CRI wordt beperkt in mogelijkheden door kleine staf Misverstand rond de Lindehoeve Verhoging collegegeld is geen noodmaatregel Prof. Zoutendijk bij opening: Ruzie in Wassenaar 0111 boom Padvinders vinden kosten restauratie te hoog 972 DONDERDAG 27 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT rika LEIDEN Met een hearing in „Minerva" besloot minister jhr. 1 mr. M. L. de Brauw de eerste J dag van zijn tweedaags werk bezoek aan de Leidse Universi- teit. Het bezoek van de minister begon gistermorgen met een ont vangst door het Universiteitsbe- 5. stuur in de bestuurskamer. Deze ontvangst werd gevolgd door een gesprek van het bestuur met de minister over bouwza ken. Bij dit gesprek waren ook burgemeester en wethouders van Leiden aanwezig. Belang rijkste onderwerp, het geschil tussen gdemeente en universi teit over de grondprijs voor uni versitaire nieuwbouw. Overeen stemming werd tijdens dit ge sprek niet bereikt. Men kwam echter wel tot de afspraak dat het contact tussen gemeente en universiteit over dit probleem ge ïntensiveerd wordt. Na de lunch wisselde de minister van gedachten met een delega tie van de Universiteitsraad. In dit gesprek kwamen verscheide ne punten aan de orde. Onder I Anderen de verhoging van de collegegelden, de lerarenoplei ding en de mensa. Een gedeelte van de tijd, die men had uitge trokken voor de delegatie van de universiteitsraad werd door de ning van het Centraal Rekenin- stituut en Mathematisch Insti tuut aan de Wassenaarseweg. De directeur van het Centraal Rekeninstituut, prof. dr. G. Zou tendijk schetste in het kort de ontwikkeling van het instituut en de ontwikkeling van het Uni versitair rekenen. Dit heeft in twintig jaar een enorme vlucht genomen. Het instituut is zo on stuimig gegroeid, dat er nu 15 miljoen in geïnvesteerd moet worden en dat de staf op het ogenblik uit 90 mensen bestaat. Maar hoe blij prof. Zoutendijk ook met het instituut is, hij zei tevreden te zijn, maar niet vol- Doch niet voldaan omdat de grote onderwijstaak van wiskun de en informatica en de te ver- wahten snelle uitbreiding daar van onmogelijk gerealiseerd kan worden met de, in vergelij king met andere universiteiten te beperkte staf. Niet voldaan omdat het mechanisme ont breekt om de rekentijd op zin volle wijze in de hand te hou den. Niet voldaan omdat de be reikbaarheid van het terrein zo zeer te wensen overlaat; de le vensgevaarlijke kruising van een te smalle Wassenaarseweg met de Rijnsburgerweg en geen jn het CRI liet direkte toegang vanuit 7 de minister de ,Wij zijn tevreden vanwege het *n z'ïn toespraak ging prof. Zou- mooie nieuwe gebouw het sa- tendijk verder in op de rol die de computer kan gaan vervullen in het gehele onderwijsprogram ma. Computergestuurd onder wijs zal ook op de universiteit één van de belangrijkste onder- wijstechnieken worden. menwonen van wiskunde, in formatica en rekencentrum, waardoor de banden gesymboli seerd worden tussen deze akti- viteiten. Banden die zéker niet als knellend ervaren moeten worden, maar die moeten leiden Zag prof. Zoutendijk ook negatie tot wederzijdse stimulering. ve kanten aan de computer, mr. De Brauw zag vandaag alleen de positieve kanten van het strument. Hij zag het een bij zonder grote plaats innemei het gehele universitaire bestel. Niet alleen in Leiden. De m ter dacht over 4 of vijf grote centra die alle universiteiten i den lande kunnen bedienen. vaardiging de j Na de gesprekken met deze drie groepen volgde de officiële ope- De rechtskundi ge commissie uit de gemeen teraad zal zich in een open bare vergadering op dinsdag 1 februari a.s. te 17.00 uur buigen over juridische pro blemen rond een boom, in de voortuin van het perceel Burchtlaan 6. De boom staat tegen de erf- scheiding van de percelen 6 en 4 aan de Burchtlaan. De bewoonster van het perceel no. 4 doet al biina 8 jaren pogingen om de boom in de tuin van haar buurvrouw verwijderd té krijgen. Maar burgemeester en wethouders hebben tot nu toe steeds het standpunt ingenomen, dat de boom om redenen van na tuurschoon niet gerooid dient. Bovendien meent het college, dat de overlast, die de buurvrouw van de boom een stevige eik onder vindt, niet van die aard is, dat deze het rooien van de boom en daarmee een in breuk op het straatbeeld zou wettigen. De buurvrouw heeft sinds 1964 herhaaldelijk pogingen in het werk gesteld, de boom ver wijderd te krijgen. Zelfs werd een kort geding aan gespannen tegen de hoog bejaarde eigenaresse van de boom. Doderer-show Alphen De enorme belangstel ling die er gisteravond voor de door de Landelijke Rijvereni- ging „De Alphense Ruiters" in het parkrestaurant van „Avifau na" georganiseerde „Ruiter- avond" bestond heeft nog eens nadrukkelijk onderstreept hoe zeer deze feestelijke bijeen komst in de kringen der landelij ke rijverenigingen in trek is. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer M. Ripping dan ook zijn grote vreugde uit over deze en in het algemeen nog steeds stijgende belangstel ling voor de ruitersport. Voor het programma voor deze avond had het bestuur haar keus laten vallen op Joop Dode- rer en zijn medewerkenden in de speciaal door hem samen ge stelde show. Medewerking werd daarin o.a. verleend door Rita Hbvink, De Chico's, Ad Engel, Tineke van Leer, Cor van Veen en Bram Biesterveld die de schetsjes met Joop Doderer speelde. Een uitstekend ver zorgd programma waarvoor de enthousiaste „zaal" graag na LEIDEN Verhoging van het collegegeld tot duizend gulden Is een strukturele en geen nood maatregel, die gezien moet wor den in het kndcr van een heel pakket van dergelijke maatre gelen, zoals de samenhang van wetenschappelijk en hoger paald eerste jaar nu zeven jaar nog steeds op de universiteit stu deert. Hij taxeerde het percen tage studenten, dat als gevolg van de collegegeldverhoging niet verder zou studeren, omdat ze nu ook al niet aan het onder wijs deelnemen, op tien roep, onderwijs en de nieuwe De verhogl„8 schept een totaal wijze van studiefinanciering. In 1954 werd het collegegeld vast gesteld op twee honderd gulden, oftewel 15 procent van de totale studiekosten. Nu is dat nog geen een procent. De verhoging is dan op zich niet meer dan een terugkeer naar de situatie van 1954. Dit zei minister De Brauw gisteravond voor een paar honderd studenten in Lei- Het beleid dient gericht te zijn op de sociaal-economisch en finan cieel zwakkere groepen van de samenleving. De collegegeldver hoging levert het Rijk tussen de 60 en 65 miljoen gulden op. Mi nister De Brauw kon niet zeg- De minister zegde toe. op korte gen of dit geld voor andere on- termijn een werkgroep in te derwijstakken kon worden aan- stellen om de mogelijkheden gewend, ofschoon hij wel specu- van een open universiteit te ver categorie van bursalen waarvan de ouders tussen de twintig en dertigduizend gulden per jaar verdienen. De studen- tendekanen, die deze toevloed eveneens ée verwerken krijgen, weten niet hoe ze hem moeten opvangen. De minister zat duidelijk in zijn maag met het probleem van studenten in de medicijnen, die op een wachtlijst zijn gezet. Moeten die ook voor elk jaar, zelfs terwijl ze wachten duizend gulden betalen? Dit probleem zal waarschijnlijk pas over vijf jaar de wereld uit zijn. leerde op ten behoeve van de werkende jongeren. 1 het hol van de leeuw. In sociëteit Minerva luisteren enkele De minister stelde, dat 52 procent 2 nieuwe ontwikkelingen bij het hoger onderwijs. van de studenten van een be- Voorschoten, een 18e eeuws bouwsel is door de gemeente raad ter beschikking gesteld van de jeugd en zal ingericht worden als jeugdcentrum voor de tijd van ongeveer vijf jaar. De gemeenteraad heeft deze be slissing vorig jaar gedaan na Er is een verzoek van de jeugd om meer ruimte voor creativiteit. De boerderij „De Lindehoeve" stond al enige jaren leeg en een vergunning tot afbraak was in niet noodzakelijk is, stelde de gemeente 57.000,- ter beschik king voldoende om de boerderij enigszins bewoonbaar te maken en de jeugd gelegenheid te ge ven er zelf nog iets bij te tim meren. voorlopig bestuur „Lin dehoeve" gevormd bestaande uit de werkgroep „Shunt" en de jongerensociëteit Noord-Hofland. Dit bestuur wil thans een res tauratieplan gaan uitvoeren van ongeveer 120.000,- en heeft be- graag als jeugdcentrum een rekend dat er een tekort komt functie geven, van 34.000 welk bedrag bijeen Ook is er nog een plan, maar dat gehaald zal worden door VOORHOUT De actie van de St. Antoniusschool ONS FEEST OOK VOOR ANDEREN" in het kader van het gouden schooljubileum blijkt enorm aangeslagen te zijn bij ouders en schooljeugd. Op de slui tingsdatum van inzending waren niet minder dan 236 werkstukken binnen. Opvallend is ook het en thousiasme. waarmee ouders hebben ingehaakt op de actie. Spontane werkstukken (buiten mededinging voor wat de prijzen betreft) werden op school bezorgd van ouders en grotere (niet meer schoolgaande) kinderen. De collectie wordt VRIJDAG 11 FEBRUARI a.s. geveild in de KTS. De verwachtingen t.a.v. de opbrengst zijn hoog gespannen. Als veilingmeester zal de heer Engelen fungeren, terwijl de finan ciële administratie in de ervaren handen van de heer Kok ligt. Een jury heeft vandaag de 24 prijswin naars aangewezen. Gezien de grote hoeveelheid en de kwaliteit van de inzendingen voorwaar geen een voudige taak! Op de veilingavond zijn naast ouders en speciaal genodigden ook anderen, die de UNICEF een goed hart toedragen, van harte welkom. De veiling begint om acht uur. Op de foto: Leerlingen uit de eerste klas met enkele werkstukken. middel van diverse activiteiten. Het bestuur van „De Lindehoe ve" rekent op rijkssubsidie voor het ontbrekende bedrag. Zakenlieden in Voorschoten heb ben thans een schrijven van het bestuur van „De Lindehoeve" ontvangen met het verzoek bij te willen dragen in de kosten. „De Lindehoeve" schijnt weer een twistpunt te gaan worden in Voorschoten mede omdat enige jeugdgroepen, waaronder de Stichting Padvinders Voorscho ten niet mee willen doen of bui ten gesloten worden. Bovendien vindt men dat 120.000,- voor herstel van een boerderij, die nog maar vijf jaar kan blijven staan wel 'n erg groot bedrag is. De commissie Jeugdzaken is in middels in besloten zitting bij een geweest. Verwacht wordt dat binnen korte tijd een uit spraak van de gemeenteraad gevraagd zal worden over het voortbestaan van de boerderij Wil de hogere overheid subsidie verlenen in de restauratiekos ten, dan zal de raad terug moe ten komen op de uitspraak de boerderij voorlopig vijf jaar te sparen. Wil de burgerij enthousiast ge maakt worden voor deze plan nen dan zal het voorlopig be stuur van „De Lindehoeve" al gemener moeten worden samen gesteld. Volgens een brief van het bestuur van ,,De Lindehoe ve" hebben alleen de Jeugd- sociëteit Noord-Holland en de werkgroep „Shunt" interesse voor de boerderij. De Stichting Voorschoten van de gezamenlij ke padvindersgroeperingen vindt naast de hoge kosten de situering van deze boerderij zeer ongunstig voor de jongere jeugd. De boerderij ligt achter het voormalige Marine Opkomst Centrum en is in enige jaren zwaar gehavend door vandalis- De Stichting „Oud-Groen en Leef baar Voorschoten" is voor het behoud van de 18e eeuwse boer derij en wil deze boerderij boerderij een functie kan krij gen bij een te stichten jachtha ven aan de overzijde van het kost rond 300.000,- de gehele recreatiegebied van Zoeterwou- boerderij steen voor steen af te de. breken en weer op te bouwen De derde eeuw is een moeilijke, bij De Vliet, waardoor deze eeuw voor „De Lindehoeve". kennen. Door Teleac en radio zendtijd in te schakelen zou misschien het Engelse voor beeld van de open universiteit kunnen worden gevolgd, waar van de zestienduizend studen ten, die examen deden negentig procent slaagde. Om de werk groep was ul eerder verzocht door de kamerleden van de PvdA Vrolijk, Laban, Masman en mevr Epema-Brama. In zijn slotwoord stelde de be windsman dat de Club van Rome een belangrijke, systema tische bijdrage heeft geleverd aan de toekomstplanning.Maar hij waarschuwde voor het nog zeer incomplete karakter van het instrumentarium, dat bij de berekeningen Is gebruikt. Bo vendien stelde hii met grote na druk dat de bepaling van priori teiten, in de ontwikkeling van de samenleving geen technische zaak is, zoals de Club van Rome misschien lijkt te suggc- ren, maar politiek is getint en dient te blijven. DE ZILK - De Zilkse afdeling van de r.k. bond AVG (werkne mers in het agrarische bedrijf, de voedings- en genotmidde len) die gisteren de veertigste jaarvergadering hield, heeft een groot aantal leden gehuldigd wegens lang lidmaatschap. Niet minder dan 16 gouden insignes werden ui'gere'kt door hoofdbe stuurder W. Winter aan leden, die vanaf de oprichting lid zijn geweest. 24 zilveren insignes werden bovendien opgespeld bij leden, die een kwart eeuw wa ren georganiseerd. Een speciale huldiging door voor zitter P. de Winter ondergingen penningmeester is geweest en de heer W. Witteman, omdat hij Jubilarissen in De Zilk gehuldigd 25 jaar de secretariaatswerk zaamheden van de afdeling ver richtte. Het hoofdbestuurslid zei het een grote eer te vinden r mogen onderscheiden, veel jaren bewust lid zijn ge- de bestuursleden C. de Winter en H. Witteman. De heer C. de Winter, omdat hij van de veer tig jaar bondslid ook 5 jaar weest in moeilijke tijden waarin toch veel bereikt werd. Spreken over de toekomst zei de heer Winter, dat er nog veel moet gebeuren om tot een goede houding werkgever-werknemer en een gezonde maatschappij te komen. Alvorens de afdeling aan eei zellige avond begon werden ook nog woorden van gelukwens ge sproken door pastoor J. J. de Jong, te Op de foto: de onderscheiden Ie- die zo- den: H. v. d. Barselaar, L, Kok kei koren met voorzitter P. de Winter en hoofdbestuurder W. Winter. Wat u ook moet weten \LPHEN De raad zal vai avond moeten besluiten of een Havo en Atheneum opge nomen worden jn het scholen- plan voor de periode 1974-'76. - Alphen aan den Rijn Woensdagmorgen omstreeks 9.45 uur is door nog onbeken de oorzaak een begin brand ontstaan bij de Ned. Bouwplatenindustrie ELTO- N1TH n.v., aan de Kalkoven- weg te Alphen a.d. Rijn. In de afzulgruimte had een hoe veelheid zaagsel vlam gevat. De sterke rookontwikkeling alarmeerde het personeel. Het bestreed het vuur met schuimblussers en met waterslang. De brandweer, die op het ergste was voor bereid en met volledig mate riaal en manschappen snel ter plaatste was, nam werk over. Men slaagde t het vuur snel te bedwingen. De brand is gelocaliseerd tot de zaagselopslagplaats. De schade is niet bekend. BOSKOOP Een 20-jarige monteur uit Boskoop is door de Haagse politierechter 1 oordeeld tot een boete van 50 gulden en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van 3 we ken. De jongeman had bij het station in zijn woonplants een brommer gestolen. Hazerswoude De afdeling Hazcrswoude van E.H.B.O. heeft er weer een aantal gediplomeerden bij. Niet minder dan tweeën twintig cursisten waren op geleid door de plaatselijke arts Dr. A. J. Bosch, die het diploma in ontvangst moch ten nemen. Het examen werd afgenomen door Dr. R. F. M. Starrenburg. Geslaagd zijn: mej. D. van Aalst, mevr. Baars, mevr. Sijpkes, mej. Hasbeek, mevr. v.Ö. Bosch, mevr. Wallaart, mevr, Spruitenburg, mevr. Turenhout, mej. de Lange, mevr. Huygers, mevr Dul- laart van Glabbeek, m> Schrier, mevr. van Veen en de here n C. van Aalst, H. Kleinstra, J. van Staveren, A. Groen, F. Jongeneel, A. de Lange, J, de Lange, J. W. Roeloffs en G. Kouwenboven. - Koudekerk Het telegram dat het stichtingsbestuur var „De Ridderhof" onlangs zond aan de Stichting vakop leiding Bouwbedrijf in Den Haag. heeft reeds enig resul taat opgeleverd. Vrijdag a.s. komt de direkteur met het Stichtingsbestuur praten de mogelijkheden om Ridderhof" in te schakelen als object voor jonge vak mensen. Leiden In het Stedelijk Museum „De Lakenhal" 1 poseert Rcinier Lucassen van donderdag 3 februari tol 12 maart, De tentoonstelling is dagelijks geopend van 18.00 uur en op zon en feest dagen van 13-16.00 uur. I Leiden „F.en handvol schemer" is de titel van toneelstuk dat leerlingen van scholengemeenschap st. nes 29 januari opvoeren in de aula van de school, Het stuk is geschreven door Pe ter Llntelo, leraar Neder lands op het Agnes, die ook voor de regie zorg draagt, Lisse Hedenavond R uur wordt in Salvatori een avond gehouden met alle medewer kers in het evangelisatiewerk „Klank en Kleur" op de Keukenhof, daarna gemeen te-avond. - Lisse Theorie en praktijk houdt hedenavond een verga dering in de „Nachtegual". f uur met een spreker over be lastingzaken. Lisse Voor de verbou- wingskosten van de verga derzaal en kosterswoning van de Chr. Geref. Kerk wordt Vrijdugmiddag 3 uur een bazar geopend in Reho- both, met voortzetting des avonds 7 uur. - Lisse Vrijdagavond 8 uur wordt in de Nachtegaal de jaarvergadering gehouden van de afd. Lisse VVV. Llsserbroek Vrijdag avond 28 jan. wordt ir „Moerkoet" in de Llsser broek een grote kienavond gehouden door de nfd. Lls serbroek van het Rode Kruis, waarvan de baten ten goede komen van een boot tocht voor langdurig zieken en gehandicapten, aanvang 9 uur. NOORDWIJK De heer P Varkevisser is de nu voorzitter van de 38 leden tellende 'afdeling Noordwijk en Omstreken van de Ned. Politiebond. Hij volgt heer C. Schaap op, die langs plotseling is overleden. NOORDWIJK - Bij schietwedstrijden van „Blijf voor 't Land" werden door de volgende schutters duilles veroverd met buks: N, Cuspers, klasse A, 48 pnt., C. Lassooy, klasse B. 43 pnt., mej. H, Vink, klasse C, 45 pnt., mej. Kranenburg, klasse D, pnt. In de klasse A. van KSO-competltie schoot P'nr» het maximum van bij elkaar. R. v, Rijn, haalde in klasse B 58 pnt. ROELOFARENDSVEEN Door omstandigheden moet de vogelbeurs georganiseerd door de vogelver. De Diu- mantvink op zaterdag 29 jan. van 13 tot 17 uur worden ge houden in de werkplaats van de fa. Wesselman Zuideindc 25.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3