Zeid&o. Qomcvnt Kabinet wil kortere duur stadsplannen Zieken fondsen Verhoging collegegeld waanzinnig Pres. Nixon brengt plan voor vrede in Vietnam Den Haag samen Stadsvernieuwing loopt vast op te lage procedure Per 1 april Autobussen voorrang bij invoegen F AM A N.-Vietnam verwerpt Nixonplan tort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244' - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244' <18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.603 WOENSDAG 26 JANUARI 1072 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA Ned. I 20.31 uur Last days of Pompeii: 22.15 uur Studio Sport. Ned. II 19.05 uur Tarzan; 20.21 uur Elizabeth R. KANS OP NEERSLAG Veranderlijk met enkele buien en plaatselijk lichte vorst in de nacht. Temperatuur omstreeks 4 graden. De Japanse sergeant Shokichi Yokoi heeft zich na een wereldoorlog die voor hem 28 jaar duurde, overgegeven. Dezer dagen is hij op het eiland Goeam te voorschijn gekomen, waar hij zich in een oerwoud met een dieet van vis, wortels en wilde varkens in leven had gehou den. Hij had zich teruggetrokken toen de Ame rikanen dreigden het eiland te overmeesteren. In vergelijking met zijn portret uit 1941 is de nu 58-jarige Yokoi (foto onder) flink ver- oudrd. Helemaal nieuw voor hem waren aller lei dingen die al niet meer uit de wereld van 1972 zijn weg te denken, zoals een televisie camera die hem in het ziekenhuis waarin hij is opgenomen, wordt getoond. Van een onzer verslaggevers IEN HAAG (ANP) De Haagse ziekenfondsen AAZ en Nutsziekenfonds worden met ingang van 1 april samengevoegd onder de naam Stichting AAZ-Nutsziekenfonds. Het nieuwe ziekenfonds met 330.000 verzekerden zal als werkgebied heb ben Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar, Leidschendam, Zoetermeer en Benthuizen, het zal een van de grootste ziekenfondsen van ons land zijn. 3 het nieuwe ziekenfonds AAZ - Nutsziekenfonds komen kenmerken van de oude ziekenfondsen tot hun recht. Het bestuur zal bestaan uit vier verte genwoordigers van de verzekerden en vier van de medewerkers, alsmede drie leden die uit hoof de van hun maatschappelijke functie en/of des kundigheid worden benoemd. Door de invloed bij de benoeming van deze laatste drie leden blijft de relatie met de maatschappij tot Nut van 't Al gemeen bestaan. Voorts is besloten tot een nauwe samenwerking van de stichting Nutsziektekostenverzekering en de stichting voor ziekenhuisverpleging en opera tiekosten ,,AAZ." Het totale premie-inkomen van deze instellingen bedraagt thans ruim 60 mil joen. Het ligt in de bedoeling ook deze beide stichtingen samen te voegen. In de loop van dit jaar zullen alle activiteiten (zie kenfonds- en ziektekostenverzekering) worden ge concentreerd in het voor AAZ in aanbouw zijnde kantoorpand aan de Loosduinseweg in Den DEN HAAG Het kabinet onderzoekt of de Lange procedu re rond bestemmingsplannen verkort kan worden. Dit kan voor onder meer de stadsvernieuwing bijzonder belang rijk zijn. Deze verniewing wordt dikwijls ernstig ver- traagd door de lange weg. die beslemmingsplannen moe- j Zoje(J kan natmrlijk ten afleggen, voordat tenslotte de vernieuwing op gang kan komen. de Verenigde Staten: jong geleerd is oud geknokt. De zesjarige Jason Harbison solide rechtse op de kaak van de vijfjarige Jim Muilins in een junior-bokswedstrijd tijdens Knoxville, Tennessee. De tijdsduur is een van de belem meringen, waarop de stadsver nieuwing vastloopt. Andere o zaken zijn vooral te vinden geldgebrek. Dit is gisteren voor de vier grote gemeenten reeds aanleiding geweest om de rege ring om maatregelen te vragen. Want ,,deze kabinetsperiode is be slissend voor de vraag, of de steden ook in de komende tien tallen jaren aar functie in voor de Nederlandse samenle ving zullen kunnen vervullen", aldus deze vier grote gemeen ten. Minister Udink van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening wees er vanmorgen in het Con gresgebouw te Den Haag op het congres Stadsvernieuwing op, dat de stadsvernieuwing in eer ste plaats een ak'tiviteit van de gemeenten zelf s. Maar het rijk wil bijdragen in de kosten er van: in 1970 bedroeg de rijksbij drage reeds 489 miljoen gulden. Te weinig, meende drs. R. J. de Wit, burgemeester van Alk maar, die vanmorgen zei, dat tussen 1972-1975 in totaal 1600 miljoen gulden beschikbaar dient te komen alleen al voor stadsreconstructie, woning- en woonbuurtverbetering. En dan nog eens 1500 mihoen gulden voor openbaar vervoer in stad en gewest. Vanaf 14 februari DEN HAAG (ANP) Met ingang van 14 februari geldt een nieu we verkeersregel, die bestuur ders van autobussen binnen de bebouwde kom de mogelijkheid geeft zich bij het vertrek van een bushalte makkelijker in het verkeer te voegen. Weggebrui kers, die een bus achterop ko men, moeten hun snelheid ver minderen en zonodig stoppen, als een bus met zijn richtingwij zer aangeeft te willen wegrij den. Aan het nieuwe voorschrift be staat volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat grote be hoefte, omdat buschauffeurs bij het invoegen veel hinder onder vinden van verkeersdrukte. Over bushaltes zijn verder twee bepalingen toegevoegd. Het stopverbod voor bushaltes (be halve voor het direct in- en stappen van de inzittenden personenauto's) is uitgebreid tot alle bushaltes, ook die in hammen en parkeerhavens. Bo vendien is dit laten in- en stappen voortaan alleen toege staan als de bussen bij het aan doen van haltes geen hinder on dervinden. Studenten reageren V-raad gaat week lang naar Afrika NEW YORK 25/1 (DPA) Onge veer 170 diplomaten, functiona rissen van het secretariaat van de Verenigde Naties en journa listen zijn dinsdag uit New York naar Addis Abeba gevlogen, waar vrijdag de eerste zitting van de Veilingheidsraad op Afrikaanse bodem wordt ge opend. Deze zitting, die een week zal du ren, wordt op uitnodiging van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) in de Ethiopische hoofdstad gehouden om het be lang te onderstrepen dat de vol kerenorganisatie hecht aan de problemen van Afrika. Op de agenda staan kwesties als apartheid, kolonialisme, Rhode- sië en Namibië. De surrealistische kunstenaar Salvador Dali vertrouwt zijn lange, dunner wordende lokken toe aan de Iraanse kapper Sehou die New York een salon heeft. Sebou is al tien jaar een vriend van Dali. Het haar dat hij van Dali knipt bewaart hij zuinig. ,,lk heb al van zeven jaar haar van hem". Den Haag Het Landelijk Over leg vun Grondraden (studenten organisaties) heeft een protest verklaring uitgegeven tegen de „waanzinnige collegegeldverho ging", van 200 tot 1000 gulden. Het wordt een ongehoorde aan slag op het levenspeil van de studenten genoemd. Vogens de verklaring moeten de lasten van universitair onderwijs niet wor den afgewenteld op de indivi duele studenten die door hun studie later meer gaan verdie nen. Eerder moet worden gekeken naar ,,de nog steeds kolossale winsten en de sterke concurren tiepositie van de ondernemers, die mogelijk zijn geworden als gevolg van wetenschappelijke arbeid". Het L.O.G. pleit voor integrale studiekostenvergoeding voor elke student, onverschillig het inkomen van zijn ouders. Het L.O.G.zegt alles te zullen doen om invoering van de ver hoging tegen te houden. „Een onbegrijpelijke daad", zo noemde minister De Brauw op de persconferentie over zijn wetsvoorstel de oproep vnn eni ge studentendekanen. onder an dere uit Nijmegen, om massaal studietoelagen te gaan aanvra gen. Het zou het apparaat van het ministerie kunnen ontrege len en frustreren. Niet het mi nisterie zal er schade van on dervinden, maar de studenten die echt niet zonder toelage kunnen en die hun geld met grote vertraging zouden binnenkomen, aldus de minister. Neptunus Aquarium Fraaie uitvoering, geheel com pleet met lichtKap en verlichting. 48 cm ƒ49,75 41 cm ƒ39,75 33 cm ƒ29,75 alles voor huisdieren r klGON (Reuter) Radio Hanoi I heeft woensdag president Nixons vredesplan van acht punten ver worpen. De Noordvietnamese ra dio noemde het een ..oud-kolonia listisch standpunt dat aantoont dat de Verenigde Staten de rege ring van president Nguyen Van Tjieu in Zuid-Vietnam aan de macht wil laten". WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft een vre desplan voor Vietnam bekend gemaakt, dat het aftreden van president Nuyen, nieuwe verkiezingen in Zuid-Viet nam, volledige terugtrekking van de Amerikaanse troe pen en uitwisseling van gevangenen omvat. Het plan is drie maanden geleden in grote trekken ter kennis van de Vietnamese communisten gebracht, maar dezen hadden, zo zei Nixon. er niet op gereageerd. De Amerikaanse troepen zullen, volgens het plan van Nixon, een half jaar na het sluiten van een overeenkomst volledig teruggetrokken moeten zijn. De vrijlating van alle krijgsgevangenen zal met deze terugtrekking samen moeten vallen. Eveneens binnen een half jaar na het sluiten van een akkoord moeten vrije en democratische pre- Veel doden na dambreuk in Colombia BOGOTA Reuter Bij Toledo, op rond 450 km ten noordoosten van de Colombiaanse hoofdstad Bogota, is gisteren een dam be zweken, Men vreest dat er tus sen de vijftig en zestig mensen om het leven zijn gekomen. Goeverneur Calos Perez, van het departement Santander ver klaarde dat veertien huizen van kleine boeren overstroomd zijn en dat er feitelijk geen hulp kan worden verleend vanwege de massa modder die het over stroomde gebied bedekt. Maan ijzer beter bestand tegen roest MOSKOU (UPI) Op dc maan gevonden ijzer Is beter bestand tegen roestvorming dan het Ij zer dat op aarde wordt gewonnen. Tot deze conclusie zl]n Russi sche geleerden gekomen bij het onderzoeken van de maanmon- sters die door dc onbemande Luna-16 en door de bemanning van dc Amerikaanse Apollo-11 zijn meegebracht. Gezien de problemen die roestvor ming in de industrie oplevert, kan volgens het persbureau Tass de ontdekking ten aanzien de geleerden op weg helpen om op aarde ge wonnen Ijzer bestand tegen roestvorming te muken. sidentsverkiezingen worden gehouden. Over een eventuele hereni ging van Noord- en Zuid-Vietnam zal beslist moeten worden op ha- sis van overleg en overeenkomsten tussen Noord en Zuid. Zowel Noord- en Zuid-Vietnam zullen de Geneefse akkoorden van 1954 en 1962 moeten eerbiedigen. Zowel de democraten als de republikeinen prijzen Nixon voor zijn voorstellen om tot vrede in Vietnam te komen, maar zijn tegenstan ders stellen ook dat het er nog steeds om gaat hoe lang de Ameri kaanse troepen nog in Vietnam zullen blijven om Zuid-Vietnam te steunen. Senator William Fulbright (dem.) twijfelt er aan of Hanoi Nixons voorstel wel zal aanvaarden. In Londen gelooft men dat Nixons voorstellen kunnen worden beschouwd als een middel om zijn kansen op het behoud van het presidentschap te vergroten. Nixon onthulde nog dat zijn adviseur Kissinger enige malen in Frankrijk geheime besprekingen met de Noordvietnamezen heeft gevoerd. President Thieu van Zuid-Vietnam geeft zich bereid ver klaard af te treden en nieuwe verkiezingen te houden. RIJSWIJK (ANP) De waterlei dingbedrijven in Nederland heb ben vorig jaar 907 miljoen ku bieke meter leidingwater gele verd. Dat is 37,5 miljoen kubie ke meter (4.3 procent) meer dan in 1970 en 64,6 procent meer dan tien jaar geleden. Het aantal leidingwater distribue- rende bedrijven is m 1971 ver- i minderd met drie tot 118. Dit is j Sjeik Mocdjih neemt hier ren parade af een gevolg van het overnemen guerrillaleider Abdocl Kader Siddique naast hem staat. Moedjib door andere bedrijven. nam de wapens van de strijders in ontvangst. i guerrillastrijders, terwijl

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1