Groei Leimuiden wordt komende jaren geremd Alphen bouwt voor zijn bejaarden Binnenkort ruim 600 bejaarden woningen klaar Toneelleven aan de Hazerswoudse Rijndijk is weer wakker geschud Alphen lanceert Prins Cascar Gasaansluitingen in Voorschoten worden vernieuwd Beëdiging secretaris LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIMUIDEN Leimuiden groeit tegen de verdruk king in. Eigenlijk al sinds Wereldoorlog Twee maar vooral sinds 1968 breidt het 3720 inwoners tellende dorpje zich onstuimig uit. Op dit moment zijn er 140 woningen in aanbouw. Zestig zijn er sedert '68 opge leverd. Dit wat betreft de groei. De verdrukking zit in het streekplan dat op het ogenblik wordt opge steld en dat zal bepalen dat het uit moet zijn met de expansie van Leimuiden. Gemeentesecretaris De Vreeze daarover: „Onze enige kans ligt in het structuurplan dat in opdracht van het gemeentebestuur gemaakt wordt. Daarin wordt een groei van 4'/2 procent per jaar geclaimd. Dat zal waarschijnlijk echter niet worden gehonoreerd omdat de overheid zich op het standpunt stelt dat zo'n groei, belangrijk omdat de leefbaarheid erdoor kan worden vergroot, toch niet genoeg opgevoerd kan worden om aan alle eisen die er leven op het gebied van de leefbaarheid te voldoen. Dat is voor hen geen criterium. Tot 1980 zullen we hoogstens met zo'n anderhalf procent per jaar mo gen groeien, daarna nog maar met 1 procent. Dat betekent dat er zo'n twintig woningen per jaar bij komen". Terug naar de groei van Leimuiden-tot-nu-toe. Het grootste deel van de woningen zijn woningwetwonin gen. Via de traditionele clausule van de aannemer („ik bouw die woningen voor jullie, maar geef mij dan een stukje grond waarop ik huizen kan zetten waaraan ik wat verdien") kwamen er ook een aantal koopwoningen. Opvallend verschijnsel in Leimuiden is het bestaan van de stichting ..Eigen Woningbezit". Deze stich ting is er, de naam zegt het al, op uit de inwoners ertoe te bewegen wat luxueuzer uitgevoerde woning wetwoningen te kopen. Op deze manier komen dus behalve de woningwetwo ningen ook andere contingenten In handen van de autochtone bevolking. Resten de allochtonen, dege nen die van buiten komen. Tot voor kort was het zo dat. de meesten niet-Leimuldenaren uit Amsterdam en omgeving kwamen. De laatste tijd is daar een kentering ingekomen. Er komen steeds meer men sen uit Leiden en Den Haag in Leimuiden wonen. De wat schaarse uitbreiding die Leimuiden in de toe komst mag plegen gaat in hoofdzaak plaats hebben in de Gietpolder, het plan Noord. Daar is men bezig met de eerste fase van de bouw van 85 woningen. In dat gedeelte van Leimui den komen ook het sportpark, de ijsbaan en het ge meenschapscentrum. Het sportpark hoopt men over twee jaar gereed te hebben. Als alles goed gaat be gint men dit janr met de aanleg. Andere plannen zijn een verzorgingstehuis, ongeveer zestig bedden, pn de verplaatsing van de katholieke school naar het centrum van het dorp. Het verzor gingstehuis zou in de omgeving van de Dorpsstraat, de Provinciale weg en de Raamhuisstraat, vlakbij het zwembad moeten komen. De katholieke school, die staat nu tussen Leimuiden en Rijnsaterwoudc. moet naast het gemeenschapscentrum komen. Met dit laatste zal een bedrag van ongeveer één miljoen gulden gemoeid zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de bejaarden in Alphen aan den Rijn zijn op het ogenblik ruim 600 woningen in aanbouw. Daarnaast bestaan er nog plannen om in deze gemeente een verpleegcomplex te stichten, waarinlicha- melijk gehandicapte bejaarden en psychisch gestoorde bejaarden een plaats kunnen krijgen. Er bestaan al ge ruime tijd een plan „oni langdurig lichamelijk zieke be jaarden een passende huisvesting te geven. Zoals het er op het ogenblik uitziet, zal de bouw van deze twee inrich tingen in één complex geconcentreerd worden. Aan de Sterrenlaan in Ridder- veld zullen binnenkort 54 be jaardenwoning opgeleverd wor den. Deze ,,hofjes"-woningen hebben elk een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, dou cheruimte. een toilet en een bergruimte. De huisjes zijn zo danig in blokken opgesteld, dat een idee van hofjes ontstaat. Verzorgingscentrum Vlakbij deze woningen komt ook nog een verzorgingscentrum. Korte tijd geleden is met de bouw hiervan begonnen. In dit centrum komen 310 serviceflats, alle in de premiesector. Het ge bouw, met delen van elf zes. vijf en vier .woonlagen, krijgt j 213 tweekamerwoningen, die een huur zullen gaan doen van on geveer 315 per maand (inclu sief servicekosten). Verder ko- men er 40 tweekamerwoningen met een zgn. werkhal, waarvan de maandelijkse huur 375 zal bedragen, zes driekamerwonin gen (huur 400 per maand) en 42 eenkamerwoningen, die een huur zullen moeten opbrengen van 215 per maand. De interkerkelijke stichting voor Bejaardenzorg zal op een stuk grond bij de Prinses Beatrix- laan nog 78 bejaardenhuizen gaan bouwen. Dit project moet aansluiten op het bejaardencom plex Riinzate. Het geheel be staat uit 50 flatwoningen en 28 huizen in laagbouw. Op een terrein aan de Anna van Burenlaan tenslotte komen over enige tijd 167 etagewoningen en 8 Iaagbouwhuizen. Deze huizen worden voor de Nutsstichting gebouwd die nog wacht op een toegezegde subsidie. Het tweeledige verpleegcomplex voor bejaarden komt achter de openbare school tegenover het ziekenhuis Rijnoord. Elke in richting moet 100 patiënten kun nen huisvesten. Naar het zich laat aanzien zal in de tweede helft van 1973 met de bouw kun- ften worden begonnen. i aanbouw zijnde bejaardenwoningen aan de Sterrenlaan HAZERSWOUDE De twee toneelverenigingen van de Hazerswoudse Rijndijk lie ten het de laatste jaren volkómen afweten wat hun activiteiten betreft. De oudste, de meer dan 110 jaar oude R.K. Koninklijke Toneel-, Muziek- en Zang vereniging Onder Ons" uit de Groenendijk, bestaat in feite nog wel, maar wordt slapenderwijs ou derDe andere ver eniging, St. Michael van 44 ruim twee jaar op één oor gelegen, maar komt nu plotseling toch weer tot le ven. Voorzitter/secretaris/penning meester van de toneelvereniging St. Michaël. de heer P. van Rijn: „Ja, dat twee jaar niet actief zijn? Och, er waren inter ne moeilijkheden in onze vereni- j ging, die nu overigens oog twin- i tig officiële, maar niet actieve leden geregistreerd heeft staan, j Daa naast zitten we natuurlijk met het feit, dat het parochie huis St. Joris, waar we door gaans optraden, aan de bestem ming werd onttrokken en nu ge bruikt wordt door de Van Kuyk- stichting". liettemin is Van Rijn, al meer dan 25 jaar lid, er in die bevro ren periode druk mee doende geweest, om weer iets van St. Michael te maken. „Vorig jaar deden we in het boekje van de parochie St. Michaël/St. Bernar- dus een oproep aan toneelmin- nenden". Resultaat: acht jonge mensen, die hun toneelaspira ties wel wilden botvieren. Aan vankelijk waren er wat proble men rondom het aantrekken van een regisseur, maar als redder in de nood daagde daar op: de heer T. J. Wesselingh. Deze oud-regisseur van Onder Ons uit de Groenendijk was, al dus Van Rijn, laaiend enthou- e „acht", vier dames en vier heren, wierpen zich met veel enthousiasme op de repetities, die wekelijks in het Groenen- dijks parochiehuis plaats vin den. Want Zonruifers blijspel in drie bedrijven, „De doffer op de dakgoot", moet op 11 februari aanstaande op de planken van Koudekerks Voorhof worden ge zet.... Daaraan vooraf gaat een concert van Koudekerks muziekvereniging „Kunst Na Arbeid". Van Rijn, die tijdens repetitie en uitvoering als souffleur op treedt, hoopt, dat deze activitei ten zich niet als eendagsvlieg zullen voordoen. „Ik reken er een beetje op. dat naast het ene trouw gebleven lid de andere zeven lid zullen worden van onze vereniging. Ik heb echt wel ideeën omtrent een eigen omgeving voor repetitie en uit voering: het Groenendijks paro chiehuis". Te financieren valt het project van „De doffer op de dakgoot" momenteel door de aanwezigheid van de (nog niet lege) kas van St. Michaëf Daarnaast kan men wat de de cors betreft „terugvallen" op die van Onder Ons en van St. Michaël. De cusus „Modern Toneel", die Van Rijn („ik wil wel zo lang zamerhand van al die functies samen af") vorig jaar graag in zijn woonplaats had zien geor ganiseerd, ging vanwege de te geringe belangstelling (er meld den zich immers maar acht to- neelspel-minnenden) niet door. Hij ziet de toekomst, wanneer „De doffer op de dakgoot" het Koudekerkse Voorhof is ingevlo gen en indien mogelijk, ook in andere (Hazerswoudse) lokali teiten, optimistisch tegemoet: „Wellicht komen er wel meer jongeren, die wat voor toneel voelen". De „acht" waarvan er enkele afkomstig zijn uit speci fiek Rijndijkse „toneelfamilies", of die daarmee nauw gelieerd zijn, hebben nu het voorbeeld gegeven. Wellicht kan een fusie van Onder Ons en St. Michaël er toe bij dragen, dat het toneelle\cn aan de Hazerswoudse Rijndijk weer ger ALPHEN AAN DEN RIJN Aanstaande zaterdag houdt de Carna valsvereniging De Cascarvieten uit Alphen nun den Rijn, een vereniging daterende van 1961, de jaarlijkse Prinscnzltting. Op deze zitting, die plaats heeft In Avifauna, zal Prins Cascar de Achtste worden gelanceerd. Het gebeuren vindt plaats om 20.11 uur en blijkens de uitnodiging aan alle Alphenaren wordt van de heren aanwezigen verwacht dut zij aantreden in de traditionele kleding met colbert, overhemd en das. Aan het welslagen van de avond wordt medewerking verleend door Prins Cascar de Zevende met zijn Page, Los Cabanos, Do Valen tino's, Do Bierkouwers, De Twee Pinten en het Coko Kwartet. Als bijzondere gasten zullen optreden de leden vun Carnavals vereniging De Blauwe Schuit uit Nijmegen. Als speciale bijzon derheid wordt verder nog aangekondigd de uitreiking van de gouden Watertoren. Leden van de vereniging moeten 3,50 neertellen om het festijn te mogen meemaken. Voor Introducees moet 10,- betaald wor den en voor hen geldt bovendien nog een toegang onder voorbe houd. VOORSCHOTEN De gemeente raad van Voorschoten komt vrijdagavond om 8 uur in open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt voorstellen van b. en w. tot het beschikbaar stellen van een krediet voor res tauratie van bomen in de Voor straat, tot aankoop van een per ceel grond van de Stichting Haagse Waterscouts, tot het be schikbaar stellen van een kre diet voor vernieuwing van het gasnet in de Voorstraat en de Treubstraat, tot het beschikbaar stellen van een voorbereidings krediet ten behoeve van de bouw van een dienstenverle ningscentrum voor bejaarden, tol herziening van de pachtsom tennisbanen, tot herziening sub sidiëring Stichting Gezondheids zorg en enige ondcrwijsvoorstel- len. Pachtsom tennisbanen. Ingaande 1 upril 1972 zal de pachtsom van de gemeentelijke ten isbanen met ongeveer 10% verhoogd worden indien de ge meenteraad met het voorstel van b. en w. akkoord gaat. Het goedkoopste tarief, de huur van een ochtendbaan, wordt ver hoogd van 140 tot 155. Het duurste tarief, zaterdag en zon dag. wordt van 305 verhoogd tot 355. Hoge centrale ten. ingskos- Achttien bewoners van de flat aan de Curielaan hebben b. en w. van Voorschoten een brief ge schreven, waarin zij wijzen op de sterk gestegen stookkosten voor de centrale verwarming. De stookkosten voor de centrale verwarming zijn gestegen van 4.330 67 over het stookseizoen 1969/1970 tot 1 7.769.41 over het seizoen 1970/1971. B. en w. de len de gemeenteraad mee dat deze kostenstijging veroorzaukt wordt door twee factoren: een groter brandstofverbruik van ruim 53.000 liter tot 60.000 liter en een stijging van de inkoop prijzen van ƒ81.25 tot ƒ128 per duizend liter. Bovendien wordt als verbruik genoteerd ook de aanwezige voorraad in de tank. De sterke kostenstijging zal dit jaar niet meer plaats kunnen vinden omdat de c.v.-installatie omgebouwd wordt en aangeslo ten op het aardgas. Voorstraat. B. en w. van Voorschoten stellen de raad voor een krediet be schikbaar te stellen van 58.000,om 70 oude gasaan sluitingen in de Voorstraat en Treubstraat te vernieuwen en de transportcapaciteit te vergro ten De werk/, imheden zullen gelijktijdig met de restauratie van de bomen in de Voorstraat plaats vinden. Voor de bomen- restauratie wordt een voorlopig krediet gevraagd van 16.000, ZOETERWOUDE Do gemeen teraad komt a.s. donderdag avond om 20.00 uur bijeen. Do agenda vermeldt o.m.: - benoeming van de leden van het overlegorgaan met de gemeente Lelden inzake de Heincken-ves- tiging: - naamgeving van de weg en het voetpad, gelegen tussen Dorps straat en Loethe; - overname in eigendom, beheer en onderhoud 'van de brug en het pad naar de r.k. kleuter school „Zonnegaarde": - wijziging van het besluit tot het garanderen van hypothecaire geldleningen; - het toekennen van een vergoe ding aan de Gebr. Oostdam voor het openen en sluiten van de brug over de Noord Aasche Vliet; - het verlenen van een krediet aan de voorlichtingscommissie van de Ruilverkaveling „Rijn streek-Zuid" voor h« geven van voorlichting; vaststelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen: -benoeming van de leden van de onderwijscommissie; - benoeming van de leden van de commissie voor sport en recrea tie; - het verlenen van eervol ontslag aan de heer H. J. M. Sleverding als gemeentesecretaris en amb tenaar van de burgerlijke stand; - beëdiging van de heer J. Winge- laar tot gemeentesecretaris; - afscheid van de heer H. J. M. Sleverding.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5