c Meerderheid KV'P-fractie: Laat drie van Breda vrij Moeilijke taak voor commissie-Pearce Teveel KVP-ers in Raad van State EERSTE KAMER-DEBATTEN: Evangelist verliest strijd kerkbehoud giro 34 OO Regeling nog onzeker Moeder stort" zich op i aanvaller van zoon Einde Koninginnekerk WIJ, HEREN VAN ZICHEM (19) WOENSDAG 26 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT - onze parlementaire redac- kritiek op de benoeming van de K.V.P.-er Veringa in de Raad van State. Hij liet dit gister middag bij het beleidsdebat over de hoge colleges van staat in de Eerste Kamer weten. Zijn kritiek betrof niet de persoon KVP-er moest worden ingeno men. De heer Broeksz vindt het niet juist dat er vijf leden van de K.V.P. en maar vier van de P.v.d.A. in de Raad van State zitten. Hij acht dit een onjuiste afspiegeling van de politieke verhoudingen in Nederland. „Wij voelen ons te kort gedaan door het benoemingenbeleid van de laatste jaren", aldus de heer Broeksz. i de heer Veringa, maar het Wat de opvolging van de dit jaar automatisme dat is toegepast. Volgens de heer Broeksz is het helemaal niet zo logisch dat 1 door het vertrek van de heer Romme uit de Raad van State diens plaats door een andere vertrekkende vice-voorzitter L, J. M. Beel van de Raad van State betreft merkte de heer Broeksz op dat die plaats zou moeten worden ingenomen door een man van de P.v.d.A.. De leden van de Tweede Kamer kregen gisteren allemaal een boeket bloemen aangeboden door zes bloemenmeisjes uit Heemskerk. Het was een vreedzaam protest namens 30.000 Heemskerkers tegen de voorgenomen samenvoeging van de gemeente Heemskerk met IJ mui- „Genezeres" veroordeeld UTRECHT (ANP) Wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunst heeft de rechtbank in Utrecht gisteren de (ex-Bra bantse) genezeres mevrouw E. J. Prince-Corte (52) uit Utrecht veroordeeld tot zesmaal drie da gen en zes maai honderd gulden boete. De officier van justitie had zes weken onvoorwaardelij ke gevangenisstraf geëist. Mevrouw Prince was in beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter die haar vorig jaar augustus had veroordeeld tot 42 dagen hechtenis waarvan 30 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Zij was al eerder voor hetzelfde feit veroordeeld door de recht bank in Breda, maar had daar na haar praktijk weer voortge- Den Uyl: Debat „gat Witteveen" gewenst DEN HAAG Oppositielei der Den Uyl heeft giste ren in de Tweede Kamer voorgesteld zo gauw mo gelijk een debat te wijden aan „het gat van Witte veen", waarnaar de com missie-Vondeling een diep gaand onderzoek heeft in gesteld. Dit onderzoek was nodig, om een inzicht te krijgen in de oorzaken van de sterke stijging van het te kort op de rijksbegroting van 1971. Zoals bekend is, had de toenmalige minis ter Witteveen (Financiën) vlak voor de verkiezingen meegedeeld dat het be grotingstekort was opgelo pen tot 2.2 miljard, ter wijl dit tekort een paar maanden later 3.9 miljard bleek te zijn. Huurwet morgen in Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Morgen zal de Tweede -Kamer een wetsontwerp huur en ver huur van woonruimte be handelen, dat onder meer de termijn van huur- opzegging aan wettelijke eisen bindt. Voordat het zover is wil de P.v.d.A-fractie in de Tweede Kamer eerst van minister Udink (Volks huisvesting) weten wat zijn beleid zal zijn ten aanzien van huurverho gingen, de individuele huursubsidies voor mensen die te duur en zgn. huur belasting voor mensen die te goedkoop wonen. Minister Udink zal hierover deze week echter nog geen mededelingen doen, maar verwijzen na'ar de beleidsnota die in de loop van hét voorjaar zal klaar komen. Nota politiewet vertraagd DISN HAAG (ANP) Het is de ministers Van Agt van Justitie en Geertse- ma van Binnenlandse Za ken niet gelukt om voor 1 januari van dit jaar een nota met vraagpunten over de nieuwe politiewet bij de Tweede Kamer in te dienen. Eerst thans is die nota aangeboden aan de ministerraad, aldus hebben de beide bewinds lieden gisteren aan de Kamer meegedeeld. De bewindslieden verwach ten nu spoedig de nota bij de Kamer te kunnen in dienen. (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG De KVP- fractie in de Eerste Kamer wil, dat de drie Duitse oor logsmisdadigers, die in Breda gevangen zitten, worden vrijgelaten. KVP- woordvoerder mr. J. J. M. Kaulingfreks zei gisteren bij het debat over het jus- titiebeleid van minister Van Agt in de Eerste Ka mer: „De overgrote meer derheid van onze fractie is het, met respect voor ande re meningen, eens met de opvattingen over de drie van Breda, zoals die door ARP-senator prof. De Gaay Fortman zijn geuit. Het einde van het mense lijk recht om te straffen is bereikt." Zoals bekend heeft prof. De Gaay Fortman vorig jaar bij de alge mene en politieke beschouwin gen in de Eerste Kamer gepleit voor vrijlating van de drie Duit se oorlogsmisdadigers. Vierkant tegen vrijlating van ,,de drie van Breda" toonden zich de WD- en de CPN-fractie in de senaat. De liberaal Van der Werff hierover: ,,Wij zijn voor stander van het bestendigen van de status quo met betrekking tot de drie oorlogsmisdadigers. Een nieuwe discussie over de vrijlating van hen zal bij velen van het Nederlandse volk het openrijten van oude lidtekens betekenen". De CPN-woordvoerder Boekman wees erop, dat ,,de drie van Breda" al eenmaal gratie heb ben gekregen, zodat een nieuw gratieverzoek niet meer in be handeling kan worden genomen. Hij vond, dat het oprakelen van de discussie over het al of niet vrijlaten van de drie nu maar eindelijk afgelopen moet zijn. EEG-overleg erkenning Bangladesj BRUSSEL (ANP) Het Belgi sche ministerie van Buitenland se zaken heeft, meegedeeld dat tussen de zes EEG-landen over leg gevoerd wordt over de er kenning van Bangla Desj. Men is doende te trachten tot een ge meenschappelijk standpunt van de EEG-landen te komen. 'oo! In het centrum van Belfast, Noord-Ierland, werd een van de bekende nachtclubs, Piccadilly Line, door brand verwoest. De brand volgde na een bomexplosie. Boven: de strijd van de brandweerlieden tegen het vuur, en onder: de gevel van het verwoeste gebouw. BELFAST (AP) Een moeder»., heeft gisteren door de ingang"' van haar huls te blokkeren en"r zich te werpen op een met een,,, machinepistool gewapende aan-, valler het leven van haar zoon r gered. Dit gebeurde in I.urgan, ten zuid westen van Belfast, waar drie, gemaskerde en gewapende man nen aanklopten bij het huis van Gary Rogers, een 19-jarige pro- t testantse fabrieksarbeider. Zijn- moeder, die de deur opende, be- greep onmiddellijk wat het doel van het bezoek was en wierp zich op een met een machinepi- stool gewapende aanvaller. De twee anderen, elk bewapend,, met een revolver, duwden haar opzij en stormden het huls bin-,, nen. Zij ontdekten Gary Rogers bovenaan een trap en verwond- 7 den hem in de borst en in zijn been. Daarna vluchtten zij met zijn drieën. Vliegen naar Zuid-Amerika duurder GENEVE, (AP) De luchtvaart maatschappijen die vliegen op Zuid-Amerika zijn gisteren over eengekomen de prijzen van alle vluchten tussen Zuid-Amerika en Europa, het Midden-Ooïten, in dollars uitgedrukt met 7 te verhogen en om de maatschap pijen van vijf Zuid-amerikaanse landen toe te staan een lagere prijs te berekenen voor retour vluchten. Bomaanslag SAIGON (RTR) —Een bomont ploffing in een Zuidvictnamces militiekamp in de kustplaats Cam Ranh heeft aan achttien mensen het leven gekost, zo is gisteren in Zuldvietnamesc mili taire kringen Verscheidene personen lieoe zwa re verv/ondingen op. In Saigon wordt aangenomen, c'at do Viet- conk de explosie h?e."t veroor zaakt. De grote Amerikaanse lucht machtbasis b'i Cam Ranh had niet van de aanslag te lijden. ROTTERDAM (ANP) De juridische strijd om de Rotter- damse Koninginnekerk heeft gistermorgen zijn slot ge kregen tijdens de vijfde zitting van het kort geding, dat de Haagse evangelist Johan Maasbach om de kerk te red-"* den tegen de stichting Bejaardenhuisvesting had aange- f spannen. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reudcr, wees volgens verwachting de eis van de heer Maasbach af en veroordeelde hem tot de kosten van het geding, een bedrag van 6000 gulden. Het handjevol aanwezigen dat in tegenstelling tot vorige zittin gen een vorslagen indruk maak te werd door mr. Reuder naar huls gestuurd met de boodschap: „Dwaas zijn zij die niet vooruit zien, wie het ook mogen zijn". De ontknoping van het juridische steekspel was geenszins verras send. Mr. Reuder liet er tijdens SALISBURY (AFP) In officiële Rhodesischo kringen blijft de ongerustheid over het lot van de regeling van het constitutionele geschij met En geland bestaan ondanks de schijnbare terugkeer van de rust in het land na de jongste ongeregeld heden. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat lord Pearce, voorzitter van de Britse commissie, die de mening der Rhodesische bevolking, be staande uit 250.000 blanken en 5 miljoen negers, moet pellen omtrent de tussen Rhodesië en Enge land tot stand gekomen regeling, zal verklaren dat haar missie „onmogelijk" is en besluit tot de finitieve terugkeer naar Engeland. Een dergelijke beslissing zou, naar zelfs in Rhode sische en Britse regeringskringen wordt aangeno men, handhaving betekenen van de status quo in Rhodesië voor vele tientallen jaren aangezien Londen en Salisbury openlijk clc mogelijkheid hebben uitgelaten tot het openen van nieuwe on derhandelingen. De tot dusver ingezamelde meningen doen de schaal zwaar overhellen naar verwerping van de Brits-Rlhodesische regeling. In de meeste geval len weigerden de Afrikanen voor de commissie- Pearce één voor één of in kleine groepjes hun mening te geven. Maar in betrekkelijk grote groepen riepen zij met gebalde vuisten onmiddel lijk neen. Het is wellicht nog mogelijk, dat de commissie- Pearce zal besluiten, haar taak voort te zetten met verandering van de tot dusver gevolgde werkwijze. (ADVERTENTIE) er is hoop Lepra kan verdwijnen... bedreigt net leven van ontelbare kinderen maakt miljoenen slachtoffers, honderden vechten tegen melaatsheid. Ginds, ver van ons bed. de kluizenaar van laela nerv-tv na "de kleine waarheid" do harde werkelijkheid, wij moeten helpen, hier, thuis, door te géven. giro 34 36 OO stichting woreldlopradog nedorland voor f 2,50 redt u oen kind. voor f li,-- geneost u een slachtoffer. giro 34 36 OO wereldlepradag, don haag postbus 3436, de vorige zitting veertien dagen, geleden al geen twijfel over be Jr .staun, dat hij de eis zou afwij- f zen. „Maar met een eis die ik$S afwijs, heb Ik niet zo'n haast", ii zei hij toen. Op 3 januari, de dag waarop dt sloop zou beginnen, vcrschcncr. beide partijen voor de eerstï keer voor de balie. Mr. Reudei wist de stichting bij die gelegen' held ertoe te bewegen de sloof vijf daRen uit te stellen om te bekijken wat hot Rotterdams» gemeentebestuur zou doen. Dil herhaalde zich op de volgend» zitting, toen staatssecretaris Vonhoff van CRM zich In d» strijd had gemengd. De slopers hamer bleef al die tijd ann d» voet. De week daarop bleek, dm zowel gemeente nis rijk niet vc' genoeg over de brtiR waren ge komen. Het reddingsfonds in al Icrijl opgericht door do Rotter damse bankier Th. Slavenburj sr. was do laatste strohalm vooi dc president om het Reding op nieuw en nu voor slechts enkel» uren uit te stellen. Tijdens dut middagzitting veertien dager geleden, moest de raadsmai van de heer Maasbach, dc Bre dase advocaat mr. H. C. J. M Kronenburg, toegeven dnt he benodigde gold voor de aankoo) van de kerk 3,5 miljoen gul, den er niet was. Er Ia> slechts 1,7 miljoen op tafel Voor mr. Reudcr reden om di sloop niet langer op te houden Deze werd twpo dagen late' met voortvarendheid ter hun» genomen. Sociale wetten aanvaard Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming een aantal sociale wetten aangenomen. Voortaan zullen gepensioneerde gehuw den, die duurzaam gescheiden leven, elk een ongehuwde AOW- uitkering krijgen. Het minimumloon en de mini mumvakantiebijslag, de AOW/AWW-uitkeringen en de inkomensgrenzen ziekenfonds verzekering bejaarden, alsmede de tijdelijke bevriezing van de rijksbijdrage aan het algemeen ouderdomsfonds zullen in de toekomst halfjaarlijks worden i bijgesteld op 1 januari en op 1 juli. pet speelt. Nu het eindelijk blijkt dat Lewie de Wittekop anders is dan zijn broers, Hein en Sepke, en dat hij niet voor de zware boerenarbeid ge schikt is, droomt de jongen ervan uit de enge dorpsmentaliteit te breken en te studeren. Hij wil, zoals ze dat heten, hogerop komen. Maar wie zal die studies betalen? Moeder Trees van Mette van de Witte is veel te ann. Herman Coene, de Wittes voorbeeld, schrijft hem van uit het College te Herentals, dat hij zich vol vertrouwen moet wenden tot pastoor Munte. Dries van den Heul De Witte doet dat en pastoor Munte spreekt tig toe als Miel voor hem ten beste in de Abdij van Averbode. Daar hebben ze al vaak jonge mensen voor uitgeholpen. Pater Schoenaers heeft daar ge zegd dat ze, wat dat studeren betreft, weinig kunnen beloven, maar dat, als die jongen meer voor geestelijke dan voor lichamelijke arbeid geschikt is, hij na de vakantie in de drukkerij kan komen werken. Dan zullen ze wel zien. En ondertussen verdient hij wat voor zijn moeder. Drukkerij, heeft de Witte dadelijk gedacht, dat betekent alvast boeken, geleerdheid, studie, schrijven! Zover zijn we al. En ondertussen hervat hij zijn vroeger zorgeloos rakkersbe- staan. Hij stoeit weer met zijn vriendje Peer- ke Grune door velden en bossen. Op warme dagen trekken ze" hun kleren uit en plonsen in de Dulp. En praten honderduit over hun toe komst. Peerke kan goed tekenen en die wil Dries zet zelfs zijn buurt op stelten, door in de architect worden. late uurtjes op zijn grote trom de enige noot Maar ook Liza, de zuster van de Witte koestert te leren slaan, die hij ooit te spelen zal krij- blijkbaar van die ideeën voor „hoger op." Het gen. schijnt zo'n beetje in de lucht te hangen de M\yji jk ze er eens uithalen?" pocht hij. laatste tijd. Zie ze daar nu wandelen met de „Astebüeft, Miel, toe!" rijke boerenzoon, Fons Coene, in een bosdreef jvüe| geoft eerst een inleidende demonstratie nabij dezelfde Abdij van Averbode. Die Abdij weg. Hij likt een paar keer aan zijn „arnme- lijkt wel het aantrekkingspunt te zijn voor al suur" of mondstuk, drukt de trompet hard te- wie zogenaamd „hoger op" wil. Fons vertelt gcn zjjn gespannen lippen, haalt diep adem, dat hij zijn Marieke, nu zuster Alix te Diest s|Uit de ogen, blaast zijn kaken bol en daar zo moeilijk kan vergeten, maar dat hij dat k0mt het... Een ijl gepiep, met Liza wèl zou kunnen. Op het communie- Qrjes Van den Heul en Bet Kek, zijn aandach- feest van de Witte heeft hij haar leren ken- tigste toehoorders, kijken stomverbaasd de nen. „Eenvoudig en oprecht zijt gij, juist als voortbrenger van dat onwezenlijke geluid aan. per. Die wordt midden in de nacht wakker gaat op de rand van zijn bed zitten cn repc teert in sourdine nog gauw eens de toonladder op zijn bugel. Telkens schrikt Lewie dan wak ker en vraagt of zijn broer gek geworden is. Marieke. En fijn en voornaam bovendien, Liza," murmelt hij in haar oor. Het is het stille meisje, naar wie nog nooit een jongen heeft omgezien, of ze hemelse muziek te ho ren krijgt. Maar... .Is het niet allemaal nutteloos, Fons? Om er tussen ons aan te beginnen, wil ik zeggen. Uw vader!" ik zal niet eeuwig onder de plak van mijn va- ,Dat was ze nu," glimlacht Miol. „Godome," zucht Dries van den Heul,.gelukkig dat ik maar de grote trom moet slaan." „Zeker," lacht Miel. „En luister nu eens." Hij speelt met het grootste gemak een liedje dat ze kennen. „Dat was nu een polka," doceert Miel. „Zo'n simpel straatliedje?" werpt Sépke op. ,Ja, ja, Sepke." der liggen, zellc! Zeg mij eens, Liza, één ding iyat een wereld vol wonderen staat hun nog te zou ik graag weten, zoudt gij mij gaarne kun- wachten. nen zien?" De zaterdag daarop is het de eerste echte repe- Zij fluistert met een ontroerende openhartig* titie. Allen aanwezig op straf van boete, want beid: „Dat... is niet moeilijk, Fons." het gaat om het aanleren van de noten, zclle! „Ook als Ik niet de rijke Coene was?" [n die repetitie en in de vele die nog volgen al- „Ik weet niet eens wat rijk zijn betekent. Ik zou vorens ooit op een instrument geblazen wordt, mijn best doen, Fons, om Marieke te vervan- beijvert de koster zich om zijn discipelen de gen." kennis van de noten bij te brengen. Die bolle- Hij neemt haar in zijn armen en kust haar. Een kes op dat „leerke." zalige droom. Als die ooit eens werkelijkheid Er wordt gelachen en gedronken en laat in de kon worden. nacht proberen de muzikanten in volle straat Melanie is van het begin af tegen het stichten de aangeleerde noten uit hun bugels of tuba's van de fanfare der St.-Jansvrienden geweest, te proesten. Dries van den Heul zet zelfs zijn .lef heeft doorgezet. Wat die van Okse laar konden, kan hij ook. Er worden al druk repetities gehouden op de berm van de ves ting als het 's avonds nog warm is, of anders in het café van de smid als het slecht weer is. Vooralsnog wordt er alleen geluisterd naar Miel van de Buskop. Die kan het al allemaal. Van avond beeft hij het over de contre-do, de hoge do! Wie dat kan is een hele piet en mag in Brussel gaan spelen. „Veur de Keuning!" Zo beweert hij. buurt op stelten, door in die late uurtjes zijn grote trom de enige noot te leren slaan, die hij ooit te spelen zal krijgen. Hij eist van Bet Kek, zijn drager, dat die hoeveel „pils- kes" hij ook gedronken mag hebben, telkens met hem meekomt, om zijn trom op het pas sende ritme en op de juiste afstand vóór hem uit te leren dragen. Laat de buren maar hun bovenramen opentrekken cn hem met van al les bedreigen. Scpke-van-Mette-van-de-Witte doet het nng knap-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7