£cidóc(3ou/tant Kardinaal verhinderde benoeming joosten MINISTERIE BEKOSTIGDE ABORTUS Jongen leeft twee weken in hol Industriebond stuurt eisen naar directies BISDOM ROERMOND: Woensdag 26 januari 1972 Kamerleden onder druk van minister Stierlijk protest tegen Belgische landbouwpolitiek Zabala neemt ontslag; MARKTEN leidse courant Mansholts kritiek wijst CAO-overle<ï journalisten afgebroken Europa een vase richting AMSTERDAM (ANP) De on- J O O derhandelingen tussen de dele- fELIJK heeft dr. Mansholt, wanneer hij de Europese politiek gaties van dagbladjournalisten klaagt omdat er nauwelijks een greintje te bespeuren valt van 1 sleepboot trekt het tankschip-in-aanbouw Pegasus onder de brug over de Bergse Maas bij Raamsdonkveer door. Daarvoor was een extra geul in de rivierbedding gebag- i gerd, terwijl het schip zelf volgepompt was met vijftien miljoen liter water om het zo laag mogelijk te laten liggen. De opbouw zal elders op het schip geplaatst worden. en van dagbladuitgevers over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de journalis ten uit de dagbladwereld zijn gisteren afgebroken na het acht ste overleg over deze CAO. Het grote struikelblok was de eis van de journalisten tot het opne men in de nieuwe CAO van mini mumbepalingen betreffende een redactiestatuut, waarin de re- dakties meer inspraak gegaran deerd wordt. Overwogen wordt of akties gevoerd moeten wor den. MüNCHEN (DPA) De jongeman had als Een I3-jarige Duit- ..verblijfplaats" hij se jongen naar wie, door de politie en zijn wanhopige fa milie twee weken lang in heel Beie ren is gezocht, blijkt in deze twee weken op slecht en kele honderden me ters van de ouder lijke woning ver toefd te hebben. hol onder de houten vloer van een bus- wachthusje te Pul- lach, bij München. Volgens de politie is de jongen volko men verwaarloosd en uitgeput aange troffen. Bovendien zijn lichaam bevro ren. De jongen is naar een ziekenhuis gebracht. Na de kerstvakantie niet meer school geweest en durfde daarom ook niet meer naar huis te gaan. Honderden mensen zijn dage lijks langs het tij delijke verblijf van de jongen getrok ken. echter zonder dat zij de ..holbe woner" hebben op gemerkt, die zijn tijd doorbracht met lezen en slapen. De 47-jarige mevrouw Shir ley Chisholm. de eerste negerin die zitting in het Amerikaanse congres kreeg, heeft gisteren mee gedeeld. dat zij gegadigde is voor de democratische kandidatuur voor het pre sidentschap. Over Shell- pijpleiding: Van een onzer verslaggevers jDBN HAAG De ministers I Drees (Verkeer) en Udink I (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) hebben gisteren in de Tweede Kamer veel kritiek moeten verwerken, omdat zij de werkzaamheden aan de buislei ding van Rotterdam (Pernis) naar de Belgische grens reeds hadden laten beginnen, zonder dat de Tweede Kamer de wette- lijke regeling had goedgekeurd, i |De Kamerleden verweten beide ministers, dat zij, na zelf ge- L zwicht te zijn voor Shell-Che- mie, nu de Kamer onder druk 1 hadden gezet, om de hiervoor noodzakelijke wettelijke rege- I ling zonder meer te aanvaar den. De Tweede Kamer zwichtte slechts gedeeltelijk voor de mi nisteriële druk. De aftakking van deze buisleiding die bij Noordhoek zou moeten beginnen en zou doorlopen naar de Belgi- 1 sche grens ten oosten van Nis pen vond bij de fracties geen genade. Een amendement van de K.V.P.-er Bekking om hier van voorlopig af te zien zal de j steun krijgen van alle fracties. Stil protest bij voorlezen regerings verklaring BRUSSEL (ANP)- Alle zes (van de in totaal 212) vrouwelijke af gevaardigden in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers, zijn gistermiddag, toen premier Eyskens aanstalten maakte om de regeringsverkla ring te gaan voorlezen, opge staan en uit de vergaderzaal vertrokken. I Ze protesteerden daarmee tegen 1 het feit dat in de nieuwe Belgi sche regering geen enkele vrouw is opgenomen. De acht dames kregen een luid applaus i van de oppositiepartijen. I Toen het applaus was weggestor ven begon premier Eyskens, on der grote hilariteit, de voorle zing van de regeringsverklaring met:. dames en heren BRUSSEL (ANP)— Enkele tien-1 tallen jonge landbouwers heb ben gistermiddag omstreeks kwart voor vier een stier in het Belgische parlementsgebouw losgelaten. Bij dit incident zijn twee boden, die de stier bij de laatste deur voor de vergader zaal tegenhielden, gewond ge raakt. De stier kon echter niet verder komen dan de gangen. Gisteren was de dag dat premier Eyskens zijn regeringsverkla ring in het parlement bracht. In een bestelwagen hadden de boeren die de wacht en de bo den volledig hadden weten te verrassen, nog een aantal var kens, kippen en duiven achter de hand, die ze overigens niet I binnen wisten te brengen. Een aantal boeren is na hun actie gevlucht en enkelen zijn gear- resteerd door de Brusselse poli tie. Dit leidde overigens nog tot een incidentje met de volksver tegenwoordiger De Facq, die lid -vfet vereende krachten wordt de stier de trappen is van de Volksunie Hij protes- parlementsgebouw afgeholpen. teerde tegen het optreden van de Brusselse politie omdat naar zijn mening de militaire politie, die belast is met de bewaking van het parlementsgebouw, slechts het recht gehad zou heb ben de boeren betogers op te brengen. O BILBAO (Reuter) De Spaanse industrieel Lorenzo Zabala heeft ontslag genomen als directeur van de onderneming Precicon- trol, waar sociale onrust vorige week leidde tot zijn ontvoering door de Baskische afscheidings beweging ETA. Zaterdag was hij vrijgelaten nadat zijn bedrijf alle eisen van de ontvoerders had ingewilligd. Zo werden 183 ontslagen arbeiders weer in dienst genomen en de lonen aanzienlijk verhoogd. Inktgooister in vrouwen gevangenis ROTTERDAM (ANP) De directie van het Rijn-Schelde-Vcrolmc- concern heeft van de industriebond NVV een brief ontvangen met daarin de eisen voor een nieuwe C.A.O. De bond verzoekt de directie morgen een werknemersdelegatie uit te nodigen om over de voor steilen te praten. De industriebond houdt vast aan een reële loonstijging van drie pro cent en volledige compensatie van prijsstijgingen. Bij eventuele uf- wijzing door de directie van de looneisen zullen stakingsacties wor den voorbereid. De industriebond zou vandaag ook een brief met CAO-eisen sturen naar een ander scheepsbouwconcern, de combina tie IHC Holland, waar 5000 man werken. Ook een aantal grote elek trotechnische bedrijven in het Waterweggebied kan deze week een eisenpakket van de industriebond NVV verwachten. Blijvende onrust hij Madrileense studenten BRUSSEL (ANP) De 31-jarige MADRID (REUTER/UPI)— De Marie Louise Kwiatkowski, die zaterdag de Britse premier Heath met inkt gooide, is mo menteel ongesloten in de vrou wengevangenis in het Belgische Vorst. Ze zal vrijdag voor de raadkamer verschijnen, aldus het Belgische buitenlandse zaken. Mooi kaal is niet lelijk, zal ze gedacht hebben. De mannequin Elke uit Mainz. West-Duits/and. het zich met het carnaval in het vooruitzicht I kaal scheren op één plukje na, dat met een metalen sieraad getooid WELLICHT UITSTEL VAN LANCERING APOLLO-16 i CAPE KENNEDY (Reuter/UPI) In een brandstoftank in de bcstuurscabine van de Apollo-16 I is een lek ontdekt. Raket en I ruimtevoertuig moeten verwij derd worden van het lanceer- platform om een nieuwe tank in de cabine te kunnen plaatsen. In de komende dagen zal het besluit vallen of de tocht naar de maan van de Apollo-16 voor de tweede keer zal worden uit gesteld. De Apollo-16 moet op 16 april gelanceerd worden. (Van onze parlementaire redactie) DF.N HAAG Minister mr. A. A. M. van Agt van Justitie heeft in antwoord op Kamervra gen meegedeeld, dat zijn minis terie vorig jaar een abortus van een minderjarig meisje heeft bekostigd. Het meisje heeft in de Haagse abortuskliniek een behandeling ondergaan na ver wijzing door de huisarts, met toestemming van de ouders en met voorkennis van de kinder rechter. Het ministerie draagt de finandië- le lasten van medische behande ling van onder toezicht gestelde buitenshuis geplaatste kinderen, voorzover die niet door de ver zekering worden gedekt. Minister dr. L. B. J. Stuyt van Volksgezondheid heeft gezegd, dat abortus bij voorkeur in zie kenhuizen dient te geschieden. Uit een onderzoek naar de spe ciale klinieken is geconcludeerd, dat daar niet op medisch on verantwoorde wijze wordt ge werkt. Overigens wil de rege ring, geen financiële hulp verle nen bij het oprichten van abor tusklinieken Met de nieuwe abortuswet wil men "voldoende ruimte scheppen voor noodzake lijke hulpverlening." aldus de De geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid heeft de directie van ziekenhuizen ge vraagd of in het eerste half jaar van 1971 alle voor abortus in aanmerking komende patiënten geholpen konden worden. 62 Procent van de 182 ziekenhuizen antwoordde positief. Het aantal in aanmerking komende patiën ten dat niet behandeld kon wor den bedroeg 517; 52 procent van de directies is voor uitbreiding van de facili'eiten Sjeik Sjarjah vermoord BAHREIN, (UPI) - Sjeik Chaled Mohammed Kassimi, heerser over het aan de Perzische Golf gelegen woestijnstaatje Sjarjah, is gisteren om het leven geko men toen locale troepen zijn pa leis bestormden waar de sjeik door opstandelingen gevangen werd gehouden. De neef van de sjeik, Saqir Ben Sultan, leider van de staats greep, gaf zich na een kort vuurgevecht over aan toegesnel de troepen van de vorig jaar december gevormde unie van Arabische emiraten. Sjarjah maakt daarvan deel uit. In de vertrekken van het paleis vond men de lijken van sjeik Knssimir en negen leden van zijn familie. Samenzwering legen Sadal rust onder de Madrileense denten is nog steeds niet terug gekeerd. De meesten zetten hun staking uit protest tegen de uit stoting van 4000 medische colle ga's voort. De colleges waren gisteren slecht bezocht. De minister van onderwijs, heeft gisteren een groep van 22 stu denten ontvangen om met hen te bespreken op welke wijze een einde aan de staking en aan de ongeregeldheden kan worden gemaakt. In een memorandum hebben de studenten de minister hun grieven uiteen gezet. Na af loop gaf het ministerie een ver klaring uit. waarin werd gezegd dat men het over bepaalde op lossingen eens was geworden. Er was wel komen vast te staan, aldus het communiqué, dat talrijke problemen op de universiteit systematisch uitge buit zijn door subversieve ele menten. visie, nodig om dit halve werelddeel eeuwenlang centrum vaiT de wereldgeschiedenis zelf aan een nieuwe toekomst te helpen. De waarheid is vaak hard; wie dit erkent, behoeft niet te schrikken van Mansholts diagnose dat én socialisten èn liberalen én christen democraten in West-Europa alleen maar met de mond hun geloof in een boven-nationale politiek belijden. Zoals het nu gaat. lijkt er wel een katastrofe nodig om de Westeuropese staten van hun neo- nationulistische welvaartsdromen af te helpen. Belangrijk is hierbij dan, dat zo'n katastrofe Europa volledig afhan kelijk zou kunnen maken van Russisch. Aziatisch, Afrikaans of Amerikaans imperialisme. Dan wordt in een nieuwe versie het oude drama voortgezet; want wie in het Oosten of de ..derde wereld" eenmaal de macht in handen heeft gekregen, vergeet blijkens de feiten snel zijn ideologie, of gebruikt die alleen als camouflage voor een eigentijds imperialisme. De klak terug DIJ dr. Mansholt is de angst om Europa's toekomst zo beklemmend geworden, dat hij eigenlijk ervoor pleit de klok met forse zwaaien terug te zetten. Geen vermeerdering van welvuart meer, geen verdere verbeteringen in de volksgezondheid, geen onderwijs dat uitmondt in kennis om meer en beter te produceren. Wat de ..club van Rome" nog in soepele formules adviseerde, vertaalt Mansholt keihard in afremmende maatregelen. Hij gelooft dat alleen een echt politiek gezag in Europa zoiets realiseren kan; een gezag dat zich niets van nationaul-politieke doelstellingen behoeft aan te trekken. De Mansholt die zo spreekt, zal ook een stuk politiek van de Mansholt tijdens zijn Nederlandse en Brusselse carrière moeten verloochenen. Hij zal tevens moeten aantonen hoe voorkomen kun worden dat het boven-nationaal politiek gezag op zijn beurt een technocratie gaat worden; hoe vermeden kan worden dat de groepen en volkeren die men nu via een welvaartspolitiek tot welzijn brengen wil, straks ook hun welzijn in naakte welvaart zullen laten ontaarden. Op dit punt is nog geen enkele vooruitstrevende politiek de desillusie bespaard gebleven, dat oude kwalen het nieuwe ideaal gaan ver minken. Eerder mislukt IVfANSHOLT is geen cultuur-pessimist, want hij houdt er rekening mee. dat teruggeschroefde welvaart door verhoging van onstoffe lijke welvaart (onderwijs, cultuur) gecompenseerd /al kunnen worden. Maar is dit procédé in de wereldgeschiedenis ook al niet eens een paar keer mislukt? Wij juichen Mansholts wekroep tegen de technocratie, verkapt natio nalisme en een gecanoniseerde produktiemaatschappij van harte toe. Maar wij denken dat zijn streven op een wankel fundament ligt, zolang hij in zijn ideologie voorbij ziet duidelijk te muken. of ten minste als een dringende kwestie te erkennen, het antwoord op de vraag, wat de zin van het bestaan is. Eigenlijk dringt deze vraag zich ook ui krachtiger naar voren, wanneer men van geluk door welvaart opklimt naar geluk door welzijn. Fout waren de politici die deze vraag wel met een theorie beunt woord I den. maar te weinig deden om met politieke middelen de aarde het aanschijn te geven van 'n wereld die zijn schepper waardig is; onze generatie moet zich ervoor hoeden dat we onder het vuandel waarin vooruitstervendheid geschreven staat, een reeks concrete maat regelen aangeven en toch weer langs de kern van de kwestie heen lopen. Duizend gulden redelijk, mits V7ERHOGING van het collegegeld voor hogescholen en universiteiten van 200 tot 1000 gulden is geen plezierige maatregel. Wanneer aar een paar voorwaarden voldaan wordt, zal ze evenwel minder echte pijn veroorzaken dun de verhoging van tweehonderd tot driehonderd gulden die eveneens „wegens belangrijk gestegen kosten en de dringende noodzaak om te geraken tot vermeerdering vun de inkom sten van het Rijk" in 1923 moest worden doorgevoerd, Een tarief van duizend gulden per jaar is redelijk, mits men inziet dat het principe van het kosteloos onderwijs zijn grenzen heeft en mits het beurzenbeleid tegelijkertijd zó wordt herzien dat geer student of aankomend student om gemotiveerde sociule redenen var ven wetenschappelijke studie moet afzien. Minister De Brauw heeft een heel klein wetsontwerp toegelicht mei een relatief omvangrijke motivering. Bewijs dat hij begrijpt dal overigens al verwacht nieuws een officiële en grondige toelichting behoeft. Des te jammer dat de toelichting niet duidelijk maakt, hoeveel het nadelig saldo voor liet Rijk op de post wetenschappelijk onderwijs gaat verminderen. Dekt het verhoogde inschrijf- en college geld ruimschoots het bedrag dat een verruimd beurzenbeleid gaal vergen? Of helpt het alleen maar de groei van het nadelig suldc in de toekomst te drukken? Voor de aanvullingen in het beurzenbeleid heeft minister De Brauw een open oog; hij bracht te elfder ure in de bcrckcningsmcthodi voor een beurs nog enkele verbeteringen uun welke ten dele lego moet komen aan bezwaren van studenten en decanen bij het weten schappelijk onderwijs. Wanneer de minister gelijk heeft met zijr argument dat de nieuwe maatregel niet gaat werken uls rem og de grote belangstelling voor wetenschappelijk onderwijs, is hel ver hoogde college- en inschrijfgeld sociaal niet onaanvaardbaar. Tegenover de theorie van het kosteloos onderwijs over dc gehele linie staan dan 's ministers reële argumenten dat academisch gevormder lutcr meer kans hebben op hogere inkomens cn het feit dut hc zittende kabinet (en alle andere kabinetten die thans regering» verantwoordelijkheid zouden dragen) zich geconfronteerd weten m» een vloed van urgenties, waarbij het niet meer opgaat dut mensei op kosten van de gemeenschap een studie volgen, die per jaui minstens 3'^ en maximaal 20 duizend gulden kost. terwijl de sociaal economische omstandigheden van henzelf of hun ouders niet slcchtei worden bij een collegegeldverhoging als nu wordt voorgesteld. Dan is het moeilijk om, wanneer aan bovenstaande voorwaarden li voldaan, tegen het wetsontwerp „neen" te zeggen. hen twaalfjarig meisje wordt in de Lincoln dierentuin in Chicago he groet met een dikke zoen van de twee weken oude kameel Dan. He jonge dier dankt zijn naam aan een eens bekende Amerikaanse rug byspeler. de betrokken ziekenhuizen, fit een in december ingesteld NI PO-onderzoek is gebleken, dat 47 procent van de Nederlan ders van mening is dat abor tus moet worden toegestaan aan elke vrouw die dat zelf wenst. 36 procent vindt dat abortus mag worden uitgevoerd op 'ad vies van de huisarts of andere deskundigen en 11 procent keurt abortus onder alle omstandighe- BEIRUT (AP)— President Anwar Sadat van Egypte heeft bekend gemaakt dat er een samenzwe ring aan het licht is gekomen achter de actuele studentenon lusten in Cairo, die buiten de campus voorbereid zou zijn. abortus Sadat noemde geen namen van de samenzweerders. maar ver klaarde dat het doel was om tweedracht te zaaien in het thuisfront dat hij voorbereidt op de oorlog met Israël Sadat verklaarde verder dat alle Dil hebben 950 studenten, die maandag ge- binnen durende de demonstraties in meldden, Cairo opgepakt waren, weer kringen vrijgelaten waren. 30 studenten zou door zullen binnenkort vervolgd wor- tel van R den door het hof voor de staats- Het Vat eiligheid. (Van een onzer verslaggevers) Roermond Niet dr. J. Gijscn. maar deken J. Joosten van Echt had bisschop van Roermond moeten worden. Dat de benoe ming niet is doorgegaan is een gevolg van een dreigement van kardinaal Alfrink: hij liet de H. Stoel weten te zullen aftreden als deken Joosten (62» zou worden benoemd. r de bladen, samenwerkend Audetconcern, gisteravond goed ingelichte Vaticaanse g verklaard. Dit bericht pn van het kathedraal kapit- ind zijn bevestigd. het dreigement kardinaal Alfrink zijn gezwicht, op voor waarde. dat de kardinaal onvoorwaardeliik met een nieuw voor te dragen kandidaat akkoord zou gaan. Die voorwaarde heeft kardinaal Alfrink zeer tegen zijn zin aan vaard. aldus de Audet-bladen. Delegaties van het kathedraal kapittel, van de centrale commissie van de Diocesane Pastoraio r.i.i i van da boofdtn van dienst van het bisdom en van de agenda commissie der dekensvergadering hebben gisteren de situatie in hei bisdom bespre ken. Men zal de verdere ontwikkelingen af wachten rond de benoeming van dr. Gijsi -n Zaterdag zal de kwestie overigens aan de orde komen n dc vergadering van de Dio cesane Pastorale Raad. De vergadering had opdracht gegeven aan de redactiecor* tnijsi- een agendastuk voor tc bereiden. I' de bijeenkomst van gisteren is teleurstd ling uitgesproken over de procedure, di als een diskwalificatie door Rome van hl pastoraal beleid van de Nederlandse bil schoppen wordt gezien. In het actualiteitenprogramma „Achter ht Nieuws" hebben gisteravond de deken va Hoensbroek W. Meys cn de deken va Schinnen J. Keulen als hun overtuiging ut gesproken, dat rond de benoeming is gi mnnipuleerd. Met nam* noemde zij 4 Duitse prelaat dr. Gerhard Fittkau, wier optreden van beslissende invloed zou zi geweest op de beslissing van Rom*.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9