Agrariërs vrezen de hoge eisen van de „nieuwkomers" Extra-woningen in Snij del wijk II BEWONERS VAN HOGE RIJNDIJK VOEREN ACTIE VOOR TERUGKEER VAN BUSHALTE Ambtenaar vlucht en ramt politieauto Paartje botst bij illegale autorit Winst in bloemisterij bleef achter WOENSDAG 26 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT RIJPWETERING Een groot aantal inwoners van Rijpwete- ring, onder wie een handjevol „Ripsen", heeft gisteravond in het dorpshuis de informatie avond bezocht die door het ge meentebestuur van Alkemade was belegd in verband met het binnenkort ter visie leggen van het ontwerp-bestemmingsplan „Rijpwetering". Men toonde zich zeer geïnteresseerd en en kele uren lang werden de verte genwoordigers van het gemeen tebestuur achter de tafel, aan gevoerd door loco-burgemeester wethouder J.S. Wagenaar, be stookt met een stroom van vra gen, die soms buiten de „bedij king" van het bestemmingsplan vielen. Zo werden ook plastic vuilniszakken en huurcontracten ter sprake gebracht. Het werd een ware burgeravond. Maar ja, je hebt niet elke dag het ge meentebestuur bij je in het dorp. De heer Wagenaar, des kundig gesecundeerd, weerde zich kranig. Stad en Landschap heeft voor elk gemeentedeel van Alkemade een visie ontwikkeld en in teke- Ontwerp-plan Rijpwetering maakte vele tongen los ning gebracht. ,,Het woord is nu aan de bevolking", aldus wet houder Wagenaar, die m.b.t. het bestemmingsplan sprak van ,,een compromis met het moge lijke en haalbare". „Er is een sterke inmenging van rijks- en provinciale overheid, die blijk baar streeft naar een aards pa radijs. Ik zie de tekening; hier staat dan de boom van goed en kwaad. Laten we hierover dan nu maar praten", wekte de wet houder zijn toehoorders op. Voor Rijpwetering is geen grootse uitbreiding weggelegd. De enige mogelijkheid bestaat voorname lijk uit ongeveer 60 woningen, die in het „balletjesgebied" (de aanduiding is van de heer Wa genaar) buiten het eigenlijke bestemmingsplan geprojecteerd zijn. Naar aanleiding van vra gen deelde de heer Wagenaar mee, dat de gemeente bezig is grond te verwerven voor be jaardenwoningen aan de Oud Adeselaan, te bouwen in samen werking met woningwetwonin gen en eigen-bezitswoningen: „We proberen een bouwpot te maken". Een van de aanwezigen maakte de opmerking, dat over een paar weken het streekplan wordt uitgebracht: „Daar had den we beter op kunnen wach ten. Dan hadden we een betere detaillering van een en ander". De eventuele bedreiging van agrarische bedrijven door uit- breidingsbouw werd door een aantal betrokkenen hoog opge nomen. Vooral de „veredelings- bedrijven", met name varkens- en kalvermesters, voelen zich bij voorbaat belaagd door men sen die in de nabijheid van hun bedrijven gaan bouwen en dan eisen zouden gaan stellen be treffende stankoverlast en wa- Rijpwetering volgden vele Rippers gisteravond de uiteenzettingen rond het nieuwe bestemmingsplan tervervuiling, zodat de uitoefe ning van het bedrijf onmogelijk zou worden gemaakt. Volgens het gemeentebestuur kunnen zijn, eventueel gebieden aan te wijzen waarin uitbreiding van agrarische bedrijven wordt voorkomen. met bestemmingsplannen hin- Nog veel meer werd aangesneden, derwetaangelegenheden niet Zo werd nog gesproken o.a. worden geregeld. Het beste zou over parkeerruimte (in Alkema de Oost ruim voorhanden, maar in de Rip niet) en men gaf dui delijk te kennen geporteerd te zijn voor de bouw van een aan tal kleinere huizen t.b.v. bejaar den of alleenwonenden teneinde doorstroming te bevorderen en grotere, vrijkomende woningen beschikbaar te stellen aan jon ge. zich uitbreidende gezinnen. Het gemeentebestuur van Alke made weet in elk geval hoe de meningen over het ontwerp-plan globaal liggen in de Rip. ZOETERWOUDE Naast de be langrijke verbeteringen voor be woners en weggebruikers blijkt de reconstructie van de Hoge Rijndijk voor .een gedeelte van de bevolking ook minder pretti ge gevolgen te hebben door het wegvallen van 4e bushalte „Ik leer nog". (De naam van deze halte is afkomstig van een oude uitspanning die enkele jaren ge leden is verdwenen en plaats heeft gemaakt voor de bebou wing van de Rijnstraat. Voor 1870 was dit pand waarschijnlijk in gebruik als raadhuis). De opheffing van de halte kwam enkele weken geleden vrij abrupt en zonder dat de gebrui kers er van er in waren gekend. Zij zijn nu aangewezen, op de 500 meter verder gelegen halte „Oosthoek". Om deze plaats te bereiken moet men langs de zeer nauwe overgang van de brug over de Weipoortse Vliet waarover ook in de gemeente raad reéds is gesproken. Daar na moet men gebruik maken van de secundaire rijweg, die intensief gebruikt wordt voor het vrachtverkeer naar de daar sinds kort geopende bedrijven. Deze situatie is zo onbevredigend dat de heer C.R.M.. Hogenboom, Hoge Rijndijk 283, het initiatief heeft genomen tot een handteke- ningenaktie. Hiermede hebben velen hun instemming betuigd en dezer dagen is er een schrij ven uitgegaan naar Rijkswater staat met het verzoek de bus halte op de oude plaats weer ingebruik té willen nemen. Ook de vervoersmaatschappij „West-Nederland" heeft een dergelijk verzoek ontvangen. De K V.P. afdeling Zoeterwoude on dersteunt de aktie omdat zij meent dat een groot aantal mensen zeer wordt gedupeerd. In verband met de splitsing naar de Ommedijkseweg-Burg. Smeetsweg is ter plaatse van de voormalige halte een midden berm aangebracht. Daardoor is het stoppen van de bussen vrij wel onmogelijk geworden. Men meent echter dat de bussen die richting Leiden rijden heel goed gebruik zouden kunnen maken van de ventweg zodat tenminste buspassagiers die naar de Sleu telstad moeten hier gemakkelijk zouden kunnen instappen. Laat mij ns rijden Leiden „Laat mij eens rijden, Kees", vroeg een 20-jarige winkcl- i< meisje uit Katwijk aan haar 20-jarige vriend, slager van beroep en iiwi eveneens te Katwijk woonachtig. Het meisje vroeg dat nadat beiden 'h gezelschap van een vriend en vriendin een bar te Leiden hadden ral bezocht en ze naar huis terug moesten. Kees vond het goed en dus tttal sluurde ziï° vriendin (niet in 't bezit van een rijbewijs; wel in to- nnl taal al zevenmaal voor het rijexamen gezakt) de auto richting Kat- I4.0j wijk met een snelheid van 80 km.-u„ dus 30 km.-u. te hard. Tot op mn de Rijnsburgerweg. Aldaar wilde Kees een stuurcorr.ectie toepassen, gaf daartoé een fikse ruk aan 't stuur met als gevolg, dat de auto tegen een passerende wagen botste. De vriendin liet bij de Leidse kantonrechter verstek gaan. De slager niet. Hij had echter niets tot zijn verdediging aan te voeren. Tegen beiden eiste de officier een geldboete van 180 subs. 18 dagen. „Wel wat veel. Ik draaide al schadepost van 1000,- op", zo verzocht verdachte indirect Roelofarendsveen Hoewel de omzet flink steeg wat o.a. ook bleek uit de omzetvergro- ting van de bloemenveiling EMM en ook cijfers in het LEI-rapport duiden op een fi nancieel gunstig jaar, zijn de sterke kostenstijgingen niet van gunstige invloed geweest op het winstpercentage in de bloemis terij. LTB-secretaris A. de Rid der bracht dit gisteren naar vo ren tijdens de jaarvergadering op de traditionele oogstdankdag waarvoor een goede belangstel ling bestond. De dag begon met een H. Mis in de St. Petrus Banden opgedra gen door de heer H. van Beek, die voor enige tijd uit zijn mis siewerk in Brazillië naar zijn geboorteplaats is teruggekeerd. In zijn predikatie ging hij ook j nader in op het ontwikkelings werk. De collecte- voor zijn werk bracht 462,-- op. Behalve i de kritische noot over de alge- hele economische situatie werd tijdens de jaarvergadering, die geleid werd door de heer L. Krijger, de bezorgdheid uitge sproken over de toenemende uit breiding van de bloemisterijpro- duktie en de toenemende aan voeren uit andere EEG- en niet EEG-landen. Gepleit werd bo vendien voor overheidshulp aan kleinere bedrijven bij het om schakelen op aardgas. „Als het Rijk 15.000.per jaar bij draagt in de kosten van een stu dent dan kan men zich afvragen waarom ditzelfde niet gedaan wordt voor onze jongeren, die een zelfstandige positie gaan op bouwen", zo werd opgemerkt. De heer I. Hogenboom, die voor het laatst het financieel verslag uitbracht (batig saldo 942,92) kreeg als opvolger de heer Ton Loos. Namens de vergadering bood de heer Krijger de schei dende functionaris een bureau lamp aan. De Oogstdankdag werd besloten in de Alkeburcht met een feestavond. LEIDEN Leiden krijgt op maandag 7 februari de pre mière van de Libelle Mode show. Vijf mannequins tonen in de Stadsgehoorzaal 80 mo dellen. Modellen voor elke leeftijd en maat. Van alle modellen die op de show ge toond worden kunt u na af loop van de show patronen bestellen. De shows worden op drie verschillende tijdstip pen gegeven. 14.30, 19.00 en 21.15/30 uur. BOSKOOP Mede door het feit dat de provincie toch besloten heeft de Gouwe te verbreden, heeft de gemeenteraad goedkeu ring gehecht aan de door B en W voorgestelde alternatieve op lossing voor het bemalen van de vervuilde sloten in het Nieuw- straatgebied. Het nieuwe plan heeft minstens zoveel effect als het in maart 1971 voorgestelde, veel duurde re. Men kan de sterk vervuilde sloten door inzet van een snel verwisselbare dompelpomp ten minste éénmaal in de twee et malen verversen. Kostte het eerste plan 84.000 het nieuwe kost 24.500. De gemeenteraad heeft toestem ming gegeven voor de verkoop van bouwgrond aan de BOHAN BOUWGEMEENSCHAP in Snij- delwijk west 11 voor de bouw van tachtig woningen in de zo genaamde vrije sector en 32 wo ningwetwoningen voor de wo- ningbouw-vereniging „Patrimo nium". Opbrengst ruim één mil joen. De Prot. Christ fractie had nogal wat bezwaren. De woningen in de zogenaamde sociale sector moeten 250 a 300 huur op brengen. Ik voel mij gedwongen door de realiteit „ja" te zeggen, zei de heer J. Booij (Prot. Christ). Burgemeester G. W. baron van Dedem vond het ook een moei lijke zaak. maar om nog wut so ciale woningbouw in Boskoop voor elkaar te krijgen moet men nu eenmaal in de vrije sector veel bouwen. „Wij zijn biij dat we na 3 jaar onderhandelen met verschillende aannemers nu zo ver zijn", aldus de burgemees ter. De prot. christ. fractie dien de een motie in waarin vastge legd werd dat er in ieder geval 170 woningen in Snijdelwijk west 11, als de woningen aan Voorkade moeten worden afge broken voor de Gouwe-verbre- ding, beschikbaar zijn. De motie werd zonder stemming aangeno men. De Bank van Nederlandse Ge meenten verstrekte ongevraugd een geldlening ter consolidatie van vlottende schuld van 2,3 miljoen. De hc?r Booij vond dat dit „extraatje van de baas" het beste gebruikt kon worden voor het opknappen van de Tuin straat en het Jullana-kwartier. De burgemeester zette een dom per op de feestvreugde door voorzichtig te zeggen dat er nu mogelijk een marge zou kunnen komen voor deze kapitule wer ken. li", o clementie planil'De kantonrechter vond de eis absoluut i cTtv»pI 8ez'en de k,aP waarmede de botsing aankwam nog leeft i t te hoog. „Wees blij dat i npula ni.« ^LEIDEN Met gedoofde lichten Mt,3 en een snelheid van omstreeks honderd kilometer per uur was een 22-jarige ambtenaar uit Benthuizen er vandoor gègaan, wa«TlB toen twee Noordwijkse politie mannen hem op de Gooweg een I stopteken gaven. o'fvDat gebeurde in de avond van 28 augustus jl. De twee politieman nen sprongen uit hun auto en zet ten onmiddellijk de achtervol ging in, waarbij ze vaststelden dat de voortvluchtige een hele reeks verkeersovertredingen be ging. Aan de wilde rit kwam een einde op de Leidsevaart te Voorhout. Daar wilde de ambte naar verhinderen dat de poli tieauto hem „langszij" kwam. Hij stuurde naar links, wat een botsing met de politieauto tot Pro gevolg had. Voor dat alles stond Rad In Ra-la KATWIJK Naast het Zeehospitium wordt druk gebouwd. Er komen twee nieuwe paviljoens, die samen 1,1 miljoen gulden gaan kosten. Het werk wordt uitgevoerd door de Katwijkse aannemingsfirma De Lange en Van der Plas. Volgende week wordt een huis-aan-huis- collecte in Katwijk gehouden om een deel van de kosten te dekken, i Hazerswouds hangijzer bleek koud HAZERSWOUDF. De bijeen komst die de Vredeswerk- groep Hazcrswoude en de Stichting Bijstand Buiten landse Werknemers „Rijn en Lek" gisteravond organiseer den in het Mlchelshuis trok een minieme publieke be langstelling. Onderwerp van deze samen komst was; Marokko. De heer N. Halbertsma, mede werker van het Tropenmu seum in Amsterdam, hield een inleiding alvorens hij de kleurenfilm van deskundig commentaar (hij bezocht Marokko drie maal) voorzag. Speciale aandacht in deze rolprent kregen handel en ambacht van het land. Behalve de organisatoren toon den welgeteld dertien perso nen uit Hazerswoude belang stelling voor deze bijeen komst. Het gemeentebestuur of gemeenteraadsleden noch predikanten of geestelijken noch degenen die destijds verklaarden niet gelukkig te zijn met de vestiging van een aantal Marokkaanse werknemers in een woning in de Dorpsstraat gaven acte de présencc, Niettemin gaat de geplande bijeenkomst op woensdag 2 februari, wun- neer een forum van verschil lende deskundigen (onder wie buitenlandse werkne mers) een aantal vragen over de actuele problematiek van het verblijf van de bui tenlandse werknemer in onze samenleving gaat beantwoor den, door. Om acht uur be gint deze forumavond in het Mlchelshuis. Wellicht dat de belangstelling dan iets groter is? Het hete hangijzer van enkele maanden geleden bleek gisteravond in elk ge val erg koud te zijn gewor den. Wat u ook moet weten Alkemadc In de gehou den ingelandenvergadering van de Veender en Lijkerpol- der buiten de bedijking is aan de heer J. J. M. Bakker eervol ontslag verleend als secretaris-penningmeester. De heer Bakker heeft deze functie ruim 12 jaar vervuld. Als zijn opvolger in deze functie benoemde de verga dering de heer J. P. M. J. Verdel met algemene stem men. Bollenstreek De Vereni ging „Theorie en Praktijk" uit de Bollenstreek houdt a.s. donderdagavond een verga dering in de Nachtegaal te Lisse; de heer J W. v.d. Vij ver. directeur van het Ad viesbureau voor Onderne mers zal spreken over: „Fis cale en juridische aspecten rond de juiste ondernemings vorm". Aanvang 8 uur. O LEIDEN Het N.K.O.V. afdeling Leiden houdt op maandag 7 februari zijn jaarlijkse vastenavondviering in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare te Leiden. Het eerste gedeelte van de avond wordt verzorgd door de Sas- senheimse toneelgroep "El- cherlyc" die een klucht in drie bedrijven van Arnold en Brach "Die Rare Familie" zal brengen. Na deze uitvoe ring is er een groot vasten avondbal o.l.v. Evert Caste- lein. leder lid kan behalve echtgenote of verloofde twee introducés meebrengen. Lisse Donderdagmiddag 3 uur hebben de leden van de Chr. Ouderenbond een ont- spanningsmidd-ag in de zaal Prinsessenstrunt en vrijdag middag 2 uur komen de le den van de Alg. Bejaarden- bond samen in Gastenhuis Welkom, Bondstraat, 2 uur. Noordwijk Na het slui tingsuur voor de cafés en bar-dancings zal in Noord wijkse cetgclegenheden geen alcohol meer worden ge schonken. Dit is een gevolg van de besprekingen, die hel college onlangs heeft gehad met snackbarhouders. In de gemeenteraad was hier al eerder op aangedrongen met het oog op de orde en rust in de omgeving van de betrok ken zaken. ROELOFARENDSVEEN. In Amersfoort zijn gisteren drie Rotterdammers gearres teerd oj>' verdenking van een inbraak in het pnnd West- einde vorige week. Ze hebben een volledige bekentenis af gelegd. Onderzocht wordt of ze ook cshuldlg zijn aan in braken elders in het lund. ZOETERWOUDE Het r.-k. oudercomité organi seert onder het motto „Is uw kind al kieskeurig" a.s. don derdag een voorlichtings avond in de aula van de Sja- loomschool. Mevr. Kort van de Stichting Schooltnndvor- zorging vertelt daar alles over het gebit van het kind en de verzorging daarvan. Daarbij zullen ook dia's wor den vertoond. Motor hotste met fietsers op rijwielpad LEIDEN —Een niet bij de Leid se kantonrechter verschenen Turkse gustarbeider uil Noord- wijk bezat geen rijbewijs. Wel een motorrijwiel. Hiermede reed hij destijds met vrij hoge snelheid over een „rijwielpad" in zijn woonplaats. Bij een bocht kwam hij op de lin kerhelft van het pud lèrecht en reed aldaar twee wielrljdsters uan. Geen van beiden was zwaar gewond. De officier en de kantonrechter kwamen tot de conclusie, dat de gastarbeider zich ernstig hud misdragen. Hij werd dan ook conform de eis bij verstek veroordeeld tot een to tale geldboete van f 250,— subs. 25 dagen en (als stok achter do deur) een voorwaardelijke hcch- tenisstraf van 2 weken met een proeftijd van 2 Jaar. LEIDEN Het Haagse P.V.C., gisteravond in de Vijf Meihal de tegenstander van Kangeroes, heeft zich ruim twee uur staan de weten te houden tegen de fel le aanvallen van Wybe Pera VERZWAKT KANGEROES WINT TOCH VAN PVC de jongeman gisteren voor de kanton'.echter, mr. W. de Ko ning. Ter zitting verklaarde ver dachte dat hij van een stopteken noch van de politiële achtervol ging iets had gemerkt. De „zij sprong" op de Lange Vaart was geen opzet maar een stuurfout- je. Aldus verdachte. De verkla ringen van beide verbalisanten leverden volgens de officier vol doende bewijs van de opzet. Hij eiste zowel een geldboete van 250,subs. 25 dagen als bij wiize van waarschuwing de voorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden met een proeftijd van twee 'jaar. let pleidooi van verdachtes raadsman en ook verdachtes laatste woord bevatten een ver zoek om uiterste clementie „Ik inoet al een schaderekening van f 11.100,betalen", luidde ver dachtes toelichting. De kanton rechter legde 200,— boete en de gevraagde voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid op. Verzwakt door het niet meespelen van Piet van Zwieten (armbles- sure) trad Kangeroes aan in de opstelling Taconis, Pern, Huis- se. Oudeman. Bloot en De Jong. Deze omzetting in het team van Kangeroes had vooral tot gevolg dat de aanval aanvankelijk niet zo vlot verliep als wij van het Leidse team zijn gewend. Maar toen eenmaal het juiste ritme was gevonden wist Kangeroes toch door te drukken naar een weliswaar kleine, maar zeker verdiende 15-13 zege in de le sel. Ook in de 2e set ging de strijd lange tijd gelijk op, maar weer was het Kangeroes dat in de slotfase over de langste adem bleek te beschikken: 15- 12. En toen kreeg Kangeroes in de 3e set nog eens met een ex tra tegenslag te kampen. Bij een knap opgezette aanval kwam hoofdaanvaller Hans Ou- demon zo ongelukkig terecht, dat hij met een verzwikte enkel van verder meespelen moest af zien. P.V.C. reageerde ogenblik kelijk en schreef deze set met 11-15 op zijn naam. Met de wis selspelers Pels en Pijnaken trok Kangeroes echter in de 4e set onvervaard ten strijde cn wat de Hagenaars ook probeerden, zij kregen het Kangeroes-team niet op do knieën. Met duidelijk verschil, 15-7, wonnen de Leide- naars de set en daarmede de wedstrijd met 3-1. STAND Hoofdklasse west heren: 1. Sigi: 13-22; 2. Compri/Delta: 12-14; 3. Kangeroes: 13-18; 4. Octopus: 13-18; 5. P.V.C.: 14-18; 6. D.T.S.: 12-14; 7. The Smash: 12-12; 8. Achilles/P: 13-12; 9. U.S.2: 13-8; 10. VONO: 12-6; 11. Concordia; 13-4; 12. Detry/ Haag: 12-2. Plaats zwembad nog niet hekend NOORDWIJK - De gfmccnle raad besloot gisteravond ruim 14.000,- bij te dragen In het ex ploitatietekort van het hervorm de jeugdcentrum „De Rank" Hieraan ging een ultgetbreids discussie vooraf, welke ziel concentreerde om de vraag ol het juist was gehouwen te subsi dieren of dat aan de verenigin gen een bijdrage moest worden verstrekt. De heer Vogelaar vroeg om be paalde richtlijnen. De heer Jan sen was in principe tegen hel verstrekken vun subsidies aat! jeugdgebouwen vanwege de con currentie met particuliere be drijven. Wat de subsidies aan jeugdverenigingen betreft wildt het college zich aanpassen bi de taktiek, welke door CRM zot worden uitgestippeld. Burgemeester mr. Bonnike zet» uiteen, dat de steun aan di jeugdgebouwen los gezien moe worden vim het subsidiebeleii aan verenigingen. De gebouwe beogen het gemeenschapsleven te bevorderen. De heer de Geu voegde hieraan toe dat de kei ken niet in staat zijn de gebot wen zelf volledig te financieren ve vergunning.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3