Steeds meer erkenning voor vrije recreatie TUYVESAIMT £ei<ióe(2ou/ta/ni Tekort begroting groter dan 83 miljard Laatste tocht Deense koning Nieuwe bisschop ontmoet kardinaal en pastorale raad Naast vele moeilijkheden: Sow jet-Unie erkent Bangladesj De Zeeuw bedreiging voor KVP SCHERPE KRITIEK OP NIXON blNSDAG 25 JANUARI 1972 it is de eerste foto die is gemaakt van het dorp van de Kranhacarore indianen in Brazilië. Vlak langs het dorp zou de ,,trans-Amazone"-hoofdweg komen te lopen. Rechts boven schiet een van de indianen, die bekend staan als de reuzen van de Amazone, een pijl naar een overvliegend regeringsvliegtuig. ROERMOND (KNP) De nieuw gen in het bisdom te bespreken, benoemde bisschop van Roer- In derelfde verklaring regt de mond, dr. J. M. Gijsen, zal de komende dagen een bezoek afleggen bij kardinaal Alfrink in Utrecht. Het bezoek is bedoeld als een kennismaking. Ook de centrale commissie van de dio cesane pastorale raad van Roermond hoopt op korte ter mijn kennis te mogen maken met de nieuwe bisschop, die waarschijnlijk in maart gewijd zal worden. n een uitgegeven verklaring heeft de centrale commissie reeds laten weten een gesprek met de nieuwe bisschop te wil len hebben om de ontwikkelin- commissie met verbijstering kennis genomen te hebben van de wijze, waarop de uiterst zorgvuldig opgestelde procedure van voordracht is genegeerd. Nu de benoeming van dr. Gij sen echter een feit is, vindt de commissie dat deze ruimte dient te krijgen om zich als bis schop van Roermond waar te maken. Een en ander zal op de zaterdag 29 januari te houden vergadering van de DPR uitvoe rig besproken worden. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG De stichting Vrije Re creatie waarin de zogenaamde vrije kampeerboeren ver enigd zijn onder vindt naast vele moeilijkheden ook steeds meer erken ning en begrip. Moei lijkheden enerzijds bij tal van gemeen ten, die de vrije kampeerboeren we gens overtreding van de kampeerverorde- ning voor het gerecht dagen. Provincies en gemeenten ander zijds, die de Stichting Vrije Recreatie als gesprekspartner aan vaarden bij het op stellen van nieuwe verordeningen. Donderdag dient voor het kantongerecht te Amsterdam opnieuw een rechtszaak tegen een vrije kampeer- boer. Deze heeft op zijn land in Amster- dam-Holysloot kam- peervrijheid verleend aan een bejaarde bakker en aan een min of meer invalide leraar. Het wordt een nieuw proefproces van de stichting „Vrije Re creatie". Zij wil na melijk een uitspraak verkrijgen over de vraag of de agrariër inderdaad strafbaar is wanneer hij in het algemeen belang plaatselijke en regio nale verordeningen «overtreedt door op bescheiden schaal kampeerders op zijn land toe te laten. „Het gaal namelijk in derdaad om het toe laten op beperkte schaal", aldus de heer W. T. van den Berg, voorzitter van de Stichting Vrije Recreatie. ..Ons doel is te bereiken dat een agrariër maxi maal Vijf of tenten zonder ver gunning op zijn land kan toelaten. Des noods verborgen in het groen, desnoods „Wij willen hiermee niet verder gaan dan vijf caravans of ten ten. Voor vijf tot vijftien caravans of tenten proberen wij een soepele onthef fingsmogelijkheid te verkrijgen. Boven de vijftien moet er wel degelijk een vergun ning zijn. Dan kun je niet meer spreken van een algemeen belang, wel van een louter commerciële aangelegenheid. Dat aan dergelijke kam peerboerderijen een vergunning wordt op gelegd, achten wij van de stichting een normale zaak." De moeilijkheden ke ren regelmatig terug. „Zeer recent weer, aldus de heer v. d. Berg. in de kop van Noordholland. in Rucphen, in Putten op de Veluwe om maar enkele gebie den en gemeenten te noemen". Daarnaast komen er ook steeds meer mo gelijkheden. „Bijvoorbeeld, na de provincie Zuidhol- land, waar wij volle dig aan onze trekken gekomen zijn, kwam de provincie Gelder land met een verzoek ons standpunt ken baar te maken over een nieuwe provin ciale kampeerveror- dening. Helaas kon den we niet persoon lijk op 27 januari aanwezig zijn vanwe ge die rechtszaak in Amsterdam. Dus hebben wij het schriftelijk gedaan." „Met een groeiend aantal gemee- gaat het dezelfde kant op: laatst weer Epe. Losser, Elburg, zo maar uit het losse handje opgesomd, die eveneens ons stand punt willen weten. „Intussen hebben we ook bij de provincies Utrecht en Friesland een gesprek over deze kampeerkwes- ties aangevraagd. Er komt meer begrip, dat wordt steeds dui delijker. Waarom ook niet. In heel west-Eu ropa, behalve in Ne derland, kan het wel, Het zal hier ook niet zo lang meer duren", aldus de heer W. T. v. d. Berg, die af wacht, wat de kan tonrechter in Amster dam zal beslissen. „Valt het vonnis ons tegen, dan gaan we. in hoger beroep. Want het recht moet gehanteerd worden om de schade aan mensen zoveel moge lijk te beperken", stelt de heer v. d. Berg vast. Telegram In een telegram aan de nieuwe bisschop heeft de studentenver eniging van de hogeschool voor theologie en pastoraat in Heer len, de gang van zaken bij de benoeming bestempeld als een onaanvaardbare uitholling van de kerk in haar geloofwaardig heid en toekomst. Men verzoekt dr. Gijsen de benoeming niet te aanvaarden. Positief achter de benoeming hebben zich de de kens, de dekenale secretarissen en de aalmoezeniers voor so ciaal werk in Noord-Limburg gesteld. In een verklaring spre ken ze de wens uit dat de nieu we bisschop het beleid van zijn voorganger zal voortzetten en uitbouwen. Septuagint wenst geen enkel com mentaar te geven op de benoe ming. „We hebben geen tijd om ons daar druk over te maken. We hebben wel wat anders te doen", aldus woordvoerder J. len beetje vertwijfeld schijnt deze Rhodesiër aande oever van het Karibameer voor zich uit te kijken, met in de hand de tekst van de Engels-Rhodesi- sche verdragsvoorstellen NEW DELHI (Reuter) De Sov jet-Unie heeft de nieuwe staat Bangladesj (het voormalige Oost-Pakistan) officieel erkend. De Sovjet-Unie is de eerste van de grote mogendheden die deze stap heeft genomen. Enkele van Ruslands bondgenoten zoals Oost-Duitsland, Polen en Bulgarije hadden Bangladesj al eerder erkend. Pakistan heeft tot dusver de betrekkingen ver broken met landen die dat de- Rome ging andermaal een eigen iveg U*R is tussen de onverwachte bisschopsbenoeming in Roermond en de vorig jaar zoveel publiciteit wekkende „kwestie-Simonis" één duidelijk verschil: Rome heeft ditmaal de benoeming gedaan na overleg met hèt Nederlands episcopaat. Het sobere communiqué uit Utrecht maakt wel duidelijk dat dit iets anders is dan „in overleg", maar het is kennelijk voor kardinaal Alfrink c.s. toch een reden geweest om ten aanzien van het colle giaal aanvaarden van dr. Gijsen in het nationaal bisschopscollege minder voorbehoud te maken dan destijds ten aanzien van dr. Simo- Voor het overige heeft paus Paulus ook nu de voorkeur eraan gegeven Rome zijn eigen weg te laten gaan. Waarom? Naar het antwoord kunnen vóór- en tegenstanders van dr. Gijsens benoeming slechts gissen en dat blijft in onze ogen een misschien wel begrijpe lijke, maar niettemin teleurstellende factor in de gang van zaken. W/AT wij vorig jaar bij de benoeming van dr. Simonis opmerkten. herhalen we: wat er aan de voordracht van een bisd'ommelijk kapittel vooraf gaat, gaat uit van een structuur waaraan de be noemende instantie haar goedkeuring niet gegeven heeft en waaraan bovendien de nodige vlekken kleven. Deze methode wekt de indruk dat ze tot een voordracht op basis van' een sluitende opiniepeiling berust. Dit kan tot misverstanden leiden eo bii de bestaande hiërarchische structuur van de Katholieke Kerk zelfs tot een verscherping van tegenstellingen. Alleen het goede inzicht bij alle betrokkenen, dat polarisatie op dit terrein zeker geen gedragspatroon is waarvoor men zich op het evangelie beroepen kan. heeft in Rotterdam velen ervan overtuigd dat, wanneer Rome het spel onbegrijpelijk speelt, de uitkomst toch samenwerken in Christus' geest kan worden. Kan dit ook in Roermond'? Niet wanneer men zoals sommige PINK- stafleden uit de gang van zaken een „ongeloofwaardig worden van de Kerk van Christus" afleidt. Want de essentie van de Kerk is het geloof, niet haar structuur. I Een New Yorkse taxi probeert, door over het trottoir te rijden, een menigte demonstranten te vermijden die voor het kantoor stond van gouverneur Nelson Rockefeller. Er werd onder meer geprotesteerd tegen verkeersmaatregelen. Twee personen raakten gewond bij deze manoeuvre van een taxichauffeur. Zeuren is ook (g)een kunst IJANS VAN DE DOEL doet zijn positie als jong Kamerlid in zoverre eer aan dat hij actief en in het parlement als de kippen er bij is om een minister formeel of informeel ter verantwoording te roepen, zodra naar zijn mening in Nederland iets ongerechtigds gebeurt. Maar soms lijkt dit P.v.d.A.-Kamerlid op een bokser, die nooit geloven wil dat hij zelf een paar tikken te incasseren heeft gekregen. Dan begint zijn politieke activiteit een beetje op zeuren te lijken. Vorige kabinetsperiode is v. d. Doel een der Kamerleden geweest die minister Schut het vuur aan de schenen hebben gelegd. Nu de resul taten van de woningbouw tussen 1967 en 1972 niet tegen blijken te vallen en dit de critici van minister Schut onder ogen wordt gebracht, wil de politieke oppositie toch gelijk hebben. Na eerst het mooie weer de schuld te hebben gegeven en Schuts succes ie hebben uitgelegd als een gevolg van de druk van links, ziet de P.v.d.A. nu weer heil in de uitkomst van andere rekensommetjes waarover opnieuw gedebatteerd zou moeten worden. Zeuren is ook (g)een kunst, moeten we dan met en zonder ,.g" maar denken. De jonge v d. Doel heeft die kunst trouwens niet van zichzelf; in zijn partij blijken ook andere leiders er wel eens mee behept. afgesproken. Het optreden van de heer De Zeeuw vindt hij niet gevaarlijk voor het kabinet Biesheuvel, maar wel voor de toekomst van de KVP. „Deze dilettant ruste in vrede, politiek gesproken wel te verstaan". Arrestaties na razzia in Mr. II. van Ricl: Van een onzer verslaggevers. FRANEKER De nieuwe KVP- voorzitter Ir. D. de Zeeuw Is be zig een sfeer van wantrouwen en onzekerheid om zich heen te verspreiden die de KVP bitter zal opbreken. Deze kritiek uitte mr. H. van Riel, VVD-fractle- voorzitter in de Eerste Kamer, gisteravond in Franeker. Volgens de heer Van Riel mag de heer De Zeeuw zijn voorkeur Het Turkse parlement heeft be- voor het socialisme in alle toon- raadslaagd over een verzoek aarden uitdragen, als hij in zijn j van de regering, de huidige functie maar niets anders zegt i staat van beleg met twee maan- dun de KVP-fractievoorzitters den te verlengen. Het verzoek is met de coalitiepartijen hebben goedgekeurd. Turkij e ISTANBOEL (Reuter) Militai ren en politie hebben bi) groot scheepse huiszoekingen in Istan- boel 56 arrestaties verricht voorts wapens, munitie en ze ven mljndetectors in beslag ge- KOPENHAGEN (UPI) Kopen hagen heeft gisteren afscheid genomen van koning Frederik IX. Meer dan 100.000 inwoners stonden langs de weg tijdens de laatste tocht van de overleden koning door de straten van de Deens hoofdstad. Velen konden hun tranen niet bedwingen toen de kist, bedekt met de roodwitte standaard, op een affuit, getrok ken door 48 kadetten van de Deense mar De rouwstoet ging van de kapel in het paleis Christiansborg naar het centraal station, van waar een trein het stoffelijk overschot vervoerde naar de ka thedraal van Roskilde, 35 km. van Kopenhagen, voor de rouw dienst en de begrafenis. In de kathedraal zijn 36 Deense vor sten begraven. Bij het geluid van het slaan op omfloerste trommels en het lui den van alle klokken van Ko penhagen trok de stoet lang zaam langs de dichte menigte. Koningin Margrethe II, die haar vader na zijn dood op 14 januari opvolgde, haar moeder, konin gin Ingrid, en de andere leden van de koninklijke familie lie pen achter de affuit. Daarna volgden de vorstelijke personen, presidenten, premiers en andere vertegenwoordigers van landen. De koning is marine-officier ge weest en zijn liefde ging uit naar de zee. Daarom domineer de op zijn verzoek de marine in de stoet. De vlaggen hingen halfstok en in de winkels hingen foto's van de koning, die bijna 25 jaar zijn land geregeerd heeft. Op de foto: links: onder de vele vorsten en andere hoogwaardig heidsbekleders bevond zich ook koningin Juliana. Foto rechts: geplaatst op een affuit werd de kist met het stoffelijk overschot door Kopenhagen gedragen. iASHINGTON (Reuter/AP) De voorzitters toewijzingscommissies uit de twee Kamers van het Amerikaanse parlement hebben scherpe kri- liek uitgeoefend op de nieuwe begroting van pre sident Nixon voor het jaar 1972-1973. Volgens se nator Allen J. Ellender, voorzitter van de se naatscommissie voor toewijzing zal de nieuwe •pegroting geen tekort van 83 miljard gulden te !ien geven maar van ten minste bijna 118 mil- ard gulden. George Mahon (democraat uit exas) \oorzitter van de toewijzingscommissie Aan het Huis van Afgevaardigden zei dat zijn commissie zal proberen de begroting te be- jsnoeien om uit de bijna rampzalige situatie te ko- jtoen. President Nixon onthulde dat in het lopende begro tingsjaar, dat op 30 juni eindigt, een tekort zal ontstaan van ruim 126 miljard gulden, het hoog ste na de Tweede Wereldoorlog. De overheidsuitgaven voor het komende jaar wor den geraamd op ruim 800 miljard gulden. De de- fcnsieuitgaven stijgen tot 20 miljard gulden. De begroting is sterk gericht op speurwerk en ont wikkeling. een gebied dat gewoonlijk weinig aan dacht Kr;jgt. Hiervoor wordt 50 miljard gulden j voorgesteld, een stijging van ongeveer vier mil- j jard gulden. Nixon vraagt verder vijf miljard i gulden voor wetenschappelijk en technologisch werk ter verbetering van de levensomstandighe den en voor economische groei. Peter Stuyvesant, jongste der wereldmerken Nieuw in Europa... MENTHOL de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol. Koop vandaag nog Peter Stuyvesant Menthol, zoveel zachter,zoveel frisserèn ...u geniet zoveel meert

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9