ook de aangrenzende percelen, het sJagersbedrijf van de heer Van den Berg en een aantal wonin gen tussen Schoolstraat en Nic. Barnhoornweg. De bewoners daar van begonnen al hun bezittingen te brengen. De schade wordt door verzekering gedekt. WOUBRUGGE - In een kleine gemeente is de figuur van ge meentesecretaris er altijd een geweest van een schakel tussen burgerij en gemeentebestuur, een vraagbaak voor iedereen die in de ambtelijke wereld van wetten en verordeningen niet steeds de juiste weg weet te vinden. Aandeze en nog andere kwalitei ten voldoet de persoon van H.J. Hoogeboom voor honderd pro cent. De thans 53-jarige jubila ris werd geboren in Hoogmade in het grote gezin van destijds veldwachter Hoogenboom. In 1936 behaalde hij zijn HBS-di- ploma te Leiden, waarna hij een kantoort>aan accepteerde bij het conservenbedrijf Wouterloot te Leiden. Hoewel van nature geen ambtenaarsbloed in de aderen hebbend, werd hij toch in 1940 als secretarie-ambtenaar aangesteld op het gemeentehuis te Woubrugge onder burgemees ter Mumsen tegen de vorstelijke vergoeding van 50 gulden per maand. Onder de burgemeesters Reinders en Fenema klom hij enkele ran gen omhoog. Toen hij eenmaal tot het inzicht was gekomen, dat het beroep van ambtenaar toch ook zijn voordelen had, werd zijn studie voor het diplo ma Gemeente-administratie be loond. Kort nadat de huidige burgemeester J.C. van Wage- ningen zijn intrede had gedaan, volgde de benoeming tot ge meente-secretaris. Hij werd ge kozen uit 30 sollicitanten en in de raad werd zijn benoeming met 4 tegen 3 stemmen be krachtigd. Deze kleine meerder heid betrof destijds niet zo zeer de capaciteiten van de heer Hoogenboom als wel het feit dat hij een der eerste katholieke ambtenaren op de secretarie zou worden. De benoeming ging in op 1 februari 1947. Na in november 1948 in het huwe lijk getreden te zijn, verhuisde hij naar de Dokter Lothlaan in Woubrugge, waar hij nog steeds woont. Zowel in Hoogmade als in Wou brugge heeft de populaire secre taris talrijke functies vrijwillig bekleed. In zijn geboortedorp is hij al ja renlang een stimulerende factor in de feestcommissie Wilhelmi- na, terwijl hij tevens in het be stuur van de R.-K. schoolvereni ging en van de Parochieraad een beslissende stem heeft. Eén van zijn belangrijkste aktivitei- ten ontplooide hij in de Wou- brugse parochieraad bij de langdurige voorbereidingen voor de totstandkoming van het Multifunctionele gebouw, tevens Katholieke kerk aan de Bate- weg. In Woubrugge bewoog hij zich als bestuurslid ook op velerlei ter rein. Hij was een kwart eeuw bestuurslid van het Groene Kruis en evenzo veel jaren van de Feestcommissie 1928. Niet te tellen is het aantal malen dat hij zitting nam in commissies en comitees om iets voor te bereiden. De heer Hoogenboom staat tevens bekend als een vlot en geestig spreker die al improviserened alle sprekers van repliek kan dienen. In de raad staat men soms verbaasd over zijn feno menaal geheugen voor data, fei ten en verordeningen. Gevraagd naar zijn visie op de toekomst van de gemeente Wou brugge is zijn commentaar: ,,Het is een zeer leefbare ge meente, waar het landelijk ka rakter vrij aardig is bewaard gebleven, ondanks het feit dat de voorzieningen niet steeds op timaal zijn." Gelukkig zijn de nogal scherpe tegenstellingen uit de vijftiger jaren tussen de dorpen Wou brugge (protestants) en Hoog made (katholiek) grotendeels verdwenen, vooral op godsdien stig en sohoolterrein. Tussen en kele grote gemeenten zijn wij als kleine gemeenten er tot nog toe goed in geslaagd op zeer aanvaardbare wijze onze zelf standigheid te bewaren, mede door het feit dat wij een belang rijke functie in de Randstad vervullen bij de zo belangrijke dagrecreatie. De zelfstandigheid van de gemeente Woubrugge staat voor mij nog voor vele ja ren vast mede door deze recrea tieve functie. Tenslotte onthulde de jubilaris dat zijn enige hobbies zijn: Genie ten van de vrije natuur door wandelen en fietsen, lezen, kaarten en gezellig omgaan met leuke vrienden. (foto HENNY HOOGEVEEN) BODEGRAVEN De drieling van Bodegraven is nu ver enigd en thuis in het gezin Vermeulen op Zuidzijde 104. Maurits, Addy en Jeroen werden in december al gebo ren, maar men vond het be-( ter, dat zij nog even in het' ziekenhuis van Woerden ble ven om aan hun gewicht te komen. Op de foto ook het 6-jarige dochtertje Doriene. Zij was tot vorig jaar het enige kind. De komst van maar liefst drie broertjes overtrof na- LEIDEN De Leidse gymnas tiekverenigingen zijn verbitterd, aldus schrijft het raadslid H. Kwik, omdat er nog steeds door het college officieel niet is gerea geerd op een brief die de vere nigingen 28 juni vorig jaar aan b en w. stuurden. De verenigingen wijzen in die brief op da tariefsverhoging van 30%. die men per 1 oktober vo rig jaar moest betalen voer het huren van gymzalen in Leiden De verenigingen, die nooit in spraak gehad hebben in de ver hoging en niet op de hoogte zijn van de motieven het jaar daarvoor had men ook al te ma ken gehad met een verhoging van 41,2% zeggen, dat zij in grote moeilijkheden zijn ge raakt. Het tussentijds verhogen van de contributies, en dat zou drastisch moeten gebeuren, zal een groot verval tot gevolg heb ben in het grote aantal jeugdle den. Over huurverhoging van zalen Op een vraag van de heer Dirks, evenals de heer Kwik beiiorend tot de PAK-fractie, werd begin oktober vorig jaar door het col lége toegezegd, dat de brief van de verenigingen bestudeerd zou worden, maar daarna is niets meer vernomen. Een grief van de gymnastiekvere nigingen, die na de voetbal clubs het grootste aantal actie ve sportbeoefenaren tot hun le den hebben, is, ook, dat men wat de accommodaties betreft niet is aangewezen op de Leidse Sportstichting. De afdeling on derwijs van het Stadhuis be heert de gymzalen waardoor men nauwelijks mogelijkheden tot inspraak bij verhogingen etc. heeft. De gymverenigingen hebben wel een vertegenwoor digster in de Sportstichting, maar in een belangrijke zaak als deze, zit zij er daar, zoals zij zelf zegt, ,,een beetje voor spek en bonen bij". Exposities schilderijen VA 31 Jan. Galerie Heuff: aquarellen van Victor! Wouter en Gert Hendriksen tot 30 Jan. Lakenhal: I.V. ..Phvlatellca" afd. Lel- den poetzege Itemoonst e 1 ling tot 1 febr. Galerie 't hoekje liij de pomp: foto. j expositie van Dirk Has ter en Jan van Horiek tot 29 jan. NEDERLANDS LEGERMUSEUM: (Tel 31241) Zes poppen (Javaanse) behorende bij een kampons. Leen- Permanente agenda TRUM Elke de maand voorlichting over de so-1 ciale wetgeving van 17.00-19.00 u. JAlt Gebouw Inlichtingen over part-time werk Man Vrouw Maat schappij dl. 9.30—10.30 uur. do. Ilnnenxtad Koopavond Lelds City Centrum donderdag tot 21.00 uur. Reenschuur 5 Spreekuur over huls-1 vesting werkende jongeren elke dis- Jroeuoordhal Veemarkt vrijdag 04.UO—14.00 uur. ïegstgoest, Soo» voor kamerbewoner» en alleenstaanden Geversstraat 65 I tel. 51794. Vrijdag zaterdag en zon- i dag var lljks spreekuur van 9.00—10.00 voor bejaarden hulp: Oude Rijn 190. lemeenschap Zuid-West. Hulpverle ning- en informatiedienst voor Lel- den Zuid-West. secretariaat Jacques Urlusplantsoen «3: voor hulpverle- tel. 2O160; voor informatie tel. 33921. CHR. KLEUTERSCHOOL: zaterdag: LJJS voor jongeren boven 14 jaar van twee tot half zes aan de Mors- weg 114. CAMERA: (tel 24919) 14.00 en 16.15 jr. nachtvoorst. LI DO: (tel REX: (tel 25414) „De maagd in de sexboetiek". 18 jr. „Een paar dol lars van Django" nachtvoorst. STUDIO: (tel 33210) La vole lactec. TRIANON: (tel 23875) „Zinnelijke ge meenschap" 18 Jr. De voorstellingen zijn dagelijks om 14.30. 19.00 en 21.15 u.; zondag ls er ook een voor stelling om 16.15 u. Oegstgeest De winkeIiersver-( eniging „Oegstgeest Actief" be-\ staat op twaalf maart tien jaar. Mei wordt de feestmaand. De 1 receptie wordt gehouden in Kas teel „Oud-Poelgeest" op 18 april. Er is een speciale Oegst- geest-Actief vlag ontworpen. Het tienjarig bestaan zal wor den besloten met de viering van het diner. Voorzitter Triiselaar deelde gis teravond tijdens de jaarverga dering verder mee dat de stich ting „rondrit bejaarden" een bedrag zou worden toegekend van 1500 gulden, onder meer voor een diner. De bejaardenso ciëteit wordt een bedrag van 500 gulden geschonken om degenen die niet kunnen deelnemen aan de bustocht een genoeglijke middag te bezorgen. De perso neelsvereniging van het ge- meentepersoneel krijgt duizend gulden. De consument wordt via zegelacties in staat gesteld om voor duizenden guldens aan prijzen te winnen. Hiervoor is een bedrag van 15.000 gulden uitgetrokken. Hoofddoel van een speciale jeugd-jubileum actie is de opbrengst van zegels te be steden voor de aanschaf van blinde-geleidehonden. VOORSCHOTEN De Voorschotense gemeenteraad wordt verzocht een voorbereidingskrediet beschikbaar te stellen van 25.000,- ten behoeve van de stichting van een dien stencentrum voor bejaarden en de bouw van 81 bejaar denwoningen. Tijdens de openbare commissievergadering voor Maatschappelijk Welzijn gingen de leden akkoord met het voorbereidingsbesluit maar wilden zich niet bin den aan de tekening en de plaats van vestiging. De commissieleden meenden te weinig geïnformeerd te zijn om een gefundeerd oordeel uit te spreken en hadden het normaal gevonden als de Stichting Huis vesting en Dienstverlening Be jaarden Voorschoten eerder de gemeenteraad inlichtingen ver schaft zou hebben en niet nadat reeds een definitief ontwern Dienstencentrum van 't archi- tectenburo Steenkist en Vedder te Maassluis gereed zou z»»n. Ook geeft de Stichting geen in zicht in de totale bouwkosten van dit miljoenenproject. Subsidie In deze commissievergadering kwam naar voren, dat de Stich ting gedwongen werd in ver band met de subsidie die van het ministerie van CRM ver wacht kan worden, definitieve plannen voor het eind van het jaar 1971 bij het ministerie in te zenden. In de Stichting Dienstverlening en Huisvesting Bejaarden Voor schoten zijn alle instanties ver enigd, die zich bezig houden met het bejaardenwerk. De opdracht die liet architectenbu reau kreeg behelsde de bouw van een dienstencentrum met bejaardenwoningen, waarbij uit gegaan moest worden dat het i functie diende te hebben voor de bewoners van de bij het centrum te bouwen woningen, de in de omgeving zelfstandig wonende bejaarden en alle bewoners van de wijken binnen de reikwijdte van het complex en tevens huisvesting te bieden aan de Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening. Het centrum heeft zo een multi functionele opzet, waardoor de doorbreking van het isolement van de bejaarden bereikt en te vens voorzien kan worden in een sociaal-cultureel buurtcen trum voor de wijken Vlietwijk en Bijdorp. nrote hal Centraal is bij het project een grote hal, die te beschouwen is als een overdekt dorpsplein. Hij kan fungeren als nntmoetings- en communicatieruimte in de ruimste zin van het woord. Daarnaast is er een wachtruim te voor de vele aanliggende ver trekken: ruimte voor tentoon stellingen, recreatie zoals biljar ten. Er is ook een buffet, dat kan voorzien in de behoeft aan comsumpties. In het dienstencentrum zijn aan wezig: een toiletgroep, waarvan twee voor gebruik door minder validen: badkamer tevens mas sageruimte: vergaderkamer te gebruiken voor diverse leid- stersbiieenkomsten: administra tieruimte: onderzoekkam er/dok terskamer; kapper: wasserette; kleine recreatiezaal en biblio theek: keuken: buffet: conver satiezaal te gebruiken door be woners maar ook door de wijk bewoners. Verder is er een bui tenterras en een spelruimte voor onder meer een mini-golf baan en een overdekte spel ruimte voor een kegelbaan. Er is tevens een dienstwoning en logeergelegenheid en enige ka mers bestemd voor de maat schappelijke werksters. Er is gekozen voor een zeer be weeglijke bouwmassa, zowel in het horizontale vlak als in de opbouw van de vertikale totali teit. Er is een speelse opzet ont staan tot maximaal driehoog met een „pukkel" daar bovenuit voor de c.v.-ruimte en liftmachi- nekamer. Het gebouw blijft ruim beneden de boomgrens en laat het silhouet van het dorp onaangetast. De plaats van ves tiging wordt door de Stichting gedacht op de grond bij de Mo- Ienlaan, waar thans onder meer staat de noodschool. Het cen trum ligt zo dicht bij de wijken Vlietwijk en Bijdorp en grens aan het dorpscentrum. De 81 bejaardenwoningen bestaan Maquette van het nieuwe diensten centrum met bejaardenwoninge in Voorschoten. gen voor minder validen. Elke woning wordt centraal ver warmd, krijgt een aansluiting op de t.v.-centrale antenne en is i telefoon. Over de bouwkosten is in het openbaar nog r iets bekend. Ook de commissie leden van Maat schappelijk V/el zi in bleven in het onzekere. De toelichting va de Stichting geeft geen opheld( ring. Voorzichtige schattinga lopen tot aan de ƒ7,- 8. miljoen. Bekend is wel dat h* plan bij het ministerie va CRM gunstig ontvangen is.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6