Gemeente garandeert FC Den I laag basis tot uitbouw topclub Ruud Wielart (17) als zesde atleet over twee meter Spelers van Sparta strijden voor beter servicepakket Vijf Nederlandse equipes eruit Erwich stevig aan kop Opvatting bestuur bleef achter HUGHES BLIJFT DONDERDAG 27 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT VINK WETHOUDER P. geen verschil van mening DEN HAAG Voor de FC Den Haag is de openbare verga dering van de raadscommissie voor Sport en Recreatie, die gisteren werd gehouden, een enorm winstpunt gewor den. Aan vrijwel alle door FC Den Haag gevraagde tege moetkomingen werd voldaan en het komt erop neer dat de verlangens zijn gehonoreerd. Op 18 januari is van ge meentewege een brief uitgegaan gericht aan algemeen voorzitter ir. W. Kau naar het bestuur van FC Den Haag/ADO waarin door wethouder P. Vink vijf punten zijn behandeld die voldoende garanties geven voor het welslagen van het door de sectie betaald voetbal van FC Den Haag/ADO voorgestane beleid op langere termijn, d.w.z. tot 1975. De gemeentelijke steun is gegarandeerd. Op 15 november 1971 deed FC Den Haag het gemeentebestuur een schrijven toekomen, dat op 5 januari 1972 mondeling werd toegelicht. Wethouder Vink heeft per 18 januari kunnen ant woorden dat is gebleken dat geen verschil van mening be staat tussen gemeente en FC Den Haag over de destijds bij de fusie gemaakte afspraken. FC Den Haag wenst een beleid op langere termijn, tot 1975, te voe ren, op welk tijdstip het full professionalisme een feit moet zijn. Hiervoor is uiteraard een sterke financiële basis nodig, en daaraan kan de FC Den Haag niet voldoen. De vereniging heeft dan ook de gemeente een inzicht gegeven over de situatie zoals die zich in de komende ja ren zal kunnen ontwikkelen. Hierbij is rekening gehouden met allerlei factoren, o.a. de verminderde, althans niet toene mende, belangstelling voor het voetbal. Wijk aan Zee In de tienkampen van het Hoogovertoernooi had Erwich slechts vier zetten nodig om de afgebroken partij tegen te Smout, die remisseerde en zijn hangpartij tegen de Belg Van der Broeck verloor, zit in groep la, niettemin nog steeds temid den van de potentiële prijswin naars, al is hun aantal inmid dels tot zeven opgelopen. De Joegoslaaf Orlov, die een onver wachte nul kreeg toen hij abu sievelijk 's ochtends verscheen om zijn hangpartij uit te spelen in plaats van de avond daar voor, staat nog bovenaan. In 3b staat de Haagse Moerwijk- speler Erwich stevig alleen aan kop want medeconcurrent Schüring (Leiden) liet een steekje vallen door een simpel pionverlies over het hoofd te zien. De partij i^. afgebroken maar het ziet er voor de Leide- naar somber uit. Bongers was behoorlijk van slag af en kan door zijn verliespartij geen be langrijke rol meer spelen in deze groep, evenmin als de Phi- lidor-speler Pols, die eveneens afbrak. In groep 5 gaat Van der Meer (eveneens van het Leidse Phili- dor) onverdroten door zijn te genstanders van het bord te zet ten: Met zes uit zeven gaat hij fier aan kop. Münninghoff. won in een combinatoir duel van de Far örer Goldney en staat nu vierde. Voorbeeld Er zal de hoogste prioriteit wor den gegeven aan het verbeteren van de accommodatie waar bij een nieuw restaurant op de eerste plaats staat die tegen een nader overeen te komen be drag zal worden verhuurd. Hier bij zal de FC Utrecht als voor beeld worden genomen. In Utrecht wordt namelijk een huurbedrag tot een bepaald maximum betaald, wat FC Den Haag ook voorstaat. Dit is voor al van belang in verband met het eventueel spelen van wed strijden voor een Europa Cup, extra wedstrijden derhalve, om dat de huurprijs van FC Den Haag op een bepaald percenta ge van de recette De gemeente is voorts in beginsel bereid een garantie te geven van maximaal 350.000 gulden voor een eventueel door FC Den Haag aan te gane lening ten be hoeve van verbetering van de kwaliteit van het spelerspoten- tieel. Het is niet gezegd dat de FC Den Haag dit totaalbedrag nodig zal hebben, evenmin dat het in een keer wordt geleend. De mogelijkheid bestaat even wel de drie en een halve ton „uit te smeren". Stuurgroep Volgend seizoen Het enige punt waaraan wethou der Vink blijkens de, gisteren gedane mededelingen niet vol doet, is het leveren van een bij drage in het nadelig exploitatie tekort van het lopende seizoen. Wel iis hij bereid deze financiële steun in overweging te nemen voor het seizoen 1972-1973, tot Sport en Recreatie, een maximum van 100.000 tot De voorstellen die wethouder Vink 150.000 gulden, afhankelijk na- per brief van 18 januari aan FC tuurlijk van goedkeuring van de Den Haag heeft kunnen doen, gemeenteraad, die zich echter .zijn verstrekkend en duiden op gesteund weet door het ja-woord vrijwel volledige financiële steun van de raadscommissie voor van gemeentewege. Er zal voorts een stuurgroep wor den gevormd van waarschijnlijk drie personen die zal bezien of directe steun kan worden gege ven. Dit alles komt erop neer dat het geen FC Den Haag meent nodig te hebben om te worden uitge bouwd tot de topclub die „mo del stond" bij de fusie, met ge meentelijke steun kan worden gerealiseerd. Altijd nog bezien vanuit het standpunt van FC Den Haag, dat doelt op een be leid op langer termijn. Ben Lesterhuis is tot dusver Nederlands succesvolste hoogspringer. Hij realiseerde reeds een hoogte var 2,OS meter, maar deze prestatie werd niet als officieel erkend omdat Lesterhuis deze hoogte haaldt tijdens politiekampioenschappen. Van onze sportredactie HAARLEM Een vijftal jaren geleden keek men in Nederlandse atletiekkrin- gen reikhalzend uit naar de man die zijn lichaam over een op twee meter gelegen hoogspringlat kon slinge ren. Tot dan toe was die hoogte voor vaderlandse atleten een even onneem bare hindernis geweest als voor een beginnende berg- Damremise Tallinn De vijfde partij uit de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen tussen ti telhouder Andris Andreiko (Rus land) en zijn landgenoot en uit dager Iser Koeperman is giste ren in Tallinn in remise geën- digd. Na een uur en tien minu ten er waren toen 20 zetten gedaan stelde Andreiko een puntendeling voor. Koeperman ging daarop in.. De vijf tot nu toe gespeelde partijen eindigden alle in remise. De stand is nu 5—5. Andreiko (links) en Koeperman gunnen elkaar niet meer dan remise MONTE CARLO Vijf Neder landse equipes, die na de ruim 3500 kilometer lange aanloop- roufes nog in de strijd waren in de 41e Rallye Monte Carlo, zijn in het gemeenschappelijke traject Monte Carlo - Vals les Bains - Chambéry - Monte Car lo uitgevallen. Alleen de equipé Wim en Kees Luljbregts met Star DAF 55 behoort nog tot de 52 deelnemers die in de strijd zijn. Zij mogen donderdagnacht starten voor de slotklassements- proef over 671 km. be Zweed Bjoern Waldegaard, die aan het begin van het gemeen schappelijke traject gold als ee nvan de favorieten voor de eindoverwinning, heeft gisteren de strijd moeten staken. De Porsche 911 s van de tweevoudi ge sterritwinnaar werd uitge schakeld in de achtste en laat ste speciale etappe van het 1534 km lange traject Monaco-Vals les Bains - Chambéry - Monaco. Ook de Fransman Jean luc Therier behoorde tot de uitval lers. Bij de afdaling van de Col du Rousset heeft zich een ongeval voorgedaan waarbij Pasqual Mathieu ernstig werd gewond. De Frans-Italiaanse combinatie Mathieu - Pizzinato kwam in moeilijkheden toen bij een afda ling een voor het tweetal rijden de auto ging inhalen. De Alfa Romeo van de beide Rallyerij ders raakte van de weg en kwam tegen een boom tot stil stand. De Fransman liep ern stig hersenletsel op. De verwon dingen van zijn co-equipier zijn van lichte aard. Beiden werden overgebracht naar het zieken huis van Romans. Na beëindiging van het gemeen schappelijke traject bezet de Zweedse Alpine Renaultrijder Ove Andersson de eerste plaats in de algemene rangschikking. ROTTERDAM De bom is bij Sparta gebarsten. Het bestuur van de Rotterdam se eredivisieclub heeft zijn toevlucht gezocht in een spreekverbod voor de spe lers om al te veel narig heid te voorkomen, maar uitlatingen van Hans Ven- neker en Jörgen Kristensen hebben de afgelopen dagen aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten. De overspannen" sfeer is ontstaan door een kortslui ting in de relatie tussen werkgever en werknemer. De kritiek van het duo heeft de spelersraad (Eijkenbroek, Ter Horst, Heijerman en Venneker) nu overgenomen, onder de strenge conditie dat de eventue le consequenties door iedereen worden gedragen. Waar het conflict om draait is simpel. Met de komst van Georg Kessler is het talentvolle spelersbestand uitgegroeid in die zin dat het professioneler is gaan denken en voetballen. Zijn opvolger, coach Elek Schwartz, heeft zijn volle aandacht aan de uitbouw van dat belangrijke as pect besteed. Nu die ontwikke ling bijna is voltooid, botsen de spelersbelangen met de achter gebleven opvattingen van het bestuur. Hans Venneker en Jör gen Kristensen maakten Spar ta's leiders het verwijt dat zij geen oog hadden voor het „ser vice-pakket." Tachtig jaar Het kasteel is tachtig jaar oud, te vuil om er te gaan zitten en de Schiettribune is verkeerd ge bouwd want de wind staat er recht op," zijn hoofdbestandde len van de kritiek. Maar de spe lersraad richt zich ook direct te gen het bestuur. In een club, waarin voetbal voor de spelers een hoofdverdienste is, ontstaat een ongezonde sfeer indien de leiders zich nog niet 'voor de helft van hun tijd aan deze zaak kunnen wijden, zo redeneert mogelijk kan wegblijven van het Kasteel, omdat er niet goed zou worden gespeeld. Met 27 punten staat Sparta op een ge deelde derde plaats, wat een be ter perspectief is dan de laatste seizoenen het geval was. Ook de score van 42 doelpunten, na Ajax en Feijenoord de beste, wekt volop vertrouwen. Daarom moet de oorzaak van de teleur stellende opkomst ergens anders liggen, stelt het rebellerende duo. De spelersraad heeft de laatste maanden de kat de bel aangebonden, maar de response bij de Sparta-leiding was nihil. Verloren zaak Maanden van geduldig wachten en vergaderen gingen voorbij zonder dat er van een tastbaar resultaat sprake was. De pro fessionele aanpak van Sparta, waarvoor Kessler de basis had Jörgen Kristensen (foto) die met Hans Venneker de gang maker was van het conflict dat is uitgebroken tussen spelers en bestuur van Spar ta. gelegd, werd door de maatrege len van het bestuur niet benut. Dat heeft de spelers ultein',e'ijk het gevoel gegeven dat ze voor een verloren zaak strijden. Daartegen hebben zij zich nu afgezet door de problemen in de openbaarheid te brengen. Het woord is nu aan het bestuur van Sparta om de zakelijke lijn in het service-pakket aan de toe schouwers door te trekken, zo dat de waardering voor de toch alleszins bevredigende preslu- tles in optimaal opzicht tot uit drukking kan komen. HANS DE BRUYN. beklimmer de Eigerwand in Zwitserland. De grens waarmee men in het bui tenland al een halve eeuw spotte - in 1912 bedwong de Amerikaan Horine reeds 2.01 meter - werd door een Nederlander pas in maart 1968 voor het eerst gepas seerd. Klaas Kanis werkte zich toen tij dens indoorwedstrijden in Am sterdam uit de vergetelheid door de prestatie van Horine te evenaren. De barrière was ge broken. Hoewel Kanis zich door een ernstige knieblessure niet kon toeleggen op de verbetering van zijn prestatie kreeg hij al spoedig een opvolger in Ben Lesterhuis. Deze egaliserde Ka nis' resultaat in de open lucht. Sinds juni 1968 hebben zich noR slechts drie atleten gevoegd bij het duo „twee-meterbedwin gers": Peter Geelen, Edward de Noorlander en Ruud Smit. Dit schamele aantal illustreert overduidelijk de levensgrote achterstand die de herenatletiek vooral op de technische num mers heeft ten opzichte van het buitenland. Hoewel do hoog springprestaties dankzij Ben Lesterhuis inmiddels zijn opge schroefd tot 2,08 meter is de uf- stand tot de absolute wereldtop niet minder dan 21 centimeter, waarvoor de Amerikaan Pat Matzdorf verantwoordelijk Is. Vorig jaar kwam Matzdorf tot niet minder dan 2,29 meter, waarmee hij toen jarenlang we reldrecordhouder Valeri Brumel - met 2,27 meter - definitief ont troonde. Uiteraard behoeft de nationale hoogspringtop zich niet te spie gelen aan de onverbiddelijke topper van Matzdorf. Maar zelfs tegen de sub-top steekt de beste Nederlandse prestatie schril af. Sinds het afgelopen weekeinde gloort er echter enige hoop op betere tijden, want onder alles behalve ideale omstandigheden overbrugde de 17-Jarige Haar lemse scholier Ruud Wielart de zo lang onhaalbaar geachte twee meter. Zonder de daarvoor officiële accommodatie flopte Wielart in Utrecht naar een na tionaal jeugdrecord én het se lecte Rroepje van vijf: Lester huis, Geelen, Smit, Kanis en De Noorlander. Vierdejaars Havo-leerling Ruud Wielart lijkt do atleet, die de nu als „magisch" beschouwde grens van 2,10 meter zou kun nen bedwingen, Clubtrainer Joop v: p Drunon gelooft stellig in zijn punll. „Binnen twee jaar moet Ruud 2 10 of 2,12 meter kunnen halen meent Van Dru- nen. „Ik ben Tn osltief omdat die twee met' r ;n uitschieter is. Ruud heeft ~r regelmatig naar deze sn ong toegewerkt Zijn prestaties zi'n geleidelijk omhoog gegaan. Daardoor kwam dat len-, 'record van hem voor nvi ook niet als een ve nsslng." Ruud Wielart heeft met zijn r rord<mmng ge-neten naar jeugd- mant"nver ook internationarl een nprne-kc'ii'-.-» -pspltant be haal' Het is drn pok VOOr dq hand Hgp«nd det de jonge at'eet uit "oofddorp zich wil richten on de Furopese jeugdknmnioen- schnpoen die over enige tiid in Duisburg worden Rehouden „Ruud wil daar vertelt Joop van Drunen, mik'-en op een zeer hoee k'css^Hne. Fn gezien ziin tot dusver gelevn-dc presta ties moet dat zeker mogelijk 7Ür Fep "'eek voor - ■- ordsnrong tn Utrecht leg 'n -'"rt al een nropve van bekw-- mheld af door op de centrale ieugdtrni- ning onder leiding van Herman Hofstede op Papendal al ovei de twee meter te scheren. Dal was echter een onofficiële wed strijd en erkenning als jeugdre cord bleef daardoor achterwege De intensieve training - zo« keer per week - wierp echtei zaterdag dan toch officiël* vrucht af. Het was het voorlopi- ge hoogtepunt van een curvi die ruim vijf jaar een scherp* opwaartse richting volgde. Var 1,15 meter op 15-jarige leeftijd klom Ruud Wielart via 1,68, 1,8! en 1,95 naar twee meter. „Dil jaar," voorspelt Joop van Dru nen, „kan hij daar nog vijf een timeter don toevoegen." Hoewel Ruud Wielart een onmis kenbare hoogspringer is heef de jeugdige atleet zijn definitie ve keuze nog niet gemankt. Ooi op de horden heeft hij al enig* aanvaardbare tijden neergelegd Met als beste resultaat 14.3 se conden, „Hij kun zich beter ni nog niet beperken tot hoogsprin gen," oordeelt Van Drunen, „Voorlopig moet hij nog eer jaar of twee op andere onderdo len uitkomen, dnn kan hij altijd nog voor het hoogspringen kie zen." FRANK WERKMAN (Van onze sportrednetie) DEVENTER De stichting be taald voctbnl-Devcnter en d« stichting Go Aheud Eagles heb ben gisteravond besloten hel contract mot trainer Barrj Hughes met Iwce Jaar te verlen gen. De trainer van Go Ahead Eagles, die op het moment ziek Is, heeft nis opdracht de organi satie van de Deventer eredivi sieclub verder op te bouwen. Barry Hughes, die het tweejarig contract inmiddels heeft geto kend, heeft van de stichting toe stemming gekregen voor zljr plnnnon. Rinnenkort zal G< Ahead Eagles o.a. een videore corder aanschaffen om alle wedstrijden en trainingen t» kunnen analyseren Bovendiet heeft Hughes ook enkele toezeg gingen gekregen inzake het transferbeleid. tw BARRY HUGHES verlengd Totopremie Den Haag De premie in toto rt 23 ten bedrage van 151.580, |i ten deel gevallen aan de houde van het formuliernummer I 0665094. De winnaar ontvangt b lotual aan prijs en premie brut 189.475.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11