DIRECTEUR AD HOOGENBOOM WACHT OP CULTUURBELEID Muziek integreren in totale onderwijs Leiden krijgt Juridisch Advies Bureau Streekmuziekschool Rijnakkoord werkt aan geestelijke volksgezondheid Alternatief tracé voor rijksweg 3 „Balkanska mladost" wekt smaak naar meer PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 JANUARI LEIDERDORP Zuchtend en wat ontdaan heeft de gemeente raad van Leiderdorp de vorige week diep in de buidel getast om er een ton extra uit te halen voor de streekmuziekschool Rijn akkoord. Dat is een hoop geld. "Een verbijsterende gang van zaken", vond de heer Reuge- brink van de prot. chr. fractie; "als die frend zich voortzet gaan we het volgend jaar niet akkoord met de bijdrage". Het zal je gezegd zijn. Directeur Ad Hoogenboom (38) van Rijnak koord heeft deze uitspraak voor kennisgeving aangenomen, maar kan er nachts niet van wakker liggen. "Ja, zo gaat dat tegenwoordig", weet hij uit er varing. „Ik vind Leiderdorp een gemeente waar het leuk is om te werken. Ze doen hier percen tueel veel voor muziek, sport en recreatie, en houden er toch nog een sluitende begroting aan over. Ik ken gemeenten die ook niet arm zijn maar toch niets doen, omdat ze gewoon gierig zijn". Wat Ad Hoogenboom al lang erg hoog zit is, dat er in ons land geen cultuurbeleid is. Bij de la gere, noch bij de hogere overhe den. "Gemeentebesturen moppe ren alleen maar, dat cultuur hen zoveel geld kost. Na de oor log hebben we maar één minis ter gehad die in staat is ge weest een echt cultuurbeleid van de grond te krijgen. Dat was minister prof. v.d. Leeuw. Hij stelde een rijksinspectie voor de muziek in, gaf de aan zet tot de Raad van de Kunst en bevorderde jeugdconcerten en kunstopdrachten door subsi dies. Zijn opvolgers Dij CRM gingen meer de kant van het maatschappelijk werk op en dachten niet verder in zijn geest". De juiste houding is groot belang. „Rijnakkoord" besteedt hier veel aandacht aan Manager Overigens vindt de heer Hoogen boom die het betreurt hoe lan ger hoe meer manager te moe ten zijn in plaats van didactisch musicus dat de Nederlandse muziekmensen ook wel mede schuldig zijn aan deze toestand: "het zijn nu eenmaal geen lie den die met leuzen en spandoe ken de straat opgaan". Hij houdt zijn hart vast voor ons "muzikaal welzijn", zoals dat heet. "Dat welzijn houdt in, dat het voor een groot deel afhanke lijk is van het oordeel van men sen, voor wie muziek als zoda nig in hun persoonlijk bestaan misschien maar weinig telt, maar van wier beslissingen veel, zo niet alles, afhangt". Verder wil directeur Ad Hoogen boom wel kwijt waar ook al zo veel andere werkers met mu ziek de aandacht op hebben ge vestigd: we zijn een volk dat niet kan zingen en ritme kan houden. "We bouwen eigenlijk aan een scheef gegroeid volk. Er zit een heel stuk vorming achter die muziek. Het gaat be slist niet de goede kant uit als de handel zich met het muziek onderwijs gaat bemoeien in de trant van: "koop bij ons uw or gel en na tien lessen speelt u (als het tegen kersttijd loopt) de ballen uit de boom" Daar zitten natuurlijk andere overwe gingen achter. Zo heb je bij voorbeeld Yamaha met een mu- ziekcursus voor kleuters. Als methode zit dat bijna voor 100 pet. goed in elkaar, maar er worden verder alleen onvol groeide vingertjes geforceerd". Op een instrumentale les (neem b.v. piano of viool) worden ook bewegingen gedoceerd. Ad Hoogenboom legt uit, dat een le raar of lerares dan nooit naar 5 of 10 leerlingen tegelijk kan kij ken. "Dat is het grote gevaar van groepsonderwijs. Bij Alg. Muzikale Vorming (AMV) kan dat wel met wat improvisatie: je begeleidt en stimuleert el kaar dan. Als groepsonderwijs ooit nog eens een keer noodza kelijk zal worden komt dat o.a. door financiële omstandigheden. Ik kan nu slechts waarschuwen: wie bij de handel in groepsver band instrumentale lessen volgt, loopt de kans, dat hij (of zij) bedorven bij de muziekschool aankomt. Een begaafd kind wordt hierdoor ronduit be dreigd. Verkeerd image De kranten werken volgens de heer Hoogenboom vaak mee aan een verkeerde image van de muziekschool. "Zet nou eens geen grote kop: Muziekschool kost meer geld. maar: Weer grotere belangstelling voor de muziekschool. En verderop, wat kleiner, kunt u dan altijd nog erop wijzen: "kost dus meer geld". De directeur van Rijnak koord, die de hele opvoeding tot kunst en cultuur veel harmo- kunst en cultuur veel harmo nieuzer zou willen zien verlo pen, vindt dat over het alge meen de muziekschool verkeerd aan de overheid wordt "ver kocht". Zijn vak moet geïnte greerd worden in het totale on derwijs en het hele maatschap pelijk leven. Een beeld, dat het ideaal bena dert, heeft Ad Hoogenboom al voor ogen." Vakleerkrachten op een basisschool voelen zich als een vreemde eend in de bijt, als een eenling op een eiland. Voor AMV zou je op de lagere scho len een muzikale onderwijzer of onderwijzeres moeten hebben; in elk geval in de eerste klas als er niet meer geld voor is. De muziekschool moet deze krachten dan coachen, b.v. door een keer per maand een voor beeld-les, die door die onderwij zer verder wordt uitgewerkt, en door verdere begeleiding. Dat scheelt ca. 20 pet. minder kos ten dan wanneer alles door vak leerkrachten zou worden ge daan. Dat is een betaalbare zaak en je krijgt een goed leer plan dat continu geldt voor alle klassen". Als een klas zich bezighoudt met b.v. een project Zuid-Amerika kan dat het inbouwen van mu ziek in het hele leerplan beteke nen. Je kunt er een groeiend muzikaal element inleggen met een liedje over Columbus, wat slaginstrumentjes, een plaatje van Los Paraguayos, wat pren ten aan de muur. "Alles gaat dan leven in de denkwereld van het kind". Muzikaal onderwijs is een bijdra ge aan de geestelijke volksge zondheid. Instrumentaal onder richt ontwikkelt beide hersen helften (een stuk intellectuele vorming dus), de ontwikkeling van de longen is gebaat bij vo- kaal onderwijs, dat ook invloed- heeft op de bloedsomloop ("dat is de milieu-hygiënische kant ervan") en tenslotte bewerkt het doen aan muziek meer saamhorigheid, zelfkritiek en doorzettingsvermogen. Volgens de heer Hoogenboom hebben de overheden daar, gezien de rijks- steun die enkele procenten be draagt, weinig oog voor. De provincie doet het beter en draagt 20 pet. bij in het onder wijs aan de streekmuziekschool. Ensemblespel is niet alleen plezierig en het doorzettingsvermogen. functie op onderwijsgebied zou alleen beperkt moeten zijn tot het geven van privé onderricht. In Engeland is geen muziek school te vinden. Daar gaat het hele muziekonderwijs op pad; alles gebeurt er op de scholen. Ik wil gewoon de muziekschool geïntegreerd zien met de uit bouw tot een musisch-creatief centrum voor bewegingsexpres sie, verbale expressie (toneel, declamatie, daar wordt bijna niets aan gedaan), manuele ex pressie (alles wat je met je handen doet) en als vierde "zuil" de muziekschool. Alle maal in één eenheid opge- stimulerend, het bevordert ook de saamhorigheid, de zelfkritie krachten", prijst de directeur hen. nder supervisie van sec tiehoofd blokfluit mevrouw Ver veen krijgen deze hulpdocenten regelmatig een uitgeschreven, "voorgekauwde" les vóór zich en volgens dat stramien gaan ze te werk. Het rijk heeft voor deze "onbevoegdheid" toestem ming gegeven in verband met het zeer grote aantal blokfluit leerlingen in groepsverband. Animo groot De animo voor de streekmuziek school is groot. In de hele om geving geven leraren en lera- risten en de violisten. Opvallen is het vrij grote aantal liefhei bers voor de dwarsfluit, de kli rinet en het orgel. Merkwaard gerwijs komt de accordeon de streek-interesse maar kaaid af en ronduit aan de gere kant is de belangstellin voor saxofoon, trompet en zang 'Nee, we mogen helemaal ontevreden zijn. Op deze manit krijgen vele honderden, zelf duizenden kinderen in deze gio iets waardevols mee hun leven. Door het beoefene van muziek wordt men ee completer mens. De overhei zal daaraan moeten meewerke Vierde zuil De heer Hoogenboom hoopt, dat eens de muziekschool de AMV zal kunnen prijsgeven. Die hoort op het basisonderwijs thuis. "De muziekschool heeft veel meer taken om onder de mensen naar buiten te kunnen treden: cursussen voor onder wijzend personeel, voor volwas senen, in het buurthuiswerk, on der muziekverenigingen enz. Wij zouden een voorlichtings centrum moeten kunnen worden met een discotheek, een keur aan boeken, dia's, films. Onze bouwd". Op het ogenblik telt Rijnakkoord rond 1450 leerlingen op 2270 plaatsingen, d.w.z. dat er heel wat meer dan één les volgen. De lessen worden gegeven door 39 leraren, van wie de AM V-do- centen alle bevoegd zijn. Onbe voegd is alleen het onderwij zend personeel (Ad Hoogen boom: volgens de wet bevoegd) dat enkele jaren blokfluitlessen heeft gevolgd en nu op de school als hulpdocenten onder richt geven aan le en 2e jaars blokfluiters. Ze doen dat tot gro te tevredenheid: "het zijn be paald niet onze minste leer ressen van Rijnakkoord hun on derwijs. "Het gaat overal pri ma", aldus de heer Hoogen boom," vooral Hazerswoude doet het goed. natuurlijk ook Leiderdorp en Koudekerk begint de laatste tijd "bij te trekken". Woubrugge is moeilijk. Daar zitten op AMV veel "brom mers". Het is een klein klasje waar de "brom" gewoon niet uit te krijgen is. Ofschoon een brommer best wel muzikaal kan zijn, hoor". De blokfluiten voeren in enkele honderdtallen de boventoon in Rijnakkoord, direct gevolgd door de pianoleerlingen, de gita- en kan zich daarbij aan het bu tenland waar de muzen darteier zich onder het vol kunnen bewegen - spiegelen' Ad Hoogenboom weet, dat h gaat om het creatief denken doen van een heel volk. ons is iedereen welkom. Voo elk milieu willen we de drempe zo laag mogelijk houden. Ieder leerling krijgt z'n kans. Zijn ze begaafd, dan is dat meegen men. Maar ook een zwakk leerling die plezier in muzie heeft houden we hier. D: gewoon geen examen, of ee jaartje later". Ton Pieters >e ir ze 'k e >e e ■s Leidse studenten die mee gaan werken met het Juridisch Advies Bureau B. en W. Nieuwkoop tegen burgemeester Van Montfoort een uiterst belangrijke medede ling ov.er de aanleg van de snel- verbinding Amsterdam-Rotter dam. bekend als Rijksweg 3. Volgens de oorspronkelijke plan nen zou deze onmiddellijk ten noorden van Nieuwkoop met een op- en afrit over de provin ciale weg gaan in de richting van Aarlanderveen. Er is nu een alternatief tracé geboden met een kruising van de provin ciale weg ten zuiden van Nieuw- TER AAR Hans Czn Hoogervorst is aan de Leidse Universiteit geslaagd voor het doctoraal examen in de westerse sociologie. WOUBRUGGE De beer Burggraaf is aan de rijks universiteit in Leiden ge slaagd voor zijn doctoraal psychologie. veen, evenwel zonder aanslui ting op deze weg. Door dit plan verandert vooral de situatie voor de forensen uit Amsterdam. De huidige verbin ding met Amsterdam is niet best en met het oorspronkelijke plan zouden Nieuwkoop, Nieuw- veen en Zevenhoven uit hun iso lement gehaald zijn. De raad schaarde zich achter de stelling van burgemeester Van Montfoort dat er wel een aan sluiting op de provinciale weg moet komen. Zij kunnen hun op vatting op 10 februari toetsen aan de opvattingen van Rijks waterstaat, die op die dag naar Nieuwkoop komt. Op 28 fe bruari wordt er eveneens in Nieuwkoop een bezwarenzitting gehouden. Het raadslid Van Dam bepleitte bij de bespreking van de bouw plannen van de verschillende scholen de hoogste prioriteit voor de school in Noorden. Wet houder Burger antwoordde dat de andere plannen even urgent zijn. Bovendien moet in Noor den eerst de ambtswoning van het schoolhoofd worden afgebro ken voordat er een uitbreiding kan plaatshebben. Een voor stel daartoe komt binnenkort in de raad. Mevrouw Van Mierop- Kaayk betreurde het dat er geen discussies over het onder wijs in het algemeen aan deze voorstellen, bouw van een ka- j tholieke en een openbare basis school in "Bouwlust" en ver bouw van de school in Noorden, was verbonden. Zij bepleitte alvast de bouw van een katho lieke acht-klassige school waar in twee klassen van de openba re schaal kunnen worden over gebracht. Omdat zij de toe komst met de bouw van een openbare school vrij somber in zag. Zij was echter eveneens somber gestemd over de situa tie op 1 augustus a.s. De heer Bommer informeerde wanneer al deze plannen gerea liseerd kunnen zijn. De heer Burger zei geen termijn te kun nen noemen. Voor de aanvang van het nieuwe schooljaar zul len voor enkels scholen voorzie ningen moeten worden getrof fen. De wethouder is tegen noodlokalen, hij ziet liever de aula in gebruik genomen. Wel overweegt hij mobiele lokalen. Zeker is dat de voorzieningen een gevoelige aanslag op het ge meentelijke budget zullen bete kenen. Drs. Burger komt in de begrotingsvergadering in febru ari op deze zaak terug. LEIDEN Met ingang van 1 fe bruari heeft ook Leiden een Ju ridisch Advies Bureau. Het bu reau staat gratis ten dienste van de bevolking van Leiden en haar regio. Het zal werkzaam zijn op de volgende terreinen: het geven van advies in een voudige juridische kwesties. het verlenen van concrete bij stand in rechtsgedingen, waar geen verplichte vertegenwoordi ging nodig is. het verwijzen naar instanties welke de cliënt beter kunnen helpen, waarschijnlijk gelegen op sociaal-maatschappelijk ter rein. Met betrekking tot het laatste punt is het zo dat de studenten ook definitieve afspraken maken voor hun cliënten bij deze in stanties om te voorkomen dat de mensen van het kastje naar de muur worden gestuurd. Het bureau wordt bemand door juri dische studenten die in de laat ste fase van hun studie zijn. In totaal werken 36 studenten aan het bureau mee. Het bureau wordt verdeeld in vijf secties, te weten: civiel recht, handels recht, strafrecht, fiscaalrecht en administratief recht. De studenten worden begeleid door stafleden, met wie zij voor of na behandeling van de zaak, het gegeven advies zullen door praten. Ook vergaderen de le den van het bureau wekeliik om de problemen door te spreken. Het mes (het bureau, dat er geko men is met volledige instem ming van de faculte>^raad en dank zij een subsidie van het curatorium), snijdt aan twee kanten. De burger wordt gehol pen, en de studenten die op het bureau werkzaam zijn kunnen de gegevens die zij opgedaan hebben verwerken in scripties. Het werk geldt tevens als sta- ge-tijd. Bovendien verwacht men dat uit het werk op het bu reau zoveel dingen loskomen, dat hieruit weer leerstof samen gesteld kan worden. Hierin ver schilt het Leidse bureau van alle andere JAB's in de overige Universiteitssteden. De andere bureaus staan volkomen los van de faculteit. Om tot ee nzo goed mogelijk resul taat te komen, ook bij de bena dering van de cliënt, worden de medewerkers begeleid door stu dentenpsychologen. Ook hebben de medewerkers dit weekeinde een vormingscursus, waarin zii door middel van een rollenspel zich beter in de situatie van de cliënt leren verplaatsen. Men is van plan om dit soort cursusen om het half jaar te herhalen. Het is dan ook mogelijk dat een gedeelte van de medewerkers verdwijnt. Zij hebben zich voor niet langer dan 6 maanden aan het bureau verplicht. Dat er een bijzonder grote behoef te bestaat aan het Juridisch Ad vies Bureau is gebleken uit on derzoek van een studie-commis sie. Onder dit onderzoek vielen bijna alle sociale en maatschap pelijke diensten. Vooral deze diensten proberen vaak zelf ju ridische zaken te behartigen maar beseffen dat dit beunhaze rij is. Om dit te voorkomen is het JAB er. Met een ding moeten de klanten van het adviesbureau wel reke ning houden. Het bureau is niet aansprakelijk voor eventuele schade door adviezen opgelo pen: Werkdagen (behalve maandag) 9-13.00 uur: zaterda- gen 10-12 00 uur; donderdag- i avond. 19-22.00 uur. Het bureau is gevestigd in het Leids Volks- i huis, Apothekersdijk 33. Balkanska mladost" oogstte gis< teravond in de Stadsgehoorzaal veel succes. Leiden Het was kunst van zeer hoog niveau, wat het Nationaal Bulgaars folkloristisch ensemble „Balkanska Mladost" woensdag avond in de Stadsgehoorzaal bracht. Bruisende ritmiek, costuums in verfijnde harmonieuze kleuren pracht. geperfectioneerde bewe- gingskust - zo waren onze eerste indrukken. Maar allengs kreeg men het gevoel, dat men zich in deze muziek en dansen zou wil len verdiepen, want het was meer dan een spectaculair schouwspel. Wij zouden meer willen weten van de achtergron den van deze dansen, dan de wat summiere aanduiding in het programma ons kon verduidelij ken. Zoals bijvoorbeeld de ,,Mu- dro", een dans afkomstig uit de stad Kotel, maar die naar ons «e"oel een religieuze inslag had. had. Men zou zich ook meer moeten verdiepen in de cultuur van dit land, om een beter inzicht te krijgen in de invloeden, die de volksmuziek heeft ondergaan (pentatoniek). Dat ..Balkanska mladost" een dergelijke interesse heeft opge wekt. moet voor dit uit 16 dan sers en 4 musici bestaande ge zelschap, een grote voldoening zijn. In dit boeiende programma bracht het ensemble ons de ver scheidenheid van een cultuur, die naast de ernstige ingetogen heid van de reeds genoemde „Mudro" alle kenmerken had van een bruisende levensvreug de. zoals in de Macedonische mannendans en de komische „Ratsjenitsa-Markvitska", even eens een mannendans. Opmerkelijk was hoe de razend snelle en gecompliceerde rit miek zijn weerklank vond in al deze, tot in de perfectie uitge voerde dansen. Solistisch optreden van de zange res Staika Michaleva, begeleid door Georgi Ivanow, vond een warm onthaal, evenals Georgi Ivanow met de rebeck", een instrument met veertien snaren, dat enige gelijkenis heeft met de vedel. Het bood hem vele mogelijkheden, zowel in muzi kaal opzicht als in zijn knappe imitaties van vogels en dieren geluiden. Vermelden wij tot slot nog de Poppendans, een dcor twee dans paren uitgevoerde pantomime, eveneens beloond met grote bij val. Alle lof voor de organisato ren van deze voorstelling, de Leidse Schouwburg en K. en O. Wij hopen van harte dit gezel schap nog eens in Leiden terug te zien! B. Rijnders. Leiden Willeke Alberti en Jeroen Krabbé komen 29 ja nuari in het Rijnlands Ly ceum met hun „Twee op de wip". Het stuk is nu al zo'n 15 jaar oud. maar Willy van Hemert heeft er met zijn be werking een eigentijds stuk van weten te maken. Al tien jaar eerder is „Twee op de wip" in Nederland geweest, toen speelden Andrea Dom burg en Guus Hermus de rollen van de eenzame jon gen en het meisje die elkaar per telefoon leren kennen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4