Zorgen na voltooiing Victor ÏÏI Henk Houwaart organisator op „middenstip" bij Brugge Inwonertal van N'wijkerhout blijft groeien Coach Venhorst acht goud of zilver voor kanodames haalbaar Praten over investerings programma weinig zinvol Wat u ook moet weten „VOOR WAT MEN DEED MOEST IK IETS TERUGDOEN" Zekerheid stelt je op gemak Afscheid C. Timmer in Noordwijkerhout WOENSDAG 26 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Voor fans van Feyenoord om van te smullen. In kunstzaal Zuid aan het Zuidplein in Rotterdam opende acteur Luc Lutz gisteravond een expositie van uitsluitend aan Feyenoord gewijde foto's. Na de plech tigheid ging de acteur-met-het-Feyenoordbloed op de schouders van vijf van de zes exposerende foto grafen. Burgemeester Bosma: NOORDWIJKERHOUT In 1971 is het inwonertal van Noordwij- kerhout met 179 personen toege nomen. Het totale aantal be draagt thans 13.749 inwoners, waarvan7.453 mannen en 6.296 vrouwen. De plannen i vesting Bejaarden voor de bouw van 119 bejaardenflats en een dienstencentrum beginnen nu iets vastere vormen aan te ne men. De totale kosten van het gehele project worden aldus burgemeester Bosma bij de huidige stand van zaken op een kleine 6 miljoea gulden ge raamd. De huurprijzen zullen per maand ongeveer 300,- in clusief verwarming, licht e.d. gaan bedragen, stichting Huis- Naast deze bejaardenwoningen hebben gedeputeerde staten de gemeente geplaatst op de lijst met plannen waardoor een con tingent zal worden verleend voor de bouw van een verzorgingste huis, met een capaciteit van 60 bedden. KVP-leider Verhaar: ALKEMADE Zeer veel tijd en woorden werden door de Raad van Alkemade gewijd aan de vaststelling van het door B. en W. aangeboden investeringspro gramma voor 1972 en volgende jaren. Naast waardering werd vooral door de heer N. J. Ver haar gewezen op het in feite zin loos zijn van de vaststelling van een investeringsprogramma. Zinloos, omdat een geprogram meerde investering voor 1972 van ruim 6.500.000 onhaalbaar is, om dan nog maar niet te spreken van de kapitaalslasten welke op de gemeentebegrotingen gaan drukken. Hij 'toonde zich zelfs voorstander om d j jaarprogram mering maar te laten vervallen, aangezien men het toch zelf niet in handen heeft wat betreft het aantrekken van financierings middelen. De discussie over dit agendapunt werd ingeleid doer drs. W. Nug- teren, maar praktisch alle raads leden namen aan de discussie over dit agendapunt deel. Dit resulteerde tenslotte wel in de vaststelling van het door B. en W. samengestelde schema echter ze ook schuldig zijn aan in- samengestelde schema echter met weglating van de hierin ver melde jaartallen. Voor 1972 was o.m. gesteld als punt 1 in urgentie de sportaccommo datie voor West-Alkemade en als punt 2 3.000.000 voor vernieu wing van de beschoeiing in Oude- Wetering. Daarbij ook een lange lijst van wensen die leven in het bestuur lijke vlak van Alkemade, waarbij in de discussie üiteraard nogal verschil van mening over de prioriteiten tot uitdrukking kwam. Dat was o.m. het geval bij punt 17, de geprogrammeer de 1.500.000 voor een sporthal c.q. gymnastiekzalen Alkemade- Oost. Bij de besprekingen kwam wel uit de verf, dat de financieringsmo gelijkheden voor de onderhavige geplande werken weinig kans voor een spoedige realisering bieden. WASSENAAR De Wasse- naarse carnavalsvereniging De Deylknotsen organiseert zaterdag in het Jeroenhuis sa men met de Oranjever. Kon. Wilhelmina een „pninsesse- bal"; aanvang 20.00 uur.; toegangsprijs leden 2,50; kaarten verkrijgbaar bij de firma Voorham, Achterweg hoek Langstraat. Met de ba ten wordt op 12 februari een carnavalsavond georgani seerd voor bejaarden en kin deren in de nieuwe sporthal. De jeugd moet zich 's mid dags verzamelen voor het raadhuis om in optocht naar de sporthal te vertrekken en de bejaarden kunnen zich aanmelden bij de bejaarden- bond of bij de secretaris van de Deylknotsen, de heer Tes- ke, Gagelstraat 18, tel. 2610. NOORDWIJKERHOUT In zijn nieuwjaarsoverzicht zei burge meester H. J. M. Bosma dins dagavond, dat 1971 voor Noord- wijkerhout een jaar met weinig hoogtepunten was. Vermeldens waard is de voltooiing van Vic tor IV, waardoor aan de ge meente een woonbuurt werd toe gevoegd, welke voor een ge meente als Noordwijkerhout de toets der kritiek kan doorstaan. Ernstige zorg koesterde burge meester Bosma voor het ver schaffer v-rcir i te aan de woningzoekenden van né de voltooiing van Victor 'I!. De ge meente mag tot 1980 niet groeien boven het in het streek plan bollengebied vermelde a. - tal van 14000 zielen, exclusief de bevolking van de psychiatrische centra. En die grens is met Vic tor III bereikt. Reeds nu wordt vanuit ,,Den Haag" gezegd de realisering van Victor III af te remmen en dat is juist ten kos te van de bouw van woningwet woningen voor de eigen inwo ners. Wat burgemeester Bosma het meest steekt is de provin ciale opmerking, dat er in Noordwijkerhout te weinig hui zen voor eigen ingezetenen wor den gebouwd. Hoe kunnen voor onze eigen ingezetenen, waar van het overgrote deel met lage tot zeer lage inkomsten zitten, woningen worden gebouwd op plannen waar de grondprijs 84,- ex. BTW is, als volgens de rijksnormen niet meer dan 47 ex BTW mag worden bere kend. „Wanneer men mij nu eens kan voorrekenen hoe het dan wel kan, dan houd ik mij aanbevolen". Aan woningwetwo ningen van 300,- tot 400,- per maand heeft Noordwijkerhout geen behoefte. Koppelbouw is de enige echte oplossing. Op 1 januari 1972 zijn er nog 349 wo ningzoekenden en het gemeente bestuur hoopt met het gereedko men van Victor III de ergste woningnood te hebben opgehe- BRUGGE Vroeger was er geen land te bezeilen met Henk Houwaart. Hij provoceerde, simuleerde en ac teerde. Maar een bijzonder voetbaltalent bleef het. Toen ADO vier jaar geleden met pijn in het hart af scheid van hem nam, verbeterde zijn leefpatroon bij FC Twente nauwelijks. Zijn verblijf van twaalf maanden was al voldoende van zijn geduld gevergd. FC Brugge trok op de laatste transferavond de agres sieve Hagenaar aan en haalde hem met Rob Rensenbrink binnen. Zelfs, toen ontbrak zijn even wicht in zijn denkbeeld, want grijnslachend zei hij, alle schepen achter zich verbrandend: „FC Brugge betaalt me drie maal zoveel als welke Nederlandse club ook". Inplaats van roemloos weg te zakken in de Belgische onbe kendheid krikte Henk Hou waart zijn zelfvertrouwen op. Hij schudde de branie en bravour van zich af en vond de evenwicht in een door de wol geverfde full-prof in zijn luxueuze villa in West Kapel- Ie. Vooral dit zeisoen stijgt zijn populariteit. Tezamen met Nico Rijnders en Wietze Veenstra vormt hij het ijzer- sterke middenrif van Neder landse afkomst, waarmee FC Brugge dè sensatie van de Belgische competitie werd. Met een voorsprong van vijf punten op naaste belager Standaard Luik kwartfina list in de Europacup stormt de parmantige Vlaamse club na de afgelo pen zondag na alle waar- schijnl.'jkheid op 'net kam pioenschap af. Henk Houwaart vormt het middelpunt van de Vlaamse vreugderoes. Nadat de Belgi sche voetbalsupporters hem het vorig seizoen hadden ont dekt als de Europese topspe- ler, die hij in Den Haag be loofde te worden, wordt hij dit jaar in de rug gedekt door Nico Rijnders, die daar waar nodig is, met meedo genloze tackels ontzag inboe zemt en rent Wietze Veen stra als de inventieve midden velder de roep van de gou den combinatie achterna. Henk Houwaart is de inspi rator, de organisator op de „middenstip. Wat hij vroeger niet kon, verdedigen, is nu onder meer een specialiteit. „Bij ADO en FC Twente tel de maar een ding, aanvallen en dus goals maken. Dat was dè klasse", zegt Houwaart. Maar toen het besef door brak dat een echte fullprof meer moest kunnen, veran derde de bluffer, de geinma ker. „Ik ben serieuzer, ver standiger geworden, dacht ik. Toen ik 19 of 20 was had ik verschrikkelijk veel vrien den om me heen. Het was een pintje hier en een pintje daar. Overal waar ik kwam was ik de getapte jongen. Dan moet je erg sterke be nen hebben, om de weelde te kunnen verdragen." Bij ADO had hij ze niet. Hoewel zijn naam vanaf 1965 stormachtig snel een begrip werd, viel hij weer even snel terug en raakte hij bij de Haagse club uit de gratie. Ook bij FC Twente, zijn nieuwe werkge ver. boterde het niet, alhoe wel zijn prestaties zich lang zaam weer in stijgende lijn begaven. Een later berucht geworden trainingskamp bij Inzeil, waar FC Twente de belhamels Dick van Dijk, Flip Stapper en Henk Hou waart in de ban deed, maak te ook aan deze succesvolle periode een einde. Avontuur Henk Houwaart zocht toen zijn heil in een sprong naar het avontuur. Naar een onzekere toekomst weliswaar, maar ook naar een goed gevulde portefeuille. Henk Houwaart, de zakenman was daar, zo blijkt nu. gevoelig voor. Hij leerde dat hij als koorddan ser op een strak gespannen draad door het leven moest gaan. En uitgerekend voor de 26-jarige Hagenaar, die zo ondoordacht en onserieus kon voetballen was deze uit daging de laatste strohalm waaraan hij zich optrok. Zijn verantwoordelijkheidsge voel voor al die mensen, die zoveel hadden gedaan om hem met vertrouwen in het Henk Houwaart, nog in ADO- shlrt, in een grimmig duel met de Telstar-speler Brom. veld te brengen, ging einde lijk domineren. Daarom geeft hij nu toe: „Manager Hutsebaut heeft verschrikke lijk veel voor me gedaan. Hij regelde financieel bijna alles voor me. Ook het vier jarig contract dat ik heb. Als je dan na drie jaar ziet dat het zo goed gaat en hij je bovendien in transferzuken in vertrouwen neemt, dan krijg je automatisch het ge voel, daarvoor moet je iets terug doen. Ik heb dit sei- i Zeist. Beide Haagse vedetten ston- zoen bijvoorbeeld een week of tien met een enkelblessure gelopen. Vroeger zou ik de moed hebben opgegeven, maar nu haalde ik eerst een prik, voetbalde een week. Had nog pijn, speelde toen met een gipsverband, maar het was nog niet over. Toch ging ik door." Wilskracht Door de wilskracht van Hou waart kreeg trainer Leo Canjels („Een strenge man, maar ik geloof met dat ik ooit ruzie met hem ral krij gen") de kans om zijn Ne derlandse aanwinst te testen. De ideale lijn was snel ge vonden. Henk Houwaart: „We zeggen hier onder el kaar: Wietze moet een te genstander storen, ik laat hem struikelen, en Nico vangt hem op." Die theorie lukt. Tot blijdschap vooral van Henk Houwaart. Hoewel hij verdedigend is gegroeid en sterker is geworden, vindt hij het maar wat fijn dat achter hem een speler staat, die bij Ajax roem verwierf. „Die zekerheid stelt je op je gemak. Je speelt momenteel vrijer, onbezorgder." Het zelfde geldt eigenlijk voor Wietze Veenstra. die door trainer I-inder bij PSV een verdedigend keurslijf werd aangetrokken wat hem niet paste. Ook de Deventenaar heeft momenteel vleugels ge kregen. Al zit hem het spookbeeld van 'n bij Brug ge bijzonder populaire Car- tens op de hielen, dat hem opjaagt. Die rivaliteit doet Veenstra overigens alleen maar goed, want hij gaat steeds gedurfder, fanatieker spelen. Afgeremd De vreugderoes bij FC Brugge wordt door het ervaren Oranjedrietal bewust afge remd. „Het gaat zeer goed," aldus Henk Houwaart. „Maar de competitie duurt nog 13 wedstrijden. Het kan dus nog moeilijk worden want er staan uitwedstrijden tegen Standaard en Lierse op het programma." Henk Houwaart heeft zouls een fullprof betaamt geleerd om voorzichtig te zijn. Wat hij ook overbrengt op zijn Haag se neef Johnny Nieuwenburg, de wekelijkse ster van het B-elftal van FC Brugge. Zijn nadeel is echter dut de club vrijwel elke wedstrijd het maximum aan buitenlanders opstelt, voor hem zelfs een plaats op de reservebank niet is weggelegd. Henk Hou waart brengt hem echter de nodige rust en zelfvertrou wen bij. De een kan hot soms gemakkelijker hebben als de ander HANS DE BRUYN (OORDWIJKERHOUT In de dinsdagavond-vergadering heeft de gemeenteraad afscheid geno men van de heer C. P. J. Tim mer, die na een periode van rond 13 jaar raadsIidmaafsc',eo vrij onverwacht om persoonlij ke reden zijn functie neerlgcde. Urgemeester H. J. M. Bosma re kende het tot zijn taak hem bij zonder hartelijk dank te zeggen en zijn grote waardering jegens hem te uiten voor al hetgeen hij de heer Timmer geduren de de dertien jaar van zijn raadslidmaatschap voor de ge meente Noordwijkerhout heeft gedaan. De heer G. J. Maarse- veen (prot. chr.) gaf de mening van de raad wee- toen hij het vertrek van de heer Timmer een gemis vond. Hij dankte de heer Timmer voor diens colle gialiteit. De heer Timmer, dui delijk overdonderd door deze ui tingen van duidelijke vriend schap en waardering zei, dat hij in de jaren van zijn raadslid maatschap waar mogelijk ge tracht heeft de gemeenschap te dienen. Dat hij in een enkel ge val en met name op het terrein van het maatschappelijk welzijn faalde in zijn pogingen om am- bitieuse groepen samen te bren gen, treft hem nog. ARICUMJohan Venhorst schuwt een krasse uitspraak niet. Zll- er of goud is voor onze meisjes In Mtinchen bereikbaar, zegt de 7-jarige sportleraar, die sedert 1 november jl. bondstrainer in vas- e dienst van de Nederlandse kanobond is. Een voorbehoud maakt e ambitieuze coach: Vooropgesteld dat Mieke Jaapics cn Maria tolst-Blijlevens voldoende trainingsinzot behouden. Het is stellig een verrassende uit spraak van iemand die pas en kele maanden tevoren het kano wereldje is binnengestapt, waar de internationale successen de laatste jaren betrekkelijk schaars zijn geweest. Maar het is ook een conclusie, die geba seerd is op feiten. De Neder landse dames hebben immers een sterk seizoen achter de rug Mieke Jaapies won zilver bij de wereldkampioenschappen i training op zaterdag zo'n drie uur op het CIOS in Overveen. Een maand later laste hij op basis van vrijwilligheid op zon dag een trainingsgelegenheid in de bossen van Het Gooi in. Een groot voordeel daarbij is dat hij de beschikking heeft over een particulier zwembad waarin het water tot 29 graden celcius kan worden verhit hetgeen een zeer gunstige invloed op de spierver moeidheid heeft. i met Maria Holst-Blijlevens Eind volgende maand wordt miste zij maar juist het brons in de K2-klasse. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat die pres taties evenwel zijn verricht in een periode waarin duidelijk sprake was van een ronduit ma tige conditie. Venhorsts vornaamste streven in het nog prille Olympisch jaar is opvijzeling van die conditie van zijn selectiegroep, die bestaat uit zeven korteafstandvaarders, twee kanovaarsters en vier kan didaten voor de lange afstand. Dank zij het Amsterdamse Cor nell Instituut voor arbeidshygië- ne en de arts A. J. Poulus van de werkgroep voorlichting trai- begin gemaakt met de water training in het nieuwe nationale kano centrum aan de Sloterplas. Daarbij krijgt de ploeg onder meer de beschikking over een soort hometrainer. In een bak van zes bij negen meter is een kano gefixeerd. De vuarders krijgen een peddel die voorzien is van gaten. Daardoor kan bin nenshuis de situatie worden na gebootst die zich op het water voordoet. Het ligt in de bedoe ling door middel van motoren de waterstroming te imiteren waarmee de kandidaten bij trai ning en wedstrijden worden ge confronteerd. ning van de Nederlandse Sport Lichtelijk afgunstig is Johan Ven- Federatie is het mogelijk de verbetering van de lichamelijke conditie van de leden van de kanoploeg regelmatig te meten, direct na zijn aanstelling begon Verhorst met een wekelijkse horst op de mogelijkheden die vooral in Oosteuropese landen voor kanovaarders bestaan. Wat betreft de mogelijkheden die daar zijn hebben we een duide lijke achterstand, is zijn me ning, niet wat methode betreft. Het valt mij steeds weer op dat men in Oost-Europu de duur- training blijft handhaven. Wij zijn al lang overgeschakeld op de intervaltraining. Een tegenvaller is zonder twijfel hel besluit van het NOC geen gelden beschikbuar te stellen voor hoogtetraining in Arosa. Als je weet dat Karei Muys met de Westduitse ploeg in het begirt van de winter al naar hogere streken is geweest, dat hij nu naar Floridu is cn daar voor de spelen nog een keer met zijn ploeg naar toe kan, dan is het duidelijk dat de omstandigheden waaronder hier gewerkt wordt wel heel verschillend zijn. Ook Venhorst beseft maar al te goed de waarde van internatio nale contacten. Mede daardoor is het mogelijk geworden dat de beide Nederlandse topvaarsters in maart bijna een maand naar Florida kunnen. Zij zijn daur gast van de Amerikaanse kano- federatie. Op basis van uitwisse ling zullen Amerikanen naar Nederland komen. De bonds coach zal hun dan trainen en on der meer meereizen met 'n groep die een zomerkamp in Oostenrijk heeft. Ik hecht daaraan bijzon der veel waarde. Het zou ideaal zijn als wij nog nauwer met de Amerikanen zouden kunnen sa menwerken. We hebben nu al enige compensatie voor het niet doorgaan van het truiningskamp in Arosa. Ik betreur het nog steeds dat wc daar niet heen kunnen gaan. Vooral psycholo gisch gezien is zo'n winterkamp van ontzettend groot belang.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13